Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 57
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    07-02-05
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    85

    Default Ατυχηματα στο Gym.

    Αφορμη για το topic σταθηκε η εξης μου εμπειρια:

    Προχτες πηγα να κανω καθισματα στο smith.Συνηθως εκανα με ελευθερη μπαρα αλλα επειδη ζοριζομουν πολυ κ εχανα ισοροπια,δεν εχω σποτερ, ειπα να αρχισω το smith.Εκει που εκανα λοιπον στο πρωτο σετ καπου στην 8η επαναληψη με το που παω να σηκωθω φευγει-γλυστραει ολο το smith προς τα πισω.
    Προσπαθησα να ανεβασω τη μπαρα κ να την κλειδωσω αλλα ειχε φυγει πολυ πισω κ φυσικα επερνε κ μενα μαζι κ να ειμαι σε σταση: "/".Ποδια μπροστα κ το πανω σωμα να εχει φυγει πισω.
    Τελικα πεταω τη μπαρα ψηλα κ φευγω μπροστα ενω η μπαρα επεσε στα ελατηρια.2 δευτερολεπτα γιναν κατι ωρες φυσικα..

    Κανα μηνα πριν μου εχει πει ενας απο εκει οτι εκανε πιεσεις επικλινη με αλτηρες κ γλιστρησε ο παγκος προς τα πισω.Τοτε με παραξενεψε αλλα μετα απο αυτο τπτ δεν βρισκω περιεργο.

    Κ ερωτω ησασταν ποτε παρων σε ατυχημα στο gym?Η εστω σχεδον ατυχημα.Ποια η μεχρι τωρα εμπειρια σας?

  2. #2
    Advanced Bodybuilder HEAVY DUTY's Avatar
    Join Date
    12-10-07
    Location
    .
    Posts
    940

    Default

    μιας και βλαιπω για ατυχηματα,ας πω και εγω τις εμπειριες μου.....την πρωτη φορα ηταν οταν ειχα υπερυπερφορτωσει την μπαρα στα squat..πηγενα για 6 επ και με βοηθο απο πισω....εκει που λετε τελειωνω την πεμπτη επ...με τα χιλια ζορια(εκει ειναι που με εφαφε η πλεονεξεια μου) λεω παμε και αλλη μια......καθομε......και δεν ξανασηκωθηκα.....νιωθω ο αριστερος τετρακεφαλος να χωριζετε σε 4 κομματια.......και ηθελα να αφησω την μπαρα πισω..ελα που ο βοηθος μου νομιζε πως εγω ζοριζομουν να βγαλω την επ...δεν μπορουσα να μιλησω καν απο την πιεση...τελικα την πεταω στα στηριγματα και ξεφυγα με τα χιλια ζορια..χωρις συνεπειε ευτυχως...ενα αλλο ηταν που εκανα κωπηλατικη στην τροχαλια......ειχα βαλει ολα τα κιλα..και σαν να μην μου εφταναν αυτα..κρεμαω και μια 20 αρα πλακα απο πανω...
    πηγενα για 10..κανω την 10η με ΤΕΡΑΣΤΙΑ πιεση και κραταω για 2 δευτεριλεπτα εκει....ε δεν αντεξα ουτε να αφησω τα κιλα...το καψιμο ηταν τεραστιο...και τα μου φεφγουν..........μμμμμμμμμμπππππππππππππππααααααααααααααααααμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμ...σε ολο το τετραγωνο ακουστηκε...(το τι μου σουρανε δεν το συζητω)..ενα αλλο που ειχε συμβει (οχι σε μενα ευτυχος) ειναι οτι καποιος ειχε βαλει ολα τα κιλα στο peck-deck και στην πιεση απανω ειχε παει λιγο το κεφαλι του μπροστα..αυτο ηταν.. κοβετε το σιρματοσκηνο και ολη η πιεση που εβαζε του πιανει το κεφαλι......αναμεσα.........κατι για εσωτερικη αιμοραγια ακουσα.......και τελος ενας τυπος εκανε εμπροσθολαιμιες τροχαλιας με ολα τα κιλα...και κοβετε το σιρματοσκηνο και κοπαναει η τροχαλια ολη στο μετοπο του....22 ραματα.....φρικη...

  3. #3
    Pumping Iron
    Join Date
    23-09-07
    Location
    Greece.
    Posts
    357

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by HEAVY DUTY

    μιας και βλαιπω για ατυχηματα,ας πω και εγω τις εμπειριες μου.....την πρωτη φορα ηταν οταν ειχα υπερυπερφορτωσει την μπαρα στα squat..πηγενα για 6 επ και με βοηθο απο πισω....εκει που λετε τελειωνω την πεμπτη επ...με τα χιλια ζορια(εκει ειναι που με εφαφε η πλεονεξεια μου) λεω παμε και αλλη μια......καθομε......και δεν ξανασηκωθηκα.....νιωθω ο αριστερος τετρακεφαλος να χωριζετε σε 4 κομματια.......και ηθελα να αφησω την μπαρα πισω..ελα που ο βοηθος μου νομιζε πως εγω ζοριζομουν να βγαλω την επ...δεν μπορουσα να μιλησω καν απο την πιεση...τελικα την πεταω στα στηριγματα και ξεφυγα με τα χιλια ζορια..χωρις συνεπειε ευτυχως...ενα αλλο ηταν που εκανα κωπηλατικη στην τροχαλια......ειχα βαλει ολα τα κιλα..και σαν να μην μου εφταναν αυτα..κρεμαω και μια 20 αρα πλακα απο πανω...
    πηγενα για 10..κανω την 10η με ΤΕΡΑΣΤΙΑ πιεση και κραταω για 2 δευτεριλεπτα εκει....ε δεν αντεξα ουτε να αφησω τα κιλα...το καψιμο ηταν τεραστιο...και τα μου φεφγουν..........μμμμμμμμμμπππππππππππππππααααααααααααααααααμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμ...σε ολο το τετραγωνο ακουστηκε...(το τι μου σουρανε δεν το συζητω)..ενα αλλο που ειχε συμβει (οχι σε μενα ευτυχος) ειναι οτι καποιος ειχε βαλει ολα τα κιλα στο peck-deck και στην πιεση απανω ειχε παει λιγο το κεφαλι του μπροστα..αυτο ηταν.. κοβετε το σιρματοσκηνο και ολη η πιεση που εβαζε του πιανει το κεφαλι......αναμεσα.........κατι για εσωτερικη αιμοραγια ακουσα.......και τελος ενας τυπος εκανε εμπροσθολαιμιες τροχαλιας με ολα τα κιλα...και κοβετε το σιρματοσκηνο και κοπαναει η τροχαλια ολη στο μετοπο του....22 ραματα.....φρικη...
    </blockquote id=quote>OOOOHH MY GOD.[:-skull][:-skull][:-skull][:-skull][:-skull]
    pal

  4. #4
    Senior Bodybuilder sersemis's Avatar
    Join Date
    02-04-07
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    1,470

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by HEAVY DUTY

    τελος ενας τυπος εκανε εμπροσθολαιμιες τροχαλιας με ολα τα κιλα...και κοβετε το σιρματοσκηνο και κοπαναει η τροχαλια ολη στο μετοπο του....22 ραματα.....φρικη...
    </blockquote id=quote>

    Το ιδιο ατυχημα το ειδα live χθες στο γυμναστηριο!Πρεπει να πονεσε...
    Η "πλακα" ειναι οτι πριν απο αυτον ημουν εγω στο μηχανημα...
    BIGSTEVE'S TEAM!!!

  5. #5
    Pumping Iron
    Join Date
    23-09-07
    Location
    Greece.
    Posts
    357

    Default

    Μην μου λέτε τέτοια,αρχίζω να το σκέφτομαι για να ξανακάνω τροχαλία.:D[:-boggled][:-bigeyes]
    pal

  6. #6
    New Member
    Join Date
    06-06-07
    Location
    Greece.
    Posts
    72

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Pal

    Μην μου λέτε τέτοια,αρχίζω να το σκέφτομαι για να ξανακάνω τροχαλία.:D[:-boggled][:-bigeyes]
    </blockquote id=quote>
    Αν δεν βαζεις επιπλεον κιλα σε αυτα τα μηχανιματα δεν εχεις προβλημα:D 2 φορες την εκοψα και την τριτη φορα μολις τελιοσα πηγε να κανει ενας με λιγα κιλα και εσπασε :D:D:D:D:D:D

  7. #7
    Pumping Iron
    Join Date
    09-06-05
    Location
    ioannina, GREECE, Greece.
    Posts
    413

    Default

    εγω εχω παθει το "χειροτερο",εκανα πιεσεις στηθους με αλτηρες τελειωνω με τα χιλια ζορια,σηκωνομαι αφηνω τα κιλα παω να προχωρησω 2 βηματα και παταω ενα 2κιλο και τσουπ ειχα παρει ξανα θεση για πιεσεις στηθους αλλα στο πατωμα!:)
    It was character that got us out of bed, commitment that moved us into action, and discipline that enabled us to follow through

  8. #8
    Pumping Iron
    Join Date
    23-09-07
    Location
    Greece.
    Posts
    357

    Default

    Δεν έχω πάθει κάτι άσχημο μέχρι στιγμής,μια φορά μόνο έκανα πιέσεις μπάρας με κλειστούς αγκώνες για δικέφαλους και είχα βάλει περισσότερα κιλά απο όσα μπορούσα και αρχίζω να κάνω 6 επαναλήψεις,πάω να κάνω άλλη μια και δεν μπορούσα να σηκώσω την μπάρα,ευτυχός την έβαλα στο στήθος μου αργά και σηκώθηκα όρθιος και την έβαλα στην θέση της.ΟΟΟΥΥΥΥΦΦΦΦΦΦ[:-skull]Την γλίτωσα..Ας ελπίσουμε να μην μου ξανασυμβεί κάτι τέτοιο ξανα.
    pal

  9. #9
    New Member
    Join Date
    06-06-07
    Location
    Greece.
    Posts
    72

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Pal

    Δεν έχω πάθει κάτι άσχημο μέχρι στιγμής,μια φορά μόνο έκανα πιέσεις μπάρας με κλειστούς αγκώνες για δικέφαλους και είχα βάλει περισσότερα κιλά απο όσα μπορούσα και αρχίζω να κάνω 6 επαναλήψεις,πάω να κάνω άλλη μια και δεν μπορούσα να σηκώσω την μπάρα,ευτυχός την έβαλα στο στήθος μου αργά και σηκώθηκα όρθιος και την έβαλα στην θέση της.ΟΟΟΥΥΥΥΦΦΦΦΦΦ[:-skull]Την γλίτωσα..Ας ελπίσουμε να μην μου ξανασυμβεί κάτι τέτοιο ξανα.
    </blockquote id=quote>
    Ε? για καποιο λογω μπερδευτικα:D τι εγινε εκει? τοσα χρονια κανω βαρη και διαβαζω πρωτη φορα βλεπω τετοια ασκηση:D για δικεφαλα

  10. #10
    Mr. Hellas gianagnostou's Avatar
    Join Date
    13-08-07
    Location
    katerini, Greece.
    Posts
    220

    Default

    pepi με κουφανες μια ωρα γελαω..να πω και εγω με τη σειρα μου,εκανα pul over με 40 κιλα και σε καποια επαναληψη εφυγαν ολα τα κιλα οταν εκανα την εκταση προς τα πισω.μου εφυγε η μαγκια.απο τοτε παντα κοιτω τις βιδες στους αλτηρες.[:-bigeyes][:-crazy]
    mr hellas nabba-wff 2000,2003,2005,2006,2007,mr hellas ifbb 2001,2002,second place mr europe nabba-wff masters 2006.third place world nabba-wff masters 2007

  11. #11
    Senior Bodybuilder sersemis's Avatar
    Join Date
    02-04-07
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    1,470

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by gianagnostou

    pepi με κουφανες μια ωρα γελαω..να πω και εγω με τη σειρα μου,εκανα pul over με 40 κιλα και σε καποια επαναληψη εφυγαν ολα τα κιλα οταν εκανα την εκταση προς τα πισω.μου εφυγε η μαγκια.απο τοτε παντα κοιτω τις βιδες στους αλτηρες.[:-bigeyes][:-crazy]
    </blockquote id=quote>

    Ωχχ!!![:-scared]
    BIGSTEVE'S TEAM!!!

  12. #12
    Pumping Iron
    Join Date
    04-11-07
    Location
    thessaloniki, thessaloniki, Greece.
    Posts
    449

    Default

    εγω ειμαι σχετικα νεος και δεν ειχα ατυχηματα (ακομα)
    αλλα στους τετρακεφαλους στο μηχανημα εχει 50 κιλα και βαζω αλλου 2 5κιλους αλτηρες και φοβαμε μην κοπει το σιρμα λετε να υπαρξει προβλημα?

  13. #13
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Παντα σιχαινομουν το smith. Πραγματικα δε βλεπω το λογο υπαρξης του, περα απο το να κανουν τραυματισμενοι ή... φαρμακωμενοι.
    Το ενα απο τα 2 στο gym μου, που ειναι και πιο καινουριο μαλιστα, ειναι εντελως αθλιο, πολυ ελαφρια κατασκευη, λεπτη μπαρα, εχει και κατι ιμαντες εσωτερικα που υποβοηθουν την κινηση (!), ενω αμα δε το φορτωσεις πισω για αντιβαρο φευγει μπροστα. Πηγα ομως να κανω επικλινη πρωτη φορα, μπας και ξεκουρασω το δεξι ωμο που δεν τον αφηνω και ποτε να γινει καλα. Ανεβαζω κιλα και στο τελευταιο, το καλο σετ -ειχα και βοηθο, αλλα του ειπα να κατσει απο μπροστα γιατι απο πισω δεν εφτανε- παω να ξεκολλησω τη μπαρα τπτ, ειχε φαει ενα σκαλωμα στην αριστερη ασφαλεια. Πιεζω ολο και περισσοτερο και γυριζω και τη λαβη να ξεκλειδωσει και χωρις να το καταλαβω πεφτουν με ελευθερη πτωση στο στηθος μου 130 κιλα. Και μαγκωσε και το δαχτυλο του βοηθου στο στηθος μου που πρεπει να του εχει γινει νταουλι τωρα. Ευτυχως δεν επαθα τπτ. Το ωραιο ειναι οτι χθες μιλουσαμε για epic fails στον παγκο.
    Μετα ο γυμναστης μου ειπε οτι εχει προβλημα λεει απτη μια και δεν το βαζουν καλα καλα να πατησει στην ασφαλεια.
    Φευγοντας βεβαια, τους ειπα να το λυσουν, να το κανουν σωληνες και να τους βαλουν εναν εναν στον πατο τους.
    Ποτε ξανα μηχανηματα.
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  14. #14
    Senior Bodybuilder l3onid4s's Avatar
    Join Date
    29-09-10
    Location
    Πάτρα
    Posts
    1,548

    Default

    Πως δεν επαθες τιποτα με 130 κιλα που επεσαν στο στηθος σου?Και ο παγκος δεν γλιστρησε προς τα πισω?Τυχερος ησουν μεγαλε!!:D
    Να πω και εγω για ενα 'ατυχημα' στο οποιο ημουν μπροστα οταν εγινε.
    Η μπαρα του παγκου ηταν φορτωμενη εκεινη την μερα με 100 κιλα αν θυμαμαι καλα.
    Καποιος που ειχε πρωτοξεκινησει γυμναστηριο ηθελε να κανει παγκο και αρχιζε να βγαζει τα κιλα μονο απο την μια μερια....Εγω μιλαγα με την γυμναστρια και απλα με την ακρη του ματιου μου τον εβλεπα που εβγαζε βαρη,δε μπορουσα να δω απο που και πως τα εβγαζε γιατι ηταν η γυμναστρια μπροστα μου.Σε καποια φαση ακουω ενα μπαμ που παιζει να ακουστηκε μεχρι και εγω δε ξερω που και μια κραυγη,κανει στην ακρη η γυμναστρια και βλεπω την μπαρα να εχει σηκωθει στον αερα,να εχει πεσει κατω απο την μια μερια και να ειναι ακομη ορθια,στηριγμενη και λιγο πανω στον παγκο.Κατα την πτωση της ειχε πεσει πανω στην γαμπα ενος παιδιου που ξεκουραζοταν με πλατη στον παγκο,ευτηχως την γλιτωσε μονο με μια μελανια.Το τι ακουσε ο αλλος δε περιγραφεται...............
    Last edited by l3onid4s; 24-02-11 at 02:09.

  15. #15
    Pumping Iron Eddie's Avatar
    Join Date
    04-09-10
    Location
    Hades
    Posts
    523

    Default

    Quote Originally Posted by PowerBuilderi View Post
    Παντα σιχαινομουν το smith. Πραγματικα δε βλεπω το λογο υπαρξης του, περα απο το να κανουν τραυματισμενοι ή... φαρμακωμενοι.
    Το ενα απο τα 2 στο gym μου, που ειναι και πιο καινουριο μαλιστα, ειναι εντελως αθλιο, πολυ ελαφρια κατασκευη, λεπτη μπαρα, εχει και κατι ιμαντες εσωτερικα που υποβοηθουν την κινηση (!), ενω αμα δε το φορτωσεις πισω για αντιβαρο φευγει μπροστα. Πηγα ομως να κανω επικλινη πρωτη φορα, μπας και ξεκουρασω το δεξι ωμο που δεν τον αφηνω και ποτε να γινει καλα. Ανεβαζω κιλα και στο τελευταιο, το καλο σετ -ειχα και βοηθο, αλλα του ειπα να κατσει απο μπροστα γιατι απο πισω δεν εφτανε- παω να ξεκολλησω τη μπαρα τπτ, ειχε φαει ενα σκαλωμα στην αριστερη ασφαλεια. Πιεζω ολο και περισσοτερο και γυριζω και τη λαβη να ξεκλειδωσει και χωρις να το καταλαβω πεφτουν με ελευθερη πτωση στο στηθος μου 130 κιλα. Και μαγκωσε και το δαχτυλο του βοηθου στο στηθος μου που πρεπει να του εχει γινει νταουλι τωρα. Ευτυχως δεν επαθα τπτ. Το ωραιο ειναι οτι χθες μιλουσαμε για epic fails στον παγκο.
    Μετα ο γυμναστης μου ειπε οτι εχει προβλημα λεει απτη μια και δεν το βαζουν καλα καλα να πατησει στην ασφαλεια.
    Φευγοντας βεβαια, τους ειπα να το λυσουν, να το κανουν σωληνες και να τους βαλουν εναν εναν στον πατο τους.
    Ποτε ξανα μηχανηματα.
    Oχι ρε φιλε!!!!!!!!!Αντε μη μασας,αφου δεν επαθες τιποτα χοντρο....

    Εμενα μου ειχε σκασει μπαρα 100 κιλα μια μερα που εκανα με κλειστη λαβη για τρικεφαλους,γιατι εχω τη μανια οταν κλεινω καπως τη λαβη να περναω τους αντιχειρες κατω απ τη μπαρα..ευτυχως δε μου πεσαν απο τερμα πανω και ειχα μονο κατι μελανιες για λιγες μερες.

  16. #16
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    γ@μημεν@ smith..το ειχε παθει ενα αλλο παλικαρι στο gym μου αλλα σε μπροστινα squat και τον εριξε κατω.ευτυχως επεσε οκλαδον και δεν επαθε κατι..

  17. #17
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Quote Originally Posted by l3onid4s View Post
    Καποιος που ειχε πρωτοξεκινησει γυμναστηριο ηθελε να κανει παγκο και αρχιζε να βγαζει τα κιλα μονο απο την μια μερια....Εγω μιλαγα με την γυμναστρια και απλα με την ακρη του ματιου μου τον εβλεπα που εβγαζε βαρη,δε μπορουσα να δω απο που και πως τα εβγαζε γιατι ηταν η γυμναστρια μπροστα μου.Σε καποια φαση ακουω ενα μπαμ που παιζει να ακουστηκε μεχρι και εγω δε ξερω που και μια κραυγη,κανει στην ακρη η γυμναστρια και βλεπω την μπαρα να εχει σηκωθει στον αερα,να εχει πεσει κατω απο την μια μερια και να ειναι ακομη ορθια,στηριγμενη και λιγο πανω στον παγκο.Κατα την πτωση της ειχε πεσει πανω στην γαμπα ενος παιδιου που ξεκουραζοταν με πλατη στον παγκο,ευτηχως την γλιτωσε μονο με μια μελανια.Το τι ακουσε ο αλλος δε περιγραφεται...............
    Αυτο ειχε γινει και μενα διπλα μου μια φορα και την ειδα τη δουλεια και μολις αρχισε να σηκωνεται η μπαρα εκανα ενα σαλτο και τη βουτηξα

    Τελικα ανακαλυψα ενα πονο στον αριστερο πηχη, γιατι η μπαρα επεσε και λιγο στο χερι μου. Αλλα μικρο το κακο.

    Να πω ενα αλλο ατυχημα, εκανε ενας αλλος αρσεις με αρκετα κιλα (220 αν θυμαμαι καλα) και εχασε την ισορροπια του προς τα πισω αλλα ευτυχως χωθηκε κατω απο τη μπαρα και δεν τον χτυπησε, αλλα περιεργως ξαπλωσε απο κατω.
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  18. #18
    Pumping Iron Eddie's Avatar
    Join Date
    04-09-10
    Location
    Hades
    Posts
    523

    Default

    Quote Originally Posted by PowerBuilderi View Post
    Αυτο ειχε γινει και μενα διπλα μου μια φορα και την ειδα τη δουλεια και μολις αρχισε να σηκωνεται η μπαρα εκανα ενα σαλτο και τη βουτηξα

    Τελικα ανακαλυψα ενα πονο στον αριστερο πηχη, γιατι η μπαρα επεσε και λιγο στο χερι μου. Αλλα μικρο το κακο.

    Να πω ενα αλλο ατυχημα, εκανε ενας αλλος αρσεις με αρκετα κιλα (220 αν θυμαμαι καλα) και εχασε την ισορροπια του προς τα πισω αλλα ευτυχως χωθηκε κατω απο τη μπαρα και δεν τον χτυπησε, αλλα περιεργως ξαπλωσε απο κατω.
    To βιντεο που εκανα σκουοτ με 160 και στην 5η με γονατισε το ειχες δει???

    Παλι καλα εκατσα τερμα κατω και πισω μεχρι που ακουμπησε η μπαρα στο ρακ,ευτυχως δεν επαθα τιποτα..

  19. #19
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Οχι ρε συ...
    Ειχες βγει εξω απο το ρακ? Αφου εχει ασφαλειες κατω και στη χειροτερη τα πετας κιολας
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  20. #20
    Senior Bodybuilder l3onid4s's Avatar
    Join Date
    29-09-10
    Location
    Πάτρα
    Posts
    1,548

    Default

    Quote Originally Posted by PowerBuilderi View Post
    Αυτο ειχε γινει και μενα διπλα μου μια φορα και την ειδα τη δουλεια και μολις αρχισε να σηκωνεται η μπαρα εκανα ενα σαλτο και τη βουτηξα

    Τελικα ανακαλυψα ενα πονο στον αριστερο πηχη, γιατι η μπαρα επεσε και λιγο στο χερι μου. Αλλα μικρο το κακο.

    Να πω ενα αλλο ατυχημα, εκανε ενας αλλος αρσεις με αρκετα κιλα (220 αν θυμαμαι καλα) και εχασε την ισορροπια του προς τα πισω αλλα ευτυχως χωθηκε κατω απο τη μπαρα και δεν τον χτυπησε, αλλα περιεργως ξαπλωσε απο κατω.
    Εδω εγω οταν παω να αδειασω την μπαρα,προσεχω οταν στην μια μερια εχει 20κιλα πχ και στην αλλη τιποτα και την τραβαω να ερθει τερμα απο την αδεια μερια...
    Καλα,αφου χωρεσε το παλικαρι απο κατω,τυχερος ηταν,χαχαχα

  21. #21
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Εγω μεχρι στιγμης ,επαθα αυτο το τραβηγμα στη μεση προχθες στα squat με το σμιθ,θλαση στον αριστερο ομο απο ισιο παγκο, κακωση στον δεξι αγγωνα απο καμψεις δικεφαλων με αλτηρες ,τραβηγμα στον πηχη απο αρσεις θανατου αυτα...ευτυχως την εχω γλιτωσει μεχρι τωρα.

  22. #22
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    μια που λεμε για ατυχηματα να πω και ενα δικο μου..συνεβη περιπου πριν 1 μηνα..εκανα ελευθερο επικλινη τελευταιο σετ με 100 κιλα(γυρω στις 4 επαναληψεις και μετα drop σε 60 κιλα αν θυμαμαι καλα) και φωναξα ενα σαινι γυμναστη να με βοηθησει...κανω τις 4 επαναληψεις ακουμπαω μπαρα κ μ λεει αδειαζουμε ε?του λεω ναι..

    βγαζω την μια 20κιλη πλακα απο την μια και τον ειδα κ αυτον να πηγαινει να βγαλει την αλλη..με ρωταει αν θελω βοηθεια κ του λεω οχι οχι...ο μαλακας ειχε ξεχασει και ειχε αφησει την πλακα την μεγαλη και ειχα απο την μια μερια 20 κιλα και απο την αλλη 40 κιλα...παω να πιασω την μπαρα και πανω στην ενταση την σηκωνω χωρις προβλημα..με το που παω να κατεβω καταλαβαινω το προβλημα(αφου με τραβηξε ο ωμος) πεταω την μπαρα προς τα πισω και ευτυχως πιαστηκε στο rack και δεν εγινε τιποτα..

    ο αλλος ηταν κοντα και καταλαβε την μαλακια του και μ ζητησε 10 φορες συγγνωμη..τι να το κανω ομως...αν γινοταν εκει το κακο..βεβαια ηταν και δικο μου λαθος αλλα οφειλε αυτος να προσεξει και να βγαλει την πλακα...

  23. #23
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Ναι, αν και ειναι δυσκολο να γινει, γιατι αν ειναι ολυμπιακη μπαρα με ολυμπιακα κιλα, αντεχει 3 20αρια απο τη μια και τπτ απο την αλλη. Η μλκια γινεται αν τη σκουντηξει καποιος.
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  24. #24
    Pumping Iron Eddie's Avatar
    Join Date
    04-09-10
    Location
    Hades
    Posts
    523

    Default

    Quote Originally Posted by PowerBuilderi View Post
    Οχι ρε συ...
    Ειχες βγει εξω απο το ρακ? Αφου εχει ασφαλειες κατω και στη χειροτερη τα πετας κιολας
    Μισο να στο στειλω ρε.Οχι δεν ειχα βγει εξω,αυτο σου λεω!!Αντι να τα πεταξω,εκατσα τερμα κατω και μετα εγειρα προς τα πισω σιγα σιγα για να μη κοπανισουν!!

  25. #25
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    @jim περιεργο ρε , γιατι οποτε εχχει τυχει να βαλω διαφορετικα κιλα σε μια πλευρα, ακομα και 5 κιλα να ειναι, οταν τα ξεκολλαω εκτοξευεται απο τη μια μερια και γερνει η μπαρα. Το καταλαβαινεις με το καλημερα.
    Δε μπορεις να ελεγξεις τη δυναμη σου μαλλον.
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  26. #26
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    Quote Originally Posted by PowerBuilderi View Post
    @jim περιεργο ρε , γιατι οποτε εχχει τυχει να βαλω διαφορετικα κιλα σε μια πλευρα, ακομα και 5 κιλα να ειναι, οταν τα ξεκολλαω εκτοξευεται απο τη μια μερια και γερνει η μπαρα. Το καταλαβαινεις με το καλημερα.
    Δε μπορεις να ελεγξεις τη δυναμη σου μαλλον.
    εκεινη την ημερα ειχα απιστευτη ενταση..ενοιωσα μεγαλη αντισταση απο την μια πλευρα αλλα λεω ενταξει θα ειναι απο το καψιμο..ευτυχως ηταν η πρωτη ασκηση και ειχα δυναμη και με το που ξεκολλησε ενοιωσα μεγαλο τραβηγμα και τα πεταξα..φαντασου οτι ολα αυτα εγιναν σε κλασματα δευτερολεπτων ετσι..δηλαδη μπορει να σηκωσα/σταθεροποιησα την μπαρα για 0,0001 sec αν καταλαβαινεις τι εννοω.

  27. #27
    Pumping Iron Red.Out's Avatar
    Join Date
    29-05-06
    Location
    Sin City.
    Posts
    550

    Default

    Την προηγουμενη εβδομαδα παραλιγο να παρω τα χερια μου στο .... χερι :D

    Εκανα πιεσεις τρικεφαλων με στραβομπαρα που ειναι αρκετα πιο κοντη απο την κανονικη.

    Παω να κανω το τελευταιο σετ στα 60κιλα μιας και δεν ειχα καποιον γνωστο εκει γυρω βλεπω εναν τυπο που τον ξερω φατσικα του λεω θα μου την δωσεις μου λeει ναι ευχαριστως.

    Ξαπλωνω στο παγκο σηκωνω τα χερια μου λιγο πισω απο το κεφαλι και μολις την ακουμπαει στις παλαμες μου την αφηνει!

    Με το που το καταλαβαινω ευτυχως αμεσα την αφηνω να πεσει και σκαει 2 εκ. μπροστα απο τα ποδια του και περνωντας 5-6 εκ. μακρια απο το κεφαλι μου, περιττο να σας πω οτι ο θορυβος πρεπει να ακουστηκε στο διπλανο τετραγωνο :P

    Και μου λεει ωχ νομιζα οτι θα κανεις γαλλικες!
    Ρε φιλε αν εκανα γαλλικες 60κιλα θα πηγαινα για ολυμπια!

    Προσοχη στους spotters!
    Last edited by Red.Out; 24-02-11 at 18:05.
    Eat clean, lift hard, fuck the rest.

  28. #28

    Default

    Μεγάλη προσοχή στο smith !!! ειδικά αν ο πάγκοσ ειναι ελαφρύσ ! Σε ισο πάγκο και με 110 κιλά στο ανέβασμα γλιστρισε ο πάγκοσ προσ τα πίσω με αποτέλεσμα να τα χερια και το σώμα να κάνουν απο ορθή , οξεία γωνια ! αποτελεσμα ακούμπισμα σχεδον στην κοιλιά και 2 πλευρα σπασμενα !!! απο τοτε ποτε ξανα σμιθ ! ασε που "σκιζουν¨ τουσ στροφεισ κάθε φορα που εκανα!
    Last edited by Alexader; 25-02-11 at 17:34.

  29. #29
    Pumping Iron kostastripoli's Avatar
    Join Date
    17-09-10
    Location
    Τρίπολη Αρκαδίας
    Posts
    658

    Default

    Ας πω λοιπόν και εγώ την εμπειρία μου...!
    Ένα παλικάρι μου ζητά βοήθεια σε πιέσεις στήθους στον οριζόντιο πάγκο, πρόθυμος λοιπόν πηγαίνω να τον βοηθήσω. Αφού κάνει τα πρώτα 2 σετ με τα χίλια ζόρια..αποφασίζει παρ όλες τις αντιρρήσεις μου να βάλει ακόμα 10 κιλά...! (καμιά 65αρια συνολικά) Τον ρωτάω αν μπορεί να τα βγάλει τα κιλά και μήπως χρειάζεται την βοήθεια του γυμναστή αλλά αυτός τίποτα επιμένει πως τα "έχει" τα κιλά.
    Ξεκινάμε λοιπόν για 8 επαναλήψεις και στις 4 αφού τα έχει φτύσει μου λέει "πάρτα δεν μπορώ να τα βγάλω" !!!!!!! Εγώ να τα πάρω να τα πάω που...?? Ευτυχώς που ήταν αρκετά ψηλά και μπόρεσα και ακούμπησα την μπάρα στις πιό κάτω υποδοχές και δεν είχαμε χειρότερα. Από τότε όποιος θέλει βοήθεια και έχει πολλά κιλά τον στέλνω στο γυμναστή..!
    Go HARD or Go HOME!

    No PAIN No GAIN!

  30. #30
    Senior Bodybuilder dimitris95's Avatar
    Join Date
    05-07-10
    Location
    Τριπολη Αρκαδιας
    Posts
    1,878

    Default

    Λοιπών ας πω και εγώ την εμπειρία μου πάνω στο θέμα στα ατυχήματα στο gym.....την Τετάρτη ενώ έκανα προβολές προτίμησα να κάνω στο smith λόγου ότι είχα κουραστεί...αρχίζω λοιπόν και καθώς πήγαινα καλά και δεν είχα φορτώσει πολλά με το που φέρνω την μπάρα πάλι πάνω κάτι γίνετε και πετάγεται η μέση μου μπροστά δλδ τεντώθηκε η μέση πολύ......την αφήνω και πάω καπάκι για ραχιαίους......έκανα 1 σετ και έτριζε η μέση πολύ......ευτυχώς την άλλη μέρα ήταν καλύτερα μόνο πόναγε όταν καθόμουν απότομα.........καταραμένο smith!!!!!!!!!!!


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •