Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 16 of 16
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    23-05-08
    Location
    ilioupoli, athens, Greece.
    Posts
    14

    Default "Σωσίβιο" γύρω από τη μέση

    Δεν ξέρω αν το γράφω σε σωστό σημείο,απλως θέλω να ρωτήσω για το steps αν κανει τίποτα στην κυτταρίτιδα?και εκτός αυτόυ τώρα που χανω βαρος εχω κάνει σαν σωσίβιο γύρω στην μέση πώς μπορώ να το χάσω????

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    25-04-07
    Posts
    369

    Default

    Γενικά η αερόβια θα σε βοηθήσει στη μείωση του λίπους! Τοπικό λίπος δεν υπάρχει! Θα χάνεις λίπος από εκεί που γονιδιακά είναι να χάσεις πρώτα!

    Ρίξε το βάρος στη διατροφή πάντως και λιγότερο στην άσκηση (με τη λέξη λιγότερο δεν εννοώ καθόλου!!!)

  3. #3
    New Member
    Join Date
    22-01-06
    Location
    Μαρούσι, Αττική
    Posts
    30

    Default

    theodore_tsi [:-thumbu]
    Τελικά μήπως το λίπος ξεκινάμε να το χάνουμε από εκεί που το βάλαμε σχετικά πιο πρόσφατα? Θελω να πω οτι ο οργανισμός θυμαται κάθε φορά που είχε αποθέσει λίπος πιο προσφατα κ εκείνο είναι που θα καταναλώσει...
    Εχω άδικο?
    An honest man is always a child...

  4. #4
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Η κυτταριτιδα απ οσο γνωριζω δεν φευγει. Απλα με την γυμναστικη την προλαβαινεις. (παραλληλα με τη σωστη διατροφη, χωρις τσιγαρο κλπ). Διαφερει απ το λιπος που μαζευεται κανονικα.(γιαυτο μπορεις να βρεις πολυ λεπτες κοπελες με κυτταριτιδα, αλλα και το αντιθετο. Χοντρες, χωρις ιχνος.) Οποτε, με την αεροβικη(δηλαδη και τα steps) απλα την προλαμβανεις. Απο κει και περα, για το σωσιβιο, εαν συνεχισεις να κανεις αεροβικη και να χανεις λιπος, θα μειωθει απο μονο του.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  5. #5
    Pumping Iron
    Join Date
    04-11-07
    Location
    thessaloniki, thessaloniki, Greece.
    Posts
    449

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by YaRouS

    theodore_tsi [:-thumbu]
    Τελικά μήπως το λίπος ξεκινάμε να το χάνουμε από εκεί που το βάλαμε σχετικά πιο πρόσφατα? Θελω να πω οτι ο οργανισμός θυμαται κάθε φορά που είχε αποθέσει λίπος πιο προσφατα κ εκείνο είναι που θα καταναλώσει...
    Εχω άδικο?
    </blockquote id=quote>
    εκανες 2-post κανε το ενα delete:D

    οπως ειπαν και οι προλαλησαντες διατροφη και πολυ αεροβια!

  6. #6
    Pumping Iron
    Join Date
    04-04-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    495

    Default

    διατροφη και προπονηση φιλε μου.πρωτα διατροφη και μετα ολα τα αλλα!
    '' ''

  7. #7
    Pumping Iron
    Join Date
    20-12-07
    Location
    .
    Posts
    302

    Default

    ε ?ννα, για την κυτταρίτιδα που και που κάνα μασαζάκι για σωστή κυκλοφορία στα σημεία που έχεις πρόβλημα δεν βλάπτει, αλλά πρώτα απ' όλα αερόβια και σωστή διατροφή να φύγει αρκετό λίπος. Καλή συνέχεια...

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Πολύ σωστά τα είπαν τα παιδιά παραπάνω, ο συνδιασμός αερόβιας και σωστής διατροφής κάνει θαύματα.
    Επίσης να συμπληρώσω σχετικά με το μασάζ που προτείνει η Χρύσα να γινεται και με σφουγγάρι που κάνει ταυτόχρονα απολέπιση και βοηθά στην καλύτερη κυκλοφορία του αίματος στην περιοχή.

  9. #9
    New Member NASSER's Avatar
    Join Date
    02-06-08
    Location
    Thessaloniki.
    Posts
    22

    Default

    Σωστα οσα αναφαιρατε παιδια, απλα να προσθαισω πως ειναι αναγκαια η ληψη αρκετης ποσοτητας νερου στη συγκεκριμενη περιπτωση και περιορισμος της ποσοτητας αλατιου στη διατροφη. Η κυτταριτιδα φευγει αναλογα σε ποιο σταδιο βρισκεται.Σε προχωριμενες καταστασεις ειναι δυσκολο!

  10. #10
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-04-08
    Location
    menidi, athina, Greece.
    Posts
    13

    Default

    θα συμφωνισω και εγω με με τα λεγομενα των υπολοιπων,διατροφη,αφθονο νερο,ασκηση και θα προτεινα αεροβια μετα την προπονηση με βαρη,για να κρατησεισ μυικοτητα.

  11. #11
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    23-05-08
    Location
    ilioupoli, athens, Greece.
    Posts
    14

    Default

    Σας ευχαριστώ πολυ παιδιά αλλά για το σωσίβιο τί να κάνω;;;;

  12. #12
    Pumping Iron
    Join Date
    04-04-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    495

    Default

    υπομονη![:-propeller]
    '' ''

  13. #13
    Pumping Iron
    Join Date
    20-12-07
    Location
    .
    Posts
    302

    Default

    Αερόβια και κοιλιακούς πάνω, κάτω, πλάγιους όχι κάθε μέρα 2 φορές την εβδομάδα, φυσικά δεν θα φύγει την επόμενη μέρα που θα τους κάνεις, αλλά πιστεύω με εντατική γυμναστική και αερόβια (τρέξιμο) από την δεύτερη εβδομάδα χάνοντας φυσικά λίπος από παντού και ταυτόχρονα σφίγγοντας παντού, θα έχεις κάποια βελτίωση ικανή να σε κάνει να συνεχίσεις.
    Όλα αυτά που λέω εξαρτώνται φυσικά και από το σωματότυπο και από το εάν γυμναζόσουν κάποια στιγμή στο παρελθόν, ούτως ώστε να θυμηθεί ξανά το σώμα σου γρήγορα(Δεν χρειάζεται φυσικά να αναφέρω ξανά το θέμα ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ που είναι το 90% της προσπάθειάς σου).
    Το σωσίβιο δυστυχώς είναι το τελευταίο που φεύγει εντελώς, αλλά αυτό ας μην σε αποθαρρύνει συνέχισε και ασχολήσου με όλο το σώμα σου πως βελτιώνεται.
    ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ. Κι εγώ όπως και όλοι εδώ μέσα ξεκίνησα από τα κιλά σου, με σωσίβια και και και, ακόμη προσπαθώ μέσα σε 3-4 εβδομάδες είδα τρομερή αλλαγή και συνεχίζω. Δεν ξέρω αν είσαι και μητέρα όπως εγώ και άλλα κορίτσια εδώ μέσα, αλλά αν δεν είσαι φαντάσου τι δυσκολίες έχουμε εμείς να κάνουμε το πρόγραμμά μας, που δουλεύουμε και έχουμε και την φροντίδα της οικογένειας. Το λοιπόν μην αποθαρρύνεσαι όλα φτιάχνουν θέλει λίγο θέληση μόνο και καλό προγραμματισμό.
    ?ννα σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά.

  14. #14
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    το σωσιβιο, ειναι λιπος. Αρα απλα θες να χασεις και αλλο λιπος. Συνεχισε το προγραμμα σου. Δεν μπηκε τωρα λιπος στην κοιλια, υπηρχε. Απλα επειδη ειναι πιο πολυ, αργει λιγο παραπανω να φυγει. Συνεχισε τη διατροφη και την αεροβικη και θα φυγει και αυτο.
    ΥΓ κανε και κανεναν κοιλιακο και ραχιαιο να εχεις τη συνειδηση σου καθαρη και εισαι κομπλε.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  15. #15
    Pumping Iron
    Join Date
    28-02-08
    Location
    Greece.
    Posts
    441

    Default

    Συμφωνώ με τα παιδιά πιο πάνω και ιδιαίτερα με το τελευταίο post του Achillez. [u]Με επιφύλαξη</u> να προτείνω κι εγώ κάτι έξτρα (πάντα σε συνδυασμό και όχι σε αντικατάσταση των πιο πάνω):
    Lipoderm ultra (της AvantLabs)
    για επάλλειψη τοπικά. Νομίζω πως βοηθάει και στην απομάκρυνση κατακρατηθέντων υγρών μεταξύ άλλων. Έχω ακούσει πως βοήθησε μερικούς σε τοπικό λίπος (ειδικά σωσίβιο) αλλά έχω διαβάσει και ουδέτερες κριτικές. Δική μου γνώμη: έχει έντονη και όχι ευχάριστη μυρωδιά και δεν είναι να φορέσεις ρούχο η να βγεις έξω μετά την επάλλειψη! Το αν έχει όντως αποτέλεσμα δεν μπορώ να εκφέρω ακόμα γνώμη. Ίσως ένα google βοηθήσει. Πάντως με τίποτα δε θα βασιζόμουν αποκλειστικά σε αυτό. Απλά το βάζω για να έχω τη συνείδησή μου ήσυχη ή ελπίζοντας να επιταχύνει τα αποτελέσματα σε συνδυασμό με διατροφή.

  16. #16
    Pumping Iron
    Join Date
    28-02-08
    Location
    Greece.
    Posts
    441

    Default

    Συμφωνώ με τα παιδιά πιο πάνω και ιδιαίτερα με το τελευταίο post του Achillez. [u]Με επιφύλαξη</u> να προτείνω κι εγώ κάτι έξτρα (πάντα σε συνδυασμό και όχι σε αντικατάσταση των πιο πάνω):
    Lipoderm ultra (της AvantLabs)
    για επάλλειψη τοπικά. Νομίζω πως βοηθάει και στην απομάκρυνση κατακρατηθέντων υγρών μεταξύ άλλων. Έχω ακούσει πως βοήθησε μερικούς σε τοπικό λίπος (ειδικά σωσίβιο) αλλά έχω διαβάσει και ουδέτερες κριτικές. Δική μου γνώμη: έχει έντονη και όχι ευχάριστη μυρωδιά και δεν είναι να φορέσεις ρούχο η να βγεις έξω μετά την επάλλειψη! Το αν έχει όντως αποτέλεσμα δεν μπορώ να εκφέρω ακόμα γνώμη. Ίσως ένα google βοηθήσει. Πάντως με τίποτα δε θα βασιζόμουν αποκλειστικά σε αυτό. Απλά το βάζω για να έχω τη συνείδησή μου ήσυχη ή ελπίζοντας να επιταχύνει τα αποτελέσματα σε συνδυασμό με διατροφή.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •