Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 37

Thread: wing chun

  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-02-05
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    221

    Default wing chun

    Δεν υπαρχουν λογια να περιγράψει κανεις αυτην την πολεμική τεχνη . Ειναι απλά απιστευτη . Ο λόγος που αποφάσισα να στραφώ στο wing chun αρχικά ήταν γιατι πολύς κόσμος το θεωρεί οτι είναι πολυ αποτελεσματικό και ήθελα να το μάθω για να έχω ο ίδιος άποψη . Πήγα λοιπον στη σχολή που θεώρησα ως πιο αξιόπιστη μπήκα να παρακολουθήσω το μάθημα είδα την γυμναστική μου φάνηκε πρωτόγνωρη (μια ζωη γυμναστήριο) μου άρεσε ήταν κάτι το διαφορετικό . Την άλλη μέρα γράφτικα και έκανα το πρώτο μάθημα.Μου φυγε η ψυχή κλάταρα το σώμα μου ανταποκρινόταν σαν αγγούρι στις ασκήσεις , σιγα σιγά με το καιρό συνίθισα με πήρε πάνω απο μήνα (παράτησα εντελώς το γυμναστήριο φυσικα) μετα απο ένα εξάμηνο αποχής απο τα βάρη και κάνοντας καθημερινα αυτήν την εναλλακτική γυμναστικής(που θα περιγράψω σε άλλο post είδα τα εξής ... μείωση της δύναμης αλλα απίστευτη για το σώμα μου αύξηση της εκρικτικότητας εκέι πανω στο εξάμηνο άρχισα να συλλαμβάνω και την έννοια των κινήσεων της πολεμικής τέχνης .Αυτή η πολεμική τέχνη είναι φτιαγμένη για να μπαίνει μεσα στο μυαλό και στο σώμα σου είναι τόσο απλή που εντυπωσιάζεσαι από την σοφία των ανθρώπων που την εξασκούσαν επίσης εντυπωσιάζεσαι απο τις γνώσεις τους για το ανθρωπινο σώμα και την κινησιολογία . Ειναι Kung fu , είναι μια συμπικνομένη κινεζική πολεμική τέχνη είναι σαν να έχεις πάρει την γνώση και την έχεις στριμώξει τόσο πολύ που κοντεύει να σκάσει (με έπιασε το ποιητικό μου) εχει όλες και ολες 3 φόρμες άοπλες και 2 ένοπλες έχει επίσης την ξυλινη κούκλα . Εξασκούμε 3 χρόνια στο wing chun είμαι στην δεύτερη φόρμα και κανω την μισή δεν θέλω να προχωρησω πιο πέρα ακομα δεν βιαζομαι καθόλου , είναι σαν να κάνεις κάτι που να μην θέλεις να τελειώσει τόσο πολύ μου αρέσει θα με ρωτήσετε είναι το wing chun αποτελεσματικό η απάντηση μου είναι δεν με νοιαζει! δεν με νοιάζει η αυτοάμυνα εχω ξεφύγει εντελώς δεν με νοιάζει αυτό που με ένοιαζε όταν πήγα γιατί η αυτοάμυνα όταν κάνεις wing chun σωστα είναι κάτι που εννοέιτε δεν χρειάζεται να το ψυρίζεις το θέμα ... τώρα αν είσαι καλύτερος απο τον παλαιστή τον Kick boxer η τον καρατεκα δεν ξέρω και δεν ασχολούμε εξαρτατε απο τόσα πολλά πράγματα που δεν μπαίνω στον κόπο να το αναλύσω .
    ?νοιξα αυτό το θέμα για να μιλήσουμε όσοι ενδιαφέρονται για wing chun δεν θα αναφέρω σε κανένα την σχολή μου ή τον δάσκαλό μου θα μιλάω μόνο για την τέχνη. Αυτό το φόρουμ παρόλο που οι πολεμικές τέχνες είναι στα off topic είναι πολυ καλύτερο και συζιτήσημο από όλα τα άλλα μεγάλα forum των πολεμικών τεχνών .
    Ευχαριστω που με διαβάσατε

  2. #2

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    Να ρωτησω κατι φιλε Βασιλη; Τη προπονηση με βαρη την εχεις κοψει τελειως;

  3. #3

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    Να ρωτησω κατι φιλε Βασιλη; Τη προπονηση με βαρη την εχεις κοψει τελειως;

  4. #4
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-02-05
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    221

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by ikamak

    Να ρωτησω κατι φιλε Βασιλη; Τη προπονηση με βαρη την εχεις κοψει τελειως;
    </blockquote id=quote>

    Εδώ και 2μιση με 3 χρόνια δεν έχω ακουμπίσει αλτήρα δεν είναι μόνο γιατί δεν προλαβαίνω ή γιατί θά ναι πολύ βαρύ το πρόγραμμά μου αν βάλω και βάρη αλλά έιναι γιατί έχει αλλάξει το σκεπτικό μου στο τρόπο που αντιμετωπίζω το σώμα μου . Πιστεύω οτι τα βάρη καταπονούν το σώμα μακροπρόθεσμά και πάνω απο όλα καταπονούν το νευρικό σύστημα σε πολύ μεγάλο βαθμό , αποφάσισα να συμπεριφερθώ με περισσότερο σεβασμό στο σώμα μου σκεφτόμενος πάνω απο όλα το μέλλον δηλαδή σε τί κατάσταση θα είμαι στα 50 μου στα 60 κτλ .Η γυμναστική που κάνω είναι ying yang σκληρή και μαλακή εχει ένταση αλλά έχει και ισόχρονα διαλείματα με ασκίσεις chi kung οι οποίες χαλάρώνουν και και ξεκουράζουν το μυικό αλλά και το νευρικό σύστημα πιστεύω πως η προπόνηση με βάρη όπως αυτή που κάνουν οι περισσότεροι αλλά και εγώ παλιότερα είναι μισή είναι μόνο yang και αυτό δεν μπορεί να μην έχει επιπτώσεις , όμως από την άλλη δεν μπορώ να κρύψω πώς πιστεύω τα βάρη είναι ένα πολυ καλό εργαλείο για την μυική τόνοση αλλά μόνο εώς εκεί όχι μόνο βαρη και όχι συνέχεια αυτή είναι η ταπεινή μου άποψη που μπορεί να φανεί αιρετική στο bodybuilders forum γι αυτό την παραθέτω και εδώ στα "off topic"

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-02-05
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    221

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by ikamak

    Να ρωτησω κατι φιλε Βασιλη; Τη προπονηση με βαρη την εχεις κοψει τελειως;
    </blockquote id=quote>

    Εδώ και 2μιση με 3 χρόνια δεν έχω ακουμπίσει αλτήρα δεν είναι μόνο γιατί δεν προλαβαίνω ή γιατί θά ναι πολύ βαρύ το πρόγραμμά μου αν βάλω και βάρη αλλά έιναι γιατί έχει αλλάξει το σκεπτικό μου στο τρόπο που αντιμετωπίζω το σώμα μου . Πιστεύω οτι τα βάρη καταπονούν το σώμα μακροπρόθεσμά και πάνω απο όλα καταπονούν το νευρικό σύστημα σε πολύ μεγάλο βαθμό , αποφάσισα να συμπεριφερθώ με περισσότερο σεβασμό στο σώμα μου σκεφτόμενος πάνω απο όλα το μέλλον δηλαδή σε τί κατάσταση θα είμαι στα 50 μου στα 60 κτλ .Η γυμναστική που κάνω είναι ying yang σκληρή και μαλακή εχει ένταση αλλά έχει και ισόχρονα διαλείματα με ασκίσεις chi kung οι οποίες χαλάρώνουν και και ξεκουράζουν το μυικό αλλά και το νευρικό σύστημα πιστεύω πως η προπόνηση με βάρη όπως αυτή που κάνουν οι περισσότεροι αλλά και εγώ παλιότερα είναι μισή είναι μόνο yang και αυτό δεν μπορεί να μην έχει επιπτώσεις , όμως από την άλλη δεν μπορώ να κρύψω πώς πιστεύω τα βάρη είναι ένα πολυ καλό εργαλείο για την μυική τόνοση αλλά μόνο εώς εκεί όχι μόνο βαρη και όχι συνέχεια αυτή είναι η ταπεινή μου άποψη που μπορεί να φανεί αιρετική στο bodybuilders forum γι αυτό την παραθέτω και εδώ στα "off topic"

  6. #6
    New Member
    Join Date
    06-06-07
    Location
    Greece.
    Posts
    72

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by vassilis

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by ikamak

    Να ρωτησω κατι φιλε Βασιλη; Τη προπονηση με βαρη την εχεις κοψει τελειως;
    </blockquote id=quote>

    Εδώ και 2μιση με 3 χρόνια δεν έχω ακουμπίσει αλτήρα δεν είναι μόνο γιατί δεν προλαβαίνω ή γιατί θά ναι πολύ βαρύ το πρόγραμμά μου αν βάλω και βάρη αλλά έιναι γιατί έχει αλλάξει το σκεπτικό μου στο τρόπο που αντιμετωπίζω το σώμα μου . Πιστεύω οτι τα βάρη καταπονούν το σώμα μακροπρόθεσμά και πάνω απο όλα καταπονούν το νευρικό σύστημα σε πολύ μεγάλο βαθμό , αποφάσισα να συμπεριφερθώ με περισσότερο σεβασμό στο σώμα μου σκεφτόμενος πάνω απο όλα το μέλλον δηλαδή σε τί κατάσταση θα είμαι στα 50 μου στα 60 κτλ
    </blockquote id=quote>http://www.youtube.com/watch?v=lywHDzrKIYs

  7. #7
    New Member
    Join Date
    06-06-07
    Location
    Greece.
    Posts
    72

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by vassilis

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by ikamak

    Να ρωτησω κατι φιλε Βασιλη; Τη προπονηση με βαρη την εχεις κοψει τελειως;
    </blockquote id=quote>

    Εδώ και 2μιση με 3 χρόνια δεν έχω ακουμπίσει αλτήρα δεν είναι μόνο γιατί δεν προλαβαίνω ή γιατί θά ναι πολύ βαρύ το πρόγραμμά μου αν βάλω και βάρη αλλά έιναι γιατί έχει αλλάξει το σκεπτικό μου στο τρόπο που αντιμετωπίζω το σώμα μου . Πιστεύω οτι τα βάρη καταπονούν το σώμα μακροπρόθεσμά και πάνω απο όλα καταπονούν το νευρικό σύστημα σε πολύ μεγάλο βαθμό , αποφάσισα να συμπεριφερθώ με περισσότερο σεβασμό στο σώμα μου σκεφτόμενος πάνω απο όλα το μέλλον δηλαδή σε τί κατάσταση θα είμαι στα 50 μου στα 60 κτλ
    </blockquote id=quote>http://www.youtube.com/watch?v=lywHDzrKIYs

  8. #8
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-02-05
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    221

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by mitkas21



    </blockquote id=quote>http://www.youtube.com/watch?v=lywHDzrKIYs
    [/quote]

    Μια διευκρίνηση , μίλησα για την μακροπροθεσμη επίπτωση που μπορεί να έχει η προπόνηση με βάρη που κατα την αποψή μου θα είναι αρνητική αν και εφόσον η προπόνηση είναι αποκλειστικά και μόνο με βάρη και μάλιστα σε υψιλή ένταση . Δεν αναφέρθηκα καθόλου στο τι μπορεί να καταφέρει καποιος με φάρμακα δηλαδή πόσο απο τον μυικό του όγκο μπορεί να διατηρήσει με το πέρασμα των χρόνων και τί επιπτωση μπορεί να έχει αυτο στην υγεία του . Αυτό είναι κάτι που οπτικά δεν φαίνεται, μόνο με εξετάσεις , οπότε φιλε μου Mitkas21 μην εντυπωσιάζεσαι μόνο από την εικόνα κάποιου.
    Επαναλαμβανω πάντως πως αυτή είναι μια καθαρά προσωπική μου άποψη δεν προσπαθώ και δεν θελω να πίσω κανένα , όμως αν συνεχίσουμε θα πρέπει να ανοίξουμε νέο θέμα στο κεντρικό forum εδώ θά θελα να μιλήσουμε για wing chun

  9. #9
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-02-05
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    221

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by mitkas21



    </blockquote id=quote>http://www.youtube.com/watch?v=lywHDzrKIYs
    [/quote]

    Μια διευκρίνηση , μίλησα για την μακροπροθεσμη επίπτωση που μπορεί να έχει η προπόνηση με βάρη που κατα την αποψή μου θα είναι αρνητική αν και εφόσον η προπόνηση είναι αποκλειστικά και μόνο με βάρη και μάλιστα σε υψιλή ένταση . Δεν αναφέρθηκα καθόλου στο τι μπορεί να καταφέρει καποιος με φάρμακα δηλαδή πόσο απο τον μυικό του όγκο μπορεί να διατηρήσει με το πέρασμα των χρόνων και τί επιπτωση μπορεί να έχει αυτο στην υγεία του . Αυτό είναι κάτι που οπτικά δεν φαίνεται, μόνο με εξετάσεις , οπότε φιλε μου Mitkas21 μην εντυπωσιάζεσαι μόνο από την εικόνα κάποιου.
    Επαναλαμβανω πάντως πως αυτή είναι μια καθαρά προσωπική μου άποψη δεν προσπαθώ και δεν θελω να πίσω κανένα , όμως αν συνεχίσουμε θα πρέπει να ανοίξουμε νέο θέμα στο κεντρικό forum εδώ θά θελα να μιλήσουμε για wing chun

  10. #10
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    14-05-07
    Location
    aigaleo, athens, Greece.
    Posts
    247

    Default

    Αφού τη βρίσκεις καλύτερα με τις πολεμικές τέχνες, καλά κάνεις και δίνεις εκεί όλη σου την ενέργεια, κατά τη γνώμη μου.

    ΥΓ: Δεν ανοίγεις και ένα topic, με παρουσίαση του chi kung, που με ενδιαφέρει και περισσότερο.

  11. #11
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    vassilis χαιρομαι ιδιαιτερα που κανεις wing chun, ειναι μια πραγματικη πολεμικη ΤΕΧΝΗ. Με το Π και το Τ κεφαιλαια. Και κατα την αποψη μου, το πιο ενδιαφερον τμημα της ειναι το chi sao. Τα κολλημενα χερια. Εκει φαινεται ολη η τεχνη...
    Οταν λες κανεις μονο wing chun, εχοντας παρατησει τα βαρη, εχεις σταματησεις γενικοτερα την ενδυναμωση; Να εξηγηθω: καμψεις, ελξεις, κοιλιακοι, ραχιαιοι κλπ...
    (by the way, o Bruce Lee που οπως σιγουρα ξερεις εκανε wing chun, οταν ανακαλυψε τα βαρη ως συμπληρωματικη προπονηση, εγινε αλλος ανθρωπος;))
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  12. #12
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-02-05
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    221

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Achillezzz

    vassilis χαιρομαι ιδιαιτερα που κανεις wing chun, ειναι μια πραγματικη πολεμικη ΤΕΧΝΗ. Με το Π και το Τ κεφαιλαια. Και κατα την αποψη μου, το πιο ενδιαφερον τμημα της ειναι το chi sao. Τα κολλημενα χερια. Εκει φαινεται ολη η τεχνη...
    Οταν λες κανεις μονο wing chun, εχοντας παρατησει τα βαρη, εχεις σταματησεις γενικοτερα την ενδυναμωση; Να εξηγηθω: καμψεις, ελξεις, κοιλιακοι, ραχιαιοι κλπ...
    (by the way, o Bruce Lee που οπως σιγουρα ξερεις εκανε wing chun, οταν ανακαλυψε τα βαρη ως συμπληρωματικη προπονηση, εγινε αλλος ανθρωπος;))
    </blockquote id=quote>

    Θα αρχισω απο το τέλος... πράγματι ο Bruce lee εκανε προπόνηση με βαρυ οπως ειπες τα προγραμματά του τα έχω διαβάσει δεν είμαι ενανίον της συμπληρωματικής προπονησης με βαρυ κάθε άλλο εγω είπα απλά πως η προπόνηση μόνο με βάρυ και με ενταση για πολλά χρονια δεν είναι καλή (αποψή μου) o bruce lee ασχολήθηκε με το wing chun αλλά δεν ηταν σε προχωρημένο επίπεδο ασχολήθηκε με πολλές πολεμικές τέχνες αλλά η βάση του ήταν το tai chi που είχε διδαχτεί από τον πατέρα του το tai chi τον βοήθησε να έχει αυτό το φοβερό έλεγχο στο σώμα του και είναι αυτό που είδαν οι αμερικάνοι και χασανε την μπάλα κατα τα άλλα εμένα προσωπικά δεν με εντυπωσιάζει τιποτα αλλο στο bruce lee βρεθηκε τον κατάλληλο χρόνο στο κατάλληλο κοινό και έδειξε κάτι που δεν είχε ξαναδεί ο κόσμος , έκανε βάρυ απο μια στιγμή και μετά γιατί ήταν πραγματικά πολύ αδύνατος και μάλιστα ήταν απο τους πρώτους που πειραματιζόταν σε συμπληρώματα διατροφής (δεν κατακρινω την συμπληρωματικη προπόνηση με βαρυ την επικροτώ εγώ μίλησα για τις αρνητικές επιπτώσεις που μπορεί να έχει η αποκλειστική προπόνηση με βάρυ κατα την αποψή μου) .
    Καθημερινά κάνω πολλές καμψεις κοιλιακούς βαθιά καθίσματα έλξεις αλλά και ασκήσεις δεν ξέρω αν είναι δόκιμος ο όρος αλλά θα τις θεωρούσα ισομετρικές για όλο το σώμα, είναι ασκήσεις που έχεις σε ένταση μια ομάδα η παραπάνω μυων για πολύ ωρα (χωρίς όργανα φυσικά εκμεταλεύεσαι το βάρος του σώματος σε διάφορες στάσεις).
    Για το chi sao είναι πραγματικά ενδιαφέρον γιατί είναι αυτό που δίνει μια μοναδικότητα στο wing chun είναι η μοναδική πολεμική τέχνη που εκμεταλεύεται τόσο πολύ την αίσθηση της αφής και μάλιστα την έχει ως πρωτη προτεραιότητα . Αν προχωρήσεις στο chi sao θα δει πόσο εύκολα αντιδρά το σώμα στην αφή και μάλιστα πόσο γρήγορα . Στο chi sao h όραση περιτεύει το chi sao είναι το μεγαλύτερο όπλο αν έρθεις σε επαφή χερι με χέρι με τον αντίπαλο το σώμα σου αντιδρά απο μόνο του και βρίσκει την πλεονεκτική θέση απέναντι στον αντίπαλο . Είναι η βάση της τέχνης και αναδεικνυεί την μοναδικότητά της όμως για να λέμε τα πραγματα όπως είναι και το tai chi έχει το δικό του chi sao αλλά δεν δίνει την έμφαση που δίνει το wing chun γιατι αυτό βασίζεται στο chi sao. Επίσης άλλο ενδιαφέρον πράγμα που έχει το wing chun είναι οι απόλυτες αρχές του . Η κεντρική γραμμή τα τρίγωνα και η ευθεία γραμμή ,η χαλάρωση των μυών για την επιτευξη της μέγιστης ταχύτητας και η ισορροπία ανάμεσα στην ένταση και την χαλάρωση για την εξοικονόμιση ενέργειας αυτά προς το παρόν δεν έχω και πολυ χρόνο να αναλύσω τις βασικές αρχες καποια αλλη στιγμή θα το κάνω .

  13. #13
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Για τον bruce lee εχω λιγο διαφορετικη αποψη, αλλα θα ηταν οφ τοπικ αν το αναλυαμε εδω... Ισομετρικες ειναι οι ασκησεις που δεν παραγεται εργο. Που χρησιμοποιεις τους μυες χωρις να κουνιεσαι... Αν αυτο εννοεις νομιζω καταλαβα... Ναι, το chi sao ειναι ολα τα λεφτα... Η θεωρια της ευθειας γραμμης, αν και θεωριτικα φαινεται ενταξει, εχει αμφισβητηθει πολλες φορες. Το ιδιο και η εκτελεση της ευθειας γροθιας... Αν ειχες χρονο να γραψεις γενικα για το wing chun θα ηταν ωραια. Να γινοταν και στικυ...
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  14. #14
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-08-07
    Location
    larisa, Greece.
    Posts
    7

    Default

    vasilis ηρεμα!αυτη δεν λογικη οτι τα βαρη προξενουν καταπονηση στο νευρικο σου συστημα!και οι φωνες προξενουν επιβαρυνση στο νευρικο συστημα και το οδηγημα στην πολη με κινηση και πεταγονται τα delivery απο κει που δεν τα περιμενεις επισης!αρα? σταματα με να φωναζουμε οταν θυμωνουμε και να οδηγαμε στην πολη!
    Muscle mechanics maniac

  15. #15
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-02-05
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    221

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Achillezzz

    Η θεωρια της ευθειας γραμμης, αν και θεωριτικα φαινεται ενταξει, εχει αμφισβητηθει πολλες φορες. Το ιδιο και η εκτελεση της ευθειας γροθιας... Αν ειχες χρονο να γραψεις γενικα για το wing chun θα ηταν ωραια.
    </blockquote id=quote>

    Η θεωρία της ευθείας γραμμής είναι φυσικά σωστη στην πράξη όμως θα πρέπει να μιλήσουμε για την εφαρμογή της ευθίας γραμμής στο πλαίσιο που σου καθορίζει το wing chun και όχι άλλη πολεμική τέχνη πχ η θεωρία της ευθίας γραμμής δεν μπορεί να στέκει στο Aikido γιατί δεν χωράει στην προσέγγιση που κάνει στην τακτική επαφής και σε όλη την φιλοσοφία του οπότε όταν μιλάμε για την ευθία γραμμή μιλαμε για το πόσο στέκει στην όλη φιλοσοφία του συστήματος του συγκεκριμένου (wing chun) . H γροθιά του wing chun επιδέχεται πολύ ανάλυση , όπως ξέρουμε η γροθιά είναι το βασικό όπλο σε πολλές πολεμικές τέχνες (υπάρχουν μερικές που δεν έχουν καθόλου γροθια) και είναι μια τεχνική που θα πρέπει να εξασκείτε καθημερινά. Η γροθιά του wing chun είναι καθετη προς το έδαφος δηλαδή δεν χρειάζεται να στραφεί το χέρι κατα 90 μοίρες ειναι στην φυσική του θέση , ο λόγος που είναι η γροθιά κάθετη είναι αφενός γιατί έτσι έχεις τον αγκόνα σου κλειστό προστατεύοντας τα πλευρά σου και την κεντρική σου γραμμή και αφετέρου γιατι άν το χέρι βρίσκεται στην φυσική του θέση δεν στρεσάρεται απο καμία μυική ομάδα έτσι ώστε να αντι τίθεται στην κίνηση να μειώνει την ταχύτητα και να δαπανά περισσότερη ενέργεια . Κατα την εκτέλεση ο καρπός πρέπει να είναι λίγο στραμμένος προς τα άνω έτσι ώστε τό κόκαλο του μικρου δαχτύλου και του παράμεσου να είναι αυτό που βρίσκει τον στόχο . Κατ εμέ η γροθιά του wing chun είναι πολύ καλα στοχευμένη είναι πιο "κλειδωμένη" σε αντίθεση με άλλα συστήματα αλλά και της πυγμαχίας η οποία δείνει πιο πολυ βάση στην δύναμη επίσης η γροθιά του wing chun δεν δαπανά πολύ ενέργεια παράδειγμα ένας μέσος ασκοούμενος στο wing chun μπορεί να εκτελέσει 10 στοχευμένες γροθιές (εννοώ γροθιές με πλήρη ένταση) σε 3 δευτερόλεπτα χωρίς ιδιαίτερο κόπο το ίδιο δεν μπορεί να συμβει με ένα ασκούμενο της πυγμαχίας. Η γροθιά του wing chun δεν είναι μονο μια όμως είναι και η γροθιά η χαμηλή που παρουσιάζει η 3η φόρμα αλλά και η γροθιά τυπου hook στην δεύτερη φορμα .
    Προσπαθώ να βρω χρόνο να γράψω γενικά για το wing chun θέλω να σκανάρω και μερικές εικόνες για να είναι πιο κατανοητό αλλά βλεπετε εχουμε και δουλειές :)

  16. #16
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    19-10-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    238

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by vassilis
    </blockquote id=quote>

    Καθημερινά κάνω πολλές καμψεις κοιλιακούς βαθιά καθίσματα έλξεις αλλά και ασκήσεις δεν ξέρω αν είναι δόκιμος ο όρος αλλά θα τις θεωρούσα ισομετρικές για όλο το σώμα, είναι ασκήσεις που έχεις σε ένταση μια ομάδα η παραπάνω μυων για πολύ ωρα (χωρίς όργανα φυσικά εκμεταλεύεσαι το βάρος του σώματος σε διάφορες στάσεις).
    [/quote]

    Ορθοσωμικη γυμναστικη λεγεται αυτο που κανεις vassili
    « , , , .
    , , .
    , , .
    ».

  17. #17
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    19-10-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    238

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by vassilis
    </blockquote id=quote>

    Καθημερινά κάνω πολλές καμψεις κοιλιακούς βαθιά καθίσματα έλξεις αλλά και ασκήσεις δεν ξέρω αν είναι δόκιμος ο όρος αλλά θα τις θεωρούσα ισομετρικές για όλο το σώμα, είναι ασκήσεις που έχεις σε ένταση μια ομάδα η παραπάνω μυων για πολύ ωρα (χωρίς όργανα φυσικά εκμεταλεύεσαι το βάρος του σώματος σε διάφορες στάσεις).
    [/quote]

    Ορθοσωμικη γυμναστικη λεγεται αυτο που κανεις vassili
    « , , , .
    , , .
    , , .
    ».

  18. #18
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-02-05
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    221

    Default

    * Το Wing Chun δεν είναι άθλημα, γι' αυτό και δε συμμετέχει σε αγώνες κάτω από κανόνες και εξοπλισμό. Δεν είναι φτιαγμένο για επιδείξεις, γιατί οι κινήσεις του δεν είναι φτιαγμένες για να είναι όμορφες. Έχουν σχεδιαστεί να είναι πρακτικές και αποτελεσματικές. Αυτό που το διαφοροποιεί από τις άλλες πολεμικές τέχνες είναι το γεγονός πως είναι η μοναδική στην ιστορία των πολεμικών τεχνών που έχει δημιουργηθεί από γυναίκα.

    Γεννήθηκε πριν από τετρακόσια περίπου χρόνια από την ανάγκη μιας γυναίκας να βρεί έναν καλύτερο και πιο έξυπνο τρόπο για να αντιμετωπίζει μεγαλόσωμους και δυνατότερους αντιπάλους.

    * Το Wing Chun είναι ξεχωριστό μεταξύ άλλων πολεμικών τεχνών και έχει δική του θεωρία και άποψη για το ποιοίείναι οι κανόνες του παιχνιδιού. Αντίθετα με άλλες πολεμικές τέχνες, η φιλοσοφία των τεχνικών δε βρίσκεται στο να αναχαιτήσουν ή να μπλοκάρουν την επίθεση, αλλά στο να την καταστρέψουν ώστε να μην υπάρξει άλλη. Είναι μία πολλή βίαιη και καταστροφική πολεμική τέχνη που έχει δημιουργηθεί για να φτιάχνει ικανούς μαχητές σε πολύ λίγο χρόνο. Οι τεχνικές του αναφέρονται σε πραγματικές καταστάσεις μάχης και είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικές στην αυτοάμυνα.

    Είναι ένα σύστημα μάχης στενής επαφής με γρήγορες γροθιές και εκρηκτικά χαμηλά λακτίσματα. Η αποτελεσματικότητά του βρίσκεται στον πολύ καλό συγχρονισμό άμυνας - επίθεσης και αντίστροφα, δίνοντας ταυτόχρονα δύναμη και ελαστικότητα.

    * Στο Wing Chun η άμυνα είναι επίθεση και η επίθεση είναι άμυνα. Το καθένα είναι η αιτία και το αποτέλεσμα του άλλου. Όλες οι τεχνικές αποτελούν φυσικές κινήσεις του σώματος και χαρακτηρίζονται από απλότητα και ευθύτητα. Η απλότητα είναι το κλειδί σ' αυτήν την τέχνη και δεν υπάρχει χώρος για τίποτα περιττό. Δεν υπάρχει καμμία περίτεχνη κίνηση και οι βασικές τεχνικές μπορούν να συνδιαστούν με άπειρους τρόπους ανάλογα με την μορφή επίθεσης. Οι τεχνικές εκτελούνται στον μικρότερο δυνατό χρόνο και απόσταση, με την ελάχιστη απαραίτητη κίνηση. Η έμφαση δίνεται στην ταχύτητα, την ορμή και τα αντανακλαστικά. Οι κινήσεις αποτελούν μέρος μιας πολλαπλής σειράς από χτυπήματα που εκτελούνται σε δευτερόλεπτα, και που το άπειρο μάτι δεν μπορεί να δεί..

    * Η θεωρία του Wing Chun δεν έχει όρια στις εφαρμογές της. Οι στρατηγικές που βγαίνουν μέσα από την εφαρμογή αυτών των απλών κινήσεων, είναι πολύπλοκες. Μοιάζει με το κινέζικο παιχνίδι "Go" όπου μια απλή ιδέα μπορεί να εφαρμοσθεί με πολλούς τρόπους, καθώς υπάρχουν τόσες στρατηγικές όσοι και οι παίκτες, και η ικανότητά σου στο παιχνίδι βελτιώνεται,, η στρατηγική αρχίζει να αντανακλά την προσωπικότητά σου.

    * Το Wing Chun επηρεάζεται από τη νοημοσύνη του μαθητή, το σωματότυπο, τις διανοητικές ιδιότητες και τις φιλοσοφικές αναζητήσεις, γι' αυτό και εκφράζεται διαφορετικά από κάθε άνθρωπο. Εδώ βρίσκεται το νόημα της έκφρασης "Κάνε το Wing Chun δικό σου".

    Η εκπαίδευση έχει ως σκοπό να φτάσει κάποις σε ένα τέτοιο επίπεδο που να μπορεί να επιτίθεται και να αμύνεται από οποιαδήποτε στάση. Η τέλεια επίθεση είναι ένα κράμα στρατηγικής, ταχύτητας, συγχρονισμού, παραπλάνησης και οξυδέρκειας. Η ιδεώδης άμυνα είναι να μπορεί να σταματήσει την επίθεση καλύπτωντας συγχρόνως το σώμα του και περιορίζοντας το χέρι ή το πόδι του επιτιθέμενου. Καμία τεχνική δεν είναι εκτεθειμένη. Αυτό σημαίνει οτί κάθε κίνηση, αν αποφευχθεί ή μπλοκαριστεί, αμέσως μπορεί να αλλάξει σε μία άλλη. Αυτό προυποθέτει απόλυτο έλεγχο του σωματικού βάρους για τη διατήρηση της ισορροπίας. Η δύναμη των τεχνικών βρίσκεται στη σωστή μορφή και τη δομή τους και όχι στο μυϊκό σύστημα. Γι' αυτό και η τελειότητα των τεχνικών εξαρτάται από το πόσο έχουν ερευνηθεί. Όλες οι στάσεις και οι τεχνικές είναι βασισμένες σε μία σειρά από τρίγωνα που σχηματίζουν μια πυραμίδα. Οι τεχνικές άμυνας και επίθεσης σχηματίζουν τρίγωνα μεταξύ τους, φτιάχνοντας μια σταθερή, δυνατή και ενοποιημένη δομή στην οποία είναι δύσκολο να εισχωρήσεις. Αυτή η ενοποιημένη δομή υποστηρίζεται από μία τριγωβική στάση του σώματος και αυτόματα εκτινάσσει κάθε εισερχόμενη δύναμη. Όταν η σκελετική δομή είναι σωστά τριγωνισμένη, η στάση αυτή γίνεται πολύ δυνατή χωρίς καμία χρήση μυϊκής δύναμης.

    copy - paste απο wikipedia.gr συμφωνώ με το άρθρο παραθέτω και ένα video με καλό chi sao (προσοχή!! πέφτει πολύ μουφα wing chun στο you tube επιλέγετε καλά video) το chi sao είναι η ψυχή του wing chun και η βασική του εξάσκηση εκτος από τις άοπλες και ένοπλες φόρμες http://www.youtube.com/watch?v=qaP1X-lEtgc
    http://www.youtube.com/watch?v=kVzij...eature=related
    στο chi sao εκμεταλεύεται ο ασκούμενος την αίσθηση της αφής που είναι πολύ σημαντική σε περίπτωση που δύο αντίπαλοι έρθουν "στα χέρια" η άσκηση μπορεί να εκτελεστεί και με κλειστά μάτια ώστε ό ασκούμενος να συγκέντρωθεί περισσότερο στην αφή

    εδώ έχει μερικές μαχητικές εφαρμογές από την πρώτη φόρμα άοπλη του wing chun την sil lim tao http://www.youtube.com/watch?v=gxoGA...eature=related

  19. #19
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Καλη δουλεια Βασσιλη! Μπραβο... Ειχα περασει μερικα φεγγαρια απο μια σχολη wing chun (δυστυχως δεν ειχα χρονο και για 4η πολ. τεχνη) και μου ειχαν κανει εντυπωση, περα απ το chi sao, και τις φορμες στην κουκλα, οι απλες φορμες. Πιθανο να ειδα μαλιστα και την sil lim tao, οπου δεν μπορουσα να καταλαβω τη χρησιμοτητα καθε κινησης. Δυσκολευομουν μαλιστα να ξεχωρισω τις τεχνικες μεταξυ τους. Στην προπονηση, πως ακριβως τις δουλευετε τις φορμες; Και πως εφαρμοζετε τις τεχνικες της; Καθεται ο sifu και εξηγει στη φορμα τι κανει καθε κινηση, η με αλλον τροπο;
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  20. #20
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-02-05
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    221

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Achillezzz

    Καλη δουλεια Βασσιλη! Μπραβο... Ειχα περασει μερικα φεγγαρια απο μια σχολη wing chun (δυστυχως δεν ειχα χρονο και για 4η πολ. τεχνη) και μου ειχαν κανει εντυπωση, περα απ το chi sao, και τις φορμες στην κουκλα, οι απλες φορμες. Πιθανο να ειδα μαλιστα και την sil lim tao, οπου δεν μπορουσα να καταλαβω τη χρησιμοτητα καθε κινησης. Δυσκολευομουν μαλιστα να ξεχωρισω τις τεχνικες μεταξυ τους. Στην προπονηση, πως ακριβως τις δουλευετε τις φορμες; Και πως εφαρμοζετε τις τεχνικες της; Καθεται ο sifu και εξηγει στη φορμα τι κανει καθε κινηση, η με αλλον τροπο;
    </blockquote id=quote>

    Ο αρχάριος μαθητης μαθαίνει την πρωτη φόρμα από τους παλαιότερους και ο δάσκαλος αρχίζει να διορθώνει αφού την εξασκήσει ο αρχάριος αρκετές φορές απο μόνος του. Η πρώτη φόρμα siu nim tao που σε μια απλή μετάφραση σημαίνει "μια μικρή ιδέα" εμπεριέχει πάνω από τις μισές κινήσεις της πολεμικής τέχνης οπότε ο ασκούμενος εξοικιώνεται με αυτές και "βρίσκει" την βασική στάση δηλαδή την κατανομή του βάρους του και τησ ισσοροπίας του με λιγα λόγια . Απο κεί και πέρα για να περάσουμε στην εφαρμογή γίνονται ασκήσεις αυτοάμυνας ανα ζευγάρια εκεί βλέπεις κάποιες απλές εφαρμογές η πιο προχωρημένες όμως όσο ο καιρός περνάει ανακαλύπτεις μέσα από την φόρμα μόνος σου πολλές εφαρμογες αυτό ειναι και το νόημα οι κινήσεις είναι πεπερασμένες όμως οι συνδιασμοί τους είναι άπειρες , όποια εφαρμογή ανακαλύψεις φανταστείς κτλ ισχύει αρκεί να ανταποκρίνεται στις βασικές αρχές του wing chun αρκεί να είναι wing chun με λιγα λόγια . Ο αρχάριος αρχίζει το chi sao με το ένα χερι και στατιτκά (με 3 κινήσεις μόνο) συνεχίζει με το 1 χέρι 3 κινήσεις και βήμα ακολουθεί με 2 χέρια και βάζει μερικές αλλαγές για να καταλήξει σε μια εντελώς ελέυθερη μορφή chi sao Που έχει πληρη κίνηση και όλες τις τεχνικές του συστηματος . Βασικό εργαλείο για να ανακαλύψεις μαχητικές τεχνικές και εφαρμογές είναι το chi sao εκεί μιλάει το σώμα δεν χρειάζεται να κατηγοριοποιησεις τις τεχνικές σου αυτό είναι λάθος δηλαδη δεν μπορω να πώ ότι σε μια ευθεία γροθιά ένα λάκτισμα ή μια οποιαδήποτε επίθεση αντιδρώ με αυτόν και αυτόν τον τρόπο πρέπει το σώμα σου να αντιδρά απο μόνο του χωρίς σκέψη και αυτό στο χαρίζει το chi sao και οι πολλές επαναλήψεις στις φόρμες (μιλαμε για πολλές) δηλαδη ας πούμε ένα 20 αλεπτο η μισάωρο απο μια προπόνηση εγώ προσωπικά το έχω για να εκτελώ φόρμες γιατι εχω δεί πόσο πολύ σε βοηθάνε στην κατανόηση αλλα και στην προοδο σου .

  21. #21
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by vassilis

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Achillezzz

    Καλη δουλεια Βασσιλη! Μπραβο... Ειχα περασει μερικα φεγγαρια απο μια σχολη wing chun (δυστυχως δεν ειχα χρονο και για 4η πολ. τεχνη) και μου ειχαν κανει εντυπωση, περα απ το chi sao, και τις φορμες στην κουκλα, οι απλες φορμες. Πιθανο να ειδα μαλιστα και την sil lim tao, οπου δεν μπορουσα να καταλαβω τη χρησιμοτητα καθε κινησης. Δυσκολευομουν μαλιστα να ξεχωρισω τις τεχνικες μεταξυ τους. Στην προπονηση, πως ακριβως τις δουλευετε τις φορμες; Και πως εφαρμοζετε τις τεχνικες της; Καθεται ο sifu και εξηγει στη φορμα τι κανει καθε κινηση, η με αλλον τροπο;
    </blockquote id=quote>

    Ο αρχάριος μαθητης μαθαίνει την πρωτη φόρμα από τους παλαιότερους και ο δάσκαλος αρχίζει να διορθώνει αφού την εξασκήσει ο αρχάριος αρκετές φορές απο μόνος του. Η πρώτη φόρμα siu nim tao που σε μια απλή μετάφραση σημαίνει "μια μικρή ιδέα" εμπεριέχει πάνω από τις μισές κινήσεις της πολεμικής τέχνης οπότε ο ασκούμενος εξοικιώνεται με αυτές και "βρίσκει" την βασική στάση δηλαδή την κατανομή του βάρους του και τησ ισσοροπίας του με λιγα λόγια . Απο κεί και πέρα για να περάσουμε στην εφαρμογή γίνονται ασκήσεις αυτοάμυνας ανα ζευγάρια εκεί βλέπεις κάποιες απλές εφαρμογές η πιο προχωρημένες όμως όσο ο καιρός περνάει ανακαλύπτεις μέσα από την φόρμα μόνος σου πολλές εφαρμογες αυτό ειναι και το νόημα οι κινήσεις είναι πεπερασμένες όμως οι συνδιασμοί τους είναι άπειρες , όποια εφαρμογή ανακαλύψεις φανταστείς κτλ ισχύει αρκεί να ανταποκρίνεται στις βασικές αρχές του wing chun αρκεί να είναι wing chun με λιγα λόγια . Ο αρχάριος αρχίζει το chi sao με το ένα χερι και στατιτκά (με 3 κινήσεις μόνο) συνεχίζει με το 1 χέρι 3 κινήσεις και βήμα ακολουθεί με 2 χέρια και βάζει μερικές αλλαγές για να καταλήξει σε μια εντελώς ελέυθερη μορφή chi sao Που έχει πληρη κίνηση και όλες τις τεχνικές του συστηματος . Βασικό εργαλείο για να ανακαλύψεις μαχητικές τεχνικές και εφαρμογές είναι το chi sao εκεί μιλάει το σώμα δεν χρειάζεται να κατηγοριοποιησεις τις τεχνικές σου αυτό είναι λάθος δηλαδη δεν μπορω να πώ ότι σε μια ευθεία γροθιά ένα λάκτισμα ή μια οποιαδήποτε επίθεση αντιδρώ με αυτόν και αυτόν τον τρόπο πρέπει το σώμα σου να αντιδρά απο μόνο του χωρίς σκέψη και αυτό στο χαρίζει το chi sao και οι πολλές επαναλήψεις στις φόρμες (μιλαμε για πολλές) δηλαδη ας πούμε ένα 20 αλεπτο η μισάωρο απο μια προπόνηση εγώ προσωπικά το έχω για να εκτελώ φόρμες γιατι εχω δεί πόσο πολύ σε βοηθάνε στην κατανόηση αλλα και στην προοδο σου .
    </blockquote id=quote>
    ναι, το καταλαβαινω αυτο για τις πολλες επαναληψεις... Και γω απο κλασσικη πολ. τεχνη προερχομαι, οπου το 40% της προπονησης ειναι φορμες. chi sao αρχιζει καποιος νωρις; το θεωρουσα, ας πουμε, πολυ προχωρημενη εξασκηση. Επισης, καπου πηρε το ματι μου, οτι στην ευθεια γροθια, το σημειο επαφης ειναι ο θρομβος του μικρου δακτυλου και του διπλανου...; η κανω λαθος;
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  22. #22
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-02-05
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    221

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Achillezzz
    ναι, το καταλαβαινω αυτο για τις πολλες επαναληψεις... Και γω απο κλασσικη πολ. τεχνη προερχομαι, οπου το 40% της προπονησης ειναι φορμες. chi sao αρχιζει καποιος νωρις; το θεωρουσα, ας πουμε, πολυ προχωρημενη εξασκηση. Επισης, καπου πηρε το ματι μου, οτι στην ευθεια γροθια, το σημειο επαφης ειναι ο θρομβος του μικρου δακτυλου και του διπλανου...; η κανω λαθος;
    </blockquote id=quote>
    To chi sao αρχιζει μολις το αποφασισει ο δάσκαλος αυτό μπορει να ναι απο 10 μήνες 1 χρόνο 1,5 χρόνο ανάλογα με την εξέλιξη του μαθητή βασικές προυποθέσεις για να αρχίσεις το chi sao είναι σωστή στάση ευχέρια με τις κινήσεις τουλάχιστον τις βασικές για αρχή και χαλάρωση του σώματος (αποφυγή έντασης) ίσως να μην έχει τονιστεί ιδιαίτερα αλλα το wing chun χρειάζεται χαλαρό σώμα καμία ένταση και αυτό απο μονο του είναι χρονοβόρο για να το πετύχεις ιδικά αν προέρχεσαι από άλλη πολεμική τέχνη .Προχωρημένο επίπεδο είναι η φορμα της ξύλινης κούκλας τα όπλα και η τρίτη άοπλη φόρμα η biu jee που έχει χτυπήματα σε ενεργειακά σημεια κατα τα άλλα το chi sao είναι βασκή και αναντικατάστατη εκπαιδευση και αρχίζει όταν ο μαθητής είναι άνετος με τα βασικά . Ναι το χω γραψει και παραπάνω , η γροθιά η ευθεία του wing chun χτυπάει όπως είπες με το θρόμβο του μικρού και του παράμεσου τωρα αυτό είναι μια λεπτομέρεια απο τις πολλές της τέχνης άλλα όπως λένε η λεπτομέρεια κάνει την διαφορά και είναι οι λεπτομέρειες που σε κάνουν να αγαπήσεις μια τέχνη.

  23. #23
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by vassilis

    [quote]
    Ναι το χω γραψει και παραπάνω , η γροθιά η ευθεία του wing chun χτυπάει όπως είπες με το θρόμβο του μικρού και του παράμεσου τωρα αυτό είναι μια λεπτομέρεια απο τις πολλές της τέχνης άλλα όπως λένε η λεπτομέρεια κάνει την διαφορά και είναι οι λεπτομέρειες που σε κάνουν να αγαπήσεις μια τέχνη.
    </blockquote id=quote>
    Υπαρχει καποια εξηγηση γιατι συμβαινει αυτο; Ας πουμε, και στο tae kwon do και στο muay thai, αλλα και στο karate, η γροθια δινεται με τους θρομβους του δεικτη και του μεσου. Για ποιο λογο στο wing chun δινεται με το θρομβο του μικρου και του παραμεσου; Ανεκαθεν ειχα την εντυπωση οτι ειναι λαθος να χτυπας με τους 2 μικρους θρομβους. Ετσι μας μαθαινανε απο μικρους.(μαλιστα γνωστος μου εσπασε το χερι του απο, ατσαλο ειναι η αληθεια, χτυπημα που εδωσε με το μικρο και τον παραμεσο). Γιαυτο παραξενευτηκα οταν ακουσα οτι στο wing chun αυτο ειναι το σημειο επαφης...
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  24. #24
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-02-05
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    221

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Achillezzz
    Υπαρχει καποια εξηγηση γιατι συμβαινει αυτο; Ας πουμε, και στο tae kwon do και στο muay thai, αλλα και στο karate, η γροθια δινεται με τους θρομβους του δεικτη και του μεσου. Για ποιο λογο στο wing chun δινεται με το θρομβο του μικρου και του παραμεσου; Ανεκαθεν ειχα την εντυπωση οτι ειναι λαθος να χτυπας με τους 2 μικρους θρομβους. Ετσι μας μαθαινανε απο μικρους.(μαλιστα γνωστος μου εσπασε το χερι του απο, ατσαλο ειναι η αληθεια, χτυπημα που εδωσε με το μικρο και τον παραμεσο). Γιαυτο παραξενευτηκα οταν ακουσα οτι στο wing chun αυτο ειναι το σημειο επαφης...
    </blockquote id=quote>
    Είναι λάθος να συγκρίνουμε 2 γροθιες με εντελως διαφορετική κινησιολογία και μηχανική . Η γροθιά του TKD του καράτε και του muay thai είναι οριζόντια προς το έδαφος αν χτυπίσεις με το κοκαλο του μικρού δαχτύλου ο καρπός έχει την τάση να γυρίσει προς τα μέσα , η γροθιά του wing chun είναι κάθετη προς το έδαφος και μάλιστα έχει φορά προς τα πάνω δηλαδή ξεκινάει από το διάφραγμα και ανεβάινει ίσια προς τα πάνω χτυπάει με μικρό και παράμεσο για να ασφαλίσει τον καρπό να μήν λυγίσει προς τα έξω αυτό θα το καταλάβεις αν ασκήσεις δύναμη σε τοίχο με την γροθιά wing chun αν εφαρμόσεις την γροθιά στον τοίχο κάθετα και πιέσεις θα δείς οτι έχει την τάση να σου λυγίσει τον καρπό προς τα έξω αν όμως έχει μια μικρή κλίση δηλαδη να εφαρμόσεις στον τοίχο το μικρό και το παράμεσο θα δείς ότι ό καρπός έχει εξασφαλισμένη σταθερότητα.
    Κατι άλλο σημαντικό είναι ότι η γροθιά του wing chun δεν είναι "σφιχτή" όπως σε άλλες πολεμικές τέχνες το χερι κλείνει χωρίς να αφήνει κενά στην παλάμη αλλά δεν σφίγκει χαρακτηριστικά είναι σα να κρατάει απλά ενα βότσαλο και αυτό γιατι αν σφίξει πολύ θα κόψει από ταχύτητα και από εξοικονόμιση ενέργειας . Η γροθιά του wing chun δίνει βάση στην ταχύτητα και την ευστοχία πανω από όλα παρά στην δύναμη αυτό είναι καλό κατα την άποψή μου γιατι μια ευστοχη γροθιά εστω και αν υπολοίπεται δύναμης (αυτό δεν σημαίνει ότι μια γροθια wing chun δεν σε στέλνει νοκ αουτ) προκαλεί μεγάκλο αποπροσανατολισμό στον αντίπαλο ενώ μια δυνατή και σφιχτή γροθιά είναι δύσκολο να ευστοχίσει .Σύντομα θα αναφερθώ και σε άλλα χτυπήματα όπως παλάμη κόψη παλάμης καρπου, δαχτύλων κτλ που είναι πολύ σημαντικά και αυτά.

  25. #25
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by vassilis

    [quote]
    Είναι λάθος να συγκρίνουμε 2 γροθιες με εντελως διαφορετική κινησιολογία και μηχανική . Η γροθιά του TKD του καράτε και του muay thai είναι οριζόντια προς το έδαφος αν χτυπίσεις με το κοκαλο του μικρού δαχτύλου ο καρπός έχει την τάση να γυρίσει προς τα μέσα , η γροθιά του wing chun είναι κάθετη προς το έδαφος και μάλιστα έχει φορά προς τα πάνω δηλαδή ξεκινάει από το διάφραγμα και ανεβάινει ίσια προς τα πάνω χτυπάει με μικρό και παράμεσο για να ασφαλίσει τον καρπό να μήν λυγίσει προς τα έξω αυτό θα το καταλάβεις αν ασκήσεις δύναμη σε τοίχο με την γροθιά wing chun αν εφαρμόσεις την γροθιά στον τοίχο κάθετα και πιέσεις θα δείς οτι έχει την τάση να σου λυγίσει τον καρπό προς τα έξω αν όμως έχει μια μικρή κλίση δηλαδη να εφαρμόσεις στον τοίχο το μικρό και το παράμεσο θα δείς ότι ό καρπός έχει εξασφαλισμένη σταθερότητα.
    Κατι άλλο σημαντικό είναι ότι η γροθιά του wing chun δεν είναι "σφιχτή" όπως σε άλλες πολεμικές τέχνες το χερι κλείνει χωρίς να αφήνει κενά στην παλάμη αλλά δεν σφίγκει χαρακτηριστικά είναι σα να κρατάει απλά ενα βότσαλο και αυτό γιατι αν σφίξει πολύ θα κόψει από ταχύτητα και από εξοικονόμιση ενέργειας . Η γροθιά του wing chun δίνει βάση στην ταχύτητα και την ευστοχία πανω από όλα παρά στην δύναμη αυτό είναι καλό κατα την άποψή μου γιατι μια ευστοχη γροθιά εστω και αν υπολοίπεται δύναμης (αυτό δεν σημαίνει ότι μια γροθια wing chun δεν σε στέλνει νοκ αουτ) προκαλεί μεγάκλο αποπροσανατολισμό στον αντίπαλο ενώ μια δυνατή και σφιχτή γροθιά είναι δύσκολο να ευστοχίσει .Σύντομα θα αναφερθώ και σε άλλα χτυπήματα όπως παλάμη κόψη παλάμης καρπου, δαχτύλων κτλ που είναι πολύ σημαντικά και αυτά.
    </blockquote id=quote>
    Το tkd βεβαια (οπως και το καρατε και το wing chun) δεν εχει 1 γροθια, εχει πολλες και μεσα σ'ολες εχει και μια με την παλαμη καθετη στο εδαφος οπου φερνει λιγο σε wing chun, αλλα ειναι πιο δυναμικη σαν κινηση, αρα πιο αργη, οποτε δεν χρησιμοποιειται ετσι οπως ο ευθυς καταιγισμος του wing chun...(δε θυμαμαι το παραδοσιακο ονομα της αλλα στα αγγλικα ειναι reverse punch) οπου παλι (κυριως) με τους θρομβους του μεσου και του δεικτη γινεται η επαφη. Ισως το γεγονος οτι η γροθια του winch chun δινεται απο πιο κοντινη αποσταση, με αποτελεσμα το χερι που χτυπαει να μη προλαβαινει να ευθυγραμιστει με το εδαφος, να κανει πιο αποτελεσματικη.Για το παραδειγμα που ειπες με τον τοιχο, το προσπαθησα και εχεις δικιο! Μια δυνατη γροθια δεν ειναι απαραιτητα δυσκολο να ευστοχισει, μια ομως που ειναι σφιχτη απο την αρχη της κινησης, τοτε ναι, ειναι πιο ευκολο αυτη να αστοχισει.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  26. #26
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    23-07-08
    Location
    thessaloniki, triandria, Greece.
    Posts
    6

    Default

    Geia sou vasili.Asxoloume opos k esu me to wing chun.nomizo pos mesa apo ta legomena sou kaneis kapia paralagi.se pia omospondia ise k pion exeis daskalo.tha mporousame na adalaxoume apopseis klp.ego katexo to 4o epipedo auti ti stigmi k ime se sxoli tis thessalonikis.perimenw reply

  27. #27
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-02-05
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    221

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Kiros

    Geia sou vasili.Asxoloume opos k esu me to wing chun.nomizo pos mesa apo ta legomena sou kaneis kapia paralagi.se pia omospondia ise k pion exeis daskalo.tha mporousame na adalaxoume apopseis klp.ego katexo to 4o epipedo auti ti stigmi k ime se sxoli tis thessalonikis.perimenw reply
    </blockquote id=quote>
    Γεια σου φίλε Kiros φυσικά και μπορουμε να ανταλλάξουμε απόψεις , απο το πρώτο μου post διευκρίνισα ότι δεν θα πω σε πια σχολή ανοίκω και ποιός είναι ο δάσκαλός μου αυτό δεν νομίζω να έχει ιδιαίτερη σημασία βεέβαια στη ροή της κουβέντας μας πες μου λοιπόν γιατί πιστεύεις πως ανοίκω σε παραλλαγή τι είναι αυτό που στα λεγόμενα μου σε οδήγησαν σε αυτό το συμπέρασμα?

  28. #28
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    Kiros, καλώς ήρθες!!!

    Κάνε μια βόλτα από την ενότητα "Νέοι & Νέες στο φόρουμ" να μας πεις μερικά πράγματα για σένα!

    Και παρεπιπτόντως, γράφε σε παρακαλώ με ελληνικούς χαρακτήρες -είναι κανόνας του φόρουμ!

    Ευχαριστώ!

  29. #29
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    23-07-08
    Location
    thessaloniki, triandria, Greece.
    Posts
    6

    Default

    se katanoo gia na kratiseis tin sxoli sou mistiki efoson dn exeis k adia apo ton sifu sou se 1 public chat se private message nomizo exeis to eleuthero alla tespa.stin thessaloniki idios iparxoun polla ma polla diaforetika idi wing chun apla me diforetika onomata.rotisa gt isos imastan mazi sto seminario klp file m.anikis stin wing chun kung fu sto traditional wing chun dld i sto wing chun gung fu?i se kati allo.apla to pos litourgei i sxoli sou m dinei na katalavo pos dn ine i grami tis dikias mou omospondias isos na kanw lathos.auto fisika dn apotelei empodio para pola mas enonoun para mas xorizoun.to wing chun ine nero exelizete pantou k den xriazete na fanatizomaste.se pio epipedo briskese file m perimenw reply.signomi gia ta greeklish to katalava afou eixa teliwsei to minima.apo next reply tha exo ellinika

  30. #30
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-02-05
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    221

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Kiros

    se katanoo gia na kratiseis tin sxoli sou mistiki efoson dn exeis k adia apo ton sifu sou se 1 public chat se private message nomizo exeis to eleuthero alla tespa.stin thessaloniki idios iparxoun polla ma polla diaforetika idi wing chun apla me diforetika onomata.rotisa gt isos imastan mazi sto seminario klp file m.anikis stin wing chun kung fu sto traditional wing chun dld i sto wing chun gung fu?i se kati allo.apla to pos litourgei i sxoli sou m dinei na katalavo pos dn ine i grami tis dikias mou omospondias isos na kanw lathos.auto fisika dn apotelei empodio para pola mas enonoun para mas xorizoun.to wing chun ine nero exelizete pantou k den xriazete na fanatizomaste.se pio epipedo briskese file m perimenw reply.signomi gia ta greeklish to katalava afou eixa teliwsei to minima.apo next reply tha exo ellinika
    </blockquote id=quote>

    Γενικα στο wing chun υπάρχει μεγάλη αντιπαλότητα ανάμεσα στις σχολές και στο ποιος εκπροσωπεί το αυθεντικό wing chun κτλ είναι κάτι που δεν με αφορά όμως και δεν θέλω να συμετέχω εγώ βλέπω πχ την εκτέλεση μιας φόρμας απο κάποια σχολη αν δω κάτι που δεν μου παει ρωτάω , αυτό γιατί το κανεις ετσι? αν παρω ικανοποιητική απάντηση τοτε ολα οκ αν οχι αναρωτιέμαι αν αυτό που βλέπω είναι σωστό ,το θέμα είναι οτι το wing chun έχει βασικές αρχές και μπορείς εύκολα με την εμπειρία σου να κρίνεις αν κατι είναι σωστό η όχι για τα Levels που λες δεν τα χρησιμοποιούμε στη σχολή μου , υπάρχουν ζώνες επίσης τα levels δεν είναι κάτι που είναι στάνταρ σε όλες τις σχολές τα καθορίζει η κάθε γρααμμή που ακολουθείς αν θες να πάρεις μια ιδέα για το επίπεδο μου βρίσκομαι cham kiu , 2 χερια chi sao εισαγωγή στην ξύλινη κούκλα ειμαι στα 3μιση χρόνια περίπου δεν εχω πιάσει ακόμα όπλα και δεν έχω ασχοληθεί με biu jee . Η σχολή μου είναι traditional wing chun kung fu
    αλλά οι χαρακτηρισμοί και οι ταμπέλες δεν μου λένε εμένα τίποτα είναι απλά για να εντυπωσιάζουν το νέο μαθητη , εγώ την καταγωγή του δασκάλου μου την εμάθα αρκετα μετά και αφου ρώτησα ,ήξερα τον δάσκαλό του μόνο και όχι αυτόν που δίδαξε τον δασκαλό του δεν έδεινε βάση ό άνθρωπος στις φωτογραφίες στα μετάλλια στις ζώνες στα ονόματα κτλ και καλά έκανε αυτό του το αναγνωρίζω έτσι θα πρεπε να ναι όλοι δεν πα να είσαι ο ανηψιός του yip man? δεν μου λεει τίποτα μάθε με wing chun να δω αν αξίζεις! όμως σε αυτό το thread δεν θέλω να μιλήσουμε για σχολές και για προσωπικά επίπεδα θέλω να μιλήσουμε καθαρά για wing chun δηλαδή να μπούμε στο ζουμί τεχνικές λεπτομέρειες κτλ


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •