Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 20 of 20
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-12-07
    Location
    Athens, Attica Region, Greece.
    Posts
    93

    Default Maximum προπόνηση ανά μυική ομάδα

    Πόσες φορές την εβδομάδα γυμνάζεται κάθε μυϊκή ομάδα; Μάξιμουμ κατά τη γνώμη μου 2 με διαφορά τουλάχιστον 2 ημερών. Η πλάτη όμως θέλει δουλειά. Πειράζει να κάνω συχνότερα, π.χ. μέρα παρά μέρα και μόνο τροχαλία;
    DEATH TO THE OPPOSITION

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    04-11-07
    Location
    thessaloniki, thessaloniki, Greece.
    Posts
    449

    Default

    εγω προσωπικα 2 φορες την εβδομαδα καθε μυικη ομαδα και εχω δει καλητερα αποτελεσματα απο οταν ειχα split καθε μερα απο μια μυικη ομαδα δηλαδη
    δευτερα: στηθος τριτη: δικεφαλους κλπ.
    DimitrisSpyropoulos ο μυς για να αναπληροθει θελει 48-72 ωρες δηλαδη 2-3 μερες εαν κανεις πιο συχνα θα τραβματιστεις εαν κανεις μια φορα την εβδομαδα π.χ. το στηθος θα εχεις καταβολισμο.

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-12-07
    Location
    Athens, Attica Region, Greece.
    Posts
    93

    Default

    Όταν είχα χρόνο έκανα αυτό ακριβώς που λες, δηλαδή δυο φορές την εβδομάδα με διάλειμμα 2 ημερών για κάθε μυϊκή ομάδα. Τώρα όμως, ο χρόνος είναι πολύ περιορισμένος. Ωστόσο, το καλοκαίρι έρχεται, οπότε...

    Εγώ κάνω ανά ημέρα μια μυϊκή ομάδα με εξαίρεση τα δικέφαλα μου, τα οποία δύσκολα αναπτύσσονται και τα κάνω δυο φορές την εβδομάδα για να αναπτυχθούν σε σχέση με το υπόλοιπο σώμα. Ίσως να κάνω και την πλάτη δυο φορές. Και, δυστυχώς, δεν μπόρεσα να εκμεταλλευθώ ούτε τις διακοπές του Πάσχα για να κάνω ένα πρόγραμμα 2 εβδομάδων για να γυμνάσω κάθε μυϊκή ομάδα 2 φορές την εβδομάδα.
    DEATH TO THE OPPOSITION

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    30-04-06
    Location
    .
    Posts
    513

    Default

    Φιλε μου αν δεν εισαι σε παρα πολυ καλο επιπεδο,δηλαδη 100κιλα παγκο στηθος,πολλες επαναληψεις μονοζυγο,150κιλα σκουοτ και 120+κιλα αρσεις θανατου (και αυτα ειναι τα ελαχιστα).Με 3 αυστηρες και σωστες προπονησεις την εβδομαδα εισαι μια χαρα(δηλαδη split 3ων ημερων)!!!(Αν κανεις σωστα και να θες δεν θα μπορεις να παιξεις την ιδια μυικη ομαδα μετα απο 2 μερες)

  5. #5
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    @bigben τα κιλά που αναφέρεις είναι στάνταρ για όλους?Εγώ μπορεί να είμαι 2.10 και 150 κιλά και εσύ να είσαι 1.50 60 κιλά.Την ίδια δύναμη έχουμε?Τις ίδιες αντοχές στις πιέσεις?Επίσης ρόλο παίζει και η ηλικία και τα χρόνια προπόνησης.

    @psybox καταβολισμό θα έχεις αν κάνεις μια φορά την εβδομάδα στήθος?Από πότε?Επίσης αν κάνεις καθημερινά προπόνηση στην ίδια μυηκή ομάδα δε τραυματίζεσαι αλλά υπερπροπονήσαι.

    @DimitrisSpiropoulos Τα δικέφαλα όπως και τα τρικέφαλα γυμνάζονται με την προπόνηση της πλάτης και στήθους αντίστοιχα.Οπότε αν κάνεις δικέφαλα 2φορές την εβδομάδα και 2 πλάτης,έφυγες για υπερπροπόνηση απλά.

  6. #6
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    19-01-08
    Location
    .
    Posts
    112

    Default

    εγω κανω καθε μυικη ομαδα μια φορα την εβδομαδα.νομιζω αρκει.τωρα αν καποιος εχει το χρονο και θελει θα ταν καλυτερα να επεζε τις μεγαλες ομαδες και δευτερη φορα(πλατη,στηθος,ποδια) και οχι δικεφαλα τρικεφαλα.επισης δν νομιζω να καταβολιζεται ο μυς επειδη τον γυμναζεις μονο μια φορα την εβδομαδα.

  7. #7
    Pumping Iron
    Join Date
    30-04-06
    Location
    .
    Posts
    513

    Default

    Ride Bmx τα κιλα ειναι αναφορικα ως προς τον μεσο γυμναζομενο,δηλαδη 1,80 και 80-85κιλα βαρους σαφως και αλλαζουν μειωνονται η αυξανονται αναλογα το υψος -βαρος,τη γενετικη δυναμη... κλπ. ... αλλα το παραδειγμα των κιλων ηταν κυριως να κατανοηθει το ποσο καλο επιπεδο χρειαζεσαι για διπλες προπονησεις!

    Οσον αφορα καταβολισμο με τιποτα!Το μονο που θα καταφερεις ειναι υπερπροπονηση που εχει ως αποτελεσμα να μην επελθει μυικη αναπτυξη!Το σωμα σου δεν μεγαλωνει μεσα στο γυμναστηριο αλλα ολη την υπολοιπη εβδομαδα που η καθε μυικη ομαδα αναρωνει απο την προπονηση!

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-12-07
    Location
    Athens, Attica Region, Greece.
    Posts
    93

    Default

    Εγώ κάνω αυτό το πράγμα από τον Σεπτέμβριο του 2006, με δύο διακοπές γιατί είχα πάθει ατύχημα με τη μηχανή και ακόμα επειδή έκανα εγχείρηση σκωληκοειδήτιδας. Τώρα τελευταία έχω αρχίσει να αυξάνω τα κιλά. Το νιώθω, ότι μπορώ περισσότερο. Σιγά σιγά τα αυξάνω, δεν βιάζομαι.

    Όντως, το στήθος πιάνει τρικέφαλα και μου τη σπάει, αλλά υποφέρεται. Και η πλάτη δικέφαλα. Το θέμα είναι ότι την πλάτη δεν την γυμνάζω τόσο καλά. Τα δικέφαλά μου έχουν αρχίσει να γίνονται όπως πρέπει να γίνονται, εφόσον άλλαξα ασκήσεις ή έμαθα πως να κάνω σωστά κάποιες που έκανα τόσο καιρό όχι όπως ακριβώς θα έπρεπε. Δικέφαλα γυμνάζω Δευτέρα και Πέμπτη.

    150 κιλά για σκουότ είναι πάρα πάρα πολλά. Μόνο οι χρόνιοι bodybuilders κάνουν. Αλλά ανεβαίνω σταθερά. Αυτό έχει σημασία. Για να φτάσω και τα 150...

    Μονόζυγο για τη πλάτη, πού στο καλό μπορώ να βρω;
    DEATH TO THE OPPOSITION

  9. #9
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    DimitrisSpyropoulos σε όλα τα μαγαζιά που πουλάνε είδη γυμναστικής,ακόμα και συμπληρώματα.

  10. #10

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by DimitrisSpyropoulos

    Και η πλάτη δικέφαλα. Το θέμα είναι ότι την πλάτη δεν την γυμνάζω τόσο καλά. Τα δικέφαλά μου έχουν αρχίσει να γίνονται όπως πρέπει να γίνονται, εφόσον άλλαξα ασκήσεις ή έμαθα πως να κάνω σωστά κάποιες που έκανα τόσο καιρό όχι όπως ακριβώς θα έπρεπε. Δικέφαλα γυμνάζω Δευτέρα και Πέμπτη.</blockquote id=quote>

    Προσπάθησε να ΜΗ κρατάς τους ώμους σου "κλειδωμένους", να χρησιμοποιείς τα χέρια σου μόνο για να κρατάς την τροχαλία και φυσικά να φαντάζεσαι ότι τραβάς με την πλάτη!

  11. #11
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-12-07
    Location
    Athens, Attica Region, Greece.
    Posts
    93

    Default

    Θα πάω να στον "Αθλητή" και στα "X-TREME STORES" το απόγευμα να ρίξω μια ματιά. Και τιμές που τσούζουν...

    Ikaman, ίσως έχεις δίκιο. Κάνω τροχαλία μηχανικά και όχι όπως θα έπρεπε. Θα το κοιτάξω στην επόμενη προπόνηση. Thanks!
    DEATH TO THE OPPOSITION

  12. #12

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Φιλε dimitrisSpyropoulos για αυτο το λογο βλεπεις πολους στα γυμναστηρια που αφου εχουν τελειωσει την προπονηση πλατης εχουν πρισμενα δικεφαλα κ στην πλατη δεν εχει γινει η δουλεια που επρεπε να εχει γινει!Κ τους ρωτας:δικεφαλα επαιξες σημερα?κ απαντουν ενοχλημενοι:οχι βεβαια,πλατη εκανα!Κ ριχνεις το γελιο της αρκουδας!για αυτο +100000 στον Ikamak!!!!

  13. #13
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-12-07
    Location
    Athens, Attica Region, Greece.
    Posts
    93

    Default

    Και επίσης είναι εκνευριστικό το στήθος γιατί πιάνει τρικέφαλα. Και, σήμερα, όντας πτώμα, δεν έκανα τίποτα. Την Κυριακή και ώμους και τρικέφαλα.....
    DEATH TO THE OPPOSITION

  14. #14
    Pumping Iron
    Join Date
    18-01-06
    Location
    .
    Posts
    425

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by _AKALOUPOTOS_

    Φιλε dimitrisSpyropoulos για αυτο το λογο βλεπεις πολους στα γυμναστηρια που αφου εχουν τελειωσει την προπονηση πλατης εχουν πρισμενα δικεφαλα κ στην πλατη δεν εχει γινει η δουλεια που επρεπε να εχει γινει!Κ τους ρωτας:δικεφαλα επαιξες σημερα?κ απαντουν ενοχλημενοι:οχι βεβαια,πλατη εκανα!Κ ριχνεις το γελιο της αρκουδας!για αυτο +100000 στον Ikamak!!!!
    </blockquote id=quote>

    Οταν κανεις αρσεις με 200+ κιλα και μονοζυγο με βαρος τα δικεφαλα σου θα σκασουνε θες δεν θες. ΤΟ να τραβας με πλατη και να χρησιμοποιεις τα χερια για μοχλους πιο πολυ ειναι για την σωστη εκτελεση της ασκησης. Οτι και να κανεις δεν μπορεις να απομονωσεις ουτε την Πλατη απο τα δικεφαλα, ουτε το στηθος απο τα τρικεφαλα ... ειναι απλα ετσι φτιαγμενο το σωμα. Το θεμα ειναι να τηρεις μια αναλογια ετσι ωστε να γυμναζεται και η πλατη και οχι μονο τα δικεφαλα. Αντιστοιχα και στο στηθος

  15. #15
    Pumping Iron
    Join Date
    07-02-08
    Location
    South Sandwich Islands.
    Posts
    561

    Default

    δευτερα πεμπτη στηθος-χερια
    τριτη παρασκευη πλατη ωμους
    τεταρτη ποδια
    σαββατο ποδια
    κυριακη ξεκουραση

    σαν προγραμμα μου εχει δειξει αποτελσματα αλλα αυτο που φοβαμαι ειναι οτι γυμναζοντας 2φορες την βδομαδα τα ιδια μυικα σημεια νομιζω οτι η ζημια δεν θα αργησει να σε συντροφευσει και ειδικα αν γυμναζεσαι full σκισιμο δηλ οριακα η και πιο πανω απο τα ορια σου..οσον αφορα τις εντασεις που δημιουργεις...

  16. #16
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-12-07
    Location
    Athens, Attica Region, Greece.
    Posts
    93

    Default

    Εγώ πόδια κάνω μία φορά την εβδομάδα γιατί καταντάει κουραστικό. Δικέφαλα κάνω μόνο δύο φορές την εβδομάδα διότι είχα μείνει πίσω. Τα υπόλοιπα μία, αλλάς ρush ups κάθε μέρα.
    DEATH TO THE OPPOSITION

  17. #17
    New Member
    Join Date
    22-09-07
    Location
    thessaloniki
    Posts
    35

    Default

    Ποσες πιστευετε ακσησεις και σετ ειναι καλα να γυμναζουμε μια μυικη ομαδα μια φορα την εβδομαδα?
    e=mc2

  18. #18
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-08-08
    Location
    Λαρνακα, Cyprus.
    Posts
    64

    Default

    εγω πιστευω οτι ειναι καλυτερα να γυμναζονται ολα απο μια φορα την βδομαδα για να αποφεφχθουν τυχων τραυματισμοι.και ακομη πιο σημαντικο τουλαχιστον 2 μερες πρεπει να ειμαστε off απλα και μονο για την αποκατασταση του γλυκογονου στους μυς.τωρα για ασκησεις και σετ πιστευω χερια 3 ασκησεις μεχρι 9 σετ,πλατη 5-6 ασκησεις μεχρι 16 σετ,στη8ως,ωμοι το ιδιο με πλατη ποδια 3εχωριστα δλδ μια μερα μπροστα μια πισω.4 ασκησεις απο 12 μεχρι 16 σετ.
    ''No pain No gain''

  19. #19
    New Bodybuilder
    Join Date
    24-11-08
    Location
    nafpaktos, Greece.
    Posts
    1

    Default

    καθε σημειο απο δυο φορες την εβδομαδα ειναι οτι καλυτερο.

  20. #20

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by iwannis

    καθε σημειο απο δυο φορες την εβδομαδα ειναι οτι καλυτερο.
    </blockquote id=quote>

    Μπά , δέν νομίζω ...
    Ανάλογα τήν ένταση και το συνολικό εργο , μπορεί εύκολα κάποιος να ρυθμίσει να κάνει προπονηση του ιδιου σημείου με αποσταση και παραπάνω απο εβδομάδα
    Μάλιστα επειδή αναφέρθηκε , παιδια ΠΟΤΕ δέν καταφερα να κάνω στήθος 2 φορές τήν εβδομάδα , παρα μονο οταν προετοιμαζόμουν για αγώνες (αλλη στρατηγική) και οταν ήμουν αρχαρο-αρχάριος
    Μόλις τα κιλά και η ενταση σοβαρέψουν τοτε το ΚΝΣ έχει τον λογο


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •