Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 5 of 5 FirstFirst 12345
Results 121 to 148 of 148
  1. #121
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Quote Originally Posted by bigsteve View Post
    Παιδια καλησπερα σε ολους κ ευχαριστω πολυ που τιματε το τοπικ μου διαβαζοντας το,οπως κ για τα καλα σας λογια!
    Δυστυχως λογο πολλων υποχρεωσεων αυτο το χρονικο διαστημα ,δεν εχω καθολου χρονο να απαντησω στα ερωτηματα σας.
    ευχαριστω κ παλι
    Σταυρος
    Φιλε Σταυρο σου χρωσταμε δε μας χρωστας ,εχεις ηδη κανει αρκετα για εμας και ευχαριστουμε!!

  2. #122
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    16-07-10
    Posts
    9

    Default

    Δε θα πω πολλα.....ενα ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ !!

  3. #123
    Pumping Iron
    Join Date
    09-12-10
    Posts
    310

    Default

    ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ!!!! ΦΟΒΕΡΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ!!!! Έχω όμως μια απορροία. Γυμναζομαι 2,5 χρονια και ειναι κάτι βασικό το οποίο δεν έχω ξεδιαλύνει. θα πρέπει κάθε σετ να το εκτελούμε μέχρι αποτυχίας ή αυτο ισχύει μόνο για το τελεύταιο? Εγω μέχρι τώρα την μεγαλύρτερη ένταση έδινα στο τελευταίο. Μπορώ ας πούμε να κάνω ένα σετ ζέσταμα σε κάθε ασκηση και μετα να μπαίνω με σταθερά κιλά αλλα με μέγιστη ένταση? (μέχρι τώρα έκανα παντού σχεδόν πυραμίδα και δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένος)

  4. #124
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Quote Originally Posted by gikamc View Post
    ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ!!!! ΦΟΒΕΡΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ!!!! Έχω όμως μια απορροία. Γυμναζομαι 2,5 χρονια και ειναι κάτι βασικό το οποίο δεν έχω ξεδιαλύνει. θα πρέπει κάθε σετ να το εκτελούμε μέχρι αποτυχίας ή αυτο ισχύει μόνο για το τελεύταιο? Εγω μέχρι τώρα την μεγαλύρτερη ένταση έδινα στο τελευταίο. Μπορώ ας πούμε να κάνω ένα σετ ζέσταμα σε κάθε ασκηση και μετα να μπαίνω με σταθερά κιλά αλλα με μέγιστη ένταση? (μέχρι τώρα έκανα παντού σχεδόν πυραμίδα και δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένος)
    Αν νιωθεις καλα την ομαδα που γυμναζεις θεωρω οτι ειναι καλυτερο να φτανεις σε αποτυχια προς τα τελευταια σετ γιατι με αυτο το τροπο στρεσαρεις ολη την ομαδα καλα,αν κουραστεις πολυ απο τα πρωτα σετ δεν μπορεις να τους στρεσαρεις σε τετοιο βαθμο...

  5. #125
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    19-01-12
    Posts
    17

    Default

    Εχω να κανω καποιες επισημανσεις για τον κυριο που ανεβασε το ποστ, τον bigsteve.
    1) απο το 2008 ειναι να κανει εκεινο το 2ο upload.
    2) ολη αυτη η φιλοσοφια ειναι αντιθετη με αυτο που κανουν οι bodybuilders
    3) εφοσον ο καθε οργανισμος λειτουργει διαφορετικα σε καθε μεθοδο γιατι μας προτεινει καποια συγκεκριμενη μεθοδο?
    4) βασιζεται σε μεταπροπονητικα ροφηματα, εγω δν εχω λεφτα να αγοραζω τετοια πραματα τι κανω σε αυτη τη περιπτωση?
    Ευχαριστω

  6. #126
    New Bodybuilder
    Join Date
    12-03-12
    Posts
    2

    Default

    Λοιπον με συγχωρειτε αν εδω δεν ειναι το σωστο μερος για να ρωτησω αλλα για να πω την αληθια βρεθηκα αντιμετοπος με τοσες πληροφοριες που δεν πολυημουν σιγουρος τι ακριβως να κανω.

    Ειμαι 16 χρονων και τα τελευταια 2 χρονια εχω κανει στιβο(σπριντ).Ασφαλως μην φανταστειτε πρωταθλητισμο η τιποτα τετοιο, 3,4 φορες τη βδομαδα και οχι πολυ βαρια προπονηση.Απο αλλαγες στο σωμα εκτος απο ενα καποιο αδυνατισμα(ομολογουμενως ειμαι καπως αδυνατος) η μονη αλλαγη που εχω δει ειναι ενα φουσκωμα στις γαμπες.

    Δεν ξερω αν ειναι πολυ αοριστο αυτο που θα ρωτησω,αλλα τι ακριβως πρεπει να κανω ωστε να γυμνασω σωστα το σωμα?Επισης ποσο γρηγορα θα δω αποτελεσματα?Σε 3μηνες πχ που ειναι καλοκαιρι θα μπορω να βγαζω τη μπλουζα χωρις να νιωθω αμηχανα?(χωρις να σημαινει οτι θελω σε 3 μηνες να γινω τουμπανο ουτε οτι προκειται να σταματησω εκει).

    Απο ελευθερο χρονο δεν εχω θεμα και μπορω να αφιερωνω καμποσες ωρες την εβδομαδα σε αυτο.Αν θελετε καποια διευκρηνηση για μενα η κρινεται πως επρεπε αυη την ερωτηση να την κανω αλλου πειτε μου.

    Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθια.

  7. #127
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by _AlEx_ View Post

    Δεν ξερω αν ειναι πολυ αοριστο αυτο που θα ρωτησω,αλλα τι ακριβως πρεπει να κανω ωστε να γυμνασω σωστα το σωμα?Επισης ποσο γρηγορα θα δω αποτελεσματα?Σε 3μηνες πχ που ειναι καλοκαιρι θα μπορω να βγαζω τη μπλουζα χωρις να νιωθω αμηχανα?(χωρις να σημαινει οτι θελω σε 3 μηνες να γινω τουμπανο ουτε οτι προκειται να σταματησω εκει).
    Καλώς όρισες στο φόρουμ Άλεξ!

    Η απάντηση θα ναι όσο γενική είναι και η ερώτησή σου: Γυμναστική!

    Τώρα τι γυμναστική θα ναι αυτή; Υπάρχουν πολλά είδη που γυμνάζουν όλο το σώμα. Μπορείς να κάνεις βάρη, κολύμπι, κάποιο άθλημα που σου αρέσει... Όλα εξαρτώνται από το τι θες εσύ.

  8. #128
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    02-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Quote Originally Posted by _AlEx_ View Post
    Λοιπον με συγχωρειτε αν εδω δεν ειναι το σωστο μερος για να ρωτησω αλλα για να πω την αληθια βρεθηκα αντιμετοπος με τοσες πληροφοριες που δεν πολυημουν σιγουρος τι ακριβως να κανω.

    Ειμαι 16 χρονων και τα τελευταια 2 χρονια εχω κανει στιβο(σπριντ).Ασφαλως μην φανταστειτε πρωταθλητισμο η τιποτα τετοιο, 3,4 φορες τη βδομαδα και οχι πολυ βαρια προπονηση.Απο αλλαγες στο σωμα εκτος απο ενα καποιο αδυνατισμα(ομολογουμενως ειμαι καπως αδυνατος) η μονη αλλαγη που εχω δει ειναι ενα φουσκωμα στις γαμπες.

    Δεν ξερω αν ειναι πολυ αοριστο αυτο που θα ρωτησω,αλλα τι ακριβως πρεπει να κανω ωστε να γυμνασω σωστα το σωμα?Επισης ποσο γρηγορα θα δω αποτελεσματα?Σε 3μηνες πχ που ειναι καλοκαιρι θα μπορω να βγαζω τη μπλουζα χωρις να νιωθω αμηχανα?(χωρις να σημαινει οτι θελω σε 3 μηνες να γινω τουμπανο ουτε οτι προκειται να σταματησω εκει).

    Απο ελευθερο χρονο δεν εχω θεμα και μπορω να αφιερωνω καμποσες ωρες την εβδομαδα σε αυτο.Αν θελετε καποια διευκρηνηση για μενα η κρινεται πως επρεπε αυη την ερωτηση να την κανω αλλου πειτε μου.

    Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθια.
    Αλεξ κανε την γυμναστικη σου χωρις να βιαζεσαι για αποτελεσματα.Μην τα κυνηγας γιατι οσο τα κηνυγας δεν θα ρχονται.Οπως σου ειπε η Καρδουλα μπορεις ν κανεις διαφορα αθληματα ωστε να καλυτερευσει το σωμα σου.Αποψη μου αν την θελεις κανε αυτο που σε ευχαριστει πιο πολυ.Καλη συνεχεια.Και κατι αλλο οσο μπορεις να προσεχεις την διατροφη σου μαγκα.
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  9. #129
    New Member
    Join Date
    19-05-12
    Posts
    8

    Default

    Καλημέρα! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Είμαι 29 ετών, 95 κιλά, με 1.80 ύψος. Εδώ και 3 μήνες έχω αρχίσει αεροβική άσκηση σε διάδρομο 3-4 φορές την εβδομάδα, με στόχο την απώλεια βάρους-λίπους, αλλά και την βελτίωση της φυσικής μου κατάστασης. Μου αρέσει το τρέξιμο, ενώ το περπάτημα στο διάδρομο το βαριέμαι. Αρχικά δεν μπορούσα να τρέξω ούτε 10 λεπτά, ενώ τώρα έχω φτάσει σε ένα σημείο, όπου ξεκούραστος μπορώ να τρέξω σταθερά σε ταχύτητα 7 στο διάδρομο για 60 λεπτά. Μετρώντας με το χέρι τους παλμούς, μετά από μισή ώρα βρίσκονται στους 24-25/10sec, ενώ μετά από μια ώρα 26-27/10sec. Με βάση αυτά που διαβάζω, για να κάψουμε λίπος πρέπει να κάνουμε σε χαμηλή ένταση αεροβική άσκηση, σε σταθερό ρυθμό για αρκετή ώρα. Τελικά εγώ με το τρέξιμο, πόσο καλό κάνω στον στόχο απώλειας λίπους;

  10. #130
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Με αυτον το τροπο φιλε μου καλυπτεις ικανοποιητικα το θεμα λιπολυση
    αρκει να ακολουθειται και απο την αναλογη διατροφη.
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  11. #131
    New Member
    Join Date
    19-05-12
    Posts
    8

    Default

    Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Φυσικά μαζί με καλή διατροφή κάνω τόσο καιρό την αεροβική. Απλά αναρωτιόμουν αν η έντονη αεροβική είναι περισσότερο για βελτίωση της αντοχής-φυσικής κατάστασης και αν τελικά θα έχω καλύτερα αποτελέσματα με χαμηλότερης έντασης αεροβικής.

  12. #132
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Αν ξεπεράσεις το 80% του MHR σου, και άρα τα αναερόβιο κατώφλι, τότε πλέον δεν καις λίπος. Απλά "γυμνάζεις" το κυκλοφορικό σου και βελτιώνεις την αντοχή σου. Οι παλμοί σου φρόντισε να μην ξεπερνάνε τους 25 ανά 10 δευτερόλεπτα.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  13. #133
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Αν ξεπεράσεις το 80% του MHR σου, και άρα τα αναερόβιο κατώφλι, τότε πλέον δεν καις λίπος. Απλά "γυμνάζεις" το κυκλοφορικό σου και βελτιώνεις την αντοχή σου. Οι παλμοί σου φρόντισε να μην ξεπερνάνε τους 25 ανά 10 δευτερόλεπτα.
    Aντωνη καλημερα !!!
    Τι γινεται στην περιπτωση που κανουμε hit ???
    Οι παλμοι δεν ξεπερνανε το 80%, και αν ναι τοτε δεν εχουμε λιπολυση ???

    Ευχαριστω !
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  14. #134
    Pumping Iron kostas69's Avatar
    Join Date
    08-04-10
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    375

    Default

    Νομίζω οτι όταν κάνεις διαλειματική ή γενικά όταν είσαι κοντά στο 90% καις περισσότερο λίπος την υπόλοιπη μέρα (afterburn effect). Κατά τη διάρκεια καις σχεδόν μόνο γλυκογόνο. Σύμφωνα με την εμπειρία μου όσο πιο ψηλά τόσο καλύτερα για καύση λίπους (φυσικά στοχευμένο και χωρίς υπερβολές). Με ένα μεγάλο μειονέκτημα: επηρεάζει κατά πολύ την ανάρωση από τα βάρη.

  15. #135
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Quote Originally Posted by kostas69 View Post
    Νομίζω οτι όταν κάνεις διαλειματική ή γενικά όταν είσαι κοντά στο 90% καις περισσότερο λίπος την υπόλοιπη μέρα (afterburn effect). Κατά τη διάρκεια καις σχεδόν μόνο γλυκογόνο. Σύμφωνα με την εμπειρία μου όσο πιο ψηλά τόσο καλύτερα για καύση λίπους (φυσικά στοχευμένο και χωρίς υπερβολές). Με ένα μεγάλο μειονέκτημα: επηρεάζει κατά πολύ την ανάρωση από τα βάρη.
    Καλα δεν νομιζω να προτεινει κανεις hit μετα απο βαρη.......
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  16. #136
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Θάνο, με κάλυψε ο Κώστας με την απάντησή του. Στην ΗΙΙΤ, ο παλμοί βρίσκονται στο 90-95% του MHR.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  17. #137
    New Member
    Join Date
    20-01-13
    Location
    Περιστέρι
    Posts
    14

    Default Για την 2ή ομάδα

    Σταύρο πηγαίνω 4 φορές γυμναστήριο την εβδομάδα κάνω κοντά στην 1 ώρα βάρη και μετα ένα 45λεπτο διάδρομο είναι λάθος?Γιατί τρώω μετά απο 1 ώρα αφού τελειώσω τα βάρη λόγο του διαδρόμου???Σύν ότι πρέπει να χάσω καμια 7 κιλά απο το στομάχι.

  18. #138
    New Member
    Join Date
    13-02-13
    Posts
    10

    Default

    καλησπερα.. καταπληκτικο topic πολυ κατατοπιστικο..... εγω ανηκω στην 3η κατηγορια σιγουρα (μην πω στην 4η) ... ειμαι ~187 και ~67 κιλα... ο σκοπος μου ειναι αυξηση μυικης μαζας και διατηρη ποσοστων λιπους χαμηλα... τωρα η ερωτηση μου: πρεπει να ακολουθησω τις οδηγιες για την 3η κατηγορια ή κατι πιο συγκεκριμενο (διοτι εχω μονοψηφιο ποσοστο λιπους)

  19. #139
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Μάλλον καθόλου δε θα έπρεπε να κάνεις αερόβιο εαν είσαι σε μονοψήφια ποσοστά όπως λες. Η μυική μάζα θα σου έρθει με πολύ, αλλά καθαρό και πειθαρχημένο φαγητό. Δε βρίσκω λόγο στο να χρειάζεσαι την αερόβια άσκηση.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  20. #140
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    Kαλησπερα Mazda... αν καποιος εχει 10 % λιπος και μετα μολις τελειωσει τον ογκο παει 13%πχ(που ειναι κατω απο 15)δεν θα κανει ουτε τωρα αεροβια?

    Η παει αναλογα και στο τι βρισκεσαι,ογκο η γραμμωση?

    Ευχαριστω και καλη επανοδο φιλε!

  21. #141
    New Member
    Join Date
    13-02-13
    Posts
    10

    Default

    θα ηθελα να ρωτησω αλλη μια απορια... λεει ο bigsteve πως τα ατομα της 3ης κατηγοριας πρεπει να κανουν επαναληψεις μεχρι αποτυχιας.. για μενα δεν ειναι σαφες αυτο διοτι αν βαλω μετρια κιλα θα εχω αποτυχια στις 10 επαναληψεις, ενω αν βαλω φουλ κιλα θα εχω αποτυχια στις 5-6... σε τι πρεπει να στοχευσει κανεις?

  22. #142
    New Bodybuilder
    Join Date
    12-03-13
    Posts
    4

    Default

    παιδια καλησπερα ειμαι καινουργιος στο forum...λοιπον πριν 6 μινες ειμουν 96 κιλα με προπονηση και διατροφη εφτασα πλεον στα 76.πηγαινω γυμναστηριο 3 μηνες και κατι τωρα κανω βαρη αλλα το προβλημα μου ειναι οτι ακομη εχει μεινει το τοπικο λιπος στην κοιλα πωσ μπορω να το μειωσω???

  23. #143
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by george mas View Post
    εχει μεινει το τοπικο λιπος στην κοιλα πωσ μπορω να το μειωσω???
    Με σωστή διατροφή και αερόβια !

    Καλώς ήρθες στο φόρουμ.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  24. #144
    New Bodybuilder
    Join Date
    12-03-13
    Posts
    4

    Default

    τι εννοεις με σωστη διατροφη πρεπει να χασω και αλλα κιλα?η απλα μενοντασ στα ιδια με ενα προγραμμα διατροφης.Το ειπα στο γυμναστηριο που πηγαινω και μου ειπαν σιγα σιγα μου αλλαξε το προγραμμα και πλεον κανω πιο πολλα βαρη ειναι σωστο αυτο?

  25. #145
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Άνοιξε ένα τοπικ στην ενότητα της διατροφής, γράψε εκεί τη διατροφή σου, και μετά άνοιξε άλλο ένα στην ενότητα των προγραμμάτων και γράψε τι πρόγραμμα ακολουθείς και θα πάρεις συμβουλές.

    Το περισσότερο δεν είναι πάντα καλύτερο....
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  26. #146

    Default απορία

    Quote Originally Posted by bigsteve View Post
    καρδιακη συχνοτητα καυση θερμ. σε 30 λεπτα αεροβικης θερμ απο λιπη θερμ απο υδ.
    50-60% 150 50-85% 10-25%

    60-70% 300 50-70% 25-50%

    70-80% 435 40-60% 50-85%

    80-90% 565 10-20% 80-90%

    90-100% 650 10-15% 85-90%

    βλεπουμε στον παρακατω πινακα οτι το καλυτερο για λιπολυση ειναι αυτο με τα μαυρα γραμματα γιατι καιγοντας σε μιση ωρα ασκησης με ενταση 435 θερμιδες, το 60% ειναι απο λιπη δηλαδη οι 261 θερμιδες.Αρα καιμε 261 θερμιδες απο λιπος οπου ειναι διπλες σχεδον απο τις ολικες θερμιδες που καψαμε κατα την ιδια ωρα ασκησης σε ενταση 50-60%(μιλαμε τωρα για σταθερη ενταση καθ ολη την διαρκεια της προπονησης)


    Συγγνώμη για την παρέμβαση, αλλά ίσως δεν έχω καταλάβει κάτι στον πίνακα...

    γράφεις πχ. "70-80% 435 40-60% 50-85%" .... το 70-80% τι είναι? καρδιακή συχνότητα υποθέτω? σωστά? δηλαδή ότι θα πρέπει να τρέξω για μισή ώρα στο 70-80% της δύναμής μου για να κάψω 435 θερμίδες εκ των οποίων το 60% θα είναι λίπη άρα το 40% υδατάνθρακες? σωστά? και το τελευταίο ζευγαράκι, 50-85% τι είναι?

    Τέλος, ας πούμε ότι θέλω να διαθέσω 30 λεπτά για να κάνω αερόβια.

    Ποια είναι η καλύτερη επιλογή για λιπόλυση??

    1. διαλλειματική για 30 λεπτά, δηλαδη για παραδειγμα 30δευτερολεπτα υψηλης εντασης κ ακολουθουν αμεσως 60δευτερολ. χαμηλης. Που αν θέλω να βγάλω 30 λεπτά άσκησεις, σημαίνει ότι θα το κάνω αυτό 20 φορές
    2. συνεχής μέθοδος για 30 λεπτά, δηλαδή για παράδειγμα, μισή ώρα τρέξιμο στο 60-70% της δύναμης χωρίς αυξομειώσεις.
    Last edited by terrormachina; 09-05-13 at 12:45.

  27. #147

    Default

    Quote Originally Posted by bigsteve View Post

    δευτερα:πρωι 20 λεπτα αεροβικη με αδειο στομαχι.

    αεροβική με άδειο στομάχι.... δεν υπάρχει κίνδυνος να καταστρέψω μυικό ιστό ταυτόχρονα?

    επίσης, όποτε έχω επιχειρήσει να κάνω τρέξιμο με εντελώς άδειο στομάχι, έχω παρατηρήσει ότι μου φαίνεται πολύ πιο κουραστικό...

  28. #148

    Default

    προσεξα ενα λαθακι που δεν το ανεφερε κανενας
    το παιδι μας λεει στην κατηγορια 2 να κανουμε στηθος και πλατη την ιδια ημερα αυτο ειναι λαθος.

    edit γραψτε λαθος απλα δεν ειχα τα γυαλλια μου :D
    Last edited by nikos_cisse; 13-03-16 at 14:55.


 
Page 5 of 5 FirstFirst 12345

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •