Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 20 of 20
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    15-10-07
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    204

    Default Στάση Σώματος

    γεια σε όλους! εκ γενετής καμπουριάζω, γέρνω λιγάκι μπροστά, όχι τίποτα το τρομερό. Τι ασκήσεις θα μου προτείνατε να κάνω ώστε πρώτον να κρατιέμαι ίσια και δεύτερον να μην επιδεινωθεί η κατάσταση στο μέλλον?? ευχαριστώ
    carpe diem

  2. #2
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    15-10-07
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    204

    Default

    ο γυμναστής μου είπε να μην δίνω μεγάλη βάση στις ασκήσεις για το στήθος, αλλα κυρίως πλάτης και ωμους! να τηρήσω κάτι τέτοιο? επίσης θα βοηθάνε λογικά και οι διατάσεις. αλλα ποίες?? οποιος γνωρίζει τίποτα...ευχαριστώ!!
    carpe diem

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    15-10-07
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    204

    Default

    κανεις τίποτα??!
    carpe diem

  4. #4
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    24-02-08
    Location
    θεσσαλονικη, Greece.
    Posts
    126

    Default

    Φιλε ντουκι,τον κορμο τον στηριζουν οι κοιλιακοι και οι ραχιαιοι.ακομα και σε ασκησεις που στοχευουν αλλες μυικες ομαδες,αυτοι δουλευουν για να κρατησουν το σωμα σου σταθερο.λογικο ειναι αμα παρεις μυικα κιλα(κιλα ειναι και αυτα) στο πανω μερος,και δεν εχεις δουλεψει αρκετα κορμο,αυτος θα επιβαρυνεται παραπανω.πιθανως γι αυτο στο ειπε ο γυμναστης.
    δεν ξερω σε τι επιπεδο εισαι,μα μπορεις με ενα απλο τεστ να καταλαβεις αν ο κορμος σου θελει δουλεια.κρεμασου απο ενα μονοζυγο,παρε 1-2 πολυ αργες ελξεις,μετα σηκωσε τα ποδια σου,ψηλα στο στηθος.δοκιμασε να ανεβασεις αργα το σωμα σου παραλληλα με το εδαφος,σαν να προσπαθεις να γαντζωσεις τα ποδια σου σε ενα πατημα στο υψος της λαβης.Αν οι κοιλιακοι σου τρεμουν και δεν μπορεις να ελεγχεις με ακριβεια τις κινησεις σου,τοτε θελουν δουλεια.

    Απο ασκησεις,πολυ καλη γι αυτη τη περιπτωση ειναι κοιλιακοι σε στεπ.
    -Ξαπλωνεις στο στεπ ανασκελα,με το κεφαλι και τη πλατη εξω απο την ακρη,τοσο ωστε να μην πεσεις πισω!κανεις βυθισμα μεχρι πισω και μετα πανω.για ευλυγισια ειναι οτι πρεπει.

    Προσωπικα,οταν γυμναζω κοιλιακους και ραχιαιους,ανεβαινω στο αερομπικ.λεω τη γυμναστρια να με φωναξει οταν φτασει σε αυτο το σημειο του προγραμματος και στο τελος διατασεις.μονο ετσι με πιανουν καλα οι κοιλιακοι,δεν αφαιρουμαι και εχω μια ροη,αφου τις περισσοτερες εναλλαγες τις βγαζουμε με σουπερσετ.

    τελος,η σταση του σωματος και οι κακες συνηθειες παιζουν μεγαλο ρολο.
    ας πουμε,οταν καθεσαι στον υπολογιστη,ακουμπα ολοκληρη τη πλατη στη καρεκλα.
    οταν περπατας κρατα τη σταση του σωματος ως εξης.παρε μια καλη ανασα και κρατα την αναπνοη σου.εξεπνευσε αλλα κρατα το κορμο εκει.αυτη ειναι η σωστη θεση.αυτο να θυμσαι μονο.
    , ..

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    15-10-07
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    204

    Default

    thanx
    carpe diem

  6. #6
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-06-05
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    1,020

    Default

    Παρομοιο προβλημα είχε παλιά ο αδερφός μου και διορθώθηκε με πολύ μονόζυγο και με το να χει το νου του να μην καμπουριάζει όταν περπατάει.Πρέπει να προσέχεις να είσαι κάπως στητος και όταν κάθεσαι και όταν περπατάς,έξω στήθος πίσω ώμοι.
    "The Dynamic Oak"

  7. #7
    Pumping Iron panos24's Avatar
    Join Date
    13-03-07
    Location
    larisa, larisa, Greece.
    Posts
    581

    Default

    ntuki γενικα αν ασχοληθεις με τα βαρη θα εχεις βελτιωση στο θεμα της καμπουρας.
    με την γυμναστικη το σωμα δενει καλυτερα
    mr o

  8. #8
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    15-10-07
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    204

    Default

    ευχαριστώ παιδιά! και εγώ έχω ακούσει τα καλύτερα για το μονόζυγο με ανοιχτή λαβή και γίαυτό δίνω ιδιαίτερη προσοχή σε αυτή την άσκηση. όταν περπατάω κάπως διορθώνω το πρόβλημα, το θέμα είναι στο πανεπιστήμιο με το pc που οι θέσεις είναι άβολες!!!
    carpe diem

  9. #9
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    18-02-07
    Location
    Mytilene (currently Athens), Greece.
    Posts
    1,077

    Default

    Λογικά θέλεις δουλειά στον κορμό όπως σου είπε και ο panos (Vegeta).
    Train hard = Feel good
    ----------------------------------------
    Sign up for the Best Online Manager game:
    www.trophymanager.com/index.phpref=254028

  10. #10
    Pumping Iron
    Join Date
    11-09-07
    Location
    Cyprus.
    Posts
    541

    Default

    Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις εμπροσθολαίμιες έλξεις σε μονόζυγο και σε τροχαλία, πούλοβερ κάθετα στον πάγκο, υπερεκτάσεις για κάτω πλάτη,ροκανίσματα κοιλιακών και άρσεις ποδιών στο μονόζυγο.

  11. #11
    New Member
    Join Date
    23-01-08
    Location
    .
    Posts
    42

    Default

    Ήμουν και εγώ σε ενα στάδιο τέτοιο.Βασικά ακόμα είμαι αλλά οχι ακριβώς όπως πρίν.Απλά όπως είπε και ο Panos24 με την γυμναστική διορθώνετε αλλα το θέμα ειναι μέχρι ποιό σημείο θα διορθωθεί?Και π.χ αν κάνω 2 χρόνια Γυμναστήριο θα έχω ολόισια πλάτη?ξέρει κανείς?(Είμαι 16 χρονών)

  12. #12
    Pumping Iron
    Join Date
    05-08-07
    Location
    .
    Posts
    304

    Default

    Φίλε Ntuki,

    Και εγώ είχα τέτοιο πρόβλημα και ήμουν τελείως αγύμναστος πριν ξεκινήσω γυμναστήριο. Αυτό άλλαξε μέσα σε 2-3 μήνες, οπότε γνωστοί, ακόμα και οι γονείς μου που είχαν λίγους μήνες να με δουν νόμιζαν οτι ψήλωσα! (έτσι από περιέργεια μετρήθηκα και είχα όντως "ψηλώσει" 1 ίσως και 1,5 πόντο, μάλλον λόγω αλλαγής θέσης των σπονδύλων!)

    Ναι υπάρχουν ασκήσεις που θα μπορούσε να σου προτείνει κανείς για να διορθώσεις το πρόβλημά σου, όπως ήδη σου πρότειναν, απλά να σου πω και τη γνώμη μου, πως ακόμα και αν δε προσέξεις και τόσο ΠΟΙΕΣ ασκήσεις πρέπει να κάνεις, αλλά το ΠΩΣ τις κάνεις πιστεύω πως μπορείς να έχεις καλά αποτελέσματα.

    Βλέπεις η στάση του σώματος δεν είναι μόνο θέμα μυικής δύναμης αλλά και θέμα νευρικού συστήματος. Πιστεύω πως εμένα με βοήθησαν ακόμα και οι κάμψεις δικεφάλων! Τί θέλω να πω: πρόσεχα να στέκομαι όσο "καμαρωτός" :D γίνόταν συνέχεια, ο,τι άσκηση και να έκανα. Σε αυτό βέβαια με βοήθησαν και οι ασκήσεις κωπηλατικής που από τον πόνο και το "τράβηγμα" που ένιωθα μετά στην πλάτη και τη μέση, ούτως ή άλλως με κρατούσαν ίσο για αρκετές ώρες, αλλά ακόμα και τις μέρες που δε γύμναζα πλάτη διατηρούταν η αλλαγή της στάσης μετά το γυμναστήριο χωρίς να το προσπαθώ ιδιαίτερα.

    Πλέον έχει μπει αρκετά καλά στον πρόγραμμα του αυτόματου πιλότου!

  13. #13
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    15-10-07
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    204

    Default

    ευχαριστώ σε όλους!
    carpe diem

  14. #14
    New Member
    Join Date
    30-05-07
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    67

    Default

    dion ποσο χρονών είσαι?φιλε ntuki και εγω ψιλοκαμπουριαζω κάνω βαρη 2 χρονια .Υπαρχει μια βελτιωση 30-40 %.βοηθούν πιστευω οι οπιστολεμιες και οι ραγχαιοι,αλλα ειναι και θέμα ηλικίας το αν φτιαξεις πιστευω.Και εγω το πσαχνω.
    as soon as you know you will grow..

  15. #15
    Pumping Iron
    Join Date
    05-08-07
    Location
    .
    Posts
    304

    Default

    27! Κοίτα, εγώ ξεκίνησα γυμναστήριο ουσιαστικά αρχές Ιουλίου.
    Όταν όμως ήμουν 21 με 22, είχα κάνει γυμναστήριο καθαρά 4-5 μήνες το πολύ και χωρίς να ξέρω σχεδόν τίποτα, ούτε διατροφή πρόσεχα... (πάλι καλά που είχα σωστή τεχνική στις ασκήσεις) να καταλάβεις διέκοψα κυρίως λόγω υπερπροπόνησης. Είχα ξεκινήσει με προπονήσεις ακόμα και 1,5 ώρας!

    Είχα αρρωστήσει και όταν ξαναπήγαινα στο gym ξανα αρρώσταινα σχεδόν την ίδια μέρα... άστα είχα διαλυθεί και δε μπορούσα να αναρρώσω με τίποτα. Πολλά βράδια δε μπορούσα να κοιμηθώ από τους πόνους...

    Παρ'ολα αυτά η διαφορά πάνω μου, όχι από μυικότητα βέβαια (ΦΑΙΝΟΤΑΝ σαν να είχα αυξηθεί και μυικά αλλά ήταν που είχε πέσει αρκετά το ποσοστό λίπους), αλλά από στάση σώματος κυρίως ήταν εμφανής, είχαν ανοίξει οι πλάτες μου και είχα έρθει στα ίσα μου!

  16. #16
    New Member
    Join Date
    30-05-07
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    67

    Default

    και εγω 27 ειμαι και δεν στρωνω στην καμπουρα ισως και λογω ηλικίας..
    as soon as you know you will grow..

  17. #17
    Junior Bodybuilder Αδωνις's Avatar
    Join Date
    21-02-08
    Location
    Θεσσαλονίκη, Greece.
    Posts
    143

    Default

    ntuki μία από τα ίδια είμαι και εγώ.Βλέπεις η καμπούρα είναι η περίσσεια
    "μαγκιά" της εφηβείας με τα χέρια στης τσέπες του τζήν.
    Όπως σου γράφει και ο Πάνος οι κοιλιακοί και οι ραχιαίοι είναι αυτοί που
    θα μας βοηθήσουν για το καμπούριασμα.
    Αν έχεις παρατηρήσει αυτούς που έχουν μεγάλο σκεμπέ έχουν και καμπουρίτσα.Εγώ πιστεύω πάντως πώς και οι άρσεις θανάτου με στρώνουν τον
    κορμό.
    Πρέπει να το έχεις και στο νου σου όμως να μην ξεχνιέσαι.
    Να σου γίνει συνήθεια να περπατάς σαν Τσολιάς.

  18. #18

    Default

    πρωτον να πας σε ορθοπεδικο(αν δεν εχεις παει) και αν δεν μπορεις να κρατησεις το σωμα σου ισιο η ξεχνεσιε και καμπουριαζεις τοτε παρε μια ιδικη ζωνη για αυτο προβλημα.
    Υ.Γ:Και εγω το ιδιο προβλημα εχω:(

  19. #19
    New Member Nikos.K's Avatar
    Join Date
    19-02-12
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    60

    Default

    είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα πριν ξεκινήσω βάρη. Πήγα σε ορθοπεδικό και δε βρήκε κάποιο έντονο πρόβλημα. Ο ίδιος μου είπε ότι επειδή πήρα ύψος απότομα ενστικτωδώς το σώμα μου καμπούριαζε.
    Πάντως μετά από 1 χρόνο βάρη ( με πολύ περισσότερο πλάτη όπως μου είπε ο γυμναστής ) πλέον το πρόβλημα είναι ελάχιστο, μην σου πω καθόλου.
    "Inner strength is the key to success"

  20. #20
    Advanced Bodybuilder razor023's Avatar
    Join Date
    17-04-09
    Location
    .
    Posts
    1,080

    Default

    Quote Originally Posted by VLT View Post
    Ήμουν και εγώ σε ενα στάδιο τέτοιο.Βασικά ακόμα είμαι αλλά οχι ακριβώς όπως πρίν.Απλά όπως είπε και ο Panos24 με την γυμναστική διορθώνετε αλλα το θέμα ειναι μέχρι ποιό σημείο θα διορθωθεί?Και π.χ αν κάνω 2 χρόνια Γυμναστήριο θα έχω ολόισια πλάτη?ξέρει κανείς?(Είμαι 16 χρονών)

    ναι φιλε θα διορθωθει.το μονοζυγο ειναι καλη ασκηση και βοηθαει οπως και οι εμπροσθολαιμιες ελξεις τροχαλιας.επισης τα ανοιγματα αλτηρων σε παγκο ξαπλωμενος μπρουμητα καθως και ολες οι κωπηλατικες.επισης μετα το στηθος πρεπει να γινονται διατατικες ασκησεις γιατι οταν γυμναζουμε το στηθος οι μυες σφιγκουν και τραβανε την πλατη μπροστα(κυφωση).


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Στάση σώματος
    By ThunderK in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 1
    Last Post: 17-07-12, 14:19
  2. Ασκησεις για σωστη σταση του σωματος
    By giannakhc in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 6
    Last Post: 04-05-12, 15:05
  3. Στάση Σώματος - Ίσια Πλάτη
    By razor023 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 05-02-11, 15:22
  4. Replies: 17
    Last Post: 29-06-09, 15:59

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •