Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 24 of 24
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    11-03-08
    Location
    koridallos, athens, Greece.
    Posts
    24

    Default Πιάσιμο στα πόδια κάθε εβδομάδα ;

    Kαλησπερα παιδια...εχω προβλημα με τα ποδια μου...εδω και 1 χρονο γυμναζω τα ποδια μου μια φορα καθε εβδομαδα και παντα τις επομενες 2 μερες τα ποδια μου ειναι πιασμενα!κατι τετοιο δεν συμβαινει σε καμια αλλη μυικη ομαδα...μηπως ξερετε που οφειλεται αυτο?να σημειωσω οτι ζεσταμα και διατασεις τα κανω κανονικα...

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-06-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    1,974

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by tsioslee

    καλησπερα παιδια...εχω προβλημα με τα ποδια μου...εδω και 1 χρονο γυμναζω τα ποδια μου μια φορα καθε εβδομαδα και παντα τις επομενες 2 μερες τα ποδια μου ειναι πιασμενα!κατι τετοιο δεν συμβαινει σε καμια αλλη μυικη ομαδα...μηπως ξερετε που οφειλεται αυτο?να σημειωσω οτι ζεσταμα και διατασεις τα κανω κανονικα...
    </blockquote id=quote>

    Μόνο 2 μέρες ; Ούτε στου παπά να μην το πεις.Εγώ για 5 μέρες τουλάχιστον περπατάω σαν cowboyς
    KaKoFoNiX WaS HeRE !!!

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    30-08-07
    Location
    Salonica, Greece.
    Posts
    204

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by KaKoFoNiX

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by tsioslee

    καλησπερα παιδια...εχω προβλημα με τα ποδια μου...εδω και 1 χρονο γυμναζω τα ποδια μου μια φορα καθε εβδομαδα και παντα τις επομενες 2 μερες τα ποδια μου ειναι πιασμενα!κατι τετοιο δεν συμβαινει σε καμια αλλη μυικη ομαδα...μηπως ξερετε που οφειλεται αυτο?να σημειωσω οτι ζεσταμα και διατασεις τα κανω κανονικα...
    </blockquote id=quote>

    Μόνο 2 μέρες ; Ούτε στου παπά να μην το πεις.Εγώ για 5 μέρες τουλάχιστον περπατάω σαν cowboyς
    </blockquote id=quote>
    χαχαχαχαχαχα:D:D
    μια απ τα ιδια[:-cowboy]

  4. #4
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    11-03-08
    Location
    koridallos, athens, Greece.
    Posts
    24

    Default

    δλδ ειναι νορμαλ η κατασταση μου...γιατι ομως κατι τετοιο δεν γινεται και στις υπολοιπες μυικες ομαδες?

  5. #5
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    08-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    ισως δεν κανεις αρκετα δυνατη προπονηση?

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Τα πόδια είναι μεγάλη μυική ομάδα, λογικό να αισθάνεσαι μεγαλύτερο πιάσιμο. Όταν γυμνάζεις τις άλλες ομάδες δεν αισθάνεσαι τίποτα; Μήπως πρέπει να αλλάξεις ασκήσεις;

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    11-03-08
    Location
    koridallos, athens, Greece.
    Posts
    24

    Default

    αισθανομαι ενα φυσιολογικο πιασιμο μεχρι το τελος της ημερας που θα πεσω να κοιμηθω.μεχρι εκει. την επομενη μερα ξυπναω μια χαρα τα ποδια ομως μενουν πιασμενα μεχρι και 2 μερες...δεν μπορω να καταλαβω.το προγραμμα το αλλαζω καθε 2-3 μηνες.το θεμα αυτο υπαρχει ομως κανενα χρονο τωρα...

  8. #8
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    26-01-06
    Location
    Somewere you never went before, Neverland, Greece.
    Posts
    104

    Default

    εγω αυτο το πιασιμο που λες το αισθανομαι μετα απο καθε προπονηση οχι μονο στα ποδια αλλα σε ολο το σωμα, αυτο ειναι λογικο?
    feelin blue

  9. #9
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    26-01-06
    Location
    Somewere you never went before, Neverland, Greece.
    Posts
    104

    Default

    εγω αυτο το πιασιμο που λες το αισθανομαι μετα απο καθε προπονηση οχι μονο στα ποδια αλλα σε ολο το σωμα, αυτο ειναι λογικο?
    feelin blue

  10. #10
    Pumping Iron elefterios's Avatar
    Join Date
    29-02-08
    Location
    athens.
    Posts
    462

    Default

    το "πιασιμο" δειχνει μια καλη προπονηση της μυικης ομαδας
    το συνεχες πιασιμο ομως ισως θα πρεπε να παρακολουθηθει απο καποιον ορθοπεδικο γιατι η συστηματικη προπονηση ναι μεν πιανει τους μυς αλλα μετα απο ξεκουραση θα πρεπε να αναρρωνουν γρηγορα
    τωρα ή κατι λαθος κανεις με τις ασκησεις σου και αυτο που εσυ νομιζεις "πιασιμο" ναναι καποια μικρη θλαση ή χρειαζεσε μια επισκεψη σ εναν ορθοπεδικο κατα την ταπεινη μου γνωμη
    o tempora o mores!

  11. #11
    Pumping Iron elefterios's Avatar
    Join Date
    29-02-08
    Location
    athens.
    Posts
    462

    Default

    το "πιασιμο" δειχνει μια καλη προπονηση της μυικης ομαδας
    το συνεχες πιασιμο ομως ισως θα πρεπε να παρακολουθηθει απο καποιον ορθοπεδικο γιατι η συστηματικη προπονηση ναι μεν πιανει τους μυς αλλα μετα απο ξεκουραση θα πρεπε να αναρρωνουν γρηγορα
    τωρα ή κατι λαθος κανεις με τις ασκησεις σου και αυτο που εσυ νομιζεις "πιασιμο" ναναι καποια μικρη θλαση ή χρειαζεσε μια επισκεψη σ εναν ορθοπεδικο κατα την ταπεινη μου γνωμη
    o tempora o mores!

  12. #12
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    18-02-07
    Location
    Mytilene (currently Athens), Greece.
    Posts
    1,077

    Default

    Θεωρώ ότι το πιάσιμο στα πόδια ακόμα και 3 μέρες να διαρκεί είναι φυσιολογικό για τους λόγους που ανέφερε η καρδούλα. Το περίεργο είναι ότι δεν νοιώθεις πιάσιμο και σε άλλες μυικές ομάδες πέραν της ημέρας που τις προπονείς. Ίσως δεν τα δίνεις όλα στην προπόνησή τους όπως κάνεις στα πόδια.
    Train hard = Feel good
    ----------------------------------------
    Sign up for the Best Online Manager game:
    www.trophymanager.com/index.phpref=254028

  13. #13
    Senior Bodybuilder VR2's Avatar
    Join Date
    24-06-07
    Location
    Αθηνα, Πετραλωνα, Greece.
    Posts
    2,754

    Default

    Να αρχισεις να προβληματιζεσαι οταν δεν θα πιανεσαι εκτος αν δεν εισαι μονο πιασμενος αλλα νιωθεις και τιποτα ενοχλησεις πχ στα γονατα

  14. #14
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    26-11-07
    Location
    .
    Posts
    226

    Default

    Εγω δεν πιστευω πλεον και τοσο στο πιασιμο...Για παραδειγμα
    χθες που εκανα μια δυνατη προπονηση πλατης σε σχεση με την
    προηγουμενη προπονηση και που εκανα εντονες διατασεις στην
    πλατη(ο Προκρουστης μονο ελειπε) σημερα ισα-ισα που την νιωθω
    λιγο πιασμενη.Απο προσωπικη εμπειρια χωρις να ειμαι βεβαιος για
    το εαν ειναι επιστημονικα ορθο εαν κανεις με μεγαλη ενταση αλλα
    και μεγαλα διαλειμματα ενδιαμεσα τοτε δεν πιανεσαι πολυ(τουλαχιστον
    αυτο εχω προσεξει σε μενα).Επισης κανω και ενδιαμεσα στα σετ διατασεις που ισως να βοηθανε σε αυτο.

  15. #15
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    γυμναζω τα ποδια μου εδω κ 18 χρονια κ καθε φορα εχω το ιδιο με εσενα λες να υπαρχει προβλημα τελικα;[:-angel]

    αντι να χαιρεσαι που σου συμβαινει αυτο,σημαδι οτι υπαρχει αναπτυξη συνεχομενη κ οτι κανεις καλη δουλεια στην προπονηση,εσυ προβληματιζεσαι; συνεχισε ετσι παληκαρι μου μια χαρα πανε ολα κ μην σε απασχολει αυτο.απλα να κοιταξεις να ανρρωνεις καλα (καλο υπνο κ καλο φαγητο ,αντε κ καμια βιταμινουλα c,e μεταπροπονητικα οπως κ ενα καλο μεταπροπονητικο γευμα απο υδατανθρακες κ πρωτεινη)

  16. #16
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-09-08
    Location
    .
    Posts
    53

    Default

    κι εγω πιαστικα μια φορα στα ποδια κι επρεπε να περπαταω με το βαρος του σοματως πισω δε μπορουσα να κρατηθω,χαχαχχα

    δλδ το ΠΟΛΥ πιασημο στα ποδια μετα απο σκληρη γυμναστικη ειναι καλο σημαδι ε?

    δε πιστευω αν ζοριζεσαι πολυ να καταστρεφεις κανα μηυ η ξερω γω τι αλλο!!

  17. #17
    fanis72's Avatar
    Join Date
    13-11-08
    Location
    ΚΙΑΤΟ, Greece.
    Posts
    509

    Default

    οσο πιάνεσαι μην ανυσηχείς

  18. #18
    fanis72's Avatar
    Join Date
    13-11-08
    Location
    ΚΙΑΤΟ, Greece.
    Posts
    509

    Default

    οσο πιάνεσαι μην ανυσηχείς

  19. #19
    Pumping Iron CooperS's Avatar
    Join Date
    19-09-06
    Location
    Λάρισα, Greece.
    Posts
    456

    Default

    Εγω θα ελεγα κατι αλλο μετα απο ποδια καλες διατασεις εντονο περπατημα ή ελαφρως
    τρεξιμο για κανα μισαωρο.Εγω ετσι βρηκα γιατρια κ ελαττωσα το πιασιμο στο μισο.

  20. #20
    Pumping Iron CooperS's Avatar
    Join Date
    19-09-06
    Location
    Λάρισα, Greece.
    Posts
    456

    Default

    Εγω θα ελεγα κατι αλλο μετα απο ποδια καλες διατασεις εντονο περπατημα ή ελαφρως
    τρεξιμο για κανα μισαωρο.Εγω ετσι βρηκα γιατρια κ ελαττωσα το πιασιμο στο μισο.

  21. #21
    New Member
    Join Date
    02-05-08
    Location
    .
    Posts
    43

    Default

    εγω εχω πιασιματα μονο οταν ανεβαινω σε κιλα σε μια προπονηση. αλλα ειχα την εντυπωση οτι δεν ειναι καλο το πιασιμο (δειγμα υπερπροπονησης?) αρα αν δεν πιανεσαι(για παραπανω απο μερικες ωρες) = χρειαζεται πιο σκληρη προπονηση?

  22. #22
    New Member
    Join Date
    02-05-08
    Location
    .
    Posts
    43

    Default

    εγω εχω πιασιματα μονο οταν ανεβαινω σε κιλα σε μια προπονηση. αλλα ειχα την εντυπωση οτι δεν ειναι καλο το πιασιμο (δειγμα υπερπροπονησης?) αρα αν δεν πιανεσαι(για παραπανω απο μερικες ωρες) = χρειαζεται πιο σκληρη προπονηση?

  23. #23

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    Μιά άλλη γνώμη μονον
    Πρίν σκεφθεις οτιδήποτε , κάνε ένα μικρό πείραμα
    Την ημέρα που θα εχεις μιά μυϊκή ομάδα που νομίζεις οτι ξέρεις να τήν προπονείς , αγγάρεψε ένα βοηθό και παίξε τουλάχιστον 4 σετ μέχρι πλήρους αποτυχίας , ενώ θα έχεις τον βηθό να σε πάει ΑΚΟΜΑ ΠΑΡΑΠΕΡΑ βοηθώντας σε για 3-4 ακομα επαναληψεις
    Διάλεξε 2 ασκήσεις εκ τών οποίων η μια ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να δίνει μεγάλη εμφαση (τίς ονομάζουν και ασκήσεις απομόνωσης , αν και αυτό δέν συμβαίνει 100% , αλλα έστω μεγάλης εμφασης σε μιά περιοχή)
    Τσέκαρε λοιπόν να το μεταπροπονητικό πιάσιμο είναι παρομοιο με αυτό που νοιώθεις στα ποδια
    Και τώρα η εξήγηση :
    Αν το πιασιμο είναι το ιδιο (που μάλλον θα είναι) , τότε ΜΑΛΛΟΝ δέν υπάρχει κανένα πρόβλημα - ΦΥΣΙΚΑ μην κάνεις το λάθος να κάνεις αυτό το πείραμα σε κάθε προπονηση γιατί μετα απο 2-3 τέτοιες προπονήσεις θα χρειαστείς ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ απο τήν υπερπροπόνηση
    Υπάρχει και ένα άλλο ενδεχόμενο που έχει πολύ λίγες πιθανότητες (&lt;&lt;1%)αλλα απλά έχε το υπ όψιν για μελλοντική εκτίμηση - Λοιπον παρόμοια περίπτωση μπορεί να παρουσιαστεί σε κάποια δευτερεύοντα κυκλοφοριακά προβλήματα (πχ εσωτερική φλεβιτιδα)
    Δεν στο γράφω για να θορυβηθείς , απλά έχε το στα υπ οψιν και σύγκρινε και καταστασεις παλιότερες ισως , οπου έιχες κάνει ΠΟΛΥ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ

  24. #24

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    Μιά άλλη γνώμη μονον
    Πρίν σκεφθεις οτιδήποτε , κάνε ένα μικρό πείραμα
    Την ημέρα που θα εχεις μιά μυϊκή ομάδα που νομίζεις οτι ξέρεις να τήν προπονείς , αγγάρεψε ένα βοηθό και παίξε τουλάχιστον 4 σετ μέχρι πλήρους αποτυχίας , ενώ θα έχεις τον βηθό να σε πάει ΑΚΟΜΑ ΠΑΡΑΠΕΡΑ βοηθώντας σε για 3-4 ακομα επαναληψεις
    Διάλεξε 2 ασκήσεις εκ τών οποίων η μια ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να δίνει μεγάλη εμφαση (τίς ονομάζουν και ασκήσεις απομόνωσης , αν και αυτό δέν συμβαίνει 100% , αλλα έστω μεγάλης εμφασης σε μιά περιοχή)
    Τσέκαρε λοιπόν να το μεταπροπονητικό πιάσιμο είναι παρομοιο με αυτό που νοιώθεις στα ποδια
    Και τώρα η εξήγηση :
    Αν το πιασιμο είναι το ιδιο (που μάλλον θα είναι) , τότε ΜΑΛΛΟΝ δέν υπάρχει κανένα πρόβλημα - ΦΥΣΙΚΑ μην κάνεις το λάθος να κάνεις αυτό το πείραμα σε κάθε προπονηση γιατί μετα απο 2-3 τέτοιες προπονήσεις θα χρειαστείς ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ απο τήν υπερπροπόνηση
    Υπάρχει και ένα άλλο ενδεχόμενο που έχει πολύ λίγες πιθανότητες (&lt;&lt;1%)αλλα απλά έχε το υπ όψιν για μελλοντική εκτίμηση - Λοιπον παρόμοια περίπτωση μπορεί να παρουσιαστεί σε κάποια δευτερεύοντα κυκλοφοριακά προβλήματα (πχ εσωτερική φλεβιτιδα)
    Δεν στο γράφω για να θορυβηθείς , απλά έχε το στα υπ οψιν και σύγκρινε και καταστασεις παλιότερες ισως , οπου έιχες κάνει ΠΟΛΥ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •