Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 31 to 51 of 51
  1. #31

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by RIDE_BMX

    Alexandro εννοούσα μικρής έντασης και διάρκειας ότι ήταν η ζαλάδα.Φίλε μου δε θέλω να το πιστέψω για το νιτρικό χαχα.Βασικά μου κάνει εντύπωση επειδή παλιά που έπαιρνα 3 πριν και 3 μετά δεν είχα κανένα πρόβλημα.Και τώρα που πήρα 3πριν μου έκανε?Περιέργα τα πράγματα.
    </blockquote id=quote>

    Κι εμένα θα μου φανεί τουλάχιστον παράδοξο να φταίει το συμπλήρωμα του Νιτρικού
    Είμαι πολύ περίεργος και θα περιμένω με ενδιαφέρον τίς εξετάσεις και τήν ίαση

  2. #32
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Παιδιά έγινε ένα πρόβλημα με τη θεώρηση των εξετάσεων και παίρνει λίγο παράταση το θέμα.Πάντως σταμάτησα το νιτρικό και το μέλι πριν την προπόνηση και δεν έχω ζαλάδες πλέον.Εκτός από σήμερα που ήμουν άρρωστος και πήγα ίσα ίσα για να κάνω κανα 20λεπτο.

  3. #33
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    11-04-07
    Location
    .
    Posts
    215

    Default

    Όταν λες έγινε ένα πρόβλημα με τη θεώρηση των
    εξετάσεων και παίρνει λίγο παράταση τι εννοείς?

    Δεν σε έχει δει ακόμη κανένας γιατρός?

  4. #34
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Ναι alp μου της έγραψε γιατρός επειδή ήτανε πάρα πολλές και μου είπανε όταν πήγα να τις θεωρήσω ότι ο γιατρός δε γράφει την ειδικότητά τους.Ε και αύριο θα του τις ξαναπάω να μου τις ξαναγράψει.

  5. #35
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    31-12-07
    Location
    Greece.
    Posts
    32

    Default

    Ride_BMX επαθα ακριβως το ιδιο μια μερα αφου πριν απο προπονηση ειχα φαει μπολικο μελι για να εχω και καλα πολυ ενεργεια. Στο τελος της προπονησης επαθα υπογλυκαιμια, σπιτι αφου ηπια ζαχαρονερο εφαγα δυο μπανανες και ηπια και τη πρωτεινη μου, μετα απο καμποση ωρα μετρησα το ζαχρο (ακομα ενιωθα ψιλο χαλια) και ηταν στο 70. Που σημαινει οτι πρν φαω αυτα θα ειχα πεσει ακομα πιο κατω. Εφαγα μετα απο καμποση ωρα και κανονικο γευμα και εστρωσα. Εκτος αυτου τωρα εγω καθημερινα στην προπονηση νιωθω λες και με εγκαταλειπουν οι δυναμεις μου σε καποια φαση και κυριως με πιανει μετα απο σγκεκριμενες ασκησεις πονοκεφαλος για λιγο σαν ημικρανια ενω μετα απο καθε εντονο σετ εχω ψιλοζαλαδα και οχι ακριβως δυσπνοια αλλα νιωθω οτι δε μπορω να αναπνευσω και τοσο καλα. Σε πιανει κατι απο αυτα? Εξετασεις αιματος και εγω εχω κανει και μαλιστα προσφατα πριν κανα διμηνο μεχρι και triplex καρδιας και τεστ κοπωσεως εκανα. Ηταν μια χαρα. Δε μπορω να το καταλαβω. Βεβαια εγω εχω κανει και εγχειρηση πνευμοθωρακα και ισως να φταιει αυτο οτι δεν εχω τοση δυναμη στον εναν πνευμονα για μεγαλη εισπνοη και εκπνοη οπως παλια. Σορρυ αν κουρασα ηθελα να το περιγραψω μιας και βρηκα καποιον με παρομοια συμπτωματα. Κατι τελευταιο, δεν μπορω να πω οτι κοιμαμαι και τελεια, αφου παντα κοιμαμαι 2.30-3.00 (συνηθως συμπληρωνω ομως το 8ωρο η αν οχι 7ωρο) ενω καποιες φορες λογω σχολης δε προλαβαινω να κανω ολα τα γευματα πριν το γυμναστηριο με αποτελεσμα να εχω κανει πριν την προπονηση δυο μονο.. Πρωινο, και κυριο μεσημεριανο... RIDE οταν εχεις αποτελεσματα απο εξετασεις γραψε να μας πεις αν οτιδηποτε..

  6. #36
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Ειδού τα αποτελέσματα.Εμένα δε μου πολυ αρέσανε.

    Θηροξίνη(Τ4): 6,7 4.5-12.0
    Τριιωδοθυρονινη(Τ3): 130 60-190
    Θυροειδοτροπος ορμόνη(TSH): 2.38 0.35-5.5
    Τεστοστερόνη:708 270-1100


    C-Αντιδρώσα πρωτεϊνη(CRP):0.50 &lt;6mg/l
    &lt;15mg/l(Έγκυες)

    Λευκά αιμοσφαίρια(WBC):4700 4000-10000
    Ερυθρά αιμοσφαίρια(RBC):5040000 4500000-6300000
    Αιμοσφαιρίνη(HB):15.6 14-18
    Αιματοκρίτης(HT):45.8 40-52
    Μέσος όγκος ερυθρών(MCV):90.9 77-98
    Μέση περιεκτικότιτα HB(MCH):31.0 26-32
    Μέση συγκέντρωση HB(MCHC):34.1 32-36

    Αιμοπετάλια(PLT): 227000 140000-440000
    Κατανομή μεγέθους ερυθρών(RDW-CV): 13.1 11.5-14.5
    Μέσος όγκος αιμοπεταλίων(MPV): 9.1 7.4-11.5


    ΛΕΥΚΟΚΥΤΤΑΡΙΚΟΣ ΤΥΠΟΣ
    Πολυμορφοπύρηνα: 52.0
    Λεμφοκύτταρα: 35.0
    Μ.Μονοπύρηνα: 9.0
    Ηωσινόφιλα: 4.0

    Σάκχαρο(γλυκόζη): 87.0 70-110
    Ουρία: 53 10-50
    Κρεατινίνη: 1.21 0.6-1.4
    Χοληστερόλη ολική: 139 130-200
    Χοληστερόλη HDL: 44 &gt;40
    Τριγλυκερίδια: 59 &lt;150
    Κάλιο:4.9 3.8-5.0
    Νάτριο: 142 137-150
    Φερριτίνη: 51.0 10-291
    Σίδηρος: 131 60-160
    Πρωτεϊνες(Λευκώματα): 8.1 6.4-8.7
    Λευκωματίνες: 4.8 3.0-5.0
    Σφαιρίνες ορού αίματος: 3.3 2.0-4.0
    Λευκωματικό πηλίκο: 1.45 1.00-1.80
    Οξαλοξεϊκή Τρανσαμινάση(Sgot-Ast): 36.0 11-38
    Πυροσταφυλική Τρανσ/ση(SFPT/ALT): 27 11-43
    Γλουτάμυλο-τρασφεράση(γ-GT): 13 10-60
    Αλκαλική φωσφατάση(ALP): 85.0 40-129


    Γενική αιξέταση ούρων:
    Φυσικά και χημικά χαρακτηριστικά:

    Χροιά: Κίτρινη
    Οσμή: Ιδιάζουσα
    Όψη: Διαυγής
    Αντίδραση: όξινη

    Λεύκωμα: αρνητικό(-)
    Σάκχαρο: αρνητικό(-)
    Οξόνη: αρνητικό(-)
    Αιμοσφαιρίνη: αρνητικό(-)
    Χολερυθρίνη: αρνητικό(-)
    Ουροχολινογόνο: αρνητικό(-)
    Νιτρικά: αρνητικό(-)

    Αυτά παιδιά.Εδώ και καμιά βδομάδα έχω συχνοουρία και επίσης το σπέρμα μου είναι κάπως περίεργο.Τώρα μη με ρωτήσετε που το κατάλαβα γιατί θα γίνουμε φορουμ για ανήλικους.Δυστηχώς χάλασε το Scanner και γιαυτό τα έκανα χειρόγραφα.Περιμένω να μου πείτε.Ευχαριστώ για το χρόνο που θα διαθέσετε.

  7. #37

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Τι δε σου πολυάρεσε ωρε BMX, οι εξετάσεις σου είναι τέλειες! Όλα εντός ορίων δεν είναι; Μόνο η ουρία είναι λίγο τσιμπημένη επειδή τρως πολλή πρωτεΐνη. Είχα σχεδόν ταυτόσημες εξετάσεις με τις δικές σου πριν 1.5 χρόνο που έκανα, με λίγο αυξημένη την ουρία. Μου το πε και ο γιατρός ότι είναι από την πρωτεΐνη και ότι δεν τρέχει τίποτα. Έτρωγα 3 γρ/κιλό βάρους τότε βέβαια. Εσύ περίπου πόση καταναλώνεις;

  8. #38

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by GRF

    Τι δε σου πολυάρεσε ωρε BMX, οι εξετάσεις σου είναι τέλειες! Όλα εντός ορίων δεν είναι; Μόνο η ουρία είναι λίγο τσιμπημένη επειδή τρως πολλή πρωτεΐνη. Είχα σχεδόν ταυτόσημες εξετάσεις με τις δικές σου πριν 1.5 χρόνο που έκανα, με λίγο αυξημένη την ουρία. Μου το πε και ο γιατρός ότι είναι από την πρωτεΐνη και ότι δεν τρέχει τίποτα. Έτρωγα 3 γρ/κιλό βάρους τότε βέβαια. Εσύ περίπου πόση καταναλώνεις;
    </blockquote id=quote>

    Συμφωνώ απολύτως , είναι σχεδόν τέλειες αλλά ουσιαστικά άριστες !
    Και η τεστοστερόνη η ολική είναι μιά χαρά ! μακάρι νάταν κι άλλοι έτσι.


    @ R...BMX
    Τώρα στο προκείμενο :
    Δέν πιστεύω να πιστεύεις οτι ΜΟΝΟ απο τίς εξετάσεις αυτές θα βγάλεις άκρη !!!
    Και για να βάλουμε μιά σειρά
    Δεχόμαστε οτι οι εξετάσεις αυτές είναι ΟΚ
    Αλλά ΣΕ ΓΙΑΤΡΟ ΤΙΣ ΕΔΕΙΞΕΣ ? ΣΥΖΗΤΗΣΕΣ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΣΟΥ ?
    Διότι η εμπειρία ενός Γιατρού που βλέπει τίς εξετάσεις και ακούει τον ασθενή ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ με τήν κάθε μαμακία που θα σου πούμε εδώ ΟΛΟΙ μας

    Ενημερωτικά σου λέω λοιπόν οτι :
    Μετά απο αυτά ακολουθούν
    1) Τεστ ανοχής στήν γλυκόζη (γλυκοζυλίωση κλπ)
    2) Τεστ κοπώσεως και triplex
    3) Παρακολούθηση και καταγραφή πιέσεως / παλμών σε διάστημα τουλάχιστον 15 ημερών (με χαρτί και μολύβι συγκεκριμμένες ώρες επιπροσθέτως και οταν παρουσιάζονται τα συμπτώματα οσο ασθενή κι αν είναι πλέον

    Ναι το ξέρω μπορεί να είναι βαρετό , μπορεί να είναι (εκ τών υστερων αποδειχθεί ) ανευ αξίας/νοήματος , αλλά ΕΣΥ "ΠΑΣΧΕΙΣ" --&gt; ΕΣΥ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙΣ

    ps
    Οτι κι αν κάνεις , ειλικρινώς (και νομίζω μιλάω και για τούς "συνήθεις υπόπτους" του φόρουμ ) μάς ενδιαφέρει η τελική διάγνωση , η αποθεραπεία , ολα τα πάντα / λεπτομέρειες

    Ακούμε τίς σκέψεις σου ...


    EDIT:
    ...ΣΧΕΤΙKA με το θέμα που ανέφερες για το σπέρμα σου , θα πρέπει να τσεκάρεις (αν θές να το ψάξεις ) FSH και LH , και πιθανά να κάνεις και καλλιέργεια /διάγραμμα (δέν θυμάμαι πώς το λένε ) , αλλά έχε υπ όψιν οτι οταν ο οργανισμός είναι υπερ-κουρασμένος σωματικά ή ψυχικά ή και τα δύο ή και οταν διαννύει περίοδο μεγάλου αγχους , συμβαίνουν αυτά , δηλαδή διαταραχές και στο ph του προστατικού υγρού και στήν αναλογία φρουκτόζης και άλλα που δέν θυμάμαι τώρα
    Μπορείς βεβαίως αν αποφασίσεις να τα ψάξεις, να κάνεις και τήν ειδική αιματολογική του Προτάτη αδένα (PSA)
    ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ , ούτε τρομολάγνοι είμεθα , ούτε ψυχαναγκαστές , απλά μιάς και ετέθη προσέχουμε ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ .

    PS
    Σχετικά με τήν συχνουρία , εχω τήν εντύπωση οτι μάλλον ψυχολογική είναι (θυμάμαι κάποτε ειχα παθει το διο πράγμα για 6 μήνες , δηλαδή συχνουρία ..και τι δέν έψαξα ...τελικά ήταν ψυχολογικό και έφυγε μονο του , όπως ακριβώς ήρθε

    Πρός αποφυγήν κάθε παρερμηνείας απο Τρίτους κλπ κλπ , τονίζω οτι ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ - ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΙΑΤΡΟΙ ολες οι συζητήσεις είναι ουσιαστικά ΚΑΦΕΝΕΙΟ !

  9. #39
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Παιδιά σας ευχαριστώ.Σε γιατρό θα της πάω αύριο να της δει.Τριπλεξ έχω κάνει και ήμουν οκ.GRF καταναλώνω γύρω στα 2γρ,μη σου πω και λιγότερο μερικές φορές.Τα ούρα μου είναι μια λευκα τελείως και μια κίτρινα.Θα πάω στο γιατρό αύριο να του πω αναλυτικά και θα ενημερώσω.Matz όσο αναφορά το άγχος είμαι άστα να πάνε.Θα σας ενημερώσω.Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

  10. #40

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    ...αυτό με το κάπως εντελώς διαφανή / υποκίτρινα / κιτρινα ή χρωματισμένα απο βιταμίνες ούρα , μάλλον δέν πρέπει να σε ανησυχεί , είμαι μιά απο τα ιδια ΧΡΟΝΙΑ και πρίν 15 χρόνια και τωρα 2 χρόνια που ξαναρχισα

    Πάντως αναμένομεν !

    Καλά αποτελέσματα

  11. #41
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    31-12-07
    Location
    Greece.
    Posts
    32

    Default

    RIDE αν βαλεις οτι εχω πανω κατω παρομοια συμπτωματα σε γυμνατηριο, εχω κανει στο παρελθον και εγω παρομοιες εξετασεις κτλ και ηταν καλες και βαλεις οτι απο αγχος ειμαι στα να πανε και εγω,,,,,μπορεις να βγαλεις ενα οχι βεβαια ασφαλες, αλλα καλο συμπερασμα στο ισως που να ευθυνονται τα συμπτωματα αυτα. Το αγχος ειναι το χειροτερο. Τα ψυχοσωματικα που μπορει να προκαλεσει το αγχος ειναι απειρα.. Και το αγχος δεν ειναι παντα με τη μορφη που νιωθουμε. Αναλογα τον ανθρωπο (τον αγχωδη κκυριως) καποιο ερεθισμα μπορει να τον κανει να δημιουργειται αγχος υποσυνειδητα. Αυτο σημαινει οτι θα βγει οχι με το γνωστο σε ολους μας αισθημα αλλα με τα ψυχοσωματικα προβληματα. Που επαναλαμβανω αφορουν σχεδον τα παντα στον οργανισμο αναλογα τον ανθρωπο. Οταν αποκλεισεις τελειως με το γιατρο σου οτι δεν προκειτε για κατι παθολογικο, τοτε προσπαθησε να βαλεις σε ταξη λιγο τα πραγματα στην καθημερινοτητα και να προσπαθεις να χαλαρωνεις. Το ιδιο ισχυει κ για μενα...αλλα δε τα καταφερνω πολυ καλα..χεχε

  12. #42

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by MANOU22

    RIDE αν βαλεις οτι εχω πανω κατω παρομοια συμπτωματα σε γυμνατηριο, εχω κανει στο παρελθον και εγω παρομοιες εξετασεις κτλ και ηταν καλες και βαλεις οτι απο αγχος ειμαι στα να πανε και εγω,,,,,μπορεις να βγαλεις ενα οχι βεβαια ασφαλες, αλλα καλο συμπερασμα στο ισως που να ευθυνονται τα συμπτωματα αυτα. Το αγχος ειναι το χειροτερο. Τα ψυχοσωματικα που μπορει να προκαλεσει το αγχος ειναι απειρα.. Και το αγχος δεν ειναι παντα με τη μορφη που νιωθουμε. Αναλογα τον ανθρωπο (τον αγχωδη κκυριως) καποιο ερεθισμα μπορει να τον κανει να δημιουργειται αγχος υποσυνειδητα. Αυτο σημαινει οτι θα βγει οχι με το γνωστο σε ολους μας αισθημα αλλα με τα ψυχοσωματικα προβληματα. Που επαναλαμβανω αφορουν σχεδον τα παντα στον οργανισμο αναλογα τον ανθρωπο. Οταν αποκλεισεις τελειως με το γιατρο σου οτι δεν προκειτε για κατι παθολογικο, τοτε προσπαθησε να βαλεις σε ταξη λιγο τα πραγματα στην καθημερινοτητα και να προσπαθεις να χαλαρωνεις. Το ιδιο ισχυει κ για μενα...αλλα δε τα καταφερνω πολυ καλα..χεχε
    </blockquote id=quote>

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ !!!
    Η χειρότερη νόσος ολων , το άγχος το οποιο οταν σωματοποιηθεί , άστα να πάνε ...

  13. #43
    New Bodybuilder
    Join Date
    12-02-08
    Location
    .
    Posts
    2

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by RIDE_BMX

    alp σε ευχαρίστώ για το μεγάλο σου post.Και γω με το που αρχίζω τη προπόνηση με πιάνει αυτό το πράγμα.Λες και παθαίνω υπογλυκαιμία νιώθω.Εγώ πάω 6φορές την βδομάδα γυμναστήριο αλλά κοιμάμαι 9ώρες κάθε μέρα.Τι να πω.Μέσα στην ερχόμενη βδομάδα θα πάω για εξετάσεις.Γυμναστήριο πάω μόλις 4-5μήνες οπότε δε νομίζω να είναι υπερπροπόνηση.Σύνολο έχω πάει καμιά 10μήνες το πολύ.Τι να πω.Ελπίζω να μη με βγάλουνε off training γιατί μάζεψα κιλά και έχτισα δύναμη δύσκολα.Γιατί δεν έχω και πολύ χρόνο για να κάνω πλήρες διατροφή.θα σας ενημερώσω μόλις πάρω στα χέρια μου τα αποτελέσματα.Σε καμιά 8-9μέρες υπολογίζω.Σας ευχαριστώ όλους για την συμμετοχή σας στο "πρόβλημά" μου.
    </blockquote id=quote>[quote]Originally posted by RIDE_BMX


    Λες και παθαίνεις υπογλυκαιμία??
    6 προπονήσεις τη βδομάδα?
    10/7 πίεση?
    Νιτρικό ? Για μένα το πιο πιθανό αίτιο που κρύβεται πίσω από όλα αυτά.

    Αλλά για να είσαι σίγουρος&gt;&gt;&gt;

    Μέτρα τη πίεση σου ξαπλωμένος και αμέσως μόλις σηκωθείς από το κρεββάτι και δες αν υπάρχει μεταβολή.

    Κόψε ότι συμπλήρωμα παίρνεις σταδιακά, το νιτρικό άμεσα (λ-αργινίνη ή καθαρό νιτρικό έπαιρνες?) αλλά τις πρωτείνες και ότι άλλο σιγά σιγά. Κόψε και τις προπονήσεις για 1-2 βδομάδες τουλάχιστον.

    Κόψε τους υδατάνθρακες το πρωί. Φαε πρωτεινούχα γεύματα και ότι έχει χαμηλό δείκτη γλυκαιμίας.
    Κόψε τα διεγερτικά (καφέδες, κόκα κόλα κτλ)

    Κάνε χαλαρό τρέξιμο έξω λίγες μέρες πριν πάς πισω στο γυμναστήριο για κανονικές προπονήσεις για να δείς πως είσαι.

    Μετρα το σφυγμό σου κάθε μέρα όταν σηκώνεσαι από το κρεββάτι και αμέσως μετά το χαλαρό τρέξιμο. Δες για πόση ώρα παραμένει αυξημένος ο σφυγμός και άν παραμένει καθόλου μετά το τρέξιμο. Αν είναι νορμαλ και δεν έχεις άλλα συμπτώματα σιγά σιγά γύρνα στις προπονήσεις στο γυμναστήριο.

    Αν ξαναγυρίσεις μετά στις προπονήσεις στο γυμναστήριο και εμφανίσεις τα ίδια συμπτώματα ή έστω σε λιγότερη ένταση τότε κάνε τα εξής.

    -Τεστ ανοχής στη γλυκόζη πρώτον. (οπως προαναφέρθηκε)
    -Πήγαινε σε ενδοκρινολόγο να σου γράψει ελέυθερες θυροειδικές freeT3 kai freeT4 και ελευθ. τεστο. Ποιος γιατρός σου τις έκανε αυτές τις παραπάνω πέστου ότι το κατέχει το αντικείμενο καλά
    -Κάνε τεστ σιέλου κορτιζόλης (στο Ιασώ θα βρείς ενδοκρινολόγους ή παθολόγους που τα κάνουν αυτά ή αλλιώς στο ίντερνετ&gt;&gt; τα αποτελέσματα αργούνε γιατι οι μετρήσεις γίνονται στην αμερική. (πιθανός έχεις εξαντλήσει τα επίπεδα πρωινής κορτζλης με τόσες προπονήσεις τη βδομάδα συν ότι παίρνεις (αν δεν είναι όλα λόγω του νιτρικού) και έχεις αντιδραστικές υπογλυκαιμίες)

    Με ύπνο και ισορροπημένη διατροφή μπορείς να επανέλθεις σύντομα αλλά πρέπει άμεσα να κόψεις τις προπονήσεις και ότι διεγερτικό.

    Οσο για τις ταχυκαρδίες κτλ δεν οφείλονται στην καρδιά σου,άδικα θα κάνεις ή έκανες τα τεστ κοπώσεως και τα triplex ή ότι άλλο αλλά στη δράστηριότητα των κατεχολαμινών λόγω της χαμηλής κορτιζόλης ή στην υπερβολική δράση της ελεύθερης Τ3 αν θα είχες υψηλή κορτζλ πράγμα που αποκλείεται να συνυπάρχει με υπογλυκαιμία. Αντιδραστική υπογλυκαιμία και ταχυκαρδίες είναι συμπτώματα χαμηλής κορτιζόλης τα έχω περάσει και εγώκαι σακατεύτηκα με το καιρό γιατί οι έξυπνοι γιατροί μου λεγανε ότι έχω άγχος και εγώ συνέχιζα τη γυμναστική μη γνωρίζοντας πόσο ζημιά έκανα.

    Δεν είναι υπερπροπόνηση αυτό, αν και δε φαίνεται από την ολική τεστοστερόνη εντούτοις παραείναι υψηλή για να έχεις υπερπροπονηθεί. Θα είχες άλλα συμπτώματα, αλλά δεν είναι δύσκολο να πάθεις με τέτοιους ρυθμούς.
    Πιθανώς όλα αυτά να τα προκαλούν πέρα από τη προπόνηση και σε μεγάλο βαθμό τα συμπληρώματα που παίρνεις και αυτά που τρώς το πρωί πριν τη προπόνηση (και γώ μετα από μερέντα και χυμό ή καφέ πήγαινα γυμναστήριο ) ειδικά το νιτρικό είναι τρομερές και ακόμη μελετώνται οι παρενέργειες του. Επαίρνες τουλάχιστον μεγάλες δόσεις ομεγα-3 και βιταμίνη Ε ?? γιατί αλλιώς οι ελευθ. ρίζες του νιτρικού θα σε είχαν κάνει καλή ζημιά.

  14. #44
    New Bodybuilder
    Join Date
    12-02-08
    Location
    .
    Posts
    2

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by RIDE_BMX

    alp σε ευχαρίστώ για το μεγάλο σου post.Και γω με το που αρχίζω τη προπόνηση με πιάνει αυτό το πράγμα.Λες και παθαίνω υπογλυκαιμία νιώθω.Εγώ πάω 6φορές την βδομάδα γυμναστήριο αλλά κοιμάμαι 9ώρες κάθε μέρα.Τι να πω.Μέσα στην ερχόμενη βδομάδα θα πάω για εξετάσεις.Γυμναστήριο πάω μόλις 4-5μήνες οπότε δε νομίζω να είναι υπερπροπόνηση.Σύνολο έχω πάει καμιά 10μήνες το πολύ.Τι να πω.Ελπίζω να μη με βγάλουνε off training γιατί μάζεψα κιλά και έχτισα δύναμη δύσκολα.Γιατί δεν έχω και πολύ χρόνο για να κάνω πλήρες διατροφή.θα σας ενημερώσω μόλις πάρω στα χέρια μου τα αποτελέσματα.Σε καμιά 8-9μέρες υπολογίζω.Σας ευχαριστώ όλους για την συμμετοχή σας στο "πρόβλημά" μου.
    </blockquote id=quote>[quote]Originally posted by RIDE_BMX


    Λες και παθαίνεις υπογλυκαιμία??
    6 προπονήσεις τη βδομάδα?
    10/7 πίεση?
    Νιτρικό ? Για μένα το πιο πιθανό αίτιο που κρύβεται πίσω από όλα αυτά.

    Αλλά για να είσαι σίγουρος&gt;&gt;&gt;

    Μέτρα τη πίεση σου ξαπλωμένος και αμέσως μόλις σηκωθείς από το κρεββάτι και δες αν υπάρχει μεταβολή.

    Κόψε ότι συμπλήρωμα παίρνεις σταδιακά, το νιτρικό άμεσα (λ-αργινίνη ή καθαρό νιτρικό έπαιρνες?) αλλά τις πρωτείνες και ότι άλλο σιγά σιγά. Κόψε και τις προπονήσεις για 1-2 βδομάδες τουλάχιστον.

    Κόψε τους υδατάνθρακες το πρωί. Φαε πρωτεινούχα γεύματα και ότι έχει χαμηλό δείκτη γλυκαιμίας.
    Κόψε τα διεγερτικά (καφέδες, κόκα κόλα κτλ)

    Κάνε χαλαρό τρέξιμο έξω λίγες μέρες πριν πάς πισω στο γυμναστήριο για κανονικές προπονήσεις για να δείς πως είσαι.

    Μετρα το σφυγμό σου κάθε μέρα όταν σηκώνεσαι από το κρεββάτι και αμέσως μετά το χαλαρό τρέξιμο. Δες για πόση ώρα παραμένει αυξημένος ο σφυγμός και άν παραμένει καθόλου μετά το τρέξιμο. Αν είναι νορμαλ και δεν έχεις άλλα συμπτώματα σιγά σιγά γύρνα στις προπονήσεις στο γυμναστήριο.

    Αν ξαναγυρίσεις μετά στις προπονήσεις στο γυμναστήριο και εμφανίσεις τα ίδια συμπτώματα ή έστω σε λιγότερη ένταση τότε κάνε τα εξής.

    -Τεστ ανοχής στη γλυκόζη πρώτον. (οπως προαναφέρθηκε)
    -Πήγαινε σε ενδοκρινολόγο να σου γράψει ελέυθερες θυροειδικές freeT3 kai freeT4 και ελευθ. τεστο. Ποιος γιατρός σου τις έκανε αυτές τις παραπάνω πέστου ότι το κατέχει το αντικείμενο καλά
    -Κάνε τεστ σιέλου κορτιζόλης (στο Ιασώ θα βρείς ενδοκρινολόγους ή παθολόγους που τα κάνουν αυτά ή αλλιώς στο ίντερνετ&gt;&gt; τα αποτελέσματα αργούνε γιατι οι μετρήσεις γίνονται στην αμερική. (πιθανός έχεις εξαντλήσει τα επίπεδα πρωινής κορτζλης με τόσες προπονήσεις τη βδομάδα συν ότι παίρνεις (αν δεν είναι όλα λόγω του νιτρικού) και έχεις αντιδραστικές υπογλυκαιμίες)

    Με ύπνο και ισορροπημένη διατροφή μπορείς να επανέλθεις σύντομα αλλά πρέπει άμεσα να κόψεις τις προπονήσεις και ότι διεγερτικό.

    Οσο για τις ταχυκαρδίες κτλ δεν οφείλονται στην καρδιά σου,άδικα θα κάνεις ή έκανες τα τεστ κοπώσεως και τα triplex ή ότι άλλο αλλά στη δράστηριότητα των κατεχολαμινών λόγω της χαμηλής κορτιζόλης ή στην υπερβολική δράση της ελεύθερης Τ3 αν θα είχες υψηλή κορτζλ πράγμα που αποκλείεται να συνυπάρχει με υπογλυκαιμία. Αντιδραστική υπογλυκαιμία και ταχυκαρδίες είναι συμπτώματα χαμηλής κορτιζόλης τα έχω περάσει και εγώκαι σακατεύτηκα με το καιρό γιατί οι έξυπνοι γιατροί μου λεγανε ότι έχω άγχος και εγώ συνέχιζα τη γυμναστική μη γνωρίζοντας πόσο ζημιά έκανα.

    Δεν είναι υπερπροπόνηση αυτό, αν και δε φαίνεται από την ολική τεστοστερόνη εντούτοις παραείναι υψηλή για να έχεις υπερπροπονηθεί. Θα είχες άλλα συμπτώματα, αλλά δεν είναι δύσκολο να πάθεις με τέτοιους ρυθμούς.
    Πιθανώς όλα αυτά να τα προκαλούν πέρα από τη προπόνηση και σε μεγάλο βαθμό τα συμπληρώματα που παίρνεις και αυτά που τρώς το πρωί πριν τη προπόνηση (και γώ μετα από μερέντα και χυμό ή καφέ πήγαινα γυμναστήριο ) ειδικά το νιτρικό είναι τρομερές και ακόμη μελετώνται οι παρενέργειες του. Επαίρνες τουλάχιστον μεγάλες δόσεις ομεγα-3 και βιταμίνη Ε ?? γιατί αλλιώς οι ελευθ. ρίζες του νιτρικού θα σε είχαν κάνει καλή ζημιά.

  15. #45
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Shaolin πολύ καλό το post σου.Ούτε μεγάλες δόσεις Ω-3 έπαιρνα ούτε βιταμίνης Ε.Επίσης έπερνα αργινήνη A-Ketoglutarate.Δηλαδή τι προτείνεις για τις ελεύθερες ρίζες?Και τι ακριβώ κάνουνε οι ελεύθερες ρίζες?Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  16. #46
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Shaolin πολύ καλό το post σου.Ούτε μεγάλες δόσεις Ω-3 έπαιρνα ούτε βιταμίνης Ε.Επίσης έπερνα αργινήνη A-Ketoglutarate.Δηλαδή τι προτείνεις για τις ελεύθερες ρίζες?Και τι ακριβώ κάνουνε οι ελεύθερες ρίζες?Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  17. #47
    New Bodybuilder
    Join Date
    12-02-08
    Location
    .
    Posts
    2

    Default

    Α καλά μεγάλο θέμα θές να ανοίξουμε τώρα.
    Το σημαντικό είναι να έχεις κόψει το νιτρικό οξείδιο υπό οποιαδήποτε μορφή το παίρνεις προς το παρόν γιατί είναι πάρα πολύ πιθανό να σου ρίχνει αυτό τη πίεση. Κρίμα να μπεις σε περιπέτειες τζάμπα και να κάνεις ένα σωρό εξετάσεις χωρίς λόγο.

    Και βασικά για ποιο λόγο το χρησιμοποιείς? Αυτό το παίρνουν ασθενείς με χαμηλή libido συνήθως- στους bodybuilder δεν έχει αποδειχθεί πως βοηθάει με βεβαιότητα- οι απόψεις ακόμη διίστανται.

    Ασε που μπορεί να σου προκαλέσει αγγειακές διαταραχές και να επανεργοποιήσει τπτ λοιμώξεις του παρελθόντος. Δεν είναι και τόσο αθώα η αργινίνη.

  18. #48
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Το έπαιρνα επειδή με βοηθούσε πολύ στα πρηξίματα.Μπορεις να μου εξηγήσεις περί ελεύθερων ριζών?

  19. #49
    New Bodybuilder
    Join Date
    06-12-08
    Location
    Thessalonikh, Greece.
    Posts
    3

    Default

    Γειά σας παιδιά! Μόλις έγινα μέλος... ΒΜΧ εγώ δεν ασχολούμαι με bodybuilding, απλά κάνω γυμναστικη (βαράκια[5 κιλά], push ups, sit ups, και μερικές ασκήσεις). Για πρώτη φορά πήγα γυμναστήριο τον αύγουστο του 2008 για 1 μήνα μόνο και μετά το γυμναστήριο συνέχισα να ασκούμε στο σπίτι, όπωσ και πριν. Όταν έφυγα απ'το γυμναστήριο άρχισα να ζαλίζομαι και εγώ και να αισθάνομαι πολύ έντονα τους παλμούς και απότομη κούραση και όλα αυτά με λιγότερη άσκηση από ότι συνήθιζα. Να αναφέρω ότι και εγώ έχω κανει πνευμοθώρακα όπως ο ΜΑΝΟU22 και έχω και ένα "μικροπρόβλημα" με την καρδιά.

    Υ.Γ. Αν μπορει κανεισ να μου πει πως μπορώ να επικοινωνήσω με τον MANOU22.. Δεν έχω ιδέα από forums.. :P

  20. #50
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    μιας και ξεθαφτηκε ενα παλιο τοπικ.....και σε μενα ειχα ορισμενες φορες παρενεργειες αυτου του στυλ το νιτρικο οξειδιο.....
    δλδ η ζαλιζομουν λιγο -μετα απο 10-20 λεπτα- ή με εκοβε κρυος ιδρωτας και ενοιωθα πολυ αδυναμος ξαφνικα,ακομα και αν ειχα φαει αρκετα καλα,και πρεπει να καθησεις αμεσως και να φας κατι αλλιως θα σωριαστεις κατω.....
    ()

  21. #51
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    μιας και ξεθαφτηκε ενα παλιο τοπικ.....και σε μενα ειχα ορισμενες φορες παρενεργειες αυτου του στυλ το νιτρικο οξειδιο.....
    δλδ η ζαλιζομουν λιγο -μετα απο 10-20 λεπτα- ή με εκοβε κρυος ιδρωτας και ενοιωθα πολυ αδυναμος ξαφνικα,ακομα και αν ειχα φαει αρκετα καλα,και πρεπει να καθησεις αμεσως και να φας κατι αλλιως θα σωριαστεις κατω.....
    ()


 
Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •