Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 48
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    10-12-07
    Location
    Sparta, Greece.
    Posts
    18

    Default Για Γραμωση.

    Λοιπον κανω διετα για να χασω ποσοστο λοιπος, τωρα λογο δεν μπορω να μαγειρεβω τι πρτινετε να περνω απο σουπερ μαρκετ για κατι γρηγορο, και ιδη περνω 2 ως 3 φορες την ημερα και προτινη σκονοι, και οταν ερχομαι σπιτι το μεσημερη τρωω οτι εχει μαγειρεψη γυναικα μου, καμια φορα φασολαδα, αρακας με πατατες, το βραδυ καμια φορα θα βρασω 4 αυγα ασπραδια και ενα κροκο κτλ, ευχαριστω.
    This Is Sparta....

  2. #2

    Join Date
    13-12-04
    Location
    .
    Posts
    637

    Default

    Φίλε χωρίς παρεξήγηση, με γεύματα του τύπου ότι μαγείρεψε ο γυναίκα μου και χωρίς συγκεκριμένο πρόγραμμα προκοπή δε θα δεις

  3. #3

    Join Date
    13-12-04
    Location
    .
    Posts
    637

    Default

    Φίλε χωρίς παρεξήγηση, με γεύματα του τύπου ότι μαγείρεψε ο γυναίκα μου και χωρίς συγκεκριμένο πρόγραμμα προκοπή δε θα δεις

  4. #4
    Advanced Bodybuilder HEAVY DUTY's Avatar
    Join Date
    12-10-07
    Location
    .
    Posts
    940

    Default

    φιλε μου ο μονος τροπος να αποδοσει η διατροφη σου,ειναι να την παρεις ολοκληρωτικα στα χερια σου............οτι εχει μαγειρεψει η γυναικα σου νομιζω δεν ειναι σωστο........και το οτι δεν προλαβαινεις δεν ειναι δικαιολογια![:-thumbd]ολοι εχουμε ενα σωρο πραγματα στο κεφαλι μας αλλα τα καταφερνουμε...θεληση να υπαρχει...........λιοπον δουλεψε το με ταπερακια....και προετοιμασεια φαγητου για 2-3 μερες......περνε τα ταπερακια οπου και αν εισαι και μην σκευτεσε τι θα πει ο καθενας...........ΠΑΡΕ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ!!!!!!!!!!!!!!! Ειναι ο μονος τροπος για να δεις αποτελεσματα..............οταν εισαι σε περιοδο απωλιας λιπους το φαει που υπαρχει στο σπιτι δεν ειναι σωστο!!!(εκτος αν ειναι και η γυναικα σου αθλητρια fitness):D συνηθως βαζουν περισοτερο αλατι,πολυ λαδι,και γενικος τα φαγητα που πραιπει να τρως πραιπει ναι ειναι επιλεγμενα απο μικροσκοπιο!!!!!!!!!εγω απο τα 14 σχεδων εχω αναλαβει την διατροφη μου εξωλοκληρου μονος μου.........και χεραιμαι για τα αποτελεσματα που εχω!!!!!!για αυτο λιοπον φιλικη συμβουλη.........ΚΑΝΤΟ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ!!!(σαν διαφημηση ακουγετε :D:D:D:D:D:D) καλη συνεχεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  5. #5
    Advanced Bodybuilder HEAVY DUTY's Avatar
    Join Date
    12-10-07
    Location
    .
    Posts
    940

    Default

    φιλε μου ο μονος τροπος να αποδοσει η διατροφη σου,ειναι να την παρεις ολοκληρωτικα στα χερια σου............οτι εχει μαγειρεψει η γυναικα σου νομιζω δεν ειναι σωστο........και το οτι δεν προλαβαινεις δεν ειναι δικαιολογια![:-thumbd]ολοι εχουμε ενα σωρο πραγματα στο κεφαλι μας αλλα τα καταφερνουμε...θεληση να υπαρχει...........λιοπον δουλεψε το με ταπερακια....και προετοιμασεια φαγητου για 2-3 μερες......περνε τα ταπερακια οπου και αν εισαι και μην σκευτεσε τι θα πει ο καθενας...........ΠΑΡΕ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ!!!!!!!!!!!!!!! Ειναι ο μονος τροπος για να δεις αποτελεσματα..............οταν εισαι σε περιοδο απωλιας λιπους το φαει που υπαρχει στο σπιτι δεν ειναι σωστο!!!(εκτος αν ειναι και η γυναικα σου αθλητρια fitness):D συνηθως βαζουν περισοτερο αλατι,πολυ λαδι,και γενικος τα φαγητα που πραιπει να τρως πραιπει ναι ειναι επιλεγμενα απο μικροσκοπιο!!!!!!!!!εγω απο τα 14 σχεδων εχω αναλαβει την διατροφη μου εξωλοκληρου μονος μου.........και χεραιμαι για τα αποτελεσματα που εχω!!!!!!για αυτο λιοπον φιλικη συμβουλη.........ΚΑΝΤΟ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ!!!(σαν διαφημηση ακουγετε :D:D:D:D:D:D) καλη συνεχεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  6. #6
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Να συμπληρώσω κι εγώ ότι δε μπορείς να γραμμώσεις με τέτοια διατροφή.

    Πρέπει να είναι κάπως πιο αυστηρή, με περιορισμένες τροφές σε στήθος κοτόπουλο, στήθος γαλοπούλα, ψάρια όπως τόνος και σολομός, ρύζι άσπρο και μαύρο, πατάτα, βρώμη, καλά λίπη όπως ελαιόλαδο κ.λπ.

    Ρίξε μια ματιά στα άρθρα για γρά,,ωση κα ιαθ καταλάβεις τι πρέπει να κάνεις. Μαγείρευε μια φορά τα φαγητά σου (π.χ. βραστό φιλε΄το κοτόπουλο, βραστό ρύζι) κάνε τα σε ταπεράκια και τρώγε κατα τη διάρκεια της μέρας.

    Πρόσθεσε και πολύ αερόβια μετά τη προπόνηση με βάρη και τότε θα μπορείς να πεις ότι κάνεις γράμμωση.

    Edit: Αυτά τα γεύματα ετοιμάζονται πολύ γρήγορα και εύκολα. Είναι νερόβραστα και θες μια κατσαρόλα, νερό, είκοσι λεπτά για το κοτόπουλο και κανα δεκάλεπτο για το ρύζι!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  7. #7
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Να συμπληρώσω κι εγώ ότι δε μπορείς να γραμμώσεις με τέτοια διατροφή.

    Πρέπει να είναι κάπως πιο αυστηρή, με περιορισμένες τροφές σε στήθος κοτόπουλο, στήθος γαλοπούλα, ψάρια όπως τόνος και σολομός, ρύζι άσπρο και μαύρο, πατάτα, βρώμη, καλά λίπη όπως ελαιόλαδο κ.λπ.

    Ρίξε μια ματιά στα άρθρα για γρά,,ωση κα ιαθ καταλάβεις τι πρέπει να κάνεις. Μαγείρευε μια φορά τα φαγητά σου (π.χ. βραστό φιλε΄το κοτόπουλο, βραστό ρύζι) κάνε τα σε ταπεράκια και τρώγε κατα τη διάρκεια της μέρας.

    Πρόσθεσε και πολύ αερόβια μετά τη προπόνηση με βάρη και τότε θα μπορείς να πεις ότι κάνεις γράμμωση.

    Edit: Αυτά τα γεύματα ετοιμάζονται πολύ γρήγορα και εύκολα. Είναι νερόβραστα και θες μια κατσαρόλα, νερό, είκοσι λεπτά για το κοτόπουλο και κανα δεκάλεπτο για το ρύζι!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  8. #8
    Senior Bodybuilder VR2's Avatar
    Join Date
    24-06-07
    Location
    Αθηνα, Πετραλωνα, Greece.
    Posts
    2,754

    Default

    Μπορεις να μαγειρευεις μεγαλες ποσοτητες και να το αφησεις το φαγητο μεσα στο ψυγειο σε ταπερακια και οταν ερθει η ωρα να φας απλα ζυγισε το φαγητο βεβαια θα ειναι ξαναζεσταμενο δεν ειναι και οτι πιο ευχαριστο αυτο αλλα η γραμμωση θελει και θυσιες μπορεις σε καποια γευματα να χρησιμοποιησεις κονσερβα τονου σαν γρηγορη λυση οχι σε ολα τα γευματα ομως γιατι περιεχει πολυ αλατι

  9. #9
    Senior Bodybuilder VR2's Avatar
    Join Date
    24-06-07
    Location
    Αθηνα, Πετραλωνα, Greece.
    Posts
    2,754

    Default

    Μπορεις να μαγειρευεις μεγαλες ποσοτητες και να το αφησεις το φαγητο μεσα στο ψυγειο σε ταπερακια και οταν ερθει η ωρα να φας απλα ζυγισε το φαγητο βεβαια θα ειναι ξαναζεσταμενο δεν ειναι και οτι πιο ευχαριστο αυτο αλλα η γραμμωση θελει και θυσιες μπορεις σε καποια γευματα να χρησιμοποιησεις κονσερβα τονου σαν γρηγορη λυση οχι σε ολα τα γευματα ομως γιατι περιεχει πολυ αλατι

  10. #10
    Senior Bodybuilder sersemis's Avatar
    Join Date
    02-04-07
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    1,470

    Default

    Και εγω ειμαι της ιδιας αποψης με τα παιδια!
    BIGSTEVE'S TEAM!!!

  11. #11
    Senior Bodybuilder sersemis's Avatar
    Join Date
    02-04-07
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    1,470

    Default

    Και εγω ειμαι της ιδιας αποψης με τα παιδια!
    BIGSTEVE'S TEAM!!!

  12. #12
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    10-12-07
    Location
    Sparta, Greece.
    Posts
    18

    Default

    Σας ευχαριστω παιδια καλα τα λετε, εδω και τρεις μηνες κανω διαιτα και εχω χασει 10 κιλα, τωρα ειμαι 104 κιλα προσεχω, απλα αθτο που ρωταω ειναι τα yams πως τα λενε εδω, βρηκα στο bb.com μια καλη διαιτα, δεν μου λετε παω και στο Lidl σουπερμαρκετ και περνω και κονσερβες τονο, και χταποδι, τωρα ξερω τονο μπορω να φαω αλλα το χταποδι επισης μπορω?
    This Is Sparta....

  13. #13
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    10-12-07
    Location
    Sparta, Greece.
    Posts
    18

    Default

    Σας ευχαριστω παιδια καλα τα λετε, εδω και τρεις μηνες κανω διαιτα και εχω χασει 10 κιλα, τωρα ειμαι 104 κιλα προσεχω, απλα αθτο που ρωταω ειναι τα yams πως τα λενε εδω, βρηκα στο bb.com μια καλη διαιτα, δεν μου λετε παω και στο Lidl σουπερμαρκετ και περνω και κονσερβες τονο, και χταποδι, τωρα ξερω τονο μπορω να φαω αλλα το χταποδι επισης μπορω?
    This Is Sparta....

  14. #14
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Δοκίμασε καλύτερα τις κονσέρβες σολομού, ή ακόμη καλύτερα τον κατεψυγμένο σολομό που έχει το Lidl (είναι και έτοιμος σε μερίδα, 125γρ. το κάθε κομμάτι).
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  15. #15
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Δοκίμασε καλύτερα τις κονσέρβες σολομού, ή ακόμη καλύτερα τον κατεψυγμένο σολομό που έχει το Lidl (είναι και έτοιμος σε μερίδα, 125γρ. το κάθε κομμάτι).
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  16. #16
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    15-09-05
    Location
    .
    Posts
    33

    Default

    Συμφωνω απολυτα με τα παιδια!
    Εγω προσοπικα ετοιμαζω απο το προηγουμενο βραδυ τα φαγητα κ δεν ασχολουμε καθολου την υπολοιπη μερα!Ταπερακια κ φουλ στην ποιοτηκη μασα!
    συνεχισε την προσπαθεια

  17. #17
    Advanced Bodybuilder HEAVY DUTY's Avatar
    Join Date
    12-10-07
    Location
    .
    Posts
    940

    Default

    Δοκίμασε καλύτερα τις κονσέρβες σολομού, ή ακόμη καλύτερα τον κατεψυγμένο σολομό που έχει το Lidl (είναι και έτοιμος σε μερίδα, 125γρ. το κάθε κομμάτι).


    off
    παιδια ποσο κοστηζει μια κοσερβα σολομου???? απο τα Lidl ενοο???οι rio mare ειναι πανακριβες... ποτε δεν εχω ασχοληθει με σωλομο να πω την αληθεια.παντα επεζα με τονους......και θελω να αλλαξω λιγο γευση γιατι τοσα χρονια εχει καταντησει μονοτονο................

  18. #18
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by HEAVY DUTY

    Δοκίμασε καλύτερα τις κονσέρβες σολομού, ή ακόμη καλύτερα τον κατεψυγμένο σολομό που έχει το Lidl (είναι και έτοιμος σε μερίδα, 125γρ. το κάθε κομμάτι).


    off
    παιδια ποσο κοστηζει μια κοσερβα σολομου???? απο τα Lidl ενοο???οι rio mare ειναι πανακριβες... ποτε δεν εχω ασχοληθει με σωλομο να πω την αληθεια.παντα επεζα με τονους......και θελω να αλλαξω λιγο γευση γιατι τοσα χρονια εχει καταντησει μονοτονο................
    </blockquote id=quote>

    Δε θυμάμαι, αλλά σίγουρα είναι πιο φτηνοί απο τους rio mare. Οι κατεψυγμένοι που έχει κάνουν 4 ευρώ τα 250γρ. (με 8 ευρώ δηλαδή βγάζω 4 γεύματα, απο 125 γρ. σολομού το κάθε ένα. Για σάντουιτς είναι ότι πρέπει).
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  19. #19
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    10-12-07
    Location
    Sparta, Greece.
    Posts
    18

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Mazda 6

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by HEAVY DUTY

    Δοκίμασε καλύτερα τις κονσέρβες σολομού, ή ακόμη καλύτερα τον κατεψυγμένο σολομό που έχει το Lidl (είναι και έτοιμος σε μερίδα, 125γρ. το κάθε κομμάτι).


    off
    παιδια ποσο κοστηζει μια κοσερβα σολομου???? απο τα Lidl ενοο???οι rio mare ειναι πανακριβες... ποτε δεν εχω ασχοληθει με σωλομο να πω την αληθεια.παντα επεζα με τονους......και θελω να αλλαξω λιγο γευση γιατι τοσα χρονια εχει καταντησει μονοτονο................
    </blockquote id=quote>

    Δε θυμάμαι, αλλά σίγουρα είναι πιο φτηνοί απο τους rio mare. Οι κατεψυγμένοι που έχει κάνουν 4 ευρώ τα 250γρ. (με 8 ευρώ δηλαδή βγάζω 4 γεύματα, απο 125 γρ. σολομού το κάθε ένα. Για σάντουιτς είναι ότι πρέπει).
    </blockquote id=quote>Σε τι ψωμι σιγουρα weat bread, μπορεις να βαλεις και χαμιλο λιπος τυρι?,,, λοιπον το πρωι οταν ξυπναω στης 9 βαζω στο μιξερ 6 κουταλιες Quaker 1 1/2 % γαλα και ενα σκουπ προτινη και μια μπανανα και κατα της 11:30 παω γυμναστειριο κανω βαρη και μετα 30 λεπτα διαδρομο γρηγορο περπαταμα και τρεξεμο μαζι, μετα τη γυμναστικη κατα της 1 ωρα παω σε ενα μαγαζι και τρωω κοτοπουλο φιλετο με ριζι πινω και ενα κοκα κολα zero, και ενα κομματι ψωμι μαυρο, 4:30 ωρα 1 1/2 scoop protien με 1 1/2% γαλα μεσα, 7 ωρα σαλατα με τονο μεσα ελεολαδο με λεμονι μεσα, μια μπανανα και ενα πορτοκαλι, 10 ωρα 5 ασπραδια και ενα κροκο ομελετα, πως σας φαινετε αυτο?
    This Is Sparta....

  20. #20
    Advanced Bodybuilder HEAVY DUTY's Avatar
    Join Date
    12-10-07
    Location
    .
    Posts
    940

    Default

    λιοπον...............για πρωινο κρατα γυρο στα 80 γρ βρωμη σε νερο+ ενα scoop whey τα αλλα ειναι περιτα.εξτρα υδατανθρακες που δεν χρεισημευουν πουθενα.....πριν την προπονηση πιες ενα καθε ελληνικο σκετο.....κανε την προπονηση σου ........κανε και την αεροβια σου μετα.........(εγω προτηνω HIIT....ψαξε στο forum για περισοτερα) αμεσως μετα την προπονηση βαλε ενα scoop whey+ 50 gr δεξτροζη.......1 ωρα μετα πολυ καλα τρως το κοτοπουλο με λιγο ρυζι.......το ψωμι βγαλτο δεν χρειαζετε.εχεις παρει ειδη τους υδατανθρακες απο το ρυζι.....οσο για την coca cola..........δεν το σχολιαζω.............το περνω ως προταπριλιατικο αστειο:D...μακρια απο αυτες τις μουφες...αν θες κατι με ανθρακηκο κτλ.......πιες νερο ανθρακουχο! μετα το απογευμα φαε ενα τονο...σε νερο....+ 150 γρ βραστη πατατα και βγαλε τη whey ...δεν την χρειαζεσε τοτε.............τα πορτοκαλια και οι μπανανες ειναι λαθος.......εκεινη την στιγμη....δεν χρεισημευουν πουθενα....βγαλτες.........μετα φαε την ομελετα σου με 6-8 ασπραδια αυγων μεσα....και πριν τον υπνο πιες ενα ροφημα whey σε νερο παντα...........το γαλα γενικος αφαιρεσετο.......εντελος...για μια περιοδο....αυτα απο μενα.........επισεις μην πεφτεις ποτε κατω απο τα 4 λιτρα νερο τη μερα...........ετσι νομιζω πραιπει να δουλεψεις την διατροφη σου κατα την γνωμη μου.......... και ΟΠΩΣΔΗΠΩΤΕ ΨΑΞΕ ΤΟ FORUM ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΔΙΤΡΟΦΗΣ!!!!!!!!!!!αυτα που σου ειπα..ειναι ενα πολυ προχηρο διατροφικο πλανο διατροφης.....good luck!!![:-chef]

  21. #21
    Unworthy
    Join Date
    12-10-07
    Location
    Αθηνα, Greece.
    Posts
    460

    Default

    Η διατροφη του ειναι μια χαρα για ανδρα 105 κιλων, το μονο που πρεπει να προσθεσεις για εμενα ειναι λαχανικα και παχια ψαρια σαν το σολωμο 2-3 φορες την εβδομαδα. Η coca cola light καλο δεν κανει, αλλα δεν θα κανει καμια διαφορα αν σε γεμιζει μπορεις να πινεις αφοβα αρκει να μην το παρακανεις.

  22. #22
    Advanced Bodybuilder HEAVY DUTY's Avatar
    Join Date
    12-10-07
    Location
    .
    Posts
    940

    Default

    Η διατροφη του ειναι μια χαρα για ανδρα 105 κιλων, το μονο που πρεπει να προσθεσεις για εμενα ειναι λαχανικα και παχια ψαρια σαν το σολωμο 2-3 φορες την εβδομαδα. Η coca cola light καλο δεν κανει, αλλα δεν θα κανει καμια διαφορα αν σε γεμιζει μπορεις να πινεις αφοβα αρκει να μην το παρακανεις.


    alexandritsa78 μην ξεχνας οτι δεν θελει να συντηρισει το βαρος του............ο στοχος του ειναι να χασει λιπος........ετσι θελει πολλες διατροφικες..... περικοπες..οσο για την κολα,παιζει που συμαντκο ρολο.........και αυτα που λενε zero και διαφημηστικα κολπα για να κερδισουν..............οκ μπορει να μην εχει 8 κουταλιες ζαχαρη η zero..μπορει να εχει 7...........[:-thumbd]..αυτα τα πραγματα δεν τα χρησημοποιουμε ουτε για πλακα...............ειδικα οταν θελουμε να χασουμε λιπος..........διοτι ειναι μεγαλη αδικια να κανει το παλικαρι προπονηση με βαροι.....μετα αεροβια....δλδ να καταβαλει μεγαλη προσπαθεια..και μετα με ενα αναθεματισμενο κουτακι αναψηκτηκου...ολος ο κοπος του να πηγενει χαμενος................[:-thumbd]

  23. #23
    Unworthy
    Join Date
    12-10-07
    Location
    Αθηνα, Greece.
    Posts
    460

    Default

    Με coca cola light δεν προκειτε να παει χαμενος ο κοπος του, δεν ειναι οτι καλυτερο η coca cola αλλα δεν θα τον παει πισω εφοσον ειναι light. Σε περιοδους διαιτας βοηθαει αρκετα. Η διατροφη του κατα τα αλλα ειναι πεντακαθαρη και οι θερμιδες πανω κατω, φαινοντε μια χαρα για εναν ανθρωπο 105 κιλων που ξεκινησε διαιτα. Δεν χρειαζεται ουτε πρεπει να ριξει υπερβολικα υδατανθρακες και θερμιδες.Αν δεις οτι δεν χανεις μπορει να κοψει για παραδειγμα την μπανανα απο το απογευμα και ενα μερος του ελαιολαδου απο τον τονο. Μικρες αλλαγες δεν χρειαζεται να πεινας ουτε να μπεις σε πολυ αυστηρη διαιτα και χαμηλες θερμιδες απευθειας.

    οφφ τοπικ.. για εμενα ενα κουτακι κανονικη κοκα κολα μετα τα βαρη ειναι οκ, δηλαδη η γλυκοζη που προτεινουν καποιοι εδω μεσα σε ποσοτητες μεγαλυτερες απο αυτες που εχει ενα κουτακι κοκα κολα ειναι καλυτερη επιλογη?? Αντι να φας την γλυκοζη/δεξτροζη μπορεις να πιεις κοκα κολα ή να φας ζαχαρωτα απο αυτα που τρωνε τα παιδακια ή ακομα και Smarties το ιδιο κακο κανουν ολα... εκτος αυτου η υπερβολικη στερηση θα οδηγησει 100000% σε σαβουρωματα και eating disorders. Ολα με μετρο εχω να πω εγω

  24. #24
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Βγαίνουμε off topic, αλλά δε ξέρω για τα αναψυκτικά, αλλά το θέμα γλυκόζη/δεξτρόζη, είναι περισσότερο θέμα άμεσης αφομίωσης απο τον οργανισμό, πως δηλαδή θα του δώσουμε κάτι που θα χωνευτεί και γρήγορα.

    Καλές είναι και οι μπανάνες, ή καμιά κουταλιά μαρμελάδα φρουκτόζης. Και πάλι όλα με μέτρο όπως λες, απλά είναι στιγμές, όπως η γράμμωση, που πρέπει να κάνουμε συγκεκριμένα βήματα για να έχουμε αποτελέσματα.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  25. #25
    Advanced Bodybuilder HEAVY DUTY's Avatar
    Join Date
    12-10-07
    Location
    .
    Posts
    940

    Default

    alexandritsa78 οκ βαιβεος και σεβομε την γνωμη σου σχετικα με την διατροφη του φιλου............εγω ποσταρα πως θα παιπει να ειναι η διατροφη του κατα την γνωμη μου......τωρα το τι ειναι πιο σωστο..καλητερα θα ηταν να διαβασει μονος του το forum και να βγαλει ενα δικο του συμπερασμα....


    off topic η δεξτροζη με την ζαχαρη....δεν κανουν την ιδια δουλεια.λειτουργουν καπως διαφορετικα......αυτος ειναι ο λογος που αντι μετα την προπονηση δεν τρωμε 2 κουταλιες ζαχαρη.....και τρωμε(μαλλον πινουμε 2 κουταλιες δεξτροζη)...και ενοιτε λογο υδατανθρακων..η περιεκτηκοτητα υδατανθρακα ζαχαρης ειναι πολυ πιο υψηλη............ξερεις τι ωραιος που θα ηταν ο κοσμος αν αντι για ρωφημα πρωτεινης μπορουσαμε να πιουμε χημο....και να φαμε σοκολατα????????.....το 95% των ανθρωπων που γυμναζοντε θα θελαν να κανουν bb:D:D:D:D:D:D:D:D....αλλα δυστηχως δεν ειναι ετσι τοσο ωραια τα πραγματα..[:-thumbd]..και μαλλον απο οτι καταλαβαινω εχεις πεσει στο κολπο των light προιοντων........ψαξτο λιγο καλητερα και θα δεις οτι αυτα τα (light)....δεν ειναι οσο light νομιζουν ολοι...........[:-devil][:-devil][:-devil][:-devil]

  26. #26
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    26-04-05
    Location
    Athens.
    Posts
    1,681

    Default

    [cough]dextrose is overrated[/cough]

  27. #27
    Unworthy
    Join Date
    12-10-07
    Location
    Αθηνα, Greece.
    Posts
    460

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by HEAVY DUTY

    alexandritsa78 οκ βαιβεος και σεβομε την γνωμη σου σχετικα με την διατροφη του φιλου............εγω ποσταρα πως θα παιπει να ειναι η διατροφη του κατα την γνωμη μου......τωρα το τι ειναι πιο σωστο..καλητερα θα ηταν να διαβασει μονος του το forum και να βγαλει ενα δικο του συμπερασμα....


    off topic η δεξτροζη με την ζαχαρη....δεν κανουν την ιδια δουλεια.λειτουργουν καπως διαφορετικα......αυτος ειναι ο λογος που αντι μετα την προπονηση δεν τρωμε 2 κουταλιες ζαχαρη.....και τρωμε(μαλλον πινουμε 2 κουταλιες δεξτροζη)...και ενοιτε λογο υδατανθρακων..η περιεκτηκοτητα υδατανθρακα ζαχαρης ειναι πολυ πιο υψηλη............ξερεις τι ωραιος που θα ηταν ο κοσμος αν αντι για ρωφημα πρωτεινης μπορουσαμε να πιουμε χημο....και να φαμε σοκολατα????????.....το 95% των ανθρωπων που γυμναζοντε θα θελαν να κανουν bb:D:D:D:D:D:D:D:D....αλλα δυστηχως δεν ειναι ετσι τοσο ωραια τα πραγματα..[:-thumbd]..και μαλλον απο οτι καταλαβαινω εχεις πεσει στο κολπο των light προιοντων........ψαξτο λιγο καλητερα και θα δεις οτι αυτα τα (light)....δεν ειναι οσο light νομιζουν ολοι...........[:-devil][:-devil][:-devil][:-devil]
    </blockquote id=quote>


    Καταρχην συμφωνω με τον IVIetaCreatoR για χιλιους λογους που δεν χρειαζεται να αναλυσω. Αυτο που λες για ζαχαρη και γλυκοζη ειναι γνωστο και δεν εχω ιδιετερη διαθεση να μπω τωρα σε λεπτομεριες.

    Ειμαι περισσοτερο ψαγμενη απο οσο νομιζεις και διαβαζα/διαβαζω περισσοτερο απο οσο μπορεις να φανταστεις. Δεν μπηκα σε debate μαζι σου ειπα τι ειναι σωστο για εμενα, απο εκει και περα ειναι στο χερι του να το ψαξει λιγο παραπανω το θεμα και να βρει τι λειτουργει στο σωμα του.

    Το να διατηρει ενας ανδρας ποσοστα λιπους στο 12-15% και μια γυναικα στο 18-20% γινεται παρα πολυ ευκολα εφοσον γυμναζοντε χωρις να υπαρχουν στερησεις. Στα 105 κιλα τα ποσοστα λιπους του ειναι 30% μην πω παραπανω αν κανει πολυ αυστηρη και εξαντλιτικη διατροφη μονο κακο κανει στον μεταβολισμο του.

  28. #28
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:[i]Originally posted by alexandritsa78
    Το να διατηρει ενας ανδρας ποσοστα λιπους στο 12-15% και μια γυναικα στο 18-20% γινεται παρα πολυ ευκολα εφοσον γυμναζοντε χωρις να υπαρχουν στερησεις. Στα 105 κιλα τα ποσοστα λιπους του ειναι 30% μην πω παραπανω αν κανει πολυ αυστηρη και εξαντλιτικη διατροφη μονο κακο κανει στον μεταβολισμο του.</blockquote id=quote>

    +1![:-thumbu]
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  29. #29
    Advanced Bodybuilder HEAVY DUTY's Avatar
    Join Date
    12-10-07
    Location
    .
    Posts
    940

    Default

    Καταρχην συμφωνω με τον IVIetaCreatoR για χιλιους λογους που δεν χρειαζεται να αναλυσω. Αυτο που λες για ζαχαρη και γλυκοζη ειναι γνωστο και δεν εχω ιδιετερη διαθεση να μπω τωρα σε λεπτομεριες.

    Ειμαι περισσοτερο ψαγμενη απο οσο νομιζεις και διαβαζα/διαβαζω περισσοτερο απο οσο μπορεις να φανταστεις. Δεν μπηκα σε debate μαζι σου ειπα τι ειναι σωστο για εμενα, απο εκει και περα ειναι στο χερι του να το ψαξει λιγο παραπανω το θεμα και να βρει τι λειτουργει στο σωμα του.

    Το να διατηρει ενας ανδρας ποσοστα λιπους στο 12-15% και μια γυναικα στο 18-20% γινεται παρα πολυ ευκολα εφοσον γυμναζοντε χωρις να υπαρχουν στερησεις. Στα 105 κιλα τα ποσοστα λιπους του ειναι 30% μην πω παραπανω αν κανει πολυ αυστηρη και εξαντλιτικη διατροφη μονο κακο κανει στον μεταβολισμο του.





    καταρχας το οτι εισαι ψαγμενη και...διαβαζεις κτλ....ειναι θαυμασιο και μπραβο σου!!! απλα αυτο το για ψαξτο λιγο εγω δεν το ειπα γενικος..το ειπα τα light προιοντα γιατι μου φανηκε οτι το χες παρει λιγο αψηφιστα το θεμα και οτι δεν ειχες καταλαβει τι ακριβως γινετε με αυτα............ μαλλον ομως το εξελαβες αλλιως....... δεν πειραζει ομως...αλλα αφου ξερεις τι γινετε με εκπλησει πως λες οτι δεν ειναι και τπτ σπουδεο να πινεις 1 κοκακολα καθε μερα.................οκ ολοι εχουμε γευματα σαβουρας ..αλλα 1 φορα την εβδομαδα.οχι καθε μερα!!!! γιατι την κοκακολα την κατατασω στην σαβουρα εγω γιατι με τοση ζαχαρη που εχει.....καλητερα φαε ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ γλυκο και απολαυσε το κιολας!!οσο για την διατροφη....δεν νομιζω οτι ειναι κατι αποτομο αυτο που προτηνα εγω...............ειναι σταδιακη μειωση τροφης ετσι οπως το προτηνα εγω.....οχι αποτομη...........αλλα οι αποψεις διησταντε.....(οκ εκτος απο τα φρουτα που απεκλισα για ευνοειτους λογους)....δεν λεω βεβαια οτι ειναι και η σωστωτερη και κανε αυτην οποσδηπωτε........

  30. #30
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-12-07
    Location
    .
    Posts
    9

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by alexandritsa78

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by HEAVY DUTY

    alexandritsa78 οκ βαιβεος και σεβομε την γνωμη σου σχετικα με την διατροφη του φιλου............εγω ποσταρα πως θα παιπει να ειναι η διατροφη του κατα την γνωμη μου......τωρα το τι ειναι πιο σωστο..καλητερα θα ηταν να διαβασει μονος του το forum και να βγαλει ενα δικο του συμπερασμα....


    off topic η δεξτροζη με την ζαχαρη....δεν κανουν την ιδια δουλεια.λειτουργουν καπως διαφορετικα......αυτος ειναι ο λογος που αντι μετα την προπονηση δεν τρωμε 2 κουταλιες ζαχαρη.....και τρωμε(μαλλον πινουμε 2 κουταλιες δεξτροζη)...και ενοιτε λογο υδατανθρακων..η περιεκτηκοτητα υδατανθρακα ζαχαρης ειναι πολυ πιο υψηλη............ξερεις τι ωραιος που θα ηταν ο κοσμος αν αντι για ρωφημα πρωτεινης μπορουσαμε να πιουμε χημο....και να φαμε σοκολατα????????.....το 95% των ανθρωπων που γυμναζοντε θα θελαν να κανουν bb:D:D:D:D:D:D:D:D....αλλα δυστηχως δεν ειναι ετσι τοσο ωραια τα πραγματα..[:-thumbd]..και μαλλον απο οτι καταλαβαινω εχεις πεσει στο κολπο των light προιοντων........ψαξτο λιγο καλητερα και θα δεις οτι αυτα τα (light)....δεν ειναι οσο light νομιζουν ολοι...........[:-devil][:-devil][:-devil][:-devil]
    </blockquote id=quote>


    Καταρχην συμφωνω με τον IVIetaCreatoR για χιλιους λογους που δεν χρειαζεται να αναλυσω. Αυτο που λες για ζαχαρη και γλυκοζη ειναι γνωστο και δεν εχω ιδιετερη διαθεση να μπω τωρα σε λεπτομεριες.

    Ειμαι περισσοτερο ψαγμενη απο οσο νομιζεις και διαβαζα/διαβαζω περισσοτερο απο οσο μπορεις να φανταστεις. Δεν μπηκα σε debate μαζι σου ειπα τι ειναι σωστο για εμενα, απο εκει και περα ειναι στο χερι του να το ψαξει λιγο παραπανω το θεμα και να βρει τι λειτουργει στο σωμα του.

    Το να διατηρει ενας ανδρας ποσοστα λιπους στο 12-15% και μια γυναικα στο 18-20% γινεται παρα πολυ ευκολα εφοσον γυμναζοντε χωρις να υπαρχουν στερησεις. Στα 105 κιλα τα ποσοστα λιπους του ειναι 30% μην πω παραπανω αν κανει πολυ αυστηρη και εξαντλιτικη διατροφη μονο κακο κανει στον μεταβολισμο του.
    </blockquote id=quote>

    Ακόμα μια άποψη για τον απλό υδατάνθρακα μετά την προπόνηση την γλυκόζη( δεξτρόζη)
    After 1:25
    http://www.dailymotion.com/related/5...ar-pt2_extreme


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •