Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 42
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-07-07
    Location
    .
    Posts
    8

    Default Διατροφή Παχύσαρκου

    Παρακολουθώ το φόρουμ κάμποσο καιρό και με λίγη βοήθεια έφτιαξα το πρόγραμμα μου το οποίο όμως δεν έχω αρχίσει ακόμη. Είμαι 150 κιλά 1.75 ύψος, 18 ετών. Τραγική κατάσταση όπως βλέπετε όμως εδώ και καιρό έχω μειώσει τα φαστ φουντ(α ρε ντιλίβερι τι μας κάνατε), τα 'χω κόψει σχεδόν όλα και απλά τρώω και πάλι πολλά απλά όχι όλα λίπη και έχουν φύγει ήδη 5 κιλά.

    Λοιπόν το πρόγραμμα είναι το εξής και θέλω να μου πείτε την γνώμη σας αν είναι σωστό για χάσιμο λίπους και διατήρηση-αύξηση μυϊκού ιστού όσο το δυνατόν σωστότερα.

    [9:00]
    1 κούπα γάλα 1%
    30 γρ. κουάκερ

    [11:00]
    2 μέτρια αυγά βραστά
    1 κονσέρβα τόνο
    1 φέτα ψωμί μαύρο

    [13:00]
    1 μέτριο κοτόπουλο στήθος
    1 κούπα καστανό ρύζι
    ½ κούπα μανιτάρια κονσέρβα
    ½ κούπα καλαμπόκι κονσέρβα
    ½ κεφάλι μαρούλι

    [16:00]
    2 φέτες γαλοπούλα
    50γρ κότατζ
    1 φέτα ψωμί μαύρο

    [19:00]
    100γρ καπνιστό σολομό
    1 κούπα καστανό ρύζι
    Λαχανικά (βλ. μεσημέρι)

    [21:00]
    1 κούπα μακαρόνια με σάλτσα ντομάτα
    1 κονσέρβα τόνο
    1 κουταλιά ελαιόλαδο
    50γρ κότατζ

    Θερμίδες: 2700
    40% υδατάνθρακες
    40% πρωτεΐνη
    20% λίπος

    Δεν παίρνω συμπληρώματα αν και βιταμίνες μου έχουν συστήσει δεν ασχολήθηκα.
    Με απασχολεί στο πρόγραμμα το τελευταίο γεύμα - μήπως είναι πολύ για το βράδυ γιαυτό και το έβαλα στις 9 εφόσον κοιμάμαι στις 12. Γενικά όμως θέλω να μου πείτε αν βλέπετε κάτι που θέλει συμπλήρωμα - άλλαγμα.

    ?σκηση μόλις άρχισα σιγά σιγά περπάτημα και βάρη. Γενικά περπατάω πολύ λόγο δουλειάς το καλοκαίρι και λόγο σχολής τον χειμώνα αλλά μέχρι τώρα δεν είχα σηκώσει βάρη ποτέ μου.

    Επίσης να πω ότι ένας από τους λόγους που δεν επισκέφθηκα διαιτολόγο είναι ότι ξέρω πολύ καλά τι διατροφές δίνουν - του τύπου 1 φρούτο το θεωρούν 1 γεύμα - 1 γιαούρτι επίσης 1 γεύμα με αποτέλεσμα να χάνεις 20 κιλά και από αυτά τα 10 είναι νερό και τα άλλα 10 μύες. Φυσικά δεν ρίχνω το φταίξιμο σε αυτούς παίρνω 100% ευθύνη εγώ ελέγχω το στόμα μου όμως έτσι δεν γίνεται δουλειά.

    Δεν μιλάω για όλους τους διαιτολόγους, σε αυτούς που έχω πάει(δεν έχει ποικιλία εδώ). Προφανώς θα υπάρχουν και σωστοί οπότε μην το παίρνετε προσωπικά διαιτολόγοι του φόρουμ.

    Ευχαριστώ που διαβάσετε μέχρι εδώ...

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-06-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    1,974

    Default

    Είσαι ωραίος.[:-thumbu]Αν το ξεκινήσεις απο ΑΥΡΙΟ ΠΡΩΙ αυτό θα δεις τρομερά αποτελέσματα σε συνδιασμό με αεροβική άσκηση και βάρη.

    Αυτά που έχω να σημειώσω:

    Πήγαινε σε ένα ενδοκρυνολόγο να δείς τι γίνεται με τον θυροειδή σου.Μήπως χρειάζεται υποστήριξη για αυτό έφτασε σε τέτοια σημεία το βάρος σου.

    Απο το τελευταίο γεύμα σου βγάλε τον υδατάνθρακα.Φτιάξε τη δομή του προγράμματος σου έτσι ώστε στο τελευταίο γεύμα να μην έχεις πάνω απο 350-400 θερμίδες.

    Ξέχνα τα μακαρόνια.Έχουν πάρα πολλές θερμίδες και υψηλό γλυκαιμικό δείκτη (αν μιλάμε για τα άσπρα μακαρόνια).Γενικά θα πρότεινα να μεινεις μακριά απο ζυμαρικά.

    Μου άρεσε ότι το έψαξες και έμεινες μακριά απο διατροφή μεσογειακού τύπου και διαιτολόγους που θα σε βοηθούσανε μεν άτσαλα δε.

    Σου εύχομαι καλή επιτυχία και κράτα μας ενήμερους για τη πρόοδο σου.
    KaKoFoNiX WaS HeRE !!!

  3. #3
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-06-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    1,974

    Default

    Είσαι ωραίος.[:-thumbu]Αν το ξεκινήσεις απο ΑΥΡΙΟ ΠΡΩΙ αυτό θα δεις τρομερά αποτελέσματα σε συνδιασμό με αεροβική άσκηση και βάρη.

    Αυτά που έχω να σημειώσω:

    Πήγαινε σε ένα ενδοκρυνολόγο να δείς τι γίνεται με τον θυροειδή σου.Μήπως χρειάζεται υποστήριξη για αυτό έφτασε σε τέτοια σημεία το βάρος σου.

    Απο το τελευταίο γεύμα σου βγάλε τον υδατάνθρακα.Φτιάξε τη δομή του προγράμματος σου έτσι ώστε στο τελευταίο γεύμα να μην έχεις πάνω απο 350-400 θερμίδες.

    Ξέχνα τα μακαρόνια.Έχουν πάρα πολλές θερμίδες και υψηλό γλυκαιμικό δείκτη (αν μιλάμε για τα άσπρα μακαρόνια).Γενικά θα πρότεινα να μεινεις μακριά απο ζυμαρικά.

    Μου άρεσε ότι το έψαξες και έμεινες μακριά απο διατροφή μεσογειακού τύπου και διαιτολόγους που θα σε βοηθούσανε μεν άτσαλα δε.

    Σου εύχομαι καλή επιτυχία και κράτα μας ενήμερους για τη πρόοδο σου.
    KaKoFoNiX WaS HeRE !!!

  4. #4
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    20-05-05
    Location
    Athens, Ripping..., Greece.
    Posts
    1,841

    Default

    Διατροφή - ?σκηση - Συνέπεια - Υπομονή - Θέληση

    Αυτά τα 5 αν εφαρμόσεις, θα πετύχεις τους στόχους σου 100000000000%. Φαίνεται ότι έχεις διαβάσει το φόρουμ και αυτό δείχνη θέληση! Αν θέλεις φτιάξε κι ένα ημερολόγιο προπονήσεων και διατροφής στο forum (logs)!!

    Keep going! :D

    Edit: Μια διόρθωση στη διατροφή σου: Βγάλε τα μακαρόνια από το βραδινό και βάλτα σε ένα γεύμα που έχεις λίγους υδατάνθρακες. Εγώ θα τα μοίραζα στο 1ο και στο 2ο γεύμα. Στο βραδινό βάλε σαλάτα!

  5. #5
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    20-05-05
    Location
    Athens, Ripping..., Greece.
    Posts
    1,841

    Default

    Διατροφή - ?σκηση - Συνέπεια - Υπομονή - Θέληση

    Αυτά τα 5 αν εφαρμόσεις, θα πετύχεις τους στόχους σου 100000000000%. Φαίνεται ότι έχεις διαβάσει το φόρουμ και αυτό δείχνη θέληση! Αν θέλεις φτιάξε κι ένα ημερολόγιο προπονήσεων και διατροφής στο forum (logs)!!

    Keep going! :D

    Edit: Μια διόρθωση στη διατροφή σου: Βγάλε τα μακαρόνια από το βραδινό και βάλτα σε ένα γεύμα που έχεις λίγους υδατάνθρακες. Εγώ θα τα μοίραζα στο 1ο και στο 2ο γεύμα. Στο βραδινό βάλε σαλάτα!

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-07-07
    Location
    .
    Posts
    8

    Default

    Πως έφτασα 150;
    Ήμουν 70 κιλά 1,70 στις αρχές της δευτέρας λυκείου. Λόγω ηλιθιότητας, διαβάσματος και βαρεμάρας έτρωγα κυριολεκτικά κάθε μέρα ντιλίβερι για μεσημέρι και βράδυ - οι γονείς καμιά φορά μαγείρευαν όμως ήμουν ζωάκι και δεν έτρωγα από αυτά. Σε 2 χρόνια έφτασα τα 130. Είναι εφικτό πίστεψε με προσπάθησε το. Και τον τελευταίο χρόνο(βασικά σχεδόν 19 είμαι τώρα) πήρα ΜΟΝΟ 25 κιλά επειδή περπατούσα παραπάνω αλλά και πάλι φουλ έτοιματζίδικα. Έχω κάνει εξετάσεις για θυρεοειδή και απλά ο γιατρός μου είπε κόψε τα φαστ φουντ γιατί θα πεθάνεις και 'γω τον πίστεψα. Είναι να είσαι επαγγελματίας χαζός άστο μακάρι να έφταιγε ο θυρεοειδής.

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-07-07
    Location
    .
    Posts
    8

    Default

    Πως έφτασα 150;
    Ήμουν 70 κιλά 1,70 στις αρχές της δευτέρας λυκείου. Λόγω ηλιθιότητας, διαβάσματος και βαρεμάρας έτρωγα κυριολεκτικά κάθε μέρα ντιλίβερι για μεσημέρι και βράδυ - οι γονείς καμιά φορά μαγείρευαν όμως ήμουν ζωάκι και δεν έτρωγα από αυτά. Σε 2 χρόνια έφτασα τα 130. Είναι εφικτό πίστεψε με προσπάθησε το. Και τον τελευταίο χρόνο(βασικά σχεδόν 19 είμαι τώρα) πήρα ΜΟΝΟ 25 κιλά επειδή περπατούσα παραπάνω αλλά και πάλι φουλ έτοιματζίδικα. Έχω κάνει εξετάσεις για θυρεοειδή και απλά ο γιατρός μου είπε κόψε τα φαστ φουντ γιατί θα πεθάνεις και 'γω τον πίστεψα. Είναι να είσαι επαγγελματίας χαζός άστο μακάρι να έφταιγε ο θυρεοειδής.

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-08-07
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    80

    Default

    Αν δουλέψεις με όσα είπαν όλα τα παιδιά και αυτά που διάβασες από το φόρουμ θα τα πας μια χαρά.Και εδώ είμαστε και εμείς αν χρειαστείς help.

  9. #9
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-08-07
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    80

    Default

    Αν δουλέψεις με όσα είπαν όλα τα παιδιά και αυτά που διάβασες από το φόρουμ θα τα πας μια χαρά.Και εδώ είμαστε και εμείς αν χρειαστείς help.

  10. #10
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Φίλε μου έχεις πάρει ένα σωστό μονοπάτι. Αν κρατηθείς μακριά απο πειρασμούς (που στην ουσία μόνο κακό κάνουν) ασκηθείς και πειθαρχήσεις θα τα πας πολύ καλά.

    Καλή δύναμη απο μένα στη προσπάθειά σου!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  11. #11
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Φίλε μου έχεις πάρει ένα σωστό μονοπάτι. Αν κρατηθείς μακριά απο πειρασμούς (που στην ουσία μόνο κακό κάνουν) ασκηθείς και πειθαρχήσεις θα τα πας πολύ καλά.

    Καλή δύναμη απο μένα στη προσπάθειά σου!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  12. #12

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    Διαρκεια και επιμονη!!![:-graduate]

  13. #13

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    Διαρκεια και επιμονη!!![:-graduate]

  14. #14

    Join Date
    13-12-04
    Location
    .
    Posts
    637

    Default

    Ρε φίλε πήρες 80 κιλά σε 2 χρόνια..;

  15. #15

    Join Date
    13-12-04
    Location
    .
    Posts
    637

    Default

    Ρε φίλε πήρες 80 κιλά σε 2 χρόνια..;

  16. #16
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-07-07
    Location
    .
    Posts
    8

    Default

    Σε 3 16-19. Είπα είμαι σχεδόν 19(σε λίγες μέρες) αλλά βασικά γράφω 18 τώρα εφόσον δεν έχω μπει ακόμη που κολλάτε;

  17. #17
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-07-07
    Location
    .
    Posts
    8

    Default

    Σε 3 16-19. Είπα είμαι σχεδόν 19(σε λίγες μέρες) αλλά βασικά γράφω 18 τώρα εφόσον δεν έχω μπει ακόμη που κολλάτε;

  18. #18
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-03-05
    Location
    Patra, Greece.
    Posts
    27

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Bloom

    μακάρι να έφταιγε ο θυρεοειδής.
    </blockquote id=quote>

    Μεγάλό λάθος αυτο που λές φίλε μου!!!!
    Δεν ξέρω ακριβώς πόσο μεγάλο είναι το ποσοστό ανθρώπων που πάσχουν απο κάποια δυσλειτουργία του θυρεοειδούς - και είναι πολύ μεγάλο πίστεψέ με - αλλά θα προτιμούσες να έχεις κάποιο "πρόβλημα" υγείας;

    Φάνηκες αρκετά έξυπνος/τυχέρος που κατάλαβες οτι υπάρχει πρόβλημα με το βάρος σου σχετικά νωρίς....
    Σε συνδιασμό με αυτό το Forum θα καταφέρεις απίστευτα πράγματα!!!

    Να έχεις υπόψιν σου οτι θα χρειαστεί ΠΟΛΥ υπομονή και ακόμη περισσότερη προσοχή αλλά τα αποτελέσματα θα είναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ!!!!


    ΥΓ. Όπως θα παρατήρησες έχω λίγα posts και για να μην αναρωτιέσαι οτι το παίζω αλάνθαστος και τι κάθετε και μου γράφει τώρα αυτός ο μ@λ@κ@ς αφού δεν έχει ιδέα πως είναι τα πράγματα και τι του λέω να σου πώ οτι υπήρξα ιδιαίτερα παχύσαρκος και για πολλά περισσότερα χρόνια απο εσένα (1.76cm / 130Kg.) και με πρόβλημα υποθυρεοειδισμού.

    Εύχομαι πραγματικά τα καλύτερα αποτελέσματα αν και θα τα δείς και μόνος σου!!!! :D
    Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift.
    That's why its called the present.

  19. #19
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-03-05
    Location
    Patra, Greece.
    Posts
    27

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Bloom

    μακάρι να έφταιγε ο θυρεοειδής.
    </blockquote id=quote>

    Μεγάλό λάθος αυτο που λές φίλε μου!!!!
    Δεν ξέρω ακριβώς πόσο μεγάλο είναι το ποσοστό ανθρώπων που πάσχουν απο κάποια δυσλειτουργία του θυρεοειδούς - και είναι πολύ μεγάλο πίστεψέ με - αλλά θα προτιμούσες να έχεις κάποιο "πρόβλημα" υγείας;

    Φάνηκες αρκετά έξυπνος/τυχέρος που κατάλαβες οτι υπάρχει πρόβλημα με το βάρος σου σχετικά νωρίς....
    Σε συνδιασμό με αυτό το Forum θα καταφέρεις απίστευτα πράγματα!!!

    Να έχεις υπόψιν σου οτι θα χρειαστεί ΠΟΛΥ υπομονή και ακόμη περισσότερη προσοχή αλλά τα αποτελέσματα θα είναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ!!!!


    ΥΓ. Όπως θα παρατήρησες έχω λίγα posts και για να μην αναρωτιέσαι οτι το παίζω αλάνθαστος και τι κάθετε και μου γράφει τώρα αυτός ο μ@λ@κ@ς αφού δεν έχει ιδέα πως είναι τα πράγματα και τι του λέω να σου πώ οτι υπήρξα ιδιαίτερα παχύσαρκος και για πολλά περισσότερα χρόνια απο εσένα (1.76cm / 130Kg.) και με πρόβλημα υποθυρεοειδισμού.

    Εύχομαι πραγματικά τα καλύτερα αποτελέσματα αν και θα τα δείς και μόνος σου!!!! :D
    Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift.
    That's why its called the present.

  20. #20
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    18-04-05
    Posts
    1,769

    Default

    Βασικα Bloom αυτο που εκανες προυποθετει οτι δεν ειχες φαγητο σπιτι...
    Δευτερον προυποθετει οτι δουλευες γιατι μιλαμε για πολλα λεφτα, αν δεν δουλευες προυποθετει οτι καποιος σου εδινε τα λεφτα ξεροντας που θα ξοδευτουν....
    Τριτον προυποθετει οτι εμενες μονος σου, μακρια απο προσωπα που ενδιαφερονται για την εξελιξη της υγειας σου..

    Με λιγα λογια... [u]Το φταιξιμο δεν ειναι μονο πανω σου</u>...

    Απο κει και περα επειδη εισαι σχεδον 80 κιλα πανω απο το κανονικο πρωτου αρχισεις οποιαδηποτε μορφη αεροβιας παρε μια ιατρικη αποψη.
    Η αεροβια για σενα ειναι μονοδρομος, εκτος αν θελεις να φορας το κουστουμι του παππου για τα υπολοιπα χρονια της ζωης σου.

    Μην το παρεις χαλαρα το θεμα, απο μενα ενα μπραβο που δραστηροποιηθηκες σε αυτη την χρονικη στιγμη.
    Η διατροφη ειναι που θα κανει θαυματα και η αεροβια αν μπορεις κολυμπι οτι καλυτερο, θα κρατησει στον βαθμο που μπορει την ελλαστικοτητα του δερματος σου.

    Οσο για τις γκομενες μην μασας δεστω σαν κινητρο και μην ξεχασεις ποτε αυτες που ειδαν περα απο τα παραπανω σου κιλα.
    -||-Work like u don't need the money,love like u've never been hurt,
    dance like nobody is watching and f-*-*-k like u are being filmed!! -||-

  21. #21
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    18-04-05
    Posts
    1,769

    Default

    Βασικα Bloom αυτο που εκανες προυποθετει οτι δεν ειχες φαγητο σπιτι...
    Δευτερον προυποθετει οτι δουλευες γιατι μιλαμε για πολλα λεφτα, αν δεν δουλευες προυποθετει οτι καποιος σου εδινε τα λεφτα ξεροντας που θα ξοδευτουν....
    Τριτον προυποθετει οτι εμενες μονος σου, μακρια απο προσωπα που ενδιαφερονται για την εξελιξη της υγειας σου..

    Με λιγα λογια... [u]Το φταιξιμο δεν ειναι μονο πανω σου</u>...

    Απο κει και περα επειδη εισαι σχεδον 80 κιλα πανω απο το κανονικο πρωτου αρχισεις οποιαδηποτε μορφη αεροβιας παρε μια ιατρικη αποψη.
    Η αεροβια για σενα ειναι μονοδρομος, εκτος αν θελεις να φορας το κουστουμι του παππου για τα υπολοιπα χρονια της ζωης σου.

    Μην το παρεις χαλαρα το θεμα, απο μενα ενα μπραβο που δραστηροποιηθηκες σε αυτη την χρονικη στιγμη.
    Η διατροφη ειναι που θα κανει θαυματα και η αεροβια αν μπορεις κολυμπι οτι καλυτερο, θα κρατησει στον βαθμο που μπορει την ελλαστικοτητα του δερματος σου.

    Οσο για τις γκομενες μην μασας δεστω σαν κινητρο και μην ξεχασεις ποτε αυτες που ειδαν περα απο τα παραπανω σου κιλα.
    -||-Work like u don't need the money,love like u've never been hurt,
    dance like nobody is watching and f-*-*-k like u are being filmed!! -||-

  22. #22
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by psilos2000


    Οσο για τις γκομενες μην μασας δεστω σαν κινητρο και μην ξεχασεις ποτε αυτες που ειδαν περα απο τα παραπανω σου κιλα.</blockquote id=quote>

    Ωραίος ο Ψηλός!!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  23. #23
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by psilos2000


    Οσο για τις γκομενες μην μασας δεστω σαν κινητρο και μην ξεχασεις ποτε αυτες που ειδαν περα απο τα παραπανω σου κιλα.</blockquote id=quote>

    Ωραίος ο Ψηλός!!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  24. #24
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    25-06-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,337

    Default

    Καλη επιτυχια ! Αυτο που δεν σου ειπε καποιος και στο λεω εγω ελπιζω να συμφωνησουν και αλλα ατομα ειναι στο γυμναστηριο να ξεκινησεις να κανεις πρωτα αποθεραπια και μετα να ξεκινησεις ογκο για να μεγαλωσεις τους μυς να χρειαζονται περισσοτεροι τροφη για να γινονται καλυτερες καυσεις !! Εγω αυτο τον τροπο κανω τωρα αν και ξενερωσα που πειρα 2-3 κιλα ! Ειμαι παλι 95 με υψος 1,85 ! Αλλα μου ειπαν οτι ειναι μυικα κιλα και οτι μετα θα πεφτει ποιο γρηγορα το λιπος ! Εγω ειχα φτασει 110 ! Απλα να σου πω κουραγιο υπομονη και μακαρι να πετυχεις τον στοχο ! Αλλα να ξερεις αυτο που κανεις πρωτα να το κανεις για σενα και μετα για ολους τους αλλους ! Πρωτα να το βαλεις στοιχημα με τον ευατο σου ! Ευχομαι σε ενα χρονο πρωτα ο ΘΕΟΣ να ειμαστε παλι εδω και να εχεις χασει πολλα κιλα !

  25. #25
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    25-06-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,337

    Default

    Καλη επιτυχια ! Αυτο που δεν σου ειπε καποιος και στο λεω εγω ελπιζω να συμφωνησουν και αλλα ατομα ειναι στο γυμναστηριο να ξεκινησεις να κανεις πρωτα αποθεραπια και μετα να ξεκινησεις ογκο για να μεγαλωσεις τους μυς να χρειαζονται περισσοτεροι τροφη για να γινονται καλυτερες καυσεις !! Εγω αυτο τον τροπο κανω τωρα αν και ξενερωσα που πειρα 2-3 κιλα ! Ειμαι παλι 95 με υψος 1,85 ! Αλλα μου ειπαν οτι ειναι μυικα κιλα και οτι μετα θα πεφτει ποιο γρηγορα το λιπος ! Εγω ειχα φτασει 110 ! Απλα να σου πω κουραγιο υπομονη και μακαρι να πετυχεις τον στοχο ! Αλλα να ξερεις αυτο που κανεις πρωτα να το κανεις για σενα και μετα για ολους τους αλλους ! Πρωτα να το βαλεις στοιχημα με τον ευατο σου ! Ευχομαι σε ενα χρονο πρωτα ο ΘΕΟΣ να ειμαστε παλι εδω και να εχεις χασει πολλα κιλα !

  26. #26
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-07-07
    Location
    .
    Posts
    8

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by lewnidas_

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Bloom

    μακάρι να έφταιγε ο θυρεοειδής.
    </blockquote id=quote>

    Μεγάλό λάθος αυτο που λές φίλε μου!!!!
    Δεν ξέρω ακριβώς πόσο μεγάλο είναι το ποσοστό ανθρώπων που πάσχουν απο κάποια δυσλειτουργία του θυρεοειδούς - και είναι πολύ μεγάλο πίστεψέ με - αλλά θα προτιμούσες να έχεις κάποιο "πρόβλημα" υγείας;

    Φάνηκες αρκετά έξυπνος/τυχέρος που κατάλαβες οτι υπάρχει πρόβλημα με το βάρος σου σχετικά νωρίς....
    Σε συνδιασμό με αυτό το Forum θα καταφέρεις απίστευτα πράγματα!!!

    Να έχεις υπόψιν σου οτι θα χρειαστεί ΠΟΛΥ υπομονή και ακόμη περισσότερη προσοχή αλλά τα αποτελέσματα θα είναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ!!!!


    ΥΓ. Όπως θα παρατήρησες έχω λίγα posts και για να μην αναρωτιέσαι οτι το παίζω αλάνθαστος και τι κάθετε και μου γράφει τώρα αυτός ο μ@λ@κ@ς αφού δεν έχει ιδέα πως είναι τα πράγματα και τι του λέω να σου πώ οτι υπήρξα ιδιαίτερα παχύσαρκος και για πολλά περισσότερα χρόνια απο εσένα (1.76cm / 130Kg.) και με πρόβλημα υποθυρεοειδισμού.

    Εύχομαι πραγματικά τα καλύτερα αποτελέσματα αν και θα τα δείς και μόνος σου!!!! :D




    </blockquote id=quote>

    Με παρεξήγησες, δεν το εννοούσα έτσι. Απλά με τον θυρεοειδή τα πράγματα ξεφεύγουν από εσένα και αν δεν το ρυθμίσεις δεν προχωράς. Εννοούσα ότι το φταίξιμο ήταν δικό μου και όχι ορμονικό.
    Σχετικά με αυτό η μητέρα μου έχει θυρεοειδή και γιαυτό ανησύχησα και εγώ όμως τελικά αποδείχθηκε οκέι.

    <blockquote id=quote>Quote: Βασικα Bloom αυτο που εκανες προυποθετει οτι δεν ειχες φαγητο σπιτι...
    Δευτερον προυποθετει οτι δουλευες γιατι μιλαμε για πολλα λεφτα, αν δεν δουλευες προυποθετει οτι καποιος σου εδινε τα λεφτα ξεροντας που θα ξοδευτουν....
    Τριτον προυποθετει οτι εμενες μονος σου, μακρια απο προσωπα που ενδιαφερονται για την εξελιξη της υγειας σου..

    Με λιγα λογια... Το φταιξιμο δεν ειναι μονο πανω σου...

    Απο κει και περα επειδη εισαι σχεδον 80 κιλα πανω απο το κανονικο πρωτου αρχισεις οποιαδηποτε μορφη αεροβιας παρε μια ιατρικη αποψη.
    Η αεροβια για σενα ειναι μονοδρομος, εκτος αν θελεις να φορας το κουστουμι του παππου για τα υπολοιπα χρονια της ζωης σου.

    Μην το παρεις χαλαρα το θεμα, απο μενα ενα μπραβο που δραστηροποιηθηκες σε αυτη την χρονικη στιγμη.
    Η διατροφη ειναι που θα κανει θαυματα και η αεροβια αν μπορεις κολυμπι οτι καλυτερο, θα κρατησει στον βαθμο που μπορει την ελλαστικοτητα του δερματος σου.

    Οσο για τις γκομενες μην μασας δεστω σαν κινητρο και μην ξεχασεις ποτε αυτες που ειδαν περα απο τα παραπανω σου κιλα.</blockquote id=quote>

    Ιατρική άποψη πάνω σε τι;
    Γυμναστική+δίαιτα μου σύστηνε ο γιατρός που έκανα εξετάσεις όχι μόνο για θυρεοειδή αλλά και για ζάχαρο, χοληστερίνη κτλ και εφόσον δεν έχω τίποτα από αυτά που βασικά είναι περίεργο μου είπε άρχισε σιγά σιγά και αυτό κάνω.

    Τώρα για το αν το έχω πάρει χαλαρά δεν ξέρω πάντως εδώ και καιρό μόνο με αυτό ασχολούμαι.

    Για το δέρμα δυστυχώς έχει γίνει χάλια γεμάτο ρωγμές. Ελπίζω να μην χειροτερέψει.

    ΧΑΧΑ επίσης νομίζω οι γκόμενες είναι το προ-τελευταίο πράγμα που με ενδιαφέρει αυτή τη στιγμή.

    <blockquote id=quote>Quote:


    Posted On: 14 Aug 2007 At: 11:58:31 AM | Reply Link
    Καλη επιτυχια ! Αυτο που δεν σου ειπε καποιος και στο λεω εγω ελπιζω να συμφωνησουν και αλλα ατομα ειναι στο γυμναστηριο να ξεκινησεις να κανεις πρωτα αποθεραπια και μετα να ξεκινησεις ογκο για να μεγαλωσεις τους μυς να χρειαζονται περισσοτεροι τροφη για να γινονται καλυτερες καυσεις !! Εγω αυτο τον τροπο κανω τωρα αν και ξενερωσα που πειρα 2-3 κιλα ! Ειμαι παλι 95 με υψος 1,85 ! Αλλα μου ειπαν οτι ειναι μυικα κιλα και οτι μετα θα πεφτει ποιο γρηγορα το λιπος ! Εγω ειχα φτασει 110 ! Απλα να σου πω κουραγιο υπομονη και μακαρι να πετυχεις τον στοχο ! Αλλα να ξερεις αυτο που κανεις πρωτα να το κανεις για σενα και μετα για ολους τους αλλους ! Πρωτα να το βαλεις στοιχημα με τον ευατο σου ! Ευχομαι σε ενα χρονο πρωτα ο ΘΕΟΣ να ειμαστε παλι εδω και να εχεις χασει πολλα κιλα !</blockquote id=quote>

    Αποθεραπεία; δεν κατάλαβα... [:-boggled]

    Δεν με ενδιαφέρει το βάρος τόσο πολύ όσο το λίπος και η χαλαρότητα. Συνήθως μετράω με μεζούρα εκατοστά μέση κτλ οπότε και να πάρω βάρος δεν θα με ενδιαφέρει αρκεί να αλλάζει το σώμα προς το καλύτερο και να μην νιώθω έτσι σκατά λες και κουβαλάω 3 άτομα πάνω μου(2 κουβαλάω κυριολεκτικά).

  27. #27
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-06-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    1,974

    Default

    Ξέχνα το αυτό που είπε ο Flexy μόνο να σε μπερδέψει μπορεί όπως και τα κατάφερε.:D
    Σίγουρα δεν ήταν αυτή η πρόθεση του απλά ήθελε να επισημάνει κάτι το οποίο στη περίπτωση σου έχει Ποοοοοοολυ μικρή σημασία.
    (no offence Flexy)

    Όταν κάποιος είναι 150 κιλά με ύψος 1,75 δεν του λες βάλε μυς.Του λές ξεκίνα οποιαδήποτε δραστηριότητα έχει σχέση με τη γυμναστική.Όλα τα άλλα είναι λεπτομέρειες και έρχονται σε 2η μοίρα.
    KaKoFoNiX WaS HeRE !!!

  28. #28
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    18-04-05
    Posts
    1,769

    Default

    εννουσα οτι αλλες επιβαρυνσεις δεχεται ο οργανισμος σου κατα την αεροβικη οταν εισαι αυτα τα κιλα αναπνευστικο συστημα,αρθρωσεις κτλ κτλ. οποτε μπορεις να ξεκινησεις για αλλου και να βρεθεις αλλου.
    -||-Work like u don't need the money,love like u've never been hurt,
    dance like nobody is watching and f-*-*-k like u are being filmed!! -||-

  29. #29
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-07-07
    Location
    .
    Posts
    8

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by psilos2000

    εννουσα οτι αλλες επιβαρυνσεις δεχεται ο οργανισμος σου κατα την αεροβικη οταν εισαι αυτα τα κιλα αναπνευστικο συστημα,αρθρωσεις κτλ κτλ. οποτε μπορεις να ξεκινησεις για αλλου και να βρεθεις αλλου.
    </blockquote id=quote>

    Ακριβώς όμως αυτή την στιγμή εγώ κάνω ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ - 1-2 ώρες. Έχω αρχίσει από επίπεδο 0. Αν δημιουργηθεί πρόβλημα από τόσο χαμηλά τότε δεν ξέρω πάντως μέχρι τώρα είμαι τέλεια και μάλιστα ίσως προχωρήσω παρακάτω αφού όταν άρχισα λαχάνιαζα στο 5λεπτο, έβγαζα 4 κουβάδες ιδρώτα και το πρωί σηκωνόμουν ψιλοπιασμένος. Τώρα πιάσιμο σχεδόν καθόλου - ο ιδρώτας και το λαχάνιασμα έχει μειωθεί. Εξάλλου νομίζω ότι αν εσύ νιώθεις καλά κατά την διάρκεια της άσκησης δεν υπάρχουν ενδείξεις ότι ίσως κάτι πάει στραβά ή ζορίζεσαι πολύ. Δεν ανησυχώ από τώρα πάντως.

  30. #30
    Banned
    Join Date
    04-05-07
    Location
    katerini, pieria, Greece.
    Posts
    1,017

    Default

    Καλη επιτυχία στην προσπάθεια σου φίλε μου, στο χέρι σου και μονο ειναι να τα καταφερεις,
    παντος βάλε ολο σου το πείσμα και αν τα καταφέρεις δεν θα εισαι απλός ενας αδύνατος άνθρωπος, με τους κολιμενους εδω μεσα που πας να μπλεξεις θα βγεις και με μυες, καλη επιτυχία και πάλη.


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •