Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 51
  1. #1
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default Ζαλάδα λόγω πίεσης

    Γεια σας παιδιά.Τελευταία έχω παρατηρήσει ότι στο γυμναστήριο όταν κάνω βάρη νιώθω σα να πέφτει η ενέργειά μου και μου έρχεται ζαλάδα και ατονία.Αυτό μπορεί να γίνει και στην πρώτη άσκηση που θα κάνω.Πιο πολύ το παρατηρώ στις πρωϊνές προπονήσεις.Και για να σας προλάβω,πριν τη προπόνηση τρώω υδατάνθρακες και όσο το δυνατόν καλύτερα γεύματα.Παίρνω και βιταμίνες Β και seven seas(Ω-3 λιπαρά οξέα,Α και D).Εξετάσεις αίματος που είχα κάνει δεν έδειξαν τίποτα για σίδηρο κτλπ.Μήπως ξέρετε τι μπορεί να γίνεται?

  2. #2
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    αν εχεις κανει εξετάσεις αιματος κ ειναι ολα καλα,αν τρως τα γευματα σου οπως πρεπει (οχι μονο να τρως υδατανθρακα,αλλα να τρως κ τις σωστες ποσοτητες),αν κοιμασαι καλα κ δεν χανεις ωρες υπνου ωστε να πηγαινεις για προπονηση κ να εισαι ρεταλι,
    τοτε προσεχε μηπως πριν την προπονηση καταναλωνεις καποιο ειδος απλου υδατανθρακα(μελι,ξυνομηλο κ.α)αλλα οχι στην ποσοτητα που πρεπει ,ο οποιος κανει το συστημα σου να παραγει ινσουλινη άμεσα,με αποτελεσμα να σου "τραβαει" ολο τον υδατ. κ να σου δημιουργεί υπογλυκαιμια,λογω αποτομης πτωσης ζαχαρου στο αιμα.αυτο συνοδευται αν ειναι εντονο απο κρυο ιδρωτα κ τρεμουλο.

    διαφορετικα ειναι ορθοστατικη υποταση.
    καλο ειναι να παρεις κ την γνωμη καποιου γιατρου παντως

  3. #3
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    αν εχεις κανει εξετάσεις αιματος κ ειναι ολα καλα,αν τρως τα γευματα σου οπως πρεπει (οχι μονο να τρως υδατανθρακα,αλλα να τρως κ τις σωστες ποσοτητες),αν κοιμασαι καλα κ δεν χανεις ωρες υπνου ωστε να πηγαινεις για προπονηση κ να εισαι ρεταλι,
    τοτε προσεχε μηπως πριν την προπονηση καταναλωνεις καποιο ειδος απλου υδατανθρακα(μελι,ξυνομηλο κ.α)αλλα οχι στην ποσοτητα που πρεπει ,ο οποιος κανει το συστημα σου να παραγει ινσουλινη άμεσα,με αποτελεσμα να σου "τραβαει" ολο τον υδατ. κ να σου δημιουργεί υπογλυκαιμια,λογω αποτομης πτωσης ζαχαρου στο αιμα.αυτο συνοδευται αν ειναι εντονο απο κρυο ιδρωτα κ τρεμουλο.

    διαφορετικα ειναι ορθοστατικη υποταση.
    καλο ειναι να παρεις κ την γνωμη καποιου γιατρου παντως

  4. #4
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    bigsteve Συνήθως πριν τη προπόνηση μισή ώρα τρώω μια κουταλιά μέλι ή μια μπανάνα.Τρέμουλα και κρύου ιδρώτες δεν έχω.Το μόνο που μου συμβαίνει είναι ένα απότομο limit down ενέργειας και ταχυπαλμία.Μήπως επηρεάζουν τα Nitric Boost που παίρνω πριν την προπ?Αλλά και πιο παλιά τα έπαιρνα και δεν είχα απολύτως κανένα πρόβλημα.Και ίσα ίσα τώρα παίρνω 3γρ Arginine A-Ketoglutarate ΜΟΝΟ πριν την προπ,ενώ παλιά έπαιρνα 3 πριν και 3 μετά.

  5. #5
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    bigsteve Συνήθως πριν τη προπόνηση μισή ώρα τρώω μια κουταλιά μέλι ή μια μπανάνα.Τρέμουλα και κρύου ιδρώτες δεν έχω.Το μόνο που μου συμβαίνει είναι ένα απότομο limit down ενέργειας και ταχυπαλμία.Μήπως επηρεάζουν τα Nitric Boost που παίρνω πριν την προπ?Αλλά και πιο παλιά τα έπαιρνα και δεν είχα απολύτως κανένα πρόβλημα.Και ίσα ίσα τώρα παίρνω 3γρ Arginine A-Ketoglutarate ΜΟΝΟ πριν την προπ,ενώ παλιά έπαιρνα 3 πριν και 3 μετά.

  6. #6

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    Ανεξάρτητα απο το θέμα (που πολύ σωστά έγραψε ο Σταύρος ) της ορθοστατικής υπότασης , τα συμπτώματα δέν μπορούν να αξιολογηθούν άμεσα γιατί μαζί με αυτά πιθανά υπάρχει και ο "φόβος" του άγνωστου που μάλλον επιδεινώνει τήν κατάσταση
    Εκείνο που προτείνω σε πρώτη φάση είναι να δοκιμάσεις να πάρεις τήν πίεσή σου εκείνη τήν στιγμή τής ταχυ-σφυγμίας , πολλοί νομίζουν οτι είναι ταχυπαλμία , αλλά το φαινόμενο αυτό λέγεται Φλεβοκομβική ταχυσφυγμία ...
    Αν βρείς εύκαιρο και κανένα μηχανάκι που παίρνει σάκχαρο , μπορείς με ένα τσιμπηματάκι να ελέγξεις εκείνη τήν στιγμή τι γίνεται ....(αρκεί να ξέρεις εσύή κάποιος άλλος να χειριστεί επαρκώς σωστα τήν συσκευή )
    Καμμιά φορά το φαινόμενο συνοδεύεται και απο γρήγορη και ρηχή αναπνοή

    Ομως για να μήν είμαστε τρομολάγνοι ..κλπ κλπ
    Υπάρχει και μιά άλλη περίπτωση που αγνοούσαμε αρκετό καιρό , αλλά ήρθε στο (αθλητικό) φώς πακέτο με τήν χρήση ECA
    Kάποια στιγμή , είτε με τήν χρήση νευροδιεγερτικών , είτε με τήν χρήση συμπαθομιμιτικών ..κι αλλων ουσιών , σε συνδυασμό με μακρόχρονη και αδιακοπη προπόνηση (πιθανά και μιά οριακή περίοδο υπερ-προπόνησης) , μάς τελειώνει η αδρεναλίνη (και τα αποθέματα ) ,και το φαινόμενο αυτό , έχει ακριβώς αυτά τα συμπτώματα που περιγράφεις
    Γι αυτό και συνήθως μετά απο 6-8 εβδομάδες αδιάλειπτης προπόνησης , συνιστάται 1 εδβομάδα πλήρους αποχής/ξεκούρασης

    Επίσης , ένα παρόμοιο φαινόμενο δημιουργεί και η έναρξη έλλειψης τής βιταμίνης B12 , η ή ανισορροπία ηλεκτρολυτών και ίσως η ένδεια κάποιου βασικού (κάλιο-μαγνήσιο συνήθως )

    Θα πρέπει να παρατηρήσεις κι άλλα πραγματα , δηλαδή αν στεγνώνει το σάλιο , αν ανατριχιάζει η ραχοκοκαλιά , αν σε πιάνει δίψα , ή πείνα , αν υπάρχει τάση (ισχαιμίας) λιποθυμίας και άλλα ...
    Αυτό σημαίνει ψυχραιμία και αυτοπαρατήρηση

    Αν δείς οτι το φαινόμενο είναι συνεχές και χειροτερεύει καλύτερα να το ψάξεις Ιατρικά
    Πάντως δοκίμασε και μιά μέρα να μήν πάρεις ΤΙΠΟΤΑ πρίν τήν προπόνηση , παρά μόνο 1 ποτήρι νερό

    PS 1
    και επειδή ΔΕΝ είμαι Γιατρός ,αυτή ήταν ακόμα (μόνον) μιά γνώμη
    Τηλεφωνική διάγνωση κάνει μόνο ο Θεός :D

    PS2
    Αφήνω απ΄έξω το "ψυχολογικό" , γιατί και δέ μπορώ να εικάσω , αλλά και το θεωρώ σε αυτή τήν περίπτωση το ύστατο

    Ενημέρωσέ μας , πάντως , να μαθαίνουμε

  7. #7

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    Ανεξάρτητα απο το θέμα (που πολύ σωστά έγραψε ο Σταύρος ) της ορθοστατικής υπότασης , τα συμπτώματα δέν μπορούν να αξιολογηθούν άμεσα γιατί μαζί με αυτά πιθανά υπάρχει και ο "φόβος" του άγνωστου που μάλλον επιδεινώνει τήν κατάσταση
    Εκείνο που προτείνω σε πρώτη φάση είναι να δοκιμάσεις να πάρεις τήν πίεσή σου εκείνη τήν στιγμή τής ταχυ-σφυγμίας , πολλοί νομίζουν οτι είναι ταχυπαλμία , αλλά το φαινόμενο αυτό λέγεται Φλεβοκομβική ταχυσφυγμία ...
    Αν βρείς εύκαιρο και κανένα μηχανάκι που παίρνει σάκχαρο , μπορείς με ένα τσιμπηματάκι να ελέγξεις εκείνη τήν στιγμή τι γίνεται ....(αρκεί να ξέρεις εσύή κάποιος άλλος να χειριστεί επαρκώς σωστα τήν συσκευή )
    Καμμιά φορά το φαινόμενο συνοδεύεται και απο γρήγορη και ρηχή αναπνοή

    Ομως για να μήν είμαστε τρομολάγνοι ..κλπ κλπ
    Υπάρχει και μιά άλλη περίπτωση που αγνοούσαμε αρκετό καιρό , αλλά ήρθε στο (αθλητικό) φώς πακέτο με τήν χρήση ECA
    Kάποια στιγμή , είτε με τήν χρήση νευροδιεγερτικών , είτε με τήν χρήση συμπαθομιμιτικών ..κι αλλων ουσιών , σε συνδυασμό με μακρόχρονη και αδιακοπη προπόνηση (πιθανά και μιά οριακή περίοδο υπερ-προπόνησης) , μάς τελειώνει η αδρεναλίνη (και τα αποθέματα ) ,και το φαινόμενο αυτό , έχει ακριβώς αυτά τα συμπτώματα που περιγράφεις
    Γι αυτό και συνήθως μετά απο 6-8 εβδομάδες αδιάλειπτης προπόνησης , συνιστάται 1 εδβομάδα πλήρους αποχής/ξεκούρασης

    Επίσης , ένα παρόμοιο φαινόμενο δημιουργεί και η έναρξη έλλειψης τής βιταμίνης B12 , η ή ανισορροπία ηλεκτρολυτών και ίσως η ένδεια κάποιου βασικού (κάλιο-μαγνήσιο συνήθως )

    Θα πρέπει να παρατηρήσεις κι άλλα πραγματα , δηλαδή αν στεγνώνει το σάλιο , αν ανατριχιάζει η ραχοκοκαλιά , αν σε πιάνει δίψα , ή πείνα , αν υπάρχει τάση (ισχαιμίας) λιποθυμίας και άλλα ...
    Αυτό σημαίνει ψυχραιμία και αυτοπαρατήρηση

    Αν δείς οτι το φαινόμενο είναι συνεχές και χειροτερεύει καλύτερα να το ψάξεις Ιατρικά
    Πάντως δοκίμασε και μιά μέρα να μήν πάρεις ΤΙΠΟΤΑ πρίν τήν προπόνηση , παρά μόνο 1 ποτήρι νερό

    PS 1
    και επειδή ΔΕΝ είμαι Γιατρός ,αυτή ήταν ακόμα (μόνον) μιά γνώμη
    Τηλεφωνική διάγνωση κάνει μόνο ο Θεός :D

    PS2
    Αφήνω απ΄έξω το "ψυχολογικό" , γιατί και δέ μπορώ να εικάσω , αλλά και το θεωρώ σε αυτή τήν περίπτωση το ύστατο

    Ενημέρωσέ μας , πάντως , να μαθαίνουμε

  8. #8
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    μονο 1 κουταλια μελι πριν την προπονηση που τρως,ειναι αυτο ακριβως που σου ελεγα.δηλ ελαχιστος απλος υδατανθρακας μπαινει στο συστημα σου,
    κανει μια υπερεκριση ινσουλινης κ σου ριχνει τα επιπεδα σακχαρου στο αιμα.εγω νομιζω οτι αυτο ειναι .
    δοκιμασε να φας περισσοτερο υδατανθρακα κ να τον ανακατεψεις κ με συνθετο.πιστευω οτι το προβλημα θα σταματησει.
    οσο για το νιτρικο, καμια φορα σου "σκαει" ταχυκαρδια αλλα αν δεν εχεις ιστορικο δεν θα σου κανει προβλημα.

    τεσπα απλα πειραματισου ως εξης:
    1η μερα: πριν την προπονηση μελι χωρις νιτρικο.
    2η μερα: νιτρικο κ οχι μελι.
    3η μερα: κ τα 2 μαζι
    4η μερα: αντι για μελι η φρουτα,1 πιατο ρυζι η μακαρονια νεροβραστα κανα 2ωρο πριν την προπονηση (να μην εισαι κ με γεματο στομαχι)
    5η μερα :το ιδιο αλλα κ νιτρικο

    κρατα σημειωσεις καθε μερα κ θα βρεις κατι....

  9. #9
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    μονο 1 κουταλια μελι πριν την προπονηση που τρως,ειναι αυτο ακριβως που σου ελεγα.δηλ ελαχιστος απλος υδατανθρακας μπαινει στο συστημα σου,
    κανει μια υπερεκριση ινσουλινης κ σου ριχνει τα επιπεδα σακχαρου στο αιμα.εγω νομιζω οτι αυτο ειναι .
    δοκιμασε να φας περισσοτερο υδατανθρακα κ να τον ανακατεψεις κ με συνθετο.πιστευω οτι το προβλημα θα σταματησει.
    οσο για το νιτρικο, καμια φορα σου "σκαει" ταχυκαρδια αλλα αν δεν εχεις ιστορικο δεν θα σου κανει προβλημα.

    τεσπα απλα πειραματισου ως εξης:
    1η μερα: πριν την προπονηση μελι χωρις νιτρικο.
    2η μερα: νιτρικο κ οχι μελι.
    3η μερα: κ τα 2 μαζι
    4η μερα: αντι για μελι η φρουτα,1 πιατο ρυζι η μακαρονια νεροβραστα κανα 2ωρο πριν την προπονηση (να μην εισαι κ με γεματο στομαχι)
    5η μερα :το ιδιο αλλα κ νιτρικο

    κρατα σημειωσεις καθε μερα κ θα βρεις κατι....

  10. #10
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Thanks bigsteve.Δηλαδή θεωρείς λίγη ποσότητα το μέλι?Δεν έχω ιστορικό καρδιάς και την ταχυκαρδία την παθένω μόλις μου πέφτει η πίεση.Αφού σήμερα σηκώθηκα από τον πάγκο κατακόκινος,λες και δεν είχα πάρει ανάσα για 2ώρες.Και τα κιλά ήτανε το 50% από αυτά που κάνω για 1max.Απλά έκανα κύκλο χωρίς διαλείματα.Τρώω στης 2μεσημεριανό και πάω προπόνηση στης 4.Οπότε κόβω το μέλι για 2-3 μέρες και βλέπουμε.Και μετά νιτρικό.

  11. #11
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Thanks bigsteve.Δηλαδή θεωρείς λίγη ποσότητα το μέλι?Δεν έχω ιστορικό καρδιάς και την ταχυκαρδία την παθένω μόλις μου πέφτει η πίεση.Αφού σήμερα σηκώθηκα από τον πάγκο κατακόκινος,λες και δεν είχα πάρει ανάσα για 2ώρες.Και τα κιλά ήτανε το 50% από αυτά που κάνω για 1max.Απλά έκανα κύκλο χωρίς διαλείματα.Τρώω στης 2μεσημεριανό και πάω προπόνηση στης 4.Οπότε κόβω το μέλι για 2-3 μέρες και βλέπουμε.Και μετά νιτρικό.

  12. #12
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Matz έχω τάση λυποθυμίας και χτυπάει η καρδιά μου λες και πάει να ξεκολήσει.Αφού νιώθω τον χτύπο πολύ δυνατά.Το παθαίνω συνέχεια,λες και είναι όπως όταν κρατάς την αναπνοή σου για πολύ ώρα.Τι να πω δε ξέρω.θα πάω να κάνω εξετάσεις αίματος.Από συμπληρώματα πάντως που ανέφερες παίρνω μόνο μια καθαρή πρωτεϊνη(Optimun Whey) και εδω και 10μέρες παίρν 3γρ νιτρικού επειδή μου είχανε περισέψει καμιά 30χάπια.Πείνα δίψα κτλπ δεν έχω εκείνη τη στιγμή ούτε στεγνώνει το στόμα μου.

  13. #13
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Matz έχω τάση λυποθυμίας και χτυπάει η καρδιά μου λες και πάει να ξεκολήσει.Αφού νιώθω τον χτύπο πολύ δυνατά.Το παθαίνω συνέχεια,λες και είναι όπως όταν κρατάς την αναπνοή σου για πολύ ώρα.Τι να πω δε ξέρω.θα πάω να κάνω εξετάσεις αίματος.Από συμπληρώματα πάντως που ανέφερες παίρνω μόνο μια καθαρή πρωτεϊνη(Optimun Whey) και εδω και 10μέρες παίρν 3γρ νιτρικού επειδή μου είχανε περισέψει καμιά 30χάπια.Πείνα δίψα κτλπ δεν έχω εκείνη τη στιγμή ούτε στεγνώνει το στόμα μου.

  14. #14

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by RIDE_BMX

    Matz έχω τάση λυποθυμίας και χτυπάει η καρδιά μου λες και πάει να ξεκολήσει.Αφού νιώθω τον χτύπο πολύ δυνατά.Το παθαίνω συνέχεια,λες και είναι όπως όταν κρατάς την αναπνοή σου για πολύ ώρα.Τι να πω δε ξέρω.θα πάω να κάνω εξετάσεις αίματος.Από συμπληρώματα πάντως που ανέφερες παίρνω μόνο μια καθαρή πρωτεϊνη(Optimun Whey) και εδω και 10μέρες παίρν 3γρ νιτρικού επειδή μου είχανε περισέψει καμιά 30χάπια.Πείνα δίψα κτλπ δεν έχω εκείνη τη στιγμή ούτε στεγνώνει το στόμα μου.
    </blockquote id=quote>

    Οντως κάνε εξετάσεις και σημαντικό , κάνε και μιά προπόνηση ΧΩΡΙΣ τίποτα με τελευταίο γεύμα ΣΥΝΘΕΤΟΥΣ ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ και πρωτεϊνη, τουλάχιστον 3 ώρες πρίν , έτσι ώστε να αποκλεισθεί η ισχαιμία λόγω πέψης
    Πάντως αυτό το κατακόκκινο είναι το ανάποδο απο τήν υπόταση !
    ΚΑΙ ΜΉΝ ανυσηχείς , απλά ψάξτο
    Αν έχεις ανετο γιατρό κάνε και το τέστ γλυκοζηλιομένης πρωτεϊνης , δέν σε χαλάει να δείς τήν ανταπόκριση στήν ινσουλίνη

  15. #15

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by RIDE_BMX

    Matz έχω τάση λυποθυμίας και χτυπάει η καρδιά μου λες και πάει να ξεκολήσει.Αφού νιώθω τον χτύπο πολύ δυνατά.Το παθαίνω συνέχεια,λες και είναι όπως όταν κρατάς την αναπνοή σου για πολύ ώρα.Τι να πω δε ξέρω.θα πάω να κάνω εξετάσεις αίματος.Από συμπληρώματα πάντως που ανέφερες παίρνω μόνο μια καθαρή πρωτεϊνη(Optimun Whey) και εδω και 10μέρες παίρν 3γρ νιτρικού επειδή μου είχανε περισέψει καμιά 30χάπια.Πείνα δίψα κτλπ δεν έχω εκείνη τη στιγμή ούτε στεγνώνει το στόμα μου.
    </blockquote id=quote>

    Οντως κάνε εξετάσεις και σημαντικό , κάνε και μιά προπόνηση ΧΩΡΙΣ τίποτα με τελευταίο γεύμα ΣΥΝΘΕΤΟΥΣ ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ και πρωτεϊνη, τουλάχιστον 3 ώρες πρίν , έτσι ώστε να αποκλεισθεί η ισχαιμία λόγω πέψης
    Πάντως αυτό το κατακόκκινο είναι το ανάποδο απο τήν υπόταση !
    ΚΑΙ ΜΉΝ ανυσηχείς , απλά ψάξτο
    Αν έχεις ανετο γιατρό κάνε και το τέστ γλυκοζηλιομένης πρωτεϊνης , δέν σε χαλάει να δείς τήν ανταπόκριση στήν ινσουλίνη

  16. #16
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Matz τι εξετάσεις αίματος προτείνεις να κάνω?

  17. #17

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by RIDE_BMX

    Matz τι εξετάσεις αίματος προτείνεις να κάνω?
    </blockquote id=quote>

    Οπως σου είπα , δέν είμαι γιατρός , οπότε αυτά που σου προτείνω είναι τα πλέον βασικά (που απο καιρό σε καιρό κάνω κι εγώ , μαζί με κάποια άλλα που δέν ειναι τής ώρας )

    1) Μιά κλασσική ούρων , με λεπτομέρεια οτι το ειδικό βάρος αν δέν είναι πάνω απο 1015 θα την επαναλάβεις
    -εδω κυρίως βλέπουμε πυοσφαίρια και ερυθρά , κρυστάλλους , λεύκωμα και οξόνη

    2)Κλασσική γενική αίματος + ΤΚΕ

    3)ΑΠΟ ΒΙΟΧΗΜΙΚΈΣ
    Σάκχαρο , Ουρία , κρεατινίνη , Χοληστερόλη ..... , SGOT , SGPT , γ-GT , Αλκαλική Φωσφαταση , C.R.P , Κάλιο Ορού , Νάτριο Ορού ,Λευκώματα Ολικά

    4) **πιθανά υπερβολή*** Τ3 Τ4 TSH , - Τωρα αυτές είναι για τον Θυρεοειδή , μπορεί να είναι υπερβολή , αλλά η αδυναμία και η ταχυκαρδία σχετίζονται έστω και παράπλευρα με τον Θυρεοειδή

    Προτείνω (εφόσον τις κάνεις )
    να τίς γράψεις στο ταμείο σου , γιατι θα είναι κομμάτι ακριβές συνολικά .
    Πάντως ο κλασσικός παθολόγος μπορεί να τίς "παραγγείλει"

    Τουλάχιστον ρε συ φίλε θα έχεις και μιά γενική αναφορά ...

    Θεωρώ όμως έξυπνο το να πάς στον παθολόγο, και για να τίς γράψεις και για να πάρεις και μιά γνώμη

    Αυτά...

  18. #18
    horhem
    Guest

    Default

    Νομίζω ότι απλά θα πας σε έναν παθολόγο ή
    καρδιολόγο μάλλον, θα του πεις τι σου συμβαίνει
    και θα σου πει τι πρέπει να κάνεις, εξετάσεις αν χρειάζεται κλπ.
    Αλλά μην το καθυστερείς, να πας σύντομα
    για να να ξενοιάσεις!

  19. #19
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    19-10-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    238

    Default

    Περα απο τις εξετασεις που σου λεει ο ΜΑΤΖ να κανεις, εγω θα προσθετα και εναν υπερηχο καρδιας. Επισης στις γενικες αιματος ζητησε να δουν και την φεριτινη.

    Εκτος απο ταχυκαρδια εχεις και αριθμιες? Η νιωθεις καποιον χτυπο τις καρδιας σου πιο δυνατο απο τους υπολοιπους?
    « , , , .
    , , .
    , , .
    ».

  20. #20
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    11-06-07
    Location
    Greece.
    Posts
    36

    Default

    Επρεπε ηδη να ειχες παει στο Γιατρο!!!!

  21. #21
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Πριν λίγο είχα πάλι ένα απότομο πέσιμο ενέργειας.Ανεβοκατέβηκα 2φορές την σκάλα για να κατεβάσω κάτι ντοσιέδες και με έπιασε μια ζαλάδα και ένα λαχάνιασμα.Πήρα την πίεση μετά από 3-4λεπτά και ήτανε 10 με 7.Καλή είναι?Εμένα λίγο χαμηλή μου φένεται.

  22. #22

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by RIDE_BMX

    Πριν λίγο είχα πάλι ένα απότομο πέσιμο ενέργειας.Ανεβοκατέβηκα 2φορές την σκάλα για να κατεβάσω κάτι ντοσιέδες και με έπιασε μια ζαλάδα και ένα λαχάνιασμα.Πήρα την πίεση μετά από 3-4λεπτά και ήτανε 10 με 7.Καλή είναι?Εμένα λίγο χαμηλή μου φένεται.
    </blockquote id=quote>

    To 7 με 10 που αναφέρεις ναι μέν δέν δείχνει κάτι ιδιαίτερο , αλλά η αναλογία είναι "κάπως"... , συνήθως.. δηλαδή το 7 πάει με το 11-12 , η μέση ΜΕΓΙΣΤΗ φυσιολογική τιμή είναι 7.8 - 12.8
    Ομως απο άνθρωπο σε άνθρωπο εχει διαφορές και κάτι που για ένα ανθρωπο είναι υπόταση για κάποιον είναι η κανονική πίεση τής ζωής του
    Πχ επειδη και εγώ παίρνω τήν πίεση μου , συνήθως είναι 6.3 - 10.6 και σπάνια (ακόμα και αμέσως μετά απο προπόνηση) αγγίζει το 7-11.5 , αλλά για μένα είναι φυσιολογική - ενώ σε περιόδους δίαιτας έχω κατά καιρούς "υποφέρει" απο ορθοστατική υπόταση ..αλλά οχι τίποτα σπουδαίο
    Το θέμα είναι να δείς αν με χαμηλή πίεση έχεις παραπάνω απο 90 παλμούς , αλλά και πάλι αξιολόγηση απο μιά τυχαία/μεμονωμέη μέτρηση ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ πολύ σε περισσότερο τήν στιγμή που είμαι σίγουρος οτι ΚΑΠΟΙΑ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ σου διαφεύγει , κάτι δέν έχεις παρατηρήσει...
    Κάτι το οποίο ΜΟΝΟ γιατρός θα μπορούσε να καταλάβει ή και να αξιολογήσει
    Μήπως έχεις και συχνο-ουρία ?

    Πάντως για να είμαστε σωστοί και βασικά χρήσιμοι : Καλή η συζήτηση και η ανταλαγή απόψεων ,αλλά οταν ένα θέμα έχεις προεκτάσεις ποιότητας ζωής/προπόνησης , υγείας ΘΕΛΕΙ ΨΑΞΙΜΟ / ΓΙΑΤΡΟ /ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ
    Δέν βλέπω τον λόγο που δέν πάς σε ένα Γιατρό και μάλιστα ΑΜΕΣΑ , τσιμπάς μιά άδεια απο τήν εργασία σου και πάς , σου κάνουμε και ένα καρδιογράφημα ή triplex / εξετάσεις αίματος κλπ και σε βλέπει/ακούει βρε αδερφέ και ένας ΓΙΑΤΡΟΣ

  23. #23
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Matz σε γιατρό θα πάω μέσα στη βδομάδα.Έχει κανονιστεί αυτό.Μπα συχνουρία δε θα έλεγα ότι έχω.Ανά 3ώρες πάω.

  24. #24
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    Φίλε Ride, μήπως καπνίζεις - ξεκίνησες το κάπνισμα?

    Πιθανώς, χαζή ερώτηση, αλλά εν μέρει μπορεί να εξηγήσει τα συμπτώματά σου...

  25. #25
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Crimson κάπνιζα παλαιότερα αλλά το έχω κόψει.Πλέον κάνω 2-3τσιγάρα το βράδυ μόνο.Δε νομίζω να έχει κάποια σχέση γιατί έχω φίλους που καπνίζουνε σαν φουγάρα και είναι πολύ οκ στο γυμνασττηριο.

  26. #26
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    11-04-07
    Location
    .
    Posts
    215

    Default

    RIDE_ BMX τέτοια προβλήματα είχα αντιμετωπίσει
    σε μεγάλη έκταση και εγώ στα μέσα του 2005 και
    έκανα ένα σύνολο εξετάσεων υγείας σου αναφέρω
    όσες θυμάμαι:

    Από 2 φορές εξετάσεις Αίματος και Ούρων από
    διαφορετικές εταιρείες περιλαμβάνοντας και αυτές
    που ο Matz ανέφερε.


    Test Elisa
    Test Κοπώσεως
    Triplex συνολικό σώματος
    Triplex καρδίας και αγγείων
    Ακτινογραφία θώρακος
    Πίεση με αναλογικό και ψηφιακό μηχάνημα
    Καθώς και άλλες που δεν τις θυμάμαι!


    Πέραν αυτών με είδαν 2 Παθολόγοι 2 Καρδιολόγοι
    και παρόλα τα συμπτώματα που είχα αδυναμία,ζαλάδα
    σε σημείο μερικές φορές ακόμα και λιποθυμίας,αίσθηση
    Nαυτίας και ευαισθησίας του στομάχου δεν βρέθηκε
    τίποτα από της εξετάσεις όλα ήταν καθαρά.

    Έτσι η γνωμάτευση τους ήταν η εξής:
    Ότι κλινικά είμαι υγιείς και αφού ξεκάθαρα δεν έπασχαν
    από κανένα ψυχικό νόσημα ίσως κάποιες τροφές να με πείραζαν
    και πιθανότατα να ήμουν υπερπροπονημένος παρόλο που αυτό δεν
    φαινόταν πουθενά στις εξετάσεις υγείας και ίσως έπασχαν από
    χρόνια κόπωση!!!

    Αναφέρω ακόμα ότι δεν ελάμβανα κανένα συμπλήρωμα διατροφής
    την εποχή εκείνη δεν είχα κανένα πρόβλημα υγείας στο παρελθόν
    και είχα ανέκαθεν αθλητική ζωή προτού να ασχοληθώ με το ΒΒ.
    Την εποχή εκείνη βρισκόμουν σε περίοδο όγκου με ποσοστό λίπους
    περί το 16% έπινα σχεδόν καθημερινά 1L Γάλακτος τουλάχιστον
    και 2L Νερό δεν έπινα αναψυκτικά ή καφέδες.

    Το μόνο που έπινα καθημερινά ήταν διάφορα αφέψημα που κατά
    πάσα πιθανότητα μου δημιουργούσαν το πρόβλημα όταν γυμναζόμουν
    και μόνον τότε.

    Το πρόγραμμα μου ήταν σχετικά απαιτητικό 4-5 φορές την
    εβδομάδα χωρίς καθόλου αερόβια άσκηση και παρόλα αυτά δεν
    θα μπορούσε να δικαιολογήσει το πρόβλημα αυτό που ξεκινούσε
    σχεδόν αμέσως με την προπόνηση και σταματούσε μετά από 30λεπτά
    αφού σταματούσα αμέσως την προπόνηση.

    Οι ώρες προπόνησης ήταν συνήθως απογευματινές με τουλάχιστον
    9-10 ώρες την ημέρα ύπνο.

  27. #27
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    alp σε ευχαρίστώ για το μεγάλο σου post.Και γω με το που αρχίζω τη προπόνηση με πιάνει αυτό το πράγμα.Λες και παθαίνω υπογλυκαιμία νιώθω.Εγώ πάω 6φορές την βδομάδα γυμναστήριο αλλά κοιμάμαι 9ώρες κάθε μέρα.Τι να πω.Μέσα στην ερχόμενη βδομάδα θα πάω για εξετάσεις.Γυμναστήριο πάω μόλις 4-5μήνες οπότε δε νομίζω να είναι υπερπροπόνηση.Σύνολο έχω πάει καμιά 10μήνες το πολύ.Τι να πω.Ελπίζω να μη με βγάλουνε off training γιατί μάζεψα κιλά και έχτισα δύναμη δύσκολα.Γιατί δεν έχω και πολύ χρόνο για να κάνω πλήρες διατροφή.θα σας ενημερώσω μόλις πάρω στα χέρια μου τα αποτελέσματα.Σε καμιά 8-9μέρες υπολογίζω.Σας ευχαριστώ όλους για την συμμετοχή σας στο "πρόβλημά" μου.

  28. #28
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Τελικά έκοψα τα νιτρικά για 2-3προπονήσεις και οι ζαλάδες και η ατονία υποχώρησαν κατά πολύ.Ακόμα υπάρχουνε αλλά δε με κόβουνε από τη προπόνηση γιατί είναι πάρα πολύ μικρής έντασης και στιγμιαίες.Θα πάω και για εξετάσεις αίματος ούρων τεστοστερόνης κτλπ μέσα στη βδομάδα.Θα σας ενημερώσω για ότι νεότερο.

  29. #29
    New Member
    Join Date
    28-08-07
    Location
    Neverland, Greece.
    Posts
    32

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by RIDE_BMX

    Τελικά έκοψα τα νιτρικά για 2-3προπονήσεις και οι ζαλάδες και η ατονία υποχώρησαν κατά πολύ.Ακόμα υπάρχουνε αλλά δε με κόβουνε από τη προπόνηση γιατί είναι πάρα πολύ μικρής έντασης και στιγμιαίες.Θα πάω και για εξετάσεις αίματος ούρων τεστοστερόνης κτλπ μέσα στη βδομάδα.Θα σας ενημερώσω για ότι νεότερο.
    </blockquote id=quote>

    Προσωπικη μου αποψη ειναι πως φταει το Νιτρικο. Οπως βλεπεις το εχεις διαπιστωσει και εσυ ο ιδιος, μηπως ομως δεν θελεις να πειστεις γι αυτο?
    Επισης η προπονηση εντασης μικρης διαρκειας προυποθετει πολλα. Δοκιμασε να αυξησεις το χρονο παραμονης σου στο γυμναστηριο δεν θα χαλασει το σωμα σου. Αν δεν ακουμε τα μηνυματα που στελνει το σωμα μας τοτε εθελοτυφλουμε προς την καταστροφη.
    Να σαι καλα.
    Never guit.

  30. #30
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Alexandro εννοούσα μικρής έντασης και διάρκειας ότι ήταν η ζαλάδα.Φίλε μου δε θέλω να το πιστέψω για το νιτρικό χαχα.Βασικά μου κάνει εντύπωση επειδή παλιά που έπαιρνα 3 πριν και 3 μετά δεν είχα κανένα πρόβλημα.Και τώρα που πήρα 3πριν μου έκανε?Περιέργα τα πράγματα.


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •