Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 30 of 30
  1. #1
    New Member
    Join Date
    11-05-08
    Location
    .
    Posts
    25

    Default Λίπος στα πόδια

    Κάνω αρκετό καιρό σχετικά σοβαρή γυμναστική με βάρη και πρόγραμμα κλπ

    Το πρόβλημά μου είναι ότι έχω το περισσότερο λίπος στα πόδια κυρίως στη περιοχή των γλουτιαίων, δηλαδή στο πάνω μέρος του τετρακεφάλου από μπροστά και ιδιαιτερα στο πάνω μέρος των μηριαίων, όπως φυσικά και στους γλουτιαίους. Κατά τα αλλα είμαι στεγνός σε στήθος και χερια οποτε εκεί δεν έχω πρόβλημα.

    θέλω να χάσω λίπος και μάλλον και όγκο (δε θέλω να γίνω coleman;p) από αυτά τα σημεία, προσπαθώ να κάνω διάδρομο σε πολύ γρήγορο περπάτημα επειδή μου έχουν πει ότι έτσι καίγεται το μεγαλύτερο ποσοστό λίπους,παρολαυτά δε βλέπω μεγάλα αποτελέσματα, προσπαθώ να προσέχω και τη διατροφή μου (μεγαλύτερο ποσοστό σε πρωτεΐνες).

    Αν κάποιος ξέρει τον τρόπο για να με βοηθήσει ;p please help!

    thanks in advance~

  2. #2
    Unworthy
    Join Date
    12-04-07
    Location
    αθηνα, Greece.
    Posts
    817

    Default

    thelw na xasw lipos k mallon k ogo(de thelw na ginw coleman;p)

    να υποθεσω οτι εισαι γυρο στα 120 κιλα με 12% λιπος;

  3. #3
    New Member
    Join Date
    11-05-08
    Location
    .
    Posts
    25

    Default

    Ώπα relax!!!
    89 κιλά είμαι με ύψος 1,81, δεν έχω κάνει λιπομέτρηση!
    απλά τα πόδια στο πάνω μέρος είναι πιο μεγάλα εν σχέση με το υπόλοιπο μου σώμα, απλως το λεω γιατι θα μπορούσε να το θεωρήσει κάποιος καλό με τη λογική οτι θέλει φουσκωμένα πόδια(εκεί πήγαινε ο Coleman)!
    Στα πόδια προτιμώ να γίνω αρκετά fit και οχι ογκώδης.(και αυτό γιατι δεν έχω λογο να ανησυχώ σαν τους περισσότερους που γυμνάζονται και έχουν πόδια καλαμάκια ;pppp).

  4. #4
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    εαν κανεις αεροβια ασκηση θα χασεις λιπος, απ' οπου και αν εχεις... Τωρα, στο μυαλο μου ερχονται καποιες ασκησεις (με αλλα και χωρις βαρη) για ενδυναμωση ποδιων, που μπορουν επισης να βοηθησουν...
    Δεν εχω χρονο τωρα ομως... Θα σου κανω ποστ μερικες ασκησεις οταν επιστρεψω.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  5. #5
    Pumping Iron
    Join Date
    04-11-07
    Location
    thessaloniki, thessaloniki, Greece.
    Posts
    449

    Default

    αεροβια και διατροφη και εισαι οκ!

  6. #6
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    δοκιμασε τα ημικαθισματα στο ενα ποδι, 4 σετ απο αρκετες επαναληψεις(αν και ειναι ζορικη ασκηση, με προσοχη). Επισης, ξαπλα, κοιτωντας στο πλαι, σηκωνεις το ενα ποδι και κρατωντας το σταθερο, κλωτσας, χρησιμοποιωντας τον τετρακεφαλο.Την ιδια ασκηση μπορεις να την κανεις ενω εισαι ανασκελα με τα ποδια λυγισμενα(στην πρωτη περιπτωση δουλευει και οι προσαγωγοι εξαγωγοι ως σταθεροποιητες). Δεν ξερω αν το εξηγω σωστα, αν δε καταλαβαινεις πες μου. Επισης, καθεσαι στα 4 και με λυγισμενο το ποδι, το σηκωνεις προς τα πισω, και δω αρκετες επαναληψεις.(θα νιωσεις τους γλουτους να καινε μετα απο λιγο αν το κανεις σωστα.) Αλλο, απο μπρουμιτη θεση, τεντωμενα ποδια, και τα σηκωνεις προς τα πανω(παλι θα πρεπει να νιωσεις του γλουτους να καινε). Κρεμασμενος απο μονοζυγο, μπορεις επισης να φερεις τα ποδια σου σε ορθη γωνια τεντωμενα ή παλι σε ορθη γωνια, να κανεις "ποδλατο". Αν και ειναι ασκηση κυριως για την κοιλια, δουλευει και τα ποδια καλα. Τελος, κανε και 200 καθισματα (χωρις προσθετο βαρος) και θα δεις εκτος των αλλων, και στη συνολικη δυναμη των ποδιων βελτιωση. Γενικα να χεις υποψην σου οτι θελει αρκετες επαναληψεις (>25) και σε καλο ρυθμο, ολες οι ασκησεις, δουλευοντας σε σταθμους(κυκλικη προπονηση στην ουσια). Αυτες οι ασκησεις ειναι συμπληρωματικες. Δηλαδη πρεπει να συνδιαζονται με αεροβικη ασκηση. Μπορει με το γρηγορο περπατημα να καις αναλογικα περισσοτερο λιπος, αλλα σε απολυτα νουμερα, καις πολυ περισσοτερο οταν τρεχεις. Αν κανεις σωστη διατροφη δε νομιζω πως κινδυνευεις να χασεις μυικη μαζα, οποτε τρεξε αφοβα!(αραγε τωρα που πλησιαζει καλοκαιρακι δεν ηρθε ωρα για γραμμωση;) Επισης, καπου ειχα δει πριν καιρο ενα προγραμμα για sprint της Κριμσον. δε θυμαμαι που ειναι αλλα τσεκαρε το, αξηζει.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  7. #7
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    12-07-05
    Location
    Of The Art, Greece.
    Posts
    2,173

    Default

    δεν νομιζω να υπαρχει ασκηση για να χασεις κιλα απο συγκεκριμενα μερη... το προβλημα σου μαλλον ειναι γενετικο, (αυτο που λενε skinny-fat) το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να βαλεις αρκετη αεροβια και να προσεχεις ιδιαιτερα διατροφη και προπονηση, με το καιρο και καθως βαζεις μυς.. πιστευω θα καταφερει το σωμα σου να ερθει σε μια ισοροπια.

  8. #8

    Default

    Με ενδιαφέρει και εμένα Achillezzz.. Αν μπορείς να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός ή να δώσεις περισσότερες ασκήσεις θα βοηθούσε πολύ.. :)

  9. #9
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by niknik

    Με ενδιαφέρει και εμένα Achillezzz.. Αν μπορείς να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός ή να δώσεις περισσότερες ασκήσεις θα βοηθούσε πολύ.. :)
    </blockquote id=quote>
    Ε γενικα δεν ειναι κατι περισσοτερο απ αυτο που ειπε και ο whiz. Λιπος χανεις με την αεροβια, απ οπου εχεις. Απλα με τις ασκησεις γυμναζεις, γραμμωνεις και σφιγγεις τη συγκεκριμενη περιοχη.
    Γενικα, εμεις στις Π.Τ. αυτες τις ασκησεις χρησιμοποιουμε για τα ποδια... Ισως μπορεις να παρεις καποιες απ αυτες και να τις προσαρμοσεις στο προγραμμα σου.
    http://www.youtube.com/watch?v=4j1w--TjqVY την ασκηση στο 3.36
    http://www.youtube.com/watch?v=PNJZrxKhFUw την ασκηση στο 5.10
    http://www.youtube.com/watch?v=_IN4bcarV50 την ασκηση στο 7.00 (οσο μπορεις) την ιδια ασκηση μπορεις να την κανεις ενω εισαι στα 4 στο πατωμα.
    επισης δες και αυτο http://www.youtube.com/watch?v=zcKA58GGRr8 και αν βρεις χρησιμες ασκησεις ενδυναμωσης, ψαξε και τ'αλλα.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  10. #10
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by niknik

    Με ενδιαφέρει και εμένα Achillezzz.. Αν μπορείς να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός ή να δώσεις περισσότερες ασκήσεις θα βοηθούσε πολύ.. :)
    </blockquote id=quote>
    Ε γενικα δεν ειναι κατι περισσοτερο απ αυτο που ειπε και ο whiz. Λιπος χανεις με την αεροβια, απ οπου εχεις. Απλα με τις ασκησεις γυμναζεις, γραμμωνεις και σφιγγεις τη συγκεκριμενη περιοχη.
    Γενικα, εμεις στις Π.Τ. αυτες τις ασκησεις χρησιμοποιουμε για τα ποδια... Ισως μπορεις να παρεις καποιες απ αυτες και να τις προσαρμοσεις στο προγραμμα σου.
    http://www.youtube.com/watch?v=4j1w--TjqVY την ασκηση στο 3.36
    http://www.youtube.com/watch?v=PNJZrxKhFUw την ασκηση στο 5.10
    http://www.youtube.com/watch?v=_IN4bcarV50 την ασκηση στο 7.00 (οσο μπορεις) την ιδια ασκηση μπορεις να την κανεις ενω εισαι στα 4 στο πατωμα.
    επισης δες και αυτο http://www.youtube.com/watch?v=zcKA58GGRr8 και αν βρεις χρησιμες ασκησεις ενδυναμωσης, ψαξε και τ'αλλα.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  11. #11
    New Bodybuilder
    Join Date
    02-05-07
    Location
    Athens.
    Posts
    0

    Default

    Κοίτα,για να φτάσεις 89 κιλά με 1,81 ύψος και να έχεις αρκετά καλή γράμμωση,θέλει πολύ καιρό σωστής προπόνησης και διατροφής.Δεν ξέρω πόσα χρόνια ασχολείσαι,αλλά εικάζω ότι θα έχεις ακόμα αρκετό λίπος πάνω σου.Σε πολλούς ανθρώπους υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα,είτε είναι κοιλιά είτε γλουτοί κλπ.Όπως καταλαβαίνεις είναι θέμα γονιδιακό.Στο σημείο που υπάρχει το "πρόβλημα",το λίπος εξακολουθεί να υπάρχει έστω και αν έχουμε χάσει αρκετά κιλά.Όταν φτάσουμε όμως σε αρκετά χαμηλά ποσοστά λίπους,πιθανόν αυτό το πρόβλημα να εξαφανιστεί.Αυτές οι περιοχές όμως είναι αυτές που "αντιστέκονται" μέχρι τέλους,δηλαδή αυτό το τοπικό λίπος,είναι ίσως το τελευταίο που "θα φύγει" από το σώμα σου.Τη φράση "θα φύγει" την έβαλα έτσι μιας και τα λιπωδη κύτταρα δεν θα εξαφανιστούν,αλλά θα συρρικνωθούν.Όσο για το στεγνός που λες,δεν ξέρω αν συμπίπτει με την εικόνα που έχω στο μυαλό μου όταν σου λέω ότι πρέπει να πέσεις αρκετά σε ποσοστό λίπους (ίσως μονοψήφιος αριθμός).Μία φωτογραφία θα έδειχνε πολλά,αλλά φυσικά και δεν είσαι υποχρεωμένος να βάλεις.Μην ψάχνεις μαγικές ασκήσεις,το τρίπτυχο προπόνηση-διατροφή-αερόβια είναι ο μαγικός συνδυασμός!

  12. #12
    New Bodybuilder
    Join Date
    02-05-07
    Location
    Athens.
    Posts
    0

    Default

    Κοίτα,για να φτάσεις 89 κιλά με 1,81 ύψος και να έχεις αρκετά καλή γράμμωση,θέλει πολύ καιρό σωστής προπόνησης και διατροφής.Δεν ξέρω πόσα χρόνια ασχολείσαι,αλλά εικάζω ότι θα έχεις ακόμα αρκετό λίπος πάνω σου.Σε πολλούς ανθρώπους υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα,είτε είναι κοιλιά είτε γλουτοί κλπ.Όπως καταλαβαίνεις είναι θέμα γονιδιακό.Στο σημείο που υπάρχει το "πρόβλημα",το λίπος εξακολουθεί να υπάρχει έστω και αν έχουμε χάσει αρκετά κιλά.Όταν φτάσουμε όμως σε αρκετά χαμηλά ποσοστά λίπους,πιθανόν αυτό το πρόβλημα να εξαφανιστεί.Αυτές οι περιοχές όμως είναι αυτές που "αντιστέκονται" μέχρι τέλους,δηλαδή αυτό το τοπικό λίπος,είναι ίσως το τελευταίο που "θα φύγει" από το σώμα σου.Τη φράση "θα φύγει" την έβαλα έτσι μιας και τα λιπωδη κύτταρα δεν θα εξαφανιστούν,αλλά θα συρρικνωθούν.Όσο για το στεγνός που λες,δεν ξέρω αν συμπίπτει με την εικόνα που έχω στο μυαλό μου όταν σου λέω ότι πρέπει να πέσεις αρκετά σε ποσοστό λίπους (ίσως μονοψήφιος αριθμός).Μία φωτογραφία θα έδειχνε πολλά,αλλά φυσικά και δεν είσαι υποχρεωμένος να βάλεις.Μην ψάχνεις μαγικές ασκήσεις,το τρίπτυχο προπόνηση-διατροφή-αερόβια είναι ο μαγικός συνδυασμός!

  13. #13
    New Member
    Join Date
    11-05-08
    Location
    .
    Posts
    25

    Default

    Βασικά ευχαριστώ φίλε achillez για τις πολύτιμες συμβουλές σου,θα προσπαθήσω να το υιοθετίσω αυτο π μου συστήνεις, αν και είναι λίγο δύσκολο να κάθομαι και να βαράω κλωτσιές στο γυμναστήριο θα προσπαθήσω να το κάνω ακόμα και μόνος μου στο σπίτι!

    ήθελα επιπλέον να σε ρωτήσω κάτι όμως, αυτή τη στιγμή κάνωντας εβδομαδιαίο πρόγραμμα για κάθε μυ του σώματος, η προπόνηση μου για τα πόδια είναι η εξής

    ζέσταμα για 5' περίπου στο ελλειπτικό

    4 σετ των 10-12 εκτάσεις τετρακεφάλων
    4 σετ των 10-12 κάμψεις μοιριαίων ξαπλωτός
    4 σετ των 10-12 πρέσα(μηχάνημα) οριζόντια και με πολύ λίγη κλίση της πλάτης μου προς τα πίσω εν σχέση με τα πόδια μου &lt; ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ,αν όχι φυσικά ρωτάς.&gt;
    4 σετ των 10-12 κάμψεις μοιριαίων όρθιος &lt;ένα-ένα πόδι,10 επαν. στο ένα 10 στο άλλο.&gt;
    3/3 σετ των 10-12 &lt;αυτά τα κάνω σαν σούπερσετ δλδ χωρίς σταμάτημα, στο σύνολο 6&gt; προσαγωγούς και επαγωγούς.
    και τέλος κάνω και 3 σετ προβολές &lt;αν και δεν μπορώ να τις κάνω πολύ σωστά, χάνω τιν ισσοροποία μου σχετικα.&gt; των 20 επαναλήψεων, 10 στο ένα πόδι και 10 στο άλλο εναλλάξ.
    Τι πιστεύεις για το πρόγραμμα αυτό, θα πρέπει να το σταματήσω, η πως θα μπορούσα να το συνδιάσω με τις ασκήσεις ποθ μ είπες?

    Επίσης, για τον φίλο taurus, κάνω λίγο λιγότερο απο χρόνο γυμναστική σχετικά εντατικά, δλδ προσπαθώ να μην χάνω γύμναση για κάποιο μέρος του σώματος μέσα στην εβδομάδα, απλά πάντα έδινα βάση σε στήθος, πλάτη και χέρια πιστεύοντας ότι με αεροβική θα χάσω αρκετό λίπος.

    Όσων αφορά τη διατροφή μου, δεν είμαι αυστηρός μεχρι τέλους, απλά τρώω πολλά φρούτα κάθε μέρα για βιταμίνες, τρώω γενικά πιο πολλές πρωτεΐνες και προσπαθώ να τρώω λίγο το βράδυ κ κυρίως λίγους υδατάνθρακες, αποφεύγω πολύ το ψωμί, αν κ μαρέσει δυστυχώς!

    Σκέφτομαι επίσης να πάρω και βερμούδα εφίδρωσης, θέλω και εδώ την γνώμη σου achilez plz!

    Και πάλι ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον, θα χαρώ και γω στο μέλλον να μπορώ να απάντησω σε δικές σας απορίες!

  14. #14
    New Member
    Join Date
    11-05-08
    Location
    .
    Posts
    25

    Default

    Βασικά ευχαριστώ φίλε achillez για τις πολύτιμες συμβουλές σου,θα προσπαθήσω να το υιοθετίσω αυτο π μου συστήνεις, αν και είναι λίγο δύσκολο να κάθομαι και να βαράω κλωτσιές στο γυμναστήριο θα προσπαθήσω να το κάνω ακόμα και μόνος μου στο σπίτι!

    ήθελα επιπλέον να σε ρωτήσω κάτι όμως, αυτή τη στιγμή κάνωντας εβδομαδιαίο πρόγραμμα για κάθε μυ του σώματος, η προπόνηση μου για τα πόδια είναι η εξής

    ζέσταμα για 5' περίπου στο ελλειπτικό

    4 σετ των 10-12 εκτάσεις τετρακεφάλων
    4 σετ των 10-12 κάμψεις μοιριαίων ξαπλωτός
    4 σετ των 10-12 πρέσα(μηχάνημα) οριζόντια και με πολύ λίγη κλίση της πλάτης μου προς τα πίσω εν σχέση με τα πόδια μου &lt; ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ,αν όχι φυσικά ρωτάς.&gt;
    4 σετ των 10-12 κάμψεις μοιριαίων όρθιος &lt;ένα-ένα πόδι,10 επαν. στο ένα 10 στο άλλο.&gt;
    3/3 σετ των 10-12 &lt;αυτά τα κάνω σαν σούπερσετ δλδ χωρίς σταμάτημα, στο σύνολο 6&gt; προσαγωγούς και επαγωγούς.
    και τέλος κάνω και 3 σετ προβολές &lt;αν και δεν μπορώ να τις κάνω πολύ σωστά, χάνω τιν ισσοροποία μου σχετικα.&gt; των 20 επαναλήψεων, 10 στο ένα πόδι και 10 στο άλλο εναλλάξ.
    Τι πιστεύεις για το πρόγραμμα αυτό, θα πρέπει να το σταματήσω, η πως θα μπορούσα να το συνδιάσω με τις ασκήσεις ποθ μ είπες?

    Επίσης, για τον φίλο taurus, κάνω λίγο λιγότερο απο χρόνο γυμναστική σχετικά εντατικά, δλδ προσπαθώ να μην χάνω γύμναση για κάποιο μέρος του σώματος μέσα στην εβδομάδα, απλά πάντα έδινα βάση σε στήθος, πλάτη και χέρια πιστεύοντας ότι με αεροβική θα χάσω αρκετό λίπος.

    Όσων αφορά τη διατροφή μου, δεν είμαι αυστηρός μεχρι τέλους, απλά τρώω πολλά φρούτα κάθε μέρα για βιταμίνες, τρώω γενικά πιο πολλές πρωτεΐνες και προσπαθώ να τρώω λίγο το βράδυ κ κυρίως λίγους υδατάνθρακες, αποφεύγω πολύ το ψωμί, αν κ μαρέσει δυστυχώς!

    Σκέφτομαι επίσης να πάρω και βερμούδα εφίδρωσης, θέλω και εδώ την γνώμη σου achilez plz!

    Και πάλι ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον, θα χαρώ και γω στο μέλλον να μπορώ να απάντησω σε δικές σας απορίες!

  15. #15
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-06-06
    Location
    ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    186

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:
    Σκέφτομαι επίσης να πάρω και βερμούδα εφίδρωσης, θέλω και εδώ την γνώμη σου achilez plz!

    </blockquote id=quote>



    Αν και δεν ειμαι ο αχιλλεας φανταζομαι μπορω να απαντησω.Η βερμουδα εφιδρωσης περα απο καποια τοπικη αφυδατωση δεν προκειται να σου προσφερει τιποτα.Αν περιμενεις να χασεις λιπος απο τη βερμουδα απλα ξεχασε το δεν υπαρχει κατι τετοιο

  16. #16
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-06-06
    Location
    ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    186

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:
    Σκέφτομαι επίσης να πάρω και βερμούδα εφίδρωσης, θέλω και εδώ την γνώμη σου achilez plz!

    </blockquote id=quote>



    Αν και δεν ειμαι ο αχιλλεας φανταζομαι μπορω να απαντησω.Η βερμουδα εφιδρωσης περα απο καποια τοπικη αφυδατωση δεν προκειται να σου προσφερει τιποτα.Αν περιμενεις να χασεις λιπος απο τη βερμουδα απλα ξεχασε το δεν υπαρχει κατι τετοιο

  17. #17
    Pumping Iron
    Join Date
    20-12-07
    Location
    .
    Posts
    302

    Default

    Πολύ καλό για τα πόδια είναι επίσης και το επιτόπιο τρέξιμο για περίπου 20 λεπτά αλλά τις πρώτες μέρες θα πιαστείς πολύ.

  18. #18
    Pumping Iron
    Join Date
    20-12-07
    Location
    .
    Posts
    302

    Default

    Πολύ καλό για τα πόδια είναι επίσης και το επιτόπιο τρέξιμο για περίπου 20 λεπτά αλλά τις πρώτες μέρες θα πιαστείς πολύ.

  19. #19
    New Bodybuilder
    Join Date
    02-05-07
    Location
    Athens.
    Posts
    0

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:

    Επίσης, για τον φίλο taurus, κάνω λίγο λιγότερο απο χρόνο γυμναστική σχετικά εντατικά, δλδ προσπαθώ να μην χάνω γύμναση για κάποιο μέρος του σώματος μέσα στην εβδομάδα, απλά πάντα έδινα βάση σε στήθος, πλάτη και χέρια πιστεύοντας ότι με αεροβική θα χάσω αρκετό λίπος.

    </blockquote id=quote>

    Καλύτερα να δώσεις βάση στα πόδια,γιατί οι βασικές ασκήσεις ποδιών ενεργοποιούν πολύ περισσότερο το μεταβολισμό σου απ'ότι οποιεσδήποτε άλλες,πόσο μάλλον των χεριών.Κάνε το σκουώτ,την αγαπημένη σου άσκηση!

  20. #20
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    την ημερα που κανεις τα βαρη μη κανεις τιποτα αλλο. Ισως μαλιστα απο τη στιγμη που κανεις ηδη καλη προπονηση στο γυμναστηριο, να υπερπροπονηθεις αν κανεις και επιπλεον προπονηση(ειδικα τα ημικαθισματα στο ενα ποδι και τα καθισματα, που ειναι λιγο ζορι). Απο σενα εξαρταται. Εγω θα σου λεγα να δοκιμασεις να βαλεις και καποιες ασκησεις 1-2 μερες μετα τα βαρη, αλλα εκει που πρεπει να δωσεις βαση, οπως ειπαν και τα παιδια ειναι η αεροβια. Τρεξιμο, σκοινακι, σκιπινγκ κλπ. Αν εισαι σε ογκο, τελειωνε πρωτα, και μετα ξεκινα για τα ποδια.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  21. #21
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-06-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    1,974

    Default

    Το λίπος απο τα πόδια φεύγει με πολλούς προσαγωγούς και απαγωγούς. Έτσι κάνει ο κόσμος στα γυμναστήρια :D:D
    KaKoFoNiX WaS HeRE !!!

  22. #22
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by KaKoFoNiX

    Το λίπος απο τα πόδια φεύγει με πολλούς προσαγωγούς και απαγωγούς. Έτσι κάνει ο κόσμος στα γυμναστήρια :D:D
    </blockquote id=quote>
    +καθισματα + ο,τι ασκηση γυμναζει προσαγωγους και απαγωγους:D
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  23. #23
    New Member
    Join Date
    11-05-08
    Location
    .
    Posts
    25

    Default

    δεν κατάλαβα πολύ καλα τι είναι αυτό που εννοείς αχιλλέα,
    οσων αφορά στα πόδια δεν είμαι σε πρόγραμμα όγκου, γράμμωση θέλω να πετύχω με μη σ πω και σμίκρυνση(αν δε στέκει, ας με διορθώσει κάποιος) του μυικού ιστού στα πόδια. Οσων αφορά τις άλλες μυικές ομάδες κάνω πιο λίγες επαναλήψεις (όγκο)(6-8).Απο όσα καταλαβα (διόρθωσε με αν χρειάζεται), λες την ημέρα που έχω πόδια, να συνεχίσω να κάνω βάρη με τις όλεσ τις παραπάνω ασκήσεις και ίσως κάποιες απο τισ άλλες μέρες να κάνω και αυτά που μ είπες, δηλ καθίσματα, τις εκτάσεις γλουτιαίων και ίσως και τισ κλωτσιές, σωστά?

    αν μπορείς πες μ κ λίγο πιο συγκεριμένα αν χρειάζεται να αλλάξω κάτι στο πρόγραμμα,ας πούμε squat δε κανω γιατι με κουράζει πολύ (καρδιοαναπνευστικά,όχι οτι έχω πρόβλημα απλα δεν είναι κ το καλύτερο μου) αν παρόλαφτα χρειάζεται αυτή ή οποιαδήποτε άλλη άσκηση π δεν κάνω plz πες μου.

    Επίσης μιας και ανάφερθηκε πιο πάνω, οι ερώτησεις πάνω προς όλους,ζητώ μετα χαράς τα φώτα σας, απλά ο αχιλλέας έδειξε πρώτος κάποιο ενδιαφέρον και του απευθήνθηκα άμεσα.

  24. #24
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by melenios820

    δεν κατάλαβα πολύ καλα τι είναι αυτό που εννοείς αχιλλέα,
    οσων αφορά στα πόδια δεν είμαι σε πρόγραμμα όγκου, γράμμωση θέλω να πετύχω με μη σ πω και σμίκρυνση(αν δε στέκει, ας με διορθώσει κάποιος) του μυικού ιστού στα πόδια. Οσων αφορά τις άλλες μυικές ομάδες κάνω πιο λίγες επαναλήψεις (όγκο)(6-8).Απο όσα καταλαβα (διόρθωσε με αν χρειάζεται), λες την ημέρα που έχω πόδια, να συνεχίσω να κάνω βάρη με τις όλεσ τις παραπάνω ασκήσεις και ίσως κάποιες απο τισ άλλες μέρες να κάνω και αυτά που μ είπες, δηλ καθίσματα, τις εκτάσεις γλουτιαίων και ίσως και τισ κλωτσιές, σωστά?

    αν μπορείς πες μ κ λίγο πιο συγκεριμένα αν χρειάζεται να αλλάξω κάτι στο πρόγραμμα,ας πούμε squat δε κανω γιατι με κουράζει πολύ (καρδιοαναπνευστικά,όχι οτι έχω πρόβλημα απλα δεν είναι κ το καλύτερο μου) αν παρόλαφτα χρειάζεται αυτή ή οποιαδήποτε άλλη άσκηση π δεν κάνω plz πες μου.

    Επίσης μιας και ανάφερθηκε πιο πάνω, οι ερώτησεις πάνω προς όλους,ζητώ μετα χαράς τα φώτα σας, απλά ο αχιλλέας έδειξε πρώτος κάποιο ενδιαφέρον και του απευθήνθηκα άμεσα.
    </blockquote id=quote>
    βασικα... Οταν κανεις ογκο, συνηθως κανεις σε ολο το σωμα... Και μετα περνας σε γραμμωση, παλι σε ολο το σωμα. Δεν ξερω κατα ποσο γινεται να γραμμωνεις ποδια και παραλληλα να κανεις ογκο στα χερια. Η αεροβια που θα αναγκαστεις να κανεις για να γραμμωσεις ποδια, θα σε παει πισω οσον αφορα τον ογκο στα χερια... Γιαυτο σου ειπα οτι αν εισαι σε περιοδο ογκου, τελειωνε την σε ολο το σωμα και μετα πανε σε γραμμωση...
    Ναι αυτο λεω. Την ημερα που κανεις βαρη μην επιβαρυνεις τα ποδια παραπανω. Τις επομενες μερες μπορεις να κανεις καποιες απ τις ασκησεις που σου ειπα, και κυριως αεροβια. Δηλαδη, 4-5 φορες αν μπορεις να κανεις αεροβια την εβδομαδα θα βοηθησει πολυ να καψεις λιπος. Γενικα, τα σκουοτ ειναι πολυ καλη ασκηση, οχι μονο για τα ποδια, αλλα για ολο το σωμα. Καλο θα ηταν να την κανεις... Θα σου ελεγα και για σκουοτ με αλμα, αλλα υπαρχει καποιος σχετικος κινδυνος για τραυματισμο, ειδικα αν γενικα δεν κανεις σκουοτ. Το καβαλικευτο σκουοτ(ή αρση τζεφερσον) ειναι πολυ καλη για τα ποδια. Οι ορθιες πιεσεις στο μηχανημα ειναι καλη και για τον γλουτιαιο που θελεις, και για τους δικεφαλους φυσικα.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  25. #25
    New Member
    Join Date
    22-01-06
    Location
    Μαρούσι, Αττική
    Posts
    30

    Default

    Μεγάλο πρόβλημα όντως αυτό... κ γώ γενικά έχω πολύ λίπος συσσωρεύμενο εκεί (πατσοκοίλια-μπούτια-ποπός).. ?λλα γενικά τους δύο μήνες που ασχολούμαι πιο εντατικά έχω δεί αλλαγές ΚΑΙ εκεί ... αν κ θα ηθελα ισως λίγο περισσοτερο :D
    An honest man is always a child...

  26. #26
    New Member
    Join Date
    11-05-08
    Location
    .
    Posts
    25

    Default

    Δηλ είναι τόσο εύκολο να χάσεις μυική μαζα απο το τρέξιμο στα χέρια η στο στήθος??... δε ξέρω προφανως κατι θα ξερεις παραπανω αλλα θελω να το συνεχισω αυτο προγραμμά βάζωντας του μπόλικη αεροβική..

    Yarous κ εγω π εχω ακριβώς εκεί π είπες λοίπος το τρέξιμο μ κάνει πολλή δουλειά, κατα κάποιο τρόπο εδώ θέλει κόπο χωρις ιδιαίτερο τρόπο!
    πολύ τρέξιμο, πολυς ιδρώτας να χυθεί αυτό μ κάνει δουλειά εμένα,
    ήδη κάνω τρέξιμο πάνω απο 2 ώρες τη βδομάδα κ κάνοντας σχετικά καλή διατροφή υπάρχουν αποτελέσματα και νι΄΄ωθω πολυ καλύτερα απο πριν το σώμα μου.

    Πλέον το μονο π μ μένει ειναι να κανω και τις ασκήσεις χωρίς βάρη π πρότεινε ο λεω κ ίσως αισθάνομαι ακόμα καλύτερα

    Πάντως χωρίς τρέξιμο εμένα δε μ φεύγουν κιλά.

  27. #27
    New Member
    Join Date
    22-01-06
    Location
    Μαρούσι, Αττική
    Posts
    30

    Default

    Νομίζω είναι κάπως δύσκολο να βάζεις μυική μάζα κ παράλληλα να καίς λίπος. Γιαυτό άλλωστε υπάρχουν κ οι γνωστές φάσεις (όγκου κ γράμμωσης).
    Πιστεύω ότι με ένα καλό προγραμμα εκγύμνασης (ΚΑΙ με βάρη ΚΑΙ αερόβιο)
    κ με μια διατροφή γράμμωσης κατα Μέγα Brawny θα δείς ακόμα καλυτερα απότελέσματα... Εγώ τουλάχιστον όταν άρχισα να προσέχω πολύ το φαί μου ... απορούσα κ γώ με τα νούμερα της λιπομέτρησης κ τα αποτελέσματα εννοειται....
    Καλή συνέχεια να χουμε... [:-propeller]
    An honest man is always a child...

  28. #28
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    δε θα χασεις ντε και καλα μυικη μαζα. Εξαρταται απο το τι προπονηση θα κανεις και απο τη διατροφη σου. Απλα δεν γινεται να βαζεις μαζα και να γραμμωνεις μαζι. Γινεται σε ενα βαθμο, αλλα ξεφευγει απ το κλασσικο στιλ του κυκλου "ογκος-γραμμωση".
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  29. #29
    New Member
    Join Date
    07-04-13
    Location
    Κατερινη
    Posts
    56

    Default

    το ιδιο προβλημα φιλος και να φανταστεις επαιζα 11 χρονια μπασκετ .. αλλα εβαλα κιλα οταν σταματησα...τωρα εχασα 10 κιλα ειμαι στα 81 με 1.82 αλλα εξακολουθω να εχω αρκετο λιπος κυριος στα ποδια αλλα στη κιλια μ τ καιρο εφυγε σχεδον...υπομονη θελει :) dont worry !!! καλη συναιχεια . απλα αεροβια 5 φορες την ευδομαδα πρωι παντα πολλα υγρα ,φρουτα λαχανικα κ πρασινο τσαι μ λεμονι ,καθολου γλυκα !! ( προσωπικα 1 κουταλια μελλι τ ημερα ) και θα εισαι σουπερ !!!
    Last edited by Bill Firewind; 08-04-13 at 14:50.

  30. #30
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    bill τωρα θα εχει κατεβει σε αγωνες!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •