Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 22 of 22
  1. #1
    Pumping Iron lazaross's Avatar
    Join Date
    09-02-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    675

    Default Ψητο ή οχι;

    Πως μπορω να τρωω το φιλετο κοτοπουλο που παιρνω, αλλα και το απαχο κρεας; Μια φορα το εβρασα, αλλα δε μου αρεσε και πολυ. Μετα το εκανα στην τοστιερα, καπως καλυτερο. Ειναι υγιεινο στο τηγανι; Και αν οχι, γιατι; Επειδη βαζεις λαδι ή για καποιο αλλο λογο; Γιατι αν προκειται για το λαδι, και στην τοστιερα βαζω, αλλα και στην κατσαρολα λιγο. Ή μηπως κατι γινεται με τον τροπο ψησιματος και δεν το κανει και τοσο υγιεινο;

  2. #2
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Οι καλύτεροι τρόποι ψησίματος είναι βραστά ή ψητά ΧΩΡΙΣ λάδι στο αντικολλητικό τηγάνι. Εγώ τα κάνω στο αντηκολλητικό και το κοτόπουλο, και το μοσχάρι όταν τρώω αλλά και το ψάρι.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #3
    Pumping Iron lazaross's Avatar
    Join Date
    09-02-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    675

    Default

    Μπορεις να μου πεις πως ακριβως το κανεις στο τηγανι; Και με την σπαλα τι να κανω;

  4. #4
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by lazaross

    Μπορεις να μου πεις πως ακριβως το κανεις στο τηγανι; Και με την σπαλα τι να κανω;
    </blockquote id=quote>

    Αφού έχω ξεπαγώσει το κρέας, απλά το βάζω στο αντικολλητικό, που το έχω στο μάτι για να ζεσταθεί λίγο (όχι να κάψει) και το ψήνω.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  5. #5
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Αθήνα, Αττική, Greece.
    Posts
    438

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Mazda 6

    Οι καλύτεροι τρόποι ψησίματος είναι βραστά ή ψητά ΧΩΡΙΣ λάδι στο αντικολλητικό τηγάνι. Εγώ τα κάνω στο αντικολλητικό και το κοτόπουλο, και το μοσχάρι όταν τρώω αλλά και το ψάρι.
    </blockquote id=quote>



    απλά επειδή καμία φορά στο αντικολλητικό ενδέχεται να κολλήσει αν αντί για λάδι βάζεις νερό μπορείς να αλείψεις όλο το τηγάνι από μέσα με ένα μπαμπάκι μουσκεμένο με λίγο λάδι..! γενικά πάντως ναι .ΟΧΙ ΛΑΔΙ ΑΛΑΤΙ ...στεγνά θα τα τρως τόσο τα φιλέτα κοτόπουλου όσο και το μοσχάρι!


    υ.γ. αν θες να νοστιμίσει το κοτόπουλο βάλε άφθονο λεμόνι μετά ή ακόμη και κανέλα ή ρίγανη [:-sonar][:-thumbu][:-slaphappy]
    no PAIN no GAIN

  6. #6
    Pumping Iron lazaross's Avatar
    Join Date
    09-02-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    675

    Default

    Γμτ, καλα το ειχα καταλαβει οτι εκανα μλκ! Σημερα διαβασα για το κορεσμενο λιπος οτι προερχεται απο το μαγειρικο λαδι και εγω εδω και 10 ημερες εβαζα λαδι στο τηγανι και στην τοστιερα και στην κατσαρολα.. Ελεος!! Ευτυχως το ειδα και τωρα δεν θα βαζω λαδι.

    Lamogio_16 δεν καταλαβα τι ακριβως εννοεις με το νερο. Ποσο βαζεις;


    Και κατι ακομα. Οταν κανω μακαρονια ή ρυζι, να ριχνω αλατι ή οχι;

    Επισης για να υπαρχει ποικιλια, τι αλλο μπορω να αγοραζω εκτος απο φιλετο κοτοπουλο και σπαλα; Μπορουν ολα να τηγανιστουν; Τα προτιμω παντως τηγανιστα απ' οτι βραστα.

    Τελος, αν τα τηγανιζω χωρις λαδι, γινεται παλι να μην ειναι υγιεινα εξαιτιας του τροπου ψησιματος;


    [b]EDIT[\b]

    Και για να μην ανοιγω καινουριο θεμα. Μηπως ειναι καλυτερα να το κανω στον φουρνο;

    Τις πατατες που τις κανετε; Κατσαρολα ή φουρνο; Και πως;

    Η γλυκοπατατα τι ειναι και απο που την αγοραζω;

    Το μπροκολο πως το μαγειρευετε; Την ροκα;

  7. #7
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Αθήνα, Αττική, Greece.
    Posts
    438

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by lazaross

    Γμτ, καλα το ειχα καταλαβει οτι εκανα μλκ! Σημερα διαβασα για το κορεσμενο λιπος οτι προερχεται απο το μαγειρικο λαδι και εγω εδω και 10 ημερες εβαζα λαδι στο τηγανι και στην τοστιερα και στην κατσαρολα.. Ελεος!! Ευτυχως το ειδα και τωρα δεν θα βαζω λαδι.

    Lamogio_16 δεν καταλαβα τι ακριβως εννοεις με το νερο. Ποσο βαζεις;


    Και κατι ακομα. Οταν κανω μακαρονια ή ρυζι, να ριχνω αλατι ή οχι;

    Επισης για να υπαρχει ποικιλια, τι αλλο μπορω να αγοραζω εκτος απο φιλετο κοτοπουλο και σπαλα; Μπορουν ολα να τηγανιστουν; Τα προτιμω παντως τηγανιστα απ' οτι βραστα.

    Τελος, αν τα τηγανιζω χωρις λαδι, γινεται παλι να μην ειναι υγιεινα εξαιτιας του τροπου ψησιματος;


    [b]EDIT[\b]

    Και για να μην ανοιγω καινουριο θεμα. Μηπως ειναι καλυτερα να το κανω στον φουρνο;

    Τις πατατες που τις κανετε; Κατσαρολα ή φουρνο; Και πως;

    Η γλυκοπατατα τι ειναι και απο που την αγοραζω;

    Το μπροκολο πως το μαγειρευετε; Την ροκα;

    </blockquote id=quote>







    τρελές λεπτομέρειες δεν ξέρω περί μαγειρικής μόνο τα βασικά ,γιατί πολύ τα εξηγώ στη μητέρα μου και τα μαγειρεύει η ίδια


    1. το βάζεις και καίει καλά και την ώρα που είναι να το βάλεις το κοτόπουλο/κρέας βάζεις λίγο πιο πριν και παράλληλα λίγο λεμόνι. ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ Α ΕΧΕΙ ΜΠΕΙ ΤΟ ΤΗΓΑΝΙ ΩΡΑ ΠΡΙΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΕΙ ΚΑΛΑ
    2. όχι αλάτι ΠΟΥΘΕΝ?. ΈΧΟυν ήδη οι τροφές από μόνες τους αλάτι μέσα
    3. τα αυγά αναγκαστικά βραστά αλλιώς αντικολλητικό μαζί με κουάκερ, ομελέτα δηλαδή το λεγόμενο πιτάκι βρώμης
    4. από τα σαλατικά απόφυγε ρόκα, τομάτα και καρότο. Μπρόκολο όσο θες ειδικά με μπόλικο λεμόνι. και βραστό είναι πολυ ωραίο .αλλά αν δεν κάνω λάθοες όσο προλάβεις τώρα γιατί μετά δεν είναι η εποχή του. δε θα βρίσκεις με τίποτε παρά μόνο θερμοκηπίου. μπορείς να τρως ένα πιάτο το πρωί και άλλο ένα καθόλη τη διάρκεια της ημέρας. αν θες βάλε και μία κουταλιά σούπας λάδι
    5 γλυκοπατάτες δε χρειάζεται, συνέχισε με πατάτες. είτε βραστές είτε ψητές και πάλι ΑΝΑΛΑΤΕΣ, ΑΛΑΔΩΤΕΣ.αυτό εναπόκειται στο πως σύ τις προτιμάς.! πάντως είναι πολύ καλή τροφή
    no PAIN no GAIN

  8. #8
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    24-02-08
    Location
    θεσσαλονικη, Greece.
    Posts
    126

    Default

    Lamogio_16 σε βρισκω προχωρημενο και στη κουζινα!
    lazaross συμφωνω με ολα τα παραπανω που σου γραψανε τα παιδια.

    δες και αυτο το τοπικ,πιστευω να σε καλυψει και για το ψητο στο φουρνο.
    http://www.bodybuilders.gr/data/main...?TOPIC_ID=7989
    , ..

  9. #9
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Αθήνα, Αττική, Greece.
    Posts
    438

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by panos46

    Lamogio_16 σε βρισκω προχωρημενο και στη κουζινα!
    lazaross συμφωνω με ολα τα παραπανω που σου γραψανε τα παιδια.

    δες και αυτο το τοπικ,πιστευω να σε καλυψει και για το ψητο στο φουρνο.
    http://www.bodybuilders.gr/data/main...?TOPIC_ID=7989
    </blockquote id=quote>



    [:-chef]:D εμ τι .αχαχαχαχ!
    no PAIN no GAIN

  10. #10
    Pumping Iron
    Join Date
    09-06-05
    Location
    ioannina, GREECE, Greece.
    Posts
    413

    Default

    θα διαφωνησω με το αλατι και θα σου πω να το χρησιμοποιεις χωρις να υπερβαλλεις , κανει μεγαλα θαυματα το αλατι :)!
    λαμογιο ισως θα πρεπε να δοκιμασεις και εσυ να χρησιμοποιεις αλατι ,βαλτο σιγα σιγα στην διατροφη σου μιας και απο οτι καταλαβαινω το εχεις βγαλει εντελως και θα δεις οτι θα σε βοηθησει στην προπονηση και στο γεμισμα,αλλα αμα γραμμωνεις ακομα και εχεις ξεκινησει χωρις τοτε συνεχισε ετσι οπως ξερεις απλα την επομενη φορα δοκιμασε το!
    It was character that got us out of bed, commitment that moved us into action, and discipline that enabled us to follow through

  11. #11
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-04-08
    Location
    .
    Posts
    25

    Default

    παιδες το αλατι χρειαζετε γιατι έχει νατριο...όλη η μεταβολική διαδικασία στηριζεται στο νατριο, πως θα μπουν οι ουσιες μεσα στο κυτταρο χωρις νατριο!!!

  12. #12
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Αθήνα, Αττική, Greece.
    Posts
    438

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by dread

    θα διαφωνησω με το αλατι και θα σου πω να το χρησιμοποιεις χωρις να υπερβαλλεις , κανει μεγαλα θαυματα το αλατι :)!
    λαμογιο ισως θα πρεπε να δοκιμασεις και εσυ να χρησιμοποιεις αλατι ,βαλτο σιγα σιγα στην διατροφη σου μιας και απο οτι καταλαβαινω το εχεις βγαλει εντελως και θα δεις οτι θα σε βοηθησει στην προπονηση και στο γεμισμα,αλλα αμα γραμμωνεις ακομα και εχεις ξεκινησει χωρις τοτε συνεχισε ετσι οπως ξερεις απλα την επομενη φορα δοκιμασε το!
    </blockquote id=quote>


    kai γω θα διαφωνήσω απτη μεριά μου.!χιχι μέχρι παλιότερα είχα και αλατάκι στη διατροφή μου.! όταν όμως διάβασα πολύ και είδα και διαφορές με ειδικές διατροφές( π.χ. τρώγοντας ψαρι πατάτα για πολύ καιρό π.χ. μπακαλιάρους, τόνους κ.τ.λ τα συγκεκριμένα ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΠΟΛΥ ΝΑΤΡΙΟ=ΑΛΑΤΙ μέσα, όπως και πολλά λαχανικά π.χ. αγγούρι?)

    γιατί να βάλω πρόσθετο οταν προσπαθώ να χάσω? μην ξεχνάς όλες οι τροφές έχουν πολύ νάτριο μέσα. απλά αυτή η λεπτομέρεια είναι ΚΑΘΑΡΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ που σου λέω.........!

    εδώ ρε συ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΦΥΣΙΚΟΥ ΜΕΤΑΛΛΙΚΟΥ ΝΕΡΟΥ και κάθε λίγο και λιγάκι την αλλάζουμε επιλέγοντας ολοένα και αυτή με τα χαμηλότερα ανιόντα νατρίου π.χ. +4,5 Na στη συνέχεια +3,75 Na και ούτω καθεξής...
    αν ήταν έτσι όπως λες θα πίναμε και απτη βρύση και θα βγαίναμε κομμάτια, μια χαρά..!ΜΑΚΑΡΙ... τώρα με αυτά που σου λέω δεν σε αναιρώ ούτε τα λέω με επιθετικό/ειρωνικό ύφος, είναι απλά οι εμπειρίες μου στο χώρο και τι ΌΝΤΩΣ πιάνει σε μένα ή όχι![:-graduate]
    no PAIN no GAIN

  13. #13
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Αθήνα, Αττική, Greece.
    Posts
    438

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by dread

    θα διαφωνησω με το αλατι και θα σου πω να το χρησιμοποιεις χωρις να υπερβαλλεις , κανει μεγαλα θαυματα το αλατι :)!
    λαμογιο ισως θα πρεπε να δοκιμασεις και εσυ να χρησιμοποιεις αλατι ,βαλτο σιγα σιγα στην διατροφη σου μιας και απο οτι καταλαβαινω το εχεις βγαλει εντελως και θα δεις οτι θα σε βοηθησει στην προπονηση και στο γεμισμα,αλλα αμα γραμμωνεις ακομα και εχεις ξεκινησει χωρις τοτε συνεχισε ετσι οπως ξερεις απλα την επομενη φορα δοκιμασε το!
    </blockquote id=quote>


    kai γω θα διαφωνήσω απτη μεριά μου.!χιχι μέχρι παλιότερα είχα και αλατάκι στη διατροφή μου.! όταν όμως διάβασα πολύ και είδα και διαφορές με ειδικές διατροφές( π.χ. τρώγοντας ψαρι πατάτα για πολύ καιρό π.χ. μπακαλιάρους, τόνους κ.τ.λ τα συγκεκριμένα ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΠΟΛΥ ΝΑΤΡΙΟ=ΑΛΑΤΙ μέσα, όπως και πολλά λαχανικά π.χ. αγγούρι?)

    γιατί να βάλω πρόσθετο οταν προσπαθώ να χάσω? μην ξεχνάς όλες οι τροφές έχουν πολύ νάτριο μέσα. απλά αυτή η λεπτομέρεια είναι ΚΑΘΑΡΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ που σου λέω.........!

    εδώ ρε συ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΦΥΣΙΚΟΥ ΜΕΤΑΛΛΙΚΟΥ ΝΕΡΟΥ και κάθε λίγο και λιγάκι την αλλάζουμε επιλέγοντας ολοένα και αυτή με τα χαμηλότερα ανιόντα νατρίου π.χ. +4,5 Na στη συνέχεια +3,75 Na και ούτω καθεξής...
    αν ήταν έτσι όπως λες θα πίναμε και απτη βρύση και θα βγαίναμε κομμάτια, μια χαρά..!ΜΑΚΑΡΙ... τώρα με αυτά που σου λέω δεν σε αναιρώ ούτε τα λέω με επιθετικό/ειρωνικό ύφος, είναι απλά οι εμπειρίες μου στο χώρο και τι ΌΝΤΩΣ πιάνει σε μένα ή όχι![:-graduate]
    no PAIN no GAIN

  14. #14
    Pumping Iron lazaross's Avatar
    Join Date
    09-02-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    675

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:1. το βάζεις και καίει καλά και την ώρα που είναι να το βάλεις το κοτόπουλο/κρέας βάζεις λίγο πιο πριν και παράλληλα λίγο λεμόνι. ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ Α ΕΧΕΙ ΜΠΕΙ ΤΟ ΤΗΓΑΝΙ ΩΡΑ ΠΡΙΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΕΙ ΚΑΛΑ</blockquote id=quote>Τι εννοεις; Βαζω μεσα στο τηγανι πρωτα το λεμονι και μετα το κοτοπουλο;

  15. #15
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Αθήνα, Αττική, Greece.
    Posts
    438

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by lazaross

    <blockquote id=quote>Quote:1. το βάζεις και καίει καλά και την ώρα που είναι να το βάλεις το κοτόπουλο/κρέας βάζεις λίγο πιο πριν και παράλληλα λίγο λεμόνι. ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ Α ΕΧΕΙ ΜΠΕΙ ΤΟ ΤΗΓΑΝΙ ΩΡΑ ΠΡΙΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΕΙ ΚΑΛΑ</blockquote id=quote>Τι εννοεις; Βαζω μεσα στο τηγανι πρωτα το λεμονι και μετα το κοτοπουλο;
    </blockquote id=quote>


    πΑΡΑΛΛΗΛΑ αλλιώς μετά, περισσότερο για γεύση είναι παρά για λιπόλυση!:D
    no PAIN no GAIN

  16. #16
    Pumping Iron lazaross's Avatar
    Join Date
    09-02-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    675

    Default

    Να ρωτησω και κατι αλλο. Φιλετο κοτοπουλο ειναι το καλυτερο ή το στηθος κοτοπουλο; Αφου το πλυνω, το στραγγιζω ωστε να βγει ολο το νερο που εχει μεσα;

    Και κατι για τις πατατες. Για να τις τηγανισω χωρις λαδι, πως θα το κανω; Θα βαλω νερο και θα περιμενω να βρασει και μετα θα ριξω και τις πατατες; Πως θα καταλαβω οτι ειναι ετοιμες;

    Τελος, το φιλετο βακαλαου μπορω και αυτο να το τηγανισω; Πως ακριβως;

    Sorry για τις πολλες ερωτησεις, αλλα ειμαι καινουριος στην κουζινα! παντως πολλες φορες που τηγανιζω το φιλετο κοτοπουλο και το τρωω μου φαινεται οτι δεν εχει ψηθει παρα πολυ καλα. Πρεπει να ειναι καφε και απο τις δυο μεριες; Ή ετσι μπορει να χαθουν θρεπτικα συστατικα του; Δλδ πρεπει να το ψηνω παρα πολυ ή μετρια πραματα;

  17. #17
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    24-02-08
    Location
    θεσσαλονικη, Greece.
    Posts
    126

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by lazaross

    Να ρωτησω και κατι αλλο. Φιλετο κοτοπουλο ειναι το καλυτερο ή το στηθος κοτοπουλο; Αφου το πλυνω, το στραγγιζω ωστε να βγει ολο το νερο που εχει μεσα;

    Και κατι για τις πατατες. Για να τις τηγανισω χωρις λαδι, πως θα το κανω; Θα βαλω νερο και θα περιμενω να βρασει και μετα θα ριξω και τις πατατες; Πως θα καταλαβω οτι ειναι ετοιμες;

    Τελος, το φιλετο βακαλαου μπορω και αυτο να το τηγανισω; Πως ακριβως;

    Sorry για τις πολλες ερωτησεις, αλλα ειμαι καινουριος στην κουζινα! παντως πολλες φορες που τηγανιζω το φιλετο κοτοπουλο και το τρωω μου φαινεται οτι δεν εχει ψηθει παρα πολυ καλα. Πρεπει να ειναι καφε και απο τις δυο μεριες; Ή ετσι μπορει να χαθουν θρεπτικα συστατικα του; Δλδ πρεπει να το ψηνω παρα πολυ ή μετρια πραματα;
    </blockquote id=quote>

    λαζαρε μου φαινεται πως τα χεις μπερδεψει λιγο.
    αν εννοεις φιλετο κοτοπουλο συσκευασμενο χωρις κοκκαλα,δεν μπορει να ειναι αλλο παρα στηθος απο κοτοπουλο.ειναι το ιδιο απλα καθαρισμενο.το νερο απο το κρεας δεν γινεται να βγει οσο και να το στραγγιξεις,οσο και να το ζουλας..το πλενεις απλα(και με λιγο ξυδι αν εχεις)και μετα με νερακι.

    το τηγανισμα δεν πηρε την ονομασια απ το αν μαγειρευουμε σε τηγανι η οχι..τηγανιτο ειναι αν ριξεις κατι σε καυτο λιπος.

    τηγανιτο-σε λιπος(πχ λαδι)
    βραστο-σε νερο
    ψητο-σκετο(σε σκευος στο ματι,στη ψηστιερα)
    φουρνου-στο φουρνο

    στη προκειμενη οι πατατες σου θα ειναι βραστες.κανε ενα δωρο στον εαυτο σου,και μεινε στις βραστες.ξεχνα τις τηγανιτες,δεν αξιζει.

    αν εχεις χυτρα(τη κατσαρολα με το καπακι που σφυριζει)
    -παρε μεσαιες πατατες,πλυντες,κοψτες στη μεση,και βαλε νερο μεχρι να τις σκεπασει.κλεισε τη χυτρα και βαλτο στο φουλ τη θερμοκρασια.οταν αρχισει να σφυριζει καλα κλεισε το ματι και αστο μεχρι να πεσει η πιεση.μετα απο κανα 10 λεπτο βγαλτες.

    σε κατσαρολα:

    με τον ιδιο τροπο,απλα παιρνει περισσοτερο χρονο.για το τσεκ,παρε ενα πιρουνι και καρφωσε μια,αν γλυστρισει με τη μια οταν τη σηκωσεις,εγιναν.

    -το ψαρι να το ψησεις.ΜΑΚΡΙΑ ΑΠ ΤΑ ΛΑΔΙΑ!!!!!!

    -απλα θελει το κοτοπουλο περισσοτερη ωρα.αν ειναι απ εξω καρβουνο και απο μεσα ωμο,χαμηλωσε τη φωτια και βαλε ενα καπακι.

    τελος,κανε ενα search στο φορουμ για κοτοπουλο και διαφορες συνταγες.θα σου λυθουν ακομα περισσοτερες αποριες.

    συνεχεισε να μαγειρευεις και μη μασας!ασε τη μασα για το τελος!
    , ..

  18. #18
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Αθήνα, Αττική, Greece.
    Posts
    438

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by panos46

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by lazaross

    Να ρωτησω και κατι αλλο. Φιλετο κοτοπουλο ειναι το καλυτερο ή το στηθος κοτοπουλο; Αφου το πλυνω, το στραγγιζω ωστε να βγει ολο το νερο που εχει μεσα;

    Και κατι για τις πατατες. Για να τις τηγανισω χωρις λαδι, πως θα το κανω; Θα βαλω νερο και θα περιμενω να βρασει και μετα θα ριξω και τις πατατες; Πως θα καταλαβω οτι ειναι ετοιμες;

    Τελος, το φιλετο βακαλαου μπορω και αυτο να το τηγανισω; Πως ακριβως;

    Sorry για τις πολλες ερωτησεις, αλλα ειμαι καινουριος στην κουζινα! παντως πολλες φορες που τηγανιζω το φιλετο κοτοπουλο και το τρωω μου φαινεται οτι δεν εχει ψηθει παρα πολυ καλα. Πρεπει να ειναι καφε και απο τις δυο μεριες; Ή ετσι μπορει να χαθουν θρεπτικα συστατικα του; Δλδ πρεπει να το ψηνω παρα πολυ ή μετρια πραματα;
    </blockquote id=quote>

    λαζαρε μου φαινεται πως τα χεις μπερδεψει λιγο.
    αν εννοεις φιλετο κοτοπουλο συσκευασμενο χωρις κοκκαλα,δεν μπορει να ειναι αλλο παρα στηθος απο κοτοπουλο.ειναι το ιδιο απλα καθαρισμενο.το νερο απο το κρεας δεν γινεται να βγει οσο και να το στραγγιξεις,οσο και να το ζουλας..το πλενεις απλα(και με λιγο ξυδι αν εχεις)και μετα με νερακι.

    το τηγανισμα δεν πηρε την ονομασια απ το αν μαγειρευουμε σε τηγανι η οχι..τηγανιτο ειναι αν ριξεις κατι σε καυτο λιπος.

    τηγανιτο-σε λιπος(πχ λαδι)
    βραστο-σε νερο
    ψητο-σκετο(σε σκευος στο ματι,στη ψηστιερα)
    φουρνου-στο φουρνο

    στη προκειμενη οι πατατες σου θα ειναι βραστες.κανε ενα δωρο στον εαυτο σου,και μεινε στις βραστες.ξεχνα τις τηγανιτες,δεν αξιζει.

    αν εχεις χυτρα(τη κατσαρολα με το καπακι που σφυριζει)
    -παρε μεσαιες πατατες,πλυντες,κοψτες στη μεση,και βαλε νερο μεχρι να τις σκεπασει.κλεισε τη χυτρα και βαλτο στο φουλ τη θερμοκρασια.οταν αρχισει να σφυριζει καλα κλεισε το ματι και αστο μεχρι να πεσει η πιεση.μετα απο κανα 10 λεπτο βγαλτες.

    σε κατσαρολα:

    με τον ιδιο τροπο,απλα παιρνει περισσοτερο χρονο.για το τσεκ,παρε ενα πιρουνι και καρφωσε μια,αν γλυστρισει με τη μια οταν τη σηκωσεις,εγιναν.

    -το ψαρι να το ψησεις.ΜΑΚΡΙΑ ΑΠ ΤΑ ΛΑΔΙΑ!!!!!!

    -απλα θελει το κοτοπουλο περισσοτερη ωρα.αν ειναι απ εξω καρβουνο και απο μεσα ωμο,χαμηλωσε τη φωτια και βαλε ενα καπακι.

    τελος,κανε ενα search στο φορουμ για κοτοπουλο και διαφορες συνταγες.θα σου λυθουν ακομα περισσοτερες αποριες.

    συνεχεισε να μαγειρευεις και μη μασας!ασε τη μασα για το τελος!

    </blockquote id=quote>









    :D λάζζαρεεεεεεε..ΜΑΜΑΛΑΚΗΣ είσαι απλά...![:-batman]


    πολυ καλό και έδωσες και τα φώτα σου.!αχαχα!
    no PAIN no GAIN

  19. #19
    Pumping Iron lazaross's Avatar
    Join Date
    09-02-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    675

    Default

    Πολλες χρησιμες πληροφοριες!! Ευχαριστω παρα πολυ παιδια! Με βοηθησαν παρα πολυ! Οποτε ειτε στο τηγανι βαζω τις πατατες με νερο, ειτε στη κατσαρολα με νερο, το ιδιο πραμα ειναι.. Απλα μου φαινεται οτι στο τηγανι ισως να γινεται πιο γρηγορα.

  20. #20
    Pumping Iron lazaross's Avatar
    Join Date
    09-02-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    675

    Default

    Κατι τελευταιο. Το κοτοπουλο το ψηνετε πολλη ωρα ή οχι; ΑΝ ψηθει αρκετα, υπαρχει περιπτωση να χασει και τις πρωτεινες που εχει;

  21. #21
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    03-07-08
    Location
    Thessaloniki, (and Boston, USA), Greece.
    Posts
    84

    Default

    Λίγες ιδέες κι από μένα:

    - μπορείς αν θέλεις να μη κολλήσει το κρέας και το αντικολλητικό τηγάνι δεν σου κάνει τη δουλειά, να βάζεις ελαιόλαδο σε μπουκάλι σπρέι, και να βάλεις ένα-δύο σπρέι που θα κρατήσει 1 δευτερόλεπτο, στο τηγάνι, αφού έκει ζεσταθεί, πριν βάλεις το κοτόπουλο.

    - το στήθος είναι η καλύτερη πηγή άπαχου κρέατος στο κοτόπουλο, βέβαια ΧΩΡΙΣ ΔΕΡΜΑ, το οποίο είναι πολύ λιπαρό.

    - Και για όσους δεν θέλουν πρόσθετο αλάτι (νάτριο), μπορείτε να βάζετε αλάτι από ΚΑΛΙΟ (ΚCl, αντί για NaCL) το οποίο έχει σχεδόν την ίδια γεύση -- και οι πιό πολλοί από μας χρειαζόμαστε πολύ περισότερο κάλιο στην διαίτά μας παρά νάτριο.

    Προσωπικά, δεν τρώω κοτόπουλο (από κρέατα, τρώω μόνο ψάρια και ψαρικά) αλλά όταν μαγειρεύω κοτόπουλο για άλλους, πόλλες φορές το βάζω στον φούρνο.

    Συμφωνώ με όσους είπαν να βάζουμε φρέσκο λεμόνι στα ψητά κρέατα -- στην Αμερική λένε ότι αυτή η ελληνική συνήθεια είναι ένα από τα πράγματα που κάνουν την ελληνική δίαιτα τόσο υγειής!

    :)
    "The dictionary is the only place that success comes before work."

    ~Vince Lombardi

  22. #22
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    14-06-05
    Location
    Gotham.
    Posts
    815

    Default

    Ηλεκτρική ψηστιέρα (όχι τοστιέρα).
    Έχει σχάρα, και λειτουργεί με ρεύμα, όχι με κάρβουνα.

    Την βάζεις στην πρίζα, και σε 10' (το πολύ) έχεις ψήσει 1 κιλό στήθος κότας.

    ΥΓ: Μιας και ειπώθηκαν κάποια πράγματα περί αλατιού και νατρίου, να πω το εξής:

    - Να προτιμάτε Ιωδιούχο αλάτι στο φαγητό σας (NaI), και όχι NaCL, γιατί το ιώδιο βοηθαέι τη λειτουργία του θυροειδή.
    Επίσης, υπάρχει ένα πολύ καλό άρθρο για τα οφέλη του Νατρίου στην ανάλογη υποενότητα.

    - Είναι προτιμότερο να παίρνουμε Κάλιο απ΄τις τροφές μας (μπανάνες, πατάτες, σταφίδες, κτλ) παρά να προσθέτουμε KCL, γιατί το KCL μπορεί να ωθήσει το σώμα μας να εκκρίνει περισσότερη αλδοστερόνη.
    Για το παραπάνω δεν έχω κάποια μελέτη να παραθέσω.
    Είναι κάποια πράγματα που διαπίστωσα εμπειρικά στο σώμα μου.
    How long can any man fight the darkness... until he finds it in himself


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •