Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Pumping Iron gsatelite's Avatar
    Join Date
    22-01-06
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    334

    Default Kαρδιακοι παλμοι:ποιο ειναι το οριο;

    ..Εψαχνα που να βαλω το τοπικ,αλλα οσο και να εψαξα δεν βρηκα κατηγορια(ισως να μην εψαξα οσο επρεπε,αν οι Mods το θεωρουν off topic ας το μεταφερουν εκει που πρεπει[:-cyclops])
    ..Στο θεμα τωρα:Σημερα η προπονηση ηταν βραδυνη,περιειχε 10 λεπτα ελλειπτικη στους 80rpm και επιβαρυνση στο 11,μετα στηθος(3χ15 ζεσταμα,4 σετχ10 επαναληψεις)και δικεφαλα (1χ20 ζεσταμα,3σετχ10 reps)...ολα αυτα διηρκεσαν κοντα στα 40 λεπτα...μετα ανεβηκα διαδρομο για ενα δεκαλεπτο χαλαρο τρεξιμο(ταχυτητα 8)..Το συγκεκριμενο μηχανημα εχει λαβες που μετρανε καρδιακους παλμους,οταν επιασα λοιπον τις λαβες το καντραν εδειξε 135 παλμους,και στο ηρεμο μου (κοντα στα 6 ) 115...να σημειωσω εδω οτι δεν ενοιωθα καμια ταχυπαλμια,η λαχανιασμα,ουτε οταν ανεβηκα στον διαδρομο,ουτε μετα στο χαλαρωμα
    Η ερωτηση ειναι η εξης:Ποσο ειναι (γενικα,ειδικα,δεν γνωριζω πως ακριβως να ρωτησω) το οριο καρδιακων παλμων κατα την διαρκεια της ασκησης για εναν ενηλικο αντρα 40 χρονων;Αν υποθεσω οτι οσο πιο γρηγοροι ειναι οι καρδιακοι παλμοι,τοτε τοσο καλυτερη ειναι αεροβια ασκηση τοτε δεν εχω προβλημα,το θεμα και η απορια(;) μου ειναι,πως καταλαβαινει κανεις ποτε εχει φτασει στο οριο αντοχης του εαν στους 140 κοντα παλμους αισθανεται-οπως εγω ας πουμε-μια χαρα;
    Ισως να τα λεω λιγο ανακατεμενα,αλλα δεν το κρυβω,θορυβηθηκα λιγο,δεν εχω κατσει ποτε να μετρησω καρδιακους παλμους ,οσο ενταση και να ειχε η προπονηση μου στο παρελθον...ειμαι φυσιολογικος γιατρε μου;:D
    Η οποια γνωμη/παραινεση/βοηθεια/σφαλιαρα στο φιλικο/ ευπροσδεκτη[:-thumbu]
    "No rest till six pack"

  2. #2
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-01-08
    Location
    volos, Greece.
    Posts
    159

    Default

    δεν ειμαι σιγουρος για αυτο που λεω αλλα για fat burn οι παλμοι 40 χρονων ειναι νομιζω 145 και για cardio ειναι 165..δεν ξερω σιγουρα οποτε ευπροσδεκτο καθε σχολιο για αυτο που ειπα που σιγουρα θα ειναι πιο σωστο..Παντως μην εμπιστευεστε τα μηχανηματα γιατι χτες στο gym οταν επιασα για πλακα ενω μου ελεγε κανονικα σφυγμους ξαναπιανω σε καποια φαση και μου ελεγε 66..ε ενταξει τι να πω..joe weider..

  3. #3

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Guys τα νουμερα δεν ειναι απολυτα ποτε .Ειναι σαν να λεμε οτι με 6 επαναληψεις χτιζεις μυς στις πιεσεις παγκου ενω οι 7 δεν ειναι οτι καλυτερο.

    δειτε εδω http://www.thewalkingsite.com/thr.html

    εγω να προσθεσω σ αυτα που θα διαβασετε οτι αυτοι που κανουν συχνοτερα αεριβια για καιρο μπορουν να δουλευουν και σε μεγαλυτερες εντασεις κανοντας περισσοτερη λιπολυση .

  4. #4
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    Η μέγιστη καρδιακή συχνότητα είναι 220-ηλικία.Στο διάδρομο κλπ καλό είναι να δουλεύεις μέχρι εκεί που μπορείς να πείς μία πρόταση

  5. #5
    Pumping Iron
    Join Date
    07-02-08
    Location
    South Sandwich Islands.
    Posts
    561

    Default

    τα 220 τα εχω ξεπερασει στον διαδρομο...αβλεπη αλλα καταλαβα οτι εκανα μαλακια αφου πνιγομουν και μονο που ανεπνεα οταν σταματησα...και απο τοτε διαδρομος off, το αποφευγω....:D

  6. #6
    Pumping Iron
    Join Date
    04-11-07
    Location
    thessaloniki, thessaloniki, Greece.
    Posts
    449

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by DusWS

    τα 220 τα εχω ξεπερασει στον διαδρομο...αβλεπη αλλα καταλαβα οτι εκανα μαλακια αφου πνιγομουν και μονο που ανεπνεα οταν σταματησα...και απο τοτε διαδρομος off, το αποφευγω....:D
    </blockquote id=quote>
    με τι ταχυτητα και τι κλιση ισουν?

  7. #7
    Pumping Iron
    Join Date
    07-02-08
    Location
    South Sandwich Islands.
    Posts
    561

    Default

    στο 18 τρεχω..η μαλλον ετρεχα μεχρις ωτου εβγαλα προβλημα στο αριστερο γονατο στους χιαστους λογο αυξημενης ταχυτητας...κλιση 0% ευθεια

  8. #8
    Pumping Iron
    Join Date
    20-12-07
    Location
    .
    Posts
    302

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    αυτοι που κανουν συχνοτερα αεριβια για καιρο μπορουν να δουλευουν και σε μεγαλυτερες εντασεις κανοντας περισσοτερη λιπολυση .
    </blockquote id=quote>
    [:-thumbu]

  9. #9
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    εαν εισαι νεος και υγιης δεν υπαρχει λογος να σε απασχολει η μεγιστη καρδιακη συχνοτητα. Ζορισου μεχρι εκει που μπορεις και ασε κατα μερους τα απολυτα νουμερα. Δεν ειναι απολυτο το οσο πιο γρηγοροι οι παλμοι τοσο καλυτερη αεροβια. Εξαρταται τι θελεις να πετυχεις, αν δουλευεις ειδικη αντοχη κλπ. Εαν εισαι κοντα στο (θεωριτικο) οριο σου και δεν αντιμετοπιζεις κανενα προβλημα και θελεις να ανεβασεις, ανεβασε αφοβα. Γιαννη, ο ρυθμος που δουλευεις στο διαδρομο, και παντου, οταν κανεις αεροβια διαφερει απ το τι θελεις να πετυχεις.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •