Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    18-06-07
    Location
    .
    Posts
    7

    Default προγραμμα για προβλημα στην σπονδυλικη στηλη

    Παιδες γεια χαρα σας.
    Εχω προβλημα στην σπονδυλικη στηλη και πιο συγκεκριμενα στη μεση στον τελευταιο σπονδυλο που εννωνεται με το ιερο οστο. ο ορθοπεδικος μου ειπε οτι πρεπει να προσεξω πολυ το ζητημα αυτο για να μην εχω πιο δυσαρεστα αποτελεσματα.
    Το θεμα οτι πρεπει να δυναμωσω τον κορμο μου ειναι γεγονος και σχετικα ειμαι σε καλη κατασταση αν και δεν εχω γραμμωμενους κοιλιακουσ. ειμαι 180 υψοσ και 73κιλα βαρος.
    Ο στοχος μου ειναι ενα καλο γραμμωμενο σωμα μια και ερχεται καλοκαιρι και να παρω παραλληλα και ογκο. Διαβαζοντας εδω μεσα εκανα μερικες ασκησεις στο σπιτι αλλα τωρα απο σημερα θα παω γυμναστηριο γι αυτο θελω τις συμβουλες σας ποιεσ ασκησεις να αποφευγω η να μην κανω καθολου για να μην επιβαρυνω τη μεση μου. Το προβλημα που εχω ειναι μεσοσπονδυλια κοιλη μετατοπιση σπονδυλου και καθιζηση αν τα λεω καλα.
    Ο Γιατρος μου συνεστησε να μην κανω καθολου κοιλιακουσ και ραχιαιους διοτι δεν κανουν καλο και επιβαρυνουν τη μεση.πολυ περισσοτερο σε μενα που εχω ηδη προβλημα.
    Ευχαριστω εκ των προτερων.
    Χρηστος

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    05-08-07
    Location
    .
    Posts
    304

    Default

    Δύσκολα τα πράγματα Χρήστο... πώς είναι δυνατό να γυμνάσεις κορμό αν δε γυμνάσεις κοιλιακούς και ραχιαίους, αφού αυτές είναι οι βασικές μυϊκές ομάδες του κορμού;

    Μήπως ο γιατρός εννοούσε αυτό:
    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by xristos28athens

    ...Ο Γιατρος μου συνεστησε να μην κανω καθολου κοιλιακουσ και ραχιαιους διοτι δεν κανουν καλο και επιβαρυνουν τη μεση ΜΟΥ που εχω ηδη προβλημα...</blockquote id=quote>

    Γιατί δε γίνεται να δυναμώσεις τον κορμό σου αν δεν τον επιβαρύνεις (και γενικότερα τίποτα δε γυμνάζεται χωρίς επιβάρυνση) και αφού αυτό αντενδείκνυται στην περίπτωσή σου, δε βλέπω να υπάρχει λύση..

    Η γνώμη μου πάντως είναι, ο,τι και να σου πούμε ας έχει ο γιατρός ΚΑΙ τον τελευταίο λόγο και όχι εμείς...

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-07-04
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    214

    Default

    Χρήστο προσπάθησε να δουλέψεις πολύ core stability και strength μεσα απο απλές ασκήσεις εδάφους ή σε πάγκο (μονο ροκανισματα) και παραλαγές.
    Ξεκίνα με μικρό εύρος κίνησης και δώσε μεγάλη σημασία στην σωστή εκτέλεση των ασκήσεων. Επίσης θα σε βοηθήσουν πολύ οι ισομετρικές.
    Για την εκγύμναση του υπόλοιπου σωματος μπορείς να επικεντρωθείς σε μηχανήματα και ελεύθερα βαρη μόνο σε ασφαλείς θέσεις ξαπλωτός. Πρόσεχε πολύ πως θα σηκώνεις τα βάρη για να ξεκινήσεις την άσκηση , παντα να χρησιμοποιείς τα πόδια σου.
    Είμαι σίγουρος οτι η γυμναστική θα σε βοηθήσει ωστε το πρόβλημα σου να μην επιρεάσει ποτέ τη λειτουργικότητα σου αρκεί να γίνει με σωστό τρόπο.
    Ελπίζω να βοήθησα.
    Φιλικά
    Γιάννης
    now i lay down to sleep , pray the lord my soul to keep,if i die before i wake, pray the lord my soul to take...

  4. #4
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    18-06-07
    Location
    .
    Posts
    7

    Default

    Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας.
    Γενικα η αμερικανικη ιατρικη σταση απεναντι στους κοιλιακους ειναι αντιθετη συμφωνα με το γιατρο μου και καποιος μπορει να κανει κοιλιακους και ραχιαιους μονο οταν εχει φτασει σε πολυ καλο σταδιο φυσικης καταστασης και οχι καποιος αρχαριος. Και εμενα μου φανηκε περιεργο πως μπορει να γινει η ενδυναμωση αλλα μαλλον περιφερειακα μεχρι να ειναι σε θεση ο ανθρωπος να κανει κοιλιακους και ραχιαιους. Προτεινε κολυμβηση που ειναι οτι πιο καλο εχει να προτεινει αλλα το καλοκαιρι αυτα. Δεν μπορω τα κολυμβητηρια.

    Η γνωμη του Γιαννη ειναι βασικη για το οτι πρεπει εκ του ασφαλους να γυμναζομαι. Καλες στασεις και μηχανηματα που στηριζουν τη μεση.
    υπαρχουν καποιες προτασεις για ενα προγραμμα με μηχανηματα η καλη στηριξη μεσης;Δηλαδη μπορω να κανω δικεφαλλα η τρικεφαλλα με ελευθερα βαρη ξαπλωτος;Πλατη;
    Θα ρωτησω και τον γυμναστη και θα γραψω το τι θα μου πει.
    Ευχαριστω και παλι.

  5. #5
    Pumping Iron
    Join Date
    05-08-07
    Location
    .
    Posts
    304

    Default

    Άρα ήταν όντως σωστή η διατύπωσή σου, ο γιατρός σου δηλ θεωρεί τους κοιλιακούς και τους ραχιαίους ως επικίνδυνες ασκήσεις για τη μέση ακόμα και αν δεν έχεις κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα..
    Προσωπικά διαφωνώ με αυτό, και δε πιστεύω πως η "αμερικάνικη" ιατρική γνώμη μπορεί να είναι αυτή...

    Το θέμα στην περίπτωσή σου είναι οτι δε ξέρεις πόσο σταθερός είναι ο σπόνδυλος στη θέση του, και αν η καθίζηση που λες είναι τέτοια, ώστε θα μπορούσε σχετικά εύκολα η στένωση που προκύπτει να πιέσει νεύρο κλπ ώστε να αποφασίσεις το κατα πόσον μπορείς να κάνεις ασκήσεις για να δυναμώσεις τον κορμό σου.
    Για το λόγο αυτό πιστεύω πως ακόμα και αν δεν ακούσεις το συγκεκριμένο γιατρό, τουλάχιστον ρώτα και ένα δεύτερο γιατρό..


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •