Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 28 of 28
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    12-01-08
    Location
    .
    Posts
    6

    Default Κάψιμο Λίπους Με Ασκήσεις.

    καλημερα παιδια!ωραιο φορουμ!
    θα ηθελα να μου πειτε πως χασω λιπος απο το σωμα μου..εχω στην κοιλια αρκετο...αυτο πως χανεται?ειναι σαν προκυλη(δεν ξερω αν γραφεται σωστα)..πως γινεται αυτο να χαθει...?υποψιν παλια ειμουν 87 κιλα τωρα ειμαι 71 και ειμαι 1,78...αν μπορουσε καποιος να με βοηθησει...ευχαριστω πολυ!

  2. #2
    Junior Bodybuilder alexatzi's Avatar
    Join Date
    31-05-07
    Location
    .
    Posts
    114

    Default

    Η πιο σωστή λύση είναι να βάλεις μυς.Μόνο έτσι θα δείξει ωραίο το σώμα σου και θα καίει αποτελεσματικά λίπος.Αλλά δεν μας είπες γυμνάζεσαι καθόλου;
    Yeah!Let's start building some hurting bombs!

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    12-01-08
    Location
    .
    Posts
    6

    Default

    ε τωρα τελευταια....εχω αρχισει κοιλιακους μου ειπαν οτι βοηθαει...τρεχω καποιες φορες...αλλα δεν ξερω πως φευγει αυτο...αυτο με ενδιαφερει πολυ

  4. #4
    Junior Bodybuilder alexatzi's Avatar
    Join Date
    31-05-07
    Location
    .
    Posts
    114

    Default

    Κοίτα τοπική λιποδιάλυση δεν υπάρχει.Αυτό είναι μύθος.Οπότε οι πολλοί κοιλιακοί δεν θα ωφελήσουν ως προς αυτόν τον τομέα.Το λίπος χάνεται συνολικά απο όλο το σώμα και κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικά σημεία και σε διαφορετικό βαθμό που αποθηκεύει λίπος αν και τείνουν συνήθως οι άντρες να αποθηκεύουν κυρίως λίπος στην κοιλιά ενω οι γυναίκες στους γλουτούς τα γνωστά "ψωμάκια".Οπότε αυτο που μπορείς να κάνεις εσυ για να κάψεις συνολικά λίπος και κατ'επέκταση και από την κοιλιά είναι να γυμνάζεσαι σωστά και να κάνεις μία προσεγμένη διατροφή.Σ' αυτά τα 2 τελευταία θα σε βοηθήσει αρκετά το φόρουμ καθώς έχουν γραφτεί πολλά άρθρα.Εσύ ξεκίνα να διαβάζεις τα stickies για προπόνηση και διατροφή και μεις πάλι εδώ είμαστε
    Yeah!Let's start building some hurting bombs!

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    12-01-08
    Location
    .
    Posts
    6

    Default

    μπορεις να μ δωσεις καποια λινκς?επειδη δν ξερω και καλα ψιλομπερδευομαι:/

  6. #6
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by vegeta

    μπορεις να μ δωσεις καποια λινκς?επειδη δν ξερω και καλα ψιλομπερδευομαι:/
    </blockquote id=quote>

    Φίλε/φίλη (διευκρύνησέ το!!!:D:D:D) vegeta καλώς ήρθες κατ' αρχήν!!!

    Να πω κι εγώ με τη σειρά μου ότι τοπικό χάσιμο λίπους δε γίνεται. Στους άντρες, που μαζεύουν συνήθως στη κοιλιά, στα πλάγια της κοιλιάς και στις γυναίκες που μαζεύονυ στη περιφέρεια και στο.. ποπό, είναι το λίπος το οποίο καίγεται τελευταίο.

    Αυτό που χρειάζεται για να κάψεις λίπος είναι η σωστή και πειθαρχημένη διατροφή (προσέχεις έτσι; Λέω διατροφή, όχι δίαιτα) και ο συνδιασμός της με άσκηση.
    Όταν γράφω άσκηση εννοώ και κάποια άσκηση με βάρη, ώστε να αυξάνει ο μεταβολισμός μας και να "καλουπώνει" σιγά σιγά το σώμα μας, και άσκηση όπως είναι το περπάτημα, το ποδήλατο, το κολύμπι κ.λπ. Το καλύτερο είναι το γρήγορο περπάτημα σε κλίση στο διάδρομο για 45 λεπτά αμέσως μόλις τελειώσεις τη προπόνηση με βάρη.

    Δε θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά η καλύτερη άσκηση για κοιλιακούς είναι η δίαιτα. Η δίαιτα και η αερόβια άσκηση, δηλαδή ο διάδρομος. Δεν είναι κάτι εύκολο και θέλει χρόνο και κόπο. Χρόνο για να έχεις μετά μόνιμα αποτελέσματα και κόπο για να κάνεις σωστή δουλειά.

    Ρωτάω και πάλι αυτό που είπε ο alexatzi, κάνεις βάρη; Πας γυμναστήριο;
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    12-01-08
    Location
    .
    Posts
    6

    Default

    οχι δεν παω...φιλος ειμαι...δηλαδη κοιλιακοι και τετοια δν βοηθανε σε τιποτα?μονο με γυμναστηριο θα την παλεψω?ευχαριστω για το καλωσορισμα!και αν θα μπορουσατε να μου δωσετε ενα παραδειγμα γενικα καλης προσεγμενης διατροφης!

  8. #8
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Όχι. Με κοιλιακούς δε γίνεται τίποτα. Και ειδικά αμα κάνεις κάθε μέρα και πολλές επαναλήψεις!!!

    Δες το πρώτο sticky άρθρο του Άγγελου που λέγεται "Διατροφή γράμμωσης". Ρίξε μόνος σου και μια ματιά στο φόρουμ. Διάβασε λίγο να καταλάβεις τι πρέπει να κάνεις.

    Χωρίς γυμναστήριο, βάρη, αερόβια, δίαιτα, κοιλιακούς δε βλέπεις. Επίσης θες και χρόνο. Δε θα το κάνεις απο τη μια μέρα στην άλλη.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  9. #9
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    17-12-07
    Location
    .
    Posts
    55

    Default

    φιλε vegeta, το να είσαι 1,78 και 71kg, και παρόλο αυτά να μιλάς για δίαιτα, κατά την ταπεινή μου άποψη είναι αστείο. Τουλάχιστον για άντρα. Τι θα μείνει μετά?
    Αλλά ακόμα και αν καταφέρεις να χάσεις το σαμπρελάκι που λες αυτό θα γίνει εφόσον το υπόλοιπο σώμα σου έχει εξατμιστεί. Αυτό σύμφωνα πάντα με το σκεπτικό που έχεις ως τώρα.
    Με όσα σου πρότειναν τα παιδιά, μπορείς να φτάσεις και 75kg ή ακόμα και να παραμείνεις στα ίδια και το πρόβλημα σου να έχει βελτιωθεί αισθητά.
    Να ξέρεις πως ο οργανισμός για να χρησιμοποιήσει το λίπος από την περιοχή που αναφέρεις, θα πρέπει πρώτα να έχει εξαντλήσει όλα τα υπόλοιπα περιθώρεια...
    Παλιοκατάσταση...αλλά δυστυχώς έτσι είναι...

  10. #10
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    12-01-08
    Location
    .
    Posts
    6

    Default

    εμ γκας δεν ξερω...επειδη παλια ειχα προβληματα μου εχει μεινει κομπλεξ!επισης μαζντα δν θελω να κανω κοιλιακους....απλα να χασω...αυτο!ευχαριστω για τις απαντησεις που μ δινεται!

  11. #11
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Θες να σου πω ένα μυστικό; Άρχισε βάρη... Θα δεις πως θα αλλάξει το σώμα σου με το καιρό.

    Κάνε αυτά που κάνουμε όλοι μας και έχουν δουλέψει πάνω μας: διατροφή, προπόνηση, ξεκούραση.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  12. #12
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    17-12-07
    Location
    .
    Posts
    55

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by vegeta

    εμ γκας δεν ξερω...επειδη παλια ειχα προβληματα μου εχει μεινει κομπλεξ!επισης μαζντα δν θελω να κανω κοιλιακους....απλα να χασω...αυτο!ευχαριστω για τις απαντησεις που μ δινεται!
    </blockquote id=quote>

    Επειδή καταλαβαίνω το σκεπτικό σου, θα σου πώ ενα παράδειγμα μήπως σε βοηθήσει λίγο να καταλάβεις τι εννοώ.
    Έχω ένα φίλο, ο οποίος είχε το ίδιο πρόβλημα με σένα.
    Κάθε καλοκαίρι έκανε δίαιτα (του κεφαλίου του πάντα) για να χάσει την σαμπρέλα στην κοιλιά. Αυτό μεταφράζεται σε 10 κιλά πάνω κάτω τα οποία και έχανε. Το χειμώνα φυσικά τα ξανα έπαιρνε.
    Το θέμα είναι πως, χρόνο με το χρόνο, κάθε φορά που έφτανε στα ίδια κιλά, (ας υποθέσουμε πως ήταν 80) το λίπος στην κοιλιά ήταν μεγαλύτερο (τον έβαζα και μετρούσε με μεζούρα στο ύψος του αφαλού)παρόλο που τα κιλά στην ζυγαριά ήταν ίδια με περσυ.
    Γυμναστήριο ερχόταν μόνο το Μαιο για κανά μήνα και έτρεχε λίγο διάδρομο, όπως κάνουν πολλοί. Βάρη τα βαριόταν.
    Για να μην πολυλογώ, θέλω να καταλήξω πως, με το λάθος σκεπτικό που έχεις και συ, καταβόλιζε τους μυς του, διάλυε τον μεταβολισμό του και στην πορεία όταν ξανα έπαιρνε κιλά στη θέση των μυών έπερνε λίπος με αποτέλεσμα μετά και καθόλου να μην έτρωγε, το σώμα του δεν έκανε καύσεις.
    Δεν ήθελα να κουράσω, απλά μου τον θύμισες γι αυτό και το ανέφερα. Εκείνος είναι πλεόν στην ηλικία μου, 32χρ. και δύσκολα να διορθώσει κάτι..Εσύ πόσο είσαι?

  13. #13
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    12-01-08
    Location
    .
    Posts
    6

    Default

    ειμαι 16... αλλα λογο οτι με κραζανε για τα κιλα μου...εκανα τρελα πραγματα για να χασω και εχω λιγη κοιλια τωρα που θελω να χαθει και λιγο κωλο πλ λιγο ομως αλλα σιγα η κοιλια και το γενικο με ενδιαφερει...

  14. #14
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    17-12-07
    Location
    .
    Posts
    55

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by vegeta

    ειμαι 16... αλλα λογο οτι με κραζανε για τα κιλα μου...εκανα τρελα πραγματα για να χασω και εχω λιγη κοιλια τωρα που θελω να χαθει και λιγο κωλο πλ λιγο ομως αλλα σιγα η κοιλια και το γενικο με ενδιαφερει...
    </blockquote id=quote>
    Σε αυτή την ηλικία λίγο να ξεκινήσεις βάρη, θα αρπάξεις αμέσως..Από κει και πέρα αυτό είναι κατι που πρέπει να το θέλεις εσύ και να σου αρέσει..διαφορετικά δεν θα καταφέρεις κάτι.
    Όσο για το τρελά πράγματα που αναφέρεις, το να ξυπνάς το πρωί και να τρώς βρώμη με ασπράδια είναι επίσης ένα είδος τρέλας..γιατί δεν προτιμάς αυτό?
    Εν ολίγοις, επειδή πιστεύω πως θα μείνεις σε αυτό που έχεις εσύ στο μυαλό σου, και εφόσον δεν βρείς κάτι από το φόρουμ που θα μπορούσε να σε καλύψει, τότε, δοκίμασε να μάθεις για την "Διατροφική Ζώνη". Την είχα δοκιμάσει παλιότερα για αρκετό καιρό και είχε από τα καλύτερα αποτελέσματα που έχω κάνει σε μεμονωμένες διατροφές πάντα. Εννοώ που δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις με βάρη κλπ. Διαχωρίζει τις τροφές σε μπλοκ (κάτι που υπολογίζεται πανεύκολα) και κάθε γεύμα περιλαμβάνει πρωτεινη - υδατάνθρακα - λίπος σε αναλογίες που διατηρούν την ινσουλίνη καθόλη την διάρκεια της ημέρας σταθερή με αποτέλεσμα να χάσεις τοπικό λίπος. (Στα πλαίσια του εφικτού πάντα) Εγω προσωπικά όταν την έκανα, ειδικά την πρώτη φορά, σε διαστημα 2 μηνών έχασα απο την περιφέρεια της μέσης 8 πόντους με απώλεια μόνο ενός κιλού στη ζυγαριά.
    Δεν μπορώ να σου αναφέρω περισσότερα γιατί δεν ξέρω κατά πόσο επιτρέπεται σύμφωνα με τους κανόνες του φόρουμ. Αν ενδιαφέρεσαι πες μου να σου στείλω pm.

  15. #15
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    21-03-05
    Location
    ΣΦΑΚΙΑ, Greece.
    Posts
    4,689

    Default

    διατροφή, άσκηση κι υπομονή.
    "Να πεθαίνεις κάθε μέρα. Να γεννιέσαι κάθε μέρα. Ν' αρνιέσαι ο,τι έχεις κάθε μέρα. Η ανώτατη αρετή δεν είναι να 'σαι ελεύθερος παρά να μάχεσαι για την ελευθερία"

  16. #16
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    26-12-07
    Location
    Kavala, kavala, Greece.
    Posts
    227

    Default

    Καλως ήρθες και απο μενα...+1 στους προλαλησαντες..Ξεκινα γυμναστηριο εγω 17 είμαι θα δεις το σωμα σου να αλλάζει και τα κιλα θα χαθουν δινοντας τη θεση τους σε μυες!!καλη επιτυχια στο στοχο σ!
    Dipsao gia bodybuilding
    :P:P:P

  17. #17
    New Bodybuilder
    Join Date
    27-05-09
    Location
    .
    Posts
    1

    Default

    re paidia kserete mhpws kamia askhsh gia na xasw lipos apo ton kwlo???? xwris omws diaita apla me kalh diatrofh kai askhseis

  18. #18
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    δεν ξερουμε καμια τετοια ασκηση . Λυπαμαι αλλα θα πρεπει να πεσει πεινα

  19. #19
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    10-06-09
    Location
    .
    Posts
    66

    Default

    πρεσα?

  20. #20

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by giannis_m

    δεν ξερουμε καμια τετοια ασκηση . Λυπαμαι αλλα θα πρεπει να πεσει πεινα
    </blockquote id=quote>

    :D:D:D[:-thumbu][:-thumbu][:-thumbu]

  21. #21
    New Bodybuilder
    Join Date
    02-12-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    1

    Default

    Γεια σας παιδια ειμαι νεος στο forum και θελω να σας ρωτησω καποια πραγματα.Βρηκα αυτο το θεμα που ειχε ανεβασει ενα παλικαρι για παρομοιους λογους με μενα και ετσι αποφασισα να γραψω εδω.Λοιπον ειμαι 17 χρονων,εχω υψος 1.80 και ειμαι 76 κιλα.Περυσι για χαρη μιας κοπελας αποφασισα να χασω τα περιττα κιλα μου(ημουν 89), ομως ακομα εχω καποιες ενστασεις με το σωμα μου.Λοιπον ακομα παροτι εχασα τοσα κιλα το λιπος στα πλαγια ειδοκοτερα αλλα και μπροστα στην κοιλια μου συνεχιζει να υψισταται,επισης δεν εχω χασει καθολου απο το στηθος μου.Προσωπικα πιστευω πως πρεπει να χασω και αλλα κιλα για να διορθωσω τα παραπανω , εσεις τι αποψη εχετε???

  22. #22
    Advanced Bodybuilder Antoin's Avatar
    Join Date
    28-08-08
    Location
    B612
    Posts
    921

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Nikos-charted

    Γεια σας παιδια ειμαι νεος στο forum και θελω να σας ρωτησω καποια πραγματα.Βρηκα αυτο το θεμα που ειχε ανεβασει ενα παλικαρι για παρομοιους λογους με μενα και ετσι αποφασισα να γραψω εδω.Λοιπον ειμαι 17 χρονων,εχω υψος 1.80 και ειμαι 76 κιλα.Περυσι για χαρη μιας κοπελας αποφασισα να χασω τα περιττα κιλα μου(ημουν 89), ομως ακομα εχω καποιες ενστασεις με το σωμα μου.Λοιπον ακομα παροτι εχασα τοσα κιλα το λιπος στα πλαγια ειδοκοτερα αλλα και μπροστα στην κοιλια μου συνεχιζει να υψισταται,επισης δεν εχω χασει καθολου απο το στηθος μου.Προσωπικα πιστευω πως πρεπει να χασω και αλλα κιλα για να διορθωσω τα παραπανω , εσεις τι αποψη εχετε???
    </blockquote id=quote>
    Καλησπερα... Καταρχας τα κιλα τα εχασες χωρις ασκηση απο οτι αντιλαμβανομαι..Μη ξεχνας πως οταν χανεις κιλα χανεις και μυικη μαζα ΟΧΙ μονο λιπος και οχι απο ενα συγκεκριμενο σημειο..
    -Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.
    -Ειναι πολύ απλο:Δε βλέπει κανεις πολύ καλά παρά μοναχα με τη καρδιά.Ο,τι ειναι σημαντικο δε το βλεπουν τα ματια...
    -Είναι ο χρόνος που έχεις χάσει για το τριανταφυλλό σου που το κανει τοσο σημαντικο.
    -Οι άνθρωποι εχουν ξεχασει αυτήν την αλήθεια, εσυ ομως δε πρέπει να την ξεχασεις.Απο δω και μπρος θα είσαι πάντα υπέυθηνος για πάντα για εκείνο που έχεις εξημερώσει.Είσαι υπευθηνος για το τριαντάφυλλο σου!!!!

  23. #23
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    αν αυτο που θελεις απο το σωμα σου ειναι να χαθει λιπος, προφανως θα πρεπει να αρχισεις μια σωστη και ισοροπημενη διαιτα.

  24. #24
    New Bodybuilder
    Join Date
    12-09-13
    Posts
    3

    Default

    Καλησπερα πρωτο μου ποστ εδω. Πηρα το εναυσμα κιεγω απο ψαξιμο με λεξεις κλειδια στο γκουγκλ και με εφερε στο σαιτ σας και συγκεκριμενα στο συγκεκριμενο τοπικ! ομολογω οτι κανοντας μια προχειρη βολτα στο ολο φορουμ εχω ενθουσιαστει με τον θυσαυρο πληροφοριων που υπαρχουν. Αναμενεται πολυ ψαξιμο!
    Εψαχνα λοιπον και εγω συμβουλες για να απαλαχτω απο το περιτο λιπος στην κοιλια, νομιζω εχω πολυ κακο μεταβολισμο που σε συνδιασμο με το υπολοιπο "σουλουπι" μου με κανει και δειχνω χαλια. Ειμαι 1.84 31 ετων και ειμαι λεπτος με λεπτα ακρα δλδ. Καταλαβαινετε οτι το να παιρνω μονο κοιλια ειναι καταρα. Εχω γυμναστει στο παρελθον 1-2 φορες με βαρη για κανα μηνα ομως και ουσιαστικα δεν ειδα ποτε αποτελεσμα. Αεροβικη αν κανω θα μεινω μισος. Θα ηθελα και θα εκτιμουσα αν καποιος με διαφωτισει παραπερα!

  25. #25
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,649

    Default

    Μα φιλε σε 1 μηνα τι αποτελεσμα περιμενς να δεις? :Ρ
    Πόσα κιλα εισαι?Κ αν κανεις αεροβικη σε λογικα πλαισια παντα,δε θα μεινεις μισος,το ξερω απο πρωτο χερι,εκανα διατροφη ογκου κ ποτε αεροβια στην αρχη κ εφτασα να μαι 63 κιλα κ με κοιλια...Η αεροβια πρεπει να ειναι μες στο προγραμμα γυμανστικης standar,οχι μονο γι αλιπος αλλα υγμναζεις κ την καρδια

  26. #26
    New Bodybuilder
    Join Date
    12-09-13
    Posts
    3

    Default

    Αυτο ειπα, δεν περιμενα να δω αποτελεσματα μονο με ενα μηνα! Ειμαι 1,84 και 78 κιλα περιπου. Ειμαι λεπτος λογω σωματοτυπου και ολο το λιπος παει κοιλια. Απλα ξερω οτι με αεροβικη μεσης εντασης που καει λιπος θα χασω και απο αλλου και δεν με παιρνει.. :s

  27. #27
    New Bodybuilder
    Join Date
    12-09-13
    Posts
    3

    Default

    επισης αν σε ενα πλαισιο διατροφης πχ το πρωι που καποιος μπορει να μην εχει χρονο να φαει ομελετες κτλ παρει μονο ενα σκουπακι whey μαζι με καφε και ενα τοστ?

  28. #28
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,649

    Default

    Μα φιλε δε χρειάζεται να φας πιτακι αν δεν προλαβαίνεις. .Μπορεις γιαουρτι με βρωμη ή βρωμη νε νερό κ κανα αυγο...10 λεπτα κ πολλα λεω θα σε παρει να τα φτιάξεις


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •