Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 27 of 27
  1. #1
    Pumping Iron
    Join Date
    05-08-07
    Location
    .
    Posts
    304

    Default Προσωπικές εξετάσεις αίματος και διατροφή

    Εδώ θα ποστάρω τις εργαστηριακές εξετάσεις μου αίματος και τις μετρήσεις γλυκόζης που έχω πάρει ο ίδιος με μετρητή γλυκόζης που χρησιμοποιούν οι διαβητικοί (ευτυχώς δεν είμαι!)

    Με τις εργαστηριακές εξετάσεις αίματος, ήθελα απλά να δω αν κάτι δε πάει καλά, κυρίως με το συκώτι και τα νεφρά λόγω αύξησης της ημερήσιας πρόσληψης πρωτεΐνης..
    Τις μετρήσεις γλυκόζης τις έκανα περισσότερο από περιέργεια να δω τι γίνεται με τη γλυκόζη στο αίμα μετά από κατανάλωση διαφορετικών γευμάτων...

    Θέλω όμως πλέον κάποια στιγμή να δώ αν μπορώ να αξιοποιήσω κάπως αυτά τα στοιχεία, προκειμένου να κατανοήσω πιθανώς καλύτερα τον οργανισμό μου και να προσαρμόσω τη διατροφή μου...

    Ίσως να ενδιαφέρουν κάποιους τα στοιχεία αυτά, ίσως πάλι να βγάλουν κάποια συμπεράσματα που να με ενδιαφέρουν και εμένα...

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    05-08-07
    Location
    .
    Posts
    304

    Default

    ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ
    ----------------------------------------

    Ξεκινάω με τις εξετάσεις που είχα κάνει το 2003. Διατροφή ο,τι να ναι? αρκεί να έχει σαν βάση το κρέας με πατάτες τηγανητές!! Άντε και κανα υγιεινό cheat meal για να νομίζω οτι τρώω υγιεινά!!! Τριγλυκερίδια πχ όπως βλέπετε στα όρια..




    Γυμναστήριο ξεκίνησα τον Ιούλιο του 2007, οπότε και άρχισα να προσέχω στο περίπου τί τρώω. Τότε ήμουν κάπου 71 κιλά.

    Το Σεπτέμβρη ξεκίνησα με μια δίαιτα των 2000 θερμίδων περίπου.
    Ήταν σίγουρα λιγότερες οι θερμίδες αυτές σε σύγκριση με πριν, αλλά λόγω του ότι μου έπεσε και λίγο άνοστο το φαγητό, μου είχε κοπεί και αρκετά η όρεξη!

    Η επόμενη εξέταση αίματος μετά από αυτό το διατροφικό "ΣΟΚ" για τον οργανισμό μου ήταν τον Οκτώβριο:




    Τα τριγλυκερίδια στο μισό! Η χοληστερίνη μειωμένη κατα 10% περίπου

    ΌΜΩΣ: Αν και δε μπορώ να αξιολογήσω τα αποτελέσματα των ορμονικών εξετάσεων, πέραν του ότι ήταν απλά μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια, θα έχει ενδιαφέρον πιστεύω να συγκρίνω με τις επόμενες εξετάσεις:
    Δηλ τον καιρό που έκανα τις πρώτες εξετάσεις η διατροφή μου ακόμα ήταν πολύ χαμηλών θερμίδων και από λίπη ελάχιστα. Αναρωτιέμαι λοιπόν τώρα που έχω πλέον αυξήσει τις θερμίδες και πολλαπλασιάσει τα καλά λίπη να δώ τις πιθανές αλλαγές..

    Από τα μέσα Οκτώβρη αύξανα σταδιακά τις θερμίδες.
    Τώρα τον Ιανουάριο είμαι στις 2600-2800 τις ημέρες προπόνησης και 2100-2300 τις ημέρες ξεκούρασης.
    Το «αστείο» της υπόθεσης είναι οτι δε παίρνω βάρος.
    Τον Σεπτέμβρη ήμουν 71 κιλά και τώρα, Ιανουάριος του 2008, 69,5 κιλά!
    Εντάξει έχω χάσει λίπος και έχω βάλει λίγους μυς, αλλά όχι σημαντικές αλλαγές νομίζω. Τέλος πάντων, θέλω να κάνω πάλι εξετάσεις θυρεοειδή να δώ τί συμβαίνει τώρα!
    (Αν τρώω τώρα τόσο, αν, λέμε ΑΝ, φτάσω ποτέ τα 80 κιλά πόσο να πάρει θα πρέπει να τρώω, έχω σκάσει πιά!!)

    * Πάντως ένα αρνητικό όσον αφορά την εγκυρότητα τέτοιων συγκρίσεων είναι οτι δεν είχα ακριβώς την ίδια διατροφή, ούτε ακόμα έχω ένα πραγματικά σταθερό πρόγραμμα. Οπότε ουσιαστικά συγκρίνω περισσότερο "τάσεις" μεταβολών..

  3. #3
    Pumping Iron
    Join Date
    05-08-07
    Location
    .
    Posts
    304

    Default

    ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΓΛΥΚΟΖΗΣ
    ---------------------------------


    ΠΑΛΙΕΣ, ΗΜΙΤΕΛΕΙΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ:
    ----------------------------------------------

    Δυστυχώς, από λάθος δεν κράτησα στο αρχείο μου όλες τις μετρήσεις που είχα κάνει... ό,τι έμεινε είναι αυτές:


    Οι πρώτες 3 μετρήσεις που έχω δε νομίζω οτι αξίζουν ιδιαίτερα, αλλά...






    Από τις μετρήσεις που δε ξέρω πως κατάφερα να τις χάσω να σας πω απλά το εξής παράξενο που θυμάμαι:

    Μετά από προπόνηση: είχα φάει 100γρ ρύζι και περίπου 2 ώρες μετά έπαθα σχεδόν υπογλυκαιμία[:-sick] Είχα ζαλιστεί λίγο και έτσι μέτρησα τη γλυκόζη μου, ήταν κάπου στο 70!
    Ήταν ίσως η πρώτη μέρα που αύξησα τον μεταπροπονητικό υδατάνθρακα, από τα 60γρ ρύζι στα 100, αν δε κάνω λάθος.

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    05-08-07
    Location
    .
    Posts
    304

    Default

    ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΓΛΥΚΟΖΗΣ
    ---------------------------------


    ΝΈΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ!!!
    ----------------------------

    Λοιπόν σήμερα 13.01.08, είπα να αφιερώσω τη μέρα μου στην επιστήμη [:-graduate] [:-tong2]





    > Μπορεί να μου λύσει κάποιος την απορία πώς είναι δυνατό τόσο σύντομα μετά το γεύμα να ανεβαίνει η γλυκόζη στο αίμα;;


    ΥΓ ...δε πάει άλλο έχω κοντέψει να βαρέσω ενέσεις μ'αυτή τη δουλειά.. δηλ τί ΚΟΝΤΕΨΕΙ;..[:-knockout]

  5. #5

    Join Date
    13-12-04
    Location
    .
    Posts
    637

    Default

    Πολύ ενδιαφέρον θέμα!

  6. #6
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-06-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    1,974

    Default

    Πολύ καλό θέμα, δίνεις τροφή για πολύ συζήτηση.Λύσε μου μια απορία, τις αιματολογιές σου εξετάσεις Οκτωβρίου που έχεις κρεατινίνη 1,05 και ουρία κοντά στο 40, τις είδε γιατρός ; Τι σου είπε ;
    KaKoFoNiX WaS HeRE !!!

  7. #7
    Pumping Iron
    Join Date
    05-08-07
    Location
    .
    Posts
    304

    Default

    Kαι βέβαια τις είδε γιατρός, ΟΛΑ οκ!:D
    Σου φαίνονται τόσο άσχημες;

  8. #8
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-06-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    1,974

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by dion

    Kαι βέβαια τις είδε γιατρός, ΟΛΑ οκ!:D
    Σου φαίνονται τόσο άσχημες;
    </blockquote id=quote>

    Είναι δείγμα ότι τα νεφρά τραβάνε μεγάλο ζόρι(κρεατινίνη πάνω απο τα όρια και ουρία πλησίων του ορίου) και θα πρέπει να κάνεις κάτι για αυτό.Αλλά εφόσον ο γιατρός σου σου έδωσε το ΟΚ, εμείς περισσεύουμε. [:-sly]
    KaKoFoNiX WaS HeRE !!!

  9. #9
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    26-12-07
    Location
    Kavala, kavala, Greece.
    Posts
    227

    Default

    Καλα κανεις και προσέχεις ...Με θεληση και υπομονη θα γινουν ολα οκ!!!Καλη επιτυχια,,
    Dipsao gia bodybuilding
    :P:P:P

  10. #10
    Pumping Iron
    Join Date
    05-08-07
    Location
    .
    Posts
    304

    Default

    thx estariol!

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by KaKoFoNiX

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by dion

    Kαι βέβαια τις είδε γιατρός, ΟΛΑ οκ!:D
    Σου φαίνονται τόσο άσχημες;
    </blockquote id=quote>

    Είναι δείγμα ότι τα νεφρά τραβάνε μεγάλο ζόρι(κρεατινίνη πάνω απο τα όρια και ουρία πλησίων του ορίου) και θα πρέπει να κάνεις κάτι για αυτό.Αλλά εφόσον ο γιατρός σου σου έδωσε το ΟΚ, εμείς περισσεύουμε. [:-sly]
    </blockquote id=quote>

    Ντάξει βρε παιδί μου, μπορεί να μην το πρόσεξε ο άνθρωπος[:-tong2]

    Η αλήθεια είναι οτι με προβλημάτισε λίγο, αλλα:
    δυστυχώς νερό δε μπορώ να πίνω περισσότερο για πρακτικούς λόγους. Δηλ πάω τόσες φορές στην τουαλέτα, άστα να πάνε!
    Όσο για την πρωτεϊνη, τις ημέρες προπόνησης έχω 150γρ περίπου και τις ημέρες ξεκούρασης 125γρ. Δε νομίζω οτι πρέπει να την μειώσω, ξέρω γω..

    Αυτή είναι η διατροφή μου τον τελευταίο καιρό:






    Τελευταίως, συχνά βάζω και λίγο ταχίνι με το ρύζι, ή σάλτσα (home made) με λίγο τυρί[:-taped] Αφού ούτως ή άλλως δε παίρνω βάρος!..

    "κανονικό" cheat meal κάνω ~1 φορά την εβδομάδα.. just for the record!

    YΓ οι ώρες τώρα είναι περισσότερο ενδεικτικές.. και μερικές φορές αλλάζω τη σειρά του γεύματος 2 με το 3

  11. #11
    Junior Bodybuilder dankannn's Avatar
    Join Date
    31-03-06
    Location
    ATHENS
    Posts
    146

    Default

    Η ουρια είναι εντος τον ορίων και η κρεατινη λίγο πιο πάνω από τις Φ/Τ δεν
    πιστεύω ότι υπάρχει πρόβλημα μιας και αυτό οφείλετε στη διατροφή σου που περιλαμβάνει μεγάλες ποσότητες πρωτεΐνης και ίσως extra συμπληρώματα.
    Τώρα αν δεν παίρνεις συμπληρώματα επανέλαβε ουρια και κρεατινη σε 1 μηνα.
    Και κατι που δεν πρέπει να ξεχνάμε είναι ότι το βραδυ πριν τις εξετάσεις
    τρώμε εως τις 20:00 και μετά μονο νερό αντε και καμια σαλάτα, και όχι συμπληρώματα μια μέρα πριν τις εξετάσεις.
    Αυτό το λεω γιατί έχω δει να ξεσκίζονται στο φαει και το πρωι να κανουν εξετασεις.

  12. #12
    Pumping Iron
    Join Date
    05-08-07
    Location
    .
    Posts
    304

    Default

    Όχι δεν είχα φάει το πρωι πριν τις εξετάσεις:D
    Τότε αν θυμάμαι καλά μπορεί να είχα το βράδυ καζεϊνη.

  13. #13
    Pumping Iron
    Join Date
    05-08-07
    Location
    .
    Posts
    304

    Default

    αν μπορεί να μου λύσει κανείς τις απορίες [:-headache]

  14. #14
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    14-05-07
    Location
    .
    Posts
    115

    Default

    Εμένα το CK βγήκε 487 (με Φ.Τ. 0-190)... Θα ζήσω???[:-angel]

  15. #15
    Pumping Iron
    Join Date
    05-08-07
    Location
    .
    Posts
    304

    Default

    Τί να πει και ένας άλλος που χτύπησε 2500 cpk!

    http://www.bodybuilders.gr/data/main...?TOPIC_ID=6055

  16. #16
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    14-05-07
    Location
    .
    Posts
    115

    Default

    Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι εάν ο υψηλός δείκτης CK σημαίνει και έξτρα επιβάρυνση στους νεφρούς λόγω τοξικότητας... Ξέρει κανείς;;; Η καμία σχέση... Είναι και λίγο μπέρδεμα αυτές οι λέξεις κρεατίνη, κρεατινίνη, κρετινοκινάση κτλ... Δεν έχει σχέση με την κρεατινίνη (που είναι τοξική) ο δείκτης CK έτσι δεν είναι;;

  17. #17
    Pumping Iron
    Join Date
    05-08-07
    Location
    .
    Posts
    304

    Default

    Στις πρώτες εξετάσεις από λάθος έγραψα κρεατίνη. Κρεατινίνη εννοούσα βέβαια.

    Η κρεατίνη είναι πηγή ενέργειας για τα μυϊκά και τα νευρικά κύτταρα και η κρεατινίνη είναι υποπροϊόν του μεταβολισμού της κρεατίνης. Μεγάλες συγκεντρώσεις υποπροϊόντων του μεταβολισμού είναι βέβαια τοξικές για τον οργανισμό και πρέπει να αποβάλλονται..
    Αυξημένη κρεατινίνη προκαλεί επιβάρυνση στα νεφρά. Αν είναι απο υψηλή πρόσληψη πρωτεϊνης επιβαρύνεται και το συκώτι.. Μπορεί βέβαια να οφείλεται και στο αν δε πίνει κανείς αρκετό νερό..

    CΚ και CPK είναι το ίδιο = κινάση της κρεατίνης/ κινάση της φωσφορικής κρεατίνης/ φωσφοκρεατινοκινάση. Υψηλή τιμή έχεις σε περίπτωση πχ μυικής δυστροφίας, εμφράγματος, έντονη σωματική άσκηση λόγω καταστροφής μυϊκών κυττάρων κ.α.

  18. #18
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    14-05-07
    Location
    .
    Posts
    115

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by dion

    Στις πρώτες εξετάσεις από λάθος έγραψα κρεατίνη. Κρεατινίνη εννοούσα βέβαια.

    Η κρεατίνη είναι πηγή ενέργειας για τα μυϊκά και τα νευρικά κύτταρα και η κρεατινίνη είναι υποπροϊόν του μεταβολισμού της κρεατίνης. Μεγάλες συγκεντρώσεις υποπροϊόντων του μεταβολισμού είναι βέβαια τοξικές για τον οργανισμό και πρέπει να αποβάλλονται..
    Αυξημένη κρεατινίνη προκαλεί επιβάρυνση στα νεφρά. Αν είναι απο υψηλή πρόσληψη πρωτεϊνης επιβαρύνεται και το συκώτι.. Μπορεί βέβαια να οφείλεται και στο αν δε πίνει κανείς αρκετό νερό..

    CΚ και CPK είναι το ίδιο = κινάση της κρεατίνης/ κινάση της φωσφορικής κρεατίνης/ φωσφοκρεατινοκινάση. Υψηλή τιμή έχεις σε περίπτωση πχ μυικής δυστροφίας, εμφράγματος, έντονη σωματική άσκηση λόγω καταστροφής μυϊκών κυττάρων κ.α.


    </blockquote id=quote>


    Οπότε έχουμε και λέμε... Το CK ακόμα και αν είναι ανεβασμένο δεν υπάρχει πρόβλημα... Οπότε 2 βασικά θέματα πρέπει να απασχολούν στις εξετάσεις:
    1. Κρεατινίνη (CREA)
    2. Τρανσαμινάσες (SGOT, SGPT)

    Για το 1 (κρεατινίνη) εγώ είχα βγάλει 1.2 δηλαδή εντός ορίων. Το θέμα είναι βέβαια ποια θα είναι τα επίπεδα της Κρεατινίνης μια μέρα που γίνεται χρήση συμπληρωμάτων (πρωτείνης, κρεατίνης κτλ)... Αυτό θα ήμουν περίεργος να μάθω γιατί σίγουρα οι περισσότεροι δεν πάμε να κάνουμε εξετάσεις όταν έχουμε πάρει συμπλήρωμα την ίδια μέρα...

  19. #19
    Pumping Iron
    Join Date
    05-08-07
    Location
    .
    Posts
    304

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by vel

    Αυτό θα ήμουν περίεργος να μάθω γιατί σίγουρα οι περισσότεροι δεν πάμε να κάνουμε εξετάσεις όταν έχουμε πάρει συμπλήρωμα την ίδια μέρα...
    </blockquote id=quote>

    Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον, αν όμως υπήρχαν και τα απαραίτητα στοιχεία για να αξιολογηθούν τα αποτελέσματα των εξετάσεων.

    Δηλ τα αποτελέσματα των εξετάσεων αυτών έχουν αξιολογηθεί με βάση ορισμένες προϋποθέσεις διατροφής των τελευταίων ωρών, προκειμένου να είναι συγκρίσιμες μεταξύ διαφορετικών ατόμων, διαφορετικά απλά συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.. Πχ δε μπορεί να μετράς εσύ τη γλυκόζη σου μία ώρα αφού φας, και άλλος 10 ώρες μετά και να συγκρίνετε..

    Εμμ, δε πιστεύω βρε σύ να ήταν καμιά σπόντα-πρόταση και για άλλες μετρήσεις [:-bigmouth]:D

  20. #20
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    14-05-07
    Location
    .
    Posts
    115

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by dion

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by vel

    Αυτό θα ήμουν περίεργος να μάθω γιατί σίγουρα οι περισσότεροι δεν πάμε να κάνουμε εξετάσεις όταν έχουμε πάρει συμπλήρωμα την ίδια μέρα...
    </blockquote id=quote>

    Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον, αν όμως υπήρχαν και τα απαραίτητα στοιχεία για να αξιολογηθούν τα αποτελέσματα των εξετάσεων.

    Δηλ τα αποτελέσματα των εξετάσεων αυτών έχουν αξιολογηθεί με βάση ορισμένες προϋποθέσεις διατροφής των τελευταίων ωρών, προκειμένου να είναι συγκρίσιμες μεταξύ διαφορετικών ατόμων, διαφορετικά απλά συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.. Πχ δε μπορεί να μετράς εσύ τη γλυκόζη σου μία ώρα αφού φας, και άλλος 10 ώρες μετά και να συγκρίνετε..

    Εμμ, δε πιστεύω βρε σύ να ήταν καμιά σπόντα-πρόταση και για άλλες μετρήσεις [:-bigmouth]:D
    </blockquote id=quote>

    ... μα για το καλό της Επιστήμης πάντα!!! χαχαχα! [:-devil]

  21. #21
    Pumping Iron
    Join Date
    05-08-07
    Location
    .
    Posts
    304

    Default

    I'm back!

    Τον τελευταίο μήνα δοκίμασα μια "αναβολική δίαιτα"
    (για όσους δε γνωρίζουν τί είναι βλ: http://www.bodybuilders.gr/data/main...?TOPIC_ID=7260)

    (Τώρα θα μου πει κανείς γιατί να κάνω κάτι τέτοιο στο επίπεδο που βρίσκομαι ακόμα... ε, ήθελα να δοκιμάσω...)


    Πριν ξεκινήσω τη δίαιτα μείωνα σταδιακά τον υδατάνθρακα ενώ αύξανα τα λίπη. Μάλιστα αρχικά έβγαζα και κάπως περισσότερες θερμίδες.

    Έφτασα να καταναλώνω λιγότερο από 20-30 γρ υδατάνθρακα ημερησίως.
    Προς έκπληξή μου τα λίπη μου έδιναν αρκετή ενέργεια και δεν είχα κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα με αυτή την αλλαγή, όχι τουλάχιστον σε μέρες "ξεκούρασης". Στην προπόνηση και κυρίως μετά τα έβλεπα λίγο σκούρα τα πράγματα.

    Το πλέον όμως παράξενο είναι οτι η γλυκόζη μου όλο αυτό το διάστημα όσες φορές τη μέτρησα ήταν κοντά στο 90-100 ακόμα και 1,5-2 ώρες μετά από γεύμα [:-bigeyes][:-timebm]
    Αν είναι δυνατόν!!! Τί να πω η γλυκονεογέννεση σε όλο της το μεγαλείο;;;

    Παίδες δεν ασχολούμαι πλέον με αυτή τη γλυκόζη, δε ξέρω τί γίνεται [:-tong2]


    Κάτι ακόμα που μου έκανε εντύπωση: Την τελευταία μέρα αυτής της δίαιτας (προχθές) έπεσα στις 1100 περίπου θερμίδες. Και πάλι δεν ένιωθα κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα (αν και αυτό είναι περισσότερο ίσως ψυχολογικό... ίσως λόγω δουλειάς και του ότι είχα πεισματώσει να ήμουν σε "υπερένταση") μέχρι όμως το βράδυ, οπότε ένιωθα τα αγγεία στο κεφάλι μου και όχι μόνο, να παίζουν "τούμπανο" και να μη μπορώ να κλείσω μάτι... (η καλή ψυχολογία δεν ήταν πλέον αρκετή..) Έχασα κανα κιλό το τελευταίο διήμερο της δίαιτας ενώ άλλο 1 κιλό το έχασα μάλλον την πρώτη βδομάδα. Εχθές αναπλήρωσα υδατάνθρακα για τα καλά, και πήρα 1 1/2 (τώρα δεν είμαι και σίγουρος για αυτό γιατί είναι και το νερό στη μέση..) από τα 2 κιλά πίσω. Οι μυς επανήλθαν πάντως!

    Τελικά λοιπόν έχασα μεν λίγο λίπος, όχι πως άξιζε και τόσο αυτό, αλλά ορισμένα συμπεράσματα, ή μάλλον εντυπώσεις από την όλη διαδικασία ίσως τελικά να με ωφέλησαν περισσότερο...

    Πάντως είτε προσπαθώ να χάσω βάρος είτε να πάρω μου φαίνεται πολύ δύσκολο. Είναι σαν να ελαττώνω τις θερμίδες και ο οργανισμός να μπαίνει σε starvation mode και όταν αυξάνω να πηγαίνουν χαμένες!
    Ομοιόσταση, βλέπετε!

    ΥΓ Δε το βλέπω να ξανακάνω κάτι τέτοιο [:-fight]

  22. #22
    Pumping Iron
    Join Date
    05-08-07
    Location
    .
    Posts
    304

    Default

    Εγώ στην αρχή φανταζόμουν οτι η γλυκόζη θα έπρεπε να ήταν σε πολύ χαμηλά επίπεδα, ομοίως και η ινσουλίνη, άρα θα ήταν ευκολότερη η λιποδιάλυση. Αλλά τελικά τα πράγματα δεν ήταν και τόσο απλά...
    Οπότε τελικά τί νόημα έχει να καταναλώνει κανείς τόσο μικρές ποσότητες υδατάνθρακα;;


    Ενδιαφέρον πιστεύω πως έχουν οι νεότερες εξετάσεις αίματος, πριν όμως ακολουθήσω την τελευταία δίαιτα:

    Προς το παρόν (κάποια άλλη στιγμή θα κοιτάξω να τις ποστάρω) απλά θα αναφέρω το εξής:

    Αυξάνοντας τις θερμίδες αυξήθηκε και η Τ3 και Τ4, 9% και 11% αντίστοιχα ενώ έπεσε η TSH ~20%. Άρα αυξήθηκαν οι καύσεις, αν και σε κιλά έμεινα περίπου ο ίδιος. Οπότε για να πάρω βάρος κάποια στιγμή επιτέλους πρέπει να αυξήσω πολύ περισσότερο τις θερμίδες.. δύσκολες οι κόντρες με τη θυροξίνη [:-irked]

  23. #23

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by dion

    Εγώ στην αρχή φανταζόμουν οτι η γλυκόζη θα έπρεπε να ήταν σε πολύ χαμηλά επίπεδα, ομοίως και η ινσουλίνη, άρα θα ήταν ευκολότερη η λιποδιάλυση. Αλλά τελικά τα πράγματα δεν ήταν και τόσο απλά...
    Οπότε τελικά τί νόημα έχει να καταναλώνει κανείς τόσο μικρές ποσότητες υδατάνθρακα;;
    </blockquote id=quote>

    Η γλυκόζη (και το ATP) ήταν χαμηλά, γι'αυτό μπήκε μπροστά η γλυκονεογένεση (π.χ. από γλυκερόλη που προέρχεται από την διάσπαση των τριγλυκεριδίων) και ισορρόπησε τη συγκέντρωσή της στο αίμα. Επίσης, το έλειμμα ATP προκαλεί αύξηση της β-οξείδωσης (δηλαδή της καύσης) των λιπαρών οξέων.

    Επομένως, μην ανησυχείς, όλα δουλεύουν μια χαρά.[:-graduate]

  24. #24
    Pumping Iron
    Join Date
    05-08-07
    Location
    .
    Posts
    304

    Default

    Καλά, εγώ το είδα πολύ επιπόλαια το θέμα (αν και ακόμα ούτως ή άλλως πρέπει να μελετήσω ορισμένα πράγματα για να καταλάβω καλύτερα το τί συμβαίνει).

    Σκέφτηκα πως τελικά, "απλά" η πρωτεϊνη πήρε το ρόλο της γλυκόζης, κατανάλωνα πολλά λίπη, οπότε πού να γίνει διάσπαση του ήδη αποθηκευμένου λίπους [:-fight]

    Αλλά για να γίνει διάσπαση όχι οποιουδήποτε λίπους αλλά του αποθηκευμένου, προφανώς έπρεπε και η συνολική πρόσληψη θερμίδων να πέσει κάτω από κάποια όρια τα οποία τώρα εξαρτώνται από διάφορους παράγοντες του μεταβολισμού.. και εκ του αποτελέσματος, μάλλον δεν ήταν του επιπέδου μου! Βέβαια αυτό, το οτι δεν είναι για αρχάριους τέτοιες δίαιτες, το είχα διαβάσει επανειλημμένως στο φόρουμ, αλλά είμαι και λίγο δύσπιστος..

    Τέλος πάντων, σ'ευχαριστώ πολύ για την εξήγηση GRF [:-thumbu][:-thumbu][:-thumbu]

  25. #25
    Pumping Iron
    Join Date
    05-08-07
    Location
    .
    Posts
    304

    Default

    Thx Matz! Μια και έχεις κάνει και εσύ μετρήσεις, να σε ρωτήσω, έχεις μήπως παρατηρήσει αν με τον καιρό/χρόνια η συγκέντρωση της γλυκόζης στο αίμα σου, έχει τάση πχ να αυξάνεται;


    Όσο για τις τελευταίες εξετάσεις αίματος που έκανα ήταν στις 24.03.08
    Δυστυχώς είχα ήδη αρχίσει να μειώνω θερμίδες, και έτσι αυτές οι μετρήσεις δεν ανταποκρίνονται σε διατροφή όγκου, αλλά σε ελαφρώς υποθερμιδική. (δεν κράτησα αναλυτικό log..) :

    (* Επίσης ο γιατρός δε μου έγραψε όλα όσα ήθελα...)







    Το ενδιαφέρον ίσως είναι το πόσο πολύ έπεσε ο σίδηρος (~32% !!!).
    Αυτό ίσως οφείλεται στο ότι δεν έτρωγα σχεδόν καθόλου κρέας αυτόν τον καιρό, αφού το είχα αντικαταστήσει με ψάρι.

    Και οι ορμονικές τώρα



  26. #26
    New Bodybuilder
    Join Date
    22-11-08
    Location
    .
    Posts
    0

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by vel

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by dion

    Στις πρώτες εξετάσεις από λάθος έγραψα κρεατίνη. Κρεατινίνη εννοούσα βέβαια.

    Η κρεατίνη είναι πηγή ενέργειας για τα μυϊκά και τα νευρικά κύτταρα και η κρεατινίνη είναι υποπροϊόν του μεταβολισμού της κρεατίνης. Μεγάλες συγκεντρώσεις υποπροϊόντων του μεταβολισμού είναι βέβαια τοξικές για τον οργανισμό και πρέπει να αποβάλλονται..
    Αυξημένη κρεατινίνη προκαλεί επιβάρυνση στα νεφρά. Αν είναι απο υψηλή πρόσληψη πρωτεϊνης επιβαρύνεται και το συκώτι.. Μπορεί βέβαια να οφείλεται και στο αν δε πίνει κανείς αρκετό νερό..

    CΚ και CPK είναι το ίδιο = κινάση της κρεατίνης/ κινάση της φωσφορικής κρεατίνης/ φωσφοκρεατινοκινάση. Υψηλή τιμή έχεις σε περίπτωση πχ μυικής δυστροφίας, εμφράγματος, έντονη σωματική άσκηση λόγω καταστροφής μυϊκών κυττάρων κ.α.


    </blockquote id=quote>


    Οπότε έχουμε και λέμε... Το CK ακόμα και αν είναι ανεβασμένο δεν υπάρχει πρόβλημα... Οπότε 2 βασικά θέματα πρέπει να απασχολούν στις εξετάσεις:
    1. Κρεατινίνη (CREA)
    2. Τρανσαμινάσες (SGOT, SGPT)

    Για το 1 (κρεατινίνη) εγώ είχα βγάλει 1.2 δηλαδή εντός ορίων. Το θέμα είναι βέβαια ποια θα είναι τα επίπεδα της Κρεατινίνης μια μέρα που γίνεται χρήση συμπληρωμάτων (πρωτείνης, κρεατίνης κτλ)... Αυτό θα ήμουν περίεργος να μάθω γιατί σίγουρα οι περισσότεροι δεν πάμε να κάνουμε εξετάσεις όταν έχουμε πάρει συμπλήρωμα την ίδια μέρα...

    </blockquote id=quote>

  27. #27
    New Bodybuilder
    Join Date
    25-10-17
    Posts
    1

    Default

    Καλημέρα
    αν και εχουνε περάσει χρονια απο τοτε που το εγραψες στην διατροφη σου [ιδιαιτερα στο πρωηνο δεν βλεπω λιπος]. επισης δεν βλεπω πουθενα να τρως λαχανικα, πρασσινα-χρωματα-μπροκολο, σπανακι κτλ.
    ειμαι 51 και 98 κιλα με 1,67 υψος [ειχα παει μεχρι 128 κιλα και επαισα προσφατα πριν ξαναπαρω βαροσ στα 94 κιλα σε 4 μηνες μεσα] παρολα αυτα οι εξευασεις μου ειναι σαν να ειμαι 25 χρονων [κραταω αρχειο και ειναι πανομοιοτυπεσ]. αυτο που αλλαξα μετα τα 35 και οσω ανεβαινω σε ηλικια ειναι να τρω περισσοτερο λιπος απο ξυροκαρπια, και παντα φροντιζω να εχω λαχανικα ιδιως το πρωη και το βραδυ, οπως επισης που και που καταναλωνω και κανα προβιωτικο για 1-2 μηνες.
    παραυτα και τις μακαρωναδεσ και πατατακια και πιτσεσ χτυπαω σχεδον καθημερινα, και το ποσοστο λιπους μου ειναι παντα γυρο στο 20% [εκτως απο οταν ημουν 128 κιλα οπου ειχα 30% διοτι ταξιδευα για δουλεια στο εξωτερικο και ηταν το μονο χρονικο διαστειμα που ετρωγα μονο μια φορα την μερα και αυτο σαβουρα μονο χωρισ καθολου πρωτεινη για ενα ετος περιπου].

    φιλε μου δεν ξερω αν εχεις κατι κλειρονομικο, αλλα πιστευω οτι με προβιοτικο 3 μηνες, και ενα μερος απο τους υδατανθρακεσ εαν τους παιρνεις απο μπροκολα-σπανακι ξυρους καρπους κ.λ.π. θα διωρθωθεις

    ευχομαι οτι ακλλυτερο για σενα


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •