Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 44
  1. #1

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default Tι σας εκανε να ασχοληθειτε με το Bodybuilding??

    Γυμναστικη αρχισα να κανω λογω της πελωριας μπακας μου πριν 4 χρονια στο σπιτι μου σηκωνοντας δικιλα βαρακια!!:D:D:D:DΜε το αθλημα ασχολουμαι δυο χρονια γιατι παντα ηθελα να διαφερω απο τους αλλους!Βεβαια πλεον εχει γινει ψυχωση το πραγμα!!!:D:D

  2. #2
    Senior Bodybuilder FaTaL_ErrOr's Avatar
    Join Date
    26-09-06
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης, Greece.
    Posts
    2,146

    Default

    Γιατί έσπασα τον αστραγαλό μου!
    "Αν δεν μάθεις να κάνεις προπόνηση για σαρκόπλασμα, προκοπή δε θα δεις!"

    Bulking mode


    Αν δεν έχεις χρόνο να το κάνεις σωστά, πρέπει να 'χεις χρόνο να το κάνεις ξανά!

    Eat Less, Lift Moderate, Rest a Lot!!!
    Current status: Eating crap, Lifting Nothing, Resting... NOT!!!


  3. #3
    Senior Bodybuilder FaTaL_ErrOr's Avatar
    Join Date
    26-09-06
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης, Greece.
    Posts
    2,146

    Default

    Γιατί έσπασα τον αστραγαλό μου!
    "Αν δεν μάθεις να κάνεις προπόνηση για σαρκόπλασμα, προκοπή δε θα δεις!"

    Bulking mode


    Αν δεν έχεις χρόνο να το κάνεις σωστά, πρέπει να 'χεις χρόνο να το κάνεις ξανά!

    Eat Less, Lift Moderate, Rest a Lot!!!
    Current status: Eating crap, Lifting Nothing, Resting... NOT!!!


  4. #4
    Pumping Iron gsatelite's Avatar
    Join Date
    22-01-06
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    334

    Default

    ..Δεν μου αρεσε αυτο που εβλεπα στον καθρεπτη..Πριν το στρατο ημουν 67 κιλα,μετα απο την θητεια 75,και εκει καπου εκανα την πρωτη προσπαθεια να ασχοληθω..αντεξα τρεις μηνες(δουλεια-ξενυχτια-ξυδια-ασωτιες)παντρευτηκα,εμεινα εκτος ολων για δεκατεσσερα χρονια,ωσπου δεν αντεξα αλλο,ειχα φτασει 85 κιλα στρουμπουλουλης(10 μπυρες ή εναμισυ κιλο κρασι στην καθησια μου,να μην αναφερω διατροφη...) με υψος 1,87...οι ωμοι και το στομαχι ηταν στην ιδια ευθεια ανφας[:-bigeyes2]..
    Ε,μετα απο τρια χρονια,το παλευω οπως και οσο μπορω...κατεβηκα μετα απο ενα εξαμηνο αυστηρης αεροβιας στα 74 κιλα,οπου μου πηρε δυο+χρονια ν ανεβω στα 80 μυικα/καθαρα(σχεδον) κιλα:D
    ..Τωρα παλευω να "αδειασω" στους κοιλιακους....ρημαδα μπυρα,ακομα "γαντζωμενη"επανω μου εισαι[:-ashamed]
    ..Αλλα ειπα..δεν σταματαω αν δεν δω 6-pack...
    Αυτα[:-thumbu]
    "No rest till six pack"

  5. #5
    Pumping Iron gsatelite's Avatar
    Join Date
    22-01-06
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    334

    Default

    ..Δεν μου αρεσε αυτο που εβλεπα στον καθρεπτη..Πριν το στρατο ημουν 67 κιλα,μετα απο την θητεια 75,και εκει καπου εκανα την πρωτη προσπαθεια να ασχοληθω..αντεξα τρεις μηνες(δουλεια-ξενυχτια-ξυδια-ασωτιες)παντρευτηκα,εμεινα εκτος ολων για δεκατεσσερα χρονια,ωσπου δεν αντεξα αλλο,ειχα φτασει 85 κιλα στρουμπουλουλης(10 μπυρες ή εναμισυ κιλο κρασι στην καθησια μου,να μην αναφερω διατροφη...) με υψος 1,87...οι ωμοι και το στομαχι ηταν στην ιδια ευθεια ανφας[:-bigeyes2]..
    Ε,μετα απο τρια χρονια,το παλευω οπως και οσο μπορω...κατεβηκα μετα απο ενα εξαμηνο αυστηρης αεροβιας στα 74 κιλα,οπου μου πηρε δυο+χρονια ν ανεβω στα 80 μυικα/καθαρα(σχεδον) κιλα:D
    ..Τωρα παλευω να "αδειασω" στους κοιλιακους....ρημαδα μπυρα,ακομα "γαντζωμενη"επανω μου εισαι[:-ashamed]
    ..Αλλα ειπα..δεν σταματαω αν δεν δω 6-pack...
    Αυτα[:-thumbu]
    "No rest till six pack"

  6. #6
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    Εγώ ξεκίνησα γυμναστήριο επειδή είχα παχύνει, μόνο τα Σαββατοκύριακα στην αρχή,και μετά πιο εντατικά χωρίς πρόγραμμα καθοδήγηση κλπ(κλασικός γυμναστής) αλλά επειδή στα 15 αλλάζει πολύ εύκολα το σώμα πωρώθηκα και ξεκίνησα bodybuilding,και πλέον το κάνω γιατί μου δίνει αυτοπεποίθηση και με κάνει να αισθάνομαι άνετα.

  7. #7
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    Εγώ ξεκίνησα γυμναστήριο επειδή είχα παχύνει, μόνο τα Σαββατοκύριακα στην αρχή,και μετά πιο εντατικά χωρίς πρόγραμμα καθοδήγηση κλπ(κλασικός γυμναστής) αλλά επειδή στα 15 αλλάζει πολύ εύκολα το σώμα πωρώθηκα και ξεκίνησα bodybuilding,και πλέον το κάνω γιατί μου δίνει αυτοπεποίθηση και με κάνει να αισθάνομαι άνετα.

  8. #8
    New Member
    Join Date
    18-04-08
    Location
    ATHENS, PATHSIA, Greece.
    Posts
    61

    Default

    Κανενα αθλημα αν εξαιρεσεις το μπασκετ δεν μ τραβαγε καθολου!Οταν αρχισα ομως γυμναστηριο στα 18 τρελαθηκα ,και οπως κ ολοι στην αρχη επειδη ειχα και μια ψιλοτρελη αλλαγη σωματικα κολλησα σε σημειο που δεν παει!!Ετσι παροτι εχουν περασει 5 χρονια απο τοτε ειμαι ακομα κολλημενος ,ισως οχι οπως πριν αλλα να ναι καλα το forum που μ ξαναεβγαλε ολο αυτο τον ενθουσιασμο για το αθλημα που αγαπω πραματικα ποιο πολυ απο 'λα!!!
    GO HARD OR GO HOME!!!!!!!

  9. #9
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    03-07-08
    Location
    Thessaloniki, (and Boston, USA), Greece.
    Posts
    84

    Default

    Από πολύ μικρή (4 χρονών!!) ήμουν ΧΟΝΤΡΗ, στα 25 μου είχα φτάσει 112 κιλά!! (για κοπέλλα, 1,70 ύψος, είναι φοβερό...). Είχα πέρασει κάποια πολύ δύσκολα χρόνια και κατάντησα σε κατάσταση που κινδύνευε η ζωή μου από το βάρος. Ξύπνησα μια μέρα και άλλαξα τον τρόπο που έτρωγα, και ξεκίνησα τη γυμναστική (που στην αρχή ήταν πολύ δύσκολο λόγω σωματικού βάρους). Δοκίμασα γυμναστική με βάρη στην αρχή γιατί μου ήταν πιό εύκολη από την αεροβική -- αν κουβαλάς 112 κιλά με το κάθε σου βήμα για χρόνια, είσαι εκ φύσεως δυνατή. Μετά από καιρό κατάλαβα ξαφνικά ότι ήμουν η πιό δυνατή στο γυμναστήριο (γυναικών) που πήγαινα, και από αυτό άρχισα να σκέφτομαι ότι ίσως είμαι καλή σε αυτό;;;

    Τώρα δεν έχω περιτά κιλά και ασχολούμαι πιό πολύ με powerlifting παρά bodybuilding. Το κάνω απλώς γιατί *μου αρέσει πάρα πολύ* να είμαι στο γυμναστήριο και να σηκώνω βαριά αντικείμενα. Με κάνει να νιώθω συνκεντρωμένη, ήρεμη, δυνατή, και κεντραρισμένη. :)
    "The dictionary is the only place that success comes before work."

    ~Vince Lombardi

  10. #10

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Νομιζω ο βασικος λογος ηταν για να αρεσω στις γυναικες:D
    Και ειναι πολυ καλο κινητρο !!:D

  11. #11
    Pumping Iron Arnoldone's Avatar
    Join Date
    31-03-08
    Location
    Behind You
    Posts
    439

    Default

    ..προσωπικά ξεκίνησα για ενδυνάμωση ήμουν πολυ αδυνατος και κουραζόμουν εύκολα τώρα η εξάρτηση είναι πολύ μεγάλη, νιωθω οτι εχω πεθάνει αν απομακρυνθώ για μεγάλο διάστημα απ τον'Ναό'...!
    I m not a human being , I can t understand human behavior , I have a target now to change a Future humans can t do themselves!
    It's Up to You, Get a Better Life..from Now and On ...The Changing Begins NOW not later...!!!

  12. #12
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    09-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    Νομιζω ο βασικος λογος ηταν για να αρεσω στις γυναικες:D
    Και ειναι πολυ καλο κινητρο !!:D
    </blockquote id=quote>

    [:-bigmouth][:-bigmouth] τελικα τα καταφερες?:D γιατι οι bodybuilders στην σημερινη κοινωνια δεν εχουν και πολυ περαση για τον ιδιο λογω ξεκηνησα και εγω αλλα μετα αλαξα γνωμη:D

  13. #13
    Pumping Iron
    Join Date
    16-03-08
    Location
    Πειραιάς, Greece.
    Posts
    616

    Default

    Ή αλλιώς,το αιδοίο σέρνει πλοίο! [:-taped]<div align="left"></div id="left">Εγώ πάλι μετά από 3 χρόνια στίβο(χωρίς να το πολυθέλω-ήταν τότε που επέλεγαν 2 παιδιά από κάθε σχολείο),ποδόσφαιρο κ πολύ μπάσκετ κατέληξα στο χώρο αυτό.Στις αρχές βαριόμουν αρκετά,το έβρισκα μονότονο.Στην πορεία συνειδητοποίησα ότι όσο πιο πολύ ενημερώνεται κανείς,διαβάζει,ασχολείται με τις (μεγάλες)προοπτικές εξέλιξης που μπορεί να έχει το σώμα,ο οργανισμός του άρα κ το μυαλό του,τόσο περισσότερο γουστάρει τη συγκεκριμένη ενασχόληση.<div align="left"></div id="left">Εξάλλου για πολλούς είναι τρόπος ζωής κ δεν αναφέρομαι μόνο στις ώρες που ξοδεύουν στο γυμναστήριο αλλά κυρίως στη συμπεριφορά/συνήθειές τους έξω από αυτό.Ο όποιος ναρκισσισμός που μπορεί να κρύβεται πίσω από αυτό δεν ξέρω αν είναι μεγαλύτερος ή όχι από κάποιον που ασχολείται με ένα άλλο άθλημα ή από έναν ηθοποιό ή τραγουδιστή αλλά ακόμα κ έτσι να είναι θεωρώ ότι δεν είναι μεμπτό να σου αρέσει ο εαυτός σου κ να θέλεις συνεχώς να τον βελτιώνεις.Σε όλα τα επίπεδα.Όταν οι νοητικές κ οι σωματικές ικανότητες βαδίζουν μαζί,όλα κυλάνε ομαλά γι'αυτό κ χαρακτηριστικά όπως η αυτοπεποίθηση,η αγωνιστικότητα κ η αυτογνωσία ανθούν σε ισορροπημένους ανθρώπους που κάνουν bb.Όλοι κοπιάζουν,προβληματίζονται,ψάχνουν αλλά το τελικό καλό αποτέλεσμα είναι σπουδαία ανταμοιβή κ κλωτσιά στα οπίσθια,ώθηση για ακόμα μεγαλύτερο ζήλο.<div align="left"></div id="left">Eπανέρχομαι στο θέμα "γυναίκες"για να τονίσω ότι σίγουρα έπαιξε ρόλο κ σ'εμένα.Στην αρχή άμεσα κ τώρα πια άμεσα αλλά κ έμμεσα.Μεγάλη κουβέντα...Χωρίς αυτές δεν ξέρω τι θα κάναμε.Αν κάναμε...
    , ' ...

  14. #14

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    καταλαβαινω τι θες να πεις.Γενικα στην Ελλαδα το διαφορετικο ειναι δακτυλοδεικτουμενο.Αλλα νομιζω λιγοι σωστοι μυς ποτε δε χαλασανε τι γυναικες οτι και να λενε:D

    Παντως αυτο που με πηγε απο το 'γυμναστηριο μονο΄ στο 'bodybuilding και τα μυαλα στα ταπερ' ηταν ενα τευχος του Muscle &Fitness που αγορασα το 98.
    Ηταν σοκ , εννοοειται οτι το εχω αποστηθισει

  15. #15
    Pumping Iron
    Join Date
    07-02-08
    Location
    South Sandwich Islands.
    Posts
    561

    Default

    βασικα μαγκες εχω ειχα και εχω και θα εχω σαν προτυπο μου τον gustavo badell, johnnie jackson μα ΚΥΡΙΩΣ τον "David Henry"!!!

  16. #16
    Senior Bodybuilder Nickola's Avatar
    Join Date
    23-12-05
    Location
    Greece.
    Posts
    1,259

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    Νομιζω ο βασικος λογος ηταν για να αρεσω στις γυναικες:D
    Και ειναι πολυ καλο κινητρο !!:D
    </blockquote id=quote>

    Πόσο χρονών είσαι φίλε αν επιτρέπεται ?

  17. #17

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Επιτρεπεται και οταν αρχισα γυμναστηριο ημουν 15 , bodybuiliding στα 17 , τωρα στα 24 με συναρπαζει για αλλους λογους πολυ διαφορετικους.
    Αλλα δεν καταλαβαινω πραγματικα , ειναι κακο στα 15 σου να το κανεις για τα γκομενακια?

    Ενταξει εσυ στα 15 μπορει να ειχες πνευματικες ανησυχιες και να την ειχες δει αλλιως, εγω ηθελα αλλα πραγματα.

    παντως δε καταλαβαινω , μπηκες σε ενα ΧΑΛΑΡΟ τοπικ μονο και μονο για να μου τη πεις(ουτε καν απαντησες στην ερωτηση του τοπικ) και να κανεις τον πουριτανο ?

  18. #18
    Senior Bodybuilder Nickola's Avatar
    Join Date
    23-12-05
    Location
    Greece.
    Posts
    1,259

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    Επιτρεπεται και οταν αρχισα γυμναστηριο ημουν 15 , bodybuiliding στα 17 , τωρα στα 24 με συναρπαζει για αλλους λογους πολυ διαφορετικους.
    Αλλα δεν καταλαβαινω πραγματικα , ειναι κακο στα 15 σου να το κανεις για τα γκομενακια?

    Όχι,γι αυτό σε ρώτησα πόσο χρονών είσαι.

    Ενταξει εσυ στα 15 μπορει να ειχες πνευματικες ανησυχιες και να την ειχες δει αλλιως, εγω ηθελα αλλα πραγματα.

    Και ναι και όχι.

    παντως δε καταλαβαινω , μπηκες σε ενα ΧΑΛΑΡΟ τοπικ μονο και μονο για να μου τη πεις(ουτε καν απαντησες στην ερωτηση του τοπικ) και να κανεις τον πουριτανο ?

    Λάθος κάνεις,την ηλικία σου ρώτησα απλά,εσύ τσίμπησες αμέσως.Για να απαντήσω στην ερώτηση του τόπικ,ξεκίνησα το bodybuilding επειδή μ αρέσει η ένταση και η αδρεναλίνη και λόγω ανασφάλειας.
    </blockquote id=quote>

  19. #19
    Advanced Bodybuilder damian's Avatar
    Join Date
    22-03-05
    Location
    .
    Posts
    1,177

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by heidi

    Από πολύ μικρή (4 χρονών!!) ήμουν ΧΟΝΤΡΗ, στα 25 μου είχα φτάσει 112 κιλά!! (για κοπέλλα, 1,70 ύψος, είναι φοβερό...). Είχα πέρασει κάποια πολύ δύσκολα χρόνια και κατάντησα σε κατάσταση που κινδύνευε η ζωή μου από το βάρος. Ξύπνησα μια μέρα και άλλαξα τον τρόπο που έτρωγα, και ξεκίνησα τη γυμναστική (που στην αρχή ήταν πολύ δύσκολο λόγω σωματικού βάρους).


    </blockquote id=quote>

    ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΟΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΡΟΝ POST ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΙΡΩΝΙΚΗ Η ΕΠΙΚΡΙΤΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ (ποιος ειμαι εγω αλλωστε για να κανω κατι τετοιο).....

    Ποτε μου δεν μπορεσα να το καταλαβω αυτο....πως μπορει καποιος να αφησει τον εαυτο του να πεσει τοσο χαμηλα στην αυτοεκτιμηση του....σχεδον να καταστρεψει την υγεια του....να θυσιασει προσωπικες στιγμες,φιλιες ,ερωτες και γενικα να υπομενει τα περιπεκτικα σχολια και το ρατσισμο του κοινωνικου περιγυρου.....εξαιτιας της κακης διατροφης.
    Και το ακομα ποιο παραδοξο ειναι που ενω τα εχει περασει ολα αυτα.......ξυπναει μια ωραια μερα και λεει 'οκ...φτανουν ολα αυτα...τωρα ας κανω κατι γιαυτο'.
    Δηλ τοσα χρονια χαμενα....δεν τους ενοχλουσε η κατασταση αυτη?Γιατι δεν εκαναν κατι νωριτερα?Γιατι ενω τα κιλα μπορει να φυγουν ,η διαθεση να καλυτερεψει.....ο χρονος να γυρισει πισω ομως οχι.
    Για ακομα μια φορα η απορια μου δεν στρεφεται κατα του μελους heidi αλλα γενικα απεναντι στη σταση ζωης του στυλ....'ξυπνησα μια ωραια μερα και ειπα δεν παει αλλο.....'

    PS Ο σεβασμος φυσικα στα προσωπα που καταφεραν να γυρισουν απο τη σκοτεινη ζωνη (και του κοπου τους για να το καταφερουν) ειναι δεδομενος και απεριοριστος.

  20. #20
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    30-06-08
    Location
    peiraias, Greece.
    Posts
    70

    Default

    κοιτα damian δεν μπορεις να το κατανοησεις [κ δε χανεις κ τπτ εδω που τα λεμε] αλλα υπαρχουν ανθρωποι που δεν αγαπουν τον εαυτο τους κ πρεπει να φτασουν στο εσχατο σημειο για να καταλαβουν...οπως επισης παιδια που δεν ασχοληθηκε κανεις με τη διατροφη τους οταν ηταν μικρα αρα οι συνηθειες τους ειναι διαφορετικες.εγω μεγαλωσα σε gym κ ομως απο την εφηβεια για αγνωστους λογους αρχισα να χαλαω την ποιοτητα ζωης μου κ εφτασα στα 21 μου να ειμαι παχυσαρκη!απαραδεκτο!δεν νιωθω τοσο οτι εχασα πραγματα αλλα εδω κ 1 χρονο που γυμναζομαι κ εχασα 18 κιλα
    σιγουρα νιωθω πολυ καλυτερα με τον εαυτο μου κ γι'αυτο συνεχιζω κ προσπαθω να το μεταφερω κ σε αλλους ανθρωπους που εχουν προβλημα βαρους.αυτο που εκανε η heidi βεβαια δεν συγκρινεται ουτε κατα διανοια με τη δικη μου προσπαθεια!!!και ξερεις κατι?ολοι οι ανθρωποι καποια στιγμη γινονται θυματα των αδυναμιων τους!το θεμα ειναι φτανοντας στον &lt;&lt;πατο&gt;&gt; τι κανεις...
    dika

  21. #21
    Pumping Iron
    Join Date
    09-06-05
    Location
    ioannina, GREECE, Greece.
    Posts
    413

    Default

    οσο πιο χαμηλα πεσεις τοσο πιο δυνατα αναπηδας :)
    It was character that got us out of bed, commitment that moved us into action, and discipline that enabled us to follow through

  22. #22
    Pumping Iron
    Join Date
    04-04-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    495

    Default

    αν κοιταζεις στον καθρεφτη και δεν σου αρεσει αυτο που κοιτας πρεπει να το αλλαξεις.γενικα οτι δεν σου αρεσει η σε χαλαει μην το κανεις η αλλαζε το!ετσι δουλευει τουλαχιστον σε εμενα!το ωραιο σωμα ειναι ανεβασμενη ψυχολογια αυτοπεποιθηση(ολοι λιγο πολυ το κανουμε και για να προσελκυσουμε το αλλο φυλο) και υγεια πανω απο ολα!
    '' ''

  23. #23
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    30-06-08
    Location
    peiraias, Greece.
    Posts
    70

    Default

    +1
    dika

  24. #24
    Pumping Iron RONI78's Avatar
    Join Date
    05-11-07
    Location
    Πειραιας, Greece.
    Posts
    287

    Default

    βλεπε αβαταρ:D αυτος φταιει για ολα! και ο θειος μου!
    the best supplement is time..!!!

  25. #25
    Pumping Iron
    Join Date
    20-12-07
    Location
    .
    Posts
    302

    Default

    Το να μεγαλώνεις ένα παιδί και να φροντίζεις κάθε μέρα να και από την ώρα που ξυπνά σταδιακά να του φτιάχνεις 6-8 μικρά γεύματα (και όσο πιο μωρό τόσο συχνότερα τρώει) για μερικούς και ιδιαίτερα για γονείς που δουλεύουν είναι ένα πρόβλημα. Τις περισσότερες φορές ιδιαίτερα όταν τα παιδιά πάνε σχολείο εάν δεν υπάρχει καθοδήγηση από το σπίτι τα παιδιά είναι ανεξέλεγκτα.
    Τώρα επειδή το φαγητό είναι μία από τις πιο ουσιαστικές σχέσεις με την μητέρα, πολλά νήπια μπερδεύουν την πρόσληψη της τροφής με την συντροφιά της μητέρας που τόσο έχουν ανάγκη. Αυτό μπορεί να συνεχιστεί και αργότερα και το φαγητό να γίνει η συναισθηματική τους κάλυψη για τα πάντα είτε αυτό είναι ο περίγελος, είτε απογοήτευση ερωτική ή επαγγελματική.

    Τώρα όσον αφορά την περίπτωση της heidi ας μην ξεχνάμε ότι είναι ένα κορίτσι που μεγάλωσε στην Αμερική. Τι σημαίνει αυτό. Πήγα για ένα μήνα και από 48 έφτασα στα 55. Απλά και μόνο από τον τρόπο που τρώνε έξω. Φαντάσου ένα παιδί, που να μένει εκεί και η μητέρα του να εργάζεται και να μην προλαβαίνει να είναι στην κουζίνα, αλλά και ακόμη αν προλαβαίνει να φτιάχνει κάτι, αυτό θα είναι μισοέτοιμο όταν το αγοράζει από το μολ.

    Τέλως πάντων εγώ την heidi την συγχαίρω έχω και γω δυο ξαδερφούλες στην Αμερική που είναι στην ηλικία της η μία και η άλλη γύρω στα 15 τώρα και την περιμένω να μου έρθει όπου νάναι. Και οι δύο ασχολούνται με τον αθλητισμό από παιδική ηλικία όμως είναι παχύσαρκες και οι δύο μπορείτε να μου πειτε το γιατί?

    Μπορείκανείς άραγε να καταλάβει γιατί ενώ εκεί κάνουν συγκεκριμένη δίετα, εδώ στην Ελλάδα τρώνε όσο θέλουν και όμως αδυνατίζουν? Έχω φάει φάει ντομάτες στην Αμερική και προσωπικά μου φάνηκαν σαν άχυρο είπα παναγιά μου πότε να γυρίσω στην Ελλαδίτσα μου να καταλαβαίνω τι τρώω.

    Ασχολήθηκα με τα βάρη στην ηλικία των 23 ετών γιατί ήμουν Φοιτήτρια στην Αθήνα και δεν είχα κάτι άλλο κοντά για να κάνω προπόνηση εκτός από το gym. Παλιότερα είχα κάνει και άλλα αθλήματα με κορυφαίο την κολύμβηση (από 3η Δημοτικού περίπου) όπου ήμουν και αγωνιστικά εκεί. Λατρεύω το gym γιατί είμαι πολύ αγχώδης και νευρική και εκεί μου φεύγουν όλα!!!

  26. #26
    Pumping Iron gsatelite's Avatar
    Join Date
    22-01-06
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    334

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:

    ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΟΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΡΟΝ POST ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΙΡΩΝΙΚΗ Η ΕΠΙΚΡΙΤΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ (ποιος ειμαι εγω αλλωστε για να κανω κατι τετοιο).....

    Ποτε μου δεν μπορεσα να το καταλαβω αυτο....πως μπορει καποιος να αφησει τον εαυτο του να πεσει τοσο χαμηλα στην αυτοεκτιμηση του....σχεδον να καταστρεψει την υγεια του....να θυσιασει προσωπικες στιγμες,φιλιες ,ερωτες και γενικα να υπομενει τα περιπεκτικα σχολια και το ρατσισμο του κοινωνικου περιγυρου.....εξαιτιας της κακης διατροφης.
    Και το ακομα ποιο παραδοξο ειναι που ενω τα εχει περασει ολα αυτα.......ξυπναει μια ωραια μερα και λεει 'οκ...φτανουν ολα αυτα...τωρα ας κανω κατι γιαυτο'.
    Δηλ τοσα χρονια χαμενα....δεν τους ενοχλουσε η κατασταση αυτη?Γιατι δεν εκαναν κατι νωριτερα?Γιατι ενω τα κιλα μπορει να φυγουν ,η διαθεση να καλυτερεψει.....ο χρονος να γυρισει πισω ομως οχι.
    Για ακομα μια φορα η απορια μου δεν στρεφεται κατα του μελους heidi αλλα γενικα απεναντι στη σταση ζωης του στυλ....'ξυπνησα μια ωραια μερα και ειπα δεν παει αλλο.....'

    PS Ο σεβασμος φυσικα στα προσωπα που καταφεραν να γυρισουν απο τη σκοτεινη ζωνη (και του κοπου τους για να το καταφερουν) ειναι δεδομενος και απεριοριστος.
    </blockquote id=quote>

    Λοιπον,για να πω την ταπεινη μου γνωμη,το να κοιταει καποιος απ'εξω μια κατασταση,χωρις να μην γνωριζει το αιτιο της,σιγουρα εγειρει ερωτηματα..Οπως ας πουμε για εναν veg το να βλεπει καποιον να τρωει σουβλακια,ή για εναν επαγγελματια αγωνιζομενο να βλεπει στον δρομο καποιον αγυμναστο.Ακομα και για μενα που ξανα-αρχισα την σωστη διατροφη και γυμναστικη μετα απο απουσια χρονων,το να βλεπω ατομο με σωσιβιο ,πια,μου φαινεται καπως,ενδομυχα ομως το κατανοω και αν και δεν το διακαιολογω,το αναγνωριζω...
    Ποτε λοιπον δεν μπορουμε να γνωριζουμε,οσο παραξενο και αν μας φαινεται,τους λογους γιατι καποιος ειναι πλαδαρος,υπερβαρος,παχυσαρκος,καπνιστης,ποτης κοκ...κακη ενημερωση ,κακη ποιοτητα ζωης,αγνοια εναλλακτικων τροπων ζωης ισως...σιγουρα ομως ειναι προσωπικη επιτυχια για καποιον,να καταλαβαινει που εχει φτασει,και να ξεκιναει απο την αρχη-ισως-για κατι διαφορετικο...και αυτο ειναι επιτυχια μεγαλη απο μονη της...ολα τα υπολοιπα επονται,και παιζει μεγαλο ρολο το ερεθισμα,ή η αναγκη για την αλλαγη αυτη...
    [:-thumbu]
    "No rest till six pack"

  27. #27
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    03-07-08
    Location
    Thessaloniki, (and Boston, USA), Greece.
    Posts
    84

    Default

    Παιδιά πολύ καλή συζήτηση κάνουμε.

    Για την δική μου κατάσταση, είχα την δυστυχία να είμαι παιδί με δυο παχύσαρκους γονείς, κάτι που σημαίνει ότι δεν μαθαίνεις ΠΩΣ και ΤΙ να τρως. Έβλεπε τον μπαμπά μου να τρώει όταν βαριόταν, και η μαμά μου να τρώει όταν είχε άγχος ή όταν ένιωθε άσχημα. Ξεκίνησα το δημότικο με περιτά κιλά, και σιγά σιγά σου τρώει την αυτοπεποίθηση να τα ακούς από τα άλλα παιδιά κάθε μέρα -- και δυστυχώς αντιμετόπισα τα αρνητικά μου συναισθήματα με ... το φαγητό.

    Όταν έφτασα στο πανεπιστήμιο (18 χρονών) αποφάσισα να ασχολούμαι με την Ελλάδα και έμαθα ελληνικά και ετοιμαζόμουν για το πρώτο μου ταξίδι. Πήγα 6 εβδομάδες στην Ελλάδα το καλοκαίρι του 1999 για πρώτη φορά και σε 6 εβδομάδες χωρίς προσπάθεια, έχασα 2 νούμερα στα ρούχα μου, γύρω στα 10 κιλά -- χωρίς να καταλάβω τίποτα.

    Μετά γύρισα στην Αμερική, και ήμουν ευτυχισμένη και καλά αλλά το 2001 σκωτώθηκε η αδερφή μου, και αντί να το αντμετοπίσω σωστά (αν και ακόμα δεν ξέρω τι θα ήταν αυτό), έτρωγα για να νιώθω καλύτερα. Είχα διάγνωση "κατάθλιψης" αλλά δεν έπαιρνα φάρμακα, δεν είχα την ενέργεια να πάω στους γιατρούς τότε.

    Μέσα σε ένα χρόνο από τότε που έχασα την αδερφή μου έβαλα 25 κιλά. Προσπάθησα να τα χάσω αλλά χωρίς να αντιμετοπίσω την κατάθλιψη ήταν σχεδόν αδύνατον για μένα -- δεν είχα την ψυχολογική ισορροπία να κάνω πρόγραμμα διατροφής, όταν ο μόνος λόγος που ήξερα να φτιάξω το κέφι μου ήταν με το φαγητό.

    Επιτέλους το 2006 μου δόθηκε ευκαιρία να μείνω στην Ελλάδα για 1 χρόνο. Είναι πολύ δύσκολο για μας τους Αμερικάνους να πάρουμε άδεια παραμονής, δικαιώματα έργασιας, κτλ, και ήταν ευκαιρία ζωής. Μου ήταν το κίνητρο να αλλάξω τη ζωή μου, και έβγαλα τον εαυτό μου απο την κατάθλιψη με τα νύχια μου. Η αυτοπεποίθηση μου τότε ήταν ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ. Αν μου είχες πει "Heidi, σε διάλεξαν για τη αρχαιολογική υπηρεσία από χιλιάδες αιτήσεις, πρέπει να σημαίνει ΚΑΤΙ" θα σου έλεγα, "κάποιο λάθος έγινε, αλλά πάω."

    Πήγα και πέρασα το πιό ωραίο χρόνο της ζωής μου από το 2000. Πιστεύω ότι στην Ελλάδα το περιβάλλον, η νοοτροπία, η μαγειρική ... όλα είναι αλλιώς και πιό υγιεινά. Αλλά για μένα δεν έπαιζαν ρόλο τόσο πολύ το περιβάλλον παρά το πως είχα μάθει να τρώω για συναισθηματικούς λόγους.

    Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με αυτό που λέει ο Damian:

    "Δηλ τοσα χρονια χαμενα....δεν τους ενοχλουσε η κατασταση αυτη?Γιατι δεν εκαναν κατι νωριτερα?"

    Ναι, έχασα 5 χρόνια από τη ζωή μου. Είναι κάτι πολύ σκοτεινό, δεν θα το ευχόμουνα στον χειρότερο μου εχθρό. Αλλά η κατάσταση με ενοχλούσε κάθε μέρα -- αντιθέτως με αυτό που λες, το σκεφτόμουνα *συνέχεια.* Η ερώτησή σου "Γιατί δεν έκαναν κάτι νωρίτερα;" θα ήθελα πολύ να στην απαντήσω, αλλά δεν μπορώ. Όσοι δεν παλεύουν με την κατάθλιψη και τέτοια, ***ΕΛΠΙΖΩ να μην καταλαβαίνουν***.

    Μ'αρεσει, εννόω, που δεν καταλαβαίνεις. ΔΕΝ ΘΕΛΩ να καταλαβαίνεις. Γιατί το να καταλαβαίνεις τέτοιο πράγμα, σημαίνει ότι το ζεις -- και δεν το θέλω για κανένα από σας.

    Εμείς οι Αμερικάνοι μιλάμε πολύ (και πολύ δυνατά LOL) -- σορρυ για το πολύ μπλα-μπλα.

    :)
    "The dictionary is the only place that success comes before work."

    ~Vince Lombardi

  28. #28
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    14-06-05
    Location
    Gotham.
    Posts
    815

    Default

    3 χρόνια πήγαινα σε ιδιωτικό Λύκειο στη Θεσ/νίκη.

    Αυτά τα 3 χρόνια έκανα την ίδια ακριβώς διαδρομή από σχολείο-&gt;σπίτι (και από σπίτι-&gt;σχολείο).
    Κάθε φορά το σχολικό περνούσε δίπλα από ένα gym με βάρη.

    Μία μέρα δεν άντεξα, και αποφάσισα να γραφτώ και ν'αρχίσω προπόνηση...
    How long can any man fight the darkness... until he finds it in himself

  29. #29
    New Member
    Join Date
    20-06-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    36

    Default

    Tolis, μου θύμησες τον μακαρίτη τον Andreas Munzer. Είχε πιάσει δουλειά σε μια πόλη δίπλα στο σπίτι του και όταν σχόλαγε είχε δύο ώρες κενό μέχρι να περάσει το λεωφορείο. Γράφτηκε σε ένα gym μόνο και μόνο για να περνάει το δίωρο αυτό.
    Εγώ πάντα ήμουν αδύνατος και αυτό μου την έδινε. Δεν μου άρεσαν τα βάρη όμως γιατί έπαιζα μπάλα (ήμουν ταλέντο και είχα πάει και για δοκιμή στον Παναθηναϊκό ένα φεγγάρι). Μόλις όμως πήγα σε ένα συνοικιακό gym και έκανα μια έλξη με την μπάρα μου άρεσε τόσο που με έχασαν στην ομάδα! Δεν ξαναπάτησα το πόδι μου ποτέ!! Δεν το έχω μετανιώσει αλλά με τόσα λεφτά που ακούω να δίνονται από δω κι από κει σε κάτι αμόρφωτους που το μόνο που ξέρουν να κάνουν είναι να κλωτσάνε ένα τόπι, σκέφτομαι μήπως έκανα λάθος επιλογή αθλήματος τελικά. Πάντως φίλος μου που έπαιζε στο ερασιτεχνικό του ΠΑΟ, έπαθε μεγάλη ζημιά 22 χρονών και ο γιατρός του είπε τέρμα η μπάλα. Είναι και ο απρόβλεπτος παράγοντας βλέπετε!
    Αυτό που μου αρέσει με το bodybuilding είναι ότι ικανοποιεί τη φιλαρέσκειά μου. Με ξέρει ένα σωρό κόσμος που εγώ δεν ξέρω καν τα ονόματά τους. Είναι ωραίο συναίσθημα!
    Τώρα όσον αφορά το γυναικείο φύλο...Εδώ τα πράγματα περιπλέκονται. Είναι πολλές στις οποίες αρέσουν τέτοια σώματα αλλά είναι μικρή μειοψηφία μπροστά στο σύνολο. Όλες οι γυναίκες στο γραφείο μου λένε ότι το έχω παρακάνει. Ακόμα και η γυναίκα μου απειλεί τώρα τελευταία να με χωρίσει αν δεν χάσω, λέει, καμιά 25-30 κιλά! Μην γελάτε...Το εννοεί! Στην παραλία δεν έρχεται μαζί μου γιατί ντρέπεται επειδή όλοι με κοιτάνε. Το βράδι δεν με αφήνει να φορέσω κανένα κολλητό t-shirt για τον ίδιο λόγο. Άμα ξυρίζω το κεφάλι φωνάζει γιατί δείχνω, λέει, άγριος. Έλεος πια!!

  30. #30

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by kostasron

    Tolis, μου θύμησες τον μακαρίτη τον Andreas Munzer. Είχε πιάσει δουλειά σε μια πόλη δίπλα στο σπίτι του και όταν σχόλαγε είχε δύο ώρες κενό μέχρι να περάσει το λεωφορείο. Γράφτηκε σε ένα gym μόνο και μόνο για να περνάει το δίωρο αυτό.
    Εγώ πάντα ήμουν αδύνατος και αυτό μου την έδινε. Δεν μου άρεσαν τα βάρη όμως γιατί έπαιζα μπάλα (ήμουν ταλέντο και είχα πάει και για δοκιμή στον Παναθηναϊκό ένα φεγγάρι). Μόλις όμως πήγα σε ένα συνοικιακό gym και έκανα μια έλξη με την μπάρα μου άρεσε τόσο που με έχασαν στην ομάδα! Δεν ξαναπάτησα το πόδι μου ποτέ!! Δεν το έχω μετανιώσει αλλά με τόσα λεφτά που ακούω να δίνονται από δω κι από κει σε κάτι αμόρφωτους που το μόνο που ξέρουν να κάνουν είναι να κλωτσάνε ένα τόπι, σκέφτομαι μήπως έκανα λάθος επιλογή αθλήματος τελικά. Πάντως φίλος μου που έπαιζε στο ερασιτεχνικό του ΠΑΟ, έπαθε μεγάλη ζημιά 22 χρονών και ο γιατρός του είπε τέρμα η μπάλα. Είναι και ο απρόβλεπτος παράγοντας βλέπετε!
    Αυτό που μου αρέσει με το bodybuilding είναι ότι ικανοποιεί τη φιλαρέσκειά μου. Με ξέρει ένα σωρό κόσμος που εγώ δεν ξέρω καν τα ονόματά τους. Είναι ωραίο συναίσθημα!
    Τώρα όσον αφορά το γυναικείο φύλο...Εδώ τα πράγματα περιπλέκονται. Είναι πολλές στις οποίες αρέσουν τέτοια σώματα αλλά είναι μικρή μειοψηφία μπροστά στο σύνολο. Όλες οι γυναίκες στο γραφείο μου λένε ότι το έχω παρακάνει. Ακόμα και η γυναίκα μου απειλεί τώρα τελευταία να με χωρίσει αν δεν χάσω, λέει, καμιά 25-30 κιλά! Μην γελάτε...Το εννοεί! Στην παραλία δεν έρχεται μαζί μου γιατί ντρέπεται επειδή όλοι με κοιτάνε. Το βράδι δεν με αφήνει να φορέσω κανένα κολλητό t-shirt για τον ίδιο λόγο. Άμα ξυρίζω το κεφάλι φωνάζει γιατί δείχνω, λέει, άγριος. Έλεος πια!!
    </blockquote id=quote>

    Ωχωχωχωχ.φιλε μου Κωστα...εχεις προβλημα σοβαρο με τη γυναικα σου??Καλο κουραγιο φιλε μου...[:-hot][:-hot][:-hot][:-hot]


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •