Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 61 to 90 of 121
  1. #61
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    φιλε που ειπες για τα τραγικα λαθη αν θεωρεις τραγικο λαθος το βιν που μπορει να το εγραφα και ουιν η ουινγκ συγνωμη αλλα δεν εχω διατριβη στην προφορα στα κινεζικα..στα αγγλικα παντως το ιπμαν γραφεται ipman..ισως η προφορα στα κινεζικα απο οτι θυμαμαι κ απο την ταινια ειναι ενα ελαφρυ γιπμαν..δινεις ομως σημασια και αποκαλεις τραγικα λαθη λεπτομερειες..γνωμη σου μην αποκαλεσεις ομως ξανα τραγικο κατι που λεω γιατι δεν γουσταρω κ δεν ειναι ωραιο.οσο για τα αναβολικα εχω δει βιντεακι στο
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  2. #62
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    φιλε που ειπες για τα τραγικα λαθη αν θεωρεις τραγικο λαθος το βιν που μπορει να το εγραφα και ουιν η ουινγκ συγνωμη αλλα δεν εχω διατριβη στην προφορα στα κινεζικα..στα αγγλικα παντως το ιπμαν γραφεται ipman..ισως η προφορα στα κινεζικα απο οτι θυμαμαι κ απο την ταινια ειναι ενα ελαφρυ γιπμαν..δινεις ομως σημασια και αποκαλεις τραγικα λαθη λεπτομερειες..γνωμη σου μην αποκαλεσεις ομως ξανα τραγικο κατι που λεω γιατι δεν γουσταρω κ δεν ειναι ωραιο.οσο για τα αναβολικα εχω δει βιντεακι στο you tube που μιλαει ο μπρους λι και πισω του φαινεται να εχει κουτια απο φαρμακα..αλλωστε ειναι γνωστο σε πολλους που ασχολουνται λιγο πως περα απο τα καλα του αυτο το εκανε..οσο για μενα δεν κανω καμια πολεμικη τεχνη..ειμαι ομως καλος φιλος με 2 ατομα που κανουν χρονια(εδω στο ηρακλειο εχει σχολη κ μαλιστα απο τις καλυτερες μιας και ο δασκαλος εχει διδαχτει απο καποιον phillip τον οποιο προλαβε και διδαξε ο ιδιος ο ιπμαν..απο συζητησεις μαζι τους και απο μια προπονηση που παρακολουθησα αλλα κ απο εκατονταδες βιντεο και την ταινια που παρακολουθησα εβγαλα τα συμπερασματα μου..επειδη εχω κανει αναλογες ερευνες κ για αλλες πολεμικες τεχνες σου λεω οτι δεν συγκρινεται ουτε καν στον τροπο προπονησης..ελπιζω να σε καλυψα.
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  3. #63
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Δεχομαι τις λαθος λεπτομερειες που εγραψες και καταλαβαινω τις δικαιολογιες σου.Απλως ειναι αλλο το γουινγκ τσουν και αλλο το βινγκ τσουν.Το αυθεντικο ειναι το πρωτο ενω το δευτερο ειναι ενα αντιγραφο του πρωτου με πολλες παραλλαγες.Ενα αυτο....
    Δευτερον,αναβολικα δεν εχει αναφερθει ποτε απο κανεναν να εκανε ο μπρους.Στο λεω εγω που πιστευω ανετα θα μπορουσα να γραψω μια διατριβη πανω στην ζωη του:D:D.Για τετοιο κολλημα μιλαμε...Οσο για τα φαρμακα που λες καταλαβα που αναφερεσαι.Ηταν ενα ντοκυμαντερ που γυριστηκε σπιτι του.Ολα αυτα ειναι πολυβιταμινες,καλα λιπαρα κλπ.Αν θελεις μπορω να ψαξω να βρω τι ειναι το καθενα αφου ειχα κανει στοπ καρε και εψαξα ενα προς ενα τι ηταν.[:-basketball].Καταλαβες....
    Αν μπορουσες θα μπορουσες να αναφερεις το ονομα του δασκαλου που λες μονο και μονο γιατι υπαρχουν πολλοι που λενε διαφορα.Το εχω ζησει προσωπικα οντας 6 χρονια στις πολεμικες τεχνες με τελευταια jeet kune do(παλιοτερα wu shu,eagle claw).Θα τσεκαρω το υποβαθρο του δασκαλου και αν οντως εχει θητευσει στην Κινα διπλα στον Γιπ μαν.Πραγμα απιθανο γιατι ο Γιπ Μαν δεν διδασκε μη Κινεζους απ'οσο γνωριζω.
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  4. #64
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    αυτο ομολογω οτι δεν το ηξερα..για τη διαφορα βινγκ και ουινγκ ομολογω δεν το ηξερα..οκ λοιπον..δεν ξερω παντως αν συμφωνεις οτι οντως ειναι κορυφαια πολεμικη τεχνη..με πολυ σκληρη προπονηση..εδω στο ηρακλειο τη σχολη την εχει ανοιξει ενας τυπος που τον λενε σβεν..ειναι γερμανος..αυτον λοιπον τον διδαξε αυτος ο φιλλιπ του οποιου η καταγωγη μου διαφευγει τωρα..παντως ο ιπμαν διδασκε στο χονγκ κονγκ και εκει πηγε αυτος ο φιλλιπ ο οποιος σημειωτεον δεν εχει παλαμες..φανταζεσαι να κανεις σπαρινγκ με αυτον??σιχαμα..τεσ?πα αυτα ξερω για τη σχολη εδω και εχω δει κ προπονηση(παλιοτερα ηθελα να γραφτω) η οποια ηταν σκληρη..ο δασκαλος παιζει πολυ ξυλο στους πιο εμπειρους κ ειδα ατομα μεχρι και να βαρανε σε σκληρες επιφανειες..τοιχο η τηλ καταλογο αν θυμαμαι καλα...οσο για τα φαρμακα αν θυμαμαι το βιντεο ειχε ονομασια σχετικη κατι σε στυλ αναβολικα στο σπιτι του μπρους λη..αυτοι οι φιλοι μου που κανουν χρονια μου ειπαν οτι επαιρνε γιατι καποια στιγμη ειδε πως καποιος πιο δυνατος κ ογκωδης απο αυτον που ηξερε την τεχνη πολυ καλα θα μπορουσε να τον νικησει..κ εδω που τα λεμε στην αρχη του ο μπρους λι δεν ηταν καθολου γυμνασμενος και καποια στιγμη ηταν ινες..αν θες πες μπυ πως μπορω να βρω το βιντεακι να το ξαναδω..
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  5. #65
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Ο Μπρους Λη αρχισε να ενσωματωνει την προπονηση με αντισταση στις προπονησεις του γιατι επηρεαστηκε παρα πολυ απο τους μποντιμπιλντερς εκεινης της εποχης.Ηθελε να αυξησει τη δυναμη του.Το σωμα που απεκτησε σε καμια περιπτωση δεν χρειαζεται αναβολικα μιας και οποιον σοβαρο στιβιστα παρεις πανω κατω ετσι ειναι.Απο πλευρας διατροφης ηταν σχεδον αψογη με 5-6 καλα γευματα τη μερα...Αν θελεις περισσοτερες λεπτομερεις μπορω να ψαξω να βρω το βιβλιο που τα διαβασα και να ατα αναπαραξω...
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  6. #66
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    ειχε μεγαλη διαφορα παντως απο το σωμα που ειχε οταν ξεκινησε..και ξερεις οτι πολλοι σοβαροι στιβιστες ειναι στο φαρμακο οπως και οι μποντιμπιλντερς της εποχης..και ο σταλονε λεπτο σωματακι ειχε με χαοτικη διαφορα ομως απο οταν ξεκινησε και δεν νομιζω να πιστευεις οτι ηταν νατουραλ..αν θες πες μου μονο αν θυμασαι πως λενε το βιντεακι που λεμε στο γιου τιουμπ γιατι δεν μπορω να το βρω..
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  7. #67
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Το βιντεο δεν ξερω αν υπαρχει στο u-tube,γιατι εγω εχω οτι ντοκυμαντερ υπαρχει σε dvd.Για να εισαι 1.73 υψος με 66-68 κιλα και κανα 6% λιπος δεν νομιζω οτι χρειαζεται φαρμακο.Νομιζω το καταλαβαινεις αυτο.Μηπως φαρμακωνομαι και γω τοτε???Οσον αφορα τους στιβιστες σιγουρα οι πιο πολλοι ειναι στο φαρμακο αλλα εχω γνωστους (που δεν διαπρεπουν βεβαια) αλλα ειναι φετες.Αν ακολουθεις καποιους βασικους κανονες διατροφης και προπονησης δεν ειναι δυσκολο να φτασεις αυτο το επιπεδο,αλλα θελει θυσιες και πολυ τρεξιμο!!!
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  8. #68
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    01-06-09
    Location
    KOMOTINI, USA, Greece.
    Posts
    9

    Default

    Παιδια ακουγοντας απο διαφορους ακουσα οτι το Brazilian Jiu jitsu είναι καλό.εσείς τι γνώμη έχετε??Τώρα που είμαι 15 χρονών θεωρείται πως είναι καλό να το ξεκινήσω ή οχι??

  9. #69
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    [quote]Originally posted by kusta80

    Το βιντεο δεν ξερω αν υπαρχει στο u-tube,γιατι εγω εχω οτι ντοκυμαντερ υπαρχει σε dvd.Για να εισαι 1.73 υψος με 66-68 κιλα και κανα 6% λιπος δεν νομιζω οτι χρειαζεται φαρμακο.Νομιζω το καταλαβαινεις αυτο.Μηπως φαρμακωνομαι και γω τοτε???Οσον αφορα τους στιβιστες σιγουρα οι πιο πολλοι ειναι στο φαρμακο αλλα εχω γνωστους (που δεν διαπρεπουν βεβαια) αλλα ειναι φετες.Αν ακολουθεις καποιους βασικους κανονες διατροφης και προπονησης δεν ειναι δυσκολο να φτασεις αυτο το επιπεδο,αλλα θελει θυσιες και πολυ τρεξιμο!!!
    [
    /quote]το σιγουρο φιλε μου ειναι πως ο καθενας ξερει μονο ο ιδιος τι κανει..δεν μπορω να βαλω το χερι μου στη φωτια οπως και για κανεναν αν παιρνει η δεν παιρνει..απλα απο την μικρη εμπειρια μου κ οσα εχω ψαξει ειμαι στο 80%..τεσ/πα καλη συνεχεια..
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  10. #70
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    07-06-09
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    33

    Default

    Kick boxing και Κ1 κατα τη γνώμη μου είναι καλύτερα

  11. #71
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-04-09
    Location
    .
    Posts
    60

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Achillezzz

    βασιλη δεν εχεις αδικο. Ναι μεν κοιτας κενους χωρους αλλα προσωπικα, κοιταω ματια, μυτη, λαιμο γεννητικα οργανα, ηλιακο πλεγμα, με ανοιχτη παλαμη κατω απ το σαγονι και κροταφο. Και σε αυτους τους στοχους θα επικεντρωθω (και εχω επικεντρωθει οποτε εχει χρειαστει να παλεψω). Ενταξει αν δω πλευρα νεφρα κλπ φυσικα και θα χτυπησω. ακομα και στον δικεφαλο η στη μεση απ τον πηχη. Αλλα με ενδιαφερει να τελειωνει η μαχη νωρις νωρις... Οποτε επικεντρωνεσαι σε μερικους στοχους και χτυπας.απλα.
    οσον αφορα τα mma που θεωρειται και το πιο ρεαλιστικο, να αναφερω οτι: Το εδαφος των αγωνων δεν ειναι δρομος η πλακακι οπως θα ναι σε μια συμπλοκη εξω, στο δρομο.
    και οτι οσην ωρα βρισκονται οι μαχητες στο εδαφος και παλευουν εκει κατω με bjj κλπ αναρωτιεμαι αν ο αγωνας θα τελειωνε αν ενας απ τους 2 αθλητες ξαφνικα εβαζε τα δαχτυλα του στα ματια του αντιπαλου (κατι που απαγορευεται) η τον χτυπουσε στα γεννετικα οργανα(κατι που επισης απαγορευεται). Για καποιους τετοιους λογους δεν πολυεκτιμω την αξια της μαχης στο εδαφος. Οχι πως ειμαι αφοριστικος απεναντι της, απλα την αποφευγω...
    </blockquote id=quote>
    Achillezz τα έχουμε ξαναπει. Ας κάνουμε όμως την παραδοχή ότι στον δρόμο θα μας συμβεί μια μάχη(η σχετική ανάλυση έγινε σε άλλο τοπικ).

    Με αυτή την παραδοχή λοιπόν, βρισκόμαστε σε μια μάχη.
    Περιπτώσεις:

    α) Πολλαπλοί αντίπαλοι : Εδώ κανένα σύστημα πάλης δεν βοηθά διότι αν πιάσεις τον έναν αντίπαλο τότε οι άλλοι θα σου ορμήξουν .

    Εδώ είτε τρέχεις είτε υποθετικά θα βοηθούσαν striking arts τύπου kick boxing, mt, boxing.

    β) Ενας εναντίον ενός : Εδώ θεωρητικά βοηθούν και τα τρία αναφερθέντα:
    1) τρέξιμο (πάντα μια επιλογή αν ο αντίπαλος ειναι ογκώδης ή εσύ π.χ. έχεις τραυματίσει το χέρι)
    2) striking : Σαφώς μια πολύ καλή επιλογή.
    3) Πάλη: Κατ' εμέ η καλύτερη επιλογή. Striker vs Παλαιστής = 2 !
    απόδειξη τα αρχικά ufc αλλά και τα αμέτρητα βίντεο στο youtube
    (bjj versus kung fu, κτλ)

    γ) Οι ανωτέρω περιπτώσεις όπου υπάρχει ορατό όπλο σε αντιπάλους
    Εδώ σίγουρα μπορείς να τρέξεις πάντα (με τον κίνδυνο να σε κυνηγήσουν)
    αλλά εδώ υπερτερεί το striking έναντι της πάλης.
    Αν ο άλλος έχει ένα μαχαίρι ή και οτιδήποτε πχ μια σύριγγα, ειναι γελοίο να πας πάνω του να του κάνεις μια λαβή.

    Επομένως το ερώτημα ποια ειναι η πολεμικη τεχνη που εξασφαλιζει την νικη σε οποιαδηποτε κατασταση , η απαντηση ειναι :

    ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΠΟΛΕΜΙΚΩΝ ΤΕΧΝΩΝ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΛΥΦΘΕΙ ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΔΥΝΑΤΩΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΩΝ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΟΥ ΕΜΦΑΝΙΣΤΟΥΝ.

    Το τρέξιμο δεν ειναι πολεμικη τεχνη ειναι ομως κατι που μπορει να το κανει ο οποιοσδηποτε εχει καλη φυσικη κατασταση.
    Ετσι, αν ο ασκουμενος δει οτι δεν τον παιρνει να παλεψει και οτι η περιπτωση νικης του ειναι &lt;10% πιθανοτητα, τοτε εχει την επιλογη να τρεξει.

    Αν ομως ειτε δεν καταφερει να ξεφυγει ή δεν τρεξει τοτε αν γνωριζει καλη παλη και καλο striking τοτε θα εχει συντριπτικα μεγαλες πιθανοτητες νικης.

    Αν ομως ξερει πολυ καλα παλη - ας πουμε Brazilian Jiujitsu - τοτε στο striking θα υστερει και αν ο αντιπαλος ειναι καλα γυμνασμενος , τοτε θα πρεπει ο μαχητης να παει στην ζωνη παλης το συντομοτερο.

    Με αλλα λογια :
    α) Καλη φυσικη κατασταση δινει πολλα ατου : τρεξιμο (φυγη), αντοχη (πιθανοτατα ο αντιπαλος να μην ειναι καν γυμνασμενος αρα πρωτα τον κουραζεις πριν επιτεθεις)

    β) Καλη πνευματικη κατασταση (οταν εισαι ικανοποιημενος απο τη ζωη σου, εισαι πιο ψυχραιμος, βλεπεις τα πραγματα καθαρα, εχεις κριση που ο αντιπαλος μαλλον δεν εχει, επισης μπορεις να κανεις ψυχολογικο πολεμο στον αντιπαλο για το ηθικο του)

    γ) Καλη γνωση της πολεμικης σου τεχνης : θα οδηγησει στον ταχυτερο δυνατο τελειωμο του καυγα. Στοχος αλλωστε ειναι να νικησεις μεσα σε λιγα λεπτα. Διοτι μετα μπορει πχ να ερθουν αλλοι δικοι του (που πιθανον να εχουν πεταχτει στο διπλα στενακι...).

    δ) Αναλογικη βια : Το να πας να βγαλεις το ματι του αλλου ή να χωσεις τα κλειδια σου στο ματι του, ή με το μαχαιρι να τον σκοτωσεις, θα το πληρωσεις με ισοβια... Η βια πρεπει να ειναι τετοια ωστε μετα να μην τρεχεις με τα δικαστηρια. Αλλα επισης να ειναι τετοια ωστε να μη βρεθεις σφαγμενος και κλεμμενος.

    Κριτηριο δεν μπορει να ειναι τα MMA. Εκει υπαρχουν περιορισμοι οπως εδαφος καθαρο, αοπλος αντιπαλος, γυμνασμενοι αντιπαλοι.

    Στο δρομο ο αντιπαλος μαλλον δε θα ειναι γυμνασμενος. Εσυ δηλαδη μαλλον θα υπερτερεις σε αντοχη, ταχυτητα και γνωση τεχνικης.

    Το καλυτερο ειναι οχι η νικη, αλλα πρωτον η αποφυγη. Να μη σε ληστεψουν, να φυγεις απλα. Χωρις ομως να πληγωθει και η αυτοεκτιμηση σου.

    Με αλλα λογια ο καλυτερος συνδυασμος - ο ιδανικος θα ηταν -

    Γνωση ΒΟΧ : ΠΑΝΙΣΧΥΡΑ ΧΕΡΙΑ
    Γνωση MUAY THAI : ΠΑΝΙΣΧΥΤΑ ΠΟΔΙΑ,ΓΟΝΑΤΑ, ΑΓΚΩΝΕΣ (ή και taekwondo αλλα το mt θεωρειται πλεον κατα πολυ ανωτερο του δευτερου-sorry achlezz το ξερεις νομιζω). Γυμναζονται και τα χερια , αλλα οχι οσο το box. Μιλω για ιδανικο συνδυασμο
    ΓΝΩΣΗ JUDO : ΠΑΝΙΧΥΡΕΣ ΠΤΩΣΕΙΣ

    Επειτα, πιστευω οτι τα αλλα πραγματα ειναι δευτερευοντα.
    Δηλαδη αν του κανεις μια πολυ καλη πτωση, τοτε μαλλον θα του εχεις σπασει τα πλευρα. Ο αλλος θα ειναι κατω, και εκει μπορεις να τον κλοτσησεις, κτλ.

    Το BRAZILIAN JIUJITSU ειναι το τριτο σταδιο (α)ποδια-χερια, β)πτωση γ) εδαφος) και μια τελεια γνωση σε αυτο δεν ξερω κατα ποσο ειναι τοσο σημαντικη.
    Διοτι το εδαφος ειναι παραγοντας δυνητικα κακος και για τον ασκουμενο.

    Επειτα δηλαδη μπορουμε να διανθισουμε με εδαφος(bjj), καρπους (aikido), εξτρα βιαιες τεχνικες (krav maga), sambo (ειδικευση στα leglocks) και ακομη και να περασουμε σε οπλα (sticks, μαχαιρια). Ο καταλογος ειναι ατελειωτος μετα, πχ θα μπορουσαμε να πουμε οτι επειτα μπαινει η χρηση οπλισμου σωματων ασφαλειας ...

    Tωρα για το μεσο εργαζομενο οικογενειαρχη , δεν του μενει χρονος για να κανει συνδυασμο πολεμικων τεχνων. Ετσι ειναι δημοφιλες το ερωτημα "ποια η τελεια π.τ.;" ωστε να την επιλεξει διοτι επιθυμει κατι που να ειναι τελειο και να χωρα στον περιορισμενο χρονο του.

    Δυστυχως ομως θα πρεπει να αρκεστει στην επιλογη μιας πολεμικης τεχνης και αντε σε 3-4 φορες τη βδομάδα προπόνηση της.

    Εξτρα περιορισμός μπορεί να ειναι το χρήμα. Πόσα ειναι διατεθειμένος να δώσει; 60 ευρώ το μήνα; 150 το μήνα (ειδικα σεμιναρια κτλ)...

    Μπορει να ακολουθησει την ζωη του αθλητή; διοτι η πολεμικη τεχνη ειναι τροπος ζωης. Δεν ειναι μονο 3 φορες τη βδομαδα. Αλλα αν εχεις 10 ωρες δουλεια τη μερα, παιδια να θρεψεις και εργασια πανω στη δουλεια σου... και ισως να θες και διασκεδαση με την αγαπημενη σου κοπελα/γυναικα, τοτε πρεπει να θεσεις προτεραιοτητες, ιεραρχια....

    Αλλος περιορισμος ειναι οι τραυματισμοι που ειναι συχνοι στις πολεμικες τεχνες αλλα και στα αθληματα γενικοτερα. Ενας αθλητης σοβαρος, εχει κατα μεσο ορο εναν ισχυρο τραυματισμο ανα εναμιση χρονο. Ειναι διατεθειμενος κανεις να μπαινει σε χειρουργια, ή να κανει αποθεραπειες - φυσικοθεραπειες;

    Μεσα μας ολοι εχουμε καποια π.τ. που επιθυμουμε να κανουμε. Αλλος θελει να κανει Shaolin και ας του λενε ολοι οτι ειναι γτπ... Αλλος taekwondo και ας του λενε ολοι οτι ειναι γτπ (πχ σε σχεση με το muay thai), αΛΛΟς θελει box και ας του λενε οι αλλοι οτι θα αποκξτησει προβλημα δυνητικα στον εγκεφαλο...
    Σημαντικο ειναι να κανουμε κατι και να το απολαμβανουμε χωρις να σκεφτομαστε αν στο δρομο θα ειναι αποτελεσματικο. Ας ειναι και ...σκακι...
    Ο δρομος μπροει να μην ερθει ποτε, η ζωη ομως ειναι καθε στιγμη, εδω και τωρα.

  12. #72
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-04-09
    Location
    .
    Posts
    60

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Achillezzz

    βασιλη δεν εχεις αδικο. Ναι μεν κοιτας κενους χωρους αλλα προσωπικα, κοιταω ματια, μυτη, λαιμο γεννητικα οργανα, ηλιακο πλεγμα, με ανοιχτη παλαμη κατω απ το σαγονι και κροταφο. Και σε αυτους τους στοχους θα επικεντρωθω (και εχω επικεντρωθει οποτε εχει χρειαστει να παλεψω). Ενταξει αν δω πλευρα νεφρα κλπ φυσικα και θα χτυπησω. ακομα και στον δικεφαλο η στη μεση απ τον πηχη. Αλλα με ενδιαφερει να τελειωνει η μαχη νωρις νωρις... Οποτε επικεντρωνεσαι σε μερικους στοχους και χτυπας.απλα.
    οσον αφορα τα mma που θεωρειται και το πιο ρεαλιστικο, να αναφερω οτι: Το εδαφος των αγωνων δεν ειναι δρομος η πλακακι οπως θα ναι σε μια συμπλοκη εξω, στο δρομο.
    και οτι οσην ωρα βρισκονται οι μαχητες στο εδαφος και παλευουν εκει κατω με bjj κλπ αναρωτιεμαι αν ο αγωνας θα τελειωνε αν ενας απ τους 2 αθλητες ξαφνικα εβαζε τα δαχτυλα του στα ματια του αντιπαλου (κατι που απαγορευεται) η τον χτυπουσε στα γεννετικα οργανα(κατι που επισης απαγορευεται). Για καποιους τετοιους λογους δεν πολυεκτιμω την αξια της μαχης στο εδαφος. Οχι πως ειμαι αφοριστικος απεναντι της, απλα την αποφευγω...
    </blockquote id=quote>
    Achillezz τα έχουμε ξαναπει. Ας κάνουμε όμως την παραδοχή ότι στον δρόμο θα μας συμβεί μια μάχη(η σχετική ανάλυση έγινε σε άλλο τοπικ).

    Με αυτή την παραδοχή λοιπόν, βρισκόμαστε σε μια μάχη.
    Περιπτώσεις:

    α) Πολλαπλοί αντίπαλοι : Εδώ κανένα σύστημα πάλης δεν βοηθά διότι αν πιάσεις τον έναν αντίπαλο τότε οι άλλοι θα σου ορμήξουν .

    Εδώ είτε τρέχεις είτε υποθετικά θα βοηθούσαν striking arts τύπου kick boxing, mt, boxing.

    β) Ενας εναντίον ενός : Εδώ θεωρητικά βοηθούν και τα τρία αναφερθέντα:
    1) τρέξιμο (πάντα μια επιλογή αν ο αντίπαλος ειναι ογκώδης ή εσύ π.χ. έχεις τραυματίσει το χέρι)
    2) striking : Σαφώς μια πολύ καλή επιλογή.
    3) Πάλη: Κατ' εμέ η καλύτερη επιλογή. Striker vs Παλαιστής = 2 !
    απόδειξη τα αρχικά ufc αλλά και τα αμέτρητα βίντεο στο youtube
    (bjj versus kung fu, κτλ)

    γ) Οι ανωτέρω περιπτώσεις όπου υπάρχει ορατό όπλο σε αντιπάλους
    Εδώ σίγουρα μπορείς να τρέξεις πάντα (με τον κίνδυνο να σε κυνηγήσουν)
    αλλά εδώ υπερτερεί το striking έναντι της πάλης.
    Αν ο άλλος έχει ένα μαχαίρι ή και οτιδήποτε πχ μια σύριγγα, ειναι γελοίο να πας πάνω του να του κάνεις μια λαβή.

    Επομένως το ερώτημα ποια ειναι η πολεμικη τεχνη που εξασφαλιζει την νικη σε οποιαδηποτε κατασταση , η απαντηση ειναι :

    ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΠΟΛΕΜΙΚΩΝ ΤΕΧΝΩΝ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΛΥΦΘΕΙ ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΔΥΝΑΤΩΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΩΝ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΟΥ ΕΜΦΑΝΙΣΤΟΥΝ.

    Το τρέξιμο δεν ειναι πολεμικη τεχνη ειναι ομως κατι που μπορει να το κανει ο οποιοσδηποτε εχει καλη φυσικη κατασταση.
    Ετσι, αν ο ασκουμενος δει οτι δεν τον παιρνει να παλεψει και οτι η περιπτωση νικης του ειναι &lt;10% πιθανοτητα, τοτε εχει την επιλογη να τρεξει.

    Αν ομως ειτε δεν καταφερει να ξεφυγει ή δεν τρεξει τοτε αν γνωριζει καλη παλη και καλο striking τοτε θα εχει συντριπτικα μεγαλες πιθανοτητες νικης.

    Αν ομως ξερει πολυ καλα παλη - ας πουμε Brazilian Jiujitsu - τοτε στο striking θα υστερει και αν ο αντιπαλος ειναι καλα γυμνασμενος , τοτε θα πρεπει ο μαχητης να παει στην ζωνη παλης το συντομοτερο.

    Με αλλα λογια :
    α) Καλη φυσικη κατασταση δινει πολλα ατου : τρεξιμο (φυγη), αντοχη (πιθανοτατα ο αντιπαλος να μην ειναι καν γυμνασμενος αρα πρωτα τον κουραζεις πριν επιτεθεις)

    β) Καλη πνευματικη κατασταση (οταν εισαι ικανοποιημενος απο τη ζωη σου, εισαι πιο ψυχραιμος, βλεπεις τα πραγματα καθαρα, εχεις κριση που ο αντιπαλος μαλλον δεν εχει, επισης μπορεις να κανεις ψυχολογικο πολεμο στον αντιπαλο για το ηθικο του)

    γ) Καλη γνωση της πολεμικης σου τεχνης : θα οδηγησει στον ταχυτερο δυνατο τελειωμο του καυγα. Στοχος αλλωστε ειναι να νικησεις μεσα σε λιγα λεπτα. Διοτι μετα μπορει πχ να ερθουν αλλοι δικοι του (που πιθανον να εχουν πεταχτει στο διπλα στενακι...).

    δ) Αναλογικη βια : Το να πας να βγαλεις το ματι του αλλου ή να χωσεις τα κλειδια σου στο ματι του, ή με το μαχαιρι να τον σκοτωσεις, θα το πληρωσεις με ισοβια... Η βια πρεπει να ειναι τετοια ωστε μετα να μην τρεχεις με τα δικαστηρια. Αλλα επισης να ειναι τετοια ωστε να μη βρεθεις σφαγμενος και κλεμμενος.

    Κριτηριο δεν μπορει να ειναι τα MMA. Εκει υπαρχουν περιορισμοι οπως εδαφος καθαρο, αοπλος αντιπαλος, γυμνασμενοι αντιπαλοι.

    Στο δρομο ο αντιπαλος μαλλον δε θα ειναι γυμνασμενος. Εσυ δηλαδη μαλλον θα υπερτερεις σε αντοχη, ταχυτητα και γνωση τεχνικης.

    Το καλυτερο ειναι οχι η νικη, αλλα πρωτον η αποφυγη. Να μη σε ληστεψουν, να φυγεις απλα. Χωρις ομως να πληγωθει και η αυτοεκτιμηση σου.

    Με αλλα λογια ο καλυτερος συνδυασμος - ο ιδανικος θα ηταν -

    Γνωση ΒΟΧ : ΠΑΝΙΣΧΥΡΑ ΧΕΡΙΑ
    Γνωση MUAY THAI : ΠΑΝΙΣΧΥΤΑ ΠΟΔΙΑ,ΓΟΝΑΤΑ, ΑΓΚΩΝΕΣ (ή και taekwondo αλλα το mt θεωρειται πλεον κατα πολυ ανωτερο του δευτερου-sorry achlezz το ξερεις νομιζω). Γυμναζονται και τα χερια , αλλα οχι οσο το box. Μιλω για ιδανικο συνδυασμο
    ΓΝΩΣΗ JUDO : ΠΑΝΙΧΥΡΕΣ ΠΤΩΣΕΙΣ

    Επειτα, πιστευω οτι τα αλλα πραγματα ειναι δευτερευοντα.
    Δηλαδη αν του κανεις μια πολυ καλη πτωση, τοτε μαλλον θα του εχεις σπασει τα πλευρα. Ο αλλος θα ειναι κατω, και εκει μπορεις να τον κλοτσησεις, κτλ.

    Το BRAZILIAN JIUJITSU ειναι το τριτο σταδιο (α)ποδια-χερια, β)πτωση γ) εδαφος) και μια τελεια γνωση σε αυτο δεν ξερω κατα ποσο ειναι τοσο σημαντικη.
    Διοτι το εδαφος ειναι παραγοντας δυνητικα κακος και για τον ασκουμενο.

    Επειτα δηλαδη μπορουμε να διανθισουμε με εδαφος(bjj), καρπους (aikido), εξτρα βιαιες τεχνικες (krav maga), sambo (ειδικευση στα leglocks) και ακομη και να περασουμε σε οπλα (sticks, μαχαιρια). Ο καταλογος ειναι ατελειωτος μετα, πχ θα μπορουσαμε να πουμε οτι επειτα μπαινει η χρηση οπλισμου σωματων ασφαλειας ...

    Tωρα για το μεσο εργαζομενο οικογενειαρχη , δεν του μενει χρονος για να κανει συνδυασμο πολεμικων τεχνων. Ετσι ειναι δημοφιλες το ερωτημα "ποια η τελεια π.τ.;" ωστε να την επιλεξει διοτι επιθυμει κατι που να ειναι τελειο και να χωρα στον περιορισμενο χρονο του.

    Δυστυχως ομως θα πρεπει να αρκεστει στην επιλογη μιας πολεμικης τεχνης και αντε σε 3-4 φορες τη βδομάδα προπόνηση της.

    Εξτρα περιορισμός μπορεί να ειναι το χρήμα. Πόσα ειναι διατεθειμένος να δώσει; 60 ευρώ το μήνα; 150 το μήνα (ειδικα σεμιναρια κτλ)...

    Μπορει να ακολουθησει την ζωη του αθλητή; διοτι η πολεμικη τεχνη ειναι τροπος ζωης. Δεν ειναι μονο 3 φορες τη βδομαδα. Αλλα αν εχεις 10 ωρες δουλεια τη μερα, παιδια να θρεψεις και εργασια πανω στη δουλεια σου... και ισως να θες και διασκεδαση με την αγαπημενη σου κοπελα/γυναικα, τοτε πρεπει να θεσεις προτεραιοτητες, ιεραρχια....

    Αλλος περιορισμος ειναι οι τραυματισμοι που ειναι συχνοι στις πολεμικες τεχνες αλλα και στα αθληματα γενικοτερα. Ενας αθλητης σοβαρος, εχει κατα μεσο ορο εναν ισχυρο τραυματισμο ανα εναμιση χρονο. Ειναι διατεθειμενος κανεις να μπαινει σε χειρουργια, ή να κανει αποθεραπειες - φυσικοθεραπειες;

    Μεσα μας ολοι εχουμε καποια π.τ. που επιθυμουμε να κανουμε. Αλλος θελει να κανει Shaolin και ας του λενε ολοι οτι ειναι γτπ... Αλλος taekwondo και ας του λενε ολοι οτι ειναι γτπ (πχ σε σχεση με το muay thai), αΛΛΟς θελει box και ας του λενε οι αλλοι οτι θα αποκξτησει προβλημα δυνητικα στον εγκεφαλο...
    Σημαντικο ειναι να κανουμε κατι και να το απολαμβανουμε χωρις να σκεφτομαστε αν στο δρομο θα ειναι αποτελεσματικο. Ας ειναι και ...σκακι...
    Ο δρομος μπροει να μην ερθει ποτε, η ζωη ομως ειναι καθε στιγμη, εδω και τωρα.

  13. #73
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Βασικα qwuytru1 κανω και tae kwon do(itf) και muay thai και κατεληξα κυριως στο πρωτο αν και ασκω και τα δυο, επειδη μου ταιριαζει περισσοτερο. ΟΠοτε μην απολογησαι;)
    Οι πολλαπλοι αντιπαλοι ειναι θεμα στρατηγικης. Δοκιμασε να σκασεις ενα κασονι στον πρωτο που θα βρεις και πες μου πως αντιδρανε οι αλλοι. Μη ξεχνας την ψυχολογια. Το οτι ειναι πολλοι μπροστα σου δε σημαινει οτι θα παλεψεις και με ολους. Αν σαπακιασεις τους 2 πρωτους θαραλεους να δουμε αν θα σου ορμανε μετα οι αλλοι. Η καλυτερη λυση για μενα σε πολλαπλους αντιπαλους ειναι να σαπακιασεις 2 κοντινους να γινει ανοιγμα στον κυκλο και να αρχισεις να τρεχεις.
    Κανεις επισης ενα λαθος. Δεν κουραζεις τον αντιπαλο πριν επιτεθεις. Αυτα γινονται στις διοργανωσεις και στα τουρνουα, οπου βλεπεις τον ελαφρη αθλητη να κοβει βολτες γυρω απο τον βαρη με τον τελευταιο να προσπαθει να χτυπαει στην κοντρα, απο το κεντρο του ταρταν. Στο δρομο δεν υπαρχει αυτο το στιλ "1 εσυ, 1 εγω, 1 εσυ, 1 εγω, τελος 1ου γυρου, 1 εσυ, 1 εγω κλπ" στο δρομο ειναι μπαμ, μπαμ, ΜΠΑΜ, τελος.----------
    Ενα δευτερο λαθος που θελω να επισημανω ειναι εκει που αναφερεις την πνευματικη κατασταση. Η μαχη στο δρομο δεν ειναι σκακιερα. Αυτα τα κανεις στο ρινγκ και στα ταρταν. Κλωτσας χαμηλα να του σπασεις τα νευρα, γελας αμα φας καμια, χτυπας συνεχεια με το μπροστα να τον προκαλεσεις, ανοιγεις την αμυνα σου και τον προκαλεις κλπ. Αυτα ειναι πραγματα που τα κανεις στις διοργανωσεις η στην προπονηση στο sparring. Στο δρομο 1 πραγμα μετραει και λεγεται αντιδραση. Ουτε συζητηση θα πιασεις με τον αλλον ουτε τιποτα. Απ τη στιγμη που ξεκιναει ο καυγας (η καλυτερα, το κλωτσομπουνιδι) τερμα. Δραση-αντιδραση και τελειωσες. Δε θα σκευτεις πως ειναι η ζωη σου ουτε πως θα του σπασεις τα νευρα. Ποιο εξυπνο ειναι να βρεις πως θα του σπασεις τη μυτη, η ακομα καλυτερα, πως θα τον εμποδισεις να σπασει τη δικια σου.
    Τελος, θεωρω πως δεν γινεται ενας ανθρωπος να μαθει και box και muay thai και bjj και sambo και και και. Καλο νομιζω ειναι να επικεντρωθει αρχικα σε ενα καθαρο στιλ striking (kick boxing, tae kwon do, muay thai Κλπ) και στη συνεχεια αν θελει να κανει και μερικα χρονια Judo, real aikido η κατι παρομοιο.

    PS. Αν στα ufc η στα διαφορα video του utube επιτρεπονταν χτυπηματα με την κοψη του χεριου με την αναστροφη της παλαμης, με τα δαχτηλα κλπ (καπου διαβασα σε προηγουμενο ποστ οτι επιτρεπονται. Λαθος, δεν επιτρεπονται) ειδικα σε σημεια οπως ματια λαιμος γεν. οργανα κλπ, δεν ξερω αν η παλη θα ηταν και καλη επιλογη. Το να βρεθεις αλλωστε στο πατωμα μαζι με αλλον ενα, οπως στα ufc ειναι ο,τι χειροτερο. Ειδικα αν στο δρομο σου υπαρχει 1 τραπεζι και στο πατωμα γυαλια.
    qwuytru1 σε οτι αφορα την προτελευταια σου προταση, το θεμα ειναι οτι πολλοι μπαινουν στις σχολες ζητωντας την αυτοπροστασια και πληρονουν γιαυτο χωρις να δουλευουν. Την ημιμαθεια και την αμαθεια πολεμαμε. Φυσικα και πρεπει να απολαμβανεις αυτο που κανεις.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  14. #74
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Βασικα qwuytru1 κανω και tae kwon do(itf) και muay thai και κατεληξα κυριως στο πρωτο αν και ασκω και τα δυο, επειδη μου ταιριαζει περισσοτερο. ΟΠοτε μην απολογησαι;)
    Οι πολλαπλοι αντιπαλοι ειναι θεμα στρατηγικης. Δοκιμασε να σκασεις ενα κασονι στον πρωτο που θα βρεις και πες μου πως αντιδρανε οι αλλοι. Μη ξεχνας την ψυχολογια. Το οτι ειναι πολλοι μπροστα σου δε σημαινει οτι θα παλεψεις και με ολους. Αν σαπακιασεις τους 2 πρωτους θαραλεους να δουμε αν θα σου ορμανε μετα οι αλλοι. Η καλυτερη λυση για μενα σε πολλαπλους αντιπαλους ειναι να σαπακιασεις 2 κοντινους να γινει ανοιγμα στον κυκλο και να αρχισεις να τρεχεις.
    Κανεις επισης ενα λαθος. Δεν κουραζεις τον αντιπαλο πριν επιτεθεις. Αυτα γινονται στις διοργανωσεις και στα τουρνουα, οπου βλεπεις τον ελαφρη αθλητη να κοβει βολτες γυρω απο τον βαρη με τον τελευταιο να προσπαθει να χτυπαει στην κοντρα, απο το κεντρο του ταρταν. Στο δρομο δεν υπαρχει αυτο το στιλ "1 εσυ, 1 εγω, 1 εσυ, 1 εγω, τελος 1ου γυρου, 1 εσυ, 1 εγω κλπ" στο δρομο ειναι μπαμ, μπαμ, ΜΠΑΜ, τελος.----------
    Ενα δευτερο λαθος που θελω να επισημανω ειναι εκει που αναφερεις την πνευματικη κατασταση. Η μαχη στο δρομο δεν ειναι σκακιερα. Αυτα τα κανεις στο ρινγκ και στα ταρταν. Κλωτσας χαμηλα να του σπασεις τα νευρα, γελας αμα φας καμια, χτυπας συνεχεια με το μπροστα να τον προκαλεσεις, ανοιγεις την αμυνα σου και τον προκαλεις κλπ. Αυτα ειναι πραγματα που τα κανεις στις διοργανωσεις η στην προπονηση στο sparring. Στο δρομο 1 πραγμα μετραει και λεγεται αντιδραση. Ουτε συζητηση θα πιασεις με τον αλλον ουτε τιποτα. Απ τη στιγμη που ξεκιναει ο καυγας (η καλυτερα, το κλωτσομπουνιδι) τερμα. Δραση-αντιδραση και τελειωσες. Δε θα σκευτεις πως ειναι η ζωη σου ουτε πως θα του σπασεις τα νευρα. Ποιο εξυπνο ειναι να βρεις πως θα του σπασεις τη μυτη, η ακομα καλυτερα, πως θα τον εμποδισεις να σπασει τη δικια σου.
    Τελος, θεωρω πως δεν γινεται ενας ανθρωπος να μαθει και box και muay thai και bjj και sambo και και και. Καλο νομιζω ειναι να επικεντρωθει αρχικα σε ενα καθαρο στιλ striking (kick boxing, tae kwon do, muay thai Κλπ) και στη συνεχεια αν θελει να κανει και μερικα χρονια Judo, real aikido η κατι παρομοιο.

    PS. Αν στα ufc η στα διαφορα video του utube επιτρεπονταν χτυπηματα με την κοψη του χεριου με την αναστροφη της παλαμης, με τα δαχτηλα κλπ (καπου διαβασα σε προηγουμενο ποστ οτι επιτρεπονται. Λαθος, δεν επιτρεπονται) ειδικα σε σημεια οπως ματια λαιμος γεν. οργανα κλπ, δεν ξερω αν η παλη θα ηταν και καλη επιλογη. Το να βρεθεις αλλωστε στο πατωμα μαζι με αλλον ενα, οπως στα ufc ειναι ο,τι χειροτερο. Ειδικα αν στο δρομο σου υπαρχει 1 τραπεζι και στο πατωμα γυαλια.
    qwuytru1 σε οτι αφορα την προτελευταια σου προταση, το θεμα ειναι οτι πολλοι μπαινουν στις σχολες ζητωντας την αυτοπροστασια και πληρονουν γιαυτο χωρις να δουλευουν. Την ημιμαθεια και την αμαθεια πολεμαμε. Φυσικα και πρεπει να απολαμβανεις αυτο που κανεις.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  15. #75
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    22-04-09
    Location
    .
    Posts
    87

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Achillezzz
    [br

    Τελος, θεωρω πως δεν γινεται ενας ανθρωπος να μαθει και box και muay thai και bjj και sambo και και και. Καλο νομιζω ειναι να επικεντρωθει αρχικα σε ενα καθαρο στιλ striking (kick boxing, tae kwon do, muay thai Κλπ) και στη συνεχεια αν θελει να κανει και μερικα χρονια Judo, real aikido η κατι παρομοιο.

    Το να βρεθεις αλλωστε στο πατωμα μαζι με αλλον ενα, οπως στα ufc ειναι ο,τι χειροτερο. Ειδικα αν στο δρομο σου υπαρχει 1 τραπεζι και στο πατωμα γυαλια.
    qwuytru1 σε οτι αφορα την προτελευταια σου προταση, το θεμα ειναι οτι πολλοι μπαινουν στις σχολες ζητωντας την αυτοπροστασια και πληρονουν γιαυτο χωρις να δουλευουν. Την ημιμαθεια και την αμαθεια πολεμαμε. Φυσικα και πρεπει να απολαμβανεις αυτο που κανεις.
    </blockquote id=quote>



    συμφωνω απολυτα με τα παραπανω.
    Για το 1ο αν εχεις κανει διαφορα συστηματα ιδιου τυπου θα δεις οτι εχουν τρομερη διαφορα σε ιδεολογια μαχης, με αποτελεσμα απλως να πιεζεις τον εαυτο σου αν πηγαινεις απο το ενα στο αλλο, και στο τελος δεν θα εχεις αφομοιωσει σωστα κενανα.

    Τελος αυτο περι αυτοπροστασια και το οτι δεν δουλευουν, ειναι αλλο ενα μεγαλο θεμα. Οπου οι πολλες σχολες κανουν εμπορικα μια τεχνη απλως για να την κανουν, με αποτελεσμα να μην δουλευει εξω.
    KATW TA IDIOTIKA PANEPISTHMIA KAI TA KWLOKOLEGIA!

    ME $$$ DEN PREPEI NA PAIRNEIS PTYXIA!

  16. #76
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-04-09
    Location
    .
    Posts
    60

    Default

    ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΤΟ ΕΔΑΦΟΣ :
    α)Ολες οι μαχες σχεδον καταληγουν αργα ή γρηγορα στο εδαφος. Ακομα
    και σε αγωνες striking αργα η γρηγορα φτανουν στην παλαιστικη ζωνη
    οπου και τους χωριζει ο διαιτητης. Και παραδειγματα στην καθημερινη
    ζωη οπου δειχνουν οτι σε καυγάδες που γινονται στα σχολεία , ή
    αλλού , παίζει πολύ το έδαφος και εκει καταληγουν ως επι το πλειστον
    .
    β) Οι αγωνες ΜΜΑ που ειναι ο,τι πιο κοντινο στην πραγματικοτητα δεν
    νοουνται χωρις γνωση εδαφους. Αλλωστε σχεδον παντα καταληγουν εκει.
    γ) striker versus grappler , σχεδον παντα νικάει ο grappler. Ας
    θυμηθουμε τον τροπο με τον οποιο δρουσε ο gracie στα πρωτα ufc.
    Εκλεισε πολυ γρηγορα την παλαιστικη ζωνη και εριχνε τον αντιπαλο
    στο εδαφος. Απειρα videos αποδεικνυουν οτι σε μαχη 1-1 πχ
    bjj vs taekwondo ή mt ή shotoo κτλ παντα νικα ο παλαιστης.
    δ) Στο εδαφος ξερουν πολυ λιγοι να αμυνονται. Οπως ειχε ειπωθει
    "νιωθω σαν καρχαριας. Ριχνω τον αντιπαλο στο εδαφος και εκει
    ειμαι ο καρχαριας και τον κατασπαραζω".
    ε) Απεναντι σε πολλαπλους αντιπαλους ή όπλα... ακομα και ο striker
    πολυ λιγα μπορει να κανει. "Καλυτερα να την πουλεψουμε" απεναντι
    σε πολλους αντιπαλους ειπε γνωστος grappler.
    στ)Ας παρουμε εναν grappler επιπεδου Iraon Mike Zambidis...
    Ας παρουμε εναν gracie ας πουμε (εναν απο τους πολλους που υπαρχουν
    οχι τον καλυτερο...). Και ας τους βαλουμε να παλεψουν...
    Η ηττα του grappler θα συμβει μονο αν ο Ζαμπίδης εχει τοσο καλα
    αντανακλαστικα ωστε τη στιγμη που ο gracie του επιτιθεται για
    πιασιμο στη μεση και πτωση, τοτε ο striker να τον χτυπησει
    ριχνοντας τον κατω. Ε απαξ και τον ριξει κατω, εκει η τυχη του
    Mike τελειωσε... Ειναι ζητημα λεπτου πλεον ...

    Αchilezz περιμενουμε τα επιχειρηματα ενος striker

  17. #77
    Junior Bodybuilder Tritsis's Avatar
    Join Date
    07-02-09
    Location
    .
    Posts
    132

    Default

    Εγω μια-δυο σημειώσεις θα ήθελα να κάνω.

    <blockquote id=quote>Quote:Ολες οι μαχες σχεδον καταληγουν αργα ή γρηγορα στο εδαφος.</blockquote id=quote>

    Αυτή η καραμέλα κατα τη γνώμη μου καταντάει κουραστική και απόλυτη.οι ''μάχες'' καταλήγουν εκεί που τις οδηγούν οι εμπλεκόμενοι.Όταν ο ένας είναι grappler , λογικό δεν είναι να κυνηγίσει έδαφος?τι πάει να πει ολες οι μάχες (σχεδον) καταληγουν στο εδαφος...οσα βίντεο υπάρχουν στο youtube με καβγάδες που κουλουριάζονται στο έδαφος άλλες τόσες υπάρχουν με instant K.O. και με ''κλωτσομπουνίδια'' (μιας και το youtube έχει καταντήσει πηγη επιχειρημάτων).

    <blockquote id=quote>Quote:Ας
    θυμηθουμε τον τροπο με τον οποιο δρουσε ο gracie στα πρωτα ufc.</blockquote id=quote>
    Σύμφωνοι,θεός ο Royce.Απλά να μην ξεχνάμε ότι τότε το έδαφος ήταν κάτι που λίγοι είχαν ασχοληθεί.Οι αντίπαλοι του δεν ήξεραν ούτε τα βασικά,δεν το είχαν ξαναδεί, o Royce από την αλλη φυσικά και είχε ασχοληθεί ΚΑΙ με striking οπότε δεν πήγαινε σαν κεφτές να τους ρίξει κάτω...απλά σημείωση , χωρίς να μειώνει το θρίαμβο του Royce.


    <blockquote id=quote>Quote:Οι αγωνες ΜΜΑ που ειναι ο,τι πιο κοντινο στην πραγματικοτητα δεν
    νοουνται χωρις γνωση εδαφους. Αλλωστε σχεδον παντα καταληγουν εκει.</blockquote id=quote>

    Καταλήγουν και εκεί...που σημαίνει οτι απαιτείται ΚΑΙ γνώση μιας grappling art.σκέψου όμως να βάλεις σήμερα έναν grappler που δεν έχει ασχοληθεί ποτέ με striking , με έναν μέτριο αθλητή mma που προπονήται και στα δυο...simple math.

    Όλα αυτά φιλικά εννοείται , χωρίς χαρακτήρα αντιπαράθεσης ή προσβολής.

  18. #78
    Unworthy
    Join Date
    11-04-07
    Location
    αθηνα, Greece.
    Posts
    817

    Default

    καμια μου μαχη δεν κατεληξε στο εδαφος

  19. #79
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-04-09
    Location
    .
    Posts
    60

    Default

    tritsis παντα φιλικα. Ρε συ εννοειται οτι αν καποιος ξερει και απο τα δυο ακομα καλυτερα.

    Στην εποχη μας ομως λογω περιορισμενου χρονου, καποιος πρεπει να επιλεξει τι απο τα δυο. Ετσι εμφανιζονται τα ερωτηματα τυπου "τι να επιλεξω ωστε η επιλογη μου ναναι πιο αποδοτικη; δλδ να μαθω κατι που σιγουρα αποδιδει;"

    μια στανταρ ερωτηση ειναι οτι εξαρταται αυτο απο το μαχητη και οχι απο την τεχνη. Σωστο.

    Ομως αναποφευκτα καταληγουμε στο ερωτημα : "striking art ή grappling art"?

    Γνωμη μου ειναι οτι αν βαλεις εναν που κανει 10 χρονια ΜΟΝΟ bjj , με εναν που κανει 10 χρονια ας πουμε TAEKWONDO, KUNG FU, MUAY THAI , ΠΥΓΜΑχια...

    και τους βαλεις 10 φορες να εχουν μαχη , στις 8/10 θα κερδισει ο grappler. Αλλα μιλω για ring...

    Σε αυτο αμφιβάλλει κανείς;

    gigenis : καμια σου μαχη λες δεν κατεληξε στο εδαφος. Μαχη που ; σε ring? εξω στο δρομο;

    προφανως μια εξηγηση ειναι οτι πρωτον ο αντιπαλος δεν το κυνηγησε και δευτερον εσυ επισης δεν το κυνηγησες. Αν ομως ειχες εναν αντιπαλο bjj-εr τοτε φιλε μου, ισως να βρισκονταν ολες οι μαχες στο εδαφος.....

  20. #80
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    22-04-09
    Location
    .
    Posts
    87

    Default

    παιδια, σε καποιους ταιριαζουν οι παλαιστικες τεχνες και σε καποιους αλλους οχι. Το ταιριαζουν αφορα το πως ειναι το σωμα τους, την ιδεολογια τους καθως και αν τους ταιριαζει το ενα η το αλλο στον τροπο σκεψης τους.

    Οπως εχω πει τετοιες συζητησεις ειναι αδυνατο να ολοκληρωθουν απο το διαδικτυο, οποτε θελετε, αν μενετε Αθηνα κανονιζουμε ενα καφε να τα πουμε να ανταλλαξουμε αποψεις και εμπειριες.

    Αν παει καποιος με γκαμπλινγ να πιασει καποιον που κανει στρικινγ συστημα, και ο 2ος ειναι γατα, μολις παει να τον πιασει θα φαει γονατια στο κεφαλι. Τοτε τι θα κανει ο 1ος?
    KATW TA IDIOTIKA PANEPISTHMIA KAI TA KWLOKOLEGIA!

    ME $$$ DEN PREPEI NA PAIRNEIS PTYXIA!

  21. #81
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-09-08
    Location
    .
    Posts
    33

    Default

    Κάθε περίπτωση είναι και μοναδική από τα παραπάνω,grappler vs striker,Bjj vs Luta Livre, vs Judo κτλ.Ολα αυτά ανήκουν στα λεγόμενα ΜΜΑmaths, που ποτέ δεν ισχύουν!Δηλαδή (με νικητές τους πρώτους):
    Gonzaga VS Crocop - K.O. (Grappler vs striker)
    Crocop vs Randleman 2 - submission guillotine choke (striker vs grappler)
    Randleman vs Crocop - K.O. (wrestler ή grappler vs striker)
    Yoshida vs R.Gracie - 1-1 (Bjj vs Judo)
    Kimura vs H.Gracie - 1-0 (judo vs bjj)
    A.Silva vs Henderson - Submission Mata leo (striker vs wrestler)
    Fedor vs all - Sambo vs All (δηλαδή Sambo fu##s everything?φυσικά και οχι, να γιατι
    Bret Rogers vs A.Arlovski (sambo master) - TKO (Freestyle? vs sambo)
    Θυμόσαστε εναν πυγμάχο στα πρώτα UFC -νομίζω ο Art Jimmerson- εναντίον του Royce Gracie με το ένα γάντι που έφαγε υποταγή? pure bjj vs pure box (και λέω καθαρό με την έννοια οτι δεν γνώριζαν τότε ούτε ο ένας striking ουτε ο άλλος Box,μόνο την τέχνη τους.)Θυμόσαστε τι έπαθε πρίν λίγο καιρό ο Tim Sylvia, πρωην πρωταθλητής στο UFC Heavuweight div.?Εφαγε Κ.Ο. μεσα σε 10 δευτερα απο τον Rey Mercer,εναν καθαρό 48χρονο πυγμάχο,που το μόνο έδαφος που ξέρει είναι το κρεββάτι του όταν κοιμάται. Αρκετά ομως με τα παραδείγματα, πιστεύω οτι σε κάθε αγώνα δεν είναι το στύλ αλλά ο αθλητής που κάνει την διαφορά,ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ φορά.Δηλαδή αν παλέψω εγώ με εσένα και τις φάω, αυριο μπορεί νατις φάς εσύ κτλ.κτλ.αυτή είναι η ταπεινή μου άποψη.
    Και αν δεν σας επεισα ακόμη με τα παραδείγματα μου και τις χαζοθεωρίες, φάτε κ ένα τελευταίο παράδειγμα:
    Mark Kerr, απιστευτος παλαιστής, μοναδικός grappler!Στον αγώνα του λοιπόν με έναν απο τους πιό επικίνδυνους striker,τον Igor Vovchanchyn στο PRIDE 7, παίρνει takedown (παλαιστική κίνηση) και βγάζει Κ.Ο. (πυγμαχική κίνηση) τον ευατό του (μαλακία κίνηση!!!).
    Σταματήστε πια τις λεκτικές διαμάχες στο φορουμ,Fighting solves EVERYTHING![:-propeller].
    Φιλικά!!!

  22. #82
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    14-07-09
    Location
    .
    Posts
    5

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by ktsioutas

    Gonzaga VS Crocop - K.O. (Grappler vs striker)
    </blockquote id=quote>

    χαχα να χαρώ εγώ τον grappler o gonzaga σχεδόν του ξερίζωσε το κεφάλι με το high kick.

    Το ufc τα τελευταία 6-7 χρόνια έχει ξεφύγει δεν υπαρχουν grapplers και strikers πλέον όλοι κανουν τα πάντα (αναγκαστικά)

  23. #83
    Junior Bodybuilder naxiand's Avatar
    Join Date
    13-06-09
    Location
    .
    Posts
    138

    Default

    ο πιο ολοκληρωμένος είναι αυτός που γνωρίζει από όλα για αθλητικό επίπεδο πάντα.......
    τον δρόμο αφήστε τον έξω είναι απρόβλεπτος και υπάρχουν πάντα εκπλήξεις ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ!!!!
    αααα... υπάρχει και το shidokan ένα μικρό δείγμα(οι τύποι αγωνίζονται με γυμνά χερια λολ ) από το παγκόσμιο (είχε και ευτράπελα )είναι 500mb όλο μπορώ να το ανεβάσω όλο κάπου αν το θέλετε.....

    http://www.youtube.com/watch?v=BWyPf...eature=related

  24. #84
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by naxiand

    ο πιο ολοκληρωμένος είναι αυτός που γνωρίζει από όλα για αθλητικό επίπεδο πάντα.......
    τον δρόμο αφήστε τον έξω είναι απρόβλεπτος και υπάρχουν πάντα εκπλήξεις ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ!!!!
    αααα... υπάρχει και το shidokan ένα μικρό δείγμα(οι τύποι αγωνίζονται με γυμνά χερια λολ ) από το παγκόσμιο (είχε και ευτράπελα )είναι 500mb όλο μπορώ να το ανεβάσω όλο κάπου αν το θέλετε.....

    http://www.youtube.com/watch?v=BWyPf...eature=related
    </blockquote id=quote>
    Βλεπω γυμνα χερια αλλα δεν βλεπω να πεφτουν γροθιες στο προσωπο παρα μονο στο σωμα[:-boring]...Τι φλωριες ειναι αυτες???[:-blindfold]
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  25. #85
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    14-07-09
    Location
    .
    Posts
    5

    Default

    karate , παγκράτιο και tae kwon do δεν επιτρέπουν γροθιές στο κεφάλι σε αγώνες.

  26. #86
    Junior Bodybuilder naxiand's Avatar
    Join Date
    13-06-09
    Location
    .
    Posts
    138

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by kusta80

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by naxiand

    ο πιο ολοκληρωμένος είναι αυτός που γνωρίζει από όλα για αθλητικό επίπεδο πάντα.......
    τον δρόμο αφήστε τον έξω είναι απρόβλεπτος και υπάρχουν πάντα εκπλήξεις ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ!!!!
    αααα... υπάρχει και το shidokan ένα μικρό δείγμα(οι τύποι αγωνίζονται με γυμνά χερια λολ ) από το παγκόσμιο (είχε και ευτράπελα )είναι 500mb όλο μπορώ να το ανεβάσω όλο κάπου αν το θέλετε.....

    http://www.youtube.com/watch?v=BWyPf...eature=related
    </blockquote id=quote>
    Βλεπω γυμνα χερια αλλα δεν βλεπω να πεφτουν γροθιες στο προσωπο παρα μονο στο σωμα[:-boring]...Τι φλωριες ειναι αυτες???[:-blindfold]
    </blockquote id=quote>

    γιατί ακόμα και έτσι δεν κρατάει ο αγώνας πάνω από 2-3 λεπτά......
    παρεμπιπτόντως έχεις δεχθεί κλωτσιές, γροθιές ποτέ στο σώμα (με γυμνά χέρια) από επαγγελματία;
    αν είναι φλωριά αυτό που είδες τότε τα υπόλοιπα με τα μαξιλαράκια στα χέρια τι είναι;

  27. #87
    Unworthy
    Join Date
    11-04-07
    Location
    αθηνα, Greece.
    Posts
    817

    Default

    Βλεπω γυμνα χερια αλλα δεν βλεπω να πεφτουν γροθιες στο προσωπο παρα μονο στο σωμα...Τι φλωριες ειναι αυτες???

    "φλωρικο' kyokushin vs "αντρικο" kung fu
    http://www.youtube.com/watch?v=6NdzH...eature=related

    συνεχεια με "φλωρικο' kyokushin vs "αντρικο" wing chun

    http://www.youtube.com/watch?v=QH13kYFzfFk&NR=1

  28. #88
    Junior Bodybuilder naxiand's Avatar
    Join Date
    13-06-09
    Location
    .
    Posts
    138

    Default

    μπράβο τα είχα δει παλιότερα τα βιντάκια......το κουνκ φου αν ήταν πιο ρεαλιστικό κάτι μπορεί να γινόταν .....

    και για αυτούς που έγραψαν περί πάλης, bbj και τσιμέντο και πλακάκια αν σας σηκώσει και σας πετάξει κάτω ένας του είδους όχι στο ρινκ αλλά πάνω σε τσιμέντο ή πλακάκι στην καλύτερη περίπτωση είστε νοκ -αουτ και στην χειρότερη με σπασμένη μέση , κεφάλι

    mma vs kung fu :D

    http://www.youtube.com/watch?v=ABqD8Odaebw

    το φλώρικο kyokushin

    http://www.youtube.com/watch?v=D7EOKMMurdo&NR=1

    Kyokushin vs Muay Thai

    http://www.youtube.com/watch?v=9zpMAVcvH5Q

    the legend (και όπως έγραψε κάποιος οι πολεμικές τέχνες δεν έγιναν για το you tube lol !!! )

    http://www.youtube.com/watch?v=1BJxBFj-NNE&feature=fvw

  29. #89
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Εχω φαει γροθιες και στο σωμα και στο προσωπο σε καθημερινο σπαρριγκ τα τελευταια 5 χρονια αλλα αυτο δε λεει κατι.Εγω επικεντρωνομαι αλλου.Οτι προκειμενου να εμφανισουν το αθλημα τους σκληρο καποιοι δεν φορουν γαντια αλλα.... αποφευγουν να χτυπουν με χερια.Δωρο αδωρο.Εκει πηγαινε η 'φλωρια' και οχι στο αθλημα.Η γνωμη μου για τις πολεμικες τεχνες ειναι γνωστη και γραμμενη εδω μεσα τα τελευταια 5 χρονια!!!
    Δεν θεωρω καμια κατωτερη της αλλης.Ο ασκουμενος μετραει και οχι η τεχνη.

    Οσο για τα βιντεακια κριμα...Μπορω να παραθεσω αλλα 50 αντιθετης αποψης.Απο ποτε εγινε το youtube βαση ακλονητων επιχειρηματων???
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  30. #90
    Junior Bodybuilder naxiand's Avatar
    Join Date
    13-06-09
    Location
    .
    Posts
    138

    Default

    από τότε που στα περισσότερα από αυτά που παραθέσαμε είναι οι τοπ του είδος :)


 
Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •