Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 60 of 148
  1. #31
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    17-07-04
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    837

    Default

    steve και εγώ καινούριος είμαι στο θέμα αλλά κοίτα αυτό που παραθέτω και πές μου την αποψή σου... (καμιά φορά η εμπειρία είναι ο καλύτερος οδηγός βέβαια για το τι δουλεύει και τι όχι).. Ελπίζω τα αγγλικά να είναι κατανοητά.. Θα επανέλθω..

    Muscle Glycogen and Gene Expression

    This was on my desk and I didn?t get to it during my blitz. I have mentioned gene expression research and pointed out that some kind of local and broader signaling is telling the muscle genes what to do ? how much to grow and what kind of fibers to make.

    1. As I previously reported we know that a low muscle glycogen state signals muscle growth. So, low muscle glycogen promotes muscle growth, completely contrary to conventional thinking.
    2. An acid environment in the muscle signals the production of FT muscle fibers. An oxygen laden environment signals ST genes. Anaerobic work produces lactic acid which is the gene signal.
    3. The FT fibers are voracious fat burners, a little known secret that is still being unraveled. Perhaps fat fuels the restoration of depleted glycogen and phosphates in FT fibers. ST fibers use fat directly, FT seem to use it indirectly in some obscure way. I have posts on this too.

    Which brings us to the research I had intended to mention in the blitz. There are genes in the muscle called atrogenes that produce muscle atrophy. Their expression is enhanced by high muscle glycogen. Low glycogen down regulates their expression. In short, high glycogen promotes muscle atrophy or wasting away.

    A hard work out levels this difference, but as the muscle recooperates it will go to a low glycogen state for a period of time. During this recovery state atrogenes are turned down.

    Thus, a low glycogen state is anabolic in at least two respects: atrogenes are turned down and growth promoting genes are turned up. Other changes are induced as well by low carb diets. Genes that encode for glucose utilization (GLUT 4 and glycogenin among other factors) are turned down and those that promote fat burning are turned up. I think you can see why I am not in a hurry to replenish muscle glycogen after a work out. Or to ingest simple carbs.

    Εγώ πάντως πρόσφατα το έχω δοκιμάσει και αν και δεν θέλω να προτρέχω, νομίζω ότι δουλεύει!!!

  2. #32
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    17-07-04
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    837

    Default

    steve και εγώ καινούριος είμαι στο θέμα αλλά κοίτα αυτό που παραθέτω και πές μου την αποψή σου... (καμιά φορά η εμπειρία είναι ο καλύτερος οδηγός βέβαια για το τι δουλεύει και τι όχι).. Ελπίζω τα αγγλικά να είναι κατανοητά.. Θα επανέλθω..

    Muscle Glycogen and Gene Expression

    This was on my desk and I didn?t get to it during my blitz. I have mentioned gene expression research and pointed out that some kind of local and broader signaling is telling the muscle genes what to do ? how much to grow and what kind of fibers to make.

    1. As I previously reported we know that a low muscle glycogen state signals muscle growth. So, low muscle glycogen promotes muscle growth, completely contrary to conventional thinking.
    2. An acid environment in the muscle signals the production of FT muscle fibers. An oxygen laden environment signals ST genes. Anaerobic work produces lactic acid which is the gene signal.
    3. The FT fibers are voracious fat burners, a little known secret that is still being unraveled. Perhaps fat fuels the restoration of depleted glycogen and phosphates in FT fibers. ST fibers use fat directly, FT seem to use it indirectly in some obscure way. I have posts on this too.

    Which brings us to the research I had intended to mention in the blitz. There are genes in the muscle called atrogenes that produce muscle atrophy. Their expression is enhanced by high muscle glycogen. Low glycogen down regulates their expression. In short, high glycogen promotes muscle atrophy or wasting away.

    A hard work out levels this difference, but as the muscle recooperates it will go to a low glycogen state for a period of time. During this recovery state atrogenes are turned down.

    Thus, a low glycogen state is anabolic in at least two respects: atrogenes are turned down and growth promoting genes are turned up. Other changes are induced as well by low carb diets. Genes that encode for glucose utilization (GLUT 4 and glycogenin among other factors) are turned down and those that promote fat burning are turned up. I think you can see why I am not in a hurry to replenish muscle glycogen after a work out. Or to ingest simple carbs.

    Εγώ πάντως πρόσφατα το έχω δοκιμάσει και αν και δεν θέλω να προτρέχω, νομίζω ότι δουλεύει!!!

  3. #33
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    18-02-07
    Location
    Mytilene (currently Athens), Greece.
    Posts
    1,077

    Default

    Πολύ ενδιαφέρον το άρθρο Σταύρο! Συγχαρητήρια!
    Έχω όμως να κάνω μία ερώτηση η οποία απευθύνεται κυρίως στην κατηγορία 2 που ανήκω κι εγώ.
    Βλέπω ότι λες 3 φορές αερόβια την εβδομάδα με μεγάλη διάρκεια η οποία να γίνεται το πρωί με άδειο στομάχι. Αυτό αναφέρεται σε περίοδο όγκου ή γράμμωσης?
    Train hard = Feel good
    ----------------------------------------
    Sign up for the Best Online Manager game:
    www.trophymanager.com/index.phpref=254028

  4. #34
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    βασικα δεν υπαρχει περιοδος γραμμωσης ή ογκου...αυτο ειναι ενα παλιο σκεπτικο που σιγα σιγα τεινει να εξαφανηστει...

    υπαρχει φτιαχνω το σωμα μου προσπαθωντας να αφαιρεσω οσο γινεται παραπανω σωματικο λιπος κ να βαλω καθαρους μυς.αυτο γινεται συγχρονως,γιατι αν προσπαθησουμε να βαλουμε κρεας κ γεμισουμε λιπος τοτε στην επμενη φαση που θα παμε για να γραμμωσουμε θα καταβολισουμε τα παραπανω μυικα κιλα που πηραμε κ θα μας μεινουν μονο τα 2 που θα περναμε αν καναμε αυτο που προανεφερα....
    κ θα εχουμε κ ζημια στο δερμα μας....

    αυτη ειναι η δικη μου γνωμη κ απλα στην αναφερω.ισως πολλοι διαφωνησουν μαζι μου αλλα το εχω κανει στο παρελθον κ δεν μου βγηκε σε καλο

  5. #35
    Pumping Iron
    Join Date
    30-04-06
    Location
    .
    Posts
    513

    Default

    Ναι θελει πολυ προσοχη ολο αυτο το θεμα ογκος-γραμμωση,ειναι μεγαλη παγιδα.Πολλοι σαβουριαζουν και νομιζουν οτι καλυπτωνται απο την περιοδο ογκου και καλα,ενω αλλοι (σαν εμενα περσι και προπερσι) τρωνε παρα πολυ παραπανω απο οσο χρειαζονται βαζοντας σε βαρος 2 και 3 κιλα το μηνα(εε ειναι πολυ δυσκολο να βαλεις πανω απο μισο-1μυικο κιλο το μηνα ε το αλλου ειναι λιπος)Πιστευω απλα ενας διαχωρισμος,αγωνιστικη κατασταση και μη(αγωνιστικη μπορει να σημαινει και 2 μηνες παραλια...) ειναι πολυ πιο σωστος.Το καλυτερο πραγμα ειναι να προσπαθεις σταδιακα να βαζεις ποιοτικο βαρος και τουλαχιστον να κρατας το % λιπους σταθερο η να ανεβαινει πολυ λιγο.Σκεφτομαι να παιρνω 1-1,5 κιλο το πολυ τον μηνα φετος και οχι 2-3 σε σχεση με περσι.Ασε που μετα οταν προσπαθεις να χασεις το παραπανισιο λιπος σιγουρα καταβολιζεις μυς αλλα σπαταλας και πολυ μεγαλες περιοδους υποθερμικης διατροφης(εμενα παλι 3ις μηνες γραμμωσης μου πηρε να φτασω σε ενα καλο %) που σε αφηνουν πισω γιατι θα μπορουσες αν προσεχες να ησουν ετοιμος πολυ πιο γρηγορα και να εχεις παραπανω χρονο για χτισιμο.

    Να πω και εγω ενα ευχαριστω για τις εμπειριες σου που μοιραζεσαι μαζι μας Bigsteve^^

  6. #36
    Pumping Iron
    Join Date
    20-12-07
    Location
    .
    Posts
    302

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by bigsteve

    βασικα δεν υπαρχει περιοδος γραμμωσης ή ογκου...αυτο ειναι ενα παλιο σκεπτικο που σιγα σιγα τεινει να εξαφανηστει...

    υπαρχει φτιαχνω το σωμα μου προσπαθωντας να αφαιρεσω οσο γινεται παραπανω σωματικο λιπος κ να βαλω καθαρους μυς.αυτο γινεται συγχρονως,γιατι αν προσπαθησουμε να βαλουμε κρεας κ γεμισουμε λιπος τοτε στην επμενη φαση που θα παμε για να γραμμωσουμε θα καταβολισουμε τα παραπανω μυικα κιλα που πηραμε κ θα μας μεινουν μονο τα 2 που θα περναμε αν καναμε αυτο που προανεφερα....
    κ θα εχουμε κ ζημια στο δερμα μας....

    αυτη ειναι η δικη μου γνωμη κ απλα στην αναφερω.ισως πολλοι διαφωνησουν μαζι μου αλλα το εχω κανει στο παρελθον κ δεν μου βγηκε σε καλο
    </blockquote id=quote>

    Ακόμη και σε αυτό είχα λανθασμένη άποψη και κοιτούσα τον χειμώνα που θα έκανα τον όγκο σαν σανίδα σωτηρίας...τελικά πρέπει να φτιάξουμε τη διατροφή μας για όλο το χειμώνα σαν συντήρηση? και στην περίοδο που θέλουμε να ρίξουμε περισσότερο το λίπος τότε περιορίζουμε ακόμη πιο πολύ τις θερμίδες μας?

  7. #37
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by bigsteve

    βασικα δεν υπαρχει περιοδος γραμμωσης ή ογκου...αυτο ειναι ενα παλιο σκεπτικο που σιγα σιγα τεινει να εξαφανηστει...

    υπαρχει φτιαχνω το σωμα μου προσπαθωντας να αφαιρεσω οσο γινεται παραπανω σωματικο λιπος κ να βαλω καθαρους μυς.αυτο γινεται συγχρονως,γιατι αν προσπαθησουμε να βαλουμε κρεας κ γεμισουμε λιπος τοτε στην επμενη φαση που θα παμε για να γραμμωσουμε θα καταβολισουμε τα παραπανω μυικα κιλα που πηραμε κ θα μας μεινουν μονο τα 2 που θα περναμε αν καναμε αυτο που προανεφερα....
    κ θα εχουμε κ ζημια στο δερμα μας....

    αυτη ειναι η δικη μου γνωμη κ απλα στην αναφερω.ισως πολλοι διαφωνησουν μαζι μου αλλα το εχω κανει στο παρελθον κ δεν μου βγηκε σε καλο
    </blockquote id=quote>

    και γιανα γίνει αυτό τί θερμίδες πρέπει να λαμβάνουμε σε σχέση με τις θερμίδες συντήρησης?

  8. #38
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    18-02-07
    Location
    Mytilene (currently Athens), Greece.
    Posts
    1,077

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by giannis_m

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by bigsteve

    βασικα δεν υπαρχει περιοδος γραμμωσης ή ογκου...αυτο ειναι ενα παλιο σκεπτικο που σιγα σιγα τεινει να εξαφανηστει...

    υπαρχει φτιαχνω το σωμα μου προσπαθωντας να αφαιρεσω οσο γινεται παραπανω σωματικο λιπος κ να βαλω καθαρους μυς.αυτο γινεται συγχρονως,γιατι αν προσπαθησουμε να βαλουμε κρεας κ γεμισουμε λιπος τοτε στην επμενη φαση που θα παμε για να γραμμωσουμε θα καταβολισουμε τα παραπανω μυικα κιλα που πηραμε κ θα μας μεινουν μονο τα 2 που θα περναμε αν καναμε αυτο που προανεφερα....
    κ θα εχουμε κ ζημια στο δερμα μας....

    αυτη ειναι η δικη μου γνωμη κ απλα στην αναφερω.ισως πολλοι διαφωνησουν μαζι μου αλλα το εχω κανει στο παρελθον κ δεν μου βγηκε σε καλο
    </blockquote id=quote>

    και γιανα γίνει αυτό τί θερμίδες πρέπει να λαμβάνουμε σε σχέση με τις θερμίδες συντήρησης?


    </blockquote id=quote>

    Αυτό ακριβώς ήθελα να ρωτήσω μετά![:-thumbu]
    Train hard = Feel good
    ----------------------------------------
    Sign up for the Best Online Manager game:
    www.trophymanager.com/index.phpref=254028

  9. #39
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    κ γιατι βρε παιδια πρεπει να μειωσετε τις θερμιδες;;;;
    γιατι να μην ανεβασετε τις καυσεις σας καλυτερα;;;
    για σκεφτητε το....

  10. #40
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    18-02-07
    Location
    Mytilene (currently Athens), Greece.
    Posts
    1,077

    Default

    Βασικά θέλω να πω το εξής:
    Ας πούμε πχ ότι οι θερμίδες συντήρησης κάποιου είναι 3000, ακολουθώντας το σύστημα αυτό θα πρέπει να λαμβάνει αυτές τις 3000 θερμίδες+ίσως μερικές ακόμη που χάνει από καύσεις λόγω προπονήσεων?
    Γενικώς ακολουθώντας αυτό το σύστημα τι παίζει στη διατροφή από άποψη θερμιδική και από επιλογές τροφών?
    Αν μπορείς εξήγησέ μας πώς δουλέυει όλο αυτό το σύστημα.

    edit: Α και κάτι άλλο, το πρόγραμμα προπόνησης πώς περίπου θα πρέπει να είναι πέραν από το σπλιτ? Δηλαδή περίπου πόσα ασκήσεις ανά μυική ομάδα, πόσα σετ ανά άσκηση και πόσες επαναλήψεις ανά σετ?
    Και όσο για την αερόβια προπόνηση να φανταστώ ότι για την κατηγορία 2 προτείνεις αυτή που έγραψες στο άλλο τόπικ?

    Sorry για τις πολλές ερωτήσεις αλλά αυτή η τακτική είναι καινούργια για μένα και μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα για να την ακολουθήσω.
    Train hard = Feel good
    ----------------------------------------
    Sign up for the Best Online Manager game:
    www.trophymanager.com/index.phpref=254028

  11. #41
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    15-01-06
    Location
    United Kingdom.
    Posts
    55

    Default

    Σταυρο, πιστευεις οτι λογο των διαφορετικων σωματοτυπων κ για τους λογους που γραφεις πιο πανω σε αλλους δουλευει η HIT κ σε αλλους η GVT προπονηση με βαρη πιο καλα?
    ...

  12. #42

    Default

    Καλημέρα Σταύρο.. :)

    Αν τα λέει σωστά ο λυπομετρητής που έχω μετρηθεί (σε αυτόν που κολλάς αυτοκόλητα με ηλεκτρόδια στα πόδια και στα χέρια) ανήκω στη κατηγορία 2.
    Είμαι 1,85 , 95 κιλά και βάση του λυπομετρητή με ηλεκτρόδια έχω 16% λίπος.

    Έχω κάποιες απορίες:

    1)Αν δεν είναι εφικτό να γίνεται αερόβια με άδειο στομάχι το πρωί πότε είναι καλύτερο να γίνεται?

    2)Ακολουθώ το κάτοθι πρόγραμμα Push-Pull:

    ΜΕΡΑ Α (PUSH DAY)
    1)SQUAT - 5x5-8 (2 set ζέσταμα και 3 κοντά στο maximum)
    2)Βυθίσεις ανοιχτή λαβή - 3x6 (εδώ παίζεις με το σώμα σου, οπότε για να αυξήσεις την ένταση, αλλάζεις αριθμό set και επαναλήψεων)
    3)Στρατιωτικές ή Push Press - 3x6-8(1 set ζέσταμα και 2 κοντά στο maximum)
    4)Πιέσεις πάγκου κλειστή λαβή - 3x6-8 (1 set ζέσταμα και 2 κοντά στο maximum)
    5)Πήχεις ("έξω" πλευρά) - 2xΜax

    ΜΕΡΑ Β (PULL DAY)
    1)Deadlift - 5x5-8 (2 set ζέσταμα και 3 κοντά στο maximum)
    2)Μονόζυγο - 3x6 (όμοια με το δίζυγο)
    3)Κωπηλατική - 4x6-8 (2 set ζέσταμα και 2 κοντά στο maximum)
    4)Ελξεις δικεφάλων με μπάρα - 3x6-8 (1 set ζέσταμα και 2 κοντά στο maximum)
    5)Πήχεις ("μέσα" πλευρά) - 2xΜax


    Να το αφίσω ως έχει και να κάνω εναλλάξ τις μέρες:

    Π.χ.
    Δευτ- Push
    Τριτ- Αερόβια
    Τετ- Pull
    Πεμτ- Αερόβια
    Παρ- Push
    Σαβ- Αερόβια
    Κυρ- Free day

    Ή συστήνεις κάτι άλλο?

    3)Συνηθίζω να τρώω πρίν τη γυμναστήκη τρωφές πλούσιες σε γρήγορο ιδατάνθρακα (μέλι, μπανάνα, ψωμί). Βάση των λεγόμενων σου κάνω λάθος, σωστά?

    4)Τί είναι καλό να τρώω πριν απο αερόβιας?

    5)Μετά τα βάρη να κάνω αερόβια (30 min) ή μόνο πρίν?

  13. #43
    Pumping Iron
    Join Date
    09-06-05
    Location
    ioannina, GREECE, Greece.
    Posts
    413

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by niknik

    Καλημέρα Σταύρο.. :)

    Αν τα λέει σωστά ο λυπομετρητής που έχω μετρηθεί (σε αυτόν που κολλάς αυτοκόλητα με ηλεκτρόδια στα πόδια και στα χέρια) ανήκω στη κατηγορία 2.
    Είμαι 1,85 , 95 κιλά και βάση του λυπομετρητή με ηλεκτρόδια έχω 16% λίπος.

    Έχω κάποιες απορίες:

    1)Αν δεν είναι εφικτό να γίνεται αερόβια με άδειο στομάχι το πρωί πότε είναι καλύτερο να γίνεται?

    2)Ακολουθώ το κάτοθι πρόγραμμα Push-Pull:

    ΜΕΡΑ Α (PUSH DAY)
    1)SQUAT - 5x5-8 (2 set ζέσταμα και 3 κοντά στο maximum)
    2)Βυθίσεις ανοιχτή λαβή - 3x6 (εδώ παίζεις με το σώμα σου, οπότε για να αυξήσεις την ένταση, αλλάζεις αριθμό set και επαναλήψεων)
    3)Στρατιωτικές ή Push Press - 3x6-8(1 set ζέσταμα και 2 κοντά στο maximum)
    4)Πιέσεις πάγκου κλειστή λαβή - 3x6-8 (1 set ζέσταμα και 2 κοντά στο maximum)
    5)Πήχεις ("έξω" πλευρά) - 2xΜax

    ΜΕΡΑ Β (PULL DAY)
    1)Deadlift - 5x5-8 (2 set ζέσταμα και 3 κοντά στο maximum)
    2)Μονόζυγο - 3x6 (όμοια με το δίζυγο)
    3)Κωπηλατική - 4x6-8 (2 set ζέσταμα και 2 κοντά στο maximum)
    4)Ελξεις δικεφάλων με μπάρα - 3x6-8 (1 set ζέσταμα και 2 κοντά στο maximum)
    5)Πήχεις ("μέσα" πλευρά) - 2xΜax


    Να το αφίσω ως έχει και να κάνω εναλλάξ τις μέρες:

    Π.χ.
    Δευτ- Push
    Τριτ- Αερόβια
    Τετ- Pull
    Πεμτ- Αερόβια
    Παρ- Push
    Σαβ- Αερόβια
    Κυρ- Free day

    Ή συστήνεις κάτι άλλο?

    3)Συνηθίζω να τρώω πρίν τη γυμναστήκη τρωφές πλούσιες σε γρήγορο ιδατάνθρακα (μέλι, μπανάνα, ψωμί). Βάση των λεγόμενων σου κάνω λάθος, σωστά?

    4)Τί είναι καλό να τρώω πριν απο αερόβιας?

    5)Μετά τα βάρη να κάνω αερόβια (30 min) ή μόνο πρίν?
    </blockquote id=quote>

    το πτυχομετρο ειναι πιο εγκυρη μεθοδοσ για λιπομετρηση.

    1.πριν την προπονηση με βαρη να τρως καλυτερα "αργους" υδατανθρακες για την σταθερη παροχη ενεργειας συνδιασμενους με μια πηγη πρωτεινης πχ κοτοπουλο

    2.αν πριν την αεροβια πρεπει να φας κατι ,φαε γευμα πρωτεινης χωρις υδατανθρακες στη περιπτωση που κανεις γρηγορο περπατημα, αν ομως κανεις τρεξιμο συνδιαζεις πρωτεινη με αργο υδανανθρακα,στην τελικη θα καψεις αυτο που θα φας αλλα στην διαρκεια της μερας ο οργανισμος θα αναπληρωσει τις θερμιδες που εκαψες απο το λιπος ,αν εξακολουθεις παντα να εχεις αρνητικο ισοζυγιο.

    3.μετα τα βαρη προτιμας το αεροβιο και αυτο γιατι αν κανεις πριν δν θα εχεις αρκετη δυναμη για να δουλεψεις στο φουλ τα βαρη.

    ελπιζω να βοηθησα , για ερωτησεις περι αρθρου θα στις απαντησει ο σταυρος :)
    It was character that got us out of bed, commitment that moved us into action, and discipline that enabled us to follow through

  14. #44
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by niknik

    2)Βυθίσεις ανοιχτή λαβή - 3x6 (εδώ παίζεις με το σώμα σου, οπότε για να αυξήσεις την ένταση, αλλάζεις αριθμό set και επαναλήψεων)

    </blockquote id=quote>

    ή καλύτερα βάζεις μία ζώνη ή αλυσίδα με πρόσθετο βάρος όπως κάνω εγώ

    πρίν την προπόνηση(45 λεπτά) είναι καλύτερο για να έχεις ενέργεια να τρώς ένα φρούτο γιατί έχει γλυκόζη και φρουκτόζη και για κάποιο λογο που
    δέ θυμάμαι τώρα έιναι καλό,πάντως έτσι προτείνεται σε αθλητικό διαιτολόγιο σύμφωνα με ένα βιβλίο που έχω.

    πρίν την αερόβια λογικά δέ θα πρεέπει να τρώς τίποτα αφου σκοπός της είναι κάψεις απο τα αποθέματα σου

  15. #45
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    παιδια 1000 συγνωμη αλλα εδω δεν εχω προλαβει ακομα να τελειωσω το αρθρο.δυστυχως δεν προλαβαινω να απαντησω σε τοσες ερωτησεις.
    συγνωμη κ παλι αλλα ο χρονος μου ειδικα αυτο τον καιρο ειναι πολυ περιορισμενος

  16. #46
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    08-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by bigsteve

    κ γιατι βρε παιδια πρεπει να μειωσετε τις θερμιδες;;;;
    γιατι να μην ανεβασετε τις καυσεις σας καλυτερα;;;
    για σκεφτητε το....
    </blockquote id=quote>

    Δηλαδη συμφωνα με την θεωρια σου στο παραδειγμα του petrosximerakis13
    Αν τρως 3000 θερμιδες ανα μερα και πας να μπεις σε γραμμωση η πως αλλιος το καταλαβενεις καθαρηζεις η χανεις λιπος κρατας μυικο ιστο .

    Το μονο που κανεις ειναι αυξανεις την αεροβια? αντε πες την αυξανεις σταδιακα απο 3 45 λεπτα εως ποσο να φτασεις ?2 ωρες?3-4? επειδη αν δεν χανεις βαρος τοτε η αυξανεις αεροβια η μειωνεις τις θερμιδες αλλα αν δεν βγαλεις θερμιδες τοτε μπολικη αεροβια.?
    Νομιζω βγαινει υπερβολικη αεροβια αν δεν μειωσεις τις θερμιδες που λαμβανεις.

    Καλη η λογικη για να διατηρησης μαζα αλλα υπερβολικα πολυ αεροβικη βγαινει μετα αν δεν μειωνεις θερμιδες και νομιζω τα γονατα σου και τα ποδια σου θα γηνουν χαλια απο την πολυ κουραση αν φτανεις να κανεις 2+ ωρες αεροβια την ημερα οχι συνεχομενη ας πουμε 1+ το πρωι 1+ μετα την προπονηση.

    Ερωτηση κανω δεν διαφωνω με αυτα που λες ενω εκφραζω και μια γνωμη.

  17. #47
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    σχετικα με την αεροβικη εχω φτασει σε 2 45λεπτα την μερα .1 το πρωι κ 1 μετα την προπονηση.
    αυτο ηταν το ιδανικο τωρα αν θες να μειωσεις δεν θα συμφωνουσα στο να μειωσεις θερμιδες
    αλλα να μειωσεις την ληψη υδατανρακα κατα 25% αλλα σε ολα τα γευματα,παραλληλα ομως θα αυξησεις την ληψη πρωτεινης απο το φαγητο,χωρις βεβαια να γινεις υπερβολικος εκει.

  18. #48
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    18-02-07
    Location
    Mytilene (currently Athens), Greece.
    Posts
    1,077

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by bigsteve

    σχετικα με την αεροβικη εχω φτασει σε 2 45λεπτα την μερα .1 το πρωι κ 1 μετα την προπονηση.
    αυτο ηταν το ιδανικο τωρα αν θες να μειωσεις δεν θα συμφωνουσα στο να μειωσεις θερμιδες
    αλλα να μειωσεις την ληψη υδατανρακα κατα 25% αλλα σε ολα τα γευματα,παραλληλα ομως θα αυξησεις την ληψη πρωτεινης απο το φαγητο,χωρις βεβαια να γινεις υπερβολικος εκει.
    </blockquote id=quote>

    Δηλαδή θα πρέπει να έχουμε ισοθερμιδική δίαιτα? Και αν ναι, τις ημέρες προπόνησης θα πρέπει να παίρνουμε λίγες παραπάνω θερμίδες ώστε να καλύψουμε τις καύσεις της προπόνησης σε περίοδο που προσπαθούμε να βάλουμε βάρος ή όχι?
    Train hard = Feel good
    ----------------------------------------
    Sign up for the Best Online Manager game:
    www.trophymanager.com/index.phpref=254028

  19. #49
    Pumping Iron
    Join Date
    09-06-05
    Location
    ioannina, GREECE, Greece.
    Posts
    413

    Default

    πανω κατω παιζεις στις ιδιες θερμιδες παλι οταν μειωνεις απο υδατανθρακες και αυξανεις λιγο πρωτεινη,
    απλα αναγκαζεις τον οργανισμο να χρησιμοποιησει και λιπος γιατι εχεις χαμηλα αποθεματα μυικου γλυκογόνου ,και οταν ειπε ο σταυρος να μην υπερβαλλεις με την πρωτεινη ,
    εννοουσε οτι αν τις θερμιδες που κοψεις απο υδατανθρακες τις αναπληρωσεις με θερμιδες πρωτεινης θα τις χρησιμοποιησει ο οργανισμος σου για ενεργεια ανεξαρτητα αν προερχονται απο πρωτεινη ,το παν ειναι να δημιουργεις αρνητικο ισοζυγιο.

    πχ. εχεις μια μερα 300γ υδατανθρακες και 220γ πρωτεινη για εναν που ειναι 83+κιλα
    τν αλλη μερα τους ριχνεις στους 150-100 και ανεβαζεις την πρωτεινη στα 300

    στην πρωτη περιπτωση εχεις 2160kcals
    στην δευτερη περιπτωση εχεις 1800kcals
    εχεις μια διαφορα 360 θερμιδων που θα καλυφθουν απο λιπος αλλα βεβαια υπαρχουν και αλλοι παραγοντες.

    τωρα ο Σταυρος αν δν κανω λαθος σου μιλησε οχι για αποτομες μειωσεις, οπως εκανα εγω απο την μια μερα στην αλλη ,αλλα πιστευω μιλαει για εβδομαδιαιες αλλαγες στους υδατανθρακες της ταξης του 25 τα εκατο οπου αν κοψεις 25 τα εκατο απο τους υδατανθρακες σε καθε γευμα σου για βδομαδα και απλα αυξησεις την πρωτεινη, οχι σε σημειο οπου θα εισαι στις ιδιες θερμιδες παλι,θα καψεις και λιπος :).
    It was character that got us out of bed, commitment that moved us into action, and discipline that enabled us to follow through

  20. #50
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    18-02-07
    Location
    Mytilene (currently Athens), Greece.
    Posts
    1,077

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by dread

    πανω κατω παιζεις στις ιδιες θερμιδες παλι οταν μειωνεις απο υδατανθρακες και αυξανεις λιγο πρωτεινη,
    απλα αναγκαζεις τον οργανισμο να χρησιμοποιησει και λιπος γιατι εχεις χαμηλα αποθεματα μυικου γλυκογόνου ,και οταν ειπε ο σταυρος να μην υπερβαλλεις με την πρωτεινη ,
    εννοουσε οτι αν τις θερμιδες που κοψεις απο υδατανθρακες τις αναπληρωσεις με θερμιδες πρωτεινης θα τις χρησιμοποιησει ο οργανισμος σου για ενεργεια ανεξαρτητα αν προερχονται απο πρωτεινη ,το παν ειναι να δημιουργεις αρνητικο ισοζυγιο.

    πχ. εχεις μια μερα 300γ υδατανθρακες και 220γ πρωτεινη για εναν που ειναι 83+κιλα
    τν αλλη μερα τους ριχνεις στους 150-100 και ανεβαζεις την πρωτεινη στα 300

    στην πρωτη περιπτωση εχεις 2160kcals
    στην δευτερη περιπτωση εχεις 1800kcals
    εχεις μια διαφορα 360 θερμιδων που θα καλυφθουν απο λιπος αλλα βεβαια υπαρχουν και αλλοι παραγοντες.

    τωρα ο Σταυρος αν δν κανω λαθος σου μιλησε οχι για αποτομες μειωσεις, οπως εκανα εγω απο την μια μερα στην αλλη ,αλλα πιστευω μιλαει για εβδομαδιαιες αλλαγες στους υδατανθρακες της ταξης του 25 τα εκατο οπου αν κοψεις 25 τα εκατο απο τους υδατανθρακες σε καθε γευμα σου για βδομαδα και απλα αυξησεις την πρωτεινη, οχι σε σημειο οπου θα εισαι στις ιδιες θερμιδες παλι,θα καψεις και λιπος :).
    </blockquote id=quote>

    Έτσι όμως (αν δεν κάνω λάθος) επανερχόμαστε στην ιδέα των περιόδων όγκου και γράμμωσης, από τη στιγμή που αλλάζουμε το ισοζύγιο θερμίδων και μέσω της διατροφής και όχι μόνο μέσω των καύσεων. Το λέω αυτό γιατί ο Σταύρος έγραψε πιο πάνω:

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by bigsteve

    κ γιατι βρε παιδια πρεπει να μειωσετε τις θερμιδες;;;;
    γιατι να μην ανεβασετε τις καυσεις σας καλυτερα;;;
    για σκεφτητε το....
    </blockquote id=quote>

    Αν λοιπόν έχω καταλάβει καλά το σκεπτικό του Σταύρου, εννοεί πως οι θερμίδες της διατροφής θα πρέπει να παραμένουν πάντα ίδιες, και απλώς να ρυθμίζουμε το ισοζύγιό τους μέσω των καύσεων από τις προπονήσεις.

    Επίσης όταν λέει "να μειώσεις 25% τους υδατάνθρακες αυξάνοντας παράλληλα τις πρωτεΐνες, χωρίς να γίνεις υπερβολικός" πιστεύω πως θέλει να πει "χωρίς να ανεβάσουμε σε υπερβολικά νούμερα τη λήψη πρωτεϊνών" και όχι χωρίς να αναπληρώσουμε τη "θερμιδική χασούρα" από τη μείωση των υδατανθράκων.

    Το καλύτερο βέβαια θα είναι μόλις βρει χρόνο ο Σταύρος να μας διαφωτίσει λίγο παραπάνω...

    Και επιπλέον θα είναι καλό να πουν και άλλα μέλη τη γνώμη τους για το θέμα και ιδιαίτερα αν έχουν δοκιμάσει αυτό τον τρόπο.
    Train hard = Feel good
    ----------------------------------------
    Sign up for the Best Online Manager game:
    www.trophymanager.com/index.phpref=254028

  21. #51
    Senior Bodybuilder VR2's Avatar
    Join Date
    24-06-07
    Location
    Αθηνα, Πετραλωνα, Greece.
    Posts
    2,754

    Default

    Ο Σταυρος εννοει να κρατησεις τις ιδιες θερμιδες και να ανεβασεις τις καυσεις απο την προπονηση με αυτο τον τροπο κρατας τον μεταβολισμο σου υψηλο αλλα επειδη καποια στιγμη λογικα θα κολησεις και επειδη θα ειναι δυσκολο να αυξησεις και αλλο τις καυσεις απο την προπονηση γιατι ηδη θα τις εχεις ανεβασει πολυ προτεινει μια μειωση των υδατανθιρακων κατα 25% για να μην κανεις αποτομες αλαγες και ανεβαζεις λιγο την πρωτεινη οχι για να καλυψεις τις χαμενες θερμιδες απλα για να μην καταβολιστεις

  22. #52
    Pumping Iron
    Join Date
    09-06-05
    Location
    ioannina, GREECE, Greece.
    Posts
    413

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by VR2

    Ο Σταυρος εννοει να κρατησεις τις ιδιες θερμιδες και να ανεβασεις τις καυσεις απο την προπονηση με αυτο τον τροπο κρατας τον μεταβολισμο σου υψηλο αλλα επειδη καποια στιγμη λογικα θα κολησεις και επειδη θα ειναι δυσκολο να αυξησεις και αλλο τις καυσεις απο την προπονηση γιατι ηδη θα τις εχεις ανεβασει πολυ προτεινει μια μειωση των υδατανθιρακων κατα 25% για να μην κανεις αποτομες αλαγες και ανεβαζεις λιγο την πρωτεινη οχι για να καλυψεις τις χαμενες θερμιδες απλα για να μην καταβολιστεις
    </blockquote id=quote>

    +1
    καποια στιγμη θα μειωσεις και θερμιδες δν ειναι μονο το αεροβιο που πρεπει να αυξανεις ,οπως και καποια στιγμη θα ξανααυξησεις τις θερμιδες σου και θα μειωσεις το αεροβιο για καμια βδομαδα...οπως και στο τελος θα μειωνεις το αεροβιο αν εχεις φτασει στο επιθυμητο επιπεδο και θα επιτρεπεις στον εαυτο σου σιγα σιγα να γεμιζει και να κραταει τον μεταβολισμο του ψηλα και μετα ξανα απο την αρχη...1 βημα πισω 2 μπροστα και ουτω καθεξης
    It was character that got us out of bed, commitment that moved us into action, and discipline that enabled us to follow through

  23. #53
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    18-02-07
    Location
    Mytilene (currently Athens), Greece.
    Posts
    1,077

    Default

    ΟΚ, κατάλαβα.
    Η βασική απορία που έχω ακόμη είναι λίγο-πολύ αυτή που είχε εκφράσει παραπάνω ο teras (με μερικές αλλαγές από εμένα), δηλαδή:
    Τελικά πρέπει να φτιάξουμε τη διατροφή μας για όλο το χειμώνα σαν συντήρηση? Και στην περίοδο που θέλουμε να ρίξουμε περισσότερο το λίπος τότε να αυξάνουμε αρχικά τις καύσεις και αργότερα να μειώνουμε υδατάνθρακα αυξάνοντας παράλληλα πρωτεΐνη?

    (Βασικά το 2ο σκέλος της ερώτησης έχει απαντηθεί, απλώς το έβαλα συμπληρωματικά για να γίνει καλύτερα κατανοητό το 1ο σκέλος)
    Train hard = Feel good
    ----------------------------------------
    Sign up for the Best Online Manager game:
    www.trophymanager.com/index.phpref=254028

  24. #54

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Guys η προσεγγιση του Σταυρου ειναι σωστοτατη και την εφαρμοζω κι εγω.
    Ας την εξηγησουμε.
    Οι θερμιδες ειναι ενα νουμερο που αναφερεται για ενα 24ωρο.το σωμα μας ομως δεν λειτουργει ενεργειακα με 24 ωρα αλλα καιει οτι εχει πιο ευκολα διαθεσιμο μια συγκεκριμενη στιγμη.
    'Παιζοντας' με τα στιγμιαια ενεργειακα ισοζυγια και τις ορμονες που παραγουμε φυσικα λογω των διαφορων ερεθισματων απο τη διατροφη μας και τη προπονηση, μπορουμε να προκαλεσουμε ενα αναβολικο(τις σωστες στιγμες οπως κατα και μετα τη προπονηση) η' ενα καταβολικο (απαραιτητο για λιπολυση) περιβαλλον .

  25. #55
    Pumping Iron
    Join Date
    20-12-07
    Location
    .
    Posts
    302

    Default

    ok Ανδρέας got it. είμαι λίγο γκάου αλλά στο τέλος κάτι πιάνω!!!:D Και να ρωτήσω εκ νέου άμα πετάξω καμιά κοτσάνα μην βαρέσετε! Είτε χειμώνα είτε καλοκαίρι δηλαδή εφαρμόζουμε ένα πλάνο διατροφικό "κορμό" να το πω, στο οποίο απλά προσθέτουμε λίγο από το ένα λίγο από το άλλο ή αντίθετα αφαιρούμε και παράλληλα αυξάνουμε ή κρατάμε σταθερή την αερόβια ανάλογα το τι θέλουμε να επιτύχουμε?

    Πέρασα?

  26. #56
    Pumping Iron
    Join Date
    04-04-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    495

    Default

    Μπραβο Σταυρο πολυ καλο αρθρο!με βοηθησε πραγματικα.συνεχισα να βοηθας και να δινεις συμβουλες γιατι σε χρειαζομαστε!τελικα πιστευω η θεληση νικαει
    '' ''

  27. #57
    Pumping Iron
    Join Date
    04-04-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    495

    Default

    Μπραβο Σταυρο πολυ καλο αρθρο!με βοηθησε πραγματικα.συνεχισα να βοηθας και να δινεις συμβουλες γιατι σε χρειαζομαστε!τελικα πιστευω η θεληση νικαει
    '' ''

  28. #58
    Pumping Iron lazaross's Avatar
    Join Date
    09-02-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    675

    Default

    Γιατι στο επιπεδο 3ο εχεις 2 ημερες για ποδια-γαμπες; Μηπως ηθελες να γραψεις μια ημερα πλατη-κοιλιακοι;

  29. #59
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by lazaross

    Γιατι στο επιπεδο 3ο εχεις 2 ημερες για ποδια-γαμπες; Μηπως ηθελες να γραψεις μια ημερα πλατη-κοιλιακοι;
    </blockquote id=quote>
    ναι πανω στην βιασυνη μου το εγραψα λαθος.
    σε ευχαριστω λαζαρε για την παρατηρηση.το διορθωσα ...

  30. #60
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    04-07-08
    Location
    athens, paleo faliro, Greece.
    Posts
    17

    Default

    πραγματικα πολι καλο αρθρο με βοιθισε παρα πολι (βασικα βρικα οτι επσαχνα)και παλι μπραβο!!!!!!!!


 
Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •