Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 19 of 19
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-03-07
    Location
    Lefkosia, Cyprus.
    Posts
    49

    Default Τι συμπληρώματα προτείνετε?

    Θα αρχίσω πρόγραμμα αύξησης όγκου από αύριο αλλά ακόμα να καταλήξω στα συμπληρώματα που θα χρησιμοποιώ. Αποφάσισα προς το παρών να πίνω whey το πρωί μόλις ξυπνάω και αμέσως μετά την προπόνηση και καζείνη αμέσως πριν τον ύπνο. Επίσης σκέφτομαι να πάρω και πολυβιταμίνη. ΑΛΛΑ δεν έχω ιδέα για τις δόσεις που πρέπει να παίρνω και για οτιδήποτε άλλο συμπλήρωμα θα μου είναι χρήσιμο. Εσείς τι μου προτείνετε?

    ΥΓ. Ξέρω ότι αν η διατροφή μου είναι καλή τότε τα συμπληρώματα δεν είναι αναγκαία αλλά τα χρειάζομαι γιατί το βρίσκω τρομερό δύσκολο να τηρήσω ένα τέλειο διατροφικό πρόγραμμα.

  2. #2
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Πολυβιταμίνη θα σου πρότεινα την Optimen της ON που έχει τα πάντα μέσα.Το καλύτερο θα ήταν να πίνεις την Whey με το που ξυπνήσεις και μετά από μισή ώρα 45λεπτά να τρώς κανονικό πρωινό.Η να τρως πρώτα πρωϊνό και μετά από 2μιση ώρες την πρωτεϊνη.Καλό θα ήταν να πάρεις και μια δεξτρόζη από το φαρμακείο(Γύρω στα 4ευρώ το κιλό έχει) και να την πίνεις μαζί με την Whey αμέσως μετά την προπόνηση.45λεπτά μετά τη προπόνηση κανονικό γεύμα.Βασικά έχω την εντύπωση ότι έχεις βάλει τις πρωτεϊνες σαν αντικατάστατα γεύματος που είναι τελείως μα τελείως λάθος ιδίως για όγκο.Αφού και οι 3δόσεις που παίρνεις άντε να βγάζουνε το πολύ πολύ 450θερμίδες.Ενώ 3γεύματα σου βγάζουνε σχεδόν 1400-1500 θερμίδες.

  3. #3
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Πολυβιταμίνη θα σου πρότεινα την Optimen της ON που έχει τα πάντα μέσα.Το καλύτερο θα ήταν να πίνεις την Whey με το που ξυπνήσεις και μετά από μισή ώρα 45λεπτά να τρώς κανονικό πρωινό.Η να τρως πρώτα πρωϊνό και μετά από 2μιση ώρες την πρωτεϊνη.Καλό θα ήταν να πάρεις και μια δεξτρόζη από το φαρμακείο(Γύρω στα 4ευρώ το κιλό έχει) και να την πίνεις μαζί με την Whey αμέσως μετά την προπόνηση.45λεπτά μετά τη προπόνηση κανονικό γεύμα.Βασικά έχω την εντύπωση ότι έχεις βάλει τις πρωτεϊνες σαν αντικατάστατα γεύματος που είναι τελείως μα τελείως λάθος ιδίως για όγκο.Αφού και οι 3δόσεις που παίρνεις άντε να βγάζουνε το πολύ πολύ 450θερμίδες.Ενώ 3γεύματα σου βγάζουνε σχεδόν 1400-1500 θερμίδες.

  4. #4
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-03-07
    Location
    Lefkosia, Cyprus.
    Posts
    49

    Default

    Αν το πρωί δεν πίνω whey αλλά τρώω πρόγευμα πλούσιο σε πρωτείνες (π.χ. 4-5 ασπράδια σε κρέπα με 1 κουταλια μέλι, αμύγδαλα και μπανάνα) είναι εντάξει? και να πίνω την whey αμέσως μετά το γυμναστήριο, μετά από 45 λεπτά κανονικό γεύμα και τη νύχτα αμέσως πριν κοιμηθώ ένα shake κασείνης. ε?

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-03-07
    Location
    Lefkosia, Cyprus.
    Posts
    49

    Default

    Αν το πρωί δεν πίνω whey αλλά τρώω πρόγευμα πλούσιο σε πρωτείνες (π.χ. 4-5 ασπράδια σε κρέπα με 1 κουταλια μέλι, αμύγδαλα και μπανάνα) είναι εντάξει? και να πίνω την whey αμέσως μετά το γυμναστήριο, μετά από 45 λεπτά κανονικό γεύμα και τη νύχτα αμέσως πριν κοιμηθώ ένα shake κασείνης. ε?

  6. #6
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Όταν λες κρέπα εννοείς το ζυμάρι μόνο ε?Βασικά 4-5 ασπράδια είναι λίγη πρωτεϊνη.Βάλε και και κουάκερ με γάλα και άσε τα αμύγδαλα για το βράδυ.Η Whey για μετά το γυμναστήριο είναι ότι πρέπει.

  7. #7
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Όταν λες κρέπα εννοείς το ζυμάρι μόνο ε?Βασικά 4-5 ασπράδια είναι λίγη πρωτεϊνη.Βάλε και και κουάκερ με γάλα και άσε τα αμύγδαλα για το βράδυ.Η Whey για μετά το γυμναστήριο είναι ότι πρέπει.

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-03-07
    Location
    Lefkosia, Cyprus.
    Posts
    49

    Default

    OK. Σκεφτόμουνα και για κρεατίνη... διάβασα κάποια πράγματα για την δουλειά που κάνει αλλά δεν ξέρω αν θα είναι καλά να αρχίσω από τώρα με τρία συμπληρώματα. Ίσως να είναι καλύτερα να περιμένω λίγο ή όχι? Ή υπάρχει κάποιο άλλο συμπλήρωμα που θα βοηθούσε περισσότερο να πετύχω τους στόχους μου?

  9. #9
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-03-07
    Location
    Lefkosia, Cyprus.
    Posts
    49

    Default

    OK. Σκεφτόμουνα και για κρεατίνη... διάβασα κάποια πράγματα για την δουλειά που κάνει αλλά δεν ξέρω αν θα είναι καλά να αρχίσω από τώρα με τρία συμπληρώματα. Ίσως να είναι καλύτερα να περιμένω λίγο ή όχι? Ή υπάρχει κάποιο άλλο συμπλήρωμα που θα βοηθούσε περισσότερο να πετύχω τους στόχους μου?

  10. #10
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Μα παίρνεις 1συμπλήρωμα.Πρωτεϊνες είναι και τα 2.Κρεατίνη θα σου πρότεινα να πάρεις όταν φτάσεις κοντά στα όρια σου.Δηλαδή όταν βλέπεις ότι πας να μείνεις στάσιμος σε σωματικό βάρος και σε κιλά στις ασκήσεις.Θα σου δώσει δύναμη και βάρος λόγο νερών.Θα σου πρότεινα για αρχή μονοϋδρική με υδατάνθρακα.Πολύ καλή και δοκιμασμένη από μένα είναι η Pre-Load της ON που έχει ηλεκτρολύτες και Q10 μέσα και κάτι άλλα.Κάνε ένα search στο Google και θα δεις.Βασικά δεν έχω πάρει και άλλη για να συγκρίνω.

  11. #11
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Μα παίρνεις 1συμπλήρωμα.Πρωτεϊνες είναι και τα 2.Κρεατίνη θα σου πρότεινα να πάρεις όταν φτάσεις κοντά στα όρια σου.Δηλαδή όταν βλέπεις ότι πας να μείνεις στάσιμος σε σωματικό βάρος και σε κιλά στις ασκήσεις.Θα σου δώσει δύναμη και βάρος λόγο νερών.Θα σου πρότεινα για αρχή μονοϋδρική με υδατάνθρακα.Πολύ καλή και δοκιμασμένη από μένα είναι η Pre-Load της ON που έχει ηλεκτρολύτες και Q10 μέσα και κάτι άλλα.Κάνε ένα search στο Google και θα δεις.Βασικά δεν έχω πάρει και άλλη για να συγκρίνω.

  12. #12
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-03-07
    Location
    Lefkosia, Cyprus.
    Posts
    49

    Default

    Ωραία θα το ψάξω.

    Και κάτι τελευταίο. Τι δόσεις προτείνετε για την whey το πρωί και μετά το γυμναστήριο και κασείνη πριν τον ύπνο?

  13. #13
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-03-07
    Location
    Lefkosia, Cyprus.
    Posts
    49

    Default

    Ωραία θα το ψάξω.

    Και κάτι τελευταίο. Τι δόσεις προτείνετε για την whey το πρωί και μετά το γυμναστήριο και κασείνη πριν τον ύπνο?

  14. #14
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Κόντα στα 33γρ αν μπορείς.Πιανείς εταιρίας έχεις πάρει?ΟΛΑ τα συμπληρώματα λένε από πίσω δοσολογίες.Καλύτερα διάβασε αυτές.

  15. #15
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Κόντα στα 33γρ αν μπορείς.Πιανείς εταιρίας έχεις πάρει?ΟΛΑ τα συμπληρώματα λένε από πίσω δοσολογίες.Καλύτερα διάβασε αυτές.

  16. #16
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    16-02-08
    Location
    .
    Posts
    11

    Default

    ρε παιδια θελω να στεγνωσω τελειως τι προτεινετε???

  17. #17
    Pumping Iron
    Join Date
    07-01-06
    Location
    .
    Posts
    419

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by zero

    ρε παιδια θελω να στεγνωσω τελειως τι προτεινετε???
    </blockquote id=quote>
    Attached Image:


  18. #18
    Pumping Iron muaythaispirit's Avatar
    Join Date
    03-02-07
    Location
    athens
    Posts
    522

    Default

    πολυ καλο!
    το εχω δοκιμασει χαχαχαχαχ :D

  19. #19
    Senior Bodybuilder JasonBlack's Avatar
    Join Date
    28-04-07
    Location
    Piraeus, Athens, Greece.
    Posts
    1,286

    Default

    Για μένα αφού τώρα αρχίζεις πάρε πολυβιταμίνη, πρωτείνη και αμινοξέα. Πολυβιταμίνη της Optimum προτείνω και εγώ, τώρα για πρωτείνη προτιμώ πάντα πρωτείνες όγκου. Καλά αποτελέσματα έχω πάντα με Promass της Cnp. Τώρα για κρεατίνη θα σου πρότεινα να κάτσεις μια δυο βδομάδες με πρωτείνη και πολυβιταμίνη και μετά να την βάλεις. Τώρα ξεκινάω όγκο και εγώ (τέλος του μήνα δηλαδή) μετά απο 5μηνο διάλειμμα προπονήσεων και έτσι θα το κάνω, δυο βδομάδες μπαίνω διατροφή με πολυβιταμίνη και πρωτείνη πριν ξεκινήσω προπονήσεις, και μετά θα βάλω σταδιακά αμινοξέα,κρεατίνη, νητρικό οξείδιο, προορμονούχο και ταυτόχρονα με όλα αυτά μικρή ποσότητα λιποδιαλύτη για να μην χάσω τον έλεγχο στην μέση. Όλα αυτά συνδυασμένα με καλή διατροφή.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •