Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    07-11-07
    Location
    Salonica.
    Posts
    15

    Default Whey-dextroze-maltodextrin(πότε και πόσο)

    Πήρα whey δεξτρόζη και μαλτοδεξτρίνη.Λέω να πέρνω αμέσως μετά την προπόνηση 20g kai 20g απο τους δύο υδατάνθρακες και μισή ώρα μετά 1,5 scoop whey.Αυτά απο ότι διάβασα, είμαι σίγουρος οτί κάτι παραπάνω θα έχετε να μου πείτε εσείς.Ευχαριστώ!

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-06-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    1,974

    Default

    Γιατί να πάρεις τους απλούς υδατάνθρακες σκέτους και την πρωτείνη μισή ώρα μετά μόνη της ;
    Δηλαδή γιατί να μην τα πάρεις ταυτόχρονα ; με ποια λογική ;
    KaKoFoNiX WaS HeRE !!!

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    07-11-07
    Location
    Salonica.
    Posts
    15

    Default

    Χωρίς να διατείνομαι οτι είμαι ειδικός ή κατι τέτοιο, απλά διάβασα ότι δεν βάζουμε και την πρωτεΐνη γιατί θέλουμε να μας ανεβάσει το γλυκογόνο η μαλτοδεξτρινη και η δεξτροζη και να μας στείλει πιο γρήγορα την πρωτεΐνη στον οργανισμό μας.Δεν ισχύει?

  4. #4
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-06-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    1,974

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by riko

    Χωρίς να διατείνομαι οτι είμαι ειδικός ή κατι τέτοιο, απλά διάβασα ότι δεν βάζουμε και την πρωτεΐνη γιατί θέλουμε να μας ανεβάσει το γλυκογόνο η μαλτοδεξτρινη και η δεξτροζη και να μας στείλει πιο γρήγορα την πρωτεΐνη στον οργανισμό μας.Δεν ισχύει?
    </blockquote id=quote>

    Όλα έχουν ένα μέτρο.Το να πάρεις σκέτη δεξτρόζη και μαλτοδεξτρίνη 50 γραμμάρια περίπου θα ανεβάσει τόση πολύ τη γλυκόζη του αίματος που θα χρειαστεί ακόμα περισσότερη ινσουλίνη για να φύγει η γλυκόζη απο το αίμα.
    Θα μου πεις , που είναι το κακό ; το κακό είναι ότι μακροχρόνια αυτό ίσως να σου δημιουργήσει πρόβλημα διαβήτη.Επίσης δεν νομίζω ότι όσο περισσότερη ινσουλίνη τόσο καλύτερα.Έχω την αίσθηση ότι απο ένα σημείο και μετά δεν κάνει καμία διαφορά.

    Τέλος χωρίς να έχω διαβάσει κάτι σχετικό, κάνοντας μια σούμα απο τις γνώσεις που έχω, όταν θα βγει η ινσουλίνη στο αίμα πρέπει να υπάρχουν είδη τα αμινοξέα στο αίμα (όπως και η γλυκόζη) για να "περάσουν" μέσα στους μυς με την ινσουλίνη όλα τα απαραίτητα.Αν η ινσουλίνη βγεί πριν τα αμινοξέα, ποιο το νόημα ;
    KaKoFoNiX WaS HeRE !!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •