Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 25 of 25
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    16-02-08
    Location
    .
    Posts
    3

    Default Απορία Για Κύκλους Χρήσης Συμπληρωμάτων

    Καλησπερα σε ολους. Ειμαι νεο μελος και θα ηθελα αν ειναι δυνατον να παρω μερικες απαντησεις ως προς την σωστη χρηση καποιων συμπληρωματων που παιρνω. Αυτα ειναι το ADENERGY STACK οπου βρισκομαι στον δευτερο μηνα χρησης και το tribulus 625 που ειμαι επισης στον δευτερο μηνα, περα απο την πρωτεινη οπου λαμβανω. Εχω ακουσει για τους κυκλους που πρεπει να κανεις σε συμπληρωματα οπως αυτα απλα δεν μου εχει ξεκαθαρισει καποιος τα χρονικα διαστηματα. Ευχαριστω προκαταβολικα.

  2. #2
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-04-07
    Location
    athens, glyfada, Greece.
    Posts
    25

    Default

    Καλησπερα! το tribulus το εχω χρησιμοποιησει και εγω και το επαιρνα για 2 μηνες και μετα περιπου δυο με τρεις βδομαδες το σταματαγα. νομιζω οτι γενικα ο κυκλος ειναι ενας με δυο μηνες. Για την πρωτεινη ομως δεν εχω ακουσει οτι χρειαζεται καποιο κυκλο αν ειναι καθαρη. Υπαρχουν πρωτεινες που εχουν μεσα κρεατινη η αλλα συμπληρωματα που χρειαζονται να κανεις κυκλο. σε αυτη την περιπτωση τοτε κανεις και στην πρωτεινη μια παυση! αυτα απο εμενα. θα μιλησουν και οι ποιο εμπειροι!

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    16-02-08
    Location
    .
    Posts
    3

    Default

    η πρωτεινη ειναι η gold standard whey της on. Η απορια μου ειναι κυριως για το adenergy που ξερω οτι περιεχει κρεατινη αναμεσα σε αλλα συστατικα. Και μια ακομα απορια για το tribulus , αυξανει δραματικα την ορεξη η ωφειλετε σε κατι αλλο αυτο που νοιωθω.

  4. #4
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-04-07
    Location
    athens, glyfada, Greece.
    Posts
    25

    Default

    Για κρεατινη ξερω οτι κανεις παυση μετα απο ενα μηνα.Επομενος καλο θα ηταν να την σταματησεις για ενα διαστημα. Τωρα για την ορεξη δεν το εχω ακουσει. Σε εμενα δεν ειδα καμια διαφορα.

  5. #5
    Unworthy
    Join Date
    12-04-07
    Location
    αθηνα, Greece.
    Posts
    817

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by vaggel

    Για κρεατινη ξερω οτι κανεις παυση μετα απο ενα μηνα.Επομενος καλο θα ηταν να την σταματησεις για ενα διαστημα. Τωρα για την ορεξη δεν το εχω ακουσει. Σε εμενα δεν ειδα καμια διαφορα.
    </blockquote id=quote>

    ο λογος που κανεις παυση στην κρεατινη;;;;

    ρωταω γιατι παιρνω ασταματητα 5γρ καθε μερα εδω και 7 χρονια

    θα ηθελα να μαθω τι επιπτωσεις υποτιθεται εχει καποιος που δεν κανει παυση

  6. #6
    Advanced Bodybuilder A_K_I_S's Avatar
    Join Date
    25-10-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    1,104

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by gigenis

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by vaggel

    Για κρεατινη ξερω οτι κανεις παυση μετα απο ενα μηνα.Επομενος καλο θα ηταν να την σταματησεις για ενα διαστημα. Τωρα για την ορεξη δεν το εχω ακουσει. Σε εμενα δεν ειδα καμια διαφορα.
    </blockquote id=quote>

    ο λογος που κανεις παυση στην κρεατινη;;;;

    ρωταω γιατι παιρνω ασταματητα 5γρ καθε μερα εδω και 7 χρονια
    θα ηθελα να μαθω τι επιπτωσεις υποτιθεται εχει καποιος που δεν κανει παυση
    </blockquote id=quote>Και ζείς ακόμα?????????????????
    Είοσαι σίγουρός 5 γρ καθημερινα επί 7 χρόνια??????
    Hellenic Skydivers

  7. #7
    Pumping Iron Red.Out's Avatar
    Join Date
    29-05-06
    Location
    Sin City.
    Posts
    550

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by vaggel
    ρωταω γιατι παιρνω ασταματητα 5γρ καθε μερα εδω και 7 χρονια
    </blockquote id=quote>

    Έλα τώρα κόψε κάτι...
    Φαντάζομαι ξέρεις τι λένε για τον αριθμο 7 ε? [:-alien]
    Eat clean, lift hard, fuck the rest.

  8. #8
    Unworthy
    Join Date
    12-04-07
    Location
    αθηνα, Greece.
    Posts
    817

    Default

    δεν εχω λογο να πω ψεματα 5γρ καθημερινα επι 7 χρονια μπορει να ειναι και παραπανω απο 7 χρονια

  9. #9
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    gigenis μπορεί να είσαι η εξαίρεση τότε.Γιατί αν ένας φυσιολογικός άνθρωπος έπαιρνε για 7χρόνια 5γρ τη μέρα θα είχε το νεφρό στο χέρι και το συκώτι παραμάσχαλα.:D:D:D:D:D

  10. #10
    Unworthy
    Join Date
    12-04-07
    Location
    αθηνα, Greece.
    Posts
    817

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by RIDE_BMX

    gigenis μπορεί να είσαι η εξαίρεση τότε.Γιατί αν ένας φυσιολογικός άνθρωπος έπαιρνε για 7χρόνια 5γρ τη μέρα θα είχε το νεφρό στο χέρι και το συκώτι παραμάσχαλα.:D:D:D:D:D
    </blockquote id=quote>

    ελεος ρε παιδια ελεος
    εχετε καμια μελετη που να δικαιολογει τα οσα λετε;;;;;;;;;;;;;

  11. #11
    Senior Bodybuilder FaTaL_ErrOr's Avatar
    Join Date
    26-09-06
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης, Greece.
    Posts
    2,146

    Default

    To γράφουν όλα τα συμπληρώματα απ' εξω... Read them before you use them... Μέγιστος κύκλος χρήσης 2 μήνες, εκτός κ αν είναι 6 για ειδικές περιπτώσεις...
    "Αν δεν μάθεις να κάνεις προπόνηση για σαρκόπλασμα, προκοπή δε θα δεις!"

    Bulking mode


    Αν δεν έχεις χρόνο να το κάνεις σωστά, πρέπει να 'χεις χρόνο να το κάνεις ξανά!

    Eat Less, Lift Moderate, Rest a Lot!!!
    Current status: Eating crap, Lifting Nothing, Resting... NOT!!!


  12. #12
    Pumping Iron panos24's Avatar
    Join Date
    13-03-07
    Location
    larisa, larisa, Greece.
    Posts
    581

    Default

    ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΛΗΨΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΩΝ ΚΡΕΑΤΙΝΗΣ
    Η ημερήσια λήψη συμπληρωμάτων κρεατίνης εξαρτάται από την ημερήσια ανάγκη εξωγενούς πρόσληψης, που με τη σειρά της εξαρτάται:

    α) Από την ποσότητα κρεατίνης που περιέχει η κανονική διατροφή.

    β) Από το καθαρό μυϊκό βάρος (προσοχή: όχι το σωματικό αλλά το καθαρό μυϊκό βάρος).

    γ) Από τον τύπο της προπόνησης.

    δ) Από την λειτουργική κατάσταση του οργανισμού.

    Τα τρία βασικά σχήματα λήψης κρεατίνης είναι:

    1. Πέντε (5) γραμμάρια τέσσερις φορές την ημέρα επί 5 ημέρες την εβδομάδα - διακοπή της λήψης της για τις υπόλοιπες δύο ημέρες κι επανέναρξη του κύκλου.

    2. Λήψη 23-30 γραμμαρίων (ανάλογα με το μυϊκό βάρος του αθλητή) μια φορά την ημέρα, μία ώρα πριν την προπόνηση, σε "κύκλους" δύο ή τριών ημερών που ακολουθούνται από διακοπή της λήψης της για μια-δύο ημέρες.

    3. Λήψη κρεατίνης τις ημέρες προπονήσεων υψηλής έντασης και αποφυγή της κατά τις ημέρες προπονήσεων πολλών επαναλήψεων.

    Σε κάθε περίπτωση καλύτερα αποτελέσματα φαίνεται να επιτυγχάνονται όταν προηγείται ένας κύκλος υπερφόρτωσης με κρεατίνη (5-7 ημέρες Χ 20-30 γραμμάρια), ακολουθεί μία συντήρηση 15-20 ημερών με δόσεις των 5-10 γραμμαρίων και διακοπή της χρήσης της για μία περίοδο 1-2 μηνών.


    ΔΙΑΚΟΠΤΟΜΕΝΗ ΧΡΗΣΗ
    Η διακοπτόμενη χρήση συμπληρωμάτων κρεατίνης θεωρείται αναγκαία ώστε το σώμα να διατηρήσει υψηλή την ικανότητα παραγωγής της και να μην "επαναπαυτεί" στην εξωγενή χορήγηση. Η αντίθετη άποψη λέει βέβαια ότι με αυτήν την λογική οι άνθρωποι που τρώνε καθημερινά κρέας επί πολλά χρόνια, δεν θα μπορούσαν να παράγουν καθόλου κρεατίνη...όμως ξεχνούν ότι για να πάρουμε τα 20 ή 30 γραμμάρια κρεατίνης από το κρέας θα χρειαζόταν να φάμε περίπου πέντε ή έξι κιλά μοσχάρι σε καθημερινή βάση.
    mr o

  13. #13
    Pumping Iron panos24's Avatar
    Join Date
    13-03-07
    Location
    larisa, larisa, Greece.
    Posts
    581

    Default

    Αντενδείξεις
    Κυριότερες αρνητικές επιδράσεις της χρήσης κρεατίνης αναφέρονται οι μυϊκές κράμπες και κάποιες γαστρεντερικές δυσλειτουργίες(διάρροια, πόνοι), χωρίς ωστόσο να επιβεβαιώνονται σε μεγάλος εύρος. Το 1999 ο FDA ανακοίνωσε 32 περιπτώσεις όπου η χρήση κρεατίνης σχετίσθηκε με καρδιακές αρρυθμίες, καρδιομυοπάθειες, φλεβική θρόμβωση ακόμα και θάνατο. Το γεγονός αυτό καθιστά τη χρήση τους ιδιαίτερα προσεκτική.
    mr o

  14. #14
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-06-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    1,974

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by gigenis

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by RIDE_BMX

    gigenis μπορεί να είσαι η εξαίρεση τότε.Γιατί αν ένας φυσιολογικός άνθρωπος έπαιρνε για 7χρόνια 5γρ τη μέρα θα είχε το νεφρό στο χέρι και το συκώτι παραμάσχαλα.:D:D:D:D:D
    </blockquote id=quote>

    ελεος ρε παιδια ελεος
    εχετε καμια μελετη που να δικαιολογει τα οσα λετε;;;;;;;;;;;;;
    </blockquote id=quote>

    Μελέτες και για τα αυτονόητα ρε συ gigenis ; Την κρεατίνη εκτός απο αυτή που παίρνεις μαζεμένη απο το συμπλήρωμα (5γρμ) παράγει και ο οργανισμός παίρνει και απο τις τροφές.Επομένως δεν παίρνεις μόνο 5 γρμ ημερησίως, αλλά αρκετά παραπάνω.

    Τέλος πάντων, αν παίρνεις 5 γρμ τη μέρα για 7 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα δεν σημαίνει ότι το ίδιο ισχύει για όλους.Επειδή δεν απέκτησες πρόβλημα εσύ, δεν θα αποκτήσει κανένας.
    KaKoFoNiX WaS HeRE !!!

  15. #15
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    21-03-05
    Location
    ΣΦΑΚΙΑ, Greece.
    Posts
    4,689

    Default

    Οφείλω να καταθέσω το εξής:
    Πριν κάνα δυο χρόνια που, για μία ακόμη φορά, ήταν σε έξαρση η πολεμική για τα ΑΑΣ & έπαιρνε η μπάλα τα συμπληρώματα από πρωτεΐνες - κρεατίνες έως πολυβιταμίνες σε εκπομπή στην τηλεόραση ενώ κατέκριναν και αναθεμάτιζαν λέει ένας τυπάκος, ο οποίος εμφανισιακά δεν είχε καμία σχέση με άνθρωπο που γυμνάζεται με βάρη, ότι παίρνει 5γρ κρεατίνης, καθημερινά, για 5 έτη.
    Στο τραπέζι ήταν και μεγαλογιατροί και άλλοι επαΐοντες αλλά κανένας δεν είπε τίποτε, όλοι μούγκα.
    Ένας που πήγε να πεταχτεί να πει καμιά μπαρούφα για να σώσει τα προσχήματα, το βούλωσε γρήγορα όταν ο τύπος ανέφερε ότι δεν έχει κανένα πρόβλημα κι ότι δεν υπάρχουν μελέτες για πρόκληση βλαβών στον οργανισμό από τόσο μικρή ποσότητα κρεατίνης.
    Το είδα με τα μάτια μου και το καταθέτω.
    "Να πεθαίνεις κάθε μέρα. Να γεννιέσαι κάθε μέρα. Ν' αρνιέσαι ο,τι έχεις κάθε μέρα. Η ανώτατη αρετή δεν είναι να 'σαι ελεύθερος παρά να μάχεσαι για την ελευθερία"

  16. #16
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-12-07
    Location
    Greece.
    Posts
    46

    Default

    Το Tribulus εχω διαβασει οτι σου ανεβαζει την φυσικη παραγωγη τεστοστερονης(Αν και δεν εχει αποδειχθει σε καποια σοβαρη επιστημονικη μελετη).Το χρησιμοποιουσαν και οι Αρχαιοι Ελληνες αθλητες.
    Τωρα η ποινα(και οι καυλες! που πιθανον) να εχεις να ωφειλονται ακριβως σ'αυτην την αυξηση της τεστοστερονης.Αν σου αυξησε την τεστοστερονη το τριμπιουλους εισαι τυχερος, δεν συμβανει σε ολους τους οργανισμους.Και αυξημενη τεστοστερονη μαζι με βαρη και καλη διατροφη σημαινει αυξηση της μυικης μαζας.Παντως αν θες κατι πιο βαρυ ,εκτος αναβολικων στεροειδων, δοκιμασε το Animal Stak ή το Animal Test της Universal.

    Τωρα για την πρωτεινη αν δεν εισαι σε περιοδο ογκου(γρηγορου αναβολισμου) η επιπλεον καταναλωση της απο συμπληρωματα καθημερινα ειναι αχρηστη και το εννοω,την ***** ολη.Αναλογιστου μονο,απο τα κιλα συμπληρωματος πρωτεινης που εχεις καταναλωσει σε ενα χρονο αλλα και απο την διατροφη σου, ποση πραγματικα εχεις βαλει στο σωμα σου;!

    Τωρα την κρεατινη το σωμα την φχιαχνει και μονο του και αν του την δινεις ετοιμη για μεγαλο χρονικο διαστημα τοτε αρχιζει να 'βαριεται' να την φτιαξει.Μεχρι τους δυο μηνες συνεχους ληψης της απο συμπληρωματα ειναι ok.Απο εκει και περα κανεις κακο στον οργανισμο.

  17. #17
    Unworthy
    Join Date
    12-04-07
    Location
    αθηνα, Greece.
    Posts
    817

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by sifis

    Οφείλω να καταθέσω το εξής:
    Πριν κάνα δυο χρόνια που, για μία ακόμη φορά, ήταν σε έξαρση η πολεμική για τα ΑΑΣ & έπαιρνε η μπάλα τα συμπληρώματα από πρωτεΐνες - κρεατίνες έως πολυβιταμίνες σε εκπομπή στην τηλεόραση ενώ κατέκριναν και αναθεμάτιζαν λέει ένας τυπάκος, ο οποίος εμφανισιακά δεν είχε καμία σχέση με άνθρωπο που γυμνάζεται με βάρη, ότι παίρνει 5γρ κρεατίνης, καθημερινά, για 5 έτη.
    Στο τραπέζι ήταν και μεγαλογιατροί και άλλοι επαΐοντες αλλά κανένας δεν είπε τίποτε, όλοι μούγκα.
    Ένας που πήγε να πεταχτεί να πει καμιά μπαρούφα για να σώσει τα προσχήματα, το βούλωσε γρήγορα όταν ο τύπος ανέφερε ότι δεν έχει κανένα πρόβλημα κι ότι δεν υπάρχουν μελέτες για πρόκληση βλαβών στον οργανισμό από τόσο μικρή ποσότητα κρεατίνης.
    Το είδα με τα μάτια μου και το καταθέτω.

    </blockquote id=quote>

    ακριβως αν και δεν ειμουν εγω ο κυριος

    τωρα για ληψη απο την τροφη
    1 κιλο φιλετο μοσχαριου σου παρεχει 3-5 γρ κρεατινης
    800γρ ρεγκα σου παρεχουν 3 γρ κρεατινης
    1κιλο φιλετο κοτοπουλο δινει 2-3 γρ


    ειμαι αντιθετος στην υπερπληρωση με κρεατινη 20γρ για 5 μερες και μετα συντηρητικη ληψη

    οπως και ειμαι αντιθετος στις φορμουλες κρεατινης

    any way αν καποιος δεν δεχεται αυτα που λεω δεν προκειται να τα βαψω και μαυρα

    οπως ειπα δεν εχω κανενα κερδος να πω ψεματα

  18. #18
    New Bodybuilder
    Join Date
    03-06-08
    Location
    kavala, Greece.
    Posts
    3

    Default

    Καλησπερα σε ολους!Μιας και δεν βρικα που αλου να γραψω την απορια μου την αναφερο σε αυτη τη συζητηση που βρικα ποιο σχετικη!
    Παιρνω συμπληρωμα πρωτεινης (80αρα) εδω και 7 μηνες και 3 μηνες αμηνοξεα!Ενω ασκουμε 10 μηνες πολυ εντατικα τωρα!Τα αποτελεσματα ειναι ενθαριντηκα και για μενα πολυ ωραια!Το θεμα ειναι να συνεχισω τα συμπληρωματα?η να κανω παυση?Αν ειναι να κανω παυση πειτε μου για ποσο διαρκεια χρειαζεται?Π.χ να περνω 3 μηνες και να σταματαω 1 να περνω 5 και να σταματαω 1?η να μην σταματαω ποτε?Συμπληρωνω οτι περνω μεγαλες ποσοτητες πρωτεινης και απο το φαγητο!Αλλα απο συμπληρωματα παιρνω μονο πρωτεινη-αμινοξεα (ας πουμε ελαφρια πραγματα)

  19. #19
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    25-06-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,337

    Default

    αν δεν κανεις αλογιστη χρηση δεν υπαρχει λογος να τα σταματησεις . Απλα μην κανεις υπερβολες ουτε με το φαγητο αλλα ουτε με τα συμπληρωματα .

  20. #20
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-06-09
    Location
    Kavala, Greece.
    Posts
    7

    Default

    Γεια σας και απο μενα!Με ενδιαφερει το θεμα!Εχω και εγω μια ερωτηση παιρνω πρωτεινη (2 δωσεις) και αμινοξεα (5 πριν τον υπνο)εδω και 8 μηνες περιπου!Εκτος απο τους γυρο μου που μου λενε κοψτα ειναι διλητηρια χημικα μπλα μπλα κτλ Μου ειπε και ο γυμναστης αλλα και καναδυο φιλοι οτι στο 3μηνο ειναι καλο να κανεις παυση για 1-2 μηνες για να μην συνιθιζει ο οργανισμος και μετα οταν τα κοψεις δεν μπορεις να τραβας τιποτα!Συν οτι επιβαρινω τα νεφρα μου και το συκωτι μου!Ισχυει κατι τετοιο?Νομιζω οτι ακολουθω τις οδυγειες χρησης και δεν κανω υπερβολες!Βεβαια το φαγητο μου ειναι προσεγμενο και επιλεγμενο με βαση την πρωτεινη!Πχ κοτοπουλο γαλοπουλα μακαρονια σογιας τονο φακι γαλοπουλα κτλ!Να κανω παυση στα 2 παραπανω συμπλιρωματα(και αν ναι για ποσο καιρο και ανα ποια διαστηματα να κοβω?1 μηνα 2?) η ειναι χαζα αυτα που ακουω και δεν χρειαζεται παυση?

  21. #21
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    δεν ισχυει τίποτα απο αυτα που εγραψες, και αν ρωτησεις το λόγο αυτους που σου τα ειπαν δε θα ξερουν , γιατι απλουστατα δεν υπαρχει.

    όσο για τα νεφρα συκωτια κλπ. να ξερεις ότι η δόση κανει το φαρμακο δηλητήριο. Και το νερό στην καταληλη δόση μπορει να σε στειλει. Όση προσοχή χρειάζεται σε κοτοπουλο γαλα αυγα κλπ, αλλη τοση χρειάζεται και στα πρωτεινουχα σκευασματα αφου όλα αυτα περιεχουν πρωτείνη και τιποτα αλλο μαγικό. Όπως και να το κανουμε , η λευκινη είναι λευκίνη απόπου και να την παρεις.

  22. #22
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    10-05-09
    Location
    Athens
    Posts
    231

    Default

    Σωστά αλλά από την άλλη και να μη τα παίρνεις καθόλου δεν εγινε και τιποτα, αν βεβαια αντικαταστήσεις με φαγητό την ποσότητα πρωτεινης που σου προσφέρουν

  23. #23
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-06-09
    Location
    Kavala, Greece.
    Posts
    7

    Default

    Aρα μου λετε οτι μπορω να συνεχισω κανονικα τα συμπληρωματα αυτα που ανεφερα 12 μηνες το χρονο χωρις παυση αν μετριαζω τις ποσοτητες πρωτεινης απο φαγητο και συμπλιρωματα!Καταλαβα σωστα?Ευχαριστω για τις απαντησεις!

  24. #24
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    αν χρειάζεται καποιο συμπληρωμα διακοπη θα το γραφει πανω

  25. #25
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-06-09
    Location
    Kavala, Greece.
    Posts
    7

    Default

    Αυτα που αγοραζω δεν γραφουν κατι τετοιο μιλαω για απλη πρωτεινη χωρις τπτ προσθετο(πχ. κρεατινη που περιεχουν καποιες) μεσα και για πολυαμινοξεα οχι σκετα bcaa!Συγνωμη αν σας κουρασα και ευχαριστω για τις πολιτοιμες συμβουλες σας!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •