Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    13-04-08
    Location
    .
    Posts
    4

    Default Φαινυλαλανίνη και φαινυλεθυλαμίνη

    Χαιρετω ολους.
    Μηπως γνωριζει κανενας καποιο καταστημα που να πουλα φτηνη (πανω απ`ολα!) L- ή D/L-φαινυλαλανινη στην ελλαδα και που να στελνει αντικαταβολες γιατι ειμαι στην επαρχεια? Φανταζομαι θα γνωριζετε οτι ειναι ενα απο τα απαραιτητα αμινοξεα.
    Επισης, θελω να ρωτησω το ιδιο και για την φαινυλεθυλαμινη. Αρκετα δυσεβρετη αυτη.

    Ευχαριστω για τις οποιες απαντησεις.


    ΥΓ: Ωπ, sorry, αλλα μολις ειδα οτι ποσταρα σε λαθος φορουμ!.. Μηπως θα μπορουσε καποιος moderator να το μετακινησει στο "Συμπληρώματα Διατροφής"?

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Επειδή πολλοί απο μας δεν γνωρίζουμε τι είναι η φαινυλαλανινη και η φαινυλεθυλαμίνη :


    "Η φαινυλαλανίνη είναι ένα αμινοξύ, μια από τις δομικές μονάδες των πρωτεϊνών. Είναι μια φυσική ένωση που είναι παρούσα σε όλες τις πρωτεΐνες (φυτικές ή ζωικές). Το ανθρώπινο σώμα χρειάζεται τη φαινυλαλανίνη, δεδομένου ότι είναι ένα αναπόσπαστο τμήμα όλων των πρωτεϊνών στο σώμα. Οι άνθρωποι δεν μπορούν να συνθέσουν τη φαινυλαλανίνη, έτσι είναι ένα απαραίτητο συστατικό της καθημερινής διατροφής μας, χωρίς την οποία το σώμα δεν μπορεί να λειτουργήσει.

    Υπάρχει μια ομάδα ανθρώπων που πάσχουν από τη σπάνια κληρονομική ασθένεια φαινυλκετονουρία (PKU). Αυτοί οι άνθρωποι στερούνται ενός ενζύμου που απαιτείται για να αφομοιωθεί η φαινυλαλανίνη, και το πλεονάσμα της φαινυλαλανίνης μετατρέπεται από το συκώτι σε μια σειρά (τοξικών) ενώσεων που είναι γνωστές ως φαινυλοκετόνες και οι οποίες εκκρίνονται στα ούρα. Οι ασθενείς με PKU που λαμβάνουν φαινυλαλανίνη πάσχουν από τα διαφορετικά σύνδρομα τοξικότητας, συμπεριλαμβανομένης της διανοητικής καθυστέρησης, ειδικά στα παιδιά και τις διανοητικές διαταραχές στους ενηλίκους.

    Πολλά προϊόντα χωρίς ζάχαρη ή light προϊόντα περιέχουν την ασπαρτάμη ως γλυκαντική ουσία. Η ασπαρτάμη είναι βασικά μια μικρή πρωτεϊνη, η οποία περιέχει περίπου 40% φαινυλαλανίνη. Τα προϊόντα με ασπαρτάμη θέτουν έτσι σε κίνδυνο τους ασθενείς με PKU . Όλα στα προϊόντα που περιέχουν ασπαρτάμη πρέπει να αναγράφεται ότι "περιέχει πηγή φαινυλαλανίνης". Δεδομένου ότι οι ασθενείς με PKU ξέρουν γενικά ποια προϊόντα περιέχουν τη συγκεκριμένη πρωτεΐνη, η σήμανση δεν είναι απαραίτητο για αυτά τα προϊόντα. Μόνο στα προϊόντα όπως η τσίχλες, που κανονικά δεν περιέχουν καμία πρωτεΐνη αλλά περιέχουν ασπαρτάμη πρέπει να αναγράφεται στη συσκευασία.

    Η φαινυλεθυλαμίνη απελευθερώνει ενδορφίνες, οι οποίες βελτιώνουν τη διάθεση και προκαλούν ευφορία.Επίσης η σοκολάτα περιέχει Mg, φαινυλεθυλαμίνη και καφείνη συστατικά που
    σχετίζονται με την τόνωση και τη βελτίωση της διάθεσης. "
    - πηγή: food-info.net

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    13-04-08
    Location
    .
    Posts
    4

    Default

    Εστω καποιο ευρωπαικο καταστημα? Δεν θελω να πληρωνω δασμους, να περιμενω κανα μηνα για να εκτελονιστει, κλπ.
    Στο ebay μονο απο αμερικη βρηκα. Δεν λεει...
    Ενχωρια, βρηκα online μονο ενα καταστημα που πουλαει l-phenylalanine 30x500mg 15 ευρο. Πως σας φαινεται η τιμη?

  4. #4
    Banned
    Join Date
    21-12-04
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    206

    Default

    φιλε μου αν μου επιτρεπεις γιατι τοση επιμονη για το συγκεκριμενο αμινοξυ?που το στηριζεις?περαν του οτι ειναι 1 απο τα 8 απαραιτητα για τον ανθρωπινο οργανισμο αμινοξυ.(απαραιτητο λογο του οτι ο οργανισμος μας απο μονος του δεν μπορει να το συνθεσει)

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    13-04-08
    Location
    .
    Posts
    4

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Nowitzki

    φιλε μου αν μου επιτρεπεις γιατι τοση επιμονη για το συγκεκριμενο αμινοξυ?που το στηριζεις?περαν του οτι ειναι 1 απο τα 8 απαραιτητα για τον ανθρωπινο οργανισμο αμινοξυ.(απαραιτητο λογο του οτι ο οργανισμος μας απο μονος του δεν μπορει να το συνθεσει)
    </blockquote id=quote>

    Ενας φιλος μου που το ειχε δοκιμασει, μου ειπε οτι ειδε βελτιωση στην μυικη του δυναμη και γι`αυτο θελω να το δοκιμασω και εγω.

  6. #6
    New Bodybuilder
    Join Date
    01-05-19
    Posts
    4

    Default

    Nowitzki, είναι πολύ καλό το συγκεκριμένο αμινοξύ παιδιά! Λειτουργεί σαν νευοδιαβιβαστής! Διεγείρει την υπόφυση και τον υποθάλαμο, αφού από κει παράγεται η φαινυλαλανίνη! Είναι σημαντική, νομίζω, η συμπληρωματική χορήγηση για μας τους αθλητές αυτού του προιόντος! Έχεις καλή διάθεση, όρεξη για προπονήσεις και όχι μόνο! Και επίσης συμβάλλει στην αίσθηση της όρεξης για φαγητό!

  7. #7
    Advanced Bodybuilder patrinos2003's Avatar
    Join Date
    12-10-04
    Location
    Πάτραι
    Posts
    952

    Default

    Phenethylamine aka PEA
    Φυσική αμφιταμινοειδής ουσία γνωστή και ως β-φαινυλαιθυλαμίνη [β-phenylethylamine (β-PEA)] και 2-φαινυλαιθυλαμίνη, που παράγεται σταθερά και διασπάται στον εγκέφαλο.
    (Είναι νευρομεταβιβαστής), υπάρχει και πωλείται ως συμπλήρωμα στο εξωτερικό


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •