Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    New Member
    Join Date
    26-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    8

    Default Καταραμένες Αλλεργίες!

    καλησπερα φιλοι μου,

    ΥΠΟΦΕΡΩ

    ο λογος ειναι οι αλλεργιες της παλιοανοιξης. Ματια κοκκινα, μυτη σαν βρυση, ασθμα και βηχας. Εχω διαβασει οτιδηποτε υπαρχει στα ελληνικα για τις αλλεργιες στο ιντερνετ και τα εχω σχεδον ολα σε τεραστιο βαθμο. Με επηρεαζει σε οτιδηποτε κανω στην καθημερινη μου ζωη. Δουλεια, διαβασμα, βολτα, καφε, τα παντα. Ευτυχως οταν εχω προπονηση η οταν κανω τα βαρη μου υποχωρουν ολα τα συμπτωματα εκτος του βηχα. Παιρνω ενα αεριους καθε πρωι αλλα ειλικρινα πιστευω οτι και να μην το παρω δεν θα δω διαφορα. Επισης καθε 8 ωρες παιρνω τις εισπνοες μου με το aerolin που ειναι το πιο συνηθισμενο για μενα που εχω ασθμα απο μικρος.

    Θελω να μου πειτε σε αναλογη κατασταση τι σας κανει να νιωθετε καλυτερα και να υποχωρουν το συναχι και τα κοκκινα ματια.
    Δεν θελω να παρω αλλα φαρμακα. Δεν θελω κορτιζονη. Δεν θελω ειδικα σπρει για τη μυτη. Δεν θελω να παω σε αλλεργιολογο.
    Θα αναγκαστω να παω καποια στιγμη αλλα για την ωρα προσπαθω να το αντιμετωπισω φυσικα.

  2. #2
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by zervinho View Post
    καλησπερα φιλοι μου,

    ΥΠΟΦΕΡΩ

    ο λογος ειναι οι αλλεργιες της παλιοανοιξης. Ματια κοκκινα, μυτη σαν βρυση, ασθμα και βηχας. Εχω διαβασει οτιδηποτε υπαρχει στα ελληνικα για τις αλλεργιες στο ιντερνετ και τα εχω σχεδον ολα σε τεραστιο βαθμο. Με επηρεαζει σε οτιδηποτε κανω στην καθημερινη μου ζωη. Δουλεια, διαβασμα, βολτα, καφε, τα παντα. Ευτυχως οταν εχω προπονηση η οταν κανω τα βαρη μου υποχωρουν ολα τα συμπτωματα εκτος του βηχα. Παιρνω ενα αεριους καθε πρωι αλλα ειλικρινα πιστευω οτι και να μην το παρω δεν θα δω διαφορα. Επισης καθε 8 ωρες παιρνω τις εισπνοες μου με το aerolin που ειναι το πιο συνηθισμενο για μενα που εχω ασθμα απο μικρος.

    Θελω να μου πειτε σε αναλογη κατασταση τι σας κανει να νιωθετε καλυτερα και να υποχωρουν το συναχι και τα κοκκινα ματια.
    Δεν θελω να παρω αλλα φαρμακα. Δεν θελω κορτιζονη. Δεν θελω ειδικα σπρει για τη μυτη. Δεν θελω να παω σε αλλεργιολογο.
    Θα αναγκαστω να παω καποια στιγμη αλλα για την ωρα προσπαθω να το αντιμετωπισω φυσικα.
    Φιλε μου εχω ιδιο θεμα βεβαια τωρα πια οχι σε βαθμο που το ειχα παλιοτερα οπως το εχεις εσυ τωρα.. Εμενα αυτο που παρατηρησα οτι με βοηθαει καλυτερα ειναι το xozal..αλλα δεν το παιρνω οπως καποιοι που παιρνουν προληπτικα καθε μερα απλα για να μην εχουν κλπ..ουτε συχνα..σπανια μια στο τοσο μονο αν με πιασει υπερβολικα εντονα θα παρω. Αλλα εφοσον εχεις τετοιο θεμα σε σημειο να ειναι ενοχλητικο γιατι να μην πας σε αλλεργιολογο; θα κανεις τη ζωη σου πιο ευκολη
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  3. #3
    New Member
    Join Date
    26-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    8

    Default

    το xozal ειναι σαν το ζιρτεκ σε οτι αφορα τις παρενεργειες? υπνηλια κλπ.
    εγω αναγκαστικα παιρνω καθε μερα γιατι καθε μερα εχω προβλημα. μακαρι να με αφηνε εστω και για μια μερα τη βδομαδα. το κεφαλι μου γινεται καζανι παο το φταρνισμα και το ρουφηγμα της μυτης.
    σε οτι αφορα τους αλλεργιολογους πιστευω οτι δεν ειναι σοβαρη ειδικοτητα απο τη στιγμη που πας και σου γραφει φαρμακα μεχρι να πετυχεις εναν συνδιασμο ο οποιος θα σε ανακουφιζει. ετσι μπορει να το κανει ο οποιοσδηποτε γνωριζει απο φαρμακα κλπ οπως ο φαρμακοποιος. προτιμω να παω σε πνευμονολογο που ειναι παρεμφερες.
    υστερα απο 3-4 χρονια που δεν βλεπω προκοπη σε οτι εχω δοκιμασει με βλεπω να καταφευγω σε αυτη τη λυση.

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    12-10-09
    Posts
    648

    Default

    Πλύσεις με αλατόνερο η έστω φυσιολογικό ορό

  5. #5
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by zervinho View Post
    το xozal ειναι σαν το ζιρτεκ σε οτι αφορα τις παρενεργειες? υπνηλια κλπ.
    εγω αναγκαστικα παιρνω καθε μερα γιατι καθε μερα εχω προβλημα. μακαρι να με αφηνε εστω και για μια μερα τη βδομαδα. το κεφαλι μου γινεται καζανι παο το φταρνισμα και το ρουφηγμα της μυτης.
    σε οτι αφορα τους αλλεργιολογους πιστευω οτι δεν ειναι σοβαρη ειδικοτητα απο τη στιγμη που πας και σου γραφει φαρμακα μεχρι να πετυχεις εναν συνδιασμο ο οποιος θα σε ανακουφιζει. ετσι μπορει να το κανει ο οποιοσδηποτε γνωριζει απο φαρμακα κλπ οπως ο φαρμακοποιος. προτιμω να παω σε πνευμονολογο που ειναι παρεμφερες.
    υστερα απο 3-4 χρονια που δεν βλεπω προκοπη σε οτι εχω δοκιμασει με βλεπω να καταφευγω σε αυτη τη λυση.
    Κοιταξε και για ρινικο διαφραγμα..πολλες φορες ειναι αιτια..ρωτα ορυλα αυτος ειναι ο ειδικος σε αυτο στο ρινικο διαφραγμα
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Πήγαινε στο γιατρό να ξέρεις πως να το αντιμετωπίσεις σωστά και μην κάνεις πειράματα με φάρμακα. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

  7. #7
    Advanced Bodybuilder jesueah's Avatar
    Join Date
    09-05-14
    Location
    Αθήνα
    Posts
    734

    Default

    Μια λυση ειναι να πας να δοκιμασεις σε γιατρο τα πιο κοινα αλλεργιογονα πανω σου(σου κανει διαφορες ενεσουλες και βλεπει ποιο σε πειραζει), πολυ ακριβο βεβαια. Αλλιως δοκιμασε livostin σπρευ για τη μυτη και κολυριο,εγω αυτα παιρνω με εχουν βοηθησει!
    Being negative and lazy is a disease that leads to pain,hardship,depression,poor health and failure.
    Be proactive and give a damn to achieve success!

    P.H.


    Some days it's not about health or good looking... It's just therapy!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Eξετάσεις για ηπατίτιδα- έλειψη ενζύμων-αλλεργίες;
    By Thegravijia in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 29-12-08, 08:24

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •