Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default πώς κάνετε τις επαναλήψεις σας;

    ήθελα να το κάνω με μορφή πολ,αλλα δέ βγαίνει σωστά,ούτε στο preview τώρα που ξαναδοκίμασα οπότε απαντήστε κανονικά όσοι θέλετε

    πώς προτιμάτε να κάνετε τις επαναλήψεις σας;
    1)'κανονικά' με το κατέβασμα πιο αργό( γύρω στα 3 δευτ.σύνολο)
    2)σηκώνω τα βάρη και τα αφήνω να 'πέσουν'
    3)αργά 5-6'' η και πιο αργά
    4)ανεβάζω γρήγορα κατεβάζω αργά
    5)εκρηκτικά ή\και επιταχυνόμενα και το κατέβασμα πιο αργά
    6)συνδυάζω
    7)αλλιώς
    8)όπως νάναι,δε μ'έχει απασχολήσει ποτέ
    (οι πιο πιθανές απαντήσεις που παίρνω συνήθως)

  2. #2
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-01-08
    Location
    volos, Greece.
    Posts
    159

    Default

    Oλες οι κινησεις αργα και ελεγχωμενες.προσωπικα κανω 3 12αρες σε σχεδον ολες τις ασκησεις ανεβαζοντας κιλα..

  3. #3
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    εγώ κάνω τις επαναλήψεις του 1ου σετ 'κανονικά' ελεγχόμενα χωρίς να με απασχολεί η ταχύτητα με το κατέβασμα πιο αργό απο το ανέβασμα,και τις επαναλήψεις των άλλων σετ τις κάνω εκρηκτικά και επιταχυνόμενα πάλι με το κατέβασμα πιο αργό,τώρα καλώς το κάνω κακώς το κάνω θα δείξει σε 2-3 μήνες

  4. #4
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-06-08
    Location
    Galatsi City, Athens, Greece.
    Posts
    20

    Default

    Προτιμώ να ανεβάζω γρήγορα και να κατεβάζω αργά όπως και οι περισσότεροι πιστεύω από εδώ μέσα.

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    17-06-08
    Location
    Greece.
    Posts
    88

    Default

    5)εκρηκτικά ή\και επιταχυνόμενα και το κατέβασμα πιο αργά

    είναι ο μόνος τρόπος που νιώθω πως 'δουλεύω'πραγματικά
    , -Dorian Yates

    PEANUT BUTTeR
    Currently- sign

  6. #6
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    έχω διαβάσει αρκετά βιβλία(εντάξει δε τα ξεσκόνισα κιόλας) και σχεδόν όλοι προτείνουν ότι οι επαναλήψεις πρέπει να γίνονται αργα (6'')
    ο μόνος που έχω δεί να υποστηρίζει εκρηκτικές και γρήγορες θετικές επαναλήψεις είναι o chris aceto στο championship bodybuilding,
    και χρησιμοποιώ αυτό το σύστημα,γιατί 1 τις αργές τις βαριέμαι 2 αισθάνομαι ότι δέν μπορώ να καταγράψω την πρόοδο μου γιατι καμι α φορά μπορεί να τις κάνω πιο γρήγορα 3 καμιά φορά χάνω το μέτρημα 4 αισθάνομαι ότι δέν μπορώ να χρησιμοποιήσω όλη μου τη δύναμη 5 δέν θεωρώ ότι έχει νόημα να ανεβάζεις αργά τα βάρη 6 μια φορά που είχα δοκιμάσει πρόγραμμα με αργές μήν πώ τι πήρα ....

  7. #7
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-04-08
    Location
    Νεο Φάληρο, Πειραιάς, Greece.
    Posts
    109

    Default

    Τις κάνω γρήγορα με γνώμονα την αναπνοή και δεν κάνω περισσότερο από 1 λεπτό διακοπή ανάμεσα στα sets. Kάνω 3 φορές τη βδομάδα 3 εικοσάρια από διάφορα μηχανήματα καθώς και ελεύθερα βάρη που τα θεωρώ ότι καλύτερο αρκεί να ξέρεις. Οτι κάνω είναι με ένταση και πάθος αλλοιώς πάω στο Bar για καφέ αν δε μου βγαίνει (σπάνια). Το παν είναι η όρεξη και η υψηλή συγκέντρωση.

  8. #8
    Pumping Iron
    Join Date
    20-12-07
    Location
    .
    Posts
    302

    Default

    Οταν έκανα μία μυική ομάδα μόνο την ημέρα, τα έκανα όλα σαν σούπερ σετ με 10 δευτερόλεπτα διακοπής το ένα από το άλλο αλλά μιλάμε για πολύ λίγα κιλά στις αρχές. Η κίνηση ήταν γρήγορη στο ανέβασμα και αργή στο κατέβασμα.
    Τώρα που κάνω δύο μυικές ομάδες την ημέρα και τα κιλά αυξήθηκαν αρκετά, αφήνω και άλλο χρόνο ανάμεσα στα σετ (περίπου λεπτό), γιατί παρατήρησα ότι όταν προσπάθησα να κάνω την διακοπή των 10 δεύτερων, στην αερόβια είχα τόσο πολύ εξαντληθεί, που πολλές φορές εγκατέλειψα τον διάδρομο από πόνους κάπου εκεί γύρω από τη χολή, συκώτι και δεν συμμαζεύεται.
    Τώρα "τις πταίει" δεν γνωρίζω και δεν ξέρω αν αυτό είχε σχέση με την εκτέλεση των προηγούμενων ασκήσεων. Σόρυ για το οφ.

  9. #9
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    αυτό που λές συμβαίνει συνήθως άμα ξέκινήσεις το αερόβιο μετά τα βάρη στο καπάκι με 1 λεπτό διάλειμμα ξέρω γώ,χρειάζεται να ξεκουραστείς λίγο
    ειδικά μετά απο σούπερσέτς κάτσε 4-5 λεπτά.Δέν ξέρω άμα φταίει κάτι άλλο

    ΥΓ :στα σούπερσέτς το διάλειμμα μεταξύ των 2 ασκήσεων είναι μέχρι 3 δεύτερα

  10. #10
    Senior Bodybuilder pao34's Avatar
    Join Date
    23-02-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,287

    Default

    εγω τις κανω οσο πιο αργα μπορω για να ειμαι μεσα στο οριο των 30 με 70 δευτερολεπτων...ανα σετ
    αν και το θεμα ποικιλει με το στοχο σου και εξατρταται σε ποιες μυικες ινες θες να δωσεις προτεραιοτητα

  11. #11
    Pumping Iron
    Join Date
    20-12-07
    Location
    .
    Posts
    302

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by giannis_m

    αυτό που λές συμβαίνει συνήθως άμα ξέκινήσεις το αερόβιο μετά τα βάρη στο καπάκι με 1 λεπτό διάλειμμα ξέρω γώ,χρειάζεται να ξεκουραστείς λίγο
    ειδικά μετά απο σούπερσέτς κάτσε 4-5 λεπτά.Δέν ξέρω άμα φταίει κάτι άλλο

    ΥΓ :στα σούπερσέτς το διάλειμμα μεταξύ των 2 ασκήσεων είναι μέχρι 3 δεύτερα
    </blockquote id=quote>

    thanx man που πάει να πει ότι δεν έκανα σούπερ σετ(μερικές φορές καλύτερα να μασας παρά να μιλάς [:-boggled].
    Για την αερόβια ναι καπάκι την έκανα οπότε μάλλον θα σταματάω και λίγο.

  12. #12
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    13-06-08
    Location
    Athens, Attiki, Greece.
    Posts
    13

    Default

    Εγω ανεβαζω πολυ δυνατα και κατεβαζω αργα.4 σετ των 8, 30-40 δευτερα διαλλειμα σε ολες τισ ασκησεις(εκτως απο κοιλιακους που κανω 4 20αρια).Ακουσα ομως οτι η εκρηκτικοτητα στο ανεβασμα βοηθαει πολυ στην εμφανιση φλεβών.Αρα αυτος ο τροπος θεωρειται καταλληλος σε περιοδο γραμμωσης??Εγω να φουσκωκω προσπαθω..
    Remember Sally I Promised To Kill You Last - Yes You Did Yes You Did - I LIED!!__Commando(1985)

  13. #13
    Pumping Iron
    Join Date
    04-11-07
    Location
    thessaloniki, thessaloniki, Greece.
    Posts
    449

    Default

    το πιο σοστο ειναι αυτο που προτινει ο Mike Mentzer (Heavy Duty) εαν δειτε το Mike Mentzer's Hit (DVD) θα με καταλαβετε!

  14. #14
    Pumping Iron
    Join Date
    07-02-08
    Location
    South Sandwich Islands.
    Posts
    561

    Default

    εγω επειδη κανω σετς με προκοπωση τωρα στην αρχη την καθε επαναληψη κατω-πανω την μετραω ως το 8"
    για 12 επαναληψεις και μετα κανω τα σετ μου κανονικα χωρις νεκρο χρονο...


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •