Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 31 to 60 of 70
  1. #31
    Pumping Iron
    Join Date
    09-06-05
    Location
    ioannina, GREECE, Greece.
    Posts
    413

    Default

    220γ κοτοπουλο + 20γρ φετα δοδωνης:)
    αλλιως 220γ κοτοπουλο + 15 αμυγδαλα:)
    It was character that got us out of bed, commitment that moved us into action, and discipline that enabled us to follow through

  2. #32
    Pumping Iron makris's Avatar
    Join Date
    17-11-06
    Location
    all over, Greece.
    Posts
    259

    Default

    micelar casein 10 αμύγδαλα ωμά και 2 κουταλίες της σουπας ελαιολαδο
    Winning is a mind game!

  3. #33
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    09-02-08
    Location
    athina, glufada, Greece.
    Posts
    103

    Default

    theodore tsi αυτο ειναι καλο??σε τι διαφερει απο το κλασικο λαδι?
    perfect practice makes perfect...impossible is nothing...

  4. #34

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Φιλε d.belle ο musclemar πραγματικα μεσα σε τρεις λεξεις τα ειπε ολα!αρα τι ψαχνουμε εμεις πλεον να βρουμε??:D:D:Dαπλα κανε(κανουμε)ενα απο αυτα τα τρια που προτεινε!

  5. #35
    Pumping Iron
    Join Date
    04-04-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    495

    Default

    ρυζι μπασματι με θραψαλα κοκκινιστα ειναι καλο για βραδυ?οταν λεω βραδυ εννοω 9 η ωρα
    '' ''

  6. #36
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Το βράδυ για τον καθένα είναι μια διαφορετική ώρα.Όταν λέμε βραδυνό εννοούμε πριν τον ύπνο συνήθως.

  7. #37
    Pumping Iron
    Join Date
    04-04-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    495

    Default

    δεν το λεω απο θεμα ωρας αλλα για φαγητο αν κανει.κανει ενα πιατο ρυζι το βραδυ η επειδη εχει υδατανθρακες καλο ειναι να αποφευγεται?για ογκο πιστευω καλο ειναι.12 η ωρα κοιμαμαι εγω οποτε θα το εχω χωνεψει
    '' ''

  8. #38
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    ?μα είναι μεταπροπονητικό είσαι οκ.Εξαρτάται τι στόχους έχεις.Γράμμωση?Όγκο?Επίσης το πιάτο είναι γύρω στα 150γρ ρύζι?Εμένα τα πιάτα μου χωράνε 200γρ ρύζι,μη σου πω και παραπάνω γιαυτό διευκρύνησε γιατί ποσότητα μιλάς για να μη λέμε και μεις αερολογίες.

  9. #39
    Junior Bodybuilder Αδωνις's Avatar
    Join Date
    21-02-08
    Location
    Θεσσαλονίκη, Greece.
    Posts
    143

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by RIDE_BMX

    Το βράδυ για τον καθένα είναι μια διαφορετική ώρα.Όταν λέμε βραδυνό εννοούμε πριν τον ύπνο συνήθως.
    </blockquote id=quote>
    +1[:-thumbu]
    Όπως και το βράδυ για εμένα είναι είναι το μεταπροπονητικό μου
    γεύμα για αυτό το λόγο θα διαφωνήσω και εγώ με την σειρά μου
    με petrosxismeraki kai fatal error γιατί μόνο whey pro χρειάζεται
    ο οργανισμός μου εκείνη την στιγμή και όχι casein.

  10. #40
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Μπορείς να βάλεις 15γρ Whey και 15γρ Casein ώστε να έχεις συνδιασμό.

  11. #41
    Pumping Iron
    Join Date
    04-04-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    495

    Default

    δεν ειναι μεταπροπονητικο αλλα ειχα γυρισει απο δουλεια και δεν ειχα φαει 3 ωρες.γυρω στα 150 με 200 ρυζι μπασματι και 3 ροδελες θραψαλακια με λιγη σαλτσα.στοχο εχω ογκο
    '' ''

  12. #42
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Τα θράψαλα ψάρια δεν είναι?Ανά 2μισι-3ώρες πρέπει να τρώμε.

  13. #43
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    16-05-08
    Location
    athens/newcastle, Mia aglia mia ellada...:D, Greece.
    Posts
    18

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Lamogio_16

    απότι έχω διαβάσει και σε προηγούμενα posts σου ...κύριος στόχος σου είναι η αντοχή, η γράμμωση στα κιλά που είσαι και γενικά ένα φιτνες σώμα φουλ κομμένο( γραμμωμένο) χωρίς ιδιαιτερο ογκο κ.τ.λ

    επομένως ιδανικές επιλογές καθόλη τη διάρκεια του έτους, πόσο μάλλον τώρα που καλοκαιριάζει και θες να στεγνώσεις όσο το δυνατόν περισσότερο, πιθανές επιλογές είναι:


    1. εναμιση σκουπ καθαρής πρωτείνης διαλυμένης σε ΝΕΡΟ και ΟΧΙ ΣΕ ΓΑΛΑ
    2. ψητό φιλέτο/ στήθος κότας(αλάδωτο, ανάλατο) απο λεμόνι όσο θες
    3. μία χούφτα ωμά ανάλατα αμύγδαλα( γύρω στα 10,12) κάτι δηλαδή με το καλό λίπος που ανέφερες πιο πάνω
    4. ψάρι ψητό/βραστό( ιδανική επιλογή είναι φιλέτο βακαλάου)
    5. τόνος νερού( καλά ξεπλυμένος)
    6. μερικά ασπράδια αυγού με μέσα 3 με 4 φέτες βραστής γαλοπούλας και τέλος
    7. ομελέτα από 4,5 ασπράδια αυγού, 3,4 φέτες γαλοπούλα και τυρί Flair
    </blockquote id=quote>
    Επειδή και εγώ σε μια τέτοια φάση είμαι, να κρατήσω τα κιλά μου (ίσως και να πέσω λίγο) και να τα "γραμωσω" μου φαίνεται πολύ "εδιαφερουσα" αυτή η διατροφή. Αλλα αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως εγώ τρώω σχεδόν τα μισά από αυτά και πάλι τα κιλά δε πέφτουν καθόλου. Και κάνω και 5 φορες τη βδομάδα αερόβια (Μουάι thai) και κάνω και 4 φορες γυμναστήριο που τρέχω σίγουρα 3 με 4 μίλια. Και αυτό το κάνω τους τελευταίους 3 μήνες με ένα διάλειμμα 2,5 βδομάδων λόγο προβλήματος υγείας. Θα πάω αύριο γιa "λιπομετριση" κιόλας και θα δω τι γίνετε.
    Έχετε κάμε πρόταση?!
    "If you don't live for something you 'll die for nothing" -Hatebreed-

  14. #44
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Αθήνα, Αττική, Greece.
    Posts
    438

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by hesus

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Lamogio_16

    απότι έχω διαβάσει και σε προηγούμενα posts σου ...κύριος στόχος σου είναι η αντοχή, η γράμμωση στα κιλά που είσαι και γενικά ένα φιτνες σώμα φουλ κομμένο( γραμμωμένο) χωρίς ιδιαιτερο ογκο κ.τ.λ

    επομένως ιδανικές επιλογές καθόλη τη διάρκεια του έτους, πόσο μάλλον τώρα που καλοκαιριάζει και θες να στεγνώσεις όσο το δυνατόν περισσότερο, πιθανές επιλογές είναι:


    1. εναμιση σκουπ καθαρής πρωτείνης διαλυμένης σε ΝΕΡΟ και ΟΧΙ ΣΕ ΓΑΛΑ
    2. ψητό φιλέτο/ στήθος κότας(αλάδωτο, ανάλατο) απο λεμόνι όσο θες
    3. μία χούφτα ωμά ανάλατα αμύγδαλα( γύρω στα 10,12) κάτι δηλαδή με το καλό λίπος που ανέφερες πιο πάνω
    4. ψάρι ψητό/βραστό( ιδανική επιλογή είναι φιλέτο βακαλάου)
    5. τόνος νερού( καλά ξεπλυμένος)
    6. μερικά ασπράδια αυγού με μέσα 3 με 4 φέτες βραστής γαλοπούλας και τέλος
    7. ομελέτα από 4,5 ασπράδια αυγού, 3,4 φέτες γαλοπούλα και τυρί Flair
    </blockquote id=quote>
    Επειδή και εγώ σε μια τέτοια φάση είμαι, να κρατήσω τα κιλά μου (ίσως και να πέσω λίγο) και να τα "γραμωσω" μου φαίνεται πολύ "εδιαφερουσα" αυτή η διατροφή. Αλλα αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως εγώ τρώω σχεδόν τα μισά από αυτά και πάλι τα κιλά δε πέφτουν καθόλου. Και κάνω και 5 φορες τη βδομάδα αερόβια (Μουάι thai) και κάνω και 4 φορες γυμναστήριο που τρέχω σίγουρα 3 με 4 μίλια. Και αυτό το κάνω τους τελευταίους 3 μήνες με ένα διάλειμμα 2,5 βδομάδων λόγο προβλήματος υγείας. Θα πάω αύριο γιa "λιπομετριση" κιόλας και θα δω τι γίνετε.
    Έχετε κάμε πρόταση?!
    </blockquote id=quote>



    εσύ λογικά εφόσον κάνεις μαι τάι θα έχεις και κοιλιακούς άπειρους/πους απς στην προπόνηση κ.τ.λ οπότε όταν κάνεις βάρη δε χρειάζεται και άλλους κοιλιακούς! τσέκαρε μία τα ποστς με τις διατροφές .πρέπει να αλλάξεις κάποια πράγματα στην διατροφή σου, αλλά παρόλα αυτά με προσοχή γιατί για να έχεις για παράδειγμα πριν το μαι και να μην είσαι θολός να αυξήσεις ποσότητα υδατάνθρακα μόνο πριν όχι μετά!
    1.βάρη πότε κάνεις ή δεν κάνεις?
    2. αν θες πόσταρε και τη διατροφή σου σε σχετικό ποστ
    3. μπορείς να υιοθετήσεις χαλαρό τρέξιμο/γρήγορο περπάτημα ΤΟ ΠΡΩΙ ΝΗΣΤΙΚΟΣ ξεκινώντας από 20 λεπτά φτάνοντας μέχρι 45, ανεβάζοντας 5 λεπτά την εβδομάδα.!

    περιμένουμε [:-party]


    υ.γ. μην επηρεάζεσαι από προπονητές ή άλλους παλιότερους μαι ταί ζιδες που μετά την προπόνηση τρώνε πραγματικά ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ και ηγ διατροφή τους είναι γενικά χάλια, μπορεί να έχουν άλλους στόχους. επίσης θα σε βοηθούσε να συζυζήσεις και με άλλα μέλη του φόρουμ που ασχολούνται( τσέκαρε από κατάλογο member list τον Muah taih spirit):D
    no PAIN no GAIN

  15. #45
    New Bodybuilder
    Join Date
    02-05-07
    Location
    Athens.
    Posts
    0

    Default


    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Lamogio_16


    1. εναμιση σκουπ καθαρής πρωτείνης διαλυμένης σε ΝΕΡΟ και ΟΧΙ ΣΕ ΓΑΛΑ
    2. ψητό φιλέτο/ στήθος κότας(αλάδωτο, ανάλατο) απο λεμόνι όσο θες
    3. μία χούφτα ωμά ανάλατα αμύγδαλα( γύρω στα 10,12) κάτι δηλαδή με το καλό λίπος που ανέφερες πιο πάνω
    4. ψάρι ψητό/βραστό( ιδανική επιλογή είναι φιλέτο βακαλάου)
    5. τόνος νερού( καλά ξεπλυμένος)
    6. μερικά ασπράδια αυγού με μέσα 3 με 4 φέτες βραστής γαλοπούλας και τέλος
    7. ομελέτα από 4,5 ασπράδια αυγού, 3,4 φέτες γαλοπούλα και τυρί Flair
    </blockquote id=quote>

    Φίλε Lamogio_16,πιστεύεις ότι δεν είναι σωστό να καταναλώνουμε λιπαρά στο τελευταίο γεύμα?Βέβαια το γεύμα 3 έχει λιπαρά (δεν έχει όμως πρωτεϊνη),όπως και το γεύμα 7 λόγω του cottage,αλλά εφόσον το cottage δεν το έχεις ως κύρια πηγή πρωτεϊνης μάλλον είναι πολύ λίγα.Πότε είναι κατά την κρίση σου προτιμότερο να καταναλώνουμε λιπαρά?

  16. #46
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    16-05-08
    Location
    athens/newcastle, Mia aglia mia ellada...:D, Greece.
    Posts
    18

    Default

    Λοιπον, αρχηκα φιλε λαμογιο σε εφχαρηστω παρα πολυ για το ενδιαφερον που εδειξες και απαντησες τοσο αμεσα. Κοιτα δυστηχως επειδη σπουδαζω αγγλια οπως καταλαβενεις ειναι λιγο δυσκολο να εχω και τη καλητερη διατροφη. Αλλα περα απο τις δικαιολογιες.... Τρωω για πρωινο ενα μπολ μουσλι με αποχο γαλα και απο εκει και περα μια σαλατα πριν απο την προπονηση (ειτε αεροβια ειτε βαρη) και ενα γευμα μετα το οποιο ειναι συνηθος ρυζι με κανα κοτοπουλο η γαλαπουλα. Αφτα... Και σιγουρα υπαρχουν και τυχον ατασταλειες (ειδικα οταν διαωαζς μεχρι τισ 6 το πρωι χεχΕ :P). Α και κανα αλλο γευμα ειναι ριζοτο με σπανακι, αλλα αυτο ειναι ποιο σπανιο. Επισης πολες φορες το κοτοπουλο με το ρυζι γεινεται σαλατα με σολωμο. Οπως καταλαυενεις τα χω κανει λιγο **** (να μου συνχωρεθει η λεξη) και για αυτο ζηταω αν γεινεται help.[:-irked][:-scared]
    "If you don't live for something you 'll die for nothing" -Hatebreed-

  17. #47
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    16-05-08
    Location
    athens/newcastle, Mia aglia mia ellada...:D, Greece.
    Posts
    18

    Default

    A επισης εκλεισα και ενα ραωτεβου για λυπομετριση την τριτη!! Γιατι πρεπει να μου λυθει η απορεια
    "If you don't live for something you 'll die for nothing" -Hatebreed-

  18. #48
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Αθήνα, Αττική, Greece.
    Posts
    438

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by hesus

    Λοιπον, αρχηκα φιλε λαμογιο σε εφχαρηστω παρα πολυ για το ενδιαφερον που εδειξες και απαντησες τοσο αμεσα. Κοιτα δυστηχως επειδη σπουδαζω αγγλια οπως καταλαβενεις ειναι λιγο δυσκολο να εχω και τη καλητερη διατροφη. Αλλα περα απο τις δικαιολογιες.... Τρωω για πρωινο ενα μπολ μουσλι με αποχο γαλα και απο εκει και περα μια σαλατα πριν απο την προπονηση (ειτε αεροβια ειτε βαρη) και ενα γευμα μετα το οποιο ειναι συνηθος ρυζι με κανα κοτοπουλο η γαλαπουλα. Αφτα... Και σιγουρα υπαρχουν και τυχον ατασταλειες (ειδικα οταν διαωαζς μεχρι τισ 6 το πρωι χεχΕ :P). Α και κανα αλλο γευμα ειναι ριζοτο με σπανακι, αλλα αυτο ειναι ποιο σπανιο. Επισης πολες φορες το κοτοπουλο με το ρυζι γεινεται σαλατα με σολωμο. Οπως καταλαυενεις τα χω κανει λιγο **** (να μου συνχωρεθει η λεξη) και για αυτο ζηταω αν γεινεται help.[:-irked][:-scared]
    </blockquote id=quote>


    είσαι σε πολύ καλό δρόμο! όπως το περιγράφεις ακούγεται πολύ καλό το πρόγραμμα και καλοκαιρινό, θα μπορούσες να αλλάξεις το γέυμα πριν την προπόνηση και η σαλάτα θα μπει μεσημέρι αλλα εφόσον ειναι καλοκαιράκι και θες να κόψεις είναι ωραία για απογευματινό π.χ. με τόνο!:D
    no PAIN no GAIN

  19. #49
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Αθήνα, Αττική, Greece.
    Posts
    438

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by taurus_29


    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Lamogio_16


    1. εναμιση σκουπ καθαρής πρωτείνης διαλυμένης σε ΝΕΡΟ και ΟΧΙ ΣΕ ΓΑΛΑ
    2. ψητό φιλέτο/ στήθος κότας(αλάδωτο, ανάλατο) απο λεμόνι όσο θες
    3. μία χούφτα ωμά ανάλατα αμύγδαλα( γύρω στα 10,12) κάτι δηλαδή με το καλό λίπος που ανέφερες πιο πάνω
    4. ψάρι ψητό/βραστό( ιδανική επιλογή είναι φιλέτο βακαλάου)
    5. τόνος νερού( καλά ξεπλυμένος)
    6. μερικά ασπράδια αυγού με μέσα 3 με 4 φέτες βραστής γαλοπούλας και τέλος
    7. ομελέτα από 4,5 ασπράδια αυγού, 3,4 φέτες γαλοπούλα και τυρί Flair
    </blockquote id=quote>

    Φίλε Lamogio_16,πιστεύεις ότι δεν είναι σωστό να καταναλώνουμε λιπαρά στο τελευταίο γεύμα?Βέβαια το γεύμα 3 έχει λιπαρά (δεν έχει όμως πρωτεϊνη),όπως και το γεύμα 7 λόγω του cottage,αλλά εφόσον το cottage δεν το έχεις ως κύρια πηγή πρωτεϊνης μάλλον είναι πολύ λίγα.Πότε είναι κατά την κρίση σου προτιμότερο να καταναλώνουμε λιπαρά?

    </blockquote id=quote>


    εξαρτάται σε τι φάση βρίσκεσαι:::![:-angel] πιο συγκεκριμένα ΌΓΚΟ ή ΓΡΑΜΜΩΣΗ.
    είναι γενικά αποδεκτό, πως ιδανικές ώρες κατανάλωσης ΚΑΛΩΝ ΛΙΠΑΡΩΝ(αμύγδαλα, ελαιόλαδο, ταχίνι μπλα μπλα) έιναι στο γεύμα του πρωινού διαφορετικά στο γεύμα προ ύπνου:D
    no PAIN no GAIN

  20. #50
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    16-05-08
    Location
    athens/newcastle, Mia aglia mia ellada...:D, Greece.
    Posts
    18

    Default

    Οταν λες να αλαξω το γευμα μετα την προπονιση με τι πρωτινεις? Και οσο για τη σαλατα που μου λες μεσημερι, ενωεις να παραμινει γευμα πριν τις προπονισεις. Και τελευταιο για να μη σε πριζω κιολας (μιας και εισαι ηδη τσιτα Heh :D ) ειναι καλη ιδεα να αλαξω το μουσλι με βρωμη και ενα scoop whey (την οποια και πειρα πριν απο καποιες ωρες:D) και να φανταστω καλο θα ηταν να βαλω και αλο ενα scoop για μετα την προπονηση??
    "If you don't live for something you 'll die for nothing" -Hatebreed-

  21. #51
    New Bodybuilder
    Join Date
    02-05-07
    Location
    Athens.
    Posts
    0

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Lamogio_16

    εξαρτάται σε τι φάση βρίσκεσαι:::![:-angel] πιο συγκεκριμένα ΌΓΚΟ ή ΓΡΑΜΜΩΣΗ.
    είναι γενικά αποδεκτό, πως ιδανικές ώρες κατανάλωσης ΚΑΛΩΝ ΛΙΠΑΡΩΝ(αμύγδαλα, ελαιόλαδο, ταχίνι μπλα μπλα) έιναι στο γεύμα του πρωινού διαφορετικά στο γεύμα προ ύπνου:D
    </blockquote id=quote>

    Είμαι σίγουρος ότι γνωρίζεις πολλά πράγματα από διατροφή,αλλιώς δε θα έφτανες και σε τόσο χαμηλό ποσοστό λίπους.Έχω όμως μια ερώτηση πάνω σ'αυτό που είπες (εύλογη νομίζω!).Εφόσον το λίπος καθυστερεί την πέψη ενός γεύματος,δεν νομίζεις ότι πρέπει να απουσιάζει από το πρώτο της ημέρας, καθώς ο οργανισμός έχει να δεχτεί τροφή τόσες ώρες (ύπνος) και χρειάζεται όσο το δυνατόν πιο γρήγορα τα διατροφικά στοιχεία?

  22. #52
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Αθήνα, Αττική, Greece.
    Posts
    438

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by taurus_29

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Lamogio_16

    εξαρτάται σε τι φάση βρίσκεσαι:::![:-angel] πιο συγκεκριμένα ΌΓΚΟ ή ΓΡΑΜΜΩΣΗ.
    είναι γενικά αποδεκτό, πως ιδανικές ώρες κατανάλωσης ΚΑΛΩΝ ΛΙΠΑΡΩΝ(αμύγδαλα, ελαιόλαδο, ταχίνι μπλα μπλα) έιναι στο γεύμα του πρωινού διαφορετικά στο γεύμα προ ύπνου:D
    </blockquote id=quote>

    Είμαι σίγουρος ότι γνωρίζεις πολλά πράγματα από διατροφή,αλλιώς δε θα έφτανες και σε τόσο χαμηλό ποσοστό λίπους.Έχω όμως μια ερώτηση πάνω σ'αυτό που είπες (εύλογη νομίζω!).Εφόσον το λίπος καθυστερεί την πέψη ενός γεύματος,δεν νομίζεις ότι πρέπει να απουσιάζει από το πρώτο της ημέρας, καθώς ο οργανισμός έχει να δεχτεί τροφή τόσες ώρες (ύπνος) και χρειάζεται όσο το δυνατόν πιο γρήγορα τα διατροφικά στοιχεία?
    </blockquote id=quote>



    φυσικά και αν μπορείς να το αποφύγεις όταν π.χ. είναι καλοκαίρι είναι ακόμη καλύτερο .! σε φάση δλδ που κάνεις κοψίματα, διαφορετικά επιλέγεις ακόμη πιο αυστηρά το λίπος και το περιορίζεις σε κρόκο αυγού /κουταλιά σούπας λάδι/ κάψουλες Ω3,6,9 ΚΑΙ ούτω καθεξής!
    no PAIN no GAIN

  23. #53
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Αθήνα, Αττική, Greece.
    Posts
    438

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by hesus

    Οταν λες να αλαξω το γευμα μετα την προπονιση με τι πρωτινεις? Και οσο για τη σαλατα που μου λες μεσημερι, ενωεις να παραμινει γευμα πριν τις προπονισεις. Και τελευταιο για να μη σε πριζω κιολας (μιας και εισαι ηδη τσιτα Heh :D ) ειναι καλη ιδεα να αλαξω το μουσλι με βρωμη και ενα scoop whey (την οποια και πειρα πριν απο καποιες ωρες:D) και να φανταστω καλο θα ηταν να βαλω και αλο ενα scoop για μετα την προπονηση??
    </blockquote id=quote>

    1. το γέυμα πριν την προπόνηση θα είναι από 1,5 μέχρι 2,5 ώρες πριν(εξαρτάται φυσικά και τι φας, πόσο εύπεπτο ή δύσπεπτο είναι και αν έχεις όχι πρόβλημα με τη χώνεψη)
    2. θα βοηθήσει στο θέμα ενέργειας να πιεις και εναν καφέ της επιλογής σου π.χ. εσπρέσσο
    3. βαλτο το κουάκερ εννοείται, είναι καταπλητική πηγή υδατάνθρακα.! για να μη ζυγίζεις στο λέω. στο περίπου υπολόγισε 5 με 6 κουταλιές σούπας κουάκερ., τώρα αν είνα μπορείς εναλλακτικά να πιεις μεστο σεικερ την πρωτείνη + νερό + κουάκερ απλά βαλε ΕΝΑΜΙΣΗ ΣΚΟΥΠ ΚΟΥΑΚΕΡ και αν ειναι μικρό το σέικερ και δε χωράει πολλές κουταλιές να μπουν ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 4
    4. αμέσως με το που τελειώσεις την προπόνηση έχε στο αμάξι/προσωπικο τσαντάκι/ ντουλαπάκι γυμναστηρίου έτοιμο να πιεις εναμιση σκουπ πρωτείνης διαλυμένης σε νερό και φάε και μία μπανάνα. μετά από μία ώρα ακολουθεί το κανονικό σου γεύμα π.χ. βραδινο ανάλογα τι ώρα είναι
    no PAIN no GAIN

  24. #54
    New Member
    Join Date
    01-05-08
    Location
    komotini, Greece.
    Posts
    80

    Default

    μπανανα? η γλυκοζη-δεχτροζη καλυτερα μαζι με το σεικερ το μεταπροπονητικο

  25. #55
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Αθήνα, Αττική, Greece.
    Posts
    438

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by dani

    μπανανα? η γλυκοζη-δεχτροζη καλυτερα μαζι με το σεικερ το μεταπροπονητικο
    </blockquote id=quote>


    γιατί να πάρεις συμπλήρωμα και όχι απτην τροφή σου?

    και θα δεις ότι ειδικά όσο καλοκαιριάζει και μάλιστα στο τελικό στάδιο της γράμμωσης που θες να φύγουν και τα τελευταια νερά καλό θα ήταν να απόφεύγονται οι σκόνες (πρωτείνη, δεξτρόζη, κρεατίνη) και οτι πάρεις να είναι καθαρό από την τροφή σου.!


    εκεί θα είναι άλλωστε και το παιχνίδι των τελευταίων εβδομάδων!:D
    no PAIN no GAIN

  26. #56
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    16-05-08
    Location
    athens/newcastle, Mia aglia mia ellada...:D, Greece.
    Posts
    18

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Lamogio_16

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by hesus

    Οταν λες να αλαξω το γευμα μετα την προπονιση με τι πρωτινεις? Και οσο για τη σαλατα που μου λες μεσημερι, ενωεις να παραμινει γευμα πριν τις προπονισεις. Και τελευταιο για να μη σε πριζω κιολας (μιας και εισαι ηδη τσιτα Heh :D ) ειναι καλη ιδεα να αλαξω το μουσλι με βρωμη και ενα scoop whey (την οποια και πειρα πριν απο καποιες ωρες:D) και να φανταστω καλο θα ηταν να βαλω και αλο ενα scoop για μετα την προπονηση??
    </blockquote id=quote>

    1. το γέυμα πριν την προπόνηση θα είναι από 1,5 μέχρι 2,5 ώρες πριν(εξαρτάται φυσικά και τι φας, πόσο εύπεπτο ή δύσπεπτο είναι και αν έχεις όχι πρόβλημα με τη χώνεψη)
    2. θα βοηθήσει στο θέμα ενέργειας να πιεις και εναν καφέ της επιλογής σου π.χ. εσπρέσσο
    3. βαλτο το κουάκερ εννοείται, είναι καταπλητική πηγή υδατάνθρακα.! για να μη ζυγίζεις στο λέω. στο περίπου υπολόγισε 5 με 6 κουταλιές σούπας κουάκερ., τώρα αν είνα μπορείς εναλλακτικά να πιεις μεστο σεικερ την πρωτείνη + νερό + κουάκερ απλά βαλε ΕΝΑΜΙΣΗ ΣΚΟΥΠ ΚΟΥΑΚΕΡ και αν ειναι μικρό το σέικερ και δε χωράει πολλές κουταλιές να μπουν ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 4
    4. αμέσως με το που τελειώσεις την προπόνηση έχε στο αμάξι/προσωπικο τσαντάκι/ ντουλαπάκι γυμναστηρίου έτοιμο να πιεις εναμιση σκουπ πρωτείνης διαλυμένης σε νερό και φάε και μία μπανάνα. μετά από μία ώρα ακολουθεί το κανονικό σου γεύμα π.χ. βραδινο ανάλογα τι ώρα είναι
    </blockquote id=quote>
    Πολυ ωραια. Ευχαρηστω παρα πολυ για τις συμβουλες μαν. Θα συνεχεισω λοιπον και θα σασ ενημερωσω για τα αποτελεσματα. Και παλη μαν ευχαρηστω.
    "If you don't live for something you 'll die for nothing" -Hatebreed-

  27. #57
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Αθήνα, Αττική, Greece.
    Posts
    438

    Default

    νασαι καλά.φιλε.! συνέχισε γερά
    no PAIN no GAIN

  28. #58
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    10-05-08
    Location
    thessaloniki, Botswana.
    Posts
    21

    Default

    Συμφωνω σε ολα που λέει ο lamogio_16!
    Έγώ για βραδυνό πάντως παίρνω τα Ω-3 μου ..γενικότερα λιπαρά Όπωδδήποτε + σαλάτα με κάποια πρωτείνη.
    Απλά κόβω τουσς σύνθετους υδατάνθρακες (ψωμί,ρύζι κτλ) στο βραδυνό.

    Τα λιπαρά αν δεν κάνω λάθος καθυστερούν ε, λίγο την απορρόφηση των συστατικών οπότε το βράδυ μιας και μένεις νηστικός ώρες είναι καλό πραμάκι.. για να μειώνεις τον καταβολισμό. Αυτό το τελευταίο δεν ε΄΄ιναι σίγουρο.. αμα ξέρει κανεις ας διορθώσει.

  29. #59
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    για να μην ανοιξω καινουριο θεμα θα κανω εδω την ερωτηση μου.η απορια μου εγκειται στο εξης.
    σαν τελευταιο γευμα πριν τον υπνο εχω 2 αυγα ολοκληρα και 2 ασπραδια,μπορω να προσθεσω και 30 γρ τυρι χαμηλων λιπαρων.δεν μ'αρεσει το κοτατζ,τι αλλο τυρι μπορω να προσθεσω?με 10% η' 16% λιπαρα.
    επισης πριν απο αυτο το γευμα εχω γιαουρτι με φυστικια αναλατα,να το αφησω αυτο πριν η' να το βαλω τελευταιο?
    απλα τη γνωμη σας σαν το πιο σωστο.ευχαριστω

  30. #60
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    Για το πρώτο σκέλος της ερώτησης σου αν χωράει στις ημερήσιες θερμίδες σου βάλτο.
    Για το δεύτερο σκέλος εγώ προσωπικά θα τα έτρωγα αντίστροφα, δλδ το γιαούρτι στο τελευταίο ημερήσιο γεύμα


 
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •