Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Unworthy
    Join Date
    03-02-08
    Location
    Patra, Greece.
    Posts
    458

    Default Λιποδιαλύτες..Αντενδείξεις σε γυναικείο οργανισμό?

    Γειά σας!Θα ήθελα να μου δώσετε μιά πληροφορία μιας και είμαι καινούρια στον χώρο...Κάνω βάρη κ αερόβια προπόνηση.Ωστόσο θέλω να χάσω λίπος γρηγορότερα απ'ό,τι θα το χάσω με τις προπονήσεις. Ο γυμναστής μου μου πρότεινε ένα λιποδιαλύτη -μου είπε ότι είναι από τους καλύτερους. Εκτός από αυτό όμως εγώ έχω μερικές απορίες που ελπίζω να μου λύσετε εσείς..Τι αντενδείξεις μπορεί να έχει αυτό στην υγεία μου;Μια φίλη μου μου είπε ότι ίσως δε μπορέσει να θυλάσει ποτέ λόγω υπερβολικής μείωσης λίπους από το στήθος της..αληθεύει κάτι τέτοιο;κ αν ναι τι άλλο θα πρέπει να ξέρω πριν αρχίσω τη χρήση;Απευθύνομαι σε εσάς γιατί πιστευω ότι ξέρετε πολύ περισσότερα από εμένα κ μπορείτε να με βοηθήσετε. Σας ευχαριστώ πολύ!

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-06-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    1,974

    Default

    Καταρχήν καλως ήρθες στο φόρουμ μας.Γράψε λίγα πράματα για σένα στη κοινότητα των νέων του φόρουμ.

    Σχετικά με το "λιποδιαλύτη" για να σε βάλω στο κλίμα να σου πω ότι αυτοί που αποδεδειγμένα δούλευαν έχουν απαγορευτεί γιατί υπήρχε κίνδυνος για την υγεία.Αυτοί που κυκλοφορούν πλέον είναι συμπληρώματα καφείνης και διαφόρων άλλων παραπλήσιων όπως πράσινο τσάι κλπ.

    Γνώμη μου είναι να μην το αγοράσεις για το λόγω ότι και εγώ σε γυμναστήριο "εργάζομαι" και ξέρω γιατί σου το πρότεινε ο γυμναστής.Δεν θα δεις διαφορά.

    Απο παρενέργειες μπορεί να αποκτήσεις κάποιες ταχυκαρδίες λόγω της καφείνης που περιέχουν.

    Σχετικά με το θηλασμό, πόσο νομίζεις ότι μπορείς σαν γυναίκα να ρίξεις το % λίπους σου με φυσικό τρόπο έτσι ώστε να μην μπορείς να θηλάσεις ; και όταν λέω φυσικό δεν εννοώ με το λιποδιαλύτη που σου πρότεινε ο γυμναστής, αλλά μιλάω για φάρμακα.

    Πριν αρχίσεις τη χρήση θα πρέπει να ξέρεις ότι δεν θα σου προσφέρει και πολλά.Η ανάλογη διατροφή, η προπόνηση με βάρη και η αερόβια άσκηση θα σου φέρουν τα αποτελέσματα.

    Ελπίζω να σε βοήθησα.
    KaKoFoNiX WaS HeRE !!!

  3. #3
    New Member
    Join Date
    26-04-07
    Location
    .
    Posts
    50

    Default

    'Οταν λές θές να χάσεις λίπος, τί εννοείς ακριβώς, να χάσεις λίπος σε βαθμό που θέλει όλος ο κόσμος, ή να χάσεις λίπος για να κατέβεις σε αγώνες bodybuilding :D:D???

    'Αν μειώσεις το λίπος σου σε μεγάλο βαθμό αποκλείεται να μείνεις εγκυος :D γατί μάλλον θα σου έχει κοπεί η περίοδος :D.
    Οπότε εντάξει σίγουρα τότε δεν θα μπορείς να θηλάσεις :D....

    Επίσης το να ρίχνεις τα ποσοστά λίπους κάτω απο το φυσιολογικό δεν πρέπει να είναι μια μόνιμη κατάσταση... Και οπωσδήποτε υπάρχουν κίνδυνοι για την υγεία σου.

    Τώρα όσον αφορά τους λιποδιαλύτες, άν δεν ακολουθείς ένα εντατικό πρόγραμμα προπόνησης και διατροφής, δεν θα σε βοηθήσουν σε τίποτα. 'Αν πάλι ακολουθείς κάποιο σωστό και εντατικό πρόγραμμα, θα έλεγα οτι θα σε βοηθήσουν ελάχιστα εώς καθόλου...
    Εγώ δεν θα έδινα λεφτά για τέτοια συμπληρώματα, τα έχω δοκιμάσει και η διαφορά που θα δείς είναι ασήμαντη κατά τη γνώμη μου.

    Συγκεντρώσου στην διατροφή και στην προπόνηση σου, και έχε υπομονή. Βρές και έναν καλό προπόνητη που θα σε καθοδηγήσει σωστά...

    Μπορείς επίσης να μας πείς πόσο καιρό γυμνάζεσαι, τί διατροφή ακολουθείς, τα stats σου και τους στόχους σου :D


    ps : kakofonix ποστάραμε ταυτόχρονα και οι απαντήσεις μάς είναι παρόμοιες :D
    Πάντως μπορεί ακόμη και μια γυναίκα να ρίξει με φυσικό τρόπο τα ποσοστά λίπους της σε βαθμό που να μην έχει περίοδο, εγώ το έχω κάνει. Το θέμα είναι άν υπάρχει λόγος το κάνει.

  4. #4
    Unworthy
    Join Date
    03-02-08
    Location
    Patra, Greece.
    Posts
    458

    Default

    KaKoFoNiX και princess σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας. Ειλικρινά με βοήθησατε να βγω από "τη δύσκολη θέση".Γυμναζόμουν για 2 χρόνια περίπου εντατικά αλλά χωρίς να με ενδιαφέρει να γραμμώσω η οτιδήποτε άλλο.Το έκανα απλά επειδή είχα το χρόνο και μου άρεσε.Μετά σταμάτησα για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα κ τώρα σιγά σιγά λέω να ξαναμπώ στο κλίμα θέλοντας ίσως αυτή τη φορά να κάνω κάτι παραπάνω.Όπως καταλαβαίνεις princess δεν είμαι στη φόρμα και τα κιλά που ήμουν τότε μετά από ένα χρόνο χωρίς σχεδόν καθόλου προπόνηση.αυτό που θέλω τώρα είναι τα ίδια πάνω κάτω αποτελέσματα σε ένα πιο μικρό χρονικό διάστημα..Σας ευχαριστώ και πάλι!!

  5. #5
    New Member
    Join Date
    26-04-07
    Location
    .
    Posts
    50

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by kinetha

    Όπως καταλαβαίνεις princess δεν είμαι στη φόρμα και τα κιλά που ήμουν τότε μετά από ένα χρόνο χωρίς σχεδόν καθόλου προπόνηση.αυτό που θέλω τώρα είναι τα ίδια πάνω κάτω αποτελέσματα σε ένα πιο μικρό χρονικό διάστημα..Σας ευχαριστώ και πάλι!!
    </blockquote id=quote>

    kinetha ποτε δεν είναι αργά να επιστρέψεις στην προπόνηση και ο χρόνος που έμεινες εκτός είναι πολύ λίγος. Προσωπικά είχα παρατήσει τους κόπους 7 ετών μεσα στα γυμναστήρια και έμεινα εκτός 5 χρόνια περίπου... έχω κι εγώ χάσει το λογαριασμό... Τώρα έχω 1,5 χρόνο που άρχισα ξανά και είμαι πολύ ευχαριστημένη απο την πρόοδό μου...:D

    Οπότε σε καταλαβαίνω πώς νιώθεις μετά απο αυτή την αποχή, αλλά δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα... Ψυχραιμία! Και καλή επιτυχία στους στόχους σου :D

  6. #6
    Pumping Iron
    Join Date
    18-10-07
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    376

    Default

    Το μητρικό γάλα παράγεται από ειδικούς αδένες και όχι το λίπος (σαν να λεμε τι σχεση έχουν οι βούρτσες με τις σούστες:D). Μπορεί να κοπεί το γάλα θηλασμού εφόσων η μάνα υποσιτίζεται πράγμα που συμβαίνει είτε στην Αφρική είτε στα ανορεξικά άτομα. Η μεγάλη μου αδερφή είναι πετσί και κόκκαλο. Θήλασε και τα τρία της παιδιά.

    Σχετικά με τους λιποδιαλίτες τι να σου πω, το θέμα με αυτά είναι να ξέρεις κάποιον ο οποίος να έχει δοκιμάσει τη μάρκα που σου είπαν και έχει δει καλό. Ξέρει κάποιον τέτοιο ο γυμναστής σου; Ρώτα και τον Big Steve που κατεβαίνει και σε αγώνες.
    ,___,
    [O.o]
    /)__)
    -"--"- http://diotima-diotima.blogspot.com

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    12-01-08
    Location
    .
    Posts
    22

    Default

    η συγκεκριμένη που αναφέρω πήγε σε γυναικολόγο. Της είπε ότι η μεγάλη μείωση του λίπους στον οργανισμό της κατέστρεψε τους αδένες αυτούς.Δεν ξέρω λεπτομέρειες να σου πω. και επειδή μου φαίνεται παράξενο αλλά όχι απίθανο,γι'αυτό άρχισα το topic,για τις γνώμες σας...
    [:-bouncy]

  8. #8
    Unworthy
    Join Date
    03-02-08
    Location
    Patra, Greece.
    Posts
    458

    Default

    Ότι γράφεται ακριβώς από πάνω είναι από kinetha,rea...Είχα ένα μικρό πρόβλημα για log in.

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Να πω κι εγώ την γνώμη μου..
    Ας μην αγχώνεσαι να χάσεις αυτά τα κιλά γρήγορα. Όλες έχουμε περάσει το στάδιο αυτό.
    Απόλαυσε την προπόνησή σου και με τα σωστά βήματα και στο σωστό χρονικό διάστημα το περιττό λίπος θα φύγει, αυτό είναι σίγουρο.

  10. #10
    New Member
    Join Date
    26-04-07
    Location
    .
    Posts
    50

    Default

    Κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά στις αλλαγές στο βάρος και το σωματικό λίπος.

    Γενικά οι απότομες αλλαγές στο βάρος και η υπερκόπωση παράλληλα με μια υπερβολικά υποθερμιδική δίαιτα , συνήθως προκαλούν προβλήματα στο γυναικείο οργανισμό, απο διαταραχές του ύπνου εώς απώλεια της περιόδου ακόμη και για μήνες, μείωση των οιστρογόνων, κίνδυνο να πάθεις οστεοπόρωση και πολλά άλλα. Μπορεί ακόμη και να καταλήξεις με νευρική ανορεξία.

    Και ποιός ξέρει και πόσα ακόμη μπορεί να πάθεις γιατί είπαμε αλλιώς αντιδρά ο δικός σου οργανισμός αλλιώς κάποιας άλλης γυναίκας και δεν χρειάζονται άσκοποι πειραματισμοί για να το μάθεις.

    Πάντως δεν μας έχεις πεί πόσο βάρος θές να χάσεις για να σου πούμε τη γνώμη μας πάνω στο θέμα. Γιατί άν θές να χάσεις 15 κιλά σε 2 μήνες είναι πολλά και πολύ πιθανόν να προκαλέσεις και προβλήματα στον οργανισμό σου.

    Αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος - πχ άν δεν πρόκειται να λάβεις μέρος σε αγώνες που είναι και το πιο πιθανό- δεν χρειάζεται να φτάσεις στα άκρα, αλλά όπως είπε και η kardoula δώσε χρόνο στον εαυτό σου.

    PS : Πάντως δεν είναι οι λιποδιαλύτες απο το συμπληρωματάδικο που θα σου προκαλέσουν την τραγική μείωση του σωματικού σου λίπους :D Αυτή την αλλαγή δεν θα την καταλάβεις και καθόλου μάλλον :D

  11. #11
    Unworthy
    Join Date
    03-02-08
    Location
    Patra, Greece.
    Posts
    458

    Default

    Τα κιλά που θέλω να χάσω είναι 9.Πόσο χρόνο περίπου θα χρειαστώ για να χάσω αυτά τα κιλά -τυπικά τουλάχιστον γιατί πιστεύω διαφέρει έστω και λίγο από άνθρωπο σε άνθρωπο το χρονικό διάστημα που απαιτείται για να χαθεί ίδιος αριθμός κιλών- με προπόνηση και διατροφή χωρίς υπερβολές;Σοβαρός λόγος δεν υπάρχει από την άποψη ότι δε σκοπεύω να λάβω μέρος σε αγώνες..

  12. #12
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-06-06
    Location
    ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    186

    Default

    Για 9 κιλα ενα ευλογο διαστημα ειναι 2.5-3 μηνες.Σημασια δεν εχει τοσο το ποσα κιλα θα χασεις σαν απολυτο μεγεθος αλλα ποσα απο αυτα που θα χασεις θα ειναι λιπος.

  13. #13
    New Bodybuilder
    Join Date
    05-04-19
    Posts
    1

    Default

    Καλημέρα! Εδώ και 2 χρόνια περίπου παίρνω μη θερμογεννετικο λιποδιαλυτη. Το συμπλήρωμα περιέχει καρνιτινη, cla και πράσινο τσάι. Έχω δει διάφορα στη μείωση του λίπους ακολουθώντας φυσικά και ενα πρόγραμμα άσκησης, κυρίως αερόβιας. Παρόλα αυτά χρειάζεται ακόμη περισσότερη πειθαρχεία στο θέμα της διατροφής. Πριν 2 μέρες ξεκίνησα να παίρνω θερμογεννετικο λιποδιαλυτη. Είναι πολύ νωρίς για να δω αποτέλεσμα. Αυτό που θέλω να ρωτήσω ειναι για πόσο χρονικό διάστημα μπορεί κάποιος να λαμβάνει τέτοια συμπληρώματα και ποιες είναι οι επιπτώσεις όταν τα σταματήσει. Επανέρχεται στην προηγουμένη κατάσταση? Χρειάζεται ακόμη μεγαλύτερο θερμιδικο έλλειμμα για να διατηρηθεί?
    Ευχαριστώ!

  14. #14
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Πρώτα θα έχεις πειθαρχία στη διατροφή σου (σε συνδιασμό με προπόνηση με βάρη, οχι μονο αερόβια, αν δεν θες να γινεις skinny fat) και μετά ως κερασάκι στην τούρτα μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα θερμογεννετικό (λιποδιαλυτικά δεν είναι σε καμία περίπτωση.. ).
    Μέχρι 4 εβδομάδες μπορείς να το χρησιμοποιείς ως γενικό κανόνα, αλλά το ξανατονίζω.. δεν είναι πανάκεια. Όλη τη δουλειά την κάνει η διατροφή

    Καλώς όρισες στο φόρουμ.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •