Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-07-07
    Location
    .
    Posts
    179

    Default Ερωτήσεις για αερόβια για τους ειδικούς

    Λοιπον, εχοντας ως στοχο να χασω περιπου 18-22 κιλα εως τελη Σεπτεμβριου-αρχες Οκτωβριου ενδιαφερομαι να βρω τον ιδανικο τροπο να προπονουμαι με αεροβικη, με στοχο την απωλεια λιπους.
    Εχω ακουσει αρκετα και υπερ της αποψης του να κανουμε υψηλης εντασης, και υπερ του να εχουμε σταθερο ρυθμο, αργο και μεγαλη διαρκεια.
    Εγω τεινω να προτιμησω το δευτερο μιας και οι προπονησεις μου ειναι υψηλης συχνοτητας και εντασης συνηθως. Αξιζει τον κοπο πχ διαδρομος για 70-90 λεπτα σε αρκετα αργο ρυθμο και τι θετικες/αρνητικες επιπτωσεις μπορει να εχει σε σχεσξ με ενα μιασωρο σε μετριο ρυθμο?
    Θελω οι ειδικοι που εχετε μπει στο παρελθον σε διαδικασια σοβαρου cutting να με συμβουλεψετε για το παραπανω θεμα, αλλα και για κατι ακομη.
    [u]Οταν εχω μερα προπονησης με βαρη ειναι καλυτερα να κανω αεροβια πολλες ωρες πριν την προπονηση 'η πολλες ωρες μετα?</u>

  2. #2
    Senior Bodybuilder VR2's Avatar
    Join Date
    24-06-07
    Location
    Αθηνα, Πετραλωνα, Greece.
    Posts
    2,754

    Default

    Πρωτα πολλα εκτος απο την αεροβικη πρεπει να φτιαξεις και ενα καλο διατροφικο πλανο για διαιτα τωρα οσο αναφορα την αεροβια το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να βαλεις 45 λεπτα μετριου βαθμου αεροβια (γρηγορο περπατημα) μετα τα βαρη και αργοτερα να προσθεσεις αλλα 45 λεπτα το πρωι με αδειο στομαχι

  3. #3
    Senior Bodybuilder FaTaL_ErrOr's Avatar
    Join Date
    26-09-06
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης, Greece.
    Posts
    2,146

    Default

    Sorry που χαλάω λίγο το τόπικ...μετά τα βάρη μπορούμε να πιούμε δεξτρόζη και πρωτείνη και μετά να κάνουμε αερόβια, ή είναι τελείως άκυρο? Γενικά επιτρέπεται η δεξτρόζη στο cutting?
    "Αν δεν μάθεις να κάνεις προπόνηση για σαρκόπλασμα, προκοπή δε θα δεις!"

    Bulking mode


    Αν δεν έχεις χρόνο να το κάνεις σωστά, πρέπει να 'χεις χρόνο να το κάνεις ξανά!

    Eat Less, Lift Moderate, Rest a Lot!!!
    Current status: Eating crap, Lifting Nothing, Resting... NOT!!!


  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    09-06-05
    Location
    ioannina, GREECE, Greece.
    Posts
    413

    Default

    καλυτερα πρωτα να κανεις αεροβιο γιατι ο οργανισμος θα χρησιμοποιησει αυτα που θα παρεις για καυσεις στην διαρκεια του αεροβιου, γενικα για γραμμωση για νατουραλ δν χρησιμοποιειτε νομιζω η δεξτροζη αλλα κανονικο γευμα αμεσως μετα.ελπιζω να βοηθησα
    It was character that got us out of bed, commitment that moved us into action, and discipline that enabled us to follow through

  5. #5
    Pumping Iron Red.Out's Avatar
    Join Date
    29-05-06
    Location
    Sin City.
    Posts
    550

    Default

    Εγω εξακολουθω να θεωρω ακαταλληλη την αεροβια μετα τα βαρη.
    Πρωτον γιατι αν κανεις βαρια προπονηση κατ'εμε δεν γινετε να εχεις δυναμεις για ενα μισαωρο τρξιματος μετα,η τουλαχιστον εγω οταν εχω compound πολλων κιλων η ποδια δεν την παλευω να κανω και διαδρομο μετα.
    Απο την αλλη το πρωινο τρεξιμο σε μενα δουλεψε αρκετα καλα,αλλα επειδη πλεον λογω δουλειας ειναι ανεφικτο αυτο που με βολευει και που θεωρω σωστο ειναι αεροβια σε μερες που δεν εχω βαρη,3 μερες βαρη 3 μερες αεροβια και κυριακη ξεκουραση.

    Για να δουλεψει η αεροβια μετα τα βαρη πρεπει να την υποστηριξεις πολυ καλα με διατροφη και συμπληρωματα αλλιως αναποφεκτα θα εχεις απωλεια μυικης μαζας.
    Eat clean, lift hard, fuck the rest.

  6. #6
    Advanced Bodybuilder mirmidon's Avatar
    Join Date
    23-06-05
    Location
    LA, Greece.
    Posts
    808

    Default

    Eπειδη για καποιους ειναι αναγκαιο κακο η αεροβια μετα τα βαρη νομιζω πως βοηθανε 5γρ αμινοξεα πριν το αεροβιο και μετα τα βαρη,αλλα να ειναι χαμηλης εντασης παντα. Εγω προτεινω αεροβιο χαλαρα το πρωι με αδειο στομαχι (αν θελετε παλι βαλ'τε 5γρ αμινοξεα πριν),επισης χαλαρο αεροβιο μετα τη προπονηση οπως ειπα πιο πανω και τις μερες που δεν εχουμε προπονηση αεροβιο μικρης διαρκειας και μεγαλης εντασης σαν το HIIT.
    Weightlifting is sport; weight training is not.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •