Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-12-07
    Location
    Spartta, Lakonia, Greece.
    Posts
    16

    Default Βοήθεια με απώλεια λίπους

    Καλησπέρα.Θα ήθελα να μου δωσετε μερικες συμβουλες στο προβλημα που θα σας αναφερω ,αλλα πρώτα θα σας πω ενα συντομο ιστορικό , ωστε να εχετε μια σφαιρική εικώνα.Ξεκίνησα όγκο(διατροφη-συμπληρώματα - προπονηση - ξεκούραση) τον Νοέμβριο και την συνεχισα μεχρι τα μέσα Φεβρουαρίου.Σταματησα γαι ενα μηνα εξαιτίας σπουδών.Αρχισα παλι 19 Μαρτίου μεχρι σήμερα ,αλλα όχι με την ίδια συνέχεια στις προπονήσεις στην διατροφή και στην χρηση συμπληρωματων(π.χ αυτη την εβδμαδα θα παω μονο σημερα και αυριο για προπονηση).Λοιπόν για να μη σας κουρασω περισσοτερο ,τον Νοέμβριο του 2007 ήμουν 61 κιλά και τώρα είμαι 69,5 με 1.70 ύψος{είμαι 20 χρονών(μαλλον αχρίαστο..)}.Δεν εχω κανει εξειδικευμενες μετρήσεις όπως ποσοστα λίπους,μυικής μαζας κ.ο.κ , αλλα φίλοι συγγενείς γυμναστες και κυριως ο καθρέπτης μου είπαν οτι εχω αποκτησει μεγαλυτερο όγλκο απο αυτον που είχα πριν και κυρίως στα χέρια και το στήθος.Παραταύτα , οπως καταλαβατε και απο το τιτλο του θεματος , απεκτησα ξανα(γιατι τα ειχα πριν 2 χρόνια)τα ανεπιθύμιτα ψωμακια στην περιοχη της μέσης και επιπλεον λίπος (οχι όμως τόσο όσο τα ψωμακια)στην περιοχη της κοιλιάς.Επιπροσθέτως θα ήθελα να συμπλρσω ότι κατα τη προσπαθεια μου,δεν ασχοληθηκα με κοιλιακους και ραχιαιους και οτι αυξηθηκε η δύμαμή μου.Ενκατακλείδη λοιπον ,θα ήθελα αν μπορείτε να μου απαντήσετε στις παρακατω ερωτήσεις

    Α)Τι εφταιξε κατα την γνώμη σας?
    Β)Πόσες ειναι οι ιδανικές θερμίδες για τα κίλα,το ύψος και την ηλικια μου που πρεπει να τρώω για την αποκτηση άλιπης μυικής μαζας(το αλιπης απο όσο ξέρω ειναι αδύνατον , αλλα οσο το δυνατον λιγότερου λιπους)?
    Γ)Επειδη διαβαζω αρκετα το musclemag,στο τευχος Φεβρουαριου-Μαρτίου έχει ένα αφιερωμα για την αποκτηση όγκου στο οποίο μεταξυ αλλων αναφερειοτι ειναι καλυτερο (για αθλητες που τη μια μερα λαμβανουν 3000 θερμιδες για συντηρηση και την αλλη τρώνε 3500)να λαμβανουμε σταθερα 3900 θερμίδες(δηλαδη ειτε προπονουμαστε τη συγκεκριμμενη μέρα ειτε οχι).Ποια η γνώμη σας για αυτο αλλα και για όλο το άρθρο αν το διαβασατε?

    Sorry για την έκταση και τα ορθογραφικά και ευχαριστώ προκάτ!!

    Υ.Γ Η μη παραπομπές σας σε αλλες συζητήσεις θα ηταν κατι αρκετα ευτυχές!![navy]
    ''Let there be MASCULARITY''

  2. #2
    Unworthy
    Join Date
    12-04-07
    Location
    αθηνα, Greece.
    Posts
    817

    Default

    Α)απο την στιγμη που δεν εχουμε φωτο πριν και μετα δεν μπορουμε να ξερουμε

    Β)απο 1200 εως 5000 γιατι δεν ξερουμε ουτε το καθημερινο σου προγραμμα, ουτε τον σωματοτυπο σου

    Γ) δεν το εχω διαβασει δεν μπορω να εκφερω γνωμη

  3. #3

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by clearxos
    Γ)Επειδη διαβαζω αρκετα το musclemag,στο τευχος Φεβρουαριου-Μαρτίου έχει ένα αφιερωμα για την αποκτηση όγκου στο οποίο μεταξυ αλλων αναφερειοτι ειναι καλυτερο (για αθλητες που τη μια μερα λαμβανουν 3000 θερμιδες για συντηρηση και την αλλη τρώνε 3500)να λαμβανουμε σταθερα 3900 θερμίδες(δηλαδη ειτε προπονουμαστε τη συγκεκριμμενη μέρα ειτε οχι).Ποια η γνώμη σας για αυτο αλλα και για όλο το άρθρο αν το διαβασατε?
    </blockquote id=quote>

    Καλησπέρα φίλε clearxe, θυμάσαι ποια ήταν η λογική την οποία αναφέρουν στο να λαμβάνεις σταθερό αριθμό θερμίδων; Γιατί το έχω κάνει και έβαλα και αρκετό λίπος μαζί.

  4. #4
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-12-07
    Location
    Spartta, Lakonia, Greece.
    Posts
    16

    Default

    Δεν το θυμαμαι απολυτα, αλλα σε γενικες γραμμες η λογικη ηταν οτι τρώγοντας τη μια μερα 3000 και την αλλη 3500, ο οργανισμος αποθηκευει ευκολα λιπος την ηρερα που θα φας 3500 γιατι η διαφορα απο τις 3000 του ειναι εντονα αισθητη.Απτην αλλη μερια τρώγοντας σταθερα ενα συγκεκριμμενο ποσοστο θερμιδων , ο οργανισμος σου δεν θα εντυπωσιαστει και δεν θα σου προσθεσει παραπάνω λίπος.Επισης λενε οτι ουτως η άλλως απο τις θερμιδες τα 2/3 θα πανε για μυς και το 1/3 για λιπος..
    ''Let there be MASCULARITY''

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-12-07
    Location
    Spartta, Lakonia, Greece.
    Posts
    16

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by gigenis

    Α)απο την στιγμη που δεν εχουμε φωτο πριν και μετα δεν μπορουμε να ξερουμε

    Β)απο 1200 εως 5000 γιατι δεν ξερουμε ουτε το καθημερινο σου προγραμμα, ουτε τον σωματοτυπο σου

    Γ) δεν το εχω διαβασει δεν μπορω να εκφερω γνωμη
    </blockquote id=quote>


    -REPLY-
    B)Ανηκω στους μεσομορφους και θα γυμναζομαι 4-5 φορες per week.
    ''Let there be MASCULARITY''

  6. #6
    Unworthy
    Join Date
    12-04-07
    Location
    αθηνα, Greece.
    Posts
    817

    Default

    και παλι δεν δινεις αρκετα στοιχεια

    στους μεσομορφους πως το βρηκες οτι ανοικεις;;
    και σε ποιο απο ολα τα πιθανα μεσομορφικα σωματα;;
    1/5/1 2/5/0 0/5/2 3/4/0 κλπ κλπ κλπ

    στην συνεχεια τις υπολοιπες 23 ωρες της ημερας πως θα τις περνας;
    θα κοιμασαι,θα εργαζεσαι σε γραφειο,σε οικοδομη,θα σπας πετρες;;

    ποσες ωρες θα κοιμασαι;;

    τι προγραμμα θα κανεις;;

    αεροβιο θα εχεις;;

  7. #7
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    26-11-07
    Location
    .
    Posts
    226

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by gigenis

    θα σπας πετρες;;
    </blockquote id=quote>


    Υποκλινομαι:D.

    Κλεαρχε,οντως δωσε κανα στοιχειο παραπανω σχετικα με τι προγραμμα
    μπορεις να ακολουθησεις ρεαλιστικα στην προπονηση και την διατροφη σου σε συναρτηση με την καθημερινοτητα σου.

    Απαντωντας παντως στο Α) θα ελεγα οτι εφ'οσον εβαλες τοση μαζα σε
    συντομο χρονικο διαστημα ηταν φυσιολογικο να παρεις και λιπος.Τοσα
    μυικα κιλα σε μερικους μηνες δεν μπαινουν ετσι ακομα και εαν εισαι
    αρχαριος.Το λεω γιατι περασα απο το σταδιο σου.Απο εκει και περα εαν
    δεν το παρακανες με το λιπος μπορεις να συνεχισεις τον ογκο αλλα λιγο πιο καθαρα πλεον,χωρις υπερβολικες θερμιδες...

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-12-07
    Location
    Spartta, Lakonia, Greece.
    Posts
    16

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by gigenis

    και παλι δεν δινεις αρκετα στοιχεια

    στους μεσομορφους πως το βρηκες οτι ανοικεις;;
    και σε ποιο απο ολα τα πιθανα μεσομορφικα σωματα;;
    1/5/1 2/5/0 0/5/2 3/4/0 κλπ κλπ κλπ

    στην συνεχεια τις υπολοιπες 23 ωρες της ημερας πως θα τις περνας;
    θα κοιμασαι,θα εργαζεσαι σε γραφειο,σε οικοδομη,θα σπας πετρες;;

    ποσες ωρες θα κοιμασαι;;

    τι προγραμμα θα κανεις;;

    αεροβιο θα εχεις;;




    </blockquote id=quote>

    Nαι,για το μεσομορφικος συμπληρωσα εχω ενα βιβλιο που εξηγει τον καθε σωματοτυπο και στο τελος σου δινει ενα ερωτηματολογιο και αναλογα με τος απαντησεις σου θα βρεις τον σωματοτυπο που ανηκεις.Για το είδος μεσομορφου δεν μπορω να σου απαντησω γοατι δεν ξερω..αν μπορεις πες μου πως γινετε να το βρω.Για τα υπολοιπα,ειμαι φοιτητης και ΔΕΝ εργαζομαι παραλληλα ,ουτε σπαω πετρες ,δηλαδη ζω σε χαμηλους ρυθμους τις υπολοιπες ωρες.Στην περιπτωση του υπνου προσπαθω να κοιμαμαι 6-9 ψρες αναλογως την ημερα.Τελος για το προγραμμα και το αερεοβιο κανω προς το παρον το εξης Δευτερα - Στηθος,Τρικεφαλα Τριτη - Ποδια,Ωμους Τεταρτη - Πλατη,Δικεφαλους Σαββατο η Παρασκευη - Δικεφαλα,Τρικεφαλα superset,αεροβια δεν κανω ,μονο 5 τρεξιμο η περπατημα πριν την ασκηση.
    ''Let there be MASCULARITY''

  9. #9
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    10-05-08
    Location
    thessaloniki, Botswana.
    Posts
    21

    Default

    Hello, κλέαρχε. Απ'οτι κατάλαβα έχεις διαβάσει κάποιο βίβλιο του Tom Venuto απ' τα λεγόμενα σου.

    Βασικά΄, οχι νομίζω , αλλα είναι σίγουρο το ότι τα 2/3 των Extra 8ermidon pou pernis tis meres me tis 3500 ...diskolo na pane ola mus.
    Μαλλον το 1/5 και αν.
    Εκτος και αν χρησιμοποιηείς κάποια συμπληρώματα για αύξηση μάζας.

    Τώρα για την δίαιτα σου..εαν κάνεις π.χ. 30-45 ' αεροβικκή και 3-4 φορεσ βαρη/εβδομαδα με 28θερμιδες/κιλο βάρους π.χ. 28Χ69κιλα που εισαι 1900-1950 θερμιδες κάτι θα χάνεις. Εάν γυμνάζεσαι πάραπανω ή παίρνεις συμπληρώματα πρόσθεσε κανα 100-150 θερμιδες


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •