Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 29 of 29
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    14-05-07
    Location
    aigaleo, athens, Greece.
    Posts
    247

    Default Νευρομυική ανάρρωση (Μέρος 2ο)

    Κατ'αρχήν να πω πως χαίρομαι που το topic που άνοιξα είχε ανταπόκριση και ένα ευχαριστώ σε αυτούς που επιβράβευσαν την προσπάθεια μου. Συνεχίζοντας το θέμα θα αναφερθώ στους διάφορους παράγοντες που επηρεάζουν τη ανάρρωση μας και σε διάφρους τρόπους που θα μας βοηθήσουν να ανρρώσουμε πιο αποτελεσματικά.

    [u]</u> 1) Ο ΡΟΛΟΣ ΤΟΥ ΥΠΝΟΥ

    Όλοι νομίζω γνωρίζουν τη μεγάλη σημασία του καλού ύπνου για την ξεκούραση. Η πιο διαδεδομένη θεωρία προτείνει 8 ώρες ύπνο την ημέρα, πολλοί προπονητές όμως πιστεύουν, πως για κάποιον που ασχολείται με κάποια αθλητική δραστηριότητα σε συχνή βάση, είναι προτιμότερο 9-10 ώρες βραδινού ύπνου και μία επιπλέον ώρα κατά τη διάρκεια της ημέρας (πράγμα δύσκολα εφαρμόσιμο για έναν εργαζόμενο). Όσοι πάντως νιώθετε πως δεν αναρρώνετε πλήρως ανάμεσα στις προπονήσεις, δοκιμάστε για μια εβδομάδα να προσθέσετε ένα ακόμη δίωρο στο βραδινό ύπνο και δείτε τι αποτελεσμα θα χει.
    Προσέχουμε ακόμα να αποφεύγουμε τα βαριά φαγητά το βράδυ, αφού χωνεύονται δύσκολα και η χώνεψη εμποδίζει το βαθύ ύπνο. Ομοίως αποφεύγουμε αλμυρά και τα διάφορα καρυκεύματα, που προκαλούν δίψα και ξύπνημα για νερό. Ο βαθύς και συνεχής ύπνος είναι το ζητούμενο.

    [u]</u> 2) ΣΩΣΤΗ ΣΧΕΔΙΑΣΗ - ΚΥΛΙΟΜΕΝΗ ΕΝΤΑΣΗ

    Σχεδιάζουμε το πρόγραμμα που θα ακολουθήσουμε, θέτοντας ως πρώτη προτεραιοτητα τη σχέση ένταση προπόνησης - χρόνος ανάρρωσης. Αν πχ. κάποιος δημιουργήσει ένα πρόγραμμα τριών προπονήσεων την εβδομάδα, αποφασίσει να το ακολουθήσει για 10 εβδομάδες και έχει στόχο κάθε εβδομάδα να αυξάνει κιλά στις ασκήσεις, δε νομίζω να χει επιτυχία στο στόχο του εκτός κι αν είναι αρχάριος.
    Απ' την άλλη ένα πρόγραμμα σαν το παρκάτω:

    1η-4η-8η εβδομάδα: Χαμηλή ένταση προπόνησης
    2η-5η-9η εβδομάδα: Μέση ένταση προπόνησης
    7η εβδομάδα: Ξεκούραση
    3η-6η-10η εβδομάδα: Μέγιστη ένταση - Αύξηση κιλών στις ασκήσεις

    Έχει περισσότερες πιθανότητες να αποδώσει, αφού δεν απαιτεί από το σώμα να λειτουργεί συνεχώς στο full, αλλά δίνει χρόνο ανάρρωσης πριν και μετά τη μεγάλη προσπάθεια, που επαναλαμβάνεται κάθε τρεις εβδομάδες και όχι συνεχώς.

    [u]</u> 3) ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΥΓΡΟΥ ΣΤΟΙΧΕΙΟΥ

    Οι περισσότεροι νομίζω το έχουμε ζήσει. Επιστρέφοντας στο σπίτι από κάποια κοπιαστική εργασία ή αθλητική δραστηριότητα και αφού κάνουμε το μπάνιο μας, βγαίνουμε απ' τη μπανιέρα νιώθοντας μεγάλη αναζωογόνηση και ευεξία. Κάποιοι προτείνουν το ντους με εναλλαγή ζεστού - κρύου νερού, αμέσως μετά την προπόνηση. Προσωπικά δε μπορώ το κρύο νερό, ειδικά τις κρύες μέρες και αποφεύγω τέτοιες τεχνικές. Το καλύτεο πιστεύω, είναι να κάνουμε αυτό που δέχεται καλύτερα το σώμα μας.
    Αντίστοιχα ευεργετικά αποτελέσματα έχουν τα κάθε τύπου υδρομασάζ και thermal spa. Αυτό που έχω δει προσωπικά πως λειτουργεί είναι τα φυσικά θερμά-ιαματικά λουτρά. Το περασμένα καλοκαίρι, πέρασα κάποιες μέρες λόγω δουλειάς κοντά στις Θερμοπύλες και τα απογεύματα περνούσα για μισή ωρίτσα από τα τοπικά ιαματικά λουτρά. Αυτό που μου έκανε εντύπωση, ήταν πως μετά την 20λεπτή παραμονή μου στο νερό, εκτός της αναζωογόνησης που ένιωθα, είχα πολύ μεγάλη ευλυγισία και εκτελούσα μπροστινές διατάσεις μεγάλου εύρους, χωρίς να νιώθω τράβηγμα στους μηριαίους δικεφάλους, πράγμα που ούτε κατά διάνοια δε μπορώ να πετύχω σε άλλη φάση. Γνωρίζοντας πως το νευρικό σύστημα καθορίζει το εύρος κίνησης των μύων, δε μου έμεινε περιθώριο αμφισβήτησης της επίδρασης των θερμών λουτρών στο ΚΝΣ.

    [u]</u> 4) ΔΙΑΤΡΟΦΗ - ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ

    Το συγκεκριμένο θέμα έχει δύο σκέλη. Το πρώτο αφορά τη σωστή λειτουργία των ενδοκρινικού, μιας και η καλή λειτουργία ενός συστήματος επηρεάζει και τη λειτουργία των υπολοίπων. Πιο συγκεκριμένα μας ενδιαφέρει να κρατήσουμε σταθερή την αναλογία αναβολικών και καταβολικών ορμονών, μιας και η βαριά προπόνηση τείνει να μειώσει τα επίπεδα της τεστοστερόνης και να αυξήσει την κορτιζόλη. Για τη μείωση της κορτιζόλης τρώμε ένα γεύμα πλούσιο σε πρωτείνη και υδατάνθρακα 30 - 45 λεπτά μετά την προπόνηση. Τα επίπεδα τεστοστερόνης, φαίνεται πως επηρεάζονται σε θετικό βαθμό, από την κατανάλωση καλής ποιότητας λιπαρών και ορισμένων μετάλλων, όπως το zinc και το μαγνήσιο.
    Το δεύτερο σκέλος αφορά τη χρήση βοτάνων, όπως το χαμομήλι και ειδικών συμπληρωμάτων που οδηγούν σε χαλάρωση και βαθύ ύπνο. Δεν έχω ασχοληθεί πολύ με το θέμα, νομίζω πάντως πως απ' τα πιο γνωστά συμπληρώματα γι αυτό το σκπό είναι το zma, η μελατονίνη και το αμινοξύ τρυπτοφάνη. Μια τέτοια φόρμουλα ιδίας κατασκευής, χρησιμοπιούσε και ο Frank Zane για να μειώσει τους πόνους, όταν εγχειρήστηκε στον ώμο. Υπάρχουν βέβαια και πιο "βαριά" ηρεμιστικά, δε ξέρω όμως αν ενδύκνειται η συχνή χρήση τους και τι παρενέργειες μπορεί να επιφέρουν.

    [u]</u> 5) SAUNA

    Ο Αμερικάνος John Davies, αναφέρει για την αξία της σάουνας:
    "Η σάουνα βρίσκεται σε όλα σχεδόν τα γυμναστήρια λίγοι όμως γνωρίζουν τι ακριβλως ειναι και το σωστό τρόπο χρήσης τους. Για τους Σοβιετικούς η σάουνα, αποτελεί ένα από τα σημαντικότερα εργαλεία επιτάχυνσης της ανάρρωσης και είναι ένα από τα πιο πολυσυσζητημένα θέματα στα διάφορα εγχειρίδια προπονητικής τους.
    Η χρήση της σάουνας επιταχύνει την ανάρρωση μεταξύ των προπονήσεων. Έρευνες αναφέρουν πως 15 λεπτά στη σάουνα, έχουν ευεργετική επίδραση, που ισοδυναμεί με δυο ώρες ξεκούραησης. Η παραμονή 10 λεπτά στο ζεστό περιβάλλον της ξεκουράζει τους μυς και αυξάνει την τοπική και περιφερειακή ροή του αίματος. Βοηθάει στη χαλάρωση, στην αποβολή τοξινών από τον οργανισμό και στην ομαλή λειτουργια του μεταβολισμού".

    Για τη σωστή χρήση της αναφέρει:
    "Πάντα προτείνω πριν τη χρήση της σάουνας να κάνετε ένα ντους και να τρίβετε όλο το σώμα σας με ένα βρεγμένο σφουγγάρι. Με αυτό τον τρόπο ανοίγουν οι πόροι του δέρματος και γίνεται ευκολότερη η αποβολή των τοξινών μέσω του ιδρώτα. Χρησιμοπιείστε τη σάουνα 2 φορές την εβδομάδα για 10-15 λεπτά. Η χρήση της είναι καλό να γίνεται 3-6 ώρες μετά την προπόνηση,αν είναι εφικτό και ποτέ αμέσως μετά την προπόνηση" (σημ: γνωρίζεικάποιος γιατί ο Davies το συνιστά αυτό;)

    [u]</u> 6) ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ

    Δεν έχω ασχοληθεί με τα διάφορα εσωτερικά-ενεργειακά συστήματα του Ταοισμού (tai chi k chi kung) και του Ινδουισμού (διάφορες μορφές yoga), ως εκ τούτου δε μπορώ να επιβεβαιώσω αν βοηθούν στην καλή λειτουργία του κυκλοφοριακού, την καλή υγεία των εσωτερικών οργάνων και τη χαλάρωση του νευρικού συτήματος, όπως ακούγεται. Πολλοί πάντως συνιστούν τη συγκεκριμένη ενασχόληση.

    Αυτά από εμένα. Ξέρω βγήκε λίγο μεγάλο. Ο λόγος τώρα σε σας.

  2. #2
    Advanced Bodybuilder A_K_I_S's Avatar
    Join Date
    25-10-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    1,104

    Default

    ΜΠΡΑΒΟ για ακόμα μια φορά......[:-thumbu][:-thumbu]
    Hellenic Skydivers

  3. #3
    Advanced Bodybuilder A_K_I_S's Avatar
    Join Date
    25-10-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    1,104

    Default

    ΜΠΡΑΒΟ για ακόμα μια φορά......[:-thumbu][:-thumbu]
    Hellenic Skydivers

  4. #4
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    18-02-07
    Location
    Mytilene (currently Athens), Greece.
    Posts
    1,077

    Default

    Απίστευτο άρθρο!!! Διάβασα και τα 2 μέρη με πολύ προσοχή και ενδιαφέρον και ομολογώ πως είχα παραμελήσει τον παράγοντα ΚΝΣ. Μπράβο φίλε Dortias, εξαιρετική δουλειά!
    Train hard = Feel good
    ----------------------------------------
    Sign up for the Best Online Manager game:
    www.trophymanager.com/index.phpref=254028

  5. #5
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    18-02-07
    Location
    Mytilene (currently Athens), Greece.
    Posts
    1,077

    Default

    Απίστευτο άρθρο!!! Διάβασα και τα 2 μέρη με πολύ προσοχή και ενδιαφέρον και ομολογώ πως είχα παραμελήσει τον παράγοντα ΚΝΣ. Μπράβο φίλε Dortias, εξαιρετική δουλειά!
    Train hard = Feel good
    ----------------------------------------
    Sign up for the Best Online Manager game:
    www.trophymanager.com/index.phpref=254028

  6. #6
    Pumping Iron
    Join Date
    31-07-04
    Location
    .
    Posts
    434

    Default

    Μπράβο σου. Να σε ρωτήσω έχεις κάποια βιβλιογραφία για αυτά;
    Ειδικά το 2 που λες μου το είχε επισημάνει ένας προπονητής (επιπέδου ολυμπιακών αγώνων). Είχα έντονες αμφιβολίες μιας και η συνηθισμένη αρχή είναι να πάμε συνεχώς με μεγάλη ένταση με διάλειμμα ανα 2-1,5 μηνες μεσο όρο. Αυτό που υποστηρίζεις δεν συμβαδίζει με αυτό που κάνουμε.
    Πάντως η απορία μου παραμένει.

  7. #7
    Pumping Iron
    Join Date
    31-07-04
    Location
    .
    Posts
    434

    Default

    Μπράβο σου. Να σε ρωτήσω έχεις κάποια βιβλιογραφία για αυτά;
    Ειδικά το 2 που λες μου το είχε επισημάνει ένας προπονητής (επιπέδου ολυμπιακών αγώνων). Είχα έντονες αμφιβολίες μιας και η συνηθισμένη αρχή είναι να πάμε συνεχώς με μεγάλη ένταση με διάλειμμα ανα 2-1,5 μηνες μεσο όρο. Αυτό που υποστηρίζεις δεν συμβαδίζει με αυτό που κάνουμε.
    Πάντως η απορία μου παραμένει.

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Mπράβο dortia! Πολύ ωραίο άρθρο για να εμπλουτίσουμε τις γνώσεις μας!

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Mπράβο dortia! Πολύ ωραίο άρθρο για να εμπλουτίσουμε τις γνώσεις μας!

  10. #10
    Pumping Iron Red.Out's Avatar
    Join Date
    29-05-06
    Location
    Sin City.
    Posts
    550

    Default

    Προσωπικα διαφωνω καθετα με το 2.
    Τα αλλα ειναι σωστα και ωραια διατυπωμενα.
    Eat clean, lift hard, fuck the rest.

  11. #11
    Pumping Iron Red.Out's Avatar
    Join Date
    29-05-06
    Location
    Sin City.
    Posts
    550

    Default

    Προσωπικα διαφωνω καθετα με το 2.
    Τα αλλα ειναι σωστα και ωραια διατυπωμενα.
    Eat clean, lift hard, fuck the rest.

  12. #12
    Pumping Iron CooperS's Avatar
    Join Date
    19-09-06
    Location
    Λάρισα, Greece.
    Posts
    456

    Default

    και εγω με τη σειρα μου θα σου δωσω τα ευσημα,καλη δουλεια εχεις κανει
    κ τη βλεπω θετικη σε αποτελεσματα.Μπραβο κ παλι.

  13. #13
    Pumping Iron CooperS's Avatar
    Join Date
    19-09-06
    Location
    Λάρισα, Greece.
    Posts
    456

    Default

    και εγω με τη σειρα μου θα σου δωσω τα ευσημα,καλη δουλεια εχεις κανει
    κ τη βλεπω θετικη σε αποτελεσματα.Μπραβο κ παλι.

  14. #14
    Pumping Iron
    Join Date
    11-09-07
    Location
    Cyprus.
    Posts
    541

    Default

    Πραγματικά ενδιαφέρον άρθρο, στοιχεία από το οποίο πρέπει να λάβουμε σοβαρά υπόψη.

  15. #15
    Pumping Iron
    Join Date
    11-09-07
    Location
    Cyprus.
    Posts
    541

    Default

    Πραγματικά ενδιαφέρον άρθρο, στοιχεία από το οποίο πρέπει να λάβουμε σοβαρά υπόψη.

  16. #16
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    ευχαριστουμε πολυ για το πολυ ενδιαφερον αρθρο!!!
    πολυ χρησιμο.ισως περισσοτερο απο οτι νομιζουμε,λογω του οτι κατα την αναρρωση συμβαινει η αναπτυξη!

  17. #17
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    14-05-07
    Location
    aigaleo, athens, Greece.
    Posts
    247

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Billy14

    Μπράβο σου. Να σε ρωτήσω έχεις κάποια βιβλιογραφία για αυτά;
    Ειδικά το 2 που λες μου το είχε επισημάνει ένας προπονητής (επιπέδου ολυμπιακών αγώνων). Είχα έντονες αμφιβολίες μιας και η συνηθισμένη αρχή είναι να πάμε συνεχώς με μεγάλη ένταση με διάλειμμα ανα 2-1,5 μηνες μεσο όρο. Αυτό που υποστηρίζεις δεν συμβαδίζει με αυτό που κάνουμε.
    Πάντως η απορία μου παραμένει.
    </blockquote id=quote>

    Εκτεταμένη βιβλιογραφία που να πραγματεύεται το θέμα δε νομίζω να υπάρχει. Αναφορές στο ρόλο του ΚΝΣ, κάνει σε ορισμένα άρθρα του, τα οποία μπορείς να βρεις στο διαδίκτυο ο Ian King, που ανέφερα στο πρώτο μέρος του άρθρου. Με το θέμα έχει ασχοληθεί και ο Pavel και ορισμένοι άλλοι Σοβιετικοί. Επειδή οι πληροφορίες είναι δυσεύρετες, όποιος γνωρίζει περισσότερα, είτε από βιβλία, είτε από προσωπική εμπειρία να ποστάρει για να εμπλουτίσουμε το topic.
    Tην προπόνηση με ενάλλαγες στην ένταση, είτε μέσω προκαθορισμένου κύκλου, είτε μέσω ενστικτώδους προπόνησης, υπάρχουν προπονητές που την υποστηρίζουν και όσον αφορά εμένα είμαι υπέρμαχος της συγκεκριμένης άποψης, γιατί έχω δει πως για μένα λειτουργεί καλύτερα από το καθιερωμένο μέγιστη ένταση σε κάθε προπόνηση.

  18. #18

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    Οντως εκτεταμένη βιβλιογραφια δέν υπάρχει , και δέν υπάρχει γιατί δέν υπάρχει ΠΛΗΡΗΣ πληροφορία για το πώς δουλεύουν οι άξονες δράσεων και αναδράσεων (ακόμα)

    Συγκεκριμμένα εμας μάς ενδιαφέρουν οι 5-6 νευροτροφίνες (αλλά πιο πολλά γι αυτές μόλις τελειώσω το διάβασμα ...)

    Εκείνα που θα ήθελα να συμπληρώσω εμπειρικά είναι τα εξής :

    1) ΥΠΝΟΣ - Οντως παραμένει το πολυτιμότερο μέσο ανάρρωσης του ΚΝΣ (και οχι μόνο ) , αλλά μετά απο πειράματα , είδα σε μένα τα εξής :
    Το καλύτερο σύστημα ηταν οι 7 ώρες βραδυνού ύπνου και οχι οι 9 ωρες
    Μάλιστα επικουρικά θαυμάσια δούλεψε και η 1-1και ενα τεταρτο μεσημβρινή (πρίν τήν προπόνηση) ξεκούραση ανεξάρτητα αν μπορούσα να κοιμηθώ ή οχι , αρκει να ήμουν ξαπλωμένος και ήρεμος
    Οταν δοκίμαζα 8-9 και 10 ώρες ύπνου , διαπίστωνα οτι αισθανόμουν τήν ενέργειά μου λίγο πιο κάτω , ενώ ολη τήν ημέρα ήμουν "κάπως" λιγότερο καλά σε σχέση με τίς 7 ώρες - φυσικά αυτό διαφέρει απο ανθρωπο σε άνθρωπο και απο ηλικία σε ηλικία
    Εχω τήν πεποίθηση οτι μαζί με τήν προπόνηση τών μυών ακολουθεί και η εξάσκηση ανοσοποιητικού και ΚΝΣ , το κακο είναι οτι το ΚΝΣ (περισσότερο) και το ανοσοποιητικό (λιγότερο ) είναι επιφορτισμένα και με άλλα ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ και ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ σε σχέση με το μυϊκό

    2) ΕΝΤΑΣΗ - Οντως συμφωνώ με τήν κυλιόμενη ένταση (και μιλάω ΠΑΝΤΑ για περιπτώσεις αθλητών που ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΑΑΣ ή αλλες αναβολικές ουσίες (IGF ..κλπ) , το θέμα είναι οτι πρέπει ο καθένας μας να καθορίσει το επίπεδο έντασης και το επίπεδο χρόνου που αντέχει αυτήν τήν ένταση
    Πάντως επειδή εμένα με βολεύουν και μου αρέσουν οι αρνητικές και κατ επέκταση ΜΕ ΒΟΗΘΕΙΑ τελευταίες επαναλήψεις του σέτ , είδα οτι με ΤΙΠΟΤΑ δέν μπορώ να αντέξω πάνω απο 2 προπονήσεις τέτοιες στήν σειρά (εννοώ για τήν ιδια μυική ομάδα ) , δηλαδή πχ μετά απο δυό προπονήσεις στήθους με 3 ασκήσεις τών 4-5 σετ εκ τών οποίων οι 2 γίνονται όπως εγραψα πρίν , με στέλνουν εκτός ανάρρωσης
    Ειδα επίσης οτι απο το να σταματάω εντελώς γαι 7-10 μέρες , μού ηρθε καλύτερα αυτές τίς μέρες να κάνω μέν το ιδιο πρόγραμμα , αλλά με 30 άρες επαναλήψεις και 2-3 σετ με βάρη τόσα ώστε ακόμα και με τίς 30 επαναλήψεις να μήν φθάνω σε κάψιμο απο γαλακτικό , ισα ισα να νοιώθω γεμάτος με αίμα και ελαφρή κοπωση

    3)ΝΕΡΟ - Συμφωνώ απολύτως με τήν τοποθέτηση του ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ και ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΚΤΟ στον καθένα μας και πιστεύω οτι σε αρκετούς ανθρώπους η εναλλαγή ξεστό - κρύο , μπορεί να στρεσσάρει περισσότερο το ΚΝΣ αντι να το βοηθήσει , εκείνο που δούλεψε σε μένα ήταν το ζεστό υδρομασάζ (οταν είχα πρόσβαση - τώρα απλά το αναπολώ )


    4) ΔΙΑΤΡΟΦΗ , θέλω να γράψω μερικά πράγματα με ουσίες που έκανα , αλλά επειδή είναι μόνο 3-4 μήνες που τα δοκιμάζω , θέλω να σιγουρευτώ οτι δέν είναι ιδέα μου .
    ΠΑΝΤΩΣ μπορώ να πώ με βεβαιότητα οτι συπληρώματα που έχουν καφεΪνη ή και εφεδρίνη , είτε και άλλα ΔΙΕΓΕΡΤΙΚΑ , μπορεί μεν να δίνουν μιά ώθηση στην προπονηση , ΑΛΛΑ ΤΣΑΚΙΖΟΥΝ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ το ΚΝΣ , φυσικά περαν αυτών και η υπερβολική κατανάλωση καφέ και οποιοδήποτε ροφήματος
    που περιέχει καφεϊνη - τεϊνη κλπ κλπ δέν είναι κι οτι καλύτερο για το ΚΝΣ
    Φυσικά Οι Βιταμίνες Β , το Ασβέστιο , το Μαγνήσιο , ο Ψευδάργυρος , η Μελατονίνη , και η 5-HTP βοηθούν , αρκεί να βρεί κανείς το πως και πότε θα τα παίρνει και σε ποιά διαστήματα και πως θα τα κόβει
    Μενει να δούμε τα αντιοξειδωτικά (Ε , ρεσβαρατρόλες , βοτανα , κλπ)


    5) ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ - Εδώ τα πράγματα είναι λιγο πολυ δυσνόητα μιάς και πρέπει κανείς να αφιερώσει στα σοβαρά μιά ολόκληρη ζωή , ΟΜΩΣ αν το κάνει αυτό και βρει / αναγνωρίσει τον εσωτερισμό και τήν αυτονόηση/φιλοσοφίας, το πλέον σίγουρο είναι οτι ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΛΕΟΝ το ΒΒ
    Τωρα η χρήση διαλογισμού , συγκεντρωσης , γνωστικής, κλπ σάν εργαλείο στο θέμα Ανάρρωση -Αυτοέλεχγος - κλπ μένει να διερευνηθεί ...

    Αυτα πρός ώρας

  19. #19
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    14-05-07
    Location
    aigaleo, athens, Greece.
    Posts
    247

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by MATZ



    Εχω τήν πεποίθηση οτι μαζί με τήν προπόνηση τών μυών ακολουθεί και η εξάσκηση ανοσοποιητικού και ΚΝΣ , το κακο είναι οτι το ΚΝΣ (περισσότερο) και το ανοσοποιητικό (λιγότερο ) είναι επιφορτισμένα και με άλλα ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ και ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ σε σχέση με το μυϊκό

    </blockquote id=quote>

    Θα σταθώ σε αυτό το σημείο, μιας και είναι καλό θέμα για συζήτηση. Το ανοσοποιητικό σύστημα δε νομίζω πως ενισχύεται μέσω της μυικής υπερτροφίας. Ίσως η ενδυνάμωση των μυών της κάτω πλάτης και της κοιλιακής χώρας, να προάγουν την καλή υγεία και λειτουργεία των εσωτερικών οργάνων και η ενίσχυση του ανοσοποιητικού να έρχεται δια αυτής της οδού. Κάποιος όμως που κάθε φορά που πάει για πρόπόνηση κάνει πιέσεις πάγκου, δικέφαλα και τρικέφαλα, θα αποκτήσει μεν ανάπτυξη στο στήθος και τα χέρια, δε νομίζω όμως το ανοσοποιητικό να ισχυροποιηθεί.

    Με την εξάσκηση του ΚΝΣ, δε κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς. Αν λες πως το νευρικό σύστημα, μαθαίνει μέσω της προπόνησης να ενεργοποιεί μεγαλύτερο αριθμό μυικών ινών κατά τη διάρκεια των μυικών συστολών, είναι απόλυτα σωστό και το καλύτερο πρωτόκολλο γι αυτή τη δουλειά είναι αυτό που ακολουθούσαν οι παλιοί strongmen και σήμερα οι αρσιβαρίστες. Λίγες πολυαρθρωτικές ασκήσεις - βαριά κιλά - επαναλήψεις 1-3 και μεγάλα rest intervals μεταξύ των set (3-5 λεπτά). Αυτά τα προγράμματα μπορεί να μη βοηθούν τόσο σε μυική υπερτροφία, όμως για μέγιστη ενεργοποίηση των υπάρχοντων μυών είναι μονόδρομος.
    Αν απ' την άλλη μιλάς για τόνωση του νευρικού συστήματος με την έννοια του να νιώθεις συνεχώς γεμάτος ενέργεια, δε μπορώ να απαντήσω αν ένα καλά σχεδιασμένο πρόγραμμα μπορεί να στο προσφέρει.

    Μια και μιλάμε για τα διάφορα συστήματα του οργανισμού, να σημειώσω πως η λειτουργία των διαφόρων συστημάτων, επηρεάζεται από την αιματολογική κατάσταση. Και εδώ θέλω να ρωτήσω για το θέμα της αποτοξίνωσης. Προφανώς τα χαμηλά επίπεδα τοξινών στο αίμα, θα βοηθούν στην καλή λειτουργία του ΚΝΣ. Δεδομένου, ότι η αφαίρεση των τοξινών που περιέχεονται στις διάφορες τροφές, λαμβάνει χώρα στο ήπαρ και η αποβολή των εναπομείναντων τοξινών από τον οργανισμό γίνεται μέσω του παχέος εντέρου και του ιδρώτα, έχουν αξία τα διάφορα βότανα και συμπληρώματα τύπου liver tablets, milk thristle κλπ. που υποτίθεται πως βοηθούν τη λειτουργία αυτών των οργάνων.
    Ακόμα, ένα πρόγραμμα αποτοξίνωσης, διάρκειας για παράδειγμα δύο εβδομάδων, κατά τη διάρκεια των οποίων κάνουμε χαλαρή γυμναστική (κυρίως διατάσεις), αυξάνουμε το ποσοστό φυτικών ινών στη διατροφή, παίρνουμε συμπληρώματα όπως αυτά που προανέφερα και περνάμε μισή ώρα την ημέρα στη σάουνα, επαναλαμβανόμενο ας πούμε κάθε έξι μήνες, θα είχε νομίζω ευεργετικά αποτελέσνατα για την υγεία. Έχει πειραματιστεί κάποιος με τέτοια προγράμματα; Τι αποτέλεσμα είδε;

  20. #20
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    21-03-05
    Location
    ΣΦΑΚΙΑ, Greece.
    Posts
    4,689

    Default

    Εξαιρετική δουλειά!
    "Να πεθαίνεις κάθε μέρα. Να γεννιέσαι κάθε μέρα. Ν' αρνιέσαι ο,τι έχεις κάθε μέρα. Η ανώτατη αρετή δεν είναι να 'σαι ελεύθερος παρά να μάχεσαι για την ελευθερία"

  21. #21

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    Σε συνέχεια τής συζήτησης και ειδικά για τήν σημασία του ανοσοποιητικού συστήματος μερικές ΧΡΗΣΙΜΟΤΑΤΕΣ πληροφορίες εδώ http://www.bodybuilding.com/fun/now18.htm

    και για οποιον έχει υπομονή μπορεί να διαβάσει (χρησιμοποιώντας και τα φίλτρα του ..) απο εδώ , αρκετά πράγματα
    http://www.bodybuilding.com/fun/zaino7.htm

    Επίσης η αναζήτηση immune system and bodybuilding στο γνωστό bobybuilding.com βγάζει ένα κάρο αποτελέσματα εκ τών οποίων το καθενα απο αυτά έχει και κάτι γραμμένο (στο κείμενο) που βοηθά σε μιά ολιστική σκέψη (υπόθεση)

    Δέν θα μείνω μόνο στα θέμα ελευθερων ριζών , γιατί νομίζω οτι το ανοσοποιητικό μετά απο τα μικρο-τραύματα τίς μικρο-φλεγμονές , τίς εκχυμώσεις και τίς μικρο-αιμοραγίες που λαμβάνουν χώρα στήν προπόνηση , (ανάλογα του βάρους και έντασης), έχει πολύ μεγαλη ενζυματική δουλεια να φέρει σε πέρας , πράγμα που φαίνεται εύκολα στο πώς νοιώθει κανείς αν τυχει και κάνει προπόνηση ψιλο-κρυωμένος (οχι ιδιαίτερα κρυωμένος ) και το πώς νοιώθει μερικές ώρες μετά τήν προπόνηση και ειδικά το άλλο πρωϊ

    Εν τω μεταξύ πέραν αυτών υπάρχουν και οι άτυπες μικρο-αλλεργίες που "βασανίζουν"/ καθυστερούν τήν πλήρη ανάρρωση απο τροφές , περιβάλλον , τρόπο ζωής , συνήθειες κλπ

    Που θέλω να καταλήξω ?
    Πιστεύω οτι το ΒΒ πρέπει πάντα να αντιπετωπίζεται σάν ΥΠΕΡΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ που ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΒΟΛΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ (εννοώ το θέμα προπόνηση , το εργαλείο δηλαδή) και που για να μπορέσει ο οργανισμός μας να ανακάμψει και να μπεί σε ΑΝΑΒΟΛΙΚΗ διαδικασία και φυσικά ΑΥΤΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ (που τέτοια τύχη..?) θα πρέπει τα συστήματα οπως λ.χ. το ανοσοποιητικό να δουλεύουν στήν εντέλεια
    Και φυσικά όπως ξέρετε το ανοσοσποιητικό είναι ώριμο μετά τα 15-18 πρώτα χρόνια τής ζωής (σε φυσιολογικές συνθήκες) , έτσι πιστεύω οτι μαζί με τήν ΕΝΤ?ΤΙΚΉ αθλητική προπόνηση , προσαρμόζεται και αυτό στίς ΝΕΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ και ΑΝΑΓΚΕΣ , εξ ού και η σημασία που ανεφερα ...

    Αυτά πρός το παρόν

    PS
    ...εχουμε μετά για τίς νευροτροφίνες

  22. #22
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    Dortias, άπειρα μπράβο για το ολοκληρωμένο άρθρο σου!

    Διάβασα μονορούφι και τα 2 μέρη & ποστάρω τα θετικά σχόλιά μου, μιας και θίγεις ένα πολύ ευαίσθητο θέμα, το οποίο δυστυχώς πολλοί αθλούμενοι αγνοούν (και πολλοί γυμναστές, ώ θεοί!!!)

    Πολύ ωραία τα σχόλια του ΜΑΤΖ (δεν περίμενα άλλωστε τίποτα λιγότερο από μια κινητή εγκυκλοπαίδια σαν το Μανώλη! ΕΥΓΕ!) και από τη δική μου εμπειρία, να πω:

    ΎΠΝΟΣ: 8-8,5 ώρες ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ, αλλιώς μπορεί να καθυστερήσει η ανάρρωσή μου μέχρι και 3 μέρες σε συνδυασμό με τη μεγάλη ενόχληση των doms παρά τις διατάσεις & τα μπάνια! Απεναντίας, η 1 ώρα ύπνο μετά τη δουλειά και πριν την προπόνηση (όποτε έχω αυτήν την πολυτέλεια), με ζαβλακώνει με αποτέλεσμα να μη μπορώ να αποδώσω... Περισσότερο με κουράζει, παρά με ξεκουράζει.

    ΜΠΑΝΙΑ: Μετά τα βάρη ή προπόνηση brazilian ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ και μόνο με ζεστό νερό (καυτό, αν είναι δυνατό!)... Σε μένα ειδικά, το κρύο νερό ή οι εναλλαγές ζεστού/κρύου, μου προκαλούν ένα αίσθημα δυσφορίας. Το κρύο νερό με κουράζει γιατί νιώθω τους μυς να σφίγγονται και να μουδιάζουν, ενώ οι εναλλαγές μου προκαλούν υπέρμετρες ταχυπαλμίες (και όχι, δεν έχω πρόβλημα με την καρδιά μου -τσεκαρισμένο! :D)

    ΦΑΓΗΤΟ-ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ: Η παράλειψη γευμάτων/αλλαγή διατροφικών συνηθειών επηρεάζει την απόδοσή μου στις προπονήσεις και την ψυχολογία... Με κάνουν πιο αρνητική & πιο "γκρινιάρα"... Κουράζομαι δε, ψυχολογικά και σωματικά πιο εύκολα...

    Αυτά τα λίγα κι από μένα & πάλι thumbs up! [:-thumbu]

  23. #23
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    Dortias, άπειρα μπράβο για το ολοκληρωμένο άρθρο σου!

    Διάβασα μονορούφι και τα 2 μέρη & ποστάρω τα θετικά σχόλιά μου, μιας και θίγεις ένα πολύ ευαίσθητο θέμα, το οποίο δυστυχώς πολλοί αθλούμενοι αγνοούν (και πολλοί γυμναστές, ώ θεοί!!!)

    Πολύ ωραία τα σχόλια του ΜΑΤΖ (δεν περίμενα άλλωστε τίποτα λιγότερο από μια κινητή εγκυκλοπαίδια σαν το Μανώλη! ΕΥΓΕ!) και από τη δική μου εμπειρία, να πω:

    ΎΠΝΟΣ: 8-8,5 ώρες ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ, αλλιώς μπορεί να καθυστερήσει η ανάρρωσή μου μέχρι και 3 μέρες σε συνδυασμό με τη μεγάλη ενόχληση των doms παρά τις διατάσεις & τα μπάνια! Απεναντίας, η 1 ώρα ύπνο μετά τη δουλειά και πριν την προπόνηση (όποτε έχω αυτήν την πολυτέλεια), με ζαβλακώνει με αποτέλεσμα να μη μπορώ να αποδώσω... Περισσότερο με κουράζει, παρά με ξεκουράζει.

    ΜΠΑΝΙΑ: Μετά τα βάρη ή προπόνηση brazilian ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ και μόνο με ζεστό νερό (καυτό, αν είναι δυνατό!)... Σε μένα ειδικά, το κρύο νερό ή οι εναλλαγές ζεστού/κρύου, μου προκαλούν ένα αίσθημα δυσφορίας. Το κρύο νερό με κουράζει γιατί νιώθω τους μυς να σφίγγονται και να μουδιάζουν, ενώ οι εναλλαγές μου προκαλούν υπέρμετρες ταχυπαλμίες (και όχι, δεν έχω πρόβλημα με την καρδιά μου -τσεκαρισμένο! :D)

    ΦΑΓΗΤΟ-ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ: Η παράλειψη γευμάτων/αλλαγή διατροφικών συνηθειών επηρεάζει την απόδοσή μου στις προπονήσεις και την ψυχολογία... Με κάνουν πιο αρνητική & πιο "γκρινιάρα"... Κουράζομαι δε, ψυχολογικά και σωματικά πιο εύκολα...

    Αυτά τα λίγα κι από μένα & πάλι thumbs up! [:-thumbu]

  24. #24
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    18-02-07
    Location
    Mytilene (currently Athens), Greece.
    Posts
    1,077

    Default

    Συμφωνώ με τη Μαριάννα για το θέμα του ύπνου (και ειδικά του μεσημεριανού) και το θέμα του μπάνιου.
    Για το θέμα της διατροφής πέρα από τη μειωμένη απόδοση και τη μεγαλύτερη σωματική κούραση δεν έχω παρατηρήσει κάτι ανάλογο.
    Train hard = Feel good
    ----------------------------------------
    Sign up for the Best Online Manager game:
    www.trophymanager.com/index.phpref=254028

  25. #25
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    18-02-07
    Location
    Mytilene (currently Athens), Greece.
    Posts
    1,077

    Default

    Συμφωνώ με τη Μαριάννα για το θέμα του ύπνου (και ειδικά του μεσημεριανού) και το θέμα του μπάνιου.
    Για το θέμα της διατροφής πέρα από τη μειωμένη απόδοση και τη μεγαλύτερη σωματική κούραση δεν έχω παρατηρήσει κάτι ανάλογο.
    Train hard = Feel good
    ----------------------------------------
    Sign up for the Best Online Manager game:
    www.trophymanager.com/index.phpref=254028

  26. #26
    Senior Bodybuilder VR2's Avatar
    Join Date
    24-06-07
    Location
    Αθηνα, Πετραλωνα, Greece.
    Posts
    2,754

    Default

    Πολυ καλο αρθρο σε ευχαριστουμε Dortias

  27. #27
    Junior Bodybuilder Αδωνις's Avatar
    Join Date
    21-02-08
    Location
    Θεσσαλονίκη, Greece.
    Posts
    143

    Default

    Dortias έγραψες ΜΠΡΑΒΟ.
    Είσαι άψογος.

  28. #28
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    σκεφτομουνα σημερα το θέμα της κλιμακωτής εντασης καθως το εχω δει να προτεινεται και σε διαφορα βιβλια, και επισης σκεφτομομουν αν μπορει να συνδιαστεί με καποια μικροπεριοδικόηττα στη διατροφή, δηλαδή το σκεφτομαι ως εξης, αν κανουμε με χ κιλα δεκα επαναλήψεις, να κανουμε χ-5%Χ10 την πρωτη εβδομαδα (με εμφαση στην τεχνική),χΧ10 την δευτερη εβδομάδα (παλι με εμφαση στην τεχνική) και χ+5%Χ10 την τριτη εβδομαδα, καπως ετσι. Την τρίτη εβδομαδα να κανουμε υπερθερμιδική (ελαφρα) διαιτα, την δευτερη εβδομαδα υποθερμιδική και την πρώτη ισοθερμιδική. Όμως, ειναι πρακτικό να κανουμε υποθερμιδική διαιτα την πρωτη εβδοαμδα με τις υπομεγιστες προσπαθειες? θα κρατήσουμε δηλαδή τη μυική μαζα που υποτιθεται οτι πειραμε? αν όχι τοτε σε μία εβδομαδα υποθερμιδικής διαιτας προαβανει να χαθει τιποτα αξιολογο? γιατι λογικά ο οργανισμός θα καταφύγει σε πρωτη φαση στα αποθεματα γλυκογόνου. [:-magnify]

  29. #29
    New Member QiWizard's Avatar
    Join Date
    01-09-10
    Location
    Athens / Greece
    Posts
    62

    Default

    Quote Originally Posted by dortias View Post
    6) ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ

    Δεν έχω ασχοληθεί με τα διάφορα εσωτερικά-ενεργειακά συστήματα του Ταοισμού (tai chi k chi kung) και του Ινδουισμού (διάφορες μορφές yoga), ως εκ τούτου δε μπορώ να επιβεβαιώσω αν βοηθούν στην καλή λειτουργία του κυκλοφοριακού, την καλή υγεία των εσωτερικών οργάνων και τη χαλάρωση του νευρικού συτήματος, όπως ακούγεται. Πολλοί πάντως συνιστούν τη συγκεκριμένη ενασχόληση.

    Αυτά από εμένα. Ξέρω βγήκε λίγο μεγάλο. Ο λόγος τώρα σε σας.
    Ενα μεγάλο μπράβο και από εμένα dortias πολύ καλό το άρθρο σου , για ένα πολύ σημαντικό θέμα το οποίο πολλοί από εμάς δεν δίνουμε ιδιαίτερη βαρύτητα . Επέτρεψέ μου να μιλήσω μόνο για τα εσωτερικά συστήματα για τα οποία και γνωρίζω περισσότερο από όλα τα άλλα .
    tai chi και chi kung
    Προσωπικά θα πάθαινα μεγάλο σοκ αν έμπαινα σε ένα γυμναστήριο και έβλεπα 5 Bodybuilder πχ να εκτελούν συγχρονισμένα και άψογα μια φόρμα tai chi ή να κάνουν συντονισμένα μια άσκηση chi kung για αποθεραπεία και βασικά θα πήγαινα στον ιδιοκτήτη του γυμναστηρίου θα του δεινα το χέρι μου και θα του λεγα πως είναι τουλάχιστον 50 χρόνια μπροστά . Φυσικά θα τακτοποιούσα την εγγραφή μου για ένα χρόνο έστω και άν μου ζήταγε το κάτι παραπάνω από χρήματα . Αλλα επειδή αυτό βασικά είναι σενάριο για επιστημονική φαντασιας έργο ας έρθουμε στην πραγματικότητα . Είναι πολύ δύσκολο να πίσεις έναν που ασκείτε στα βάρυ να δοκιμάσει μια ασκηση chi kung για ενα διάστημα πάνω από μήνα ώστε να αρχίσει κάπως να αποδίδει . Είναι φοβερά δύσκολο εώς ακατόρθωτο να τον μάθεις μια φόρμα tai chi ( που θα πάρει 6 μηνες ) απλά γι να κάνει την αποθεραπεία του και είναι σίγουρο ότι θα προτιμίσει ενα περπατημα στο διάδρομο η κάτι τετοιο . Το θέμα που θίγεις είναι κορυφαίο ζήτημα σε κάθε εσωτερική πολεμική τέχνη , μόνο μια φόρμα Tai chi αν θα δεις θα καταλάβεις ότι εκτός του ότι συμμετέχουν όλοι οι μυς από την αρχή εώς το τέλος της φόρμας τα fajin (εκρήξεις) ακολουθούνται από διατήματα (ενώτητες στο Taichi) ήρεμης κίνησης τα οποία έχουν αυτόν τον σκοπό . Το Tai chi είναι πολεμική τέχνη το chi kung είναι ενεργειακές ασκήσεις . Το chi kung βρίσκεται πιο κοντά σε αυτο που λέμε εμείς αννάρωση νευρομυική από ότι το Tai chi αλλά και τα δύο μπορούν να εκπληρώσουν αυτον τον σκοπό . Βασικά το προβλήμά μας με εμάς του δυτικούς είναι ότι ότι δεν καταλαβαίνουμε το χλεβάζουμε και άν έχουμε την παιδεία να μήν το χλεβάσουμε απλά το αφήνουμε γιατί δεν έχουμε χρόνο . Πάντως το chi kung δεν θέλει και ιδιαίτερο χρόνο , οι βασικές ασκήσεις είναι απλές (άλλο το ότι όσο τις κάνεις τόσο μαθαίνεις να τις εκτελείς καλύτερα) αλλά κάνουν ακόμα και για παιδάκια δημοτικού . Πραγματικά όμως η αίσθηση ξεκούρασης και αναγεννησης ενέργειας που έχεις μετά από 1 τεταρτο μονάχα chi kung ή tai chi είναι κάτι που δεν περιγραφεται με λόγια .
    If we are facing in the right direction all we have to do is walking


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •