Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Pumping Iron
    Join Date
    07-02-08
    Location
    South Sandwich Islands.
    Posts
    561

    Default Περί Μεταβολισμού...

    εχω μερικες αποριες περι μεταβολισμου...

    ο γιατρος μου οχι τωρα αλλα απο παντα (οσο καιρο δηλ. ασχολουμαι με αθλητισμο κ.λ.π) λεει οτι εχω πολυ ισχυρο-υπερβολικα γρηγορο μεταβολισμο αλλα αυτο δεν με βοηθαει χρειαζομαι 1 γρηγορη και πληρης πληροφορηση στο τι εννοει με αυτο που λεει συνεχεια..δηλ. ο,τι καταναλωνω το αποβαλλω στα πολυ fast?

    εχω τρελαθει δεν μπορω να βαλω κιλα με την καμια και με τιποτα...
    [:-timebm][:-timebm][:-timebm]

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    12-07-05
    Location
    Of The Art, Greece.
    Posts
    2,173

    Default

    απλα οτι τρως το καιες... (μετατρεπεται σε ενεργεια για τον οργανισμο σου) και ετσι δεν μπορεις να παρεις κιλα.

    Η λυση ειναι μια και δεν υπαρχει αλλη καμοια! φαι...

  3. #3
    Pumping Iron
    Join Date
    04-11-07
    Location
    thessaloniki, thessaloniki, Greece.
    Posts
    449

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by whiz

    απλα οτι τρως το καιες... (μετατρεπεται σε ενεργεια για τον οργανισμο σου) και ετσι δεν μπορεις να παρεις κιλα.

    Η λυση ειναι μια και δεν υπαρχει αλλη καμοια! φαι...
    </blockquote id=quote>
    +100000

  4. #4
    Pumping Iron Arnoldone's Avatar
    Join Date
    31-03-08
    Location
    Behind You
    Posts
    439

    Default

    ...Ισως μπορεσω να σε βοηθησω....Πριν 2,5 χρονια ζυγιζα 59κιλα και εφτανα με τη παραμικρη προσπαθεια σε σημειο εξαντλησης με απλα λογια ΚΑΤΑΒΟΛΙΣΜΟ εντονο!!Τωρα ζυγιζω 72κιλα μειωνοντας το σωμ.λιπος και αυξανωντας το μυικο ογκο κατα πολύ! χωρις χρηση στεροϊδων(πχ κανω μια επανάληψη το βαρος μου χ2 δηλ 140κιλα στο παγκο) ...ΠΩΣ?
    Ας ξεκινησουμε απ την αρχη:Πριν ξεκινήσω BB δεν έβαζα γρ μαλιστα ηθελα να ξεκινησω ΒΒ για να τρωω και το βραδυ γιατι συνήθως δεν είχα όρεξη για παραπάνω απο ενα με δυο μικρα γευματα τη μερα.Υπήρχαν φορες που νομιζα οτι ειχα κατι σοβαρο (καρδια ή κατι άλλο)και το αφηνα έτσι γιατι φοβομουν μεχρι που ελαβα μια τηλεφ. προσκληση απο ένα κεντρο αδυνατισματος, για δωρεαν μελετη του μεταβολισμου μου , εκλεισα ραντεβου λοιπον και πηγα:εκεί μετά απο μετρησεις με κοιταξαν παραξενα και με ρωτησαν 'εσας ποιος σας εστειλε εδω' με απορεια?Ολες οι μετρησεις ήταν τελειες και δε μπορουσαν να βρουν κατι ώστε να μου πλασαρουν καποιο προγραμμα μεχρι που μου είπαν οτι εχουν και γυμανστηριο στο κτηριο τους και οτι μου βρηκαν καποιες ευρειαγγείες στο δερμα του προσωπου μου και οτι θα επρεπε να τις προσεξω.μαλ***ες!Βασει των μετρησεων μου είπαν οτι ο βασικος μεαταβολισμός μου είναι 1950θερμ την ωρα που ειμαι ξαπλωμενος στο καναπε και βλεπω τηλεόραση !Ενθαρρυμένος σαν το λιονταρι που γινεται καλα καταλαβα οτι ήταν ολα στο χερι μου απ αυτο το σημειο και ΄ΜΕΤΑ!!
    Ξεκινώντας παλι το γυμναστηρι αρχισα να διαβαζω να συζηταω να μαθαινω να παρατηρω ποιες ασκησεις μου ταιριαζουν καλυτερα με υπομονη και επιμονη να είμαι απ τους λιγους που να πηγαινω συστηματικα στη προπονηση ακομα και σε αργείες να ειμαι μονος μου αναμεσα στα μηχανήματα ...Στις αρχες λοιπον για να βαλω κιλα ξεκινησα με cell teck και super infinti 3000 και τεραστιες ομελετες (προσωπικα το αυγο με πιανει πολυ καλα)και αγορασα μια ζυγαρια καλη επώνιμη, και πραγματοποιούσα 3 φορες τη μερα μετρήσεις.Αγορασα ενα βιλβιο το θερμιδομετρητη του Ελληνικου super market και έμαθα για τις τροφες που πρεπει να τρωνε οι ΒΒ.Συνδιασμό όλου αυτου του πακετου και πειραματειζόμενος με διαφορετικες πρωτεϊνες κρεατινες υδατανθρακες γλουταμινες (ποτε ομως στεροεϊδή),μάλιστα τωρα ξεκινησα γυρη ανθεων σπυρουλινα και λιγα βιολογικά και βλέπω πως έχουν αποτελεσμα μαλιστα διαβαζω και σχετικα μ αυτα (τα φυσικά συμπληρωματα που σε λιγο έτσι που πάμε θα εξαληφθουν )άρχισα να βλεπω το βαρος μου να ανεβαινει λιγο λιγο μεχρι και σήμερα που κανω πραγματα απαιτητικα (ορειβασια αναρριχηση NO PROBLEMO!!)Τελειωνοντας και ελπιζω να μην εγινα κουραστικος Ακομα μαθαινω και θα συνεχισω..Θεωρω οτι ειμαι ακομα στο μηδεν και τωρα ξεκιναω ...Στοχος να φτασω τα 95 συμμετρικα μυικα με οσο το δυνατο χαμηλωτερο σωματικο λιπος. Ελπίζω να διαφώτισα λιγο την αναζητηση σου με τις μικρές γνωσεις μου και την πρωσωπική μου εμπειρία ...
    I m not a human being , I can t understand human behavior , I have a target now to change a Future humans can t do themselves!
    It's Up to You, Get a Better Life..from Now and On ...The Changing Begins NOW not later...!!!

  5. #5
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    12-07-05
    Location
    Of The Art, Greece.
    Posts
    2,173

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by DusWS

    αλλα με ριχνει λιγο το γεγονος οτι εκει που ειχα 78κιλα καλοστημενα και χωρις σχεδον λιπος μετα απο κοπιαστικη και χρονια προσπαθεια μεσα σε 1 βδομαδα ιωσης εχασα σχεδον 10κιλα...</blockquote id=quote>

    τα κιλα μην τα κοιτας στην ζυγαρια.. να τα βλεπεις απο τον καθρεπτη σου! [:-bouncy]

    καλη τυχη και συνεχισε δυνατα..

  6. #6
    New Bodybuilder
    Join Date
    02-05-07
    Location
    Athens.
    Posts
    0

    Default

    Με λίγα λόγια...θες ένα πιο αργό μεταβολισμό???Μην ακούω τέτοια!!!Κατ'αρχήν αυτό που λες με το όχι λιπαρό φαγητό,δεν ξέρω σε τι έκταση το εννοείς,αλλά έχε υπόψη σου ότι τα λιπαρά είναι αναπόσπαστο κομμάτι της διατροφής.Επίσης αυξάνουν κατά πολύ τις θερμίδες που προσλαμβάνεις.Πόσες θερμίδες την ημέρα καταναλώνεις?Πόσταρε το τι τρως.Αν έχεις τόσο καλό μεταβολισμό όσο λες (γιατί πιστεύω ότι δεν τρως αρκετά)δεν χρειάζεται να είναι συνεχώς τέλεια η διατροφή σου,αυτό θα σε βοηθήσει και σε άλλα πράγματα (ψυχολογικά κυρίως) αλλά και θα σε κάνει να πάρεις κάποιο βάρος,κατά πάσα πιθανότητα όχι πολύ λίπος(επαναλαμβάνω πάλι,ότι σου απαντάω με τα δεδομένα που έχω).Είναι όντως πολύ μεγάλη η απώλεια 10 κιλών σε μια βδομάδα,αλλά αυτά τα κιλά θα επανέλθουν πιο γρήγορα απ'ότι νομίζεις.Επειδή πάντως σε βλέπω ότι ψάχνεσαι κι αλλιώς,έχε υπόψη σου,ότι πέρα απ'το ότι είναι έγκλημα κάποια τέτοια κίνηση χωρίς τις απαραίτητες γνώσεις (δεν μπορείς να στηρίζεσαι στους άλλους,πες ρε παιδί μου το πιο απλό,ότι κάτι ξεκινάς και μετά τσαντίζονται ορισμένοι μαζί σου και δε σου απαντάνε,ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΤΑ???)αλλά και χωρίς ΠΟΛΥ φαγητό τα αποτελέσματα θα είναι πενιχρά και πρόσκαιρα (αν υπάρχουν καθόλου).


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •