Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-03-08
    Location
    .
    Posts
    6

    Default Επιλογές Συμπληρωμάτων

    Κάνω και πάλι γυμναστήριο εντάτικα (το είχα κόψει) τους τελευταίους μήνες. Βρίσκομαι σε φάση χάσιμου λίπους και μετά γράμμωσης.

    ?ρα η καλύτερη λύση είναι να ξεκινήσω με ένα Fat Burner (Lipodex της All Stars, Muscletech Hydroxycut) και στη συνέχεια να συνεχίζω με πρωτεινη και κρεατίνη.

    Έπειτα από ένα ψάξιμο που έχω κάνει και από πράγματα που διάβασα εδώ μέσα (πολύ χρήσιμες πληροφορίες από άτομα που πραγματικά ξέρουν καλύτερα από πολλούς που το παίζουν ειδικοί εκεί έξω) έχω αποφασίσει για:

    1)Nitro Tech Hardcore + Cell Tech: 2 scoops 3 φορές την μέρα Nitro Tech και 1 δόση Cell Tech όπως λέει με το 30 λέπτο διάλειμμα. Μήπως χρειάζεται και 2η δόση κρεατίνης το πρωί;

    2)After Max της On (Όλα σε ένα)

    3)Whey Gold της On + Cyclone MaximMuscle

    Επίσης θα ήθελα κάποιος να μου εξηγήσει σχετικά με το Nitric Boost της On και πως μπορεί να χρησιμοποιηθεί.Δηλαδή παίρνεις Πρωτεινη,Κρεατίνη και σε παίρνει και για αργινινη (που από οτι διάβασα έχει το Nitric Boost) ή πρέπει να βγάλεις από το πρόγραμμα πχ την Κρεάτινη;

    Είμαι 1.88, 98 κιλά περίπου (κατά την τελευταία μέτρηση που είχα κάνει) και το διαιτολόγιο ήταν σχετικά προβληματικό λόγω του ότι μένουμε χωρίς τους γονείς στην Αθήνα και καταλαβαίνετε. Πάντως θα βελτιωθεί και αυτό.

    Ευχαριστώ για τον χρόνο.

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    26-04-05
    Location
    Athens.
    Posts
    1,681

    Default

    Πρώτα απο όλα η διατροφή σου πως ακριβώς έχει?

  3. #3

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by anxel

    Κάνω και πάλι γυμναστήριο εντάτικα (το είχα κόψει) τους τελευταίους μήνες. Βρίσκομαι σε φάση χάσιμου λίπους και μετά γράμμωσης.

    ?ρα η καλύτερη λύση είναι να ξεκινήσω με ένα Fat Burner (Lipodex της All Stars, Muscletech Hydroxycut) και στη συνέχεια να συνεχίζω με πρωτεινη και κρεατίνη.

    [...]

    Είμαι 1.88, 98 κιλά περίπου (κατά την τελευταία μέτρηση που είχα κάνει) και το διαιτολόγιο ήταν σχετικά προβληματικό λόγω του ότι μένουμε χωρίς τους γονείς στην Αθήνα και καταλαβαίνετε. Πάντως θα βελτιωθεί και αυτό.
    </blockquote id=quote>

    [:-eyebrows]

  4. #4
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-03-08
    Location
    .
    Posts
    6

    Default

    Παλιότερα ακολουθούσα διατροφή από διατροφολόγο αλλά τώρα την έχω σταματήσει.

    Παράξενα ωράρια ύπνου-ξυπνήματος, υπάρχει περίπτωση να μην έχω φάει και τίποτα απολύτως (πάρα μόνο καφέ) μέχρι και το βράδυ.
    Αρκετή Κοκά Κόλα (Την όποια δεν μπορώ να κόψω)
    Delivery αρκετές φορές αλλά προσπάθεια για όσο το δυνατόν λιγότερα τηγανητά με σκέτα φιλέτα και μπριζόλες, μαγείρεμα σπίτι μπριζόλα και ρύζι ή μακαρόνια (μερικές φορές χωρίς βούτυρο).
    Συμφωνώ οτι το παν είναι η διατροφή πάντως. Ξέρω οτι είναι περίεργη και θα πρέπει να την βελτιώσω.

  5. #5

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Φίλε anxel, ειλικρινά, κράτα τα λεφτά σου για την ώρα διότι δεν έχει κανένα νόημα να ψάχνεσαι σε λεπτομέρειες συμπληρωμάτων όταν πάσχει η διατροφή σου τόσο πολύ. Τα οποια αποτελέσματα θα μπορέσεις να έχεις από τα συμπληρώματα, θα "χαθούν" μέσα στα αποτελέσματα που θα έχεις άμα βελτιώσεις λίγο τη διατροφή σου. Θα ήθελα να μας ποστάρεις και την προπόνηση που κάνεις. Επίσης, αύξησε λίγο την πρωτεΐνη σου, πρόσθεσε φρούτα, λαχανικά και καλό λίπος. Και τα τέσσερα αυτά είναι πράγματα που "χορταίνουν" και μαζί με τη γυμναστική, θα σου ρυθμίσουν την όρεξη από μόνα τους, και σιγά σιγά θα περιορίσεις αυτομάτως και τις κόκα κόλες, κτλ.

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-03-08
    Location
    .
    Posts
    6

    Default

    Ευχαριστώ παιδιά για τον χρόνο.
    GRF,

    Προπόνηση:

    Δικέφαλοι
    Καμψεις Ισιας Μπαρας (Barbell Curls)
    Καμψεις Αλτηρων Ορθιος (Standing Dumbbell Curls)
    Καμψεις Μπαρας Στην Τροχαλια (Cable Bar Curls)

    Τρικέφαλοι
    Εκτασεις Στην Τροχαλια (Tricep Pushdowns)
    Εκτασεις Στην Τροχαλια Με Σχοινι (Rope Tricep Extentions)
    Εκτασεις Αλτηρα Πισω Απο Το Κεφαλι (Standing Dumbbell Extentions)

    Τραπεζοειδείς
    Ανασηκωσεις Ωμων Με Μπαρα (Barbell Shrugs)

    Πλάτη
    Οπισθολαιμιες Ελξεις Τροχαλιας (Pulldown Behind The Neck)
    Κωπηλατικη Τροχαλιας (Seated Cable Rows)
    Low Row
    Pull Down

    Στήθος
    Ανοιγματα Στην "Πεταλουδα" (Peck Deck)
    Pullover Αλτηρα (Dumbbell Pullovers)
    Πιεσεις Αλτηρων Στον Ισιο Παγκο (Flat Dumbbell Press)
    Chest Press (Μηχάνημα)
    Chest Incline (Mηχάνημα)
    Πιεσεις Μπαρας Στον Ισιο Παγκο (Flat Bench Press)

    Γάμπες
    Αρσεις Κνημων Καθιστος (Seated Calf Raises)

    Αυτά είναι λίγο πολύ. Θα αρχίσω στο πρόγραμμα και Crossover και μονόζυγα.
    Όποτε υπάρχει η ευκαιρία για φρούτα,λαχανικά φυσικά και τρώω (ειδικά όταν είμαστε Home Town) αλλά όπως μπορείτε να καταλάβετε εδώ υπάρχει ένα προβληματάκι.

    Προσπαθώ να κόψω και τα γλυκά τελείως και ίσως φάω κανένα Fitness Bar.
    Απλά το ερώτημα είναι αν μπορώ να παίρνω Fat Burner,Πρωτεινή και Κρεατίνη μαζί.

  7. #7
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    14-06-07
    Location
    ATHENS, Greece.
    Posts
    174

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by anxel

    Κάνω και πάλι γυμναστήριο εντάτικα (το είχα κόψει) τους τελευταίους μήνες. Βρίσκομαι σε φάση χάσιμου λίπους και μετά γράμμωσης.

    ?ρα η καλύτερη λύση είναι να ξεκινήσω με ένα Fat Burner (Lipodex της All Stars, Muscletech Hydroxycut) και στη συνέχεια να συνεχίζω με πρωτεινη και κρεατίνη.

    Έπειτα από ένα ψάξιμο που έχω κάνει και από πράγματα που διάβασα εδώ μέσα (πολύ χρήσιμες πληροφορίες από άτομα που πραγματικά ξέρουν καλύτερα από πολλούς που το παίζουν ειδικοί εκεί έξω) έχω αποφασίσει για:

    1)Nitro Tech Hardcore + Cell Tech: 2 scoops 3 φορές την μέρα Nitro Tech και 1 δόση Cell Tech όπως λέει με το 30 λέπτο διάλειμμα. Μήπως χρειάζεται και 2η δόση κρεατίνης το πρωί;

    2)After Max της On (Όλα σε ένα)

    3)Whey Gold της On + Cyclone MaximMuscle

    Επίσης θα ήθελα κάποιος να μου εξηγήσει σχετικά με το Nitric Boost της On και πως μπορεί να χρησιμοποιηθεί.Δηλαδή παίρνεις Πρωτεινη,Κρεατίνη και σε παίρνει και για αργινινη (που από οτι διάβασα έχει το Nitric Boost) ή πρέπει να βγάλεις από το πρόγραμμα πχ την Κρεάτινη;

    Είμαι 1.88, 98 κιλά περίπου (κατά την τελευταία μέτρηση που είχα κάνει) και το διαιτολόγιο ήταν σχετικά προβληματικό λόγω του ότι μένουμε χωρίς τους γονείς στην Αθήνα και καταλαβαίνετε. Πάντως θα βελτιωθεί και αυτό.

    Ευχαριστώ για τον χρόνο.
    </blockquote id=quote>
    Αντι για NITRO TECH παρε PROMAX-MAXIMUSCLE η οποια ειναι σαφεστατα πολυ ανωτερη,αλλα αυτο που δεν πρεπει να ακουππησεις ειναι η CELL TECH διοτι με τοση ζαχαρη που περιεχει(δεξτροζη)θα σου δωσει απλα πριξηματα χωρις κανενα αποτελεσμα αντε ισως βαλεις κανα 2 κιλα λιπος,παρε απλη μονουδρικη κρεατινη 4 ημερες φορτομα 20γρ και μετα 10γρ την ημερα,εαν τωρα επιμενεις για φορμουλα παρε CELLMASS-BSN.

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-03-08
    Location
    .
    Posts
    6

    Default

    Ναι και η Promax είναι μέσα σε αυτά που ξεχώρισα απλά και μόνο από ένα απλό searching.
    Αυτό που δεν ξέρω είναι σχετικά με το Nitric Boost της On (αργινίνη έχει)
    Felix, θα προτιμούσα φόρμουλα (και πάλι λόγω ενός απλού searching έτσι) όχι τίποτα περισσότερο.
    Mάλιστα Cell-Mass λοιπόν.

    Για την Cyclone;

  9. #9
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-03-08
    Location
    .
    Posts
    6

    Default

    Ναι και η Promax είναι μέσα σε αυτά που ξεχώρισα απλά και μόνο από ένα απλό searching.
    Αυτό που δεν ξέρω είναι σχετικά με το Nitric Boost της On (αργινίνη έχει)
    Felix, θα προτιμούσα φόρμουλα (και πάλι λόγω ενός απλού searching έτσι) όχι τίποτα περισσότερο.
    Mάλιστα Cell-Mass λοιπόν.

    Για την Cyclone;

  10. #10
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-03-08
    Location
    .
    Posts
    6

    Default

    Σήμερα η μαμά μου βρέθηκε με μια καθηγήτρια Διαιτολογίας, την οποία και ρώτησε για τα συμπληρώματα διατροφής τα οποία και θέλω και γενικότερα για το όλο θέμα.

    Ακούστε λοιπόν, 100% κάθετη απέναντι στα συμπληρώματα, προκαλούν νεφρική ανέπαρκεια,ο οργανισμός δεν μπορεί να μεταβολίσει όλη αυτή την πρωτεινή για αυτό και δημιουργείται λίπος,οι τρανσαμινάσεις πηγαίνουν στα ύψη, να μην πάρω σε καμία των περιπτώσεων, ένας ασθενής της που παρακολουθεί πήρε για 2 εβδομάδες και κινδύνεψε με νεφρική ανέπαρκεια, μπορεί να υπάρξει πρόβλημα και στο συκώτι κτλ.

    Πάντοτε ήταν αρνητικοί απέναντι στα συμπληρώματα αλλά μου είχαν πεί οτι με την σύμφωνη γνώμη κάποιου ειδικού (διαιτολόγου,διατροφολόγου,αθλητίατρου) δεν θα είχαν κανένα πρόβλημα. Ύστερα από όσα άκουσαν σήμερα είναι φυσικό και επόμενο
    να αντιδρούν.

    Τι να πώ.

  11. #11
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    09-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by anxel

    Σήμερα η μαμά μου βρέθηκε με μια καθηγήτρια Διαιτολογίας, την οποία και ρώτησε για τα συμπληρώματα διατροφής τα οποία και θέλω και γενικότερα για το όλο θέμα.

    Ακούστε λοιπόν, 100% κάθετη απέναντι στα συμπληρώματα, προκαλούν νεφρική ανέπαρκεια,ο οργανισμός δεν μπορεί να μεταβολίσει όλη αυτή την πρωτεινή για αυτό και δημιουργείται λίπος,οι τρανσαμινάσεις πηγαίνουν στα ύψη, να μην πάρω σε καμία των περιπτώσεων, ένας ασθενής της που παρακολουθεί πήρε για 2 εβδομάδες και κινδύνεψε με νεφρική ανέπαρκεια, μπορεί να υπάρξει πρόβλημα και στο συκώτι κτλ.
    </blockquote id=quote>

    xaaxxaxaxaxaxaaxax[:-bigmouth][:-bigmouth] μαλλον ολο το φορουμ εδω μεσα εχει προβληματα στο συκωτι[:-bigmouth] μπορει ουτε συκωτι να τους εμηνε γιατι μερικοι χρησημοποιουν για χρονια πρωτεινη

    Προβληματα προκαλουντε στα ατομα που εχουν ηδη καποιο προβλημα με το συκωτι εφοσον εισαι υγιεις δεν εχεις κανενα προβλημα
    Οποτε την αλλη φορα ρωτα για τον ασθενη της αν απο πριν ειχε νεφρικη ανεπαρκεια και απλος εριξε το προβλημα στις "πρωτεινες"

  12. #12
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    15-10-07
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    204

    Default

    για να κινδυνέψεις με νεφρική ανεπάρκεια η πρέπει να έχεις πρόβλημα εκ γενετής η πρέπει να το παρακάνεις με τα συμπληρώματα και όχι με πρωτεΐνες..όσο για τα συμπληρώματα, πεταμένα λεφτά άμα δεν τα συνδυάσεις με μια έστω επαρκή διατροφή! δεν θα σου κάνουν απολύτως ΤIΠΟΤΑ!
    carpe diem

  13. #13
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-03-08
    Location
    .
    Posts
    6

    Default

    ναι Ntuki συμφωνώ οτι πάνω από όλα παίζει ρόλο η διατροφή που θα ακολουθήσεις.
    Θεωρώ οτι η συγκεκριμένη ήταν πολύ υπερβολική και οτι τα ισοπέδωσε όλα. Αλλά ξέρεις οι γονείς τώρα έχουν "πάτημα" οτι μια καθηγήτρια πανεπιστημίου και διακεκριμένη διαιτολόγος είπε κατηγορηματικά "ΟΧΙ". Οπότε οτι και να τους πώ, οτι και να τους αναφέρω, δεν πρόκειται να τους πείσω.

    Το είχα διαβάσει και εδώ οτι η κρεατίνη το πολύ πολύ να σου προκαλέσει κάποιες μυικές κράμπες και στομαχικές διαταραχές. anyway, αν πέρναμε ένα υπερβολικό παράδειγμα σαν περίπτωση κάθε φορά, τότε δεν θα έπρεπε ούτε φάρμακα να πέρνουμε γιατί μπορεί να έχουμε παρενέργειες, πόσο μάλλον για το κάπνισμα και το ποτό που μερικοί που εκφέρουν άνετα άποψη κατά των συμπληρωμάτων καπνίζουν 2 πακέτα τσιγάρα την μέρα.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •