Χαίρεται,

Έχω ξαναγράψει παλαιότερα στο forum και έχω αναφέρει πως ο τρόπος εκγύμνασης μου ήταν μόνο τα ακροβατικά και η προπόνηση που κάνουμε με μιά ομάδα σε ένα γυμναστήριο ενόργανης (push ups, βαρκούλες, αναπηδήσεις, μονόζυγα , βυθίσεις κλπ.) Αυτα τις καθημερινές.

Μετά απο ένα τραυματισμό και το διάλλειμα 1 μηνός που έκανα θέλω να επανέλθω λίγο πιο συστηματικά όσον αφορά στην προπόνηση. Έχω αρχίσει να πηγαίνω κάθε κυριακή σε ένα αθλητικό σύλλογο κοντά στην περιοχή μου και να κάνω μια προπόνηση με βάρη στις βασικές ασκήσεις (πάγκος, σκουωτ, αρσεις θανάτου) και μερικές φορές κάποιες απομονωτικες ασκήσεις ανάλογα απο το που θέλω να δώσω προσοχή την κάθε περίοδο (π.χ. αυτη τη περίοδο, πλάτη δικέφαλα) και μετά 10 γύρους (3 km) στο γήπεδο.

Αυτό που δεν ξέρω είναι με πόσα σετ και επαναλήψεις να δουλέψω στα βάρη δεδομένου οτί είναι συμπληρωματική προπόνηση με την οποία θέλω να δουλέψω την δυναμή μου και την αντοχή μου και φυσικά να πάρω και κάποιο όγκο. Μεχρι τώρα κάνω 2 σετ των 6 επαναλήψεων στις βασικές και 3 των 10 στις απομονωτικές. Αυτό που φοβάμαι είναι μήπως πέφτουν πολλά όλα αυτά σε μια μέρα για το σώμα σε συνδυασμό με την προπόνηση της εβδομάδας.

Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν ενδείκνυται η κατανάλωση μελιού ως χρήση υδατάνθρακα υψηλού γλυκαιμικού δείκτη για αντικατάσταση του γλυκογόνου αμέσως μετα την προπόνηση και πριν το γεύμα. Ελλείψει συμπληρωμάτων το προτιμώ απο τα energy drinks της αγοράς και θα ήθελα να ξέρω τη γνώμη σας.