Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 26 of 26
  1. #1
    Advanced Bodybuilder HEAVY DUTY's Avatar
    Join Date
    12-10-07
    Location
    .
    Posts
    940

    Default Ψάρια...πόσο ασφαλή είναι τελικά???????????

    τα ψαρια για ολους εμας τους bb ειναι αναποσπαστα κομματια στην διατροφη μας...ομως ποσο αθωα ειναι τελικα????????
    (γραφω το κειμενο οπως ακριβως στο περιοδικο)

    ΟΙ ΚΙΝΔΥΝΟΙ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΥΔΡΑΡΓΥΡΟ
    Για πολλα χρονια ακολουθουσα μια προγμαμματισμενη και προσεκτικα επιλεγμενη διατροφη.Τρωω τις ιδιες τροφες για πρωινο και προετικαζω ολα τα γευματα μου.Αυτο το προγραμμα βεβαια μπορω να το αλλαζω αλλα συνηθως δεν το κανω.Η ζωη μου ετσι γινετε ευκολοτερη.Τωρα τελευταια ομως αναγκαστηκα να κανω αλλαγες.Καθε φορα που ανοιγω σελιδες ενος περιοδικου βλαιπω κινδινους στην υγεια μου απο ενα φαγητο που ειχα σαν βασικο στην διατροφη μου.Η νοσος των τρελων αγγελαδων με εκανε να αρχισω να σκευτομε
    την προελευση του μοσχαρισιου κρεατος που ετρωγα.Δυστηχως κανεις να μου απαντησει τι ακριβως συνεβαινε η απο που προερχοταν το κρεας που ετρογα,και ετσι μειωσα την καταναλωση του μοσχαρισιου κρεατος.Περιπου την ιδια περιοδο υπηρχε και η προειποποιηση για την σαλμονελα στα κοτοπουλα.Πρωτιμω να τρωω τα αυγα μου βραστα και μελατα,και αναγκαστηκα να το σταματισω.Το κοτοπουλο δεν παρουσιασε ιδιαιτερα προβληματα απλα το αφηνα κατω απο νερο,και το καθαριζα αμεσως.Ετσι κι αλλιως το εκανα αυτο και πριν την ειδοποιηση για σαλμονελα.Ολα αυτα δεν με προβληματισαν ιδιαιτερα.Μπορει να μειωσα το κοτοπουλο που ετρωγα,το μοσχαρισιο κρεας επισεις,αλλα υπηρχαν ακομα αλλες καλες πηγες πρωτεινης που μπορουσα να επιλεξω.Τοτε ειναι που διαβασα ενα αρθρο για το γαλα και τους κινδινους του.Για πολλους αθλητες το γαλα ειναι η τελεια τροφη και εγω δεν αποτελω εξερεση.Επινα γαλα σε μεγαλες ποσοτητες,και πριν εμφανιστουν τα συμπληρωματα πρωτεινης το γαλα ηταν ο βασιλιας.Θυμαμε παλια πολλους bb που επαιρναν στο γυμναστηριο ενα μεγαλο μπουκαλι γαλα και το επιναν ολο στο τελος της προπονησης τους.Εαν καποιος δεν ειχε προβλημα με την λακτοζη το γαλα ηταν ο καλητερος φιλος που ηθελε να βαλει κιλα στο σωμα του.Διαβαζοντας αυτο το αρθρο για το γαλα σκευτικα οτι πρεπει να αλλαξω τον τροπο που αντιμετοπιζα το γαλα.Τοτε θυμηθηκα κατι που ειχε συμβει στην δεκαετια του 60.Τοτε οι κυβερνησεις εκαναν πυρινικες δοκιμες σε πολλα μεροι του κοσμου και οι ειδικοι πιστευαν πως τα καταλοιπα μεσω του εδαφους και του γρασιδιου ευταναν στις αγγελαδες και βεβαια το γαλα που παρηγαν.Τοτε οι ανθρωποι ειχαν παρει την προιδοποιηση πολυ σοβαρα.Ενας απο εκεινους που το χαν παρει σοβαρα ηταν και ο Dr. John Ziegler,ο εγκεφαλος πισω απο τα αναβολικα στεροειδη και την ισομετρικη προπονηση.Οταν μετακομισα στο York τις Πενσιλβανιας στα μεσα της δεκαετιας του 60 ο Dr. John Ziegler ηταν ιατρος στην Ολυμπιακη ομαδα αρσης βαρων των ΗΠΑ.Ολοι οι αθλητες της ομαδος εξεταζοταν συχνα απο τον Ziegler και θυμαμε οτι μια τετοια εξεταση αναφερε πως το μολυσμενο γαλα και μου ειπε οτι πραιπει να αφαιρεσω τελειως τα γαλακτοκομικα προιοντα απο την διατροφη μου.Στο μυαλο μου αρχισα να βλεπω τον εαυτο μου να παθαινει πολλους διαφορετικους τυπους
    καρκινου και εκανα οτι μου ειμαι για 2 βδομαδες περιπου.....Δεν μπορουσα να μν πινω καθολου γαλα,ειχα αρχισει να χανω βαρος και δυναμη.Δεν μπορουσα να πιω ροφημα πρωτεινης με χυμο φρουτων, επρεπε οπωσδυπωτε να ναι με γαλα.Τα ροφ. πρωτεινης ηταν ο μονος τροπος να διατηρισω το βαρος μου και να κανω σκληρη προπονηση.Αποφασισα λοιπον οτι καλητερα ηταν να παθω κατι παρα να χασω κι αλλη μυικη μαζα.Τοτε ημουν 26 και για μενα ηταν πιο συμαντικο να πετιχω τον στοχο μου απο οτιδιπωτε αλλο,συμπεριβαλομενης και της υγειας μου.Τωρα βεβαια περασαν χρονια και εχω διαφορετικες αναγκες απο την εποχη που προσπαθουσα να σπρωξω πολλα κιλα πανω απο το κεφαλι μου.Το σχεδιο ηταν λιοπον να πινω λιγοτερο γαλα και να προσπαθω να εξισορωπησω αυτην την ελλειψη με αλλες τροφες.Θα επερνα περισοτερες βιταμηνες μαγνησιου,ασβεστιου και θα ετρωγα περισοτερο ψαρι για να παρω την πρωτεινη που χα χασει απο το γαλα.Ομως λογαριαζα χωρις τον ξενοδοχο.....Οι πρωτες αναφορες για καποια ψαρια που βρεθηκαν με υψηλα επιπεδα υδραργυρου δεν αναφεραν τον τονο και αυτο με εκανε ευτιχησμενο.Δεν χρειαστηκε να φαω ξιφια η μπακαλιαρο.Τελικα ομως αυτες οι πρωτες αναφορες για ψευδαργυρο που δεν συμπεριελαμβαναν τον τονο,ηταν διοτι οι εταιριες ειχαν συμφεροντα στον τονο.Καποιες ανεξαρτητες ερευνες απολακυψαν οτι και ο τονος ειχε υδραργυρο.Σε πολυ γιγο αρχισαν να εμφανιζοντε αρθρα που εκρουαν τον κωδωνα του κινδινου προιποποωντας γυναικες και μικρα παιδια να μειωσουν τις ποσοτητες ψαριων που ειχαν στη διατροφη τους.Μαλιστα ο δημοσιογραφος Bill Moyers εκανε μια σχετικη εκπομπη στο δικτιο PBS αποκαληπτωντας στον κοσμο τους κινδυνους που ειχε η υπαρξη υδραργιρου στον τονο.Τα νεα δεν ηταν καθολου καλα.Με βαση τα στοιχεια που συλλεχθηκαν το 1999 και το 2000 απο τα κεντρα ελεγχου ασθενιων,η εταιρια προστασιας περιβαλλοντος των ΗΠΑ υπολογισε οτι μια στις εξι γυναικες που ειχαν την δυνατοτητα και ηταν στην ηλικια να κανουν παιδια ειχε στο αιμα τους πολυ υψηλοτερη ποσοτητα υδραργιρου απο οτι ηταν τα ασφαλη ορια.Αυτο εχει σαν αποτελεσμα οτι καθε χρονο 600 χιλιαδες νεογνα κινδινευουν να αρρωστησουν λογο υπαρξη υδραργιρου στη μητρα.Εγραψα λοιπον σε πολλα περιοδικα περιβαλοντολλογικου περιεχομενου και εμαθα λιοπον οτι το στοιχειο του μεθυλουδραργυρου και του υδραργυρου μολυνει τα ψαρια που τρωει ο ανθρωπος και συσσωρευεται στο σωμα τους,ειναι πολυ τοξικη.Εχει αποδειχθει οτι σταματα την αναπτυξη του νευρικου συστηματος σε νεογνα.Τα παιδια που τρωνε ψαρια που περιεχουν υδραργυρο εχουν ελλειψη συντονισμου,αδυναμια στην συγκεντρωση κτλ.Στους ενηλικες η δηλητιριαση απο ψευδαργυρο μπορει να προκαλεσει καρδιακες παθησεις,προβλημα στην γονιμοτητα και αυξηση της πιεσης.Ομως το προβλημα ηταν μεγαλυτερο απο οσο φανταζομουν.Συμφωνα με την Περιβαντολογικη Εταιρια 10,2 εκατομμυρια εκταρια λυμνων και υδροβιοτοπων εχουν μολυνθει απο τον υδραργυρο.Επισεις 415 χιλιαδες μιλια ποταμων και ρυακιων. Περισοτερες απο 40 πολιτιες εχουν εκδωσει προιδοππιοηση στους κατοικους να μειωσουν την καταναλωση ορισμενων ψαριων, 17 πολιτιες εχουν εκδωσει προειποποιηση να μην τρωει ψαρι απο λιμνες που βρισκονται κοντα στην περιοχη τους. Διαβαζοντας ολα αυτα αρχισα να αναρωτιεμε απο που προερχετε ολος αυτος ο υδραργυρος. Την απαντηση μου την εδωσε ενα αλλο αερθρο στο ιδιο περιοδικο.Εργοστασια παραγωγης ενεργειας χρησημοποιοθν ανθρακα.Αυτα τα εργοστασια ειναι η μεγαλυτερη πηγη μολυνσης με υδραργυρο.Τα καλα νεα ηταν οτι αν αυτα τα εργοστασια ακολοθουσαν τις οδηγιες του νομου, οι αποβολες υδραργυρου θα χαν μειωθει κατα 90% μεχρι το 2010.Και μετα συνευει το ανηκουστο.Το
    2003 η κυβερνηση Μπους ανακεινωσε τα σχεδια της για χαλαροτερους ελεγχους στις αποβολες υδραργυρου στα εργοστασια ενεργειας.Οσο και αν φενετε απιστευτο ο Μπους εδωσε προτερεοτητα στα συμφεροντα των εταιριων.Το θεμα ειναι λοιπον να ειμαστε προσεκτικοι με τα ψαρια που τρωμε.Εμαθα οτι ολα τα ψαρια δεν περιεχουν την ιδια ποσοτητα υδραργυρου και ακολουθωντας τις συμβουλες των ειδικων αγοραζω διαφορετικο ψαρι καθε βδομαδα.Πολλοι bb τρωνε 2 κονσερβες τονου την ημερα,και αυξανουν την ποσοτητα οταν ετοιμαζοντε για καποιον αγωνα.Ισως θα παριπε να το σταματισουν αυτο.Τελικα αυξησα την ποσοτητα μουπουνελαιου που επινα και περνω περισοτερες βιταμινες Α D.Ελπιζω αυτος ο προγμαμματισμος να βοηθησει.Στο κατω κατω ολοι θελουμε να εχουμε μια καλη υγεια.



    Αυτο ηταν το αρθρο σχετικα με τον προβληματισμο σχετικα με τα ψαρια.
    Προσωπικα με αυτο,και με αλλα τετοιου ειδους αρθρα και θεματα,εχω αρχισει και τα βλεπω αλλιως τα πραματα.Τελικα ποσο ασφαλες ειναι οι τροφες που τις εχουμε ως βασικες???????Στην ουσια τρωμε σωστα...η νομιζουμε πως τρωμε???????

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    12-05-05
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    551

    Default

    τα εχουμε πει εκατονταδες φορες.
    αν αρχισεις να ψαχνεις για τα κοτοπουλα θα βρεις αλλα.
    αν ψαξεις για τα κορν φλεικς θα βρεις αλλα..
    ετσι ειναι.

    Το σωστο ειναι να υπαρχει ποικιλια και μετρο.
    Το οτι τα ψαρια εχουν καποια καλλα στοιχεια δε σημαινει οτι απο αυριο θα πλακωθω και θα τρωω μονο ψαρι.
    Σημαινει οτι θα τρωω ψαρι ισως λιγο συχνοτερα..

    ΥΓ: Δε διαβασα το αρθρο, απ οτι ξερω κι εχω ψαξει(κυριως εψαχνα για τον τονο..) ο υδραργυρος συκεντρωνεται κυριως στο κεφαλι του ψαριου (γενικα στο κεφαλι, ειτε ειναι ψαρι, ειτε ειναι ζωο, ειτε ειναι ανθρωπος καθως αλλου στο σωμα καθαριζει το μεγαλυτερο μερος..). Οποτε αν τρωως μεχρι 3φορες/εβδομαδα κι αποφευγεις το κεφαλι εισαι ΟΚ.
    Αν καποιος διαβασει το κειμενα και εχει χρονο και θελει ας κανει μια περιλιψουλα ή ας τονισει τα σημαντικα.
    <font face="Century Gothic">A warrior doesn't give up what he loves, he finds the love to what he does.</font id="Century Gothic">

  3. #3
    Pumping Iron
    Join Date
    12-05-05
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    551

    Default

    τα εχουμε πει εκατονταδες φορες.
    αν αρχισεις να ψαχνεις για τα κοτοπουλα θα βρεις αλλα.
    αν ψαξεις για τα κορν φλεικς θα βρεις αλλα..
    ετσι ειναι.

    Το σωστο ειναι να υπαρχει ποικιλια και μετρο.
    Το οτι τα ψαρια εχουν καποια καλλα στοιχεια δε σημαινει οτι απο αυριο θα πλακωθω και θα τρωω μονο ψαρι.
    Σημαινει οτι θα τρωω ψαρι ισως λιγο συχνοτερα..

    ΥΓ: Δε διαβασα το αρθρο, απ οτι ξερω κι εχω ψαξει(κυριως εψαχνα για τον τονο..) ο υδραργυρος συκεντρωνεται κυριως στο κεφαλι του ψαριου (γενικα στο κεφαλι, ειτε ειναι ψαρι, ειτε ειναι ζωο, ειτε ειναι ανθρωπος καθως αλλου στο σωμα καθαριζει το μεγαλυτερο μερος..). Οποτε αν τρωως μεχρι 3φορες/εβδομαδα κι αποφευγεις το κεφαλι εισαι ΟΚ.
    Αν καποιος διαβασει το κειμενα και εχει χρονο και θελει ας κανει μια περιλιψουλα ή ας τονισει τα σημαντικα.
    <font face="Century Gothic">A warrior doesn't give up what he loves, he finds the love to what he does.</font id="Century Gothic">

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    29-06-07
    Location
    kriti.
    Posts
    334

    Default

    βεβαια ,,το ψαρι βρομαει απ το κεφαλι
    &lt;a href="http://profilepounder.com/" target="_blank"&gt;&lt;img alt="CLICK HERE FOR PROFILEPOUNDER.COM GRAPHICS]http://profilepounder.com/pics/love/flowers/46.gif" border="0"&gt;&lt;/a&gt;&lt;br&gt;&lt;a href="http://profilepounder.com/" target="_blank"&gt;&lt;font size=1&gt;PROFILEPOUNDER.COM&lt;/font&gt;&lt;/a&gt;

  5. #5
    Pumping Iron
    Join Date
    29-06-07
    Location
    kriti.
    Posts
    334

    Default

    βεβαια ,,το ψαρι βρομαει απ το κεφαλι
    &lt;a href="http://profilepounder.com/" target="_blank"&gt;&lt;img alt="CLICK HERE FOR PROFILEPOUNDER.COM GRAPHICS]http://profilepounder.com/pics/love/flowers/46.gif" border="0"&gt;&lt;/a&gt;&lt;br&gt;&lt;a href="http://profilepounder.com/" target="_blank"&gt;&lt;font size=1&gt;PROFILEPOUNDER.COM&lt;/font&gt;&lt;/a&gt;

  6. #6
    Pumping Iron
    Join Date
    12-05-05
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    551

    Default

    Λοιπον το διαβασα το αρθρο και λεει ακριβως αυτο που σου εγραψα παραπανω...
    Αν και ο τιτλος δεν ειναι απολυτα σωστος, πιστευω αφου "αναλυει" διαφορες τροφες.
    Δε γινεται να προσεχεις το καθετι, απλα πρεπει να τρως με μετρο = λογικα και εξυπνα = ποικιλια.
    Δε γινεται αλλιως.
    Το σωμα/οργανισμος απο μονος του εχει πολυ δυνατη αμυνα και προσαρμοζεται σχετικα ευκολα, κι αυτο ειναι συν.
    Το θεμα ειναι να μη το παραζορισεις. [:-thumbu]
    <font face="Century Gothic">A warrior doesn't give up what he loves, he finds the love to what he does.</font id="Century Gothic">

  7. #7
    Pumping Iron
    Join Date
    12-05-05
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    551

    Default

    Λοιπον το διαβασα το αρθρο και λεει ακριβως αυτο που σου εγραψα παραπανω...
    Αν και ο τιτλος δεν ειναι απολυτα σωστος, πιστευω αφου "αναλυει" διαφορες τροφες.
    Δε γινεται να προσεχεις το καθετι, απλα πρεπει να τρως με μετρο = λογικα και εξυπνα = ποικιλια.
    Δε γινεται αλλιως.
    Το σωμα/οργανισμος απο μονος του εχει πολυ δυνατη αμυνα και προσαρμοζεται σχετικα ευκολα, κι αυτο ειναι συν.
    Το θεμα ειναι να μη το παραζορισεις. [:-thumbu]
    <font face="Century Gothic">A warrior doesn't give up what he loves, he finds the love to what he does.</font id="Century Gothic">

  8. #8

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    Να μας πει καποιος τι επιτρεπεται να τρωμε τελικα...

  9. #9

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    Να μας πει καποιος τι επιτρεπεται να τρωμε τελικα...

  10. #10
    Pumping Iron
    Join Date
    12-05-05
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    551

    Default

    Θα μαζευτουμε και θα παμε στην εξοχη θα αγορασουμε ενα Καθαρο οικοπεδο και θα χτισουμε μερικα σπιτια, ενα γυμναστηριο και στο υπολοιπο θα εχουμε δικα μας ζωα και χωραφια/λαχανικα/φρουτα/καλλιεργιες.
    Δε θα χρησιμοποιουμε χημικα βοηθηματα. Θα ειμαστε αυτονομη κοινωτητα. Για να πλησιασει καποιος θα πρεπει να περασει απο ελεγχο κλπκλπ

    ή
    ..
    ...
    .....
    ........
    ..........
    .................
    ....

    μπορουμε να τρωμε αποκλειστικα και μονο original
    Trahan-Tech (R) !!!! products
    Nature's Best! Energy and Muscle in secs, the most physical way!
    <font face="Century Gothic">A warrior doesn't give up what he loves, he finds the love to what he does.</font id="Century Gothic">

  11. #11
    Pumping Iron
    Join Date
    12-05-05
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    551

    Default

    Θα μαζευτουμε και θα παμε στην εξοχη θα αγορασουμε ενα Καθαρο οικοπεδο και θα χτισουμε μερικα σπιτια, ενα γυμναστηριο και στο υπολοιπο θα εχουμε δικα μας ζωα και χωραφια/λαχανικα/φρουτα/καλλιεργιες.
    Δε θα χρησιμοποιουμε χημικα βοηθηματα. Θα ειμαστε αυτονομη κοινωτητα. Για να πλησιασει καποιος θα πρεπει να περασει απο ελεγχο κλπκλπ

    ή
    ..
    ...
    .....
    ........
    ..........
    .................
    ....

    μπορουμε να τρωμε αποκλειστικα και μονο original
    Trahan-Tech (R) !!!! products
    Nature's Best! Energy and Muscle in secs, the most physical way!
    <font face="Century Gothic">A warrior doesn't give up what he loves, he finds the love to what he does.</font id="Century Gothic">

  12. #12
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    πιστευω οτι οι καινουργιες γεννιες θα γεννηθουν με ανοσια σε αυτα τα δηλητήρια που εχουν οι τροφες
    γιατι εχουν καταντησει να ειναι πια τα φυσικα τους συστατικα ετσι οπως τα εχουμε κανει στον πλανητη μας
    ντροπη μας.

  13. #13
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    πιστευω οτι οι καινουργιες γεννιες θα γεννηθουν με ανοσια σε αυτα τα δηλητήρια που εχουν οι τροφες
    γιατι εχουν καταντησει να ειναι πια τα φυσικα τους συστατικα ετσι οπως τα εχουμε κανει στον πλανητη μας
    ντροπη μας.

  14. #14
    Senior Bodybuilder sersemis's Avatar
    Join Date
    02-04-07
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    1,470

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by ikamak

    Να μας πει καποιος τι επιτρεπεται να τρωμε τελικα...
    </blockquote id=quote>

    Αερα κοπανιστο:D και αυτος μολυσμενος ειναι...αστα να πανε!
    BIGSTEVE'S TEAM!!!

  15. #15
    Senior Bodybuilder sersemis's Avatar
    Join Date
    02-04-07
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    1,470

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by ikamak

    Να μας πει καποιος τι επιτρεπεται να τρωμε τελικα...
    </blockquote id=quote>

    Αερα κοπανιστο:D και αυτος μολυσμενος ειναι...αστα να πανε!
    BIGSTEVE'S TEAM!!!

  16. #16
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-06-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    1,974

    Default

    Το άρθρο αναφέρεται σε ποταμίσια ψάρια και ψάρια λίμνης αν κατάλαβα καλά.Δυστυχός τα υπόλοιπα που τρώμε (κοτόπουλο,μοσχάρι,γουρούνια) είναι κατα πολύ χειρότερα απο το ψάρι ως αναφορά το τι τρώνε και το τι περιέχουν.

    c/p απο σχετικό τόπικ :

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by KaKoFoNiX

    Σε συζήτηση με τον ενδοκρινολόγο μου, μου πρότεινε να τρέφομαι με ψάρι για το λόγο ότι είναι το μόνο το οποίο δεν το "πιάνουν" τα "βοηθήματα" που δίνουν στα κοτόπουλα και στα μοσχάρια.Τουλάχιστον όχι στον ίδιο βαθμό.

    Είναι δηλαδή το πιο ακίνδυνο και καθαρό απο άποψη διατροφής σε σχέση με τα άλλα ζώα.
    </blockquote id=quote>

    Τα παραπανω μου τα σύστησε ενδοκρινολόγος, καθηγητής πανεπιστημίου.
    KaKoFoNiX WaS HeRE !!!

  17. #17
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-06-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    1,974

    Default

    Το άρθρο αναφέρεται σε ποταμίσια ψάρια και ψάρια λίμνης αν κατάλαβα καλά.Δυστυχός τα υπόλοιπα που τρώμε (κοτόπουλο,μοσχάρι,γουρούνια) είναι κατα πολύ χειρότερα απο το ψάρι ως αναφορά το τι τρώνε και το τι περιέχουν.

    c/p απο σχετικό τόπικ :

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by KaKoFoNiX

    Σε συζήτηση με τον ενδοκρινολόγο μου, μου πρότεινε να τρέφομαι με ψάρι για το λόγο ότι είναι το μόνο το οποίο δεν το "πιάνουν" τα "βοηθήματα" που δίνουν στα κοτόπουλα και στα μοσχάρια.Τουλάχιστον όχι στον ίδιο βαθμό.

    Είναι δηλαδή το πιο ακίνδυνο και καθαρό απο άποψη διατροφής σε σχέση με τα άλλα ζώα.
    </blockquote id=quote>

    Τα παραπανω μου τα σύστησε ενδοκρινολόγος, καθηγητής πανεπιστημίου.
    KaKoFoNiX WaS HeRE !!!

  18. #18
    Advanced Bodybuilder HEAVY DUTY's Avatar
    Join Date
    12-10-07
    Location
    .
    Posts
    940

    Default

    παιδια οκ ναι ολα ειναι μολυσμενα........αλλα τι να κανουμε? το καλητερο που μπορουμε να κανουμε ειναι να ξεπλενουμε καλα...κτλ.....κατα τα αλλα...αστα να πανε......

  19. #19
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Mη τη ψάχνετε.. στο τέλος ούτε αέρα δε θα μπορούμε να αναπνέουμε..
    http://www.in.gr/news/article.asp?ln...5&lngDtrID=252

  20. #20
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Mη τη ψάχνετε.. στο τέλος ούτε αέρα δε θα μπορούμε να αναπνέουμε..
    http://www.in.gr/news/article.asp?ln...5&lngDtrID=252

  21. #21
    Pumping Iron
    Join Date
    06-01-07
    Location
    .
    Posts
    305

    Default

    εχω διαβασει ότι δεν πρέπει να τρωμε πάνω από 2 κονσερβες τονο την βδομάδα λόγω υδράργυρου

  22. #22
    Pumping Iron
    Join Date
    06-01-07
    Location
    .
    Posts
    305

    Default

    εχω διαβασει ότι δεν πρέπει να τρωμε πάνω από 2 κονσερβες τονο την βδομάδα λόγω υδράργυρου

  23. #23
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by billy

    εχω διαβασει ότι δεν πρέπει να τρωμε πάνω από 2 κονσερβες τονο την βδομάδα λόγω υδράργυρου
    </blockquote id=quote>
    Μια λύση είναι να βάζεις τον τόνο σε σουρωτήρι και να τον ξεπλένεις κάτω από τη βρύση. Έτσι φεύγει και το πολύ αλάτι.

  24. #24
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by billy

    εχω διαβασει ότι δεν πρέπει να τρωμε πάνω από 2 κονσερβες τονο την βδομάδα λόγω υδράργυρου
    </blockquote id=quote>
    Μια λύση είναι να βάζεις τον τόνο σε σουρωτήρι και να τον ξεπλένεις κάτω από τη βρύση. Έτσι φεύγει και το πολύ αλάτι.

  25. #25
    Advanced Bodybuilder HEAVY DUTY's Avatar
    Join Date
    12-10-07
    Location
    .
    Posts
    940

    Default

    ε οκ...την εβδομαδα λιγο τραβιγμενο.......................την μερα ομως ενοιτε.........καλα υπαρχουν κ αλλα καλα ψαρια..............αλλα το τονος ειναι φτηνος κ δεν χρειαζετε προεργασεια............για αυτο τον προτημουν οι bb

  26. #26
    Advanced Bodybuilder HEAVY DUTY's Avatar
    Join Date
    12-10-07
    Location
    .
    Posts
    940

    Default

    ε οκ...την εβδομαδα λιγο τραβιγμενο.......................την μερα ομως ενοιτε.........καλα υπαρχουν κ αλλα καλα ψαρια..............αλλα το τονος ειναι φτηνος κ δεν χρειαζετε προεργασεια............για αυτο τον προτημουν οι bb


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •