Επειδή η έκθεση (expo) στο Arnold Classic αποτελεί από μόνη της ένα τεράστιο γεγονός κατά το Arnold Weekend, δημιούργησα ξεχωριστό τόπικ για να αναφερθούμε σε αυτή.

Η διοργάνωση όπως αναφέρθηκε ονομάζεται Arnold Sports Festival. Οι διαγωνισμοί bodybuilding, figure και fitness αποτελούν μόνο ένα μικρό τμήμα του τι γίνεται στη διάρκεια του αθλητικού αυτού φεστιβάλ.



Και τις τρεις μέρες του φεστιβάλ, στον εκθεσιακό χώρο ο οποίος βρίσκεται κοντά στο αμφιθέατρο όπου έγιναν οι αγώνες του bodybuilding (αλλά σε άλλο κτήριο περίπου 5-10 λεπτά μακριά με το αυτοκίνητο), λάμβαναν χώρα διάφορα άλλα αθλήματα όπως άρση βαρών, powerlifting, πολεμικές τέχνες, ενόργανη γυμναστική, πυγμαχία, κτλ. Ο εκθεσιακός χώρος στο Columbus είναι πραγματικά τεράστιος και πέρα από τα αγωνίσματα αυτά, χωρούσε και την έκθεση.



Στην έκθεση αυτή, εταιρίες με διατροφικά προϊόντα για αθλητές, εταιρίες αθλητικού ρουχισμού και πώλησης οργάνων γυμναστικής κατακλύζουν τον χώρο με τα περίπτερά τους και προσπαθούν πάση θυσία να τραβήξουν τα βλέμματα του κόσμου προσφέροντας δείγματα συμπληρωμάτων (από κομματάκια protein bars



μέχρι μικρές συσκευασίες από λιποδιαλύτες κτλ, όλα τσαμπέ βέβαια), δωρεάν μπλουζάκια, κτλ. ή έχουν κοπέλες που χορεύουν ή γενικώς κάποιες εκδηλώσεις που τραβάνε την προσοχή του κόσμου.



Πέρα από αυτό, πόλο έλξης αποτελούν οι ίδιοι οι αθλητές, οι οποίοι συνήθως βρίσκονται στα περίπτερα των εταιριών συμπληρωμάτων χορηγών τους, και υπογράφουν αυτόγραφα (επί πληρωμή σχεδόν πάντοτε).

Υπολογίζεται ότι πάνω από 150.000 άτομα επισκέφθηκαν την έκθεση μέσα στο τριήμερο του Arnold Expo. Κοιτάξτε τι γινόταν μέσα στον εκθεσιακό χώρο:



Σε ορισμένα περίπτερα υπήρχαν διαγωνισμοί δύναμης, όπως π.χ. πόση ώρα μπορεί κάποιος να κρατηθεί πάνω στο μονόζυγο χωρίς να πέσει;



Η' πόσες επαναλήψεις μπορεί κανείς να κάνει με το kettlebell;



Μέσα στον κόσμο διακρίναμε διάφορους αθλητές τους οποίους απλά μπορούσες να τους ζητήσεις να τους φωτογραφήσεις και δεν κανείς δεν αρνιόταν. Προσωπικά ήταν ένα από τα πράγματα που μου έκανε την πιο θετική εντύπωση σε αυτό το ταξίδι, η αμεσότητα, ευγένεια και επαγγελματισμός όλων τους, ακόμα και αυτών που δεν ήταν σε περίπτερα και είχαν πάει απλά ως επισκέπτες. Αποτελούν μέρος μιας "βιομηχανίας", και το γνωρίζουν καλά, και ξέρουν πώς να φερθούν στον κόσμο. Έβγαλα πάρα πολλές φωτογραφίες, ούτε ένας δεν "ξίνισε" όταν τους ζήτησα, ακόμα και σε φάσεις που μιλούσαν με άλλο κόσμο.

Μέσα στο κοινό, μία από τις πρώτες αθλήτριες που είδαμε ήταν η Brigita Brezovac η οποία αν και δεν αγωνιζόταν, ήταν σε πολύ καλή κατάσταση:



Πιο κάτω βρήκαμε το περίπτερο της εταιρίας που βγάζει το vitargo, αυτόν τον σύνθετο υδατάνθρακα που όμως υποτίθεται ότι απορροφάται πολύ πιο γρήγορα από τη γλυκόζη.



Εκεί πιάσαμε λίγο την....κουβέντα:D, προσπαθούσα να βρω κάποιον να μου εξηγήσει τι ακριβώς κάνει το vitargo και πώς το κάνει. Τελικά βρέθηκε ένας κύριος που μου έδειξε κάτι διαγράμματα κτλ τα οποία υποτίθεται έπρεπε να με πείσουν. Μου εξήγησαν ότι λόγω σωστής ωσμοριακότητας που είναι ίδια με αυτή του στομάχου, αυτός ο συγκεκριμένος υδατάνθρακας απορροφάται πολύ πιο γρήγορα από τη γλυκόζη. Παρόλα αυτά εγώ θα περίμενα αυτό να φαίνεται και στο GI, όμως όταν ρώτησα ποιος είναι ο γλυκαιμικός του δείκτης, μου απάντησαν ότι "δεν έχει σημασία".:D Παρόλο που προσπάθησα να μάθω τι υδατάνθρακας είναι ακριβώς αυτός, μου είπαν ότι τον έχουν πατεντάρει και δεν μπορούν να πουν.:D Ενδιαφέρουσα εμπειρία πάντως!

Λίγο πιο κάτω είδαμε την κυρία Denise-κοίτα-με-στα-μάτια-είπα-Masino [:-eyebrows] η οποία ήταν πολύ γλυκιά και πρόσχαρη από κοντά, μας είπε ότι δεν έχει έρθει στην Ελλάδα ποτέ και ότι θέλει οπωσδήποτε να την επισκεφθεί επειδή έχει ακούσει ότι είναι πολύ όμορφη χώρα (χμμμ....[:-eyebrows]). Δεν ξέρω πόσο χρονών είναι, πάντως πιτσιρίκα δεν είναι έτσι όπως την είδα από κοντά...




...στα μάτια είπαμε!!!:D


bodybuilders.gr @ The Arnold Classic 2008