Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    24-08-07
    Location
    .
    Posts
    12

    Default Αυγά και διατροφική αξία

    Θα ηθελα να ρωτησω,αν το ασπραδι αντι για βραστο το κανω ομελετα,χανει καποια θρεπτικη αξια η ειναι το ιδιο;
    Ευχαριστω..

  2. #2
    New Member
    Join Date
    27-02-08
    Location
    κερατσινι, Greece.
    Posts
    43

    Default

    τηγανιτα απαγορευονται.
    ...

  3. #3
    Pumping Iron
    Join Date
    16-03-08
    Location
    Πειραιάς, Greece.
    Posts
    616

    Default

    Στο αντικολλητικό δε χρειάζεται λάδι,γείτονα Joe!Εγώ μ'αυτόν τον τρόπο τα μαγειρεύω κ μου φαίνονται νόστιμα.Σε ότι έχει να κάνει με τη διατροφική τους αξία κ κατά πόσο επηρεάζεται αρνητικά από το (έστω χωρίς λάδι)τηγάνισμα,δηλώνω άγνοια...
    , ' ...

  4. #4
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-06
    Location
    Greece.
    Posts
    189

    Default

    εγω φτιαχνω ομελετα με εξι ασπραδια και μια σταγονα σισαμελαιο στο αντικολλιτικο και βγαινει μια χαρα..τωρα κατα ποσο τα βραστα ειναι ποιο ποιοτικα απο την ομελετα δεν μπορω να απαντησω..αλλα εγω που εχω βαλει για βραδινο κατα τις 9 αυτο το γευμα εχω κοψει αρκετα καλα σε σχεση με το χειμωνα..

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    24-08-07
    Location
    .
    Posts
    12

    Default

    Κανεις που να γνωριζει παιδια;

  6. #6
    Pumping Iron
    Join Date
    04-11-07
    Location
    thessaloniki, thessaloniki, Greece.
    Posts
    449

    Default

    απο οτι ξερω ειναι το ιδιο.
    θα το κανεις με λαδι?

  7. #7

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Αν το αντικολλητικό σου είναι καλό, δεν θες καν λάδι. Η' το λάδι που θα βάλεις είναι τόσο λίγο που δεν έχει καμία διαφορά, σχεδόν σε ίδια θερμοκρασία ψήνεται είτε είναι βραστό, είτε "τηγανιτό", άρα και οι διαφορές απειροελάχιστες.

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    24-08-07
    Location
    .
    Posts
    12

    Default

    psybox δεν βαζω ουτε σταγονα λαδι...

    Ευχαριστω για τις απαντησεις...οποτε συνεχιζω τις ομελετες αφοβα!:D

  9. #9
    Pumping Iron
    Join Date
    04-11-07
    Location
    thessaloniki, thessaloniki, Greece.
    Posts
    449

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by GRF

    Αν το αντικολλητικό σου είναι καλό, δεν θες καν λάδι. Η' το λάδι που θα βάλεις είναι τόσο λίγο που δεν έχει καμία διαφορά, σχεδόν σε ίδια θερμοκρασία ψήνεται είτε είναι βραστό, είτε "τηγανιτό", άρα και οι διαφορές απειροελάχιστες.
    </blockquote id=quote>

    εγω βαζω μια κουταλια της σουπας οκ δεν ειναι?

  10. #10

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by psybox

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by GRF

    Αν το αντικολλητικό σου είναι καλό, δεν θες καν λάδι. Η' το λάδι που θα βάλεις είναι τόσο λίγο που δεν έχει καμία διαφορά, σχεδόν σε ίδια θερμοκρασία ψήνεται είτε είναι βραστό, είτε "τηγανιτό", άρα και οι διαφορές απειροελάχιστες.
    </blockquote id=quote>

    εγω βαζω μια κουταλια της σουπας οκ δεν ειναι?
    </blockquote id=quote>

    Γίνεται και με πολύ πιο λίγο λάδι. Σκοπός σου είναι απλά να μην κολλήσει η ομελέτα, μια σταγόνα αν βάλεις μόνο και την αλείψεις παντού, δεν θα σου κολλήσει.

  11. #11
    Pumping Iron
    Join Date
    04-11-07
    Location
    thessaloniki, thessaloniki, Greece.
    Posts
    449

    Default

    εγω την ομελετα την κανω με 6 ασπραδια και 1 κροκο.

  12. #12
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    11-04-07
    Location
    .
    Posts
    144

    Default

    μην βαζετε καθόλου λάδι και χρησιμοποιηστε χαμηλες θερμοκρασίες για να μην καιγονται και κολάνε!
    παρτε ενα καλο αντικολητικο (τεφαλ) και ποτε μα ποτε μην χρησημοποιητε μεταλικα αντικειμενα για να επεξεργαστείται αυτο που μαγειρεύται καταστρεφεται η αντικολλητική επιφάνεια που είναι πολύ λεπτη και χάνονται η αντικολλήτικες ιδιότητες!
    Προσωπικά προτιμώ τις ξυλινές κουταλες πιρούνες κλπ...

    και μια συνταγη στα γρήγορα...
    βαζω το τηγανι σε φωτιά τσιτα.. ψιλοκόβω μια πιπερια και 2-3 φρέσκα μανταρια ψιλοκομένα τα πεταω στο καυτό τηγανι μέχρι να ψηθουν αλατι πιπερι... εχω χτυπήσει 5 ασπραδια και ένα ολοκληρο αυγό και μολις ψηθούν τα λαχανικα τα ρίχνω μέσα αφού χαμηλώσω την φωτιά και έχουν πέσει η θερμοκρασίες του τηγανιού για να ψηθεί ομοιόμορφα η ομελέτα . Προσωπικά παντα έχω μια soft pack στο ψυγείο με μαγειρεμένο μαυρο ρυζί και μια με μακαρόνια ολικής που βράζω 1-2 φορές την εβδομάδα για να συμπληρώνω τα γεύματα με υδατάνθρακες....
    ρίχνουμε λοιπόν μια χουφτα απο το μαγειρεμένο ρύζι αφήνουμε να ψηθεί και λίγα λεπτά πριν το βγάλουμε γαρνίρουμε με ρίγανη ή βασιλίκο ή δυόσμο ή θυμάρι... το τέλειο πρωινο για να αρχίσεις την μέρα σου


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •