Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 30 of 30
  1. #1
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default Προετοιμασία Αγώνων - Πόσο Καιρό Πριν Πρέπει Να Ξεκινάμε:

    Μια ερωτηση που την ακουω συνεχεια απο αρχαριους αλλα κ απο προχωρημενους αθλητες...

    θελοντας να ανοιξω λιγο τον δρομο κ να διαφωτισω οσο μπορω τα ατομα που εχουν αυτη την απορια, παραθετω την γνωμη μου με βαση την σωματικη κατασταση του καθε αθλητη η οποια εξαρταται απο το λιπος μιας κ υποτιθεται οτι αφου εχουμε παρει την αποφαση να κατεβουμε σε ενα αγωνα η μυικη μας κατασταση θα ειναι τουλαχιστο ικανοποιητικη.

    ξεκιναμε λοιπον:
    8 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΡΙΝ :Για οσους ειναι σχετικα γραμμωμενοι δηλ 8% λιπους κ κατω.
    για τις γυναικες ισχυει απο 13% λιπος κ κατω.

    13 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΡΙΝ:για οσους ειναι απλα σκληροι δηλ απο 8-11% σωματικο λιπος.
    για τις κυριες 13-16%

    16 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΡΙΝ:για οσους ειναι μαλακοι με σωματικο λιπος 12-17%.
    για τις γυναικες 17-20%

    20 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΡΙΝ:για οσους ειναι παχυσαρκοι απο 17-21% αν εισατε παραπανω αφηστε το για του χρονου γιατι ενδεχεται κ να μην πιασετε φορμα η να καταβολισετε αρκετους μυς.\για τις γυναικες πανω απο 24%

    πιστευω να βοηθησα την κατασταση αλλα δεν φτανει μονο αυτο...
    χρειαζεται κ η σωστη στρατηγικη ..τεσπα
    καλη σας επιτυχια!!!

  2. #2
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Σύμφωνα με όσα λες... εγώ τ' αφήνω για του χρόνου!!!ΧΑΧΑΧΑΧΑ:D:D:D[:-bouncy]
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #3
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    εγώ δέν ενδιαφέρομαι για αγώνες,να ρωτήσω μόνο κάτι πληροφοριακά,με 20 εβδομάδες προετοιμασία δηλ. σε γράμμωση δέ θα χαμηλώσει πολύ ο μεταβολισμός?

  4. #4
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    υπαρχει αυτη η περιπτωση αλλα υπαρχουν κ τα αντιδοτα....

    παρ ολα αυτα μεσα στις 20 εβδομαδες προετοιμασιες μπρεις να κανεις καποια κολπα οπως για παραδειγμα καποια up & low στον υδατανθρακα η καποια cheat meals κ να τον κρατας ψηλα.
    υπαρχουν κ αλλες πολλες τεχνικες αλλα θα ξεφυγουμε απο το τοπικ....

  5. #5
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Αθήνα, Αττική, Greece.
    Posts
    438

    Default

    Σταυρο σε ευχαρτιστούμε πολύ.! αν για παράδειγμα ..εισαι στη κατηγορία που θα κάνεις από 8 εβδομάδες μέχρι 16 εκεί είναι προτιμότετρο να κάνεις τσιτ μεαλ μια φορά την εβδομάδα ενα γευμα ή αν α 4 εβδομάδες μια μέρα ολόκληρη? η και παλι κοιτάς πως εισαι και αν εισαι ήδη θολός <<λες το τσιτ μεαλ μας μαρανε>>

    α και κατι αλλο ρε Σταυρο αν το τσιτ που θες να κανεις ειναι π.χ. κουάκερ με αυγά ή ρυζι η μακαρονι(από τη στιγμή π.χ που τρως μονο πατάτα από υδατάνθρακα) η θες για παράδειγμα να φας μια μπανάνα η ενα φρουτο γενικά απο εκεί που τα έχεις κόψει όλα και το κάνεις στη σωστή στιγμή δηλαδή πριν η μετά ΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ θεωρείται τσιτ μεαλ?
    no PAIN no GAIN

  6. #6
    Pumping Iron
    Join Date
    04-04-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    495

    Default

    θα ενδιαφερομουν για αγωνες αλλα δεν ξερω αν μπορω και αν το κατεχω.ωστοσο πρεπει καποιος να σε βοηθησει που να ξερει γιατι τους γυμναστες στο γυμναστηριο μονο αν θα κατεβεις στους αγωνες δεν τουσ νοιαζει.εδω δεν δειχνουν τις τεχνικες σωστα σε νεα μελη αυτο θα τους νοιαξει?ωραιο ολο το σκηνικο των αγωνων και της αγωνιστικης προετοιμασια αλλα να εχεις εναν εμπειρο απο πισω που το κατεχει για να σε βοηθαει
    '' ''

  7. #7
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    οχι δεν θεωρηται....αλλα κανει δουλεια κ μονο που θα ανεβασεις θερμιδες απο το κανονικο σου διαιτολογιο.η μονοφαγεια δεν λειτουργει πανω απο 5 βδομαδες παντως να ξερεις.

    επισης με τοσο πολυ καιρο μονοφαγεια καταστρεφεις τον μεταβολισμο σου.
    κρατα την καβαντζα για αγωνες μην την κανεις αλλο πια.

    οσο για την συχνοτητα του cheat meal θα πρεπει να σου πω πως μπορει να μην σε αφησει να πιασεις δερμα....αναλογα βεβαια κ με την κατασταση σου γιατι πολλες φορες το χρειαζεται ο οργανισμος...

  8. #8
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    08-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by bigsteve

    οχι δεν θεωρηται....αλλα κανει δουλεια κ μονο που θα ανεβασεις θερμιδες απο το κανονικο σου διαιτολογιο.η μονοφαγεια δεν λειτουργει πανω απο 5 βδομαδες παντως να ξερεις.


    </blockquote id=quote>
    Moνοφαγια θεωρητε λογικα να εχεις συνεχια υδατανθρακα απο 1 πηγη πχ ρυζι και απο 1 κρεας πχ γαλοπουλα

    Μηπως οταν εχεις τον χρονο μπορεις να εξηγησεις απο ποιες πηγες μπορουμε να τρωμε για να μην "κολησουμε" και σε πια χρονικα διαστηματα
    ενα παραδειγμα αν δοσεις θα το καταλαβω δεν χρειαζετε να αναλυσεις τιποτα επιστημονικα.
    Απλος θελω να δω πως γηνοντε αυτα τα "παιχνιδια" εναλαγης υδατθρακα η πηγων πρωτεινης ωστε να πηγαινεις σωστα.
    Πχ την εβδομαδα 2-3 φορες ψαρι καπια Χ μερα στηθος κοτοπουλο καποια αλλη μερα γαλοπουλα καποια αλλη βοδινο?(δεν ξερω αν παιζει σε διετα λογω λιπαρων)
    και πχ υδατανθρακα ρυζι καποιες μερες ,πατατα τις αλλες βρωμη ζυμαρικα?(παλι δεν ξερω αν μπαινουν σε διετα αν εχουν χρηση?)
    Η τα μοιραζεις αλλιως σε ολη την ημερα επειδη το καθενα δηνει διαφορετικα αμινοξεα κτλ καλο ειναι να εχεις σε ολη την ημερα (δεν γνωριζω υποθεσεις κανω απο οσα εχω διαβασει κατα καιρους)
    Ελπιζω να καταλαβες τι ενοω.


    Αυτα που προτηνει ο σταυρος δεν ειναι μονο αγωνιστικα εκτος απο την πρωτη κατηγορια 8 εβδομαδες για τις επομενες "αγωνας" μπορει να θεωρηθει και η εμφανηση στην παραλια με χαμηλα ποσοστα λιπους

    Αν και δεν το ειχα ψαξει ποτε σε ποσο καιρο μπορεις περιπου να εισαι ετοιμος αναλογως τι ποσοστα λιπους εχεις ομως ειναι πολυ ενημερωτικο ευχαριστω.

  9. #9
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    μονοφαγια εννοουμε 1 πηγη υδατανθρακα κ 1 πηγη πρωτεινης.
    πχ ψαρι με πατατα.αυτο το κανουν καθε μερα το ιδιο κ σε ολα τα γευματα το ιδιο.δεν ειναι καλο για την υγεια αλλα μεχρι ενα σημειο εχει αποτελεσμα.μετα απο λιγο οχι...

  10. #10
    Pumping Iron
    Join Date
    04-04-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    495

    Default

    μιας και αναφερθηκες σε αυτο απο πανω να ρωτησω κατι?σε προγραμμα ογκου που εχει 2 φορες κρεας και 1 ψαρι.το μεταπροπονητικο εχει τονο το μεσημεριανο κοτοπουλο και το βραδυνο κοκκινο κρεας.κανει να τρως για τοσο καιρο που θα βρισκεσαι στην φαση του ογκου τοσο κρεας η το κανεις μονο για κανα 2μηνο?
    '' ''

  11. #11
    Pumping Iron
    Join Date
    04-11-07
    Location
    thessaloniki, thessaloniki, Greece.
    Posts
    449

    Default

    εγω θελω πολλα χρονια τοτε :D

  12. #12

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Respect....! [:-thumbu] Useful info που γενικά δεν βρίσκεται εύκολα....

  13. #13
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    ευχαριστω Γιαννη!!!!

  14. #14
    Senior Bodybuilder VR2's Avatar
    Join Date
    24-06-07
    Location
    Αθηνα, Πετραλωνα, Greece.
    Posts
    2,754

    Default

    Καταπληκτικο!! και θα βοηθησει πολλα παιδια για να κανουν ενα σωστο προγραμματισμο

  15. #15
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    08-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by nikos_123


    Μηπως οταν εχεις τον χρονο μπορεις να εξηγησεις απο ποιες πηγες μπορουμε να τρωμε για να μην "κολησουμε" και σε πια χρονικα διαστηματα
    ενα παραδειγμα αν δοσεις θα το καταλαβω δεν χρειαζετε να αναλυσεις τιποτα επιστημονικα.
    Απλος θελω να δω πως γηνοντε αυτα τα "παιχνιδια" εναλαγης υδατθρακα η πηγων πρωτεινης ωστε να πηγαινεις σωστα.
    Mε λιγα λογια τι πρεπει ανα εβδομαδα στο περιπου
    </blockquote id=quote>
    ????

    Αν θελετε ανοιγω τοπικ στην διατροφη δεν εχω προβλημα[:-bouncy]

  16. #16
    Pumping Iron
    Join Date
    20-12-07
    Location
    .
    Posts
    302

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by bigsteve

    20 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΡΙΝ:για οσους ειναι παχυσαρκοι απο 17-21% αν εισατε παραπανω αφηστε το για του χρονου γιατι ενδεχεται κ να μην πιασετε φορμα η να καταβολισετε αρκετους μυς.\για τις γυναικες πανω απο 24%</blockquote id=quote>

    Σταύρο αναπτερώθηκε λίγο το ηθικό μου γιατί είμαι στην 7η εβδομάδα και δεν έβλεπα μεγαλύτερη βελτίωση είμαι σαν να είμαι στάσιμη. Έχω μέλλον...καλό Δεκαπενταύγουστο δηλαδή!!!

  17. #17
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    08-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    φαε κανενα cheat meal να κανεις carb up να ανεβεις παλι

  18. #18
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-04-08
    Location
    .
    Posts
    10

    Default

    Big steve εγραψες για το λοιπος ποσοστα.για το αντιθετο τι ισχιει? διλαδι για τους αδυνατους?

  19. #19
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    ;;;;

  20. #20
    New Member
    Join Date
    04-12-07
    Location
    Hrakleio, Greece.
    Posts
    59

    Default

    Δεν καταλαβες ε?λογικο ετσι οπως τα εγραψα.Θελω να πω εμενα μου τιν βαραει να παω σε αγωνες και αν δεν παω θα τρελαθω!οπως ειμαι τωρα (αδυνατος χωρις μεγαλη μαζα) ποσο καιρο θα πρεπει να προετιμαστω?ι ο οπιοσδιποτε σαν εμενα.

  21. #21
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    Με ολο τον σεβασμο που σου εχω Γιωργο θα σου προτεινα να μην σκεφτεις καν το ενδεχομενο να κατεβεις αυτη την στιγμη σε αγωνες.Στο μελλον σιγουρα θα μπορεις μιας κ εχεις τα γεννετικα προσοντα απο οτι βλεπω.

    Ομως πιστεψε με αν κανεις την κινηση να κατεβεις τωρα σε αγωνα μπορει να καταφερεις να μην
    τρελαθεις αλλα πως θα νιωσεις οταν βρεθεις ξαφνικα μπροστα σε τοσο κοσμο με ολα τα φωτα στραμενα επανω σου κ εσυ να εισαι μονο με ενα κομματι υφασμα φορεμενο επανω σου κ να εχεις κ αντιπαλους,οι οποιοι θα ειναι σωστα προετοιμασμενοι κ σε αναλογο επιπεδο για το σοου;;;;

    επισης να ξερεις οτι το κοινο στους αγωνες ειναι λιγο σκληρο με τους οχι καλα προετοιμασμενους αθλητες(εκτος αν ειναι μικρης ηλικιας πχ 14 η 16 ετων ή αν ειναι πολυ μεγαλης ηλικιας δηλ πανω απο 60).Θα δεις προσωπα να γελανε μαζι σου κ θα ακουσεις διαφορα σχόλια...
    του στυλ..."αυτος δεν ηθελε ισως να πληρωσει εισητηριο κ ειπε να κατεβει μηπως κ δει τον αγωνα free..."

    δεν στα λεω για να σε απογοητευσω αλλα για να σε προστατεψω...ειλικρινα σου μιλαω κ συγνωμη
    αν σε κανω να νιωθεις ασχημα δεν ειναι αυτος ο σκοπος μου...

  22. #22
    New Member
    Join Date
    04-12-07
    Location
    Hrakleio, Greece.
    Posts
    59

    Default

    Το γνωριζω αυτο παιδια και δεν σκεφτομαι να κατευω ενοειτε.Πολυ σωστα μου μιλισατε ομως..Το είπα εγκυκλοπεδικα τελειως.Αμα ειμουνα 19 θα το σκευτομουνα για junior.Στα 23 που ειμαι θελει απειρη δουλεια.Και επισης για αλλα παιδια που μπορει να το σκευτοντε π ειναι σαν εμενα.Π.Σ συγνωμη για τα ορθογραφικα λαθη.

  23. #23
    Senior Bodybuilder VR2's Avatar
    Join Date
    24-06-07
    Location
    Αθηνα, Πετραλωνα, Greece.
    Posts
    2,754

    Default

    πρεπει να κατσει κανα χρονο να προσθεσει μυικη μαζα πανω του και μετα να κατεβει αναλογως βεβαια και ποσο λεπτος ειναι μπορει να χρειαστει και παραπανω

  24. #24
    New Member
    Join Date
    04-12-07
    Location
    Hrakleio, Greece.
    Posts
    59

    Default

    Αυτο ηθελα να φανει! Ολοκληρωθικε το topic :)

  25. #25
    New Bodybuilder
    Join Date
    26-05-09
    Location
    .
    Posts
    1

    Default

    1,82 me 82 kila kai loipos 17 ti diatrofi na kano gia na vgalo koiliakous!!proi dimitriaka me frouto prin ti proponisi salata me tono meta proteini nitro to apogeuma tono salata kai to vradi kotosalata

  26. #26
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Καταρχήν καλωσόρισες στο φόρουμ.
    Επειδή το τόπικ που πόσταρες δεν έχει καμία σχέση με αυτά που ρωτάς, καλύτερα είναι να ανοίξεις ένα νέο ώστε να πάρεις απαντήσεις από τα μέλη.
    Επίσης θα σε παρακαλέσω να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες.

  27. #27
    New Member kostasdal's Avatar
    Join Date
    25-01-13
    Location
    Katerini
    Posts
    46

    Default

    ευχαριστω!

  28. #28
    Junior Bodybuilder gio ko's Avatar
    Join Date
    01-06-12
    Location
    ? - ΛΕΥΚΑΔΑ
    Posts
    152

    Default

    εγω δλδ θελω 8 βδομαδουλες...αλλα αλλου ειναι το προβλημα!ντρεπομαι βρε παιδια!!!!!!!!!!!!!!!!
    για ifbb λεω...εχω ακουσει ειναι καλυτερα να αρχισεις απο εκει!
    BBing...

  29. #29
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Μιας και το χω βιώσει, καταλαβαίνω τι εννοείς. Αν και να σου πω την αλήθεια όχι μόνο δεν ντρεπόμουν αλλά ανυπομονούσα να ανέβω στη σκηνή Εκείνη την ώρα δείχνεις τους κόπους τόσων μηνών, όλη σου η προσπάθεια, κόπος, πείνα, κούραση, εξάνλτηση για λίγα λεπτά. Γι'αυτό και τότε ακριβώς είναι που πρέπει να δώσεις τον καλύτερο εαυτό σου.

    Τώρα το σε ποια ομοσπονδία θα επιλέξεις να διαγωνιστείς εξαρτάται από την κατηγορία που σου ταιριάζει. Βάλτα κάτω, δες τι σου πάει καλύτερα και ετοιμασου. Δεν είναι εύκολο, κάθε άλλο, αλλά αξίζει! Θα στα πω αργότερα και στο pm σου που θα απαντήσω ;)

  30. #30
    Junior Bodybuilder gio ko's Avatar
    Join Date
    01-06-12
    Location
    ? - ΛΕΥΚΑΔΑ
    Posts
    152

    Default

    εχεις δικιο..μου δωσες λιγο θαρρος!ευχαριστω!!!
    BBing...


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Παλιές φωτό από προετοιμασία αγώνων και πρόσφατες!
    By kostasron in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 22
    Last Post: 07-02-09, 03:18

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •