Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Bodybuilder jk_79's Avatar
    Join Date
    28-12-04
    Location
    Marko_polo, Attica, Greece.
    Posts
    209

    Default Τα κάναμε σαλάτα???!!!!!

    Μπορεί και όχι όμως!!!Μπορεί το θέμα να υπάρχει και αλλού σαν μέρος απορίας ή μέρος προγράμματος διατροφής όμως κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν του έχουμε δώσει την διάσταση και τον ?χώρο? που του αρμόζει.
    Αναφέρομαι στην σαλάτα και κατά κόρον την σαλάτα με την οποία κλείνουμε την διατροφική μας ημέρα το βράδυ. Όλοι ξέρουμε πως όσο σκληρή δουλειά και αν κάνουμε στο γυμναστήριο αν δεν ξεκουραστούμε - κοιμηθούμε καλά σχεδόν όλος ο κόπος μας θα πάει στράφι. Και γι?αυτόν τον λόγο θεωρώ πως τα διατροφικά στοιχεία με τα οποία θα εφοδιάσουμε τον οργανισμό μας πριν πέσουμε για ύπνο είναι από τα ποιο σημαντικά ολόκληρης της ημέρας. Μαζί με το πρωινό και το γεύμα αμέσως μετά την προπόνηση είναι τα ποιο σημαντικά γεύματα της ημέρας ενός αθλητή των σίδερων!!!!
    Γι?αυτό και δημιουργώ αυτό το θέμα ώστε ο καθένας από εσάς να εκφράσει την γνώμη του για το τι πρέπει να έχει και τι όχι αυτή η σαλάτα. Και δεν αναφέρομαι σε ποσότητες (μιας και ο καθένας μας βρίσκεται σε διαφορετική φάση ?γράμμωσης ή όγκου-)αλλά σε συστατικά.
    Εκ των προτέρων σας ευχαριστώ.
    Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe - Albert Einstein

  2. #2
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    με ολο τον σεβασμο απεναντι σου john koubi ,αν δεν εισαι σε φαση γραμμωσης κ φας το βραδυ καποια μορφη πρωτεινης με μονο μια σαλατα,λυπαμαι φιλε μου αλλα τα αποτελεσματα
    που περιμενεις,θα αργησεις πολυ να τα δεις...

  3. #3

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Πιστεύω ότι όσο μεγαλύτερη ποικιλία έχει η σαλάτα, πιστεύω τόσο πιο χρήσιμη είναι, διότι καλύπτεις έτσι μεγαλύτερο φάσμα βιταμινών και ιχνοστοιχείων. Ενα κριτήριο είναι και το χρώμα των λαχανικών, διαφορετικά χρώματα σημαίνει και διαφορετικές χρωστικές ουσίες, άρα και μεγάλο εύρος αντιοξειδωτικών (συνήθως οι φυσικές χρωστικές ουσίες των λαχανικών και των φρούτων έχουν αυτή την ιδιότητα συν τοις άλλοις).

  4. #4
    Junior Bodybuilder jk_79's Avatar
    Join Date
    28-12-04
    Location
    Marko_polo, Attica, Greece.
    Posts
    209

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by bigsteve

    με ολο τον σεβασμο απεναντι σου john koubi ,αν δεν εισαι σε φαση γραμμωσης κ φας το βραδυ καποια μορφη πρωτεινης με μονο μια σαλατα,λυπαμαι φιλε μου αλλα τα αποτελεσματα
    που περιμενεις,θα αργησεις πολυ να τα δεις...

    </blockquote id=quote>
    Μάλλον εννοείς ''και ΔΕΝ φας το βράδυ κάποια μορφή πρωτεΐνης'' ε?
    Παράλειψη δικία μου-ίσως επειδή το θεωρώ δεδομένο ότι πρωτεΐνη πρέπει να έχουμε σε όλα τα γεύματα μας ή επειδή είναι συνυφασμένη στο μυαλό μου η σαλάτα με το κοτόπουλο και τον τόνο- αλλά θα συμφωνήσω ΑΠΟΛΥΤΑ ότι χωρίς πρωτεΐνη μια σαλάτα είναι ?σχεδόν? άχρηστη για έναν bodybuilder.
    Ίσως και η επιλογή της πρωτεΐνης θα πρέπει να μας προβληματίσει όσον άφορα το βραδινό , καθώς θα πρέπει να πρόκειται για μια πρωτεΐνη αργής απορρόφησης η οποία θα μας τροφοδοτεί στον ύπνο τα απαραίτητα ?υλικά? για το ?χτίσιμο? των μυών μας.
    Πέρα πάντως από τις παρατηρήσεις σας (οι οποίες by the way είναι πολύ χρήσιμες και βοηθούν ώστε να βγαίνει σωστό νόημα)θα το εκτιμούσα αν είχατε και κάτι να προτείνετε??
    Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe - Albert Einstein

  5. #5
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-06-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    1,974

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by GRF

    Πιστεύω ότι όσο μεγαλύτερη ποικιλία έχει η σαλάτα, πιστεύω τόσο πιο χρήσιμη είναι, διότι καλύπτεις έτσι μεγαλύτερο φάσμα βιταμινών και ιχνοστοιχείων. Ενα κριτήριο είναι και το χρώμα των λαχανικών, διαφορετικά χρώματα σημαίνει και διαφορετικές χρωστικές ουσίες, άρα και μεγάλο εύρος αντιοξειδωτικών (συνήθως οι φυσικές χρωστικές ουσίες των λαχανικών και των φρούτων έχουν αυτή την ιδιότητα συν τοις άλλοις).
    </blockquote id=quote>

    +1 [:-thumbu]

    Ότι βάλεις καλό είναι.
    KaKoFoNiX WaS HeRE !!!

  6. #6

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by john_koubis

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by bigsteve

    με ολο τον σεβασμο απεναντι σου john koubi ,αν δεν εισαι σε φαση γραμμωσης κ φας το βραδυ καποια μορφη πρωτεινης με μονο μια σαλατα,λυπαμαι φιλε μου αλλα τα αποτελεσματα
    που περιμενεις,θα αργησεις πολυ να τα δεις...

    </blockquote id=quote>
    Μάλλον εννοείς ''και ΔΕΝ φας το βράδυ κάποια μορφή πρωτεΐνης'' ε?
    Παράλειψη δικία μου-ίσως επειδή το θεωρώ δεδομένο ότι πρωτεΐνη πρέπει να έχουμε σε όλα τα γεύματα μας ή επειδή είναι συνυφασμένη στο μυαλό μου η σαλάτα με το κοτόπουλο και τον τόνο- αλλά θα συμφωνήσω ΑΠΟΛΥΤΑ ότι χωρίς πρωτεΐνη μια σαλάτα είναι #65533;σχεδόν#65533; άχρηστη για έναν bodybuilder.
    Ίσως και η επιλογή της πρωτεΐνης θα πρέπει να μας προβληματίσει όσον άφορα το βραδινό , καθώς θα πρέπει να πρόκειται για μια πρωτεΐνη αργής απορρόφησης η οποία θα μας τροφοδοτεί στον ύπνο τα απαραίτητα #65533;υλικά#65533; για το #65533;χτίσιμο#65533; των μυών μας.
    Πέρα πάντως από τις παρατηρήσεις σας (οι οποίες by the way είναι πολύ χρήσιμες και βοηθούν ώστε να βγαίνει σωστό νόημα)θα το εκτιμούσα αν είχατε και κάτι να προτείνετε#65533;#65533;

    </blockquote id=quote>

    Εχω την εντυπωση οτι ο Σταυρος αναφερεται στην ελειψη υδατανθρακα και οχι πρωτεϊνης..

  7. #7
    New Member
    Join Date
    06-06-07
    Location
    Greece.
    Posts
    72

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by john_koubis

    αλλά σε συστατικά.
    Εκ των προτέρων σας ευχαριστώ.

    </blockquote id=quote>


    Mπροκολο the king[:-thumbu]

  8. #8
    Advanced Bodybuilder HEAVY DUTY's Avatar
    Join Date
    12-10-07
    Location
    .
    Posts
    940

    Default

    εγω που ειμαι στην γραμμωση τρωω πρωτεινη με σκετη σαλατα μετα...καποιος που δεν ειναι..πραιπει να χει απαρετητα καποιον υδατανθρακα μεσα....οπως πχ πατατα...ο βασιλιας....

  9. #9
    Senior Bodybuilder sersemis's Avatar
    Join Date
    02-04-07
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    1,470

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by GRF

    Πιστεύω ότι όσο μεγαλύτερη ποικιλία έχει η σαλάτα, πιστεύω τόσο πιο χρήσιμη είναι, διότι καλύπτεις έτσι μεγαλύτερο φάσμα βιταμινών και ιχνοστοιχείων. Ενα κριτήριο είναι και το χρώμα των λαχανικών, διαφορετικά χρώματα σημαίνει και διαφορετικές χρωστικές ουσίες, άρα και μεγάλο εύρος αντιοξειδωτικών (συνήθως οι φυσικές χρωστικές ουσίες των λαχανικών και των φρούτων έχουν αυτή την ιδιότητα συν τοις άλλοις).
    </blockquote id=quote>

    [:-thumbu][:-thumbu][:-thumbu]
    BIGSTEVE'S TEAM!!!

  10. #10
    Junior Bodybuilder jk_79's Avatar
    Join Date
    28-12-04
    Location
    Marko_polo, Attica, Greece.
    Posts
    209

    Default

    Δηλαδη περαν των χρωμματων (μαλλον για πινακα ζωγραφικης παμε) και τα απαραιτητα πρωτεινη,υδατανθρακας δεν προσθετουμε τιποτα αλλο????[:-bigeyes][:-bigeyes]
    Κατα την (παντα)ταπεινη μου γνωμη καλο θα ηταν να προτεινουμε τα συστατικα (οπως πολυ σωστα εχει αναφερθει : Mπροκολο , ...) της σαλατας και οχι απλα να μεινουμε στο αοριστα :λαχανικα , φρουτα.Γιατι και η μπανανα φρουτο ειναι αλλα δεν νομιζω να ενδεικνυται για το γευμα πριν τον υπνο.
    Ας ο καθενας μας προτεινει την 'ιδανικη' σαλατα για την περιπτωση του χωρις να χρειαζεται να την προσαρμοσει σε καποιου αλλου το διατροφικο πλανο.
    Και πιστευω θα βγουν καποια βασικα στοιχεια τα οποια πρεπει να εχουν ολες οι σαλατες.[:-crazy][:-crazy]
    Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe - Albert Einstein


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •