Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 61 to 90 of 122
  1. #61
    New Bodybuilder
    Join Date
    27-11-09
    Location
    ilion, athina, Greece.
    Posts
    1

    Default

    γεια σας παιδια και συγχαρητιρια για το πολυ ωραιο και προσεγμενο σαιτ.ειναι η πρωτη φορα που γραφω οποτε δεν τα παω και πολυ καλα.κανω γυμναστηριο 5 χρονια και τωρα ειμαι 18.τα δυνατα μου σημεια ειναι η πλατη και οι οι οποιο ειναι λεσ και μου φυτεψαν 2 μπαλεσ εκει μεσα.....εν παση περιπτωση ειχα ανεκαθεν ενα ζητημα με τα χερια μου τ οποια και βρισκω πολυ ασυμετρα σε σχεση με την πλατη ωμουσ μου ειδικα στην μπροστινη ριλαξ.κανω προπονηση 4 φορεσ/βδομαδα και το σπλιτ μ ειναι.στηθοσ-πλατη ωμοι-ποδια-δικεφαλα τρικεφαλα.καμια συμβουλη?ευχαριστω....

  2. #62
    Senior Bodybuilder VR2's Avatar
    Join Date
    24-06-07
    Location
    Αθηνα, Πετραλωνα, Greece.
    Posts
    2,754

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by magikos

    γεια σας παιδια και συγχαρητιρια για το πολυ ωραιο και προσεγμενο σαιτ.ειναι η πρωτη φορα που γραφω οποτε δεν τα παω και πολυ καλα.κανω γυμναστηριο 5 χρονια και τωρα ειμαι 18.τα δυνατα μου σημεια ειναι η πλατη και οι οι οποιο ειναι λεσ και μου φυτεψαν 2 μπαλεσ εκει μεσα.....εν παση περιπτωση ειχα ανεκαθεν ενα ζητημα με τα χερια μου τ οποια και βρισκω πολυ ασυμετρα σε σχεση με την πλατη ωμουσ μου ειδικα στην μπροστινη ριλαξ.κανω προπονηση 4 φορεσ/βδομαδα και το σπλιτ μ ειναι.στηθοσ-πλατη ωμοι-ποδια-δικεφαλα τρικεφαλα.καμια συμβουλη?ευχαριστω....
    </blockquote id=quote>Ακου την 2η ραδιοφωνικη εκπομπη του φορουμ δινει καποιες πολυ καλες συμβουλες ο Μανωλης (MATZ) θα σου φανουν πολυ χρησιμες
    Υ.Γ. τι εννοεις 2 μπαλες οι υπολοιπες μπαλες που υποτιθεται οτι εχει η πλατη τι γινανε;

  3. #63
    New Bodybuilder
    Join Date
    30-12-09
    Location
    katerini, Greece.
    Posts
    2

    Default

    Γεια σας παιδια ειμαι καινουριος στην παρεα!Εκανα πριν 2 χρονια γυμναστηριο για 3 μηνες και απο τοτε οποτε μου την δωσει κανω σπιτι.Τωρα σκεφτομαι να κανω συνδρομη ενος χρονου.Θελω στην αρχη να συνηθησει το σωμα μου για 1-2 μηνες και μετα να κανω κανονικα.Τι ειδους προπονηση μου προτεινετε να κανω στην αρχη και τι στη συνεχεια?Να ξερετε ειμαι 1,72 εκ. ,64 κιλα και ο σκοπος μου ειναι να βαλω λιγο ογκο και πολλη δυναμη γιατι παιζω και μπασκετ. Ευχαριστω εκ των προτερων!
    Hate me or love me....

  4. #64
    Senior Bodybuilder VR2's Avatar
    Join Date
    24-06-07
    Location
    Αθηνα, Πετραλωνα, Greece.
    Posts
    2,754

    Default

    http://www.bodybuilders.gr/bodybuild...d=26&recid=206
    Διαβασε το πρωτο τευχος του ηλεκτρονικου μας περιοδικου και θα λυθουν ολες οι αποριες σου καλη επιτυχια!!

  5. #65
    New Bodybuilder
    Join Date
    30-12-09
    Location
    katerini, Greece.
    Posts
    2

    Default

    Ευχαριστω!
    Hate me or love me....

  6. #66
    Pumping Iron iskraone's Avatar
    Join Date
    09-02-08
    Location
    gold's gym
    Posts
    484

    Default

    Φίλε VR2 μπορείς να μου εξηγήσεις την έννοια της προκόπωσης και του δισετ?..Γιατι νομίζω ότι κάτι μου διαφεύγει...[:-magnify]
    (A) // fight till death - fight back // (E)

  7. #67
    Senior Bodybuilder VR2's Avatar
    Join Date
    24-06-07
    Location
    Αθηνα, Πετραλωνα, Greece.
    Posts
    2,754

    Default

    Προκοπωση γενικα ειναι οταν εκτελουμε μια ασκηση δευτερευουσα και μετα βασικη δηλαδη εκτασεις για στηθος και μετα πιεσεις παγκου αλλα αλλα μπορουμε να κανουμε και κατι πιο εξειδικευμενο με βαση την προκοπωση οπως super set δηλαδη ο πιο πανω συνδιασμος ασκησεων (εκτασεις για στηθος με πιεσεις παγκου) σε ενα σετ δηλαδη εκτελουμε πρωτα π.χ. 10 επαναληψεις στις εκτασεις και μετα κατευθειαν χωρις ξεκουραση μπαινουμε πιεσεις μετα ξεκουραζομαστε και επαναλαμβανουμε το ιδιο επισης μια αλλη μορφη προκοπωσης ειναι αυτη που εγραψα να κανουμε στην αρχη (σε οποιαδηποτε ασκηση) 1 2 σετ πολλων επαναληψεων π.χ. 30 ωστε να ζεσταθει ο μυς και τα τελευταια 2 σετ να τα κανουμε βαρια 10 12 επαναληψεις καλυτερα οχι κατω απο 10 γιατι θα εχει καει ηδη ο μυς απο τις πολλες επαναληψεις θα ειναι δυσκολο να βαλουμε πολλα κιλα ωστε να βγαλουμε λιγοτερες απο 10
    ελπιζω να βοηθησα

  8. #68
    New Member el.stel's Avatar
    Join Date
    05-02-10
    Location
    Rethymno, Crete.
    Posts
    94

    Default

    Να σαι καλά για τις υπεραναλυτικότατες συμβουλές σου. Αυτό που μόλις περιέγραψες το εφάρμοσα πρόσφατα μιας και είχα κολλήσει στο στήθος και μπορώ να πω πως μου απέδωσε τρομερά αποτελέσματα!!

    Το είχα δει εδώ να το κάνει ο Kai

    http://www.youtube.com/watch?v=1jtrnZbPqxI

  9. #69

    Join Date
    27-04-10
    Posts
    88

    Default

    μια ερωτηση για μηικο διαχωρισμο τι ασκησεις προτεινεται???muscle definition????

  10. #70

    Default Μια βασική (για μένα) ερώτηση!

    Φίλε VR2, σε ευχαριστούμε για τις οδηγίες σου! Μια διευκρίνηση:

    Αλλάζοντας τα προγράμματα προπόνησης, αλλάζουν και τα μέγιστα κιλά που μπορούμε να φορτώσουμε, π.χ. στο 21 μπορούμε να βάλουμε στην μέγιστη προσπάθεια πολύ λιγότερα κιλά απ' όσο στην πυραμίδα. Άλλο παράδειγμα είναι η προκόπωση του μυ με μια άσκηση απομόνωσης πριν από την κύρια άσκηση, που λογικά μας επιτρέπει να σηκώσουμε λιγότερα κιλά στην μέγιστη προσπάθεια. Τελικά σε ποιες μυικές ίνες στοχεύει το κάθε πρόγραμμα και τι αποτελέσματα μπορούμε να περιμένουμε από το καθένα; Τα μέγιστα κιλά που μπορούμε τελικά να σηκώσουμε δεν έχουν σημασία (ειδικά για την ανάπτυξη του όγκου); Απλώς θα ήθελα να ξέρω τι αποτελέσματα έχει το καθένα ώστε να ξέρω και πώς να τα χρησιμοποιήσω...

  11. #71
    Alejandro's Avatar
    Join Date
    02-06-10
    Location
    Paradise City
    Posts
    383

    Default

    Vr2 το αρθρο ειναι φοβερο κ πολυ πληροφοριακο κ νομιζω θα το δουλεψουμε..μπραβο κ παλη μπραβο....εχω μια απορια οπως κ πολυ new στο κλαδο αυτο...για τα σετ κ της επαναληψεις ειμαστε καλυμμενε,ι τι γινεται ομως με της ασκησεις δλδ, 1ον:εχουμε σημερα στηθος να εχουμε στο προγραμα λιγες κ βασικες ασκησεις στης 3-4 η αμα εχουμε παραπανο 6-7 δεν υπαρχει προβλημα?
    2ον: τι γινεται με τα παιδια που ξεκιναν γυμναστηριου κ τους βαζουν πολλες ασκησεις στο καθε σημειο του σωματος?
    3ον: οι πολλες ασκησεις χρεισιμευουν(6-7) η τσαμπα η κουραση κ δεν γινεται η δουλεια μας? πολλα αλλα επρεπε να ρωτησω γτ θα εχω κ μια σωστη κ μελετημενη απαντηση απο εσενα...
    μπορει να υπαρχει καποιο αναλογο ποστ αλλα δεν το εχω παρει ματι....Ελπιζω να εχω μια απαντηση!

  12. #72
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Οι πολλές ασκήσεις θα κουράσουν πάρα πολύ. Εγώ σε όσα προγράμματα έχω χρησιμοποιήσει δε κάνω πάνω από 4 για τις μεγάλες και 3 για τις μικρές (διαχωρίζω όμως τις ασκήσεις μπρος και πίσω ποδιών).

    Σκοπός των περισσότερων προγραμμάτων είναι το πρήξιμο και η αιμάτωση, ενώ σε άλλα μπορείς να κάνεις πολλά κιλά σε άλλα λιγότερα (π.χ. πολλά στο heavy duty, λιγότερα στη προκόπωση). Οι πολλές ασκήσεις θα σε εξαντλήσουν και ειδικά σε κάποιο πρόγραμμα όπως το "21" ή η προκόπωση.

    Στο δεύτερο που λες έτσι κι αλλιώς αυτά τα προγράμματα είναι για κάπως πιο προχωρημένους.

    Ελπίζω να βοήθησα και να μη φάω καμιά κατσάδα από το Γιάννη :)
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  13. #73
    Unworthy Junior Bodybuilder
    Join Date
    11-06-10
    Posts
    118

    Default

    ΠΑΙΔΕΣ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ Κ ΕΓΩ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΕΚΓΥΜΝΑΣΗΣ ΤΟΥ ΜΑΙΚ ΜΕΝΤΖΕΡ. ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗ

  14. #74
    New Member
    Join Date
    20-06-10
    Posts
    34

    Default

    vr2 ερωτηση, στην πυραμιδα πχ μια ασκηση για πλατη (εγω μπορω να σηκωσω εως 35 κιλα ας πουμε) στο πρωτο σετ βαζω 35 κιλα x 12 επαναληψεις , στο δευτερο 40 κιλα x 8 , και το τριτο 6 x 45 ;; Σωστα το λεω;

    [u]ΠΥΡΑΜΙΔΑ</u>
    ΤΡΟΠΟΣ ΕΚΤΕΛΕΣHΣ:

    Είναι το πιο κλασικό σύστημα - εκτελούμε 3 σετ το πρώτο 12 επαναλήψεις το δεύτερο 8 το τρίτο 6.

  15. #75
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by BounceR_ View Post
    vr2 ερωτηση, στην πυραμιδα πχ μια ασκηση για πλατη (εγω μπορω να σηκωσω εως 35 κιλα ας πουμε) στο πρωτο σετ βαζω 35 κιλα x 12 επαναληψεις , στο δευτερο 40 κιλα x 8 , και το τριτο 6 x 45 ;; Σωστα το λεω;

    [u]ΠΥΡΑΜΙΔΑ</u>
    ΤΡΟΠΟΣ ΕΚΤΕΛΕΣHΣ:

    Είναι το πιο κλασικό σύστημα - εκτελούμε 3 σετ το πρώτο 12 επαναλήψεις το δεύτερο 8 το τρίτο 6.
    Ναι έτσι είναι, αν και τα κιλά σιγά σιγά θα μάθεις πως να τα χρησιμοποιείς. Μπορείς ας πούμε στο 6άρι να καταφέρνεις τελικά να σηκώνεις λίγα παραπάνω ή όσο δυναμώνεις να αυξάνονται προοδευτικά τα κιλά που μπορείς να εκτελέσεις σε μια άσκηση.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  16. #76
    New Member
    Join Date
    20-06-10
    Posts
    34

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Ναι έτσι είναι, αν και τα κιλά σιγά σιγά θα μάθεις πως να τα χρησιμοποιείς. Μπορείς ας πούμε στο 6άρι να καταφέρνεις τελικά να σηκώνεις λίγα παραπάνω ή όσο δυναμώνεις να αυξάνονται προοδευτικά τα κιλά που μπορείς να εκτελέσεις σε μια άσκηση.
    Mazda αν κανω 12 , 8 , 6 , 6 ειναι σωστο η οχι; Για να κανω συνολικα 4 επαναληψεις..

  17. #77
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    Δεν υπάρχει σωστό ή λάθος.
    Αν κάνεις στην κάθε άσκηση 3 σετ τότε είναι όπως είπε ο Σταύρος 12 8 6 αν πας για παραπάνω σετ τότε το βάζεις όπως θες (π.χ. 12, 8, 6, 4 ή 12, 10, 8, 8)

    Ανάλογα τον στόχο σου και το εύρος επαναλήψεων που θέλεις.

    Απλώς η φιλοσοφία της πυραμίδας είναι μειώνω επαναλήψεις ανεβάζω κιλά

  18. #78
    New Member
    Join Date
    20-06-10
    Posts
    34

    Default

    Quote Originally Posted by sergoun View Post
    Δεν υπάρχει σωστό ή λάθος.
    Αν κάνεις στην κάθε άσκηση 3 σετ τότε είναι όπως είπε ο Σταύρος 12 8 6 αν πας για παραπάνω σετ τότε το βάζεις όπως θες (π.χ. 12, 8, 6, 4 ή 12, 10, 8, 8)

    Ανάλογα τον στόχο σου και το εύρος επαναλήψεων που θέλεις.

    Απλώς η φιλοσοφία της πυραμίδας είναι μειώνω επαναλήψεις ανεβάζω κιλά
    Θα ακολουθησω το 12, 8 , 6 , 4 που ειπες τοτε για αυξηση μυικης μαζας ( ογκου) ..

  19. #79
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Στη λογική της πυραμίδας απλά δεν υπάρχει 4ο σετ. Αυτό γιατί όταν εκτελέσεις πραγματικά όπως πρέπει την άσκηση, χωρίς να κλέβεις και χρησιμοποιείς τα κιλά εκείνα που μπορείς να σηκώσεις, κι όχι λιγότερα, τότε η κόπωση στο 6αρι σετ θα είναι μέγιστη, χωρίς να χρειάζεται 4ο σετ.

    Το επεξηγώ επειδή τα συστήματα αυτά όπως έχω προαναφέρει, είναι συστήματα που σκοπός τους είναι η αιμάτωση και το πρήξιμο (αιμάτωση=περισσότερο αίμα= περισσότερα διατροφικά στοιχεία κλπ κλπ κλπ).

    Η μόνη παραλλαγή που μπορώ να σκεφτώ είναι μια που έχω δοκιμάσει όταν θέλησα να βελτιώσω τα σχήματά μου, συνδιασμένο με τις ανάλογες ασκήσεις, και ήταν ένα 12,8,6 και 6. Με την εκτέλεση να γίνεται αργά και σε κάποιες ασκήσεις με έμφαση στην αρνητική κίνηση.

    Υ.Γ. Bouncer_ είσαι κάπως αρχάριος με τα λεγόμενά σου, οπότε δοκίμασε τα βασικά χωρίς να τα αλλάζεις. Όταν ανέβεις επίπεδο και δεις ότι δε σου δουλεύει πλέον, τότε αλλαξέ το...
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  20. #80
    Senior Bodybuilder VR2's Avatar
    Join Date
    24-06-07
    Location
    Αθηνα, Πετραλωνα, Greece.
    Posts
    2,754

    Default

    Quote Originally Posted by Cunning Linguist View Post
    Φίλε VR2, σε ευχαριστούμε για τις οδηγίες σου! Μια διευκρίνηση:

    Αλλάζοντας τα προγράμματα προπόνησης, αλλάζουν και τα μέγιστα κιλά που μπορούμε να φορτώσουμε, π.χ. στο 21 μπορούμε να βάλουμε στην μέγιστη προσπάθεια πολύ λιγότερα κιλά απ' όσο στην πυραμίδα. Άλλο παράδειγμα είναι η προκόπωση του μυ με μια άσκηση απομόνωσης πριν από την κύρια άσκηση, που λογικά μας επιτρέπει να σηκώσουμε λιγότερα κιλά στην μέγιστη προσπάθεια. Τελικά σε ποιες μυικές ίνες στοχεύει το κάθε πρόγραμμα και τι αποτελέσματα μπορούμε να περιμένουμε από το καθένα; Τα μέγιστα κιλά που μπορούμε τελικά να σηκώσουμε δεν έχουν σημασία (ειδικά για την ανάπτυξη του όγκου); Απλώς θα ήθελα να ξέρω τι αποτελέσματα έχει το καθένα ώστε να ξέρω και πώς να τα χρησιμοποιήσω...
    Οπως ανεφερα και σε αλλα ποστ ο στοχος για να ανεβασουμε την μυικη μας μαζα ειναι να ενεργοποιησουμε τις λευκες μυικες ινες οι οποιες ενεργοποιουνται σε ενα πεδιο επαναληψεων απο 6 ως 12 (φυσικα φτανοντας ως εξαντλησεως) κατα συνεπεια οποιοδηποτε προγραμμα περιεχει σετς μεσα σε αυτες τις επαναληψεις αυτα τα σετς ενεργοποιουν τις λευκες μυικες ινες ολα τα αλλα ενεργοποιουν τις ερυθρες στοχος μας ειναι κατα κυριο λογο να ενεργοποιησουμε τις λευκες μυικες ινες αλλα δεν πρεπει να παραβλεψουμε ομως και τις ερυθρες ο βασικος στοχος σε ολα τα προγραμματα ειναι να φτανουμε στην τελευταια επαναληψη ως κοπωση

  21. #81
    Senior Bodybuilder VR2's Avatar
    Join Date
    24-06-07
    Location
    Αθηνα, Πετραλωνα, Greece.
    Posts
    2,754

    Default

    Quote Originally Posted by Alejandro View Post
    Vr2 το αρθρο ειναι φοβερο κ πολυ πληροφοριακο κ νομιζω θα το δουλεψουμε..μπραβο κ παλη μπραβο....εχω μια απορια οπως κ πολυ new στο κλαδο αυτο...για τα σετ κ της επαναληψεις ειμαστε καλυμμενε,ι τι γινεται ομως με της ασκησεις δλδ, 1ον:εχουμε σημερα στηθος να εχουμε στο προγραμα λιγες κ βασικες ασκησεις στης 3-4 η αμα εχουμε παραπανο 6-7 δεν υπαρχει προβλημα?
    2ον: τι γινεται με τα παιδια που ξεκιναν γυμναστηριου κ τους βαζουν πολλες ασκησεις στο καθε σημειο του σωματος?
    3ον: οι πολλες ασκησεις χρεισιμευουν(6-7) η τσαμπα η κουραση κ δεν γινεται η δουλεια μας? πολλα αλλα επρεπε να ρωτησω γτ θα εχω κ μια σωστη κ μελετημενη απαντηση απο εσενα...
    μπορει να υπαρχει καποιο αναλογο ποστ αλλα δεν το εχω παρει ματι....Ελπιζω να εχω μια απαντηση!
    Οπως σου ειπε και ο Σταυρος δεν υπαρχει λογος να κανεις τοσες ασκησεις ασε που οταν κανεις βασικες ασκησεις και φτανεις στα ορια σου δεν μπορεις να κανεις και κατι παραπανω αν νιωθεις οτι μπορεις να συνεχισεις τοτε αυτο σημαινει οτι κατι δεν πηγε καλα προφανως να μην πιεσες τον εαυτο σου οσο επρεπε
    σε καθε περιπτωση οταν ενας αρχαριος κανει πολλες ασκησεις ειναι λαθος βεβαια επειδη δεν εχει μαθει ακομα να πιεζει τον εαυτο του ξεγελιεται και κανει παραπανω ασκησεις απο οτι πρεπει

  22. #82
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-02-11
    Posts
    22

    Default

    παιδια θα ηθελα να ρωτησω αν τα drop set τα εκτελουμε χωρις διαλειμμα δηλαδη κανουμε 10 επαναληψεις μειωνουμε 20% αλλες 10 μειωνουμε 20% αλλες 10 και ολο αυτο χωρις διαλειμμα ειναι το 1 σετ?

  23. #83
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    Αποστόλη είναι όπως το λες.

    χωρίς διάλειμμα η εκτέλεση, ορίζεις από πριν πόσες μειώσεις σε κιλά θα κάνεις και αν θα πας παντού μέχρι αποτυχία και μετά εκτελείς τα πάντα χωρίς διάλειμμα.
    Καλό είναι να φωνάξεις τον επιβλέπων γυμναστή ή κάποιον φίλο για να βγάζει τα κιλά ώστε να χάνεις όσο το δυνατόν λιγότερο χρόνο.

    Προσοχή! τέτοιου είδους στυλ προπόνησης θα "τσακίσει" το ΚΝΣ σου, θέλω να πω ότι δεν είναι για πάντα ή για συνέχεια ούτε για όλες τις ασκήσεις.
    Π.χ. αν έχεις πόδια, κάντο στο τελευταίο -βαρύ- σετ της πρώτης άσκηση, κατά προτίμηση ελεύθερα καθίσματα με μπάρα, και μετά δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις πολλά ακόμα ;)
    Επίσης, μην το κάνεις σε κάθε σετ, σε κάθε άσκηση, σε κάθε προπόνηση αλλά στην κύρια άσκηση και αν και μόνο αν εκείνη την μέρα νιώθεις "ανεβασμένος".
    Ξέρω ακούγομαι υπερβολικός αλλά έχω δει πολλά άτομα μία τέτοια τεχνική να τους πηγαίνει βήματα πίσω από συνεχή εκτέλεσή της.

    Καλή συνέχεια από μένα

  24. #84
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    10-07-05
    Location
    .
    Posts
    107

    Default

    Στο γυμναστηριο που παω ακολουθηται η εξης πυραμιδα,ειναι η αρχη του γυμναστη αυτη.πχ στηθος στον ισιο παγκο φτανουμε στα 100 κιλα στο τελευταιο σετ,κανουμε αλλο 1 σετ με τα ιδια κιλα για να την διαβασει καλα ο οργανισμος μας,μετα ξεκιναμε και αρχιζουμε να κατεβαζουμε αναλογα με ποσα κιλα βαζαμε στο ανεβασμα πχ 10 κιλα.το ιδανικο ειναι τα κατεβασματα να ειναι χωρις διαλειματα.φτανοντας εως 20-40 κιλα.ολο αυτο γινεται για πρηξιμο.πως το βλεπετε εσεις αυτο το συστημα???το εφαρμοζουμε σε μια ασκηση απο καθε ομαδα.οι επαναληψεις στο κατεβασμα ειναι οσες μας βγαινουν,μεχρι εξαντλησης.

  25. #85
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Quote Originally Posted by Z_750 View Post
    Στο γυμναστηριο που παω ακολουθηται η εξης πυραμιδα,ειναι η αρχη του γυμναστη αυτη.πχ στηθος στον ισιο παγκο φτανουμε στα 100 κιλα στο τελευταιο σετ,κανουμε αλλο 1 σετ με τα ιδια κιλα για να την διαβασει καλα ο οργανισμος μας,μετα ξεκιναμε και αρχιζουμε να κατεβαζουμε αναλογα με ποσα κιλα βαζαμε στο ανεβασμα πχ 10 κιλα.το ιδανικο ειναι τα κατεβασματα να ειναι χωρις διαλειματα.φτανοντας εως 20-40 κιλα.ολο αυτο γινεται για πρηξιμο.πως το βλεπετε εσεις αυτο το συστημα???το εφαρμοζουμε σε μια ασκηση απο καθε ομαδα.οι επαναληψεις στο κατεβασμα ειναι οσες μας βγαινουν,μεχρι εξαντλησης.
    Αυτο νομιζω πως λεγεται drop set...

  26. #86
    Bodybuilding Newbie vasilisarg's Avatar
    Join Date
    04-04-11
    Location
    καλαμάτα
    Posts
    22

    Default

    Μου θυμησες τα παλια..χαχα...καλησπέρα στην παρέα..!!! μετα απο 12 χρονια απουσίας απο τα βάρη...επανηλθα!!! Εχω κρατησει κατι απο τα παλια..(μυς)ειναι μικρότερα βεβαια..αλλα το κακο ειναι οτι εδω και 1 χρονο εχω κανει κοιλιτσα..:( θέλω να ρωτήσω πως μπορω να χασω το λιπος (κοιλια..μονο εκει εχω...) αλλα ταυτόχρονα να ξεκινήσω να χτιζω και παλι μυικη μαζα...εχω ξεκινήσει εδω και 10 μερες και κανω φυσικα σωστη διατροφη (χαμηλούς υδατανθρακες και μπολικη πρωτεινη κοτοπ..ψαρι) και χρησιμοποιω 100% πρωτεινη σε ρόφημα....πρεπει να χασω πρωτα το λιπος που εχω και μετα να κανω ογκο..?? η μπορω να τα κανω ταυτοχρονα..?? το 99` ημουν 80 κιλα...χωρις λιπος..(περιοδος που κατεβηκα και σε αγωνες 3ος βγηκα...το πηρα ζεστα ομως τωρα...θελω να γινω οπως τοτεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε....και καλυτερος...φιλε Γιαννη θα ηθελα τη γνωμη σου...ευχαριστω!!!!

  27. #87
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    23-05-11
    Location
    Αθήνα
    Posts
    40

    Default

    Γεια σασ παιδια!Θελω να ρωτησω κτ,DROPSET μπορω να κανω σε ολεσ τισ μυικεσ ομαδεσ κ σε ολεσ τισ ασκησεισ?

  28. #88
    New Member
    Join Date
    29-11-10
    Posts
    52

    Default

    Παιδιά καλησπέρα μόλις διάβασα όλο το άρθρο και απλά τα συγχαρητήριά μου και στον VR2 που θαυμάζω αλλά και στις εύστοχες ερωτήσεις που έχουν γίνει από τα υπόλοιπα παιδιά!Εγώ έχω μία άλλη απορία που είναι επεξηγηματική.Τι εννοούμε όταν λέμε στα dropsets ότι κάνουμε 10 επαναλήψεις μειώνουμε το 20%!!!!??Αυτό το 20% δεν καταλαβαίνω.Σε κιλά δηλαδή??Sorry αν είπα χαζομάρα...Εννοείται ότι έχω και άλλες απορίες από το ποστ σου VR2 αλλά σιγά σιγά χεχε...

  29. #89
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-05-12
    Posts
    123

    Default

    δλδ το ντροπ σετ ειναι κανω ενα σετ 10 επαν και μετα μεχρι κοποσις κανς δειαλιμα κανς 8 επαν μετα μεχρι κοποσης και μετα 6 ???

  30. #90
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Χρησιμοποιείς τα κιλά που σου επιτρέπουν να βγάλεις 10 επαναλήψεις. Μόλις τελειώσεις, μειώνεις γρήγορα τα κιλά κατά 20%, ξανακάνεις άλλο ένα σετ πάλι στις 10 επαναλήψεις. Μετά μειώνεις πάλι τα κιλά κατά 20% και βγάζεις όσες επαναλήψεις μπορείς. Ιδανικά, πάλι 10 επαναλήψεις.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?


 
Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. προπονηση μαραθωνιο+προπονηση με βαρη(ογκος)
    By araya in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 11
    Last Post: 11-06-09, 00:50
  2. Συστήματα Προπόνησης Bodybuilding, Από Τον Γιάννη Γριμμή!
    By VR2 in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 1
    Last Post: 04-12-07, 07:45

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •