Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 40
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    06-03-08
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    130

    Default Θέμα Όγκου-Universal vs EAS

    ευχαριστω crimson για τη βοηθεια!
    ανάμεσα στο real gains (universal nutrition)για όγκο και στο mas factor της EAS(όγκος) τι έχετε να μου προτείνεται, ή κάποιο άλλο συμπλήρωμα όγκου που σίγουρα ξέρετε...
    '' '' ...... !!!

  2. #2
    Pumping Iron panos24's Avatar
    Join Date
    13-03-07
    Location
    larisa, larisa, Greece.
    Posts
    581

    Default

    εγω απο την weider ειχα παρει οταν ημουν πιο αδυνατος και με ειχε βοηθησει πολυ
    mr o

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    06-03-08
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    130

    Default

    να την δοκιμασω δηλαδη? thanks panos24
    '' '' ...... !!!

  4. #4
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    Δεν κάνει τίποτα! :)

    By the way, μετέφερα το τόπικ στην σωστή ενότητα & άλλαξα λίγο τον τίτλο, ώστε να βρίσκεται πιο εύκολα από τα νέα μέλη στις αναζητήσεις!

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    06-03-08
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    130

    Default

    σωστη και σοφη, crimson!καλυτερα ετσι.
    '' '' ...... !!!

  6. #6
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    08-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    Kανενα απο τα 2 δοκιμασε αυτο θα παρεις τον ογκο που θελεις αλλα χωρις το λιπος κορυφαιο συμπληρωμα διατροφης


    Attached Image:


  7. #7
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    06-03-08
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    130

    Default

    φιλε μου νικο123 αν κ δεν ειμαι καθολου δυσκολος στο φαγητο το μονο που δεν μπορω να φαω ειναι το κουακερ κ τα ρεβιθια!
    εκτος αν εχεις να μου προτεινεις καποια συνταγη με κουακερ.
    δεν μου αρεσουν καθολου. ωστοσο το πρωινο μου ειναι 100 γρ.κορν φλεικς με γαλα + 4 ασπραδια.
    μου προτεινεις αλλαγη στο πρωινο?σε ευχαριστω πολυ παντως
    '' '' ...... !!!

  8. #8
    Pumping Iron muaythaispirit's Avatar
    Join Date
    02-02-07
    Location
    athens
    Posts
    522

    Default

    τσεκαρε το πιτακι του brawny στις συνταγες για bb!

  9. #9
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    06-03-08
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    130

    Default

    επισης ηθελα να ρωτησω ποιο ειναι το μεγιστο χρονικο διαστημα που μπορεις να καταναλωνεις το ιδιο συμπηρωμα π.χ. για όγκο?
    ισχυει οτι μεχρι 2 μηνες μπορεις να καταναλωνεις το ίδιο συμπλήρωμα?κ οτι μετα πρεπει να πας σε κάποιο άλλο συμπληρωμα?
    '' '' ...... !!!

  10. #10
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by jaguar

    επισης ηθελα να ρωτησω ποιο ειναι το μεγιστο χρονικο διαστημα που μπορεις να καταναλωνεις το ιδιο συμπηρωμα π.χ. για όγκο?
    ισχυει οτι μεχρι 2 μηνες μπορεις να καταναλωνεις το ίδιο συμπλήρωμα?κ οτι μετα πρεπει να πας σε κάποιο άλλο συμπληρωμα?
    </blockquote id=quote>

    Που το άκουσες αυτό;!

    Φίλε μου το καλύτερο συμπλήρωμα για αύξηση όγκου είναι το ρύζι και η βραστή πατάτα.

    Δε μπορώ να σου πω για τα συπληρώματα γιατί δεν έχω δοκιμάσει τίποτα απο αυτά. Με μια καθαρή πρωτεΐνη, whey που λέμε, και σωστή διατροφή όγκου θα κάνεις τη δουλειά σου.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  11. #11
    Pumping Iron panos24's Avatar
    Join Date
    13-03-07
    Location
    larisa, larisa, Greece.
    Posts
    581

    Default

    +1 στον μαζντα.
    αν εισαι πολυ αδυνατος και το σωμα σου κανει καλες καυσεις,δηλ. δεν παχαινεις με τιποτα.
    τοτε για να παρεις ογκο θελει πολυ φαγητο και(ρυζι,πατατες)
    αν δεν μπορεις να φας τοσο πολυ για να ανεβεις λιγο σε κιλα καλο ειναι να παρεις και κανα συμπληρωμα
    για ογκο(δηλ. υψηλα σε υδατανθρακα συμπληρωματα)
    εγω πριν 4-5 χρονια ειμουν πολυ αδυνατος και δεν μπορουσα να παρω κιλα,
    πηρα την me****s της weider τοτε και με βοηθησε αρκετα για να παρω ογκο
    αλλα παραλληλα πρεπει να τρως και φαγητο αρκετο.
    mr o

  12. #12
    Pumping Iron muaythaispirit's Avatar
    Join Date
    02-02-07
    Location
    athens
    Posts
    522

    Default

    αν προτιμησεις το mass factor παρε φραουλα και θα με θυμηθεις!

  13. #13
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    13-06-07
    Location
    ATHENS, Greece.
    Posts
    174

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by jaguar

    να την δοκιμασω δηλαδη? thanks panos24
    </blockquote id=quote>
    ΜΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ ΟΧΙ WEIDER καλυτερα ζαχαριτσα απο το σοθπερ μαρκετ το ιδιο ειναι.Να προτιμησεις προιοντα της MAXIMUSCLE KAI BSN.

  14. #14
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    15-10-07
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    204

    Default

    της bsn ποιο λες? το true mass? είναι καλο? προσπαθώ και εγώ να επιλέξω ένα καλο γκάινερ..και είμαι ανάμεσα σε mass factor της EAS και true mass της BSN
    carpe diem

  15. #15
    Pumping Iron
    Join Date
    10-01-08
    Location
    αθηνα
    Posts
    330

    Default

    οπως ειπε νωριτερα και ο mazda(γεια σου σταυρο!!!) εαν δεν ριξεις φαι.... δουλεια δεν γινεται. Ασε τους κουβαδες του ογκου:D, ριξε φαι σωστο. Και μενα το ιδιο μου ειπανε, και γω το ιδιο σου λεω, και ψαξε βρες το εγχειριδιο της σωστης διατροφης του brawny. Θα σε βοηθησει παρα πολυ(εμενα με βοηθησε και βλεπω διαφορες) και εαν κανεις κατα βημα οτι λεει θα βαλεις σωστα κιλα, αργα και σταθερα[:-slaphappy]
    "Aim to the infinite, One Step At the Time" Arnold Schwarzenegger

  16. #16
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    05-07-07
    Location
    .
    Posts
    157

    Default

    Eιλικρινα δε μπορω να καταλαβω για ποιο λογο αγοραζετε αυτα τα gainers.Γιατι καποιος να δωσει 60e (BSN - 18 δοσεις) για ενα προιον τιγκα στη ζαχαρη και να μη προτιμησει να φαει ενα πιτακι βρωμης!Δε λεω αν καποιος δε προλαβαινει με την καμια να μαγειρεψεις κατι ,ας εχει ενα κουτι κι ας παρει ,αλλα το να στηριζεις τη διατροφη σου και τον ογκο σου σε τετοια σκευασματα...
    Kι εγω στο παρελθον ειχα πιστεψει ορισμενους "πωλητες γυμναστες" οι οποιοι μου λεγανε οτι σαν εκτομορφος δεν προκειται να βαλω κιλα με την καμια και ειχα δοκιμασει τετοια σκευασματα (της ΕΑS για την ακριβεια) αλλα μονο οταν εβαλα πολυ κουακερ ,πατατα και ρυζι και διαβασα πολλα για τη διατροφη εφτιαξα ενα σωστο πλανο, ειδα διαφορα και καταφερα να σταθεροποιηθω σε υψηλο βαρος.
    You Will Respect My Authoritah!

  17. #17
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    15-10-07
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    204

    Default

    συμφωνώ απόλυτα, αλλα είναι και αυτά συμπλήρωμαta διατροφής, δηλαδή συμπληρώνουν τα κενά μιας ελλειπούς διατροφής..και κάτι τέτοιο συμβαίνει συχνά σε όσους εργάζονται πολύ, περνούν όλη την μέρα τους εκτος σπιτιού y δεν έχουν την διάθεση να μαγειρέψουν, έστω και ένα απλό κοτόπουλο! βεβαια η διατροφή είναι το A και το W αλλα ένα γκάινερ απευθύνεται σε αυτούς pou δεν τιρouν κατά γράμμα την διατροφή τους..
    carpe diem

  18. #18
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    26-04-05
    Location
    Athens.
    Posts
    1,681

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by jimaica

    Eιλικρινα δε μπορω να καταλαβω για ποιο λογο αγοραζετε αυτα τα gainers.Γιατι καποιος να δωσει 60e (BSN - 18 δοσεις) για ενα προιον τιγκα στη ζαχαρη και να μη προτιμησει να φαει ενα πιτακι βρωμης!Δε λεω αν καποιος δε προλαβαινει με την καμια να μαγειρεψεις κατι ,ας εχει ενα κουτι κι ας παρει ,αλλα το να στηριζεις τη διατροφη σου και τον ογκο σου σε τετοια σκευασματα...
    Kι εγω στο παρελθον ειχα πιστεψει ορισμενους "πωλητες γυμναστες" οι οποιοι μου λεγανε οτι σαν εκτομορφος δεν προκειται να βαλω κιλα με την καμια και ειχα δοκιμασει τετοια σκευασματα (της ΕΑS για την ακριβεια) αλλα μονο οταν εβαλα πολυ κουακερ ,πατατα και ρυζι και διαβασα πολλα για τη διατροφη εφτιαξα ενα σωστο πλανο, ειδα διαφορα και καταφερα να σταθεροποιηθω σε υψηλο βαρος.
    </blockquote id=quote>

    +17

  19. #19
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    08-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by ntuki

    αλλα ένα γκάινερ απευθύνεται σε αυτούς pou δεν τιρouν κατά γράμμα την διατροφή τους..
    </blockquote id=quote>

    -10 σε σενα


    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by jimaica

    Eιλικρινα δε μπορω να καταλαβω για ποιο λογο αγοραζετε αυτα τα gainers.Γιατι καποιος να δωσει 60e (BSN - 18 δοσεις) για ενα προιον τιγκα στη ζαχαρη και να μη προτιμησει να φαει ενα πιτακι βρωμης!Δε λεω αν καποιος δε προλαβαινει με την καμια να μαγειρεψεις κατι ,ας εχει ενα κουτι κι ας παρει ,αλλα το να στηριζεις τη διατροφη σου και τον ογκο σου σε τετοια σκευασματα...
    Kι εγω στο παρελθον ειχα πιστεψει ορισμενους "πωλητες γυμναστες" οι οποιοι μου λεγανε οτι σαν εκτομορφος δεν προκειται να βαλω κιλα με την καμια και ειχα δοκιμασει τετοια σκευασματα (της ΕΑS για την ακριβεια) αλλα μονο οταν εβαλα πολυ κουακερ ,πατατα και ρυζι και διαβασα πολλα για τη διατροφη εφτιαξα ενα σωστο πλανο, ειδα διαφορα και καταφερα να σταθεροποιηθω σε υψηλο βαρος.</blockquote id=quote>

    +20


    Πρωτεινες ογκου ειναι χαμηλης ποιοτητας πρωτεινη Whey + ζαχαρη καλυτερα φαε μια τουρτα ρε φιλε να γουσταρεις κιολας γιατι και στις 2 περιπτωσεις ειτε με τουρτα ειτε με πρωτεινη ογκου λιπος θα παρεις

    περνα την βρωμη απο μπλεντερ κανε την σκονη και πηνε την μαζι με πρωτεινη για βαλε 200 γραμ βρωμη περασμενη απο μπλεντερ η 300 θα σου πω εγω μετα δεν περνεις ογκο το σημαντηκοτερο ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΛΙΠΟΣ πιστευω να σε νιαζει αυτο

  20. #20
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    15-10-07
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    204

    Default

    όλο το topic ξεκίνησε από την εξής απλή ερώτηση: "ανάμεσα στο real gains (universal nutrition)για όγκο και στο mas factor της EAS(όγκος) τι έχετε να μου προτείνεται, ή κάποιο άλλο συμπλήρωμα όγκου που σίγουρα ξέρετε...", και εμείς καταλήξαμε στο να μοιράζουμε πόντους και βαθμούς..Eντάξει η διατροφή είναι το πιο σημαντικό, αλλα όταν η ερώτηση αναφέρεται σε γκάινερ, η απάντηση πρέπει να αναφέρεται εξίσου σε γκάινερ, και αν είμαστε κατά, αφήνουμε αυτούς που γνωρίζουν,να απαντήσουν..δεν λέω ότι γνωρίζω, μαθαίνω και εγώ
    carpe diem

  21. #21
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    05-07-07
    Location
    .
    Posts
    157

    Default

    Ntuki
    Δε νομιζω καποιος απο μας να ειχε σκοπο να την πει η μειωσει εσενα η τον οποιοδηποτε αλλο.Απλα οπως θες εσυ να μαθεις ετσι και ο jaguar ,μπορει κατι απο αυτα που αναφερθηκαν στο topic να μη το ειχε ακουσει και να μη το γνωριζε κι ετσι με αυτο τον τροπο να τον βοηθησαμε περισσοτερο απο το να του προτειναμε καποιο gainer.Τωρα αν τα εχει ξανακουσει αυτα ,τα γραφει στα @@ του και διαβαζει μονο τα post που τον ενδιαφερουνε!

    Και κατι ακομα οταν λες "αφήνουμε αυτούς που γνωρίζουν,να απαντήσουν" υπονοεις οτι κανενας απο εμας που ανεφεραν (η που μοιρασαν βαθμολογια οπως λες) που ανεφεραν οτι ειναι κατα των gainers δε γνωριζουν?Δηλαδη πρεπει να χεις Master στη διατροφολογια για να διαβασεις τη περιεχει μεσα ενα τετοιο σκευασμα και να δεις απο που προερχονται οοοοολες αυτες οι θερμιδες?
    You Will Respect My Authoritah!

  22. #22
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    08-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    Eγω επιμενω να σε αποτρεψω απο το να αγωρασεις οποιοδηποτε gainer γιατι τα μονα κιλα που θα παρεις θα ειναι γυρο απο την μεση και θα σε βοηθανε στην θαλασα απο το να μην πνηγεις:D(ακα σωσιβια):D

    Αμα βρεις καμια πρωτεινη ογκου που θα εχει αλλο υδατανθρακα και οχι δεξροζη η μαλτοδεξρινη η σουκχροζη τοτε αγωρασε το :D

  23. #23
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    08-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    αφου επιμενεις να παρεις πρωτεινη ογκου ΟΚ θα σε βοηθησω

    EAS Presents:
    Mass Factor
    Post-Workout Weight Gainer!
    http://www.bodybuilding.com/store/eas/mass.html

    Ακομα και το ιδιο βλεπεις ποτε λεει να το παρεις?

    τελος παντων το παραβλεπουμε

    Other Ingredients:
    Protein Blend (Whey Protein Concentrate, Calcium Caseinate, And Sodium Caseinate), Maltodextrin, Fructose, Cocoa (Processed With Alkali), Natural And Artificial Flavors, Sunflower Oil, Salt, Acesulfame Potassium, And Sucralose.

    Αρα η λυση σου
    http://www.discount-supplements.co.u...xd.asp?id=7698 (αν και δεν εχει 4,5 κιλα που ειναι πιο φτηνο)
    +
    http://www.discount-supplements.co.u...xd.asp?id=7096
    ποιο ποιοτικη πρωτεινη απο την απο πανω
    +
    1 φρουτο =Fructose

    Ποσα λεφτα κερδιζεις για να ακουσω? με αυτα που περιεργραψα πανω?

  24. #24
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    05-07-07
    Location
    .
    Posts
    157

    Default

    Καλα ενταξει τα λεφτα δικα του ειναι και αν επειμεινει να ταδωσει για ενα gainer....καλοφαγωτο!Παντως ενα καλο gainer που ειδα πριν λιγο ειναι αυτο
    http://discount-supplements.co.uk/shopexd.asp?id=8610
    Μιλαει για Complex Carb Optimizer Blend(Maltodextrin, Barley Flour, Oat Fiber, Oat Bran Concentrate)
    Δε λεει ποσοστα του καθενος.Απο οτι βλεπω εχει πολυ υψηλο Dietary Fiber (8g 32%) και λιγη ζαχαρη (5g).Θα την προτιμουσα εαν επρεπε οπωσδηποτε να παρω gainer
    You Will Respect My Authoritah!

  25. #25
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    08-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    Universal Presents:
    Real Gains
    Weight Enhancement!

    http://www.bodybuilding.com/store/univ/real.html

    Other Ingredients
    Maltodextrin, Real Gains Protein Complex? [Ultra Filtered Whey (Milk) Concentrate, Micellar Casein, Whey Protein Isolate (Milk)], Dutch Processed Cocoa, Inulin, Flaxseed Oil, MCT, Calcium Caseinate, Chocolate Fudge Flavor, Natural & Artificial Flavors, Sodium Chloride, Sucralose, Acesulfame Potassium

    σου θυμιζει τιποτα στα Ingredients για τον υδατανθρακα?

    αν δεν κανω λαθος γλυκεμικος δεικτης δεξροζης(γλυκοζης) 100
    και μαλτοδεξρινης 125 δλδ πολυ υψηλος και τι γινεται οταν τρως τετοιου ειδους υδατανθρακα διαφορες ωρες εκτος απο μετα την προπονηση για πες μου? αμα εχεις διαβασει λιγο το φορουμ εδω?

  26. #26
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    08-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by jimaica

    Καλα ενταξει τα λεφτα δικα του ειναι και αν επειμεινει να ταδωσει για ενα gainer....καλοφαγωτο!Παντως ενα καλο gainer που ειδα πριν λιγο ειναι αυτο
    http://discount-supplements.co.uk/shopexd.asp?id=8610
    Μιλαει για Complex Carb Optimizer Blend(Maltodextrin, Barley Flour, Oat Fiber, Oat Bran Concentrate)
    Δε λεει ποσοστα του καθενος.Απο οτι βλεπω εχει πολυ υψηλο Dietary Fiber (8g 32%) και λιγη ζαχαρη (5g).Θα την προτιμουσα εαν επρεπε οπωσδηποτε να παρω gainer
    </blockquote id=quote>

    Σωστος αυτο μαλιστα στα 170 γραμ σκονης
    Sugars 5g Oat Fiber, Oat Bran Concentrate (αυτο που λεγαμε απο την αρχη αλλα σε ετοιμο προιον:D )

  27. #27
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    05-07-07
    Location
    .
    Posts
    157

    Default

    Αν οντως εχει αυτα που λεει και δεν εχει κυριως μαλτο (με τα υπολοιπα να αποτελουν κραχτη!) ειναι αρκετα καλη σε σχεση με αλλες.
    You Will Respect My Authoritah!

  28. #28

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Δεν θα βάλεις υποχρεωτικά λίπος με το gainer και καθόλου λίπος με τη βρώμη, δηλαδή άμα φάω 30 γρ gainer τη μια φορά και 300 γρ βρώμη την άλλη φορά, πότε θα πάρω περισσότερο λίπος, με το gainer ή με τη βρώμη; Αν πρέπει οπωσδήποτε να πάρεις gainer, χρησιμοποίησέ το postworkout only και στις ποσότητες που πρέπει, δεν είναι κάτι που είναι για "πέταμα", το ίδιο κάνουμε λίγο πολύ όταν φτιάχνουμε shake whey/δεξτρόζης μετά την προπόνηση. Από πλευράς κόστους σίγουρα συμφέρει να ανακατέψεις δική σου whey με δεξτρόζη/μαλτοδεξτρίνη, αλλά αν βαριέσαι και αυτό, τότε ετοιμάσου να πληρώσεις τη διαφορά.

  29. #29
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    06-03-08
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    130

    Default

    επειδη δεν μου αρεσει το κουακερ κ ειδα απο τον νικο123 οτιτην κανει σκονη με το μπλεντερ και την πινει.
    την σκονη κουακερ την πινει μεσα σε νερο η κατι αλλο?
    ρωτω επειδη δεν το καταλαβα κ ειναι μια καλη ιδεα για να το δοκιμασω! πολυ καλη ιδεα παντως νικο123!θα το δοκιμασω
    '' '' ...... !!!

  30. #30
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    05-07-07
    Location
    .
    Posts
    157

    Default

    GRF αυτο του ειπα κι εγω πιο πανω.Με τοση Malto μονο μεταπροπονητικα αλλα και παλι δεν ειναι και το πλεον σωστο καθως τα gainers δεν περιεχουν κυριως whey.Aν φας 30 γρ βρωμη και 30 γρ μαλτο τι ειναι καλυτερο?:)Oχι οτι δεν ξερεις εσυ και ξερω εγω απλα αυτο εννοουσα και οχι οτι δεν παιρνεις λιπος με το κουακερ.

    Jaguar : βαζεις στο Multi to κουακερ και το χτυπας μεχρι να γινει σαν αλευρι.Ζυγιζεις ποσο χρειαζεσαι και το βαζεις στο σεικερ (ειτε με γαλα ειτε με νερο) μαζι με τη whey.Bαζεις και λιγο φυστικοβουτυρο αν θες και γινεται αρκετα καλο.Επισης μια αλλη ιδεα για το κουακερ ειναι να το κανεις πιτακι!
    You Will Respect My Authoritah!


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •