Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    22-02-08
    Location
    .
    Posts
    148

    Default Λήψη κρεατινης και κράμπες....

    Δεν ξέρω εαν εχει παρατηρηθει και απο άλλους αλλα σε εμένα οταν παίρνω κρεατινη, κατα την διάρκεια του αεροβιου παθαινω πολλες κράμπες ειδικα στον δικέφαλο και στον γαστροκνημιο.

    Υπάρχει κάτι ωστε να αποφευγω τις κραμπες αυτες??

  2. #2

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    Δε νομίζω να ευθύνεται η κρεατίνη για τις κράμπες. Φαντάζομαι ήδη καταναλώνεις αρκετό νερό (ή άλλα υγρά).

    Λογικά τρέξιμο θα εννοείς με την αερόβια. Μάλλον είσαι αγύμναστος στα συγκεκριμένα σημεία(είναι τα πρώτα που πιάνεται κάποιος όταν ξεκινάει τρέξιμο). Απλά μη το παρακάνεις με την αερόβια στην αρχή..

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    22-02-08
    Location
    .
    Posts
    148

    Default

    ναι τρεξιμο εννοω με το αερόβιο αλλα αγυμναστος δεν θα το έλεγα αφου κάνω προπονηση τουλαχιστον 8 χρονια!

    υγρα πινω κοντα στα 3-4 λιτρα την ημερα (νερο) και πες αλλα 1-1,5 λιτρο ηλεκτρολυτες, καφε κτλ

  4. #4
    Pumping Iron elefterios's Avatar
    Join Date
    29-02-08
    Location
    athens.
    Posts
    462

    Default

    η κρεατινη προκαλει κραμπες
    απαιτειται μεγαλη ποσοτητα νερου
    o tempora o mores!

  5. #5
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    body_freak κρεατίνη και καφεΐνη δε συνδιάζεται.Η κρεατίνη αναιρεί την ιδιότητα της κρεατίνης ως προς την κατακράτηση υγρών.Εκτός αν δε παίρνεις μονοϋδρική.

  6. #6
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-06-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    1,974

    Default

    Πόσα γραμμάρια κρεατίνης παίρνεις ; Ξεκίνησες με υπερπλήρωση ; Πόσο καιρό τη χρησιμοποιείς ;
    KaKoFoNiX WaS HeRE !!!

  7. #7
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    22-02-08
    Location
    .
    Posts
    148

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by RIDE_BMX

    body_freak κρεατίνη και καφεΐνη δε συνδιάζεται.Η κρεατίνη αναιρεί την ιδιότητα της κρεατίνης ως προς την κατακράτηση υγρών.Εκτός αν δε παίρνεις μονοϋδρική.
    </blockquote id=quote>

    το ξέρω αυτο, γι'αυτο οταν κάνω κυκλο κρεατινης δεν πινω καθολου καφε.

    Η κρεατινη που παίρνω ειναι εθυλεστερικη (cell mass) που οσο ξέρω δεν χρειάζεται να γινει υπερπλήρωση - φόρτωμα τις πρωτες 5 μέρες.

    Παίρνω 5 gr την μέρα (1 scoop το πρωι, και ενα μετα την προπόνηση)σύμφωνα με τις οδηγιες που εχει πάνω το κουτι

    Θα αυξήσω κατα 1 λιτρο το νερο που πίνω την μέρα (5 lt/day) και κανενα shaker ηλεκτρολύτες παραπάνω και θα σας πω αν κατάφερα να απαλλαγω απο τις κραμπες

  8. #8
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-06-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    1,974

    Default

    Γνώμη μου, σταμάτησε την.

    <blockquote id=quote>Quote:Αντενδείξεις
    Κυριότερες αρνητικές επιδράσεις της χρήσης κρεατίνης αναφέρονται οι μυϊκές κράμπες και κάποιες γαστρεντερικές δυσλειτουργίες (διάρροια, πόνοι), χωρίς ωστόσο να επιβεβαιώνονται σε μεγάλος εύρος. Το 1999 ο FDA ανακοίνωσε 32 περιπτώσεις όπου η χρήση κρεατίνης σχετίσθηκε με καρδιακές αρρυθμίες, καρδιομυοπάθειες, φλεβική θρόμβωση ακόμα και θάνατο. Το γεγονός αυτό καθιστά τη χρήση τους ιδιαίτερα προσεκτική.</blockquote id=quote>

    πηγή iatronet
    KaKoFoNiX WaS HeRE !!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •