Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 49
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    06-01-08
    Location
    .
    Posts
    6

    Default Μετρητης ποσοστου λιπους...υπαρχει?

    Γεια σας παιδια.Τοσο καιρο ψαχνω ενα καταραμενο μετρητη ποσοστου λιπους στο διαδικτυο και δεν βρισκω κατι συγκεκριμενο.Θα ηταν ευκολο να μου πειτε ενα site που μπορω να βρω κατι να το υπολογιζω ευκολα ή θα πρεπει να απευθυνθω σε διατροφολογο?

  2. #2
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Αν πας και στο συγκεκριμένο μαγαζί, ίσως να βρεις και πτυχομετρητή.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #3
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Αν πας και στο συγκεκριμένο μαγαζί, ίσως να βρεις και πτυχομετρητή.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  4. #4
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    06-01-08
    Location
    .
    Posts
    6

    Default

    thanks αλλα δεν μου ανοιγει τον ιστοτοπο .Θα το ψαξω και manually μονος μου.

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    06-01-08
    Location
    .
    Posts
    6

    Default

    thanks αλλα δεν μου ανοιγει τον ιστοτοπο .Θα το ψαξω και manually μονος μου.

  6. #6
    Pumping Iron malmsteen's Avatar
    Join Date
    20-01-08
    Location
    Θεσσαλονίκη, Greece.
    Posts
    387

    Default

    Είχα κάνει κάποιες λιπομετρήσεις με μια διαιτολόγο (ακόμα κάνω που και που) και χρησιμοποιούσε ένα μικρό μηχάνημα το οποίο είχε πάνω κάτι καλωδιάκια. κολλούσε 2 στο ένα μου πόδι και τα άλλα δύο στο αντίστοιχο χέρι. 3-4 δευτερόλεπτα και έβγαζε το ποσοστό λίπους. μετά υποθέτω όλα τα άλλα που μου έδειχνε (βασικός μεταβολισμός, άλιπη μάζα σε % και σε kg και αντίστοιχα το νερό του σώματος) εκτός του μεταβολισμού υποθέτω ήτανε βάση συνάρτησης. όπως και να'χει την τελευταία φορά μου έδειξε 16,3% λίπος. όσο και να έψαξα στο google δεν βρήκα κάτι άλλο εκτός από ζυγαριές και πτυχομετρητές. την επόμενη φορά που θα κάνω θα προσέξω τη μάρκα μπας και το βρω στο ιντερνετ. μου είπε ότι το παράγγειλε από Αγγλία
    yngwie or the highway
    http://www.youtube.com/watch?v=xfVlWNNumkc

  7. #7
    Pumping Iron malmsteen's Avatar
    Join Date
    20-01-08
    Location
    Θεσσαλονίκη, Greece.
    Posts
    387

    Default

    Είχα κάνει κάποιες λιπομετρήσεις με μια διαιτολόγο (ακόμα κάνω που και που) και χρησιμοποιούσε ένα μικρό μηχάνημα το οποίο είχε πάνω κάτι καλωδιάκια. κολλούσε 2 στο ένα μου πόδι και τα άλλα δύο στο αντίστοιχο χέρι. 3-4 δευτερόλεπτα και έβγαζε το ποσοστό λίπους. μετά υποθέτω όλα τα άλλα που μου έδειχνε (βασικός μεταβολισμός, άλιπη μάζα σε % και σε kg και αντίστοιχα το νερό του σώματος) εκτός του μεταβολισμού υποθέτω ήτανε βάση συνάρτησης. όπως και να'χει την τελευταία φορά μου έδειξε 16,3% λίπος. όσο και να έψαξα στο google δεν βρήκα κάτι άλλο εκτός από ζυγαριές και πτυχομετρητές. την επόμενη φορά που θα κάνω θα προσέξω τη μάρκα μπας και το βρω στο ιντερνετ. μου είπε ότι το παράγγειλε από Αγγλία
    yngwie or the highway
    http://www.youtube.com/watch?v=xfVlWNNumkc

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    06-01-08
    Location
    .
    Posts
    6

    Default

    Επισης μηπως υπαρχει και κανενας πινακας για υπολογισμο μεσω μαθηματικων πραξεων που θα μπορω να το κανω και τσαμπέ στο σπιτι μου?

  9. #9
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    06-01-08
    Location
    .
    Posts
    6

    Default

    Επισης μηπως υπαρχει και κανενας πινακας για υπολογισμο μεσω μαθηματικων πραξεων που θα μπορω να το κανω και τσαμπέ στο σπιτι μου?

  10. #10
    Unworthy
    Join Date
    12-04-07
    Location
    αθηνα, Greece.
    Posts
    817

    Default

    ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΛΙΠΟΜΕΤΡΗΤΗΣ

  11. #11
    Unworthy
    Join Date
    12-04-07
    Location
    αθηνα, Greece.
    Posts
    817

    Default

    ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΛΙΠΟΜΕΤΡΗΤΗΣ

  12. #12
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    06-01-08
    Location
    .
    Posts
    6

    Default

    οκ το βρηκα thanks anyway

  13. #13
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    06-01-08
    Location
    .
    Posts
    6

    Default

    οκ το βρηκα thanks anyway

  14. #14
    Pumping Iron gsatelite's Avatar
    Join Date
    22-01-06
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    334

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by gigenis

    ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΛΙΠΟΜΕΤΡΗΤΗΣ
    </blockquote id=quote>

    ..και ο πιο αυστηρος επισης:D
    +1[:-thumbu]
    "No rest till six pack"

  15. #15
    Pumping Iron gsatelite's Avatar
    Join Date
    22-01-06
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    334

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by gigenis

    ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΛΙΠΟΜΕΤΡΗΤΗΣ
    </blockquote id=quote>

    ..και ο πιο αυστηρος επισης:D
    +1[:-thumbu]
    "No rest till six pack"

  16. #16
    Unworthy
    Join Date
    12-04-07
    Location
    αθηνα, Greece.
    Posts
    817

    Default

    ακριβως τι να το κανω εγω το να ξερω το ποσοστο λιπους αν κραταω ακομη σε διαφορα σημεια και φαινομαι χαλια

  17. #17
    Pumping Iron
    Join Date
    04-11-07
    Location
    thessaloniki, thessaloniki, Greece.
    Posts
    449

    Default

    στην ΕΛΕΣ (εισαγωγεας της ΕΑΣ) το δερματοπτυχομετρο εχει 14 ευρω και απο οτι εχω ακουσει ειναι πολυ αξιοπιστο σκεφτομε να το παρω.

  18. #18
    New Member
    Join Date
    16-06-08
    Location
    Greece.
    Posts
    8

    Default

    GIA DES MHPWS S KANEI AYTO. WWW.

    rivalfitness.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=6&Itemid=19

  19. #19

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by fcom

    GIA DES MHPWS S KANEI AYTO. WWW.

    rivalfitness.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=6&Itemid=19
    </blockquote id=quote>

    Συγγνώμη φίλε μου, αλλά πού βλέπεις το λιπομετρητή σε αυτό το site;

    Εγώ ένα πίνακα βλέπω που σου δείχνει το BMI(Δείκτη Μάζας-Σώματός) σου, ο οποίος αφορά μη ασκούμενους κατά κύριο λόγο.

  20. #20
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    δεν ξερω αλλα δεν εμπιστευομαι τους λιπομετρητες καθολου πλεον.συμφωνω με τον gigenis οτι ο καθρεφτης ειναι ο καλυτερος λιπομετρητης. ειχα παει πριν 2 χρονια τελευταια φορα και ενω ηταν μαιος και ημουν φουλ στη γραμμωση και οι κοιλιακοι με φλεβες και τα λοιπα,μου εβγαλε οτι εχω 26%,ηθελα να του πω:σιγα ρε φιλε μην εχω και 66%,και μετα μου λεει:α ναι,ξεχασα να αλλαξω τη ρυθμιση απο αρχαριος σε γυμνασμενος! αρα το μηχανημα βγαζει μεσω συναρτησης το ποσοστο και τα καλωδια λογικα ειναι μονο για τη μετρηση του νερου.πως να εμπιστευτεις λοιπον ενα τετοιο μηχανημα,αφου δε βασιζεται σε μετρησεις του σωματος σου αλλα απλα σε μια συναρτηση που την εκτελει σε ολους στα τυφλα. και στο κατω κατω τι τα θελετε τα νουμερα,αμα φαινονται μια χαρα οι μυς σου και οι κοιλιακοι,τι να κανεις τους αριθμους?!αν ολοι βλεπουν οτι εισαι οκ,δε θα σου ζητησουν και πιστοποιητικο απο το γυμναστηριο σου με το ποσοστο λιπους!
    ()

  21. #21
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    δεν ξερω αλλα δεν εμπιστευομαι τους λιπομετρητες καθολου πλεον.συμφωνω με τον gigenis οτι ο καθρεφτης ειναι ο καλυτερος λιπομετρητης. ειχα παει πριν 2 χρονια τελευταια φορα και ενω ηταν μαιος και ημουν φουλ στη γραμμωση και οι κοιλιακοι με φλεβες και τα λοιπα,μου εβγαλε οτι εχω 26%,ηθελα να του πω:σιγα ρε φιλε μην εχω και 66%,και μετα μου λεει:α ναι,ξεχασα να αλλαξω τη ρυθμιση απο αρχαριος σε γυμνασμενος! αρα το μηχανημα βγαζει μεσω συναρτησης το ποσοστο και τα καλωδια λογικα ειναι μονο για τη μετρηση του νερου.πως να εμπιστευτεις λοιπον ενα τετοιο μηχανημα,αφου δε βασιζεται σε μετρησεις του σωματος σου αλλα απλα σε μια συναρτηση που την εκτελει σε ολους στα τυφλα. και στο κατω κατω τι τα θελετε τα νουμερα,αμα φαινονται μια χαρα οι μυς σου και οι κοιλιακοι,τι να κανεις τους αριθμους?!αν ολοι βλεπουν οτι εισαι οκ,δε θα σου ζητησουν και πιστοποιητικο απο το γυμναστηριο σου με το ποσοστο λιπους!
    ()

  22. #22
    Bodybuilding Newbie Μαρία's Avatar
    Join Date
    16-04-08
    Location
    .
    Posts
    47

    Default

    Με βάση το θέμα της λιπομέτρησης επειδή το έχω ψάξει αλλά και διδαχθεί στη σχολή(ΤΕΦΑΑ)όλα τα μηχανήματα του εμπορίου κάτι με καλώδια,κάτι μηχανήματα που τα κρατάς και βάζεις ύψος-βάρος κτλ είναι όλα μούφες!!!Έίναι φθηνά και τα προμηθεύονται όλοι οι διαιτολόγοι(όχι διατροφολόγοι) και τα γυμναστήρια και καλά ότι εκεί μετράνε και το λίπος σου.Το πιο αξιόλογο μηχάνημα με ποσοστό επιτυχίας 80-90% είναι το δερματοπτυχόμετρο και εκεί υπάρχει έν ποσοστό λάθους διότι αυτός που θα σου κάνει την μέτρηση πρέπει να έχει έμπειρο χέρι και όχι πρωτάρης για πιο αξιόπιστα αποτελέσματα.Τέλος ο καλύτερος τρόπος λιπομέτρησης με ποσοστό επιτυχίας μέχρι 95% και ο πιο εύκολος είναι........

  23. #23
    Bodybuilding Newbie Μαρία's Avatar
    Join Date
    16-04-08
    Location
    .
    Posts
    47

    Default

    Με βάση το θέμα της λιπομέτρησης επειδή το έχω ψάξει αλλά και διδαχθεί στη σχολή(ΤΕΦΑΑ)όλα τα μηχανήματα του εμπορίου κάτι με καλώδια,κάτι μηχανήματα που τα κρατάς και βάζεις ύψος-βάρος κτλ είναι όλα μούφες!!!Έίναι φθηνά και τα προμηθεύονται όλοι οι διαιτολόγοι(όχι διατροφολόγοι) και τα γυμναστήρια και καλά ότι εκεί μετράνε και το λίπος σου.Το πιο αξιόλογο μηχάνημα με ποσοστό επιτυχίας 80-90% είναι το δερματοπτυχόμετρο και εκεί υπάρχει έν ποσοστό λάθους διότι αυτός που θα σου κάνει την μέτρηση πρέπει να έχει έμπειρο χέρι και όχι πρωτάρης για πιο αξιόπιστα αποτελέσματα.Τέλος ο καλύτερος τρόπος λιπομέτρησης με ποσοστό επιτυχίας μέχρι 95% και ο πιο εύκολος είναι........

  24. #24
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    26-04-05
    Location
    Athens.
    Posts
    1,681

    Default

    [spoiler]το έμπειρο ματι? [/spoiler]

  25. #25
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    26-04-05
    Location
    Athens.
    Posts
    1,681

    Default

    [spoiler]το έμπειρο ματι? [/spoiler]

  26. #26
    Pumping Iron
    Join Date
    20-12-07
    Location
    .
    Posts
    302

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Μαρία

    Τέλος ο καλύτερος τρόπος λιπομέτρησης με ποσοστό επιτυχίας μέχρι 95% και ο πιο εύκολος είναι........
    </blockquote id=quote>Attached Image:


  27. #27
    Pumping Iron
    Join Date
    20-12-07
    Location
    .
    Posts
    302

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Μαρία

    Τέλος ο καλύτερος τρόπος λιπομέτρησης με ποσοστό επιτυχίας μέχρι 95% και ο πιο εύκολος είναι........
    </blockquote id=quote>Attached Image:


  28. #28
    Bodybuilding Newbie Μαρία's Avatar
    Join Date
    16-04-08
    Location
    .
    Posts
    47

    Default

    Λοιπόν επανέρχομαι στο θέμα.Παίρνουμε μια ζυγαριά του εμπορίου το μόνο που πρέπει να κοιτάξουμε είναι να είναι αδιάβροχη τίποτα άλλο.Πάμε σε ένα κολυμβητήριο της γειτονιάς η σε καμιά πισίνα,βάζουμε την ζυγαριά στον πάτο εκπνέουμε τον αέρα και βυθιζόμαστε,το νούμερο που θα γράψει η ζυγαριά έιναι η άλιπη μάζα μας,το λίπος είναι το μόνο που επιπλέει στο νερό και ένας λόγος που οι παχύσαρκοι έχουν καλύτερη πλευστικότητα στο νερό από τους γραμωμένους,δηλαδή αν είσαι 80 κιλά και η ζυγαριά σε δείξει 75 κάνε τον υπολογισμό και θα δείς πόσο % λίπος έχεις,είναι πιο αξιόπιστη μέθοδος και από το δερματοπτυχόμετρο και δεν το λέω μόνο εγώ το κάναμε σε ένα μάθημα στη σχολή με επεξηγήσεις από τον καθηγητή κτλ.

  29. #29
    Bodybuilding Newbie Μαρία's Avatar
    Join Date
    16-04-08
    Location
    .
    Posts
    47

    Default

    Λοιπόν επανέρχομαι στο θέμα.Παίρνουμε μια ζυγαριά του εμπορίου το μόνο που πρέπει να κοιτάξουμε είναι να είναι αδιάβροχη τίποτα άλλο.Πάμε σε ένα κολυμβητήριο της γειτονιάς η σε καμιά πισίνα,βάζουμε την ζυγαριά στον πάτο εκπνέουμε τον αέρα και βυθιζόμαστε,το νούμερο που θα γράψει η ζυγαριά έιναι η άλιπη μάζα μας,το λίπος είναι το μόνο που επιπλέει στο νερό και ένας λόγος που οι παχύσαρκοι έχουν καλύτερη πλευστικότητα στο νερό από τους γραμωμένους,δηλαδή αν είσαι 80 κιλά και η ζυγαριά σε δείξει 75 κάνε τον υπολογισμό και θα δείς πόσο % λίπος έχεις,είναι πιο αξιόπιστη μέθοδος και από το δερματοπτυχόμετρο και δεν το λέω μόνο εγώ το κάναμε σε ένα μάθημα στη σχολή με επεξηγήσεις από τον καθηγητή κτλ.

  30. #30
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    σε βρισκω σωστη μαρια,μιας και αυτος ο τροπος ζυγισματος βασιζεται στη φυσικη. ο μονος φοβος ειναι μηπως τα κολυμβητηρια γεμισουν με διαφορους περιεργους τυπους που θελουν να ζυγιστουν και οχι με κολυμβητες[:-angel]
    ()


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •