Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Pumping Iron
    Join Date
    09-03-13
    Posts
    301

    Default απορια σχετικα με θερμιδες πρωτεινη λιπος κτλ

    γεια χαρα και παλι,αυτη τη φορα θα ηθελα να κανω δυο ερωτησουλες, επειδη εχω αυξησει τις θερμιδες που προσλαμβανω εδω και περιπου 15 μερες και δεν βλεπω να παχαινω καθολου και αν και δεν ειμαι και πολυ φιλος της ζυγαριας οταν βλεπω οτι περναει ο καιρος και θελω να παχυνω και οχι να αδυνατισω, οταν βλεπω και ειμαι στα ιδια κιλα η και πιο κατω ενω εχω αυξησει τις θερμιδες που προσλαμβανω μεσα σε ενα αρκετο μπορω να πω χρονικο διαστημα λεω κατι δεν παει καλα γιατι ειτε σε ογκο αν τα επαιρνα ειτε σε λιπος τα κιλα ειναι στανταρ οτι πρεπει να ανεβουν[εκτος αν φυσικα ημουνα σε καποια ηλικια που ψηλωνα ακομη κτλ] η κανω καποιο λαθος?Και πανω σε αυτο ηθελα να ρωτησω αν αλλαξω κατι απο αυτα που τροω οπως παραδειγματος χαρη ενα γιαουρτι.Αν παρω παλι 2% σαν και αυτο που τροω τωρα ΑΛΛΑ αλλης μαρκας που θα εχει περισσοτερες θερμιδες και περισσοτερη πρωτεινη θα με βοηθησει στο να τα παρω τα κιλα σε μυικα περισσοτερο?Ειναι σωστα γενικα αυτα ετσι οπως τα σκεφτομε?

  2. #2

    Join Date
    27-11-11
    Posts
    983

    Default

    15 μέρες δεν είναι και πάρα πολύ για να πεις ότι δεν παίρνεις βάρος. Πόσες θερμίδες τρως πάνω από τις συντήρησης ?

    Τώρα με ένα γιαουρτάκι με 5-10 γρ. πρωτεΐνη παραπάνω δεν θα πάρεις τα κιλά που θες. Το σύνολο της διατροφής σου θα σου δώσει τα κιλά που θες.

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    γεια χαρα και παλι,αυτη τη φορα θα ηθελα να κανω δυο ερωτησουλες, επειδη εχω αυξησει τις θερμιδες που προσλαμβανω εδω και περιπου 15 μερες και δεν βλεπω να παχαινω καθολου
    Καλησπέρα! Όταν λες έχεις αυξήσει τις θερμίδες, πόσο παραπάνω από της συντήρησης; 15μέρες μην περιμένεις να βάλεις αρκετό βάρος, εκτός αν θες να είναι νερό και λίπος. Άρα είσαι εκτόμορφος.



    και αν και δεν ειμαι και πολυ φιλος της ζυγαριας οταν βλεπω οτι περναει ο καιρος και θελω να παχυνω και οχι να αδυνατισω, οταν βλεπω και ειμαι στα ιδια κιλα η και πιο κατω ενω εχω αυξησει τις θερμιδες που προσλαμβανω μεσα σε ενα αρκετο μπορω να πω χρονικο διαστημα
    2 εβδομάδεςν δεν ειναι αρκετό χρονικό διάστημα, ειδικά για καποιον hardgainer όπως εσυ.

    λεω κατι δεν παει καλα γιατι ειτε σε ογκο αν τα επαιρνα ειτε σε λιπος τα κιλα ειναι στανταρ οτι πρεπει να ανεβουν[εκτος αν φυσικα ημουνα σε καποια ηλικια που ψηλωνα ακομη κτλ] η κανω καποιο λαθος?Και πανω σε αυτο ηθελα να ρωτησω αν αλλαξω κατι απο αυτα που τροω οπως παραδειγματος χαρη ενα γιαουρτι.Αν παρω παλι 2% σαν και αυτο που τροω τωρα ΑΛΛΑ αλλης μαρκας που θα εχει περισσοτερες θερμιδες και περισσοτερη πρωτεινη θα με βοηθησει στο να τα παρω τα κιλα σε μυικα περισσοτερο?Ειναι σωστα γενικα αυτα ετσι οπως τα σκεφτομε?
    Με τα γιαουρτια θα βάλεις κιλά; Δηλ αν ειναι 2% θα βάλεις βάρος ενώ αν είναι 0% όχι..
    Βάλε ενα σωστό πρόγραμμα στη διατροφή σου. Ακολουθησε ενα υπερθερμιδικό πλάνο. Καταναλωνε τροφες που δινουν θερμιδες και δεν χορταινουν, πχ ξηρους καρπους, γαλα, χυμους, φρούτα.
    Μην βιαζεσαι, ειδικα για το δικο σου σωματοτυπο χρειαζεται περισσοτερος χρονος. Γραψε αναλυτικα τα γευματα σου και ποσες θερμιδες τρως. Αν το κανεις σωστα και συνεχομενα τοτε θα δεις αποτελεσμα αν βεβαια κανεις και σωστα τα βαρη σου και δεν λιωνεις στις αεροβιες (ειδικα εσυ πρεπει να κανεις ελαχιστη ).

  4. #4
    Advanced Bodybuilder jonic's Avatar
    Join Date
    13-03-11
    Location
    χανια
    Posts
    851

    Default

    αν κανω λαθος ας με διορθωσουν , αν πχ οι θερμιδες συντηρησης σου ειναι 2000 για να παρεις 1 κιλο πρεπει να τις αυξησεις κατα 250 δλδ να φτασεις στις 250 !!!! τρωγε σωστα , φτιαξε το πλανο σου κ πιστευω οτι θα ερθουν τα κιλακια που θες

  5. #5
    Pumping Iron
    Join Date
    09-03-13
    Posts
    301

    Default

    ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Τις θερμιδες συντηρησης μου δεν τις γνωριζω,ΑΛΛΑ ειχα ενα στανταρ προγραμμα διατροφης στο οποιο παρεμενα στα ιδια κιλα και εκανα καποιες αλλαγες δηλαδη

    πρωινο: γιαουρτι 2% + πορτοκαλα και προσθαισα και φυστικια
    μεσημεριανο: το ιδιο δηλαδη υδατανθρακας + ψαρι/κρεας/κοτοπουλο απλα αυξανα λιγο την ποσοτητα
    πριν την προπονηση: το ιδιο δηλαδη cottage 2% + μπανανα
    μετα την προπονηση: ετρωγα 2 αυγα με τους κροκους και τωρα προσθαισα αλλα 2 χωρις κροκους
    βραδυ: μιση αραβικη πιτα με 2 τυρια του τοστ 10% και μια γαλοπουλα του τοστ 1% και τωρα αφαιρεσα την αραβικη πιτα και εβαλα στη θεση της 2 φετες ψωμι του τοστ και αντι 1 γαλοπουλας εβαλα 2
    πριν τον υπνο: ειχα μοναχα φυστικια και τωρα προσθαισα και ενα γιαουρτι 2%

    το γιαουρτι απλα το ανεφερα ως παραδειγμα δεν προσθαισα μονο ενα γιαουρτι.Και το ακολουθω σε καθημερινη βαση κανοντας βαρη μερα παρα μερα,αεροβια την εχω σταματησει τελειως.Γενικα ομως δεν θελω να παρω πολλα κιλα γι αυτο και εκανα αυτες τις μικρες αλλαγες με 1-2 κιλα πανω μενω ευχαριστημενος αρκει να ειναι μυικα περισσοτερο για να μην χασω οσο γινεται την γραμμωση μου και φυσικα δεν βιαζομε να τα παρω γιατι την εχω παθει στο παρελθον ετσι περνοντας τα περισσοτερο σε λιπος,αλλα νομιζα οτι σε 15 μερες εστω και μισο κιλο σε διαφορα επρεπε να το ειχα δει δεν ειπα μεσα σε μια βδομαδα αλλα αφου μου λετε οτι δεν ειναι αρκετο τοτε οκ.οσο αφορα αυτο που ρωτησα για το γιαουρτι δωστε μου μια ξεκαθαρη απαντηση αν μπορειτε.Ευχαριστω.

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Βρε θα παρω μια παλουκα να σε κυνηγάω Πως θα βαλεις κιλα με αυτα που τρως;! Αν θες πραγματικα να κανεις σοβαρη δουλεια, ξεκίνα να βρεις ποσες θερμιδες θες για συντηρηση και μετα προσθέτεις για αρχη +250 θερμιδες. Το 50% απο τις θερμιδες θα προέρχονται απο υδατάνθρακα, το 30% περίπου από πρωτείνη και το υπόλοιπο από λιπαρά.
    Αλλα κανε το πρωτο βημα και οργανωσε τα γευματα σου !!!

    Βρε αγορι μου τι να σου πουμε για το γιαουρτι.. εδω ακομα δεν εχεις καν πλανο διατροφης..

  7. #7
    Pumping Iron
    Join Date
    09-03-13
    Posts
    301

    Default

    το ερωτημα μου παραμενει αναπαντητο...το πλανο διατροφης μου για μενα και τις προσδοκιες μου και τα αποτελεσματα που εχω ως τωρα για μενα ειναι μια χαρα δεν θελω να το αλλαξω μια ερωτηση εκανα για να μου απαντησετε δηλαδη πρεπει σονι και καλα να κανω ολα τα παραπανω?Για ποιο λογο να κατσω να βρω τις θερμιδες συντηρησης μου οταν βλεπω οτι με καποια στανταρ φαγητα παραμενω στα ιδια κιλα και οταν θελω να αυξησω κιλα απλα προσθαιτω επιπλεον πραγματα η αυξανω ποσοτητα.Και το λεω και πιο απλα δεν θελω να κανω οτι κανουν ολοι οι αλλοι γιατι εχω τον δικο μου τροπο και θεωρω οτι αυτο ειναι τελειως ασχετο με την ερωτηση που εκανα σχετικα με το γιαουρτι τις θερμιδες,τα λιπαρα και τις πρωτεινες.Φιλικα παντα.Και αν ο τροπος που δοκιμαζω ειναι λαθος[γιατι δεν λεω οτι ειναι και ο σωστος βεβαια αν κρινω απο τα αποτελεσματα για μενα ειναι] δεν με πειραζει θα το βρω μπροστα μου αλλωστε κανεναν δεν ενοχλω κανοντας το, αν δεν παθεις δεν θα μαθεις και σιγουρα πρεπει να δοκιμαζεις κατι διαφορετικο γιατι εκεινοι που ειναι τωρα σε καποιο επιπεδο ανωτερο απο ολους τους αλλους ειμαι 100% σιγουρος οτι δοκιμασαν κατι διαφορετικο και κανουν κατι διαφορετικο και φυσικα δεν πετυχεναν παντα.

  8. #8

    Default

    φιλε vagoskonti στο φορουμ μεσα στις διαφορες ενοτητες εχει αρκετα χρησιμα πραγματα,καλο θα ειναι να τα διαβασεις για να εχεις μια εικονα του τι πρεπει να κανεις σωστα.Οι συμβουλες που δινουν τα παιδια βοηθουν παρα πολυ σε τυχον αποριες.Θα σου πω κατι απο προσωπικη εμπειρια.Παντα πιστευα οτι δεν επαιρνα κιλα,οτι και να ετρωγα παρ ολο που εκανα σωστη προπονηση,με τα τοτε τα μυαλα.Οταν μπηκα εδω στο φορουμ και διαβασα ολα αυτα καταλαβα οτι ουτε σωστη προπονηση εκανα ουτε καν μια στοιχειωδη διατροφη για το στοχο μου.Καθησα λοιπον τα διαβασα,τα ξαναδιαβασα,τα οργανωσα οσο καλυτερα μπορουσα και τα ποσταρα στο φορουμ για τυχον διορθωσεις.Τα παιδια βοηθησαν πααααααρα πολυ.Τωρα πια μετα απο 1.5 χρονο ορθης διατροφης και γυμναστικης (δεν ηξερα τι ειναι βαρακι μεχρι τα 22) βλεπω αισθητες διαφορες και ακομα συνεχιζω και τη γυμναστικη και τη διατροφη αλλα και τη μελετη.Στα λεω αυτα για να καταλαβεις οτι οποιοσδηποτε στοχος θελει και την αντιστοιχη προετοιμασια.Εσυ που θελεις να παρεις κιλα πρεπει να οργανωθεις καταλληλα και να παρεις μετρα και οχι ημιμετρα του στυλ τρωω χ ποσοτητα μενω στα ιδια κιλα αρα τρωω 1.5χ και παιρνω.Δεν υπαρχουν easy gainers και hard gainers.Υπαρχουν αυτοι που ειναι οργανωμενοι και αυτοι που δεν ειναι.Ολα αυτα που εχουν γραφτει εδω μεσα κατα καιρους θα ωθησουν προς το πρωτο......

  9. #9
    Pumping Iron
    Join Date
    09-03-13
    Posts
    301

    Default

    εχω διαβασει πολλα πιστεψε με και ακομα συνεχιζω να το κανω απλα το θεμα ειναι οτι ο καθενας μπορει να γραφει οτι θελει σε ενα φορουμ λιγοι ειναι οι ειδικοι και αυτοι που ξερουν και πως μπορεις να καταλαβεις οτι ο αλλος ξερει?ναι νταξει κανενας δεν στο εγγυατε αυτο αλλα εγω προσωπικα απο τον τροπο που γραφει ο καθενας.Πχ ο cuban ειμαι σιγουρος οτι ξερει πολλα πραγματα και θα ειμουνα σιγουρος οτι αυτο που θα μου πει θα ειναι σωστο.Γιατι μου εχει απαντησει σε αρκετα πραγματα ως τωρα και ο τροπος που γραφει δειχνει οτι ξερει αρκετα πραγματα.Μετα απο κει και περα εγω δεν εβγαλα κανεναν λαθος ουτε ειπα οτι ο τροπος που μου λεει πχ η καρδουλα ειναι λαθος που ειμαι αρκετα σιγουρος οτι ειναι σωστος οχι μονο γιατι εχω διαβασει τι εχει σπουδασει η καρδουλα κτλ αλλα και γιατι βλεπω οτι οι περισσοτεροι αυτο κανουν, απλα ειπα οτι θελω να κανω τα πραγματα με τον δικο μου τροπο ακομη και αν ειναι λαθος αυτος και δεν με νοιαζει και να αποτυχω θα δω τι φτεει και θα το αλλαξω.Αλλα εγω με τη διαφορα που εχω δει απο αυτα που εχω κανει δεν ειμαι απογοητευμενος ισα ισα το ακριβως αντιθετο θεωρω οτι το σωμα μου ειναι αυτη τη στιγμη σε ΤΕΛΕΙΩΣ αλλο επιπεδο οχι συγκρινομενος με καποιον αλλον αλλα συγκρινομενος με αυτο που ημουνα και ειμαι και ευχαριστημενος με τα αποτελεσματα που εχω ως τωρα.Οργανομενος θεωρω οτι ειμαι απλα δεν προκειται να κατσω ποτε μου να ζυγιζω αυτα που τροω και να μετραω γραμμαρια και τετοια σε καμια περιπτωση αυτο δεν θελω να σου πω τι θεωρω οτι κατανταει...ενταξει σιγουρα ενας που ασχολειται φανατικα με το bodybuilding και βγαζει λεφτα απο αυτο θα το κανει και μαγκια του και καλα θα κανει γιατι και το παραμικρο τακ εκει παιζει ρολο αλλωστε ζει απο αυτο αλλα εγω που δεν ειμαι τοσο φανατισμενος και θελω απλα να χω ενα ωραιο σωμα για μενα ειναι αρκετο αυτο που κανω.Σιγουρα το να ξερεις τις θερμιδες συντηρησης σου ειναι καλο αλλα και παλι κανενας δεν σε διαβεβαιωνει οτι ειναι ακριβως τοσο.Και επισης δεν διαβαζω μονο εδω διαβαζω και αλλου πραγματα.Γενικα δεν στρεφομε κατα κανενος,δεν βγαζω κανεναν λαθος απλα εγω θελω να ακολουθησω τον δικο μου τροπο και μετα απο κει και περα η ερωτηση που κανω ειναι κατι διαφορετικο ειναι σαν να ρωταω πως σε λενε και να μου απαντας εχω υψος 1,86.Και για μενα δεν υπαρχουν hard gainers απο την αποψη οτι ειναι ποσο πολυ δουλεψες,ποσο σωστα δουλεψες,ποσο πολυ το θες,και τι θυσιες εκανες για να το αποχτησεις και πολλα αλλα τετοια δεν κολαω σε λεπτομερειες κοιταζω την ουσια και πιστεψε με οτι εχω πολυ μεγαλη δυναμη μεσα μου δεν μιλαω για σωματικη αλλα ψυχικη και αυτο ειναι που με βοηθαει.Σταματαω εδω γιατι το πηγα αλλου ομως το θεμα και βγηκα off.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ερώτηση σχετικά με BMR και θερμίδες!
    By Ragezone in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 8
    Last Post: 02-06-13, 18:56
  2. Απορία σχετικά με θερμίδες από λίπος
    By ricky_bobby in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 13
    Last Post: 08-08-09, 04:21
  3. Απορια σχετικα με πρωτεινη !
    By Kallitexnis in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 20-05-09, 04:59

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •