Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 29 of 29
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    15-10-07
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    204

    Default Βρώμη τις βραδυνές ώρες ;;

    Καλησπέρα σε όλους, ήθελα να ρωτήσω αν μετά το βραδινό γεύμα μπορώ να τρώω βρώμη με gala ζεστό. να σας πληροφορήσω ότι τρώω επίσης 2 γιαούρτια Ο%..ρωτάω για την βρώμη γιατί μου αρέσει πολύ με ζεστό gala στα μικροκύματα. ευχαριστώ
    carpe diem

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Η βρώμη θα σου δώσει αρκετούς υδατάνθρακες, πράγμα που δεν τους χρειάζεσαι και τόσο το βράδυ. Την ενέργεια που σου δίνουν τη θες τις πρωινές ώρες.
    Καλύτερα να φας πχ μια σαλάτα με τόνο ή κοτόπουλο ή μπιφτέκι ή cottage.

  3. #3
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Κοίτα αν φας πολύ υδατάνθρακα το βράδυ,θα αρχίσεις να λιπώνεις.Τουλάχιστον αυτό παρατηρώ πάνω μου.Φάε 30γρ βρώμη αν θες και τα 2γιαούρτια.

  4. #4
    Senior Bodybuilder VR2's Avatar
    Join Date
    24-06-07
    Location
    Αθηνα, Πετραλωνα, Greece.
    Posts
    2,754

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by RIDE_BMX

    Κοίτα αν φας πολύ υδατάνθρακα το βράδυ,θα αρχίσεις να λιπώνεις.Τουλάχιστον αυτό παρατηρώ πάνω μου.Φάε 30γρ βρώμη αν θες και τα 2γιαούρτια.
    </blockquote id=quote>+1

  5. #5
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    συμφωνω κ εγω με τον ride bmx. οταν εβαζα αυξητικη παλιοτερα ετρωγα 100γρ βρωμη πριν τον υπνο με ενα φακελακι πρωτεινη.μετα ξυπναγα στις 4 το πρωι απο την πεινα κ ετρωγα αλλο ενα απο τα ιδια + 1 το πρωι που ξυπναγα γυρω στις 8.δεν λιπωνα με τιποτα κ ημουν κ ολη την ημερα τουμπανο.αλλα υπο φυσιολογικες συνθηκες θα σε κανει χαλια,εκτος κ αν εισαι hard gainer κ προσπαθεις ναβαλεις καποια κιλα...

  6. #6
    Pumping Iron
    Join Date
    10-01-08
    Location
    αθηνα
    Posts
    330

    Default

    Επομενως, το πρωι 200γρ βρωμης καλα δεν ειναι? και αλλα 100γρ βρωμης που ριχνω μεσα στο κιμα οταν ζυμωνω τα μπιφτεκια, καλα δεν ειναι για 1 μερα για εμενα που θελω να βαλω κιλα? Παντως τωρα που εμαθα να διαβαζω τις τροφες(στο φορουμ τα εμαθα τα κολπακια:D:D) αφου η βρωμη εχει τα υψηλοτερα ποσοστα υδατανθρακα, μπορουμε να την χρησιμοποιουμε καργα, εεε? τι λετε? Στους "καλους" υδατανθρακες δεν υπαγεται? Ευχαριστω πολυ!!!
    "Aim to the infinite, One Step At the Time" Arnold Schwarzenegger

  7. #7
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    15-10-07
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    204

    Default

    καλημέρα παιδιά! ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! μια ερώτηση: bigsteve, τι σημαίνει 'λiπwνω? ότι θα πάρω λίπος? είμαι σε περίοδο όγκου και προσπαθώ να βάλω κιλά, οποτε αυτό είναι καλο y κακό?
    carpe diem

  8. #8
    Pumping Iron
    Join Date
    30-04-06
    Location
    .
    Posts
    513

    Default

    Λοιπον περσι εκανα αυτο ακριβως το πραγμα,ετρωγα βρωμη για βραδυνο.Η συμβουλη μου ειναι μεινε ΜΑΚΡΙΑ!Ας βαζεις και δυσκολα κιλα!Εγω αναγκαζομαι να τρωω 7 γευματα και να πιανω τις 4000 θερμιδες την περιοδο ογκου!Αλλα μετα την περσινη μου εμπειρια διαπιστωσα οτι να τρως υδατανθρακες το βραδυ εχει ως αποτελεσμα να λιπωνεις...δηλαδη να βαζεις αρκετο παραπανισιο λιπος το οποιο σε παει πισω,ο στοχος σου ειναι να βαζεις μυικα κιλα με οσο το δυνατο λιγοτερο λιπος,αρα ειναι κακο,κοιτα θα παρεις λιπος αλλα οσο το λιγοτερο τοσο το καλυτερο!
    Αν εχεις προβλημα να παρεις κιλα αυξησε τον υδατανθρακα σε ολα τα γευματα μεχρι τις 7 το απογευμα.Στα υπολοιπα γευματα αυξησε τις πηγες καλου λιπους.Για παραδειγμα το βραδυ με τα 2 γιαουρτια φαε μια χουφτα ξηρους καρπους(ωμα αμυγδαλα και καρυδια)Ειναι μια πολυ καλη πηγη λιπους και θα σου δωσουν θερμιδες.

  9. #9
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    200γρ βρώμης το βρίσκω υπερβολικό.Θα μετατραπεί μεγάλη ποσότητα σε λίπος.Μη ξεχνάς ότι ο οργανισμός δε μπορεί να απορροφήσει όσο υδατάνθρακα του δίνουμε,αλλά όσο έχει ανάγκη και μπορεί.Παίρνεις δηλαδή 120,8γρ Υδατάνθρακα από τη βρώμη και γύρω στα 15γρ από το γάλα(300ml).

  10. #10
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    15-10-07
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    204

    Default

    ok ευχαριστώ πολύ παιδιά. οποτε βρώμη με gala το πρωί!
    carpe diem

  11. #11
    Pumping Iron
    Join Date
    10-01-08
    Location
    αθηνα
    Posts
    330

    Default

    Με προβληματησες φιλε ΒΜΧ....Ξερω οτι στα 100γρ βρωμης τα 60γρ ειναι υδατανθρακας. Ποσο περιπου υδατανθρακα πρεπει να ριχνουμε σε καθε γευμα? Ξερω οτι οι καλυτερες ωρες για να καταναλωσουμε υδατανθρακα ειναι το πρωι και μετα την προπονηση(εαν δεν κανω λαθος) που ο μεταβολισμος δουλευει στο φουλ, σωστα? Επισης το γαλα το εχω κοψει απο τοτε που διαβασα εδω για τις ιδιοτητες της λακτοζης, και τρωω μονο cottage πριν πεσω για υπνο. Δηλαδη καθε μορφης υδατανθρακα πρεπει να φροντιζουμε να τρωμε μεχρι τι ωρα περιπου? 19.00? 20.00? Ειναι σχετικα ολα αυτα οσα διαβαζω εδω η' απολυτα? Ας μου απαντησει οποιος μπορει. Ntuki Sorry[:-indifferent][:-indifferent][:-indifferent] που γραφω και γω στο τοπικ σου για να μου λυθουν αποριες!!! Ευχαριστω για την κατανοηση[:-bouncy][:-bouncy][:-bouncy]
    "Aim to the infinite, One Step At the Time" Arnold Schwarzenegger

  12. #12
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    15-10-07
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    204

    Default

    δεν υπάρχει πρόβλημα, αλίμονο!
    carpe diem

  13. #13
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    akilla μπορείς να παίρνεις γάλα με 70% λιγότερη λακτόζη.Δε θυμάμαι πως λέγεται πάντως το γράφει πάνω με μεγάλα γράμματα.Ανά γεύμα καλό θα ήταν να παίρνεις μέχρι 90 άντε το maximum 100γρ.Και αυτό πάντα μετά τη προπόνηση που θέλουν οι μυς γλυκογόνο.Επίσης δεν υπάρχει στανταρ ώρα για να τρως υδατάνθρακα.Εγώ μπορεί να κοιμάμαι στης 5 το πρωί και συ στης 9 το βράδυ.?ρα εγώ μέχρι τις 1-2 μπορώ να τρώω υδατάνθρακα.Δες τι δουλεύει πάνω σου.Εγώ μπορεί να μη λιπώνω με τίποτα ενώ εσυ με την παραμικρή "παρασπονδία" να λιπώνεις.

  14. #14
    Pumping Iron
    Join Date
    10-01-08
    Location
    αθηνα
    Posts
    330

    Default

    γαλα χωρις λακτοζη???? Το εχω ξανακουσει, εαν μπορεις πεσμου απο ποιο σουπερμαρκετ το παιρνεις, η' πως λεγεται το γαλα.Οσο για το λιπωμα, ειναι πονεμενη ιστορια, το εχω παρατηρησει επανω μου και το ειχε αναφερει καπου o VR2, οτι δεν λιπωνουμε ολοι το ιδιο(εχουμε διαφορετικους μεταβολισμους, διαφορετικες αναγκες εχουν τα σωματα μας, δεν γυμναζομαστε ολοι με τους ιδιους ρυθμους κλπ). Οσα μου ειπες θα με βοηθησουνε αρκετα, σε Ευχαριστω ΒΜΧ!!!!
    "Aim to the infinite, One Step At the Time" Arnold Schwarzenegger

  15. #15
    Senior Bodybuilder VR2's Avatar
    Join Date
    24-06-07
    Location
    Αθηνα, Πετραλωνα, Greece.
    Posts
    2,754

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by akillas28

    Με προβληματησες φιλε ΒΜΧ....Ξερω οτι στα 100γρ βρωμης τα 60γρ ειναι υδατανθρακας. Ποσο περιπου υδατανθρακα πρεπει να ριχνουμε σε καθε γευμα? Ξερω οτι οι καλυτερες ωρες για να καταναλωσουμε υδατανθρακα ειναι το πρωι και μετα την προπονηση(εαν δεν κανω λαθος) που ο μεταβολισμος δουλευει στο φουλ, σωστα? Επισης το γαλα το εχω κοψει απο τοτε που διαβασα εδω για τις ιδιοτητες της λακτοζης, και τρωω μονο cottage πριν πεσω για υπνο. Δηλαδη καθε μορφης υδατανθρακα πρεπει να φροντιζουμε να τρωμε μεχρι τι ωρα περιπου? 19.00? 20.00? Ειναι σχετικα ολα αυτα οσα διαβαζω εδω η' απολυτα? Ας μου απαντησει οποιος μπορει. Ntuki Sorry[:-indifferent][:-indifferent][:-indifferent] που γραφω και γω στο τοπικ σου για να μου λυθουν αποριες!!! Ευχαριστω για την κατανοηση[:-bouncy][:-bouncy][:-bouncy]
    </blockquote id=quote>Η ποσοτητα υδατανθρακα που βαζουμε σε καθε γευμα εξαρταται απο τα κιλα μας το πρωι και μετα την προπονηση μπορουμε να αποροφησουμε παραπανω υδατανθρακα επειδη το γλυκογονο αυτες τις ωρες ειναι αδειο οποτε σε αυτα τα γευματα πρεπει να τρωμε παραπανω αυτο που ρωτας με την ωρα ειναι σχετικο αναλογως τι ωρα ξεκινας να κανεις τα γευματα σου τι ωρα κοιμασαι το βραδυ τι ωρα πας προπονηση κτλ παντως εγω προτιμω να κατανεμω τον υδατανθρακα ισαξια σε καθε γευμα για να τον αποροφαω καλυτερα εκτος βεβαια απο τα γευματα που ανεφερα πιο πανω που τρωω περισοτερο και εκτος απο το γευμα πριν τον υπνο που βαζω λιγο ως καθολου υδατανθρκα

  16. #16
    Pumping Iron
    Join Date
    06-01-07
    Location
    .
    Posts
    305

    Default

    εγω μετά τις 18:00 αποφεύγω να τρώω υδατάνθρακα γιατί ακριβως δεν προλαβαίνω να το κάψω και λιπώνω,
    το βράδυ καλό είναι κανα γιαουρτάκι ή cottage ακόμα καλύτερα.

  17. #17
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Σε όλα τα σουπερμαρκετ που πάω υπάρχει.Το Δελτα Dayly ελιναι.?σπρη με κίτρινη συσκευασία.Είναι πιο "ελαφρύ" για το πεπτικό σύστημα και δε σου προκαλεί "φούσκωμα".

  18. #18
    Pumping Iron
    Join Date
    10-01-08
    Location
    αθηνα
    Posts
    330

    Default

    Thanx VR2!!!! Εδω στο φορουμ βρηκα τις φορμουλες με τις οποιες υπολογιζω την ποσοτητα που χρειαζομαι καθημερινα. Αλλα θελω να κανω μια ερωτηση(Sorry ntuki για δευτερη φορα[:-indifferent][:-indifferent]) . Εγω πηγαινω πρωι και κανω βαρη, δηλαδη περιπου 12.00, επομενως ειναι σωστο που τρωω στις 8.00 το πρωι 150-200 γρ βρωμης και αμεσως μετα το γυμναστηριο (περιπου στις 14.00)τρωω και εκει μεγαλη ποσοτητα υδατανθρακα(στο μεσημεριανο καμια 200γρ υδατανθρακα) και σταδιακα τον μειωνω, και τις μερες που δεν γυμναζομαι ξεκιναω το πρωι μεγαλες δοσεις, και σταδιακα τις μικραινω. Παντως βαζω λιγοτερο υδατανθρακα απο αυτο που μου δειχνουν οι φορμουλες οτι χρειαζομαι, γιατι μπουκωνω και νερουλιαζω εαν μαζεψω οσα λενε οι υπολογισμοι.Ευχαριστω ΒΜΧ, δεν ηξερα οτι το daily της δελτα ειναι αυτο που δεν εχει λακτοζη, θα το δοκιμασω και ελπιζω να με βολεψει. Με βοηθατε ολοι με τις αποριες μου, Ευχαριστω πολυ παιδια!!![:-graduate][:-graduate]
    "Aim to the infinite, One Step At the Time" Arnold Schwarzenegger

  19. #19
    Senior Bodybuilder VR2's Avatar
    Join Date
    24-06-07
    Location
    Αθηνα, Πετραλωνα, Greece.
    Posts
    2,754

    Default

    Να εισαι καλα!! αφου κανεις προπονηση στις 12 σιγουρα χρειαζεσαι ενα καλο πρωινο ακομα καλυτερα ομως ειναι αν μπορεις να το διασπασεις να τρως λιγο λιγοτερο το πρωι πχ 100-150γρ βρωμης και να τρως και στις 10 ενα μικροτερο γευμα ετσι θα μεταβολιστει καλυτερα και θα εχεις και πιο πολυ ενεργεια στην προπονηση

  20. #20
    Pumping Iron
    Join Date
    10-01-08
    Location
    αθηνα
    Posts
    330

    Default

    Να εισαι καλα γιαννη, με εχεις βοηθησει πολυ εσυ και τα αλλα παιδια, και μια ακομα ερωτηση, παντα υπολογιζουμε τις αναγκες μας λαμβανοντας υποψην το Lean Body Mass, σωστα? Αγορασα ενα body fat caliper και εαν ειναι σωστο στις μετρησεις τοτε εχω περιπου 18% λιπος, υπολογισα την αλιπη μαζα μου, και ειμαι 69-70 κιλα περιπου. Αρα προσαρμοζω τις ημερισιες δοσεις πρωτεινης και υδατανθρακα σε αυτα τα κιλα, και οχι στα 85 που ειμαι ολοκληρος(μαζι με τα λιπακια μου:D:D:D), ετσι δεν ειναι? Εαν ειναι ετσι, ειμαι σε καλο δρομο, να ειστε καλα ολοι σας για την βοηθεια!!!
    "Aim to the infinite, One Step At the Time" Arnold Schwarzenegger

  21. #21
    Senior Bodybuilder VR2's Avatar
    Join Date
    24-06-07
    Location
    Αθηνα, Πετραλωνα, Greece.
    Posts
    2,754

    Default

    Να εισαι καλα Κωστα!! χαιρομαι πολυ που σε βοηθησαμε. Ακριβως με βαση το lean body mass κανουμε τους υπολογισμους τωρα κατα ποσο αυτα τα μηχανηματα ειναι ακριβειας δεν ξερω:D αλλα 5 πανω 5 κατω δεν εχει και μεγαλη σημασια

  22. #22
    Pumping Iron
    Join Date
    10-01-08
    Location
    αθηνα
    Posts
    330

    Default

    τελεια, μια χαρα παει το πλανο!!! Και τις μερες που δεν κανουμε βαρη, 300 λιγοτερες θερμιδες πρεπει να καταναλωνουμε? Εγω απλα κοβω υδατανθρακα, και υπολογιζω -300. Ε ρε ζημια ο υδατανθρακας!!!
    "Aim to the infinite, One Step At the Time" Arnold Schwarzenegger

  23. #23
    Senior Bodybuilder VR2's Avatar
    Join Date
    24-06-07
    Location
    Αθηνα, Πετραλωνα, Greece.
    Posts
    2,754

    Default

    Αν θες μπορεις να αφησεις και αυτες τις μερες ιδιες με τον υδατανθρακα και να τις χρησιμοποιησει το σωμα σου σαν γεμισμα αν δεις ομως οτι θολονεις και δεν τα αποροφας μπορεις να μειωσεις τον υδατανθρακα αυτες τις μερες

  24. #24
    Pumping Iron
    Join Date
    10-01-08
    Location
    αθηνα
    Posts
    330

    Default

    ευχαριστω πολυ για την πολυτιμη βοηθεια γιαννη!!!!!Να 'σαι καλα!!! Ευχαριστω φιλε ntuki για την κατανοηση!!!
    "Aim to the infinite, One Step At the Time" Arnold Schwarzenegger

  25. #25

    Default

    καλησπέρα σε όλη την ομάδα. Ζητώ συγνώμη που ξεθάβω τόσο παλιό ποστ , απλά έχω μια απορία και στην αναζήτηση μου έβγαλε το συγκεκριμένο. Η απορία μου είναι το βραδινό. Εγώ που δεν έχω σταθερή ώρα ύπνου και κοιμάμαι αργά σαν φοιτητής, μπορεί το τελευταίο γεύμα μου να είναι π.χ. στις 1-2 το βράδυ αν κοιμηθώ στις 4; Υπάρχει κάποιο πρόβλημα; Μήπως από κάποια συγκεκριμένη βραδινή ώρα να αποφεύγω να τρώω;

  26. #26
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    01-09-15
    Posts
    111

    Default

    Φιλαράκι και εγώ Τ ίδια. Μην ανησυχείς. Εγώ τρώω 100 γρ μπασματι στις δώδεκα Τ βράδυ αλλά πάω Γ ύπνο στις 2-3 φαντάσου. .Εναν μήνα Τ κάνω αυτό Κ είναι όλα μια χαρά. Και δεν είναι καν Τ τελευταίο γεύμα. Πριν τον ύπνο έχω και γιαούρτι με 20 γρ βρώμη..

  27. #27

    Default

    Quote Originally Posted by Sakoulis17 View Post
    Φιλαράκι και εγώ Τ ίδια. Μην ανησυχείς. Εγώ τρώω 100 γρ μπασματι στις δώδεκα Τ βράδυ αλλά πάω Γ ύπνο στις 2-3 φαντάσου. .Εναν μήνα Τ κάνω αυτό Κ είναι όλα μια χαρά. Και δεν είναι καν Τ τελευταίο γεύμα. Πριν τον ύπνο έχω και γιαούρτι με 20 γρ βρώμη..
    Kαλησπέρα.Κατ'αρχήν ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Με ανακούφισες. Εγώ για τελευταίο γεύμα έχω ή τόνο σε νερό ή γιαούρτι 0% με λίγη πρωτείνη πασπαλησμένη πάνω. Είναι καλύτερα λες να κρατήσω το γιαούρτι και τον τόνο να τον τρώω μες την μέρα ή κάνει και για βράδυ;

  28. #28
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    01-09-15
    Posts
    111

    Default

    Εξαρτάται πώς έχεις διαμορφωσει το πρόγραμμα σου...Μικρή σημασία έχει αν Τ αλλάξεις, ίσως Κ καθόλου... Αν καλύπτονται δηλαδή τα μακροστοιχεια σου είσαι κομπλέ...Τωρα αν δεν έχεις συγκεκριμένο πρόγραμμα ,να μετράς δηλαδή θερμίδες κλπ Θα σου πρότεινα να φτιάξεις ένα για να ξέρεις Κ εσύ που κινείσαι.

  29. #29

    Default

    Quote Originally Posted by Sakoulis17 View Post
    Εξαρτάται πώς έχεις διαμορφωσει το πρόγραμμα σου...Μικρή σημασία έχει αν Τ αλλάξεις, ίσως Κ καθόλου... Αν καλύπτονται δηλαδή τα μακροστοιχεια σου είσαι κομπλέ...Τωρα αν δεν έχεις συγκεκριμένο πρόγραμμα ,να μετράς δηλαδή θερμίδες κλπ Θα σου πρότεινα να φτιάξεις ένα για να ξέρεις Κ εσύ που κινείσαι.
    κοίτα πρόγραμμα έχω φτιάξει , μετράω θερμίδες και πρωτείνες , για μακροστοιχεία όχι δεν ξέρω δεν μετράω. παίρνω βιταμίνες όμως, αν σχετίζεται με αυτό..


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •