Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 24 of 24
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    26-01-06
    Location
    Somewere you never went before, Neverland, Greece.
    Posts
    104

    Default Συμπληρώματα HMB - Τελικά Αξίζουν?

    Αλλοι εχουν δει εκρηκτικα αποτελεσματα και αλλοι απολυτως τιποτα. Δεν ξερω γιατι συμβαινει αυτο.

    Ποια ειναι η γνωμη σας? σκεφτομαι να δοκιμασω κ εγω
    feelin blue

  2. #2
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    14-06-07
    Location
    ATHENS, Greece.
    Posts
    174

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Nightcrawler

    Αλλοι εχουν δει εκρηκτικα αποτελεσματα και αλλοι απολυτως τιποτα. Δεν ξερω γιατι συμβαινει αυτο.

    Ποια ειναι η γνωμη σας? σκεφτομαι να δοκιμασω κ εγω
    </blockquote id=quote>
    Η δικια μου εμπειρια σε εμενα αλλα και σε πολους αλλους ειναι ακρα αρνητικη το θεωρο εντελος αχρηστο εαν θελεις ενα καλο αντικαταβολικο σου προτεινο γλουταμινη με την οποια εχω πολυ καλες εμπειριες αλλα σε δοση 10 με 20 γρ την ημερα.

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    26-01-06
    Location
    Somewere you never went before, Neverland, Greece.
    Posts
    104

    Default

    Εσυ λες οτι η εμπειρια σου ειναι ακρα αρνητικη, εγω ειμαι σιγουρος οτι σε λιγο θα δεις ενα post απο κατω που θα λεει οτι το θεωρει το καλυτερο συμπληρωμα και οτι τον βοηθησε παρα πολυ.

    Παντα αυτο το αποτελεσμα οταν η συζητηση αφορα HMB
    feelin blue

  4. #4
    New Member bios's Avatar
    Join Date
    29-03-05
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    99

    Default

    Το ΗΜΒ μπορεί αν σου προσφέρει αποτελέσματα μόνο αν είσαι αρχάριος και τώρα φτιάχνεις. Σου δίνει επίσης ένα προσωρινό πρήξιμο. Δεν νομίζω ότι ειναι κάτι ιδιαίτερο. Χαμένα χρήματα δηλαδή

  5. #5
    Senior Bodybuilder JasonBlack's Avatar
    Join Date
    28-04-07
    Location
    Piraeus, Athens, Greece.
    Posts
    1,286

    Default

    Για μένα το HMB ήταν πάντα πεταμένα λεφτά. Από ότι έχω διαβάσει δεν υπάρχει συγκεκριμένη έρευνα καν που να δείχνει ότι κάνει δουλειά και πραγματοποιεί τα όσα υπόσχεται. Φυσικά και δεν μπορώ με βεβαιότητα να ξέρω τι gains είχα από την χρήση του παλιότερα γιατί έπερνα πλήθος συμπληρωμάτων μαζί με αυτό, αλλά αντίθετα με άλλα συμπληρώματα (κρεατίνη, γλουταμίνη, προορμονούχα) που μετά την χρήση τους θεώρησα must σαν συμπληρώματα το HMB μου άφησε αδιάφορη εντύπωση.

  6. #6
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Το HMB είναι πολύ καλός συνδιασμός με τη κρεατίνη.Επίσης βοηθάει στη λυποδιάλυση.Εγώ πήρα για ένα μήνα,οπότε δε μπορώ να σου πω αν με βοήθησε ή όχι.

  7. #7
    Unworthy
    Join Date
    12-10-07
    Location
    Αθηνα, Greece.
    Posts
    460

    Default

    Κανενα συμπληρωμα δεν βοηθαει. Ουτε καν η πρωτεινη! Λεει για παραδειγμα καποιος πηρα το ταδε fat burner και εχασα 4 κιλα σε 2 μηνες, εκανα διατροφη για γραμμωση. Για να δεις αν δουλευει το fatburner, μην αλαξεις την διατροφη σου ουτε την προπονηση (αεροβια ασκηση κυριως) και μετα μας λες αν εχασες εστω και μισο γραμμαριο. Το ιδιο και με την πρωτεινη, αντι για το συπληρωμα φαε κρεας, αυγα, ψαρι μετα την προπονηση και μετα πες μας αν ειδες καμια αλλαγη.... στανταρ καμια διαφορα δεν προκειτε να δεις. Τα κονομανε οι εταιριες του χωρου απο εμας, αυτο συβαινει και μονο. Δεν λεω και εγω παιρνω πρωτεινη καθαρα για λογους ευκολιας και για να μην τρωω πολλες σοκολατες, κατα τα αλλα πεταμενα λεφτα

  8. #8
    Pumping Iron
    Join Date
    17-01-07
    Location
    .
    Posts
    358

    Default

    Δε καταλαβαινω τη λογικη του τελευταιου post. Η πρωτεινη ειναι φαγητο. Τι σημαινει βοηθαει και δε βοηθαει; Σε βοηθαει οσο και ενα κεσεδακι τονος, γιατι απλα ειναι φαγητο.
    Leg pressing is acceptable if you have a vagina. Squat if you have a pair.

  9. #9
    Unworthy
    Join Date
    12-10-07
    Location
    Αθηνα, Greece.
    Posts
    460

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by information_leak

    Δε καταλαβαινω τη λογικη του τελευταιου post. Η πρωτεινη ειναι φαγητο. Τι σημαινει βοηθαει και δε βοηθαει; Σε βοηθαει οσο και ενα κεσεδακι τονος, γιατι απλα ειναι φαγητο.
    </blockquote id=quote>

    αυτο ακριβως λεω και εγω. ξαναδιαβασε τι γραφω για να καταλαβεις. ειναι εντως του τοπικ μιας και απευθυνομαι σε συπληρωματα

  10. #10
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Δε βοηθάνε?Τότε γιατί τα αγοράζει ο κόσμος?Στα περισσότερά σου ποστς είσαι πάρα πολύ κάθετι σε όλα.Αν το πιστεύεις ότι δε λειτουργούν τα συμπληρώματα,πήγαινε ένα σκεύασμα στο χημείο του κράτους και μετά κλείσε την εταιρία που το παράγει.Δεν λέω ότι όλα είναι καλά.Παντού υπάρχουν ΜΟΥΦΕΣ και ΚΑΛΑ.

  11. #11
    Unworthy
    Join Date
    12-10-07
    Location
    Αθηνα, Greece.
    Posts
    460

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by RIDE_BMX

    Δε βοηθάνε?Τότε γιατί τα αγοράζει ο κόσμος?Στα περισσότερά σου ποστς είσαι πάρα πολύ κάθετι σε όλα.Αν το πιστεύεις ότι δε λειτουργούν τα συμπληρώματα,πήγαινε ένα σκεύασμα στο χημείο του κράτους και μετά κλείσε την εταιρία που το παράγει.Δεν λέω ότι όλα είναι καλά.Παντού υπάρχουν ΜΟΥΦΕΣ και ΚΑΛΑ.
    </blockquote id=quote>

    Το οτι λειτουργει ή οχι η πρωτεινη, με την χημικη αναλυση που ακριβως κολαει? αν το παω για χημικη αναλυση τι θα γινει?? Θα μου πουν ειναι πρωτεινη ορου γαλακτος με τα ταδε αμινοξεα κτλ. So what? Δεν μιλησα ποτε για μουφα συμπληρωμα. Δεν ειναι μουφες απλα δεν λειτουργουν ετσι οπως τα πλασαρουν. Ειτε φας αυγα/κρεατα/ψαρια/γαλακτομικα μετα απο προπονηση ειτε το σκευασμα της πρωτεινης νομιζεις στην πραξη θα κανει καμια διαφορα? Απολυτως καμια, απλα ειναι βολικα αν δεν προλαβαινεις να φας ή αντι να καθαριζεις αυγα το πρωι χτυπας μια πρωτεινη, ευκολοτερο και συντομοτερο. Τα συμπληρωματα δεν κανουν θαυματα ουτε αντικαθηστουν το φαι ουτε ειναι καλυτερα απο το φαι ουτε θα σου βαλουν μυες. Τα κονομανε οι εταιριες και παραμυθιαζουν τον κοσμο. Δεν ειμαι ποτε καθετη σε οτι λεω , απλα η νοοτροπια μου λογο εμπειριας εχει αλλαξει και δεν ειναι αυτη που εχεις εσυ.

  12. #12
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Το ότι δεν έχουμε την ίδια νοοτροπία όμως δε σημαίνει ότι δεν έχω εμπειρία.Τα συμπληρώματα έχουνε πολύ γρηγορότερη αφομοίωση.Τέλος το off topic.

  13. #13
    Unworthy
    Join Date
    12-10-07
    Location
    Αθηνα, Greece.
    Posts
    460

    Default

    Αφου το λες εσυ ετσι θαναι. End of story

  14. #14
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    12-07-05
    Location
    Of The Art, Greece.
    Posts
    2,173

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by RIDE_BMX

    Τα συμπληρώματα έχουνε πολύ γρηγορότερη αφομοίωση.Τέλος το off topic.
    </blockquote id=quote>

    Πια συμπληρωματα εχουν γρηγορη αφομοιωση? η καζεινη ως συμπληρωμα δεν εχει.. το θετεις γενικα ενω μαλλον αναφερεσε στην Whey.

    by the Whey.. :D αν το δουμε απο αποψη ταχυτητας αφομοιωσης πως ακριβως θεωρεις οτι θα σε οφελησει ενα meal πρωτεινης whey απο ενα αντιστοιχο meal πρωτεινης απο ασπραδια αυγων?

    ερωτηση για να μαθω κατι παραπανω σε περιπτωση που εγω εχω κενα.

  15. #15
    Senior Bodybuilder JasonBlack's Avatar
    Join Date
    28-04-07
    Location
    Piraeus, Athens, Greece.
    Posts
    1,286

    Default

    Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να τρώω έξι γεύματα φαί την ημέρα οπότε συμπλήρωμα και πάλι συμπλήρωμα. Μακάρι να είχα την οικονομική και χρονική δυνατότητα να τρώω μόνο φαί αλλά δεν την έχω. Ούτε πιστεύω ότι μπορώ να πάρω κατάλληλη δόση κρεατίνης από το φαγητό ας πούμε. Όσο για την αφομοίωση συμφωνώ ότι δεν μπορούμε να γενικολογούμε, η καζείνη έχει αργή αφομοίωση και για αυτό είναι άριστο συμπλήρωμα για το βράδυ.

  16. #16
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    η πρωτεινη ειναι για να μας εξυπηρετει κ τιποτα παραπανω.ειναι θεμα ταχυτητας κ ευκολιας καθαρα,οπως αναφερατε παραπανω.

    υπαρχουν ομως κ συμπληρωματα τα οποια μας βοηθουν να δυναμωσουμε(κρεατινη πχ την οποια δεν μπορουμε να λαβουμε σε επαρκη ποσοτητες απο το φαγητο μας ,διοτι δεν μπορουμε να καταναλωσουμε τοση ποσοτητα για οικονομικους λογους η για το οτι δεν χωραει το στομαχι μας).

    τα λιποτροπικα δουλευουν κ ειδικα τα θερμογενετικα κ αυτο το καταλαβαινουμε απο την αυξηση θερμοκρασιας που εχουμε αφου τα λαβουμε.το θεμα ειναι οτι δεν κανει κανενα συμπληρωμα την βασικη δουλεια.αυτη την κανει η προπονηση,η αεροβικη κ η διατροφη. τα συμπληρωματα απλα δινουν ενα χερι βοηθειας.

    σχετικα με το hmb, ειναι αρκετα καλος σωματοδομητης,αλλα πρεπει να λαμβανετε πριν κ μετα την προπονηση,το λιγοτερο 3 γραμμαρια την ημερα(αναλογα το σωματικο βαρος)1,5γρ πριν κ 1,5 γρ μετα.συνδιαζεται πολυ καλα με κρεατινη, κ εχει κ ηπιες λιπολυτικες ικανοτητες.

    μου εχει δουλεψει αρκετα καλα στο παρελθον κ γενικα οτι κ αν χρησιμοποιω λειτουργει πολυ καλα στο σωμα μου.

    να προσθεσω οτι θεωρω θαυματουργο συμπληρωμα το gaba (γαμα-αμινοβουτυρικο οξυ) το οποιο πια εχει καταργηθει λογω του οτι προκαλουσε ταχυκαρδια κ δυσκολια στην αναπνοη αμεσως μετα την ληψη του.
    μου εδινε τρομερη ποιοτητα υπνου,πολυ αναρρωση κ εβλεπα να αυξανεται συνεχως η δυναμη μου κ το μεγεθος των μυων μου.δεν επαυε ομως να κανει τις παρενεργειες του αρκετα αισθητες....
    υπηρχε ομως τροπος να το χρησιμοποιεις ξεκινωντας ηπια την χρηση του.παρ ολα αυτα αφου το απαγορευουν πια οι ειδικοι,συμφωνω κ εγω μαζι τους.

  17. #17
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    22-02-08
    Location
    .
    Posts
    148

    Default

    το εχω χρησιμοποιησει και δεν μπορω να πω οτι ειδα και τρελη διαφορα..

    Πεταμενα λεφτα...

  18. #18

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by bigsteve

    η πρωτεινη ειναι για να μας εξυπηρετει κ τιποτα παραπανω.ειναι θεμα ταχυτητας κ ευκολιας καθαρα,οπως αναφερατε παραπανω.

    υπαρχουν ομως κ συμπληρωματα τα οποια μας βοηθουν να δυναμωσουμε(κρεατινη πχ την οποια δεν μπορουμε να λαβουμε σε επαρκη ποσοτητες απο το φαγητο μας ,διοτι δεν μπορουμε να καταναλωσουμε τοση ποσοτητα για οικονομικους λογους η για το οτι δεν χωραει το στομαχι μας).

    τα λιποτροπικα δουλευουν κ ειδικα τα θερμογενετικα κ αυτο το καταλαβαινουμε απο την αυξηση θερμοκρασιας που εχουμε αφου τα λαβουμε.το θεμα ειναι οτι δεν κανει κανενα συμπληρωμα την βασικη δουλεια.αυτη την κανει η προπονηση,η αεροβικη κ η διατροφη. τα συμπληρωματα απλα δινουν ενα χερι βοηθειας.

    σχετικα με το hmb, ειναι αρκετα καλος σωματοδομητης,αλλα πρεπει να λαμβανετε πριν κ μετα την προπονηση,το λιγοτερο 3 γραμμαρια την ημερα(αναλογα το σωματικο βαρος)1,5γρ πριν κ 1,5 γρ μετα.συνδιαζεται πολυ καλα με κρεατινη, κ εχει κ ηπιες λιπολυτικες ικανοτητες.

    μου εχει δουλεψει αρκετα καλα στο παρελθον κ γενικα οτι κ αν χρησιμοποιω λειτουργει πολυ καλα στο σωμα μου.

    να προσθεσω οτι θεωρω θαυματουργο συμπληρωμα το gaba (γαμα-αμινοβουτυρικο οξυ) το οποιο πια εχει καταργηθει λογω του οτι προκαλουσε ταχυκαρδια κ δυσκολια στην αναπνοη αμεσως μετα την ληψη του.
    μου εδινε τρομερη ποιοτητα υπνου,πολυ αναρρωση κ εβλεπα να αυξανεται συνεχως η δυναμη μου κ το μεγεθος των μυων μου.δεν επαυε ομως να κανει τις παρενεργειες του αρκετα αισθητες....
    υπηρχε ομως τροπος να το χρησιμοποιεις ξεκινωντας ηπια την χρηση του.παρ ολα αυτα αφου το απαγορευουν πια οι ειδικοι,συμφωνω κ εγω μαζι τους.
    </blockquote id=quote>

    Νομίζω το πιο καλό post του τόπικ![:-thumbu][:-thumbu]

    Σίγουρα υπάρχει μεγάλη αναντιστοιχία ανάμεσα σε αυτό που λένε τα περισσότερα συμπληρώματα ότι κάνουν, σε σύγκριση με αυτό που συμβαίνει στην πραγματικότητα. Το ότι τίποτα δεν δουλεύει είναι υπερβολή κατά τη γνώμη μου, από την άλλη όμως το ότι τα περισσότερα δεν κάνουν αυτά που υπόσχονται είναι γεγονός. Όσα συμπληρώματα καλύπτουν κενά της διατροφής είναι σίγουρο ότι θα "δουλέψουν", και τα περισσότερα είναι σε αυτό το στυλ, επομένως θα έλεγε κανείς ότι όντως δεν είναι απαραίτητα εάν κάποιος έχει ασχοληθεί με το να φτιάξει μια σωστή δίαιτα.

    Όμως υπάρχουν και ορισμένα άλλα όπως η κρεατίνη, και ίσως και 2-3 ακόμη, των οποίων η δράση εξαρτάται και από την ποσότητα που λαμβάνεται, και εκεί είναι σχεδόν αδύνατο να καλυφθεί η ποσότητα αυτή από τροφές.

    Υπάρχουν και άλλου είδους αμφιλεγόμενα συμπληρώματα όπως το ZMA και το tribulus, τα οποία, τουλάχιστον σε μελέτες από εργαστήρια που δεν έχουν σχέση με τις εταιρίες που τα πουλάνε, δεν έχουν δείξει το όφελος που υπόσχονται (αύξηση τεστοστερόνης και κατ'επέκταση μυϊκής μάζας). Παρόλα αυτά, σε ορισμένους ανθρώπους προσφέρουν καλύτερο ύπνο, ίσως και αυξημένη ερωτική επιθυμία. Το αν αυτό καλύπτει κάποια κενά που μπορεί να καλύψει η διατροφή ή αν είναι προσθετικό φαινόμενο, παραμένει άγνωστο. Παρόλα αυτά όμως, ακόμα και αν δεν ανεβάζουν πραγματικά την τεστοστερόνη, το γεγονός ότι προσφέρουν αυτά που έχουν παρατηρήσει κάποιοι μπορεί να τους οδηγήσει σε πιο δυνατές προπονήσεις, σε καλύτερη ανάρρωση λόγω καλύτερου ύπνου, κτλ. Δηλαδή είναι δυνατόν να υπάρχουν έμμεσα οφέλη, έστω και αν όχι αυτά που ευαγγελίζονται οι εταιρίες που τα πουλάνε.

    Πέρα από όλα αυτά, το θέμα είναι ότι η όποια βοήθεια είναι το κερασάκι στην τούρτα. Αν δεν υπάρχει η τούρτα από κάτω, το κερασάκι δεν στέκεται. Η' όπως έγραψε ο Σταύρος:

    <blockquote id=quote>Quote:
    το θεμα ειναι οτι δεν κανει κανενα συμπληρωμα την βασικη δουλεια.αυτη την κανει η προπονηση,η αεροβικη κ η διατροφη. τα συμπληρωματα απλα δινουν ενα χερι βοηθειας.</blockquote id=quote>

  19. #19
    Pumping Iron muaythaispirit's Avatar
    Join Date
    03-02-07
    Location
    athens
    Posts
    522

    Default

    εχω δοκιμασει 2 φορες της eas και 1 φορα της prolab..
    δυστηχως δεν καταλαβα τπτ

  20. #20
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    26-01-06
    Location
    Somewere you never went before, Neverland, Greece.
    Posts
    104

    Default

    ρε παιδια για HMB μιλαμε, μην ποσταρετε για τη χιλιοσυζητημενη πρωτεινη και κρεατινη. Το Topic ειναι ξεκαθαρο
    feelin blue

  21. #21
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    10-05-08
    Location
    thessaloniki, Botswana.
    Posts
    21

    Default

    Με αυτά που ακούω για ΗΜΒ .. ττελικά αμάλλον τσαμπα το παράγγειλα.

  22. #22
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    14-11-05
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    1,150

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by tcffatm

    Με αυτά που ακούω για ΗΜΒ .. ττελικά αμάλλον τσαμπα το παράγγειλα.
    </blockquote id=quote>

    Μα απ'ότι ξέρω το ΗΜΒ βοηθάει στην ανάρρωση και στην ταχύτερη αποκατάσταση τραυματισμών των μυών και όχι στο gain των μυών (γι'αυτή τη δουλειά είναι οι τροφές και η πρωτεϊνη σαν συμπλήρωμα) . Μάλιστα σκεφτώμουνα να το πάρω κι εγώ γι'αυτούς τους λόγους για μετά απο τις εξαντλητικές προπονήσεις που κάνω.
    By the way αν δε δοκιμάσεις δεν ξέρεις αν κάτι θα δουλέψει πάνω σου. Σκεφτώμουνα επίσης να πάρω και ΖΜΑ επειδή πολλές φορές δεν μπορώ να κοιμηθώ τα βράδυα μετά απο προπόνηση που με πιάνει υπερένταση, αλλά είδα ότι πίνοντας μόνο Μαγνήσιο είχα αυτο το αποτέλεσμα που ζητούσα! Οπότε το πώς και το αν θα δουλεψει το ΗΜΒ στον καθένα είναι σχετικό και δεν θα πρέπει να νομίζουμε ότι θα κάνει το "ΘΑΥΜΑ"!! Καμιά φορά νομίζω πως υπερεκτιμούμε κάποια συμπληρώματα με το να νομίζουμε πως αντι για 1 που προσφερουν θα μας προσφέρουν 10. Αυτό είναι το λάθος. [:-boggled]

  23. #23
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    10-05-08
    Location
    thessaloniki, Botswana.
    Posts
    21

    Default

    Κι εγω τα ίδια πολλές ώρες ποδήλατο κάθε μέρα μέσα-έξω ΒΜΧ ελπίζω να κάνει τπτ η μαλ.. το ΗΜΒ
    ΖΜΑ δεν μου κανε εμένα τίποτα για ύπνο. Χμ το μόνο ναρκωτικό που με ρίχνει για ύπνο και ξυπνάω μετά απο κανα 10ωρο είναι λεξοτανιλ μουχαχα, αλλά αυτό ειναι ναρκωτικο Y0-Y0 και το βρίσκω που και που απο γνωστούς ;p

  24. #24
    New Member
    Join Date
    18-05-08
    Location
    .
    Posts
    10

    Default

    HMB είχα ξεκινήσει μερικούς μήνες μετά που ξεκίνησα συστηματικά bodybuilding ενώ έπαιρνα απο τα άλλα συμληρώματα και γενικά βρίκα μια βελτίωση στα κιλά που σήκωνα. Δεν ξέρω αν ήταν αυτό ή μια φυσιολογική πρόοδος. Τα είχα παρατήσει και τώρα που ξεκινώ πάλι, σκεύτομαι να ξαναπάρω


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Συμπληρώματα Αργινίνης - Αξίζουν?
    By ron32 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 09-07-10, 15:05
  2. Συμπληρώματα διατροφής: βλαβερά ή όχι τελικά;
    By he-man in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 10
    Last Post: 09-04-08, 04:51
  3. Τελικά Χρειαζόμαστε Συμπληρώματα?
    By Musclemar in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 14
    Last Post: 17-01-08, 09:39

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •