Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 29 of 29
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    14-12-07
    Location
    .
    Posts
    51

    Default Μυστηριο..Η πρωτη ερωτηση.

    Γεια σας "τερατα":).Μολις γραφτηκα σε αυτο το forum μπας και μπορεσω να βρω απαντησεις για πραγματα που με βασανιζουν χρονια γυρω απο το bodybuilding.Ασχολουμαι με το αθλημα απο το 2000 περιπου.Δεν εχω τα αποτελεσματα που περιμενα,αλλα δεν εχω στο μυαλο μου τον Σβαρτζενεγκερ σαν στοχο.(Το σωμα που εχω σαν προτυπο ειναι αυτο του Βαν νταμ)lol.H εστω να πλησιασω λιγο σε αυτο..Το "σκαρι" μου ειναι μικρο εκ φυσεως,οποτε το να παρω ογκο ειναι αρκετα πιο δυσκολο απο μερικους αλλους.Εχω δοκιμασει αμετρητα προγραμματα γυμναστικης-συμπληρωματα διατροφης και σωστη διατροφη με αποτελεσματα μαλιστα,αλλα οχι αυτα που περιμενα.Μαλλον ειμαι hard gainer,πιστευω οτι μπορω να το πω αυτο μετα απο 5 χρονια γυμναστικης.Ναι 5 με 6 γευματα την ημερα + συμπληρωματα 3-4 φορες την εβδομαδα γυμναστικη κτλ τα εχω δοκιμασει αυτα και συνεχιζω ακομα (δεν ξερω γιατι)..Φτανω σε ενα σημειο και μετα το σωμα μου "κολλαει" εκει.Τελος παντων,δεν θελω η ζωη μου να περιστρεφεται γυρω απο το γυμναστηριο.Νιωθω ενταξει μονο που γυμναζομαι.Τωρα η ΕΡΩΤΗΣΗ μου.Μεχρι τα 17 μου ειμουν χοντρος¨)οχι υπερβολικα,αλλα ειχα τα κιλα μου:)Μετα αρχισα μια extreme "διαιτα" που ακουσα απο "ραδιοαρβυλα" και εχασα καμια 18 κιλα σε 3 μηνες.Εκανα και cardio συγχρονως.Η διαιτα ηταν η εξης:ετρωγα 2 μεγαλα γευματα μεχρι το μεσημερι,και μετα δεν ετρωγα τιποτα μεχρι το επομενο πρωι(!)Εκτος αν λιμοκτονουσα το βραδυ και ετρωγα κανα γιαουρτι..Την ξεκινησα για πλακα,(τοσο απελπισμενος ειμουν)και επιασε.ΠΡΟΣΟΧΗ δεν την συνιστω σε ΚΑΝΕΝΑΝ αυτην την διαιτα(εκτος αμα θελετε να εχετε τασεις λιποθυμιας,μαυρους κυκλους στα ματια κτλ..Εχασα κιλα αποτομα.Με αποτελεσμα να "κρεμασει" το δερμα,μονο στην κοιλια.Μην φανταστειτε τιποτα υπερβολικο.[black][red]Κανω κοιλιακους 3 φορες την εβδομαδα μαζι με σωστη διατροφη,αλλα δεν μπορουν να φανουν λογο αυτου του "προβληματος".Δηλ δεν ειναι λιπος..ειναι απλα μαζεμενο δερμα εκει.Εχουν δουλευτει αρκετα οι κοιλιακοι με μια σχετικη γραμμωση αλλα δεν νομιζω να αποκτησω sixpacks ποτε.Γιατι ειναι "δερμα" δεν ειναι λιπος να το καψω.Πηγαινω 5 χρονια γυμναστηριο και εχω τα αποτελεσματα ενος χρονου.Εκανα την συγκριση με τον αδερφο μου.Καναμε ΑΚΡΙΒΩΣ την ιδια ρουτινα.Το ατομο εγινε "κομματια" και εγω απλα πηρα λιγο ογκο.Τι προτεινετε?(Μεχρι και ο γυμναστης μου ειπε χαμογελοντας,δεν φαινεσαι οτι σηκωνεις τοσα κιλα (βλεποντας με τυχαια οταν εκανα στηθος στον παγκο).Η ερωτηση ειναι για τους κοιλιακους..:)
    , ..

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-06-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    1,974

    Default

    Κάνε μας ένα τοπικ με τη διατροφή σου.Είσαι σίγουρος οτι η διατροφή σου ήταν η κατάλληλη για την αύξηση μυικού όγκου ; Νομίζω πως όχι.

    Αν κάποτε ήσουν παχύς (εφηβεία κλπ) είναι σχεδον αδύνατο να είσαι hardgainer.Τώρα σχετικά με το δέρμα ... είναι μπερδεμένη υπόθεση να ξανακολλήσει το δέρμα πάνω στους κοιλιακούς.
    KaKoFoNiX WaS HeRE !!!

  3. #3
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-06-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    1,974

    Default

    Κάνε μας ένα τοπικ με τη διατροφή σου.Είσαι σίγουρος οτι η διατροφή σου ήταν η κατάλληλη για την αύξηση μυικού όγκου ; Νομίζω πως όχι.

    Αν κάποτε ήσουν παχύς (εφηβεία κλπ) είναι σχεδον αδύνατο να είσαι hardgainer.Τώρα σχετικά με το δέρμα ... είναι μπερδεμένη υπόθεση να ξανακολλήσει το δέρμα πάνω στους κοιλιακούς.
    KaKoFoNiX WaS HeRE !!!

  4. #4
    Advanced Bodybuilder HEAVY DUTY's Avatar
    Join Date
    12-10-07
    Location
    .
    Posts
    940

    Default

    γεια σου καταρχας.................οκ δεν το συζητω οτι εκανες ΤΕΡΑΣΤΙΟ λαθος με αυτη την ανοητη διατροφη,που σε οδηγησε σε ασχημα δερματικα αποτελεσματα οπως μας λες..................οσο αφορα την διατροφη ογκου συμφωνω με τον KaKoFoNiX......κατι δεν κανεις σωστα........οπωτε θα βοηθουσε ενα ποσταρισμα της διατροφη σου.......οπως και να χει...κανε ενα ψαξιμο στο forum...............εχει πολλα ενδιαφεροντα που θα βοηθησουν.....................................

  5. #5
    Advanced Bodybuilder HEAVY DUTY's Avatar
    Join Date
    12-10-07
    Location
    .
    Posts
    940

    Default

    γεια σου καταρχας.................οκ δεν το συζητω οτι εκανες ΤΕΡΑΣΤΙΟ λαθος με αυτη την ανοητη διατροφη,που σε οδηγησε σε ασχημα δερματικα αποτελεσματα οπως μας λες..................οσο αφορα την διατροφη ογκου συμφωνω με τον KaKoFoNiX......κατι δεν κανεις σωστα........οπωτε θα βοηθουσε ενα ποσταρισμα της διατροφη σου.......οπως και να χει...κανε ενα ψαξιμο στο forum...............εχει πολλα ενδιαφεροντα που θα βοηθησουν.....................................

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καταρχήν καλωσόρισες στην παρέα μας!
    Κατά δεύτερον έχεις κάνει λάθη στο θέμα της διατροφής, όπως κι ολοι μας κάποια στιγμή αφού δεν είχαμε τις κατάλληλες γνώσει ή δεν είχαμε κανέναν να μας συμβουλέψει.
    Πήγαινε στην ενότητα της διατροφής, ρίξε διάβασμα και για τις απορίες σου εδώ είμαστε!

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καταρχήν καλωσόρισες στην παρέα μας!
    Κατά δεύτερον έχεις κάνει λάθη στο θέμα της διατροφής, όπως κι ολοι μας κάποια στιγμή αφού δεν είχαμε τις κατάλληλες γνώσει ή δεν είχαμε κανέναν να μας συμβουλέψει.
    Πήγαινε στην ενότητα της διατροφής, ρίξε διάβασμα και για τις απορίες σου εδώ είμαστε!

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    14-12-07
    Location
    .
    Posts
    51

    Default

    Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας:)
    Σχετικα με την διατροφη μου..
    Πρωινο:Σχεδον παντα,δημητριακα με απαχο γαλα και βραζω κανα 3 αυγα.
    Μετα απο κανα 2ωρο πριν το μεσημεριανο:Συμπληρωμα διατροφης(Πρωτεινουχο γευμα).
    Μεσημερι:Κοτοπουλο-τονο-μπριζολα-(μοσχαρισια) με ρυζι η μακαρονια,και γενικα αποφευγω τα λιπαρα.Κανα λαδερο που και που.
    Μετα απο κανα 2ωρο παλι συμπληρωμα διατροφης.(εχω ξοδεψει μια περιουσια)..
    Βραδυνο:Συνηθως οτι τρωω το μεσημερι αλλα σε μικροτει ποσοτητα.
    Επισης παιρνω κρεατινη 1 month on 1 month off.
    Δεν ακολουθω πιστα παντα το προγραμμα (γιατι εχω και ζωη) αλλα πανω κατω αυτα.
    , ..

  9. #9
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    14-12-07
    Location
    .
    Posts
    51

    Default

    Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας:)
    Σχετικα με την διατροφη μου..
    Πρωινο:Σχεδον παντα,δημητριακα με απαχο γαλα και βραζω κανα 3 αυγα.
    Μετα απο κανα 2ωρο πριν το μεσημεριανο:Συμπληρωμα διατροφης(Πρωτεινουχο γευμα).
    Μεσημερι:Κοτοπουλο-τονο-μπριζολα-(μοσχαρισια) με ρυζι η μακαρονια,και γενικα αποφευγω τα λιπαρα.Κανα λαδερο που και που.
    Μετα απο κανα 2ωρο παλι συμπληρωμα διατροφης.(εχω ξοδεψει μια περιουσια)..
    Βραδυνο:Συνηθως οτι τρωω το μεσημερι αλλα σε μικροτει ποσοτητα.
    Επισης παιρνω κρεατινη 1 month on 1 month off.
    Δεν ακολουθω πιστα παντα το προγραμμα (γιατι εχω και ζωη) αλλα πανω κατω αυτα.
    , ..

  10. #10
    Advanced Bodybuilder HEAVY DUTY's Avatar
    Join Date
    12-10-07
    Location
    .
    Posts
    940

    Default

    καταρχας δεν μας αναφαιρεις τις ποσοτητες των φαγητων που τρως..........πχ οταν γραφεις ρυζι.....μπορει να ναι και 100 γρ...μπορει κ 500..και το κοτοπουλο μπορει να ναι κ 200γρ..μπορει κ 30.......για αρχη ξεκινα να μετρας τις ποσοτητες που τρως κ υπολογησε θερμιδες,πρωτεινη,και υδατανθρακες,λιπαρα..............μετα βλαιπω μεγαλη απουσια πρωτεινης στο πρωινο γευμα..................3 αυγα ναι οκ..ειναι καλα για εναν ανθρωπο 60 ετων που μετα θα παει να ψωνισει....αλλα για εναβ bb σιγουρα οχι.........λιοπον 8-10 αυγα θα ηταν καλα για πρωινο......η ενα ρωφημα πρωτεινης επισεις.........μετα τα δημιτριακα που τα χρησημοποιεις σαν υδατανθρακα κ πηγη φυτικων ινων........μπορεις να τα αντικαταστησεις με βρωμη.....που ειναι ποιοτικοτερη πηγη ολων αυτων...........μιλαω για 80 με 100 γρ.......δλδ στο 10κατιανο σου γευμα φαε πχ μια στερεα μορφη πρωτεινης πχ ενα τονο.......κ βαλε το ροφημα στο πρωινο σου....το μεσημεριανο αφου εαν εχεις φαει τονο στο δεκατιανο καλο θα ηταν να εχει....200γρ κοτοπουλο και 150 γρ ρυζι.................+μια σαλατα.....το απογευμα που λογικα κανεις κ την προπονηση σου....φροντισε να εχεις ενα γευμα καλο πρωτεινης πριν την πρoπονηση..και αμεσως μετα την προπονηση ενα ποιοτικο ρωφημα πρωτεινης + δεξτροζη μαζι.......1 ωρα μετα απο αυτο......χρειαζετε υδατανθρακας απο πατατα θα ηταν το καλητερο και μια αλλη καλη ποιοτικη μορφη πρωτεινης...πχ κοτοπουλο.....ε για βραδινο κανα γιαουρτακι 2% δεν θα ταν ασχημο....πριν τον υπνο καλο θα ηταν να εχεις ενα ρωφημα πρωτεινης καζεινης για αργη αποροφηση αν βεβαια εχεις αυτην την δυνατοτητα θα ηταν αρκετα χρησημο..............εγω πιστευω καπως ετσι θα πρεπει να ναι το μοτιβο της διατροφη σου..........κατα την αποψη μου παντα...........αυτα απο μενα...........good luck!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  11. #11
    Advanced Bodybuilder HEAVY DUTY's Avatar
    Join Date
    12-10-07
    Location
    .
    Posts
    940

    Default

    καταρχας δεν μας αναφαιρεις τις ποσοτητες των φαγητων που τρως..........πχ οταν γραφεις ρυζι.....μπορει να ναι και 100 γρ...μπορει κ 500..και το κοτοπουλο μπορει να ναι κ 200γρ..μπορει κ 30.......για αρχη ξεκινα να μετρας τις ποσοτητες που τρως κ υπολογησε θερμιδες,πρωτεινη,και υδατανθρακες,λιπαρα..............μετα βλαιπω μεγαλη απουσια πρωτεινης στο πρωινο γευμα..................3 αυγα ναι οκ..ειναι καλα για εναν ανθρωπο 60 ετων που μετα θα παει να ψωνισει....αλλα για εναβ bb σιγουρα οχι.........λιοπον 8-10 αυγα θα ηταν καλα για πρωινο......η ενα ρωφημα πρωτεινης επισεις.........μετα τα δημιτριακα που τα χρησημοποιεις σαν υδατανθρακα κ πηγη φυτικων ινων........μπορεις να τα αντικαταστησεις με βρωμη.....που ειναι ποιοτικοτερη πηγη ολων αυτων...........μιλαω για 80 με 100 γρ.......δλδ στο 10κατιανο σου γευμα φαε πχ μια στερεα μορφη πρωτεινης πχ ενα τονο.......κ βαλε το ροφημα στο πρωινο σου....το μεσημεριανο αφου εαν εχεις φαει τονο στο δεκατιανο καλο θα ηταν να εχει....200γρ κοτοπουλο και 150 γρ ρυζι.................+μια σαλατα.....το απογευμα που λογικα κανεις κ την προπονηση σου....φροντισε να εχεις ενα γευμα καλο πρωτεινης πριν την πρoπονηση..και αμεσως μετα την προπονηση ενα ποιοτικο ρωφημα πρωτεινης + δεξτροζη μαζι.......1 ωρα μετα απο αυτο......χρειαζετε υδατανθρακας απο πατατα θα ηταν το καλητερο και μια αλλη καλη ποιοτικη μορφη πρωτεινης...πχ κοτοπουλο.....ε για βραδινο κανα γιαουρτακι 2% δεν θα ταν ασχημο....πριν τον υπνο καλο θα ηταν να εχεις ενα ρωφημα πρωτεινης καζεινης για αργη αποροφηση αν βεβαια εχεις αυτην την δυνατοτητα θα ηταν αρκετα χρησημο..............εγω πιστευω καπως ετσι θα πρεπει να ναι το μοτιβο της διατροφη σου..........κατα την αποψη μου παντα...........αυτα απο μενα...........good luck!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  12. #12
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    30-08-07
    Location
    Salonica, Greece.
    Posts
    204

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by KaKoFoNiX

    Κάνε μας ένα τοπικ με τη διατροφή σου.Είσαι σίγουρος οτι η διατροφή σου ήταν η κατάλληλη για την αύξηση μυικού όγκου ; Νομίζω πως όχι.

    Αν κάποτε ήσουν παχύς (εφηβεία κλπ) είναι σχεδον αδύνατο να είσαι hardgainer.Τώρα σχετικά με το δέρμα ... είναι μπερδεμένη υπόθεση να ξανακολλήσει το δέρμα πάνω στους κοιλιακούς.
    </blockquote id=quote>[:-thumbu][:-thumbu][:-thumbu][:-thumbu]

  13. #13
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    30-08-07
    Location
    Salonica, Greece.
    Posts
    204

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by KaKoFoNiX

    Κάνε μας ένα τοπικ με τη διατροφή σου.Είσαι σίγουρος οτι η διατροφή σου ήταν η κατάλληλη για την αύξηση μυικού όγκου ; Νομίζω πως όχι.

    Αν κάποτε ήσουν παχύς (εφηβεία κλπ) είναι σχεδον αδύνατο να είσαι hardgainer.Τώρα σχετικά με το δέρμα ... είναι μπερδεμένη υπόθεση να ξανακολλήσει το δέρμα πάνω στους κοιλιακούς.
    </blockquote id=quote>[:-thumbu][:-thumbu][:-thumbu][:-thumbu]

  14. #14
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-06-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    1,974

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Dash

    Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας:)
    Σχετικα με την διατροφη μου..
    Πρωινο:Σχεδον παντα,δημητριακα με απαχο γαλα και βραζω κανα 3 αυγα.
    Μετα απο κανα 2ωρο πριν το μεσημεριανο:Συμπληρωμα διατροφης(Πρωτεινουχο γευμα).
    Μεσημερι:Κοτοπουλο-τονο-μπριζολα-(μοσχαρισια) με ρυζι η μακαρονια,και γενικα αποφευγω τα λιπαρα.Κανα λαδερο που και που.
    Μετα απο κανα 2ωρο παλι συμπληρωμα διατροφης.(εχω ξοδεψει μια περιουσια)..
    Βραδυνο:Συνηθως οτι τρωω το μεσημερι αλλα σε μικροτει ποσοτητα.
    Επισης παιρνω κρεατινη 1 month on 1 month off.
    Δεν ακολουθω πιστα παντα το προγραμμα (γιατι εχω και ζωη) αλλα πανω κατω αυτα.

    </blockquote id=quote>


    Όπως είπε ο HEAVY DUTY μέτρα ποσότητες.Και επίσης ανάμεσα σε ποια γεύματα είναι η προπόνηση σου ;

    Έχω βρει τη λύση στο πρόβλημα σου !!!

    Τάξε μου, Τάξε μου [:-viking]
    KaKoFoNiX WaS HeRE !!!

  15. #15
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-06-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    1,974

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Dash

    Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας:)
    Σχετικα με την διατροφη μου..
    Πρωινο:Σχεδον παντα,δημητριακα με απαχο γαλα και βραζω κανα 3 αυγα.
    Μετα απο κανα 2ωρο πριν το μεσημεριανο:Συμπληρωμα διατροφης(Πρωτεινουχο γευμα).
    Μεσημερι:Κοτοπουλο-τονο-μπριζολα-(μοσχαρισια) με ρυζι η μακαρονια,και γενικα αποφευγω τα λιπαρα.Κανα λαδερο που και που.
    Μετα απο κανα 2ωρο παλι συμπληρωμα διατροφης.(εχω ξοδεψει μια περιουσια)..
    Βραδυνο:Συνηθως οτι τρωω το μεσημερι αλλα σε μικροτει ποσοτητα.
    Επισης παιρνω κρεατινη 1 month on 1 month off.
    Δεν ακολουθω πιστα παντα το προγραμμα (γιατι εχω και ζωη) αλλα πανω κατω αυτα.

    </blockquote id=quote>


    Όπως είπε ο HEAVY DUTY μέτρα ποσότητες.Και επίσης ανάμεσα σε ποια γεύματα είναι η προπόνηση σου ;

    Έχω βρει τη λύση στο πρόβλημα σου !!!

    Τάξε μου, Τάξε μου [:-viking]
    KaKoFoNiX WaS HeRE !!!

  16. #16
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    14-12-07
    Location
    .
    Posts
    51

    Default

    Μου φαινεται ακραιο να καθομαι να μετραω τα γραμμαρια που τρωω.Παντως τρωω αρκετα.Μαλλον θα εστιασω πιο πολυ στην ποσοτητα.
    Ευχαριστω παντως (αν και ξεφυγαμε απο το θεμα):).Α!Επισης εxω ξεκινησει εδω και ενα μηνα το 3 days program στο http://www.bodybuilding.com/fun/hitworkout.htm.Kαι εχει αποτελεσματα.Το σημαντικοτερο ειναι οτι εχει "αναλογικα" αποτελεσματα.
    Τουλαχιστον λειτουργησε για μενα.(ασχετο) αλλα δωστε του μια ευκαιρια οσοι θελετε.Το σιγουρο ειναι οτι θα δειτε αυξηση δυναμης.:)
    , ..

  17. #17
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    14-12-07
    Location
    .
    Posts
    51

    Default

    Μου φαινεται ακραιο να καθομαι να μετραω τα γραμμαρια που τρωω.Παντως τρωω αρκετα.Μαλλον θα εστιασω πιο πολυ στην ποσοτητα.
    Ευχαριστω παντως (αν και ξεφυγαμε απο το θεμα):).Α!Επισης εxω ξεκινησει εδω και ενα μηνα το 3 days program στο http://www.bodybuilding.com/fun/hitworkout.htm.Kαι εχει αποτελεσματα.Το σημαντικοτερο ειναι οτι εχει "αναλογικα" αποτελεσματα.
    Τουλαχιστον λειτουργησε για μενα.(ασχετο) αλλα δωστε του μια ευκαιρια οσοι θελετε.Το σιγουρο ειναι οτι θα δειτε αυξηση δυναμης.:)
    , ..

  18. #18
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    14-12-07
    Location
    .
    Posts
    51

    Default

    kakofonix η προπονηση μου ειναι μεταξυ πρωινου και μεσημεριανου (λογο δουλειας).
    , ..

  19. #19
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    14-12-07
    Location
    .
    Posts
    51

    Default

    kakofonix η προπονηση μου ειναι μεταξυ πρωινου και μεσημεριανου (λογο δουλειας).
    , ..

  20. #20
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-06-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    1,974

    Default

    Να ξέρεις πως δεν υπάρχει bodybuilder χωρίς ζυγαριά.Είναι νόμος.Αν θέλεις να κάνεις bodybuilding να χτίσεις δηλαδή το σώμα σου πρέπει να είσαι με τη ζυγαριά.

    Για τη διατροφή σου τώρα, δες πως έχει η κατάσταση.

    Εφόσον κάνεις σχετικά πρωί προπόνηση πρέπει να ανεβάσεις τις θερμίδες του πρωινού γεύματος σου.Εγώ σου προτείνω

    Πρωινό : Γάλα 500μλ δημητριακά 2 ολόκληρα αυγά.
    Προπόνηση
    Μεταπροπονητικό : Το συμπλήρωμα σου με 2 μπανάνες
    Μεσημεριανό : Ότι έτρωγες πριν με λίγο παραπάνω ρύζι, + 1 κουταλιά της σούπας ελαιόλαδο
    Μετά απο 2μιση ώρες : Πέτα το συμπλήρωμα απο εκείνη την ώρα.Άχρηστο εντελώς.Κακό κάνει καλό δεν κάνει.Ότι και το μεσημέρι για εδώ.
    Βραδυνό : Κάνε μια ωραιότατη σαλάτα με ότι τραβάει η ψυχή σου απο λαχανικά.Βάλε ένα τόνο μέσα ή μπουκιες κοτόπουλο(100γρμ περίπου) ή 2 αυγά ολόκληρα μαζί με 3 ασπράδια και βάλε και μια κουταλιά της σούπας ελαιόλαδο.Μην διστάσεις να βάλεις και 30γρμ μαύρο ψωμί.Δεν έγινε τπτ.

    Αυτά μπορείς να κάνεις για να αυξήσεις τη μάζα σου.Τώρα για το δέρμα που περισεύει αν είναι αρκετό όπως οι έγκυες π.χ. το νυστέρι δεν το γλυτώνεις...
    KaKoFoNiX WaS HeRE !!!

  21. #21
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-06-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    1,974

    Default

    Να ξέρεις πως δεν υπάρχει bodybuilder χωρίς ζυγαριά.Είναι νόμος.Αν θέλεις να κάνεις bodybuilding να χτίσεις δηλαδή το σώμα σου πρέπει να είσαι με τη ζυγαριά.

    Για τη διατροφή σου τώρα, δες πως έχει η κατάσταση.

    Εφόσον κάνεις σχετικά πρωί προπόνηση πρέπει να ανεβάσεις τις θερμίδες του πρωινού γεύματος σου.Εγώ σου προτείνω

    Πρωινό : Γάλα 500μλ δημητριακά 2 ολόκληρα αυγά.
    Προπόνηση
    Μεταπροπονητικό : Το συμπλήρωμα σου με 2 μπανάνες
    Μεσημεριανό : Ότι έτρωγες πριν με λίγο παραπάνω ρύζι, + 1 κουταλιά της σούπας ελαιόλαδο
    Μετά απο 2μιση ώρες : Πέτα το συμπλήρωμα απο εκείνη την ώρα.Άχρηστο εντελώς.Κακό κάνει καλό δεν κάνει.Ότι και το μεσημέρι για εδώ.
    Βραδυνό : Κάνε μια ωραιότατη σαλάτα με ότι τραβάει η ψυχή σου απο λαχανικά.Βάλε ένα τόνο μέσα ή μπουκιες κοτόπουλο(100γρμ περίπου) ή 2 αυγά ολόκληρα μαζί με 3 ασπράδια και βάλε και μια κουταλιά της σούπας ελαιόλαδο.Μην διστάσεις να βάλεις και 30γρμ μαύρο ψωμί.Δεν έγινε τπτ.

    Αυτά μπορείς να κάνεις για να αυξήσεις τη μάζα σου.Τώρα για το δέρμα που περισεύει αν είναι αρκετό όπως οι έγκυες π.χ. το νυστέρι δεν το γλυτώνεις...
    KaKoFoNiX WaS HeRE !!!

  22. #22
    New Member
    Join Date
    06-06-07
    Location
    Greece.
    Posts
    72

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Dash


    Δεν ακολουθω πιστα παντα το προγραμμα (γιατι εχω και ζωη) αλλα πανω κατω αυτα.





    </blockquote id=quote>

    E?


  23. #23
    New Member
    Join Date
    06-06-07
    Location
    Greece.
    Posts
    72

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Dash


    Δεν ακολουθω πιστα παντα το προγραμμα (γιατι εχω και ζωη) αλλα πανω κατω αυτα.





    </blockquote id=quote>

    E?


  24. #24
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    14-12-07
    Location
    .
    Posts
    51

    Default

    ΕΕπ.Δεν θελω στραβωμααα.Για να γυμναζομαι τοσο καιρο σημαινει οτι ειναι μερος της ζωης μου.Το σχολιο (γιατι εχω και ζωη) σημαινει οτι ανθρωπος ειμαι,θα χασω καποια γευματα,θα φαω και καμια junkia,θα χασω και καμια προπονηση (επειδη βαριεμαι,ειμαι κουρασμενος κτλ).:)
    , ..

  25. #25
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    14-12-07
    Location
    .
    Posts
    51

    Default

    ΕΕπ.Δεν θελω στραβωμααα.Για να γυμναζομαι τοσο καιρο σημαινει οτι ειναι μερος της ζωης μου.Το σχολιο (γιατι εχω και ζωη) σημαινει οτι ανθρωπος ειμαι,θα χασω καποια γευματα,θα φαω και καμια junkia,θα χασω και καμια προπονηση (επειδη βαριεμαι,ειμαι κουρασμενος κτλ).:)
    , ..

  26. #26
    Pumping Iron
    Join Date
    09-06-05
    Location
    ioannina, GREECE, Greece.
    Posts
    413

    Default

    το θεμα ειναι να ενσωματωσεις στην ζωη σου το bodyuilding αν θες να καταφερεις τους στοχους που εχεις βαλει κ ναι ανθρωπος εισαι οπως ειπες και θα χασεις και καποια γευματα και καποιες προπνησεις αλλα αυτο δν σημαινει οτι δν θα ειχες ζωη αν δν τα εκανες αυτα :),οταν το κανεις τροπο ζωης και διασκεδαζεις με αυτο και πανω απο ολα σου αρεσει τοτε δν θα υπαρχει προβλημα.Συμφωνω με κακοφωνιξ για την διατροφη και τις αλλαγες κ σε προτρεπω να αρχισεις να μετρας τις ποσοτητες στα φαγητα γιατι με το να υπολογιζεις στο αερα πραγματα δν θα σε βγαλει καπου και ουτε θα μπορεις να κανεις τις αναλογες αλλαγες αμα δν δουλευει αυτο που κανεις.
    It was character that got us out of bed, commitment that moved us into action, and discipline that enabled us to follow through

  27. #27
    Pumping Iron
    Join Date
    09-06-05
    Location
    ioannina, GREECE, Greece.
    Posts
    413

    Default

    το θεμα ειναι να ενσωματωσεις στην ζωη σου το bodyuilding αν θες να καταφερεις τους στοχους που εχεις βαλει κ ναι ανθρωπος εισαι οπως ειπες και θα χασεις και καποια γευματα και καποιες προπνησεις αλλα αυτο δν σημαινει οτι δν θα ειχες ζωη αν δν τα εκανες αυτα :),οταν το κανεις τροπο ζωης και διασκεδαζεις με αυτο και πανω απο ολα σου αρεσει τοτε δν θα υπαρχει προβλημα.Συμφωνω με κακοφωνιξ για την διατροφη και τις αλλαγες κ σε προτρεπω να αρχισεις να μετρας τις ποσοτητες στα φαγητα γιατι με το να υπολογιζεις στο αερα πραγματα δν θα σε βγαλει καπου και ουτε θα μπορεις να κανεις τις αναλογες αλλαγες αμα δν δουλευει αυτο που κανεις.
    It was character that got us out of bed, commitment that moved us into action, and discipline that enabled us to follow through

  28. #28
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    14-12-07
    Location
    .
    Posts
    51

    Default

    Ναι..ειμαι σιγουρος οτι οι αρχαιοι ελληνες ειχαν ζυγαρια για να μετρανε τα συκα που θα τρωγανε μετα απο καθε μαχη.Μαλιστα βρεθηκε και αρχαιος θερμιδομετρητης στην Σπαρτη.Αστειευομαι..:).
    Τελικα το μυστικο για πιο "γρηγορα" αποτελεσματα ειναι
    1:H ΕΝΤΑΣΗ που γυμναζεσαι (πολυ σημαντικο).
    2:H ΠΟΙΟΤΗΤΑ και η ΠΟΣΟΤΗΤΑ που τρως.
    , ..

  29. #29
    New Member
    Join Date
    06-06-07
    Location
    Greece.
    Posts
    72

    Default

    bodybuilding
    70% διατροφη
    20% προπονηση
    10% αναρωση
    [:-thumbu]




    ΠΣ¨Dash αγωρασε μια ζυγαρια και μην κανεις βημα χωρις αυτην ακομα και τα συκα θα μετρας[:-chef] ποσο βαρος εχουν:D


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •