Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 17 of 17
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    10-08-06
    Location
    monospita, imathia, Greece.
    Posts
    14

    Default 2 απορίες...

    καταρχην χαιρετω την ομορφη παρεα σας...για να πω την αληθεια δεν ειμαι συχνος επισκεπτης της σελιδας διοτι γραφτηκα σε μια περιοδο τρελας με την γυμναστικη!!!το λεω αυτο γιατι ξερω πως πολλοι ξεκινανε ετσι...2 πραγματακια απλως θελω να ρωτησω

    1)ολα αυτα που λετε ειναι παρα πολυ σωστα.το πιστευω πραγματικα.πως ομως μπορει ενας ανθρωπος που τρεχει ολη μερα λογο υποχρεωσεων να κανει 6 και 7 και 8 γευματα την ημερα για ενα σωστο κορμι?(να λαβετε υποψην πως σας μιλαει ενα ατομο που με την γυμναστικη ειχε μια παρα παρα πολυ καλη σχεση και τωρα ειμαι σε ενα σημειο οπου με υψος 1.85 εχω 113 κιλα,πρωτογνωρο για μενα!!!!!!) και

    2)ειμαι σε μια φαση οπου δεν θελω να κανω κατι αλλο απο το να χασω μερικα κιλα μονο και μονο για να μπω σε μια στολη για τις αποκριες!περυσι οταν ειχα βαλει την στολη ειχα 100 κιλα και η στολη δεν ειχε σχεδον καθολου περιθωριο(δεν μιλαω για κατι απλο οταν μιλαω για στολη,για μενα αυτο που θα κανω ειναι κατι ιερο)!τι μπορει να γινει για να επανελθω οσο το δυνατον πιο κοντα στα περσινα μου κιλα της ιδιας περιοδου?σημειωτεων πως δεν μιλω για κορμι απλα για μια απωλεια κιλων μεχρι τις αποκριες...

    οσα σας ανεφερα πιο πανω τα λεω γιατι πολυ απλα δεν εχω τον χρονο (τωρα ειναι 3 και 20 το πρωι)και τις καταλληλες προυποθεσεις (pc κτλ,τωρα σας στελνω το topic απο το pc ενος φιλου) για να σας παρακολουθω και να σας συμβουλευομαι...σας ικετευω,βοηθειστε οποιοι μπορειτε και σκεφτειτε πως ο σκοπος μου για μενα ειναι ιερος.σας ευχαριστω...

  2. #2
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Όταν θες κάτι και είναι ιερό για σένα, τότε κάνεις όχι μόνο όσα γεύματα χρειάζεται, αλλά γενικά όσες θυσίες χρειάζεται.

    Χωρίς σωστή διατροφή, αερόβια και ξεκούραση ξέρεις πολύ καλά ότι δεν πρόκειτε να κάνεις σωστή δουλειά. Τα γρήγορα άρπα κόλα έχουν συνήθως τα αντίθετα αποτελέσματα και το λεω αυτό με προσωπική εμπειρία.

    Καλή επιτυχία απο 'μένα.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #3
    Pumping Iron
    Join Date
    11-09-07
    Location
    Cyprus.
    Posts
    541

    Default

    Όταν πραγματικά θέλεις κάτι τότε κάνεις τα πάντα για να το πραγματοποιήσεις,και με την σωματική διάπλαση πρέπει να σου γίνει και τρόπος ζωής.Δυστηχώς δεν χωρούν δικαιολογίες και δεν υπάρχει εύκολος δρόμος για μια σωστή σωματική διάπλαση.
    Όσο για την απώλεια τόσον κιλών σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα δεν νομίζω ότι μπορεί επιτευχθεί με γρήγορο και υγιεινό τρόπο ταυτόχρονα.Τα πάντα θέλουν τον ανάλογο χρόνο τους.
    Συμβουλή μου, κάνε τρόπο ζωής μια σωστή και υγιεινή διατροφή ολόχρονα,μαζί με σωματική άσκηση προσαρμοσμένη στις προσωπικές σου ανάγκες και σίγουρα οι στόχοι σου θα είναι πιο εύκολα εφικτοί.
    Καλή επιτυχία και από εμένα.

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    18-10-07
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    376

    Default

    Έχει ξαναγραφτεί στο forum αλλά επειδή η επανάληψη είναι η μητέρα της μάθησης, θα το ξαναπώ:
    Η απαιτητική εργασία, η κατάργηση του 8ώρου, το κυνήγι της καριέρας είναι κοινός τόπος για το μεγαλύτερο ποσοστό του εργαζόμενου πληθυσμού ΣΗΜΕΡΑ. όποιος δεν το ξέρει ζει εκτός εποχής. Τα μέλη του συγκεκριμένου Forum δεν αποτελούν εξαίρεση. Προχτές εγώ γύρισα σπίτι μου 11 μμ. Την άλλη μέρα σηκώθηκα πρωί πρωί και πήγα γυμναστήριο για να αναπληρώσω τη χαμένη μέρα. Κάθε μέρα παίρνω στο γραφείο τα τοστ γαλοπούλας τα cotagge τα φρουτάκια μου τα ροφήματά μου κλπ κλπ. Και κάθε μέρα μαγειρεύω το βραδυνό μου φαγητό. Και κάνω βάρη. Και κάνω kickboxing. Και πάω αρχαία. Και πάω στο ινστιτούτο για να μείνω πάντα νέα και όμορφη :D. Και βλέπω του φίλους μου για καφέ ή φαγητό. Το έχω ξαναπεί: Όποιος έχει χρόνο για να βλέπει 1 ώρα τηλεόραση, αυτή την ώρα μπορεί να την αφιερώσει σε κάτι πιο ουσιαστικό. Σκέψου, η ζωή είναι μικρή και δεν πρέπει να πετάμε ούτε ένα λεπτό της:Απλά απαιτείται ΔΡΑΣΗ. Να μη βαριόμαστε. Να μη δικαιολογούμε τον εαυτό μας και τη βαρεμάρα να τη λέμε κούραση. Πέντε λεπτά χρειάζονται κάθε πρωί για να ετοιμάσεις τα πράγματα που θα φας στο γραφείο. Τίποτα περισσότερο.
    Τη στολή κράτα τη για τις επόμενες απόκριες. Τίποτα δεν αξίζει τον κόπο να χαλάσεις την υγεία σου. Και η νεράιδα που θα σε μεταμορφώσει σε 1 sec έφυγε με την σταχτοπούτα και τον πρίγκιπα.
    ,___,
    [O.o]
    /)__)
    -"--"- http://diotima-diotima.blogspot.com

  5. #5
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by REA

    Έχει ξαναγραφτεί στο forum αλλά επειδή η επανάληψη είναι η μητέρα της μάθησης, θα το ξαναπώ:
    Η απαιτητική εργασία, η κατάργηση του 8ώρου, το κυνήγι της καριέρας είναι κοινός τόπος για το μεγαλύτερο ποσοστό του εργαζόμενου πληθυσμού ΣΗΜΕΡΑ. όποιος δεν το ξέρει ζει εκτός εποχής. Τα μέλη του συγκεκριμένου Forum δεν αποτελούν εξαίρεση. Προχτές εγώ γύρισα σπίτι μου 11 μμ. Την άλλη μέρα σηκώθηκα πρωί πρωί και πήγα γυμναστήριο για να αναπληρώσω τη χαμένη μέρα. Κάθε μέρα παίρνω στο γραφείο τα τοστ γαλοπούλας τα cotagge τα φρουτάκια μου τα ροφήματά μου κλπ κλπ. Και κάθε μέρα μαγειρεύω το βραδυνό μου φαγητό. Και κάνω βάρη. Και κάνω kickboxing. Και πάω αρχαία. Και πάω στο ινστιτούτο για να μείνω πάντα νέα και όμορφη :D. Και βλέπω του φίλους μου για καφέ ή φαγητό. Το έχω ξαναπεί: Όποιος έχει χρόνο για να βλέπει 1 ώρα τηλεόραση, αυτή την ώρα μπορεί να την αφιερώσει σε κάτι πιο ουσιαστικό. Σκέψου, η ζωή είναι μικρή και δεν πρέπει να πετάμε ούτε ένα λεπτό της:Απλά απαιτείται ΔΡΑΣΗ. Να μη βαριόμαστε. Να μη δικαιολογούμε τον εαυτό μας και τη βαρεμάρα να τη λέμε κούραση. Πέντε λεπτά χρειάζονται κάθε πρωί για να ετοιμάσεις τα πράγματα που θα φας στο γραφείο. Τίποτα περισσότερο.
    Τη στολή κράτα τη για τις επόμενες απόκριες. Τίποτα δεν αξίζει τον κόπο να χαλάσεις την υγεία σου. Και η νεράιδα που θα σε μεταμορφώσει σε 1 sec έφυγε με την σταχτοπούτα και τον πρίγκιπα.

    </blockquote id=quote>

    +1 απο 'μένα στη Ρέα!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    10-08-06
    Location
    monospita, imathia, Greece.
    Posts
    14

    Default

    παιδια δεν ειναι τοσο απλα οσο σας φαινονται τα πραγματα!το δικο μου το κορμι για τα δικα μου τα στανταρ ητανε κατι το ιδανικο οταν ασχολιομουν με την γυμναστικη...σε αυτην την φαση της ζωης μου δεν ειμαι σε θεση να ακολουθησω ολα αυτα που λετε!καλες οι φιλοσοφιες σας,υπο αλλες συνθηκες ειμαι υπερ τους,αλλα σε αυτην την φαση της ζωης μου με σχεδον 16 ωρες δουλειας (οχι για πολυ ακομα αλλα για σχεδον μεχρι το καλοκαιρι)δεν εφαρμοζονται αυτα που λετε!πιστεψτε με πως ειμαι γνωστης της σωστης δουλειας οσον αφορα το χτισιμο του σωματος αλλα τωρα δεν σας ζηταω να μου πειτε τι αποτελεσμα θα εχει αργοτερα και η οτιδηποτε τετοιο και προς θεου δεν ζηταω μεσα σε ενα μηνα να χασω 13 κιλα!!!θελω να φτασω οσο πιο κοντα γινεται σε αυτα τα κιλα και δεν με ενδιαφερει αν γινει με σωστο η με λαθος τροπο!αργοτερα σιγουρα θα ασχοληθω με το κορμι μου πιο συνειδητοποιημενα,ειμαι σιγουρος γιατι το εχω ξανα κανει.αλλα σε αυτην την φαση δεν σας ζηταω να μου πειτε πιο ειναι το σωστο αλλα αν μπορει να γινει κατι πανω σε αυτο που σας ρωταω!αν η λυση ητανε να μην φαω ξανα μεχρι τοτε θα το εκανα αλλα σιγουρα υπαρχει κατι πιο λογικο!!!ξερω πως σας φαινοντε ολα αυτα αλλα αν θελατε να πραγματοποιησετε ενα σκοπο ο οποιος ειναι ιερος,πραγματικα ιερος για σας,τοτε θα λειτουργουσατε καπως αναλογα!απλα ειναι τα πραγματα που ρωταω!σας παρακαλω απαντηστε μου σεαυτο που σας ρωταω και μην προσπαθειτε να μου πειτε πιο ειναι το σωστο!ξερω πιο ειναι αλλα αυτην την στιγμη δεν μου το επιτρεπουν οι συνθηκες να το ακουθησω!σας παρακαλω πες τε μου την γνωμη σας και ας ειναι λαθος-κοντρα σε αυτα που ξερετε...

  7. #7
    Pumping Iron panos24's Avatar
    Join Date
    13-03-07
    Location
    larisa, larisa, Greece.
    Posts
    581

    Default

    αμα θελεις ολα γινονται
    mr o

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by REA

    Έχει ξαναγραφτεί στο forum αλλά επειδή η επανάληψη είναι η μητέρα της μάθησης, θα το ξαναπώ:
    Η απαιτητική εργασία, η κατάργηση του 8ώρου, το κυνήγι της καριέρας είναι κοινός τόπος για το μεγαλύτερο ποσοστό του εργαζόμενου πληθυσμού ΣΗΜΕΡΑ. όποιος δεν το ξέρει ζει εκτός εποχής. Τα μέλη του συγκεκριμένου Forum δεν αποτελούν εξαίρεση. Προχτές εγώ γύρισα σπίτι μου 11 μμ. Την άλλη μέρα σηκώθηκα πρωί πρωί και πήγα γυμναστήριο για να αναπληρώσω τη χαμένη μέρα. Κάθε μέρα παίρνω στο γραφείο τα τοστ γαλοπούλας τα cotagge τα φρουτάκια μου τα ροφήματά μου κλπ κλπ. Και κάθε μέρα μαγειρεύω το βραδυνό μου φαγητό. Και κάνω βάρη. Και κάνω kickboxing. Και πάω αρχαία. Και πάω στο ινστιτούτο για να μείνω πάντα νέα και όμορφη :D. Και βλέπω του φίλους μου για καφέ ή φαγητό. Το έχω ξαναπεί: Όποιος έχει χρόνο για να βλέπει 1 ώρα τηλεόραση, αυτή την ώρα μπορεί να την αφιερώσει σε κάτι πιο ουσιαστικό. Σκέψου, η ζωή είναι μικρή και δεν πρέπει να πετάμε ούτε ένα λεπτό της:Απλά απαιτείται ΔΡΑΣΗ. Να μη βαριόμαστε. Να μη δικαιολογούμε τον εαυτό μας και τη βαρεμάρα να τη λέμε κούραση. Πέντε λεπτά χρειάζονται κάθε πρωί για να ετοιμάσεις τα πράγματα που θα φας στο γραφείο. Τίποτα περισσότερο.
    Τη στολή κράτα τη για τις επόμενες απόκριες. Τίποτα δεν αξίζει τον κόπο να χαλάσεις την υγεία σου. Και η νεράιδα που θα σε μεταμορφώσει σε 1 sec έφυγε με την σταχτοπούτα και τον πρίγκιπα.

    </blockquote id=quote>
    [:-thumbu] Πολύ ωραίο ποστ REA

  9. #9
    Pumping Iron
    Join Date
    18-10-07
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    376

    Default

    Για να χάσεις 18 κιλά μέχρι τις Απόκριες πες τρεις φορές το πιο κάτω:΄

    ΑΜΠΡΑ ΚΑΤΑΜΠΡΑ ΣΟΥ ΚΑΤΑΜΠΡΑ
    ,___,
    [O.o]
    /)__)
    -"--"- http://diotima-diotima.blogspot.com

  10. #10
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-06-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    1,974

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by REA

    Για να χάσεις 18 κιλά μέχρι τις Απόκριες πες τρεις φορές το πιο κάτω:΄

    ΑΜΠΡΑ ΚΑΤΑΜΠΡΑ ΣΟΥ ΚΑΤΑΜΠΡΑ
    </blockquote id=quote>

    Έτσι ! [:-thumbu] αν δεν πιάσει επανέλαβε κρατώντας μια 12αδα ακτινίδια στο αριστερό χέρι και με το δεξί τρίψε το αριστερό ρουθούνι.Αν δεν πιάσει ούτε αυτό ξέρω και μερικά ινδιάνικα κόλπα.

    Πέρα απο τη πλάκα βάζε εφικτούς στόχους.Αυτό που θέλεις το σκεύτηκες αργά.
    Απλά,πολύ απλά , δεν γίνεται.
    KaKoFoNiX WaS HeRE !!!

  11. #11
    Senior Bodybuilder VR2's Avatar
    Join Date
    24-06-07
    Location
    Αθηνα, Πετραλωνα, Greece.
    Posts
    2,754

    Default

    Σεβομαστε ολοι αυτο που θελεις να κανεις και σου ευχομαι να το πετυχεις αλλα πρεπει να καταλαβεις οτι και εμεις δεν ειμαστε μαγοι

  12. #12
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by VR2

    Σεβομαστε ολοι αυτο που θελεις να κανεις και σου ευχομαι να το πετυχεις αλλα πρεπει να καταλαβεις οτι και εμεις δεν ειμαστε μαγοι
    </blockquote id=quote>

    Ακριβώς όπως το 'πε κι ο Γιάννης.

    Καλύτερα να ξεκινήσεις όταν είσαι σίγουρος πως μπορείς να ανταποκριθείς στις υποχρεώσεις ενός τέτοιου προγράμματος.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  13. #13
    Senior Bodybuilder FaTaL_ErrOr's Avatar
    Join Date
    26-09-06
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης, Greece.
    Posts
    2,146

    Default

    Aν δεν θες να συμμετέχεις σε κάτι τετοιο δεν βρίσκω για ποιο άλλο λόγο θα μπορούσες να βάλεις σε κίνδυνο την υγεία σου!!!





    "Αν δεν μάθεις να κάνεις προπόνηση για σαρκόπλασμα, προκοπή δε θα δεις!"

    Bulking mode


    Αν δεν έχεις χρόνο να το κάνεις σωστά, πρέπει να 'χεις χρόνο να το κάνεις ξανά!

    Eat Less, Lift Moderate, Rest a Lot!!!
    Current status: Eating crap, Lifting Nothing, Resting... NOT!!!


  14. #14
    Junior Bodybuilder pezonauths's Avatar
    Join Date
    19-02-08
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    155

    Default

    καλημερα,αν υπαρχει θελειση ολα γινονται
    don't give up!

  15. #15
    Junior Bodybuilder Billys's Avatar
    Join Date
    12-06-06
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    232

    Default

    μήπως η καλύτερη λύση είναι ένας καλός ράφτης?
    δεν το λέω ειρωνικά :D

    και έχεις όλο το χρόνο να φτιάξεις το πρόγραμμα για τον εαυτό σου.

  16. #16
    Advanced Bodybuilder mirmidon's Avatar
    Join Date
    23-06-05
    Location
    LA, Greece.
    Posts
    808

    Default

    Συγνωμη αλλα θελω να γραψω κατι χωρις καμια δοση ειρωνιας...Πολυ θα θελα να ξερω ποιος ανθρωπος εχει ως ΙΕΡΟ πραγμα στη ζωη του να βαλει μια στολη τις αποκριες και δεν εχει ως ΙΕΡΟ την υγεια του και το σωμα του. Ειναι λιγο σκληρο αλλα για μενα ακουγεται αστειο αυτο...
    Weightlifting is sport; weight training is not.

  17. #17
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    18-02-07
    Location
    Mytilene (currently Athens), Greece.
    Posts
    1,077

    Default

    Εγώ πάλι έχω να πω κάτι άλλο το οποίο έχει ξαναεπισημανθεί στο φόρουμ. Δεν καταλαβαίνω λοιπόν τη λογική του να ξεθάψουμε ένα τόπικ (έστω και αν στη συγκεκριμένη περίπτωση το τόπικ είναι μόνο 10 ημερών) για να γράψουμε κάτι με μόνο σκοπό να αυξήσουμε τον αριθμό των ποστ μας. Και εγώ παιδιά όταν ήμουν νέο μέλος ήθελα να έχω μεγάλο αριθμό ποστ, αλλά δεν έκανα και έτσι!
    Αυτό το γράφω γιατί καταντάει πολύ εκνευριστικό να βλέπω κάθε φορά που μπαίνω (και μπαίνω πολύ συχνά) καμια 20αρια active topics εκ των οποίων πχ τα 5 να είναι ξεθαμένα και απαντημένα δίχως ουσία!
    Train hard = Feel good
    ----------------------------------------
    Sign up for the Best Online Manager game:
    www.trophymanager.com/index.phpref=254028


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •