Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 28 of 28
  1. #1
    Pumping Iron lazaross's Avatar
    Join Date
    09-02-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    675

    Default Μπανανα/Δεξτροζη μετα την προπονηση σε περιοδο....

    ...γραμμωσης; Ειναι σωστο αυτο; Εγω που ενδιαφερομαι για γραμμωση θα πρεπει πριν και μετα την προπονηση να εχω στα γευματα μου υδατανθρακες (πολλους,λιγους) ή να μην εχω καθολους; Επισης να παιρνω whey που δεν εχει καθολου υδατανθρακα; Τα 1,2 γραμμαρια υδατανθρακα και 1 λιπους πειραζουν;

    Δεν θα παω ουτε σε αγωνες, ουτε σε τιποτα παρομοιο, απλα θα ηθελα να γραμμωσω χωρις να κανω βλακειες και με τον σωστο τροπο. Ρωταω γιατι ολοι λενε μετα την προπονηση πρωτεινη + υδατανθρακας για να απορροφαται καλυτερα η πρωτεινη. Ισχυει ομως και για περιοδο γραμμωσης;

    Και ενταξει πριν την προπονηση λιγα γραμμαρια υδατανθρακα δε βλαπτουν, καθως θα σου δωσουν και λιγη ενεργεια για να βγαλεις περα το προγραμμα χωρις προβληματα. Αλλα τι γινεται μετα την προπονηση;

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    25-04-07
    Posts
    369

    Default

    Ακόμα και σε περίοδο γράμμωσης τους υδατάνθρακες δεν τους κόβεις τελείως!!!!Απλά τους μειώνεις σε σχέση με την περίοδο όγκου. Επίσης προσθέτεις αρκετή αερόβια μέσα στην εβδομάδα και είσαι jet.

  3. #3
    Pumping Iron
    Join Date
    25-04-07
    Posts
    369

    Default

    Ακόμα και σε περίοδο γράμμωσης τους υδατάνθρακες δεν τους κόβεις τελείως!!!!Απλά τους μειώνεις σε σχέση με την περίοδο όγκου. Επίσης προσθέτεις αρκετή αερόβια μέσα στην εβδομάδα και είσαι jet.

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    09-06-05
    Location
    ioannina, GREECE, Greece.
    Posts
    413

    Default

    αφου θες να γραμμωσεις προτιμησε φαγητο μετα την προπονηση:),δν χρειαζεσε ορο γαλακτος και δεξτροζη!
    It was character that got us out of bed, commitment that moved us into action, and discipline that enabled us to follow through

  5. #5
    Pumping Iron
    Join Date
    09-06-05
    Location
    ioannina, GREECE, Greece.
    Posts
    413

    Default

    αφου θες να γραμμωσεις προτιμησε φαγητο μετα την προπονηση:),δν χρειαζεσε ορο γαλακτος και δεξτροζη!
    It was character that got us out of bed, commitment that moved us into action, and discipline that enabled us to follow through

  6. #6

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Κατά τη δική μου άποψη, η μεταπροπονητική διατροφή δεν πρέπει να αλλάζει είτε κάνεις όγκο, είτε γράμμωση. Και αυτό διότι χρειάζεσαι όλη την ενέργεια και αναπλήρωση των μυών που μπορείς να πάρεις από τη στιγμή που γενικά η δίαιτα είναι υποθερμιδική.

  7. #7

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Κατά τη δική μου άποψη, η μεταπροπονητική διατροφή δεν πρέπει να αλλάζει είτε κάνεις όγκο, είτε γράμμωση. Και αυτό διότι χρειάζεσαι όλη την ενέργεια και αναπλήρωση των μυών που μπορείς να πάρεις από τη στιγμή που γενικά η δίαιτα είναι υποθερμιδική.

  8. #8
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-08
    Location
    .
    Posts
    171

    Default

    Ο moderator GRF μιλησε....Νομιζω οτι σε δυο γραμμες σου εδωσετην απαντηση[:-thumbu][:-thumbu]

  9. #9
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-08
    Location
    .
    Posts
    171

    Default

    Ο moderator GRF μιλησε....Νομιζω οτι σε δυο γραμμες σου εδωσετην απαντηση[:-thumbu][:-thumbu]

  10. #10

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by GRF

    Κατά τη δική μου άποψη, η μεταπροπονητική διατροφή δεν πρέπει να αλλάζει είτε κάνεις όγκο, είτε γράμμωση. Και αυτό διότι χρειάζεσαι όλη την ενέργεια και αναπλήρωση των μυών που μπορείς να πάρεις από τη στιγμή που γενικά η δίαιτα είναι υποθερμιδική.
    </blockquote id=quote>

    +1000 [:-thumbu]

  11. #11

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by GRF

    Κατά τη δική μου άποψη, η μεταπροπονητική διατροφή δεν πρέπει να αλλάζει είτε κάνεις όγκο, είτε γράμμωση. Και αυτό διότι χρειάζεσαι όλη την ενέργεια και αναπλήρωση των μυών που μπορείς να πάρεις από τη στιγμή που γενικά η δίαιτα είναι υποθερμιδική.
    </blockquote id=quote>

    +1000 [:-thumbu]

  12. #12
    Pumping Iron
    Join Date
    09-06-05
    Location
    ioannina, GREECE, Greece.
    Posts
    413

    Default

    η επιστημη σηκωνει τα χερια ψηλα \ο/
    It was character that got us out of bed, commitment that moved us into action, and discipline that enabled us to follow through

  13. #13
    Pumping Iron
    Join Date
    09-06-05
    Location
    ioannina, GREECE, Greece.
    Posts
    413

    Default

    η επιστημη σηκωνει τα χερια ψηλα \ο/
    It was character that got us out of bed, commitment that moved us into action, and discipline that enabled us to follow through

  14. #14
    Pumping Iron
    Join Date
    30-04-06
    Location
    .
    Posts
    513

    Default

    Ακομα και αν φτασεις σε σημειο να μην τρως καθολου υδατανθρακες ολη την μερα(εγω φτανω σε αυτο το σημειο κατα το τελος της γραμμωσης)Θα εχεις παντα μια σεβαστη ποσοτητα στο μεταπροπονητικο γευμα,η κυρια αλλαγη που μπορεις να κανεις ειναι στην ποιοτητα τους...αντι για whey+μπανανα+δεξτροζη βαλε κοτοπουλο+πατατα!Η αλλαγη ποιοτητας ειναι περισσοτερο για την κατακρατηση υγρων βεβαια και ειναι λεπτομερεια...αλλα και ψυχολογικα δεν θα μπορουσα να ειμαι σε υποθερμιδικη διατροφη...με συγκεκριμενους επιλογες τροφων και να τρωω δεξτροζη μετα την προπονηση ακομα και αν ειναι θεμιτο δεν μου παει!(καταπληκτικο επιχειρημα το ξερω!)

  15. #15
    Pumping Iron
    Join Date
    30-04-06
    Location
    .
    Posts
    513

    Default

    Ακομα και αν φτασεις σε σημειο να μην τρως καθολου υδατανθρακες ολη την μερα(εγω φτανω σε αυτο το σημειο κατα το τελος της γραμμωσης)Θα εχεις παντα μια σεβαστη ποσοτητα στο μεταπροπονητικο γευμα,η κυρια αλλαγη που μπορεις να κανεις ειναι στην ποιοτητα τους...αντι για whey+μπανανα+δεξτροζη βαλε κοτοπουλο+πατατα!Η αλλαγη ποιοτητας ειναι περισσοτερο για την κατακρατηση υγρων βεβαια και ειναι λεπτομερεια...αλλα και ψυχολογικα δεν θα μπορουσα να ειμαι σε υποθερμιδικη διατροφη...με συγκεκριμενους επιλογες τροφων και να τρωω δεξτροζη μετα την προπονηση ακομα και αν ειναι θεμιτο δεν μου παει!(καταπληκτικο επιχειρημα το ξερω!)

  16. #16

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Επειδή στη γράμμωση μειώνονται οι ποσότητες και οι επιλογές των τροφών, μειώνεται και η λήψη βιταμινών και μετάλλων τα οποία συνοδεύουν τις τροφές που αποκλείουμε, οπότε πολλές φορές είναι χρήσιμο να προτιμάμε να λαμβάνουμε τον υδατάνθρακα από πηγές που περιέχουν και άλλα χρήσιμα συστατικά (βιταμίνες, μέταλλα) όπως π.χ.η πατάτα που είπε ο bigben, και όχι από σκέτη δεξτρόζη η οποία δεν περιέχει τίποτα άλλο πέρα από υδατάνθρακα.

  17. #17

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Επειδή στη γράμμωση μειώνονται οι ποσότητες και οι επιλογές των τροφών, μειώνεται και η λήψη βιταμινών και μετάλλων τα οποία συνοδεύουν τις τροφές που αποκλείουμε, οπότε πολλές φορές είναι χρήσιμο να προτιμάμε να λαμβάνουμε τον υδατάνθρακα από πηγές που περιέχουν και άλλα χρήσιμα συστατικά (βιταμίνες, μέταλλα) όπως π.χ.η πατάτα που είπε ο bigben, και όχι από σκέτη δεξτρόζη η οποία δεν περιέχει τίποτα άλλο πέρα από υδατάνθρακα.

  18. #18

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    Θα επιμείνω στον συνδυασμό (αρκετά έως πολύ) ώριμης μπανάνας + κάποια γρ δεξτρόζη για δυό λόγους

    1) Μαζί με μπανάνα και τούς απλούς υδατάνθρακες της , υπάρχει μπολικο κάλιο , βιταμίνη C και χρησιμότατα πρε-βιοτικά (που έχουν ελάχιστα φρούτα με πρώτο τήν μπανάνα (είναι αυτά τα χρησιμα που ανέφερε και ο Γιάννης GRF )

    2) Για το επίσης ΧΡΗΣΙΜΟΤΑΤΟ spike της ινσουλίνης μετά απο προπόνηση , διότι τήν γρήγορη ανάρρωση τήν θέλουμε οσο ποτέ

    Ο μόνος ισως καιρός που θα έκοβα εντελώς απλούς και δεξτρόζες - φρουκτόζες κλπ είναι στο τελευταίο στάδιο προτετοιμασίας αγώνων και δεί , στήν αφυδατανθράκωση

  19. #19

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    Θα επιμείνω στον συνδυασμό (αρκετά έως πολύ) ώριμης μπανάνας + κάποια γρ δεξτρόζη για δυό λόγους

    1) Μαζί με μπανάνα και τούς απλούς υδατάνθρακες της , υπάρχει μπολικο κάλιο , βιταμίνη C και χρησιμότατα πρε-βιοτικά (που έχουν ελάχιστα φρούτα με πρώτο τήν μπανάνα (είναι αυτά τα χρησιμα που ανέφερε και ο Γιάννης GRF )

    2) Για το επίσης ΧΡΗΣΙΜΟΤΑΤΟ spike της ινσουλίνης μετά απο προπόνηση , διότι τήν γρήγορη ανάρρωση τήν θέλουμε οσο ποτέ

    Ο μόνος ισως καιρός που θα έκοβα εντελώς απλούς και δεξτρόζες - φρουκτόζες κλπ είναι στο τελευταίο στάδιο προτετοιμασίας αγώνων και δεί , στήν αφυδατανθράκωση

  20. #20
    Pumping Iron lazaross's Avatar
    Join Date
    09-02-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    675

    Default

    Αν τρωω μια μπανανα, ποση δεξτροζη ( το εχω σε μορφη σιροπιου ) χρειαζομαι; Η μια μετρια μπανανα ποσους υδατανθρακες εχει;

    Επισης επειδη ενδιαφερομαι να γραμμωσω αρκετα γρηγορα, μηπως να σταματησω και την whey για μετα την προπονηση, επειδη περιεχει λακτοζη και γενικα προερχεται απο το γαλα, το οποιο σε θολωνει;

  21. #21
    New Bodybuilder
    Join Date
    23-03-08
    Location
    .
    Posts
    4

    Default

    πιστεβω πως θα ηταν λαθος να κοψεις εντελως τον υδατανθρακα μετα απο την προπονηση χρειαζεσαι αναρωση που παιζει περιπου το 10% στην συνολικη γυμναστικη..την δεχτροζη νομιζω καλυτερα σε σκονη και οχι σε ορο(σιροπι) για να ειναι 100%υδατανθρακας..τωρα μπορεις να το μειωσεις για παραδειγμα στον ογκο παιρνεις περιπου 0,5-ο,7 γρ ανα κιλου,αν παιρνεις 50 σε ογκο το μειωνεις στο μισο και εισαι οκ.φυσικα αν παιρνεις δεξτροζη δεν υπαρχει λογος να παιρνεις και απο την μπανανα και περιορισε τα φρουτα αν τρως στην γραμμωση.και μην κοψεις την whey μην αγχωνεσαι για το τιποτα η διαφορα κυριως ειναι στην ποσοτητα των τροφων+οτι πρεπει ν τρως περισσοτερη πρωτεινη και φυσικα πολυ τρεξιμο και γενικα αεροβια για γραμμωση.μην ξεχνας οτι να γραμμωσεις δεν σημαινει οτι θα χασεις τους μυες σου,παλι μυες θα χτιζεις απλα δεν θα περνεις ογκο

  22. #22
    Pumping Iron lazaross's Avatar
    Join Date
    09-02-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    675

    Default

    Η γλυκοζη σε σιροπι του super market εχει και λιπος δλδ; Ειναι προτιμοτερο να μην βαζω καθολου δεξτροζη σε σιροπι και να τρωω μονο την μπανανα;

  23. #23

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by lazaross

    Η γλυκοζη σε σιροπι του super market εχει και λιπος δλδ; Ειναι προτιμοτερο να μην βαζω καθολου δεξτροζη σε σιροπι και να τρωω μονο την μπανανα;
    </blockquote id=quote>

    Αυτό που ενοούσε ο adolfos είναι ότι το σιρόπι γλυκόζης είναι 80% γλυκόζη και 20% νερό (όχι λίπος). Σου βγαίνει πολύ πιο ακριβό από τη σκόνη γλυκόζης.

  24. #24
    New Bodybuilder
    Join Date
    23-03-08
    Location
    .
    Posts
    4

    Default

    ναι ακριβως αυτο εννοω και θα σου ειναι και ευκολοτερο με την σκονη...μετα το γυμναστηριο κατευθιαν ενα sheiker μαζι με κρεατινη η πρωτεινη ειναι κορυφη.....μπορεις να το παρεις απο τα φαρμακεια 5$ το κιλο παε
    ι οποτε θα την βγαλεις και φθηνα.....και η δεχτροζη εχει 70%καλυτερα αποτελεσματα απ'οτι η μπανανα η τουλαχιστον ετσι λενε οι ερευνες....

  25. #25
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Αθήνα, Αττική, Greece.
    Posts
    438

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by MATZ

    Θα επιμείνω στον συνδυασμό (αρκετά έως πολύ) ώριμης μπανάνας + κάποια γρ δεξτρόζη για δυό λόγους

    1) Μαζί με μπανάνα και τούς απλούς υδατάνθρακες της , υπάρχει μπολικο κάλιο , βιταμίνη C και χρησιμότατα πρε-βιοτικά (που έχουν ελάχιστα φρούτα με πρώτο τήν μπανάνα (είναι αυτά τα χρησιμα που ανέφερε και ο Γιάννης GRF )

    2) Για το επίσης ΧΡΗΣΙΜΟΤΑΤΟ spike της ινσουλίνης μετά απο προπόνηση , διότι τήν γρήγορη ανάρρωση τήν θέλουμε οσο ποτέ

    Ο μόνος ισως καιρός που θα έκοβα εντελώς απλούς και δεξτρόζες - φρουκτόζες κλπ είναι στο τελευταίο στάδιο προτετοιμασίας αγώνων και δεί , στήν αφυδατανθράκωση

    </blockquote id=quote>



    +1

    γράφεις Μανωλαρα
    no PAIN no GAIN

  26. #26
    Pumping Iron lazaross's Avatar
    Join Date
    09-02-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    675

    Default

    Το προβλημα ειναι οτι σε οσα φαρμακεια εχω παει μεχρι στιγμης δεν εχουν δεξτροζη!!

  27. #27
    Pumping Iron
    Join Date
    05-04-08
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    247

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by lazaross

    Το προβλημα ειναι οτι σε οσα φαρμακεια εχω παει μεχρι στιγμης δεν εχουν δεξτροζη!!
    </blockquote id=quote>

    Αν εισαι απο Θεσσαλονικη, πες μου να σου πω απο που να προμηθευτεις δεξτροζη με 3ευρω/κιλο
    32 - 1.85 cm

    " , !"

  28. #28
    Pumping Iron lazaross's Avatar
    Join Date
    09-02-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    675

    Default

    #929;#959;#948;#959; #949;#953;#956;#945;#953; #945;#965;#964;#951; #964;#951; #963;#964;#953;#947;#956;#951;.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •