Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 31 to 55 of 55
  1. #31
    Pumping Iron steg's Avatar
    Join Date
    22-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    394

    Default

    Πολύ εμπεριστατωμένα αυτά που λες. Και μένα μου φαίνεται υπερβολικό να "παραδίνεται" έτσι εύκολα ο οργανισμός από πλευράς ενυδάτωσης, με μία ώρα προπόνηση στο γυμναστήριο, όσο σκληρή και αν είναι. Δεν είναι δα συνθήκες Σαχάρας! Μήπως τελικά μας έχει πιάσει μια υστερία σχετικά με το νερό;
    Τι θα είχες να προτείνεις σε κάποιον όπως ο γράφων που κάνει 50λεπτο διάδρομο (7 χλμ) και αμέσως μετά 500 ανεβοκατεβάσματα σε αυτοσχέδιο στεπ ύψους 25 εκατοστών, κρατώντας αλτήρες ή ολυμπιακούς δίσκους; Στο διάστημα αυτό καταναλώνω ένα μικρό μπουκάλι νερό και αυτό όχι επειδή νιώθω ιδιαίτερη ανάγκη να πιω αλλά επειδή "έτσι πρέπει". Η αερόβια γίνεται το πρωί, μισή ώρα μετά το ξύπνημα.
    Ignotus greeted Death as an old friend and together departed this world as equals.

  2. #32
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Φιλε Qi δεν ξερω αν αντλεις τις πληροφοριες απο τη σχολη kung fu ή καπου αλλου παντως αυτα που λες τεινουν προς τη σαϊεντολογια και οχι προς την επιστημη. Θα μπορουσε να τα λεει και καποιος παπας, επισης. Σε λιγο θα κανουμε και διαλογισμο για να μη χρειαζομαστε νερο.
    Με συγχωρεις που μιλαω επιθετικα, ενω εσυ μιλησες σοβαρα, αλλα καποια πραγματα απλα δεν παιζουν.
    Δύο πραγματα μονο θα πω. Ο αναβολισμος γινεται με τη χρησιμοποιηση μοριων νερου και αν θελει καποιος να χτισει μυς θα πρεπει να πινει πολυ νερο. Δευτερον, τα νεφρα θα πανε περιπατο με την υπερδιηθιση που θα κανουν απο τα λιγοστα υγρα και τα ουρα θα βγαινουν οχι κιτρινα, αλλα πισσα, απο το διαυγες που θα πρεπει να εχουν.
    Αν καποιος τωρα ακολουθει και αναλογες συνηθειες περιορισμου στη διατροφη του, τοτε μπορει και να μη χρειαζεται τοσο νερο. Αλλα νομιζω οτι αναφερομαστε μεσα στο πλαισιο της σωματοδομησης.
    Ο ανθρωπος εχει τεραστιες δυνατοτες και βγαινει ζωντανος απο εκτακτες καταστασεις. Δε σημαινει οτι πρεπει να το κανουμε και χομπι.
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  3. #33

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Quote Originally Posted by PowerBuilderi View Post
    Ο ανθρωπος εχει τεραστιες δυνατοτες και βγαινει ζωντανος απο εκτακτες καταστασεις. Δε σημαινει οτι πρεπει να το κανουμε και χομπι.

  4. #34
    New Member QiWizard's Avatar
    Join Date
    01-09-10
    Location
    Athens / Greece
    Posts
    62

    Default

    Quote Originally Posted by steg View Post
    Πολύ εμπεριστατωμένα αυτά που λες. Και μένα μου φαίνεται υπερβολικό να "παραδίνεται" έτσι εύκολα ο οργανισμός από πλευράς ενυδάτωσης, με μία ώρα προπόνηση στο γυμναστήριο, όσο σκληρή και αν είναι. Δεν είναι δα συνθήκες Σαχάρας! Μήπως τελικά μας έχει πιάσει μια υστερία σχετικά με το νερό;
    Τι θα είχες να προτείνεις σε κάποιον όπως ο γράφων που κάνει 50λεπτο διάδρομο (7 χλμ) και αμέσως μετά 500 ανεβοκατεβάσματα σε αυτοσχέδιο στεπ ύψους 25 εκατοστών, κρατώντας αλτήρες ή ολυμπιακούς δίσκους; Στο διάστημα αυτό καταναλώνω ένα μικρό μπουκάλι νερό και αυτό όχι επειδή νιώθω ιδιαίτερη ανάγκη να πιω αλλά επειδή "έτσι πρέπει". Η αερόβια γίνεται το πρωί, μισή ώρα μετά το ξύπνημα.
    Βασικά αυτό που υποστηρίζουν όσοι ασχολούνται με θέματα αθλητισμού και απόδοσης κτλ κτλ τους οποίους δεν εμπιστεύομαι και ιδιαίτερα να σου πω την αλήθεια , υποστιρίζουν ότι η απόδοση αρχίζει να μειώνεται στον αθλητή όταν ο ιδρώτας που αποβάλλει φτάνει στο 2% του σωματικού του βάρους δηάδή μας λένε ότι ένας αθλητής ο οποίος είναι 80 Kg αν χάσει 1,6 κιλά σε ιδρώτα θα πρέπει να αναπληρώσει γιατί αλλιώς θα αρχίσει να χάνει απόδοση . Για εσένα θά λεγα τα εξής ... Άν έκανα εγώ αυτό το πρόγραμμα δεν θα έπινα καθόλου νερό και θα προτιμούσα να το κάνω σε δροσερό περιβάλλον . Αν το περιβάλλον ήταν θερμό στη διακοπή από το διάδρομο στο στεπ θα έπινα λίγο νερό , αρκετό για να δροσίσω το στόμα μου αλλά λίγο για να πιώ (όπως κάνουν πολλοί ποδοσφαιριστές όταν τους δίνεται η ευκαιρία ... πίνουν και φτύνουν ) αν είχα την δυνατότητα θα δρόσιζα και το κεφάλι μου. Παραπάνω νερό απλά σε βαράινει και δυσχεραίνει την άσκηση . Μετά την άσκηση κάνε ντούζ και κάτσε αναπαυτικά να απολαύσεις ένα ωραίο μεγαλο και δροσερό ποτήρι νερό με λίγο λεμόνι . Πιές το σιγα σιγά . Αυτό θα σου πρότεινα . Αν συνηθίσεις να το κάνεις ατό θα δείς ότι η δίψα είναι κάτι που ελέγχεται απόλυτα όπως και η πείνα . Η πείνα καμιά φορά είναι μεγάλη αλλά αν ηρεμήσουμε και φάμε αργά ένα λογικό γεύμα θα εξαφανιστεί . Άν φάμε γρήγορα και ποσότητες το μόνο που κάννουμε είναι να επιβαρύνουμε τον εαυτό μας . Το ίδιο συμβαίνει και με την δείψα . Αυτός που μετράει το νερό που πείνει χαίρετε πάντα ένα σώμα το οποίο είναι "στεγνό" και δεν υποφέρει από φουσκώματα στομάχου και πρηξίματα .
    If we are facing in the right direction all we have to do is walking

  5. #35

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Quote Originally Posted by QiWizard View Post
    Αυτός που μετράει το νερό που πείνει χαίρετε πάντα ένα σώμα το οποίο είναι "στεγνό" και δεν υποφέρει από φουσκώματα στομάχου και πρηξίματα .
    αυτο μας ελειπε να περιορισουμε κ το νερο τωρα,,,
    φιλε δεν ξερω που τα εχεις ακουσει αυτα,
    αλλα εφοσον δεν μιλας με βαση συγκεκριμενες ερευνες να σου πω κ γω στο γενικο απο,τι εχω διαβασει
    (κ συμπιπτει με τα βιωματα μου)
    το νερο στη μονη περιπτωση που δεν οφελει ειναι μετα τα γευματα διοτι αραιωνει τα γαστρικα υγρα κ δεν γινεται σωστα η χωνεψη
    με βαση οσα λες κ μεχρι να συνηθισει καποιος (σωστα ή μη) να μη πινει νερο κατα τη διαρκεια της ασκησης
    οταν θα φτασει σπιτι του για το πρωτο μεταγυμναστηριακο γευμα θα πλακωσει κ το νερο κ θα εχει απιστευτη δυσπεψια.
    κ αν μου δωσεις εγκυρες πηγες φυσικα κ να το δοκιμασω κ εγω να μη πιω στο γυμναστηριο,
    ειδαλως γιατι να μπω στη διαδικασια να κοψω το μονο μη θερμιδογονο ποτο που νιωθω να εχω απολυτη αναγκη την ωρα που γυμναζομαι?
    επισης το να λες "με το ματι" ποσα υγρα χανει καποιος στο γυμναστηριο απο τον ιδρωτα δεν εχει νοημα,
    αλλοι ιδρωνουν υπερβολικα αλλοι ελαχιστα.

  6. #36
    Pumping Iron steg's Avatar
    Join Date
    22-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    394

    Default

    Ο αναβολισμος γινεται με τη χρησιμοποιηση μοριων νερου και αν θελει καποιος να χτισει μυς θα πρεπει να πινει πολυ νερο.
    Το πρώτο μισό της πρότασης (που είναι αναμφισβήτητη αλήθεια), δεν οδηγεί αναγκαστικά στο δεύτερο μισό. Το συμπέρασμά σου μπορεί να στηρίζεται στη λάθος υπόθεση ότι χάνουμε και ισόποσα πολύ νερό στην προπόνηση και στις μέρες της ανάρρωσης. Μήπως όμως δεν συμβαίνει αυτό στο βαθμό που πιστεύουμε; Μήπως αυτή η "υστερία για νερό" τελικά μας κάνει περισσότερο κακό παρά καλό; Αυτό νομίζω είναι το κύριο επιχείρημα του Qi.
    Ignotus greeted Death as an old friend and together departed this world as equals.

  7. #37
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Εγω προσωπικα χανω πολυ νερο. Και δεν ξερω και καποιον που ειναι ¨στεγανοποιημενος¨.
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  8. #38
    New Member QiWizard's Avatar
    Join Date
    01-09-10
    Location
    Athens / Greece
    Posts
    62

    Default

    Quote Originally Posted by Strength View Post
    αυτο μας ελειπε να περιορισουμε κ το νερο τωρα,,,
    φιλε δεν ξερω που τα εχεις ακουσει αυτα,
    αλλα εφοσον δεν μιλας με βαση συγκεκριμενες ερευνες να σου πω κ γω στο γενικο απο,τι εχω διαβασει
    (κ συμπιπτει με τα βιωματα μου)
    το νερο στη μονη περιπτωση που δεν οφελει ειναι μετα τα γευματα διοτι αραιωνει τα γαστρικα υγρα κ δεν γινεται σωστα η χωνεψη
    με βαση οσα λες κ μεχρι να συνηθισει καποιος (σωστα ή μη) να μη πινει νερο κατα τη διαρκεια της ασκησης
    οταν θα φτασει σπιτι του για το πρωτο μεταγυμναστηριακο γευμα θα πλακωσει κ το νερο κ θα εχει απιστευτη δυσπεψια.
    Διαβασε αυτό για αρχή είναι ενα αρκετά "ευπεπτο" αρθρο http://www.abc.net.au/science/news/stories/s904374.htm .Εδω βασικά σου λέει ότι το πιές όσο θές απλά δεν παίζει και παρακάτω σου λεεί ότι αποδείξεις στις θεωρίες που επικρατούν ώς τώρα για το πόσο πρέπει να πίνει ένας αθλητής δεν υπάρχουν . Για τον φίλο που μου τον Powerbuilderi που ρωτησε αν τα μαθα στο Kung fu η αν είμαι σαιεντολογος θα του πω ότι όχι δεν τα μαθα στο Kung fu απλά ισχύει ότι το νερό δεν έχει καμία θέση κατα την άσκηση σε οποιοδήποτε είδος Kung fu ο παραδοσιακός δασκαλος θα σου πει να πιεις μετα την προπόνηση γιατί απλά επιβαρύνεις το σώμα σου όταν πίνεις μέσα στην προπόνηση και αυτός όμως δεν ξέρει γιατί στο λεεί απλά του το χουν πεί και το χει νοιώσει και ο ίδιος ομως . Τελος πάντον το Κung fu δεν έχει καμία σχεση εδω απλά συμπίπτει στις απόψεις μου . Σαιεντολόγος δεν είμαι και δεν γνωριζω καν τι είναι αυτό ουτε θέλω να μάθω. Όλες οι γνωσεις μου πάνω στο θέμα είναι έπειτα από συνομιλίες μου με γιατρό παθολόγο χημικό / βιολόγο ο οποίος συμμετείχε σε πολλές έρευνες το 90 στην γερμανία πάνω στο θέμα . Ξέρεις τι γίνεται όμως ? Πολλά μενουν για χρόνια στις ερευνες και τα βλέπεις είτε αργά είτε καθόλου , είτε αναβάλλονται οι ανακοινώσεις λόγο συμφερόντων , οπότε θα σου πώ αν θες να πείνεις 7 λίτρα νερού την ημέρα συνέχισε απλά εγώ μια γνώμη είπα . Επίσης είπα πως αν δείτε ξαφνικά σε ανακοινώσεις προσοχή στο πολύ νερό μην παραξενευτείτε . Αααα! ουτε παπας είμαι .
    If we are facing in the right direction all we have to do is walking

  9. #39
    New Member QiWizard's Avatar
    Join Date
    01-09-10
    Location
    Athens / Greece
    Posts
    62

    Default

    Quote Originally Posted by PowerBuilderi View Post
    Δύο πραγματα μονο θα πω. Ο αναβολισμος γινεται με τη χρησιμοποιηση μοριων νερου και αν θελει καποιος να χτισει μυς θα πρεπει να πινει πολυ νερο. Δευτερον, τα νεφρα θα πανε περιπατο με την υπερδιηθιση που θα κανουν απο τα λιγοστα υγρα και τα ουρα θα βγαινουν οχι κιτρινα, αλλα πισσα, απο το διαυγες που
    που θα πρεπει να εχουν.
    Αυτά είναι υπεραπλουστευσεις (αναβολισμός χρησιμοποίηση μορίων νερου αρα... πίνω πολύ νερο ) και δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που λέω εγώ
    Για τα νεφρά θα σου πώ ότι το παρατραβάς και μιλάς για extreme καταστάσεις , που ουδεμία σχέση έχουν με αυτά που λέω εγώ . Εγώ απλά λέω ότι προσοχή στο πολύ νερό αυτό και μόνο .

    Quote Originally Posted by PowerBuilderi View Post
    Αν καποιος τωρα ακολουθει και αναλογες συνηθειες περιορισμου στη διατροφη του, τοτε μπορει και να μη χρειαζεται τοσο νερο. Αλλα νομιζω οτι αναφερομαστε μεσα στο πλαισιο της σωματοδομησης.
    Μιλαω για κάποιον που τρέφεται και γυμνάζεται κανονικά δεν μπορώ να εχω γνώμη για κάποιον που πέρνει φάρμακα συμπληρώματα βιτάμινες κρεατίνες η ότι άλλο τέλος πάντον γιατι η κατάσταση περιπλέκεται τόσο πολύ που δεν βγάζεις άκρη (κατα την αποψη μου ούτε οι ειδικοι βγάζουν άκρη απλα υποθέτουν απο εξετάσεις κτλ οτι όλα πανε καλα , .Βασικά τους ενδιαφέρει το παρόν δεν τους νοιάζει αν έχεις προβλημα στα 50 η 60 πχ γιατι δεν θα είσαι πελατης τους... τοσο απλά.) ¨Οταν στο σώμα σου συμπεριφέρεσαι αφύσικα θα έχεις και αφύσικες αντιδράσεις και απαιτήσεις .


    Quote Originally Posted by PowerBuilderi View Post
    Ο ανθρωπος εχει τεραστιες δυνατοτες και βγαινει ζωντανος απο εκτακτες καταστασεις. Δε σημαινει οτι πρεπει να το κανουμε και χομπι.
    Μάλλον δεν κατάλαβες τι είπα , εγω μίλησα για ενδείξεις ενδυνάμωσης του ανοσοποιητικού κατα την αποχή από το νερό (αλλά και από την τροφή) δεν είπα οτι είναι σωστό η να κάνουμε χομπυ να θαβόμαστε κατω από ερήπεια .
    Εξάλλου και η φύση έτσι οδηγεί όλα τα έμβια όντα αυτό κανει , όταν για παράδειγμα ένα ζωο νοσεί δεν πίνει και δεν τρώει έτσι ξεκουράζει το πεπτικό του σύστημα από την ενέργεια που δαπανά για την πέψη και δαπανά ενέργεια στο "φιλτράρισμα" του οργανισμού και στην ενδυνάμωση του ανοσοποιητικού .Θα ξαναπεινάσει όταν αρχίζει να θεραπευεται ή όταν ο οργανισμός θέλει επιπλέον ενέργεια για να συνεχίσει την μάχη .Μόνο εμείς οι έξυπνοι άνθρωποι μπουκώνουμε τα παιδιά όταν είναι αρρωστα και δεν έχουν όρεξη ("για να δυναμώσουν") τελικά όμως καταλήγουμε να τα θεραπεύουμε με τα χαπάκια . Αλλά νομίζω ότι ξεφεύγουμε από το θέμα .
    If we are facing in the right direction all we have to do is walking

  10. #40
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Ειναι πολλα που μπορει να ειπωθουν αλλα να με συμπαθατε βαριεμαι.
    Εισαι νεο μελος και δε γνωριζεις οτι ειμαι πολεμιος των φαρμακων.
    Το οτι τσουβαλιαζεις ομως συμπληρωματα, βιταμινες και φαρμακα με προϊδεαζει για καποια πραγματα και για το αν θελω να μπω στη διαδικασια να κουβεντιασω.
    Παντως μιλαω για σκληρες προπονησεις, οχι για ¨νορμαλ¨ καταστασεις που παει καποιος gym ¨για να ξεσκουριασει¨.
    Τωρα, αν οι εξετασεις ειναι καλες και νιωθεις καλα, τοτε ΕΙΣΑΙ καλα. Αλλιως απεραντολογουμε.
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  11. #41
    New Member QiWizard's Avatar
    Join Date
    01-09-10
    Location
    Athens / Greece
    Posts
    62

    Default

    Quote Originally Posted by PowerBuilderi View Post
    Ειναι πολλα που μπορει να ειπωθουν αλλα να με συμπαθατε βαριεμαι.
    Εισαι νεο μελος και δε γνωριζεις οτι ειμαι πολεμιος των φαρμακων.
    Το οτι τσουβαλιαζεις ομως συμπληρωματα, βιταμινες και φαρμακα με προϊδεαζει για καποια πραγματα και για το αν θελω να μπω στη διαδικασια να κουβεντιασω.
    Παντως μιλαω για σκληρες προπονησεις, οχι για ¨νορμαλ¨ καταστασεις που παει καποιος gym ¨για να ξεσκουριασει¨.
    Τωρα, αν οι εξετασεις ειναι καλες και νιωθεις καλα, τοτε ΕΙΣΑΙ καλα. Αλλιως απεραντολογουμε.
    Αν βαριέσαι δεν νομίζω οτι είσαι υποχρεομένος να συνεχίσεις απλά εγώ ενοιωσα ότι πρέπει να απαντήσω με κάθε ειλικρίνια για τις θέσεις μου γιατί αμέσως πήγες να αναγάγεις την τοποθέτησή μου στον χριστιανισμό τον ταοισμό ή την σαιεντολογία να μου βάλεις ταμπέλα εν ολίγης και εμένα δεν μου αρέσουν οι ταμπέλες γενικώς . Το άν οι εξετάσεις είναι καλα -----> παει να πει οτι είσαι καλα επετρεψε μου να αμφιβάλλω γιατί αφενώς είναι τόσες πολλές οι εξετάσεις που πρεπει να κάνεις για να πείς ότι είσαι καλά και να σαι σιγουρος 100% (για την χρονική στιγμή) που δεν θα τις κάνεις ποτέ και κατα δεύτερον οι εξετάσεις είναι απλα μια φωτογραφία της στιγμής δεν σου λενε ότι και του χρόνου θα ναι οι ίδιες ούτε ότι κάποια παραμετρος στον οργανισμό σου μπορέι να υποτροπιάσει απότομα . Τελος πάντον ήμαστε εκτός θέματος το ξανα είπα και πριν .
    If we are facing in the right direction all we have to do is walking

  12. #42
    Pumping Iron steg's Avatar
    Join Date
    22-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    394

    Default

    Εγώ πάντως για το καλό της επιστήμης δέχομαι να μείνω χωρίς νερό το ερχόμενο σ/κ, για μία "διήμερη αποτοξίνωση αλά QiWizard" και να γράψω τις στεγνές εντυπώσεις μου τη Δευτέρα, αν φυσικά μπορέσω να συρθώ μέχρι το πισί... Αν δεν γράψω, θα είμαι στα εφημερεύοντα
    Θα ακολουθήσω κανονικά το πρόγραμμά μου του σαββατοκύριακου: το Σάββατο μία αερόβια μόνο (πρωί) και λίγους κοιλιακούς, χωρίς βάρη και την Κυριακή αποχή ΚΑΙ από αερόβια και το κλασικό μου τσιτ-μιλ (μία ντόμινος πίτσα με 10 κομμάτια).
    Ignotus greeted Death as an old friend and together departed this world as equals.

  13. #43
    New Member QiWizard's Avatar
    Join Date
    01-09-10
    Location
    Athens / Greece
    Posts
    62

    Default

    Quote Originally Posted by steg View Post
    Εγώ πάντως για το καλό της επιστήμης δέχομαι να μείνω χωρίς νερό το ερχόμενο σ/κ, για μία "διήμερη αποτοξίνωση αλά QiWizard" και να γράψω τις στεγνές εντυπώσεις μου τη Δευτέρα, αν φυσικά μπορέσω να συρθώ μέχρι το πισί...
    Αν δεν μπορείς να συρθείς εώς το πισι σύρσου εώς το ψυγείο και χτύπα ενα lucozade να στανιάρεις
    If we are facing in the right direction all we have to do is walking

  14. #44
    Pumping Iron steg's Avatar
    Join Date
    22-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    394

    Default

    Χαχα ΟΚ. Για να δούμε.... είμαι περίεργος...
    Ignotus greeted Death as an old friend and together departed this world as equals.

  15. #45
    New Member QiWizard's Avatar
    Join Date
    01-09-10
    Location
    Athens / Greece
    Posts
    62

    Default

    Quote Originally Posted by steg View Post
    Χαχα ΟΚ. Για να δούμε.... είμαι περίεργος...
    Σοβαρολογείς θα το κανεις ???

    Δεν σου προτεινω να το κανεις παντος στις έρευνεσ που λεμε πάντα οι εθελοντές έχουν την ιατρική επιβλεψη για τετοια πραγματα

    Κάνε κάτι πιο Light

    Πίνε για αρχή για 3 μερες μόνο 1-2 αφεψήματα (τσαι του βουνου , χαμομίλι , φασκόμιλο η οτι αλλο γουσταρεις ) στην προπόνηση μην πίνεις καθόλου νερο αλλα πίνε ένα ποτίρι μετά την προπόνηση νερό με λίγο λεμόνι όλη την ημερα από υγρά εκτός από τα αφεψήματα μπορείς να πιεις ακόμα 1 χυμό η ένα ποτήρι γάλα δηλαδή έχουμε για όλη την μέρα συνολικά 1 ποτήρι γάλα ή χυμο 1-2 αφεψηματα της προτιμισής σου (όχι καφε ) και αν κανεις προπόνηση ένα ποτίρι νερό με λιγο λεμόνι αυτά από υγρά όλης της ημέρας . Επίσης 2 ωρες πρίν και 2 ωρες μετά το φαγητό δεν πέρνεις υγρά καλό είναι αν μπορεις τα 1-2 αφεψηματα να είναι 1 και όχι 2
    Αυτό κάνω εγώ
    Κάντο για 3 μέρες και πες μας αν νοιωθεις καλύτερα (σιγουρα θα μπορείς να φτάσεις το πισι μην φοβασε)

    Το άλλο είναι extreme αστο για τους ερευνητές .

    Αααα! και τρωγε καλά πραματα ετσί ? 3 γευματα μόνο με διαφορά 5 ωρες μεταξύ τους πχ 8 το πρωί 1 το μεσιμερι και 6 το απόγευμα (βράδυ καθόλου) Μην πλακωθεις σε τιποταπίτσες που λες γιατι θα λυσσάξεις .
    Κάντο 3 μερούλες και πες μας εντυπώσεις
    Last edited by QiWizard; 12-10-10 at 15:37.
    If we are facing in the right direction all we have to do is walking

  16. #46
    Colonel's Avatar
    Join Date
    04-10-10
    Location
    middle of nowhere
    Posts
    50

    Default

    επισης κατα την διαρκεια του πειραματος θα πηγαινεις τα βραδια να κοιμασαι κατω απο καποιο παλιο κατεδαφισμενο σπιτι για να πιασεις το feeling και το πρωι θα ερχομαστε εμεις να σε ξυπναμε με σφυριχτρες

  17. #47

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Quote Originally Posted by QiWizard View Post
    Όλες οι γνωσεις μου πάνω στο θέμα είναι έπειτα από συνομιλίες μου με γιατρό παθολόγο χημικό / βιολόγο ο οποίος συμμετείχε σε πολλές έρευνες το 90 στην γερμανία πάνω στο θέμα . Ξέρεις τι γίνεται όμως ? Πολλά μενουν για χρόνια στις ερευνες και τα βλέπεις είτε αργά είτε καθόλου , είτε αναβάλλονται οι ανακοινώσεις λόγο συμφερόντων , οπότε θα σου πώ αν θες να πείνεις 7 λίτρα νερού την ημέρα συνέχισε απλά εγώ μια γνώμη είπα . Επίσης είπα πως αν δείτε ξαφνικά σε ανακοινώσεις προσοχή στο πολύ νερό μην παραξενευτείτε . Αααα! ουτε παπας είμαι .
    δεν εχω αναφερει πουθενα ποσο νερο πινω...απλα ειπα οτι ιδρωνω πολυ κ εχω υιοθετησει τη συνηθεια να πινω νερο περισσοτερο απο 2 κουπες καφε τη μερα!
    εκτος κι αν παλι δεν αναφεροσουν σεμενα αλλα "γενικα" οπως λες
    οποτε κ τα περι γιατρου παθολογου χημικου (κ ο,τι αλλο ειναι ή λεει οτι ειναι ο κυριος)
    που δεν ξερεις αν θα δημοσιευτει η ερευνα κ παλι γενικα μου ακουγονται.
    Κ επειδη ειμαι των θετικων επιστημων κ ξερω πολυ καλα τι εστι ερευνα κ δημοσιευση κτλ να σε πληροφορησω οτι
    οι ερευνες εγκρινονται ή οχι κ κοινοποιουνται ή οχι αναλογα με την σοβαροτητα κ επιχειρηματολογια του περιεχομενου τους.
    τα περαιτερω λογια ταθεωρω περιττα.
    Στην υγεια σας!
    Last edited by Strength; 12-10-10 at 16:30.

  18. #48
    Pumping Iron steg's Avatar
    Join Date
    22-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    394

    Default

    κατα την διαρκεια του πειραματος θα πηγαινεις τα βραδια να κοιμασαι κατω απο καποιο παλιο κατεδαφισμενο σπιτι για να πιασεις το feeling
    Με βάζεις σε σκέψεις, υπάρχουν κάτι χαλάσματα ακριβώς απέναντι...

    Για το καλό της επιστήμης, κομμάτια να γίνει. Δυστυχώς, το κυριακάτικο τσιτ-μιλ είναι αδύνατον να το αποφύγω, όλη τη βδομάδα στεγνώνω με κοτοπουλοφαγία. Οπότε λέω να κάνω τον εξής αυτοσχέδιο συμβιβασμό: Θα πιω ένα ποτήρι 2 ώρες μετά την αερόβια του Σαββάτου και ένα χυμό το βραδάκι και την Κυριακή μισό ποτήρι 2 ώρες πριν την πίτσα και μισό 2 ώρες μετά. Τα αφεψήματα δεν τα μπορώ με τίποτα.
    Ignotus greeted Death as an old friend and together departed this world as equals.

  19. #49
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    ενταξει παιδια μην το χεσουμε τελειως...θα φτασουμε στο σημειο να λεμε οτι τα 3.5 λιτρα νερο την ημερα φταινε που δεν φαινεται το 6-pack...το νερο ειναι απαραιτητο και καμια ερευνα,καμια εμπειρια και καμια αποψη δεν μπορει να το αλλαξει αυτο..αντε να πεισει ενα ποσοστο του 0.5%..το νερο ειναι απαραιτητο και μονο η υπερβολικη(πολυ υπερβολικη) καταναλωση του μπορει να δημιουργησει προβληματα οσον αφορα τα νεφρα...ψειριζουμε ενα θεμα το οποιο για μενα ειναι χαζο ετσι αλλα τεσπα...

  20. #50
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    Quote Originally Posted by PowerBuilderi View Post
    Φιλε Qi δεν ξερω αν αντλεις τις πληροφοριες απο τη σχολη kung fu ή καπου αλλου παντως αυτα που λες τεινουν προς τη σαϊεντολογια και οχι προς την επιστημη. Θα μπορουσε να τα λεει και καποιος παπας, επισης. Σε λιγο θα κανουμε και διαλογισμο για να μη χρειαζομαστε νερο.
    Με συγχωρεις που μιλαω επιθετικα, ενω εσυ μιλησες σοβαρα, αλλα καποια πραγματα απλα δεν παιζουν.
    Δύο πραγματα μονο θα πω. Ο αναβολισμος γινεται με τη χρησιμοποιηση μοριων νερου και αν θελει καποιος να χτισει μυς θα πρεπει να πινει πολυ νερο. Δευτερον, τα νεφρα θα πανε περιπατο με την υπερδιηθιση που θα κανουν απο τα λιγοστα υγρα και τα ουρα θα βγαινουν οχι κιτρινα, αλλα πισσα, απο το διαυγες που θα πρεπει να εχουν.
    Αν καποιος τωρα ακολουθει και αναλογες συνηθειες περιορισμου στη διατροφη του, τοτε μπορει και να μη χρειαζεται τοσο νερο. Αλλα νομιζω οτι αναφερομαστε μεσα στο πλαισιο της σωματοδομησης.
    Ο ανθρωπος εχει τεραστιες δυνατοτες και βγαινει ζωντανος απο εκτακτες καταστασεις. Δε σημαινει οτι πρεπει να το κανουμε και χομπι.
    ακριβως!!!!!το και καλα "μοντερνο" bbing εχει αρχισει σιγα-σιγα να καταργει καποια πραγματα που αν τα δουν οι παλεμαχοι του αθληματος θα μας πλακωσουν στις μουντζες....

  21. #51
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Quote Originally Posted by sok View Post
    Στην strengh αναφερόμουν γενικά και όχι προσωπικά...
    Quote Originally Posted by Strength View Post
    εκτος κι αν παλι δεν αναφεροσουν σεμενα αλλα "γενικα" οπως λες
    Έχεις μπερδέψει τα μπούτια σου!

  22. #52

    Default

    Εγω ενα ξερω, οταν εκοψα το νερο απο τα 4 λιτρα στα 1 με 2, ημουν χαλια, ειχα υπνηλια σχεδον ολη μερα και oi προπονησεις ηταν για πεταμα.

    Χωρις αυτο ποτε ξανα:
    Μεγάλες Εκπτώσεις Συμπληρωμάτων Διατροφής <==== Πατήστε Εδώ!

    --------------------------------------------------
    - M.Sc.
    - ISSA BODYBUILDING Specialist
    - NSCA Certified Personal Trainer
    - NASM Certified Nutrition Coach


    "Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ατόμων που μόνο ξέρουν να είναι ακόλουθοι."

    "Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

    "You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner

  23. #53
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    Συμφωνω μαζι σου Κωστα..Εγω οταν δεν πιω νερο για παραπανω απο 1 ωρα π.χ στεγνωνει το στομα μου σε βαθμο αηδιας και μετα πρεπει να περασουν 3-4 ωρες για να φυγει το στεγνωμα αυτο,ακομα κι αν ωστοσο πινω νερο.
    Στο γυμναστηριο δε ειναι τοσο εντονη η επιθυμια μου για νερο(1-2 μπουκαλακια συνολο πινω) που αν δεν πιω ενδιαμεσα σε καθε σετ μια μικρη γουλιτσα νιωθω να μην μπορω να συγκεντρωθω στην ασκηση γιατι σκεφτομαι μονο το νερο και το στομα μου παλι στεγνωνει πολυ.
    Επομενως εμενα προσωπικα μου το ζηταει ο οργανισμος μου,δεν μπορω να κανω αλλιως...
    Αλλος παλι μπορει να μην το εχει τοσο αναγκη φαινομενικα,αλλα σε καθε περιπτωση 3-4 λιτρα νερο τη μερα κακο δεν προκειται να κανουν σε κανενα.
    Αυτο ειναι το μονο εγγυημενο,ολα τα υπολοιπα ειναι υποθεσεις που δεν υπαρχει λογος να κανουμε.
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  24. #54
    New Member QiWizard's Avatar
    Join Date
    01-09-10
    Location
    Athens / Greece
    Posts
    62

    Default

    Quote Originally Posted by Strength View Post
    δεν εχω αναφερει πουθενα ποσο νερο πινω...απλα ειπα οτι ιδρωνω πολυ κ εχω υιοθετησει τη συνηθεια να πινω νερο περισσοτερο απο 2 κουπες καφε τη μερα!
    εκτος κι αν παλι δεν αναφεροσουν σεμενα αλλα "γενικα" οπως λες
    Δεν καταλαβαίνω που αναφέρεσε αλλά δεν έχω αναφερθει σε εσένα προσωπικα

    Quote Originally Posted by Strength View Post
    οποτε κ τα περι γιατρου παθολογου χημικου (κ ο,τι αλλο ειναι ή λεει οτι ειναι ο κυριος)
    που δεν ξερεις αν θα δημοσιευτει η ερευνα κ παλι γενικα μου ακουγονται.
    Κ επειδη ειμαι των θετικων επιστημων κ ξερω πολυ καλα τι εστι ερευνα κ δημοσιευση κτλ να σε πληροφορησω οτι
    οι ερευνες εγκρινονται ή οχι κ κοινοποιουνται ή οχι αναλογα με την σοβαροτητα κ επιχειρηματολογια του περιεχομενου τους.
    τα περαιτερω λογια ταθεωρω περιττα.
    Με ρώτησες τις πηγές μου και εγώ σου απάντησα ,τωρα το "(κ ο,τι αλλο ειναι ή λεει οτι ειναι ο κυριος)" είναι λίγο προσβλητικό , όχι για τον κύριο αλλά για μένα γιατί είναι σαν να λές ότι δεν ξερω με ποιον μιλάω , αν μιλάω με γιατρό η με τον μπακάλη της γειτονίας μου πχ .Οχι οτι αναγκαστικά πρέπει να με θεωρείς φερέγγυο και άξιο να αναγνωρίσω ένα γιατρό αλλά τουλάχιστον κράτα τα προσχήματα για να κουβεντιάζουμε ευχάριστα .
    Όσο για τις έρευνες και μια και είσαι των θετικών επιστημών και γνωρίζεις θα σου πώ ότι δεν αρκει να εκδοθεί μια έρευνα αλλά να γίνει οδηγία σε ότι αφορά την υγεία . Θα σου θυμίσω ότι έρευνες για το τσιγάρο πχ γίνονταν απο το 1935 και μόλις το 1965 ακούστηκε μια φωνουλα δειλή στην αγγλία ότι ίσως να ευθύνεται για καρκίνους καρδιοπάθειες και άλλα , ακούστηκε γιατι δεν πήγαινε άλλο ειχαν χαθεί εκατομμύρια άνθρωποι και ο καρκίνος του πνεύμονα θέριζε κοσμάκι.Από εκείνη την στιγμή και μετά περάσαν άλλα 10 χρονάκια για να εκδοθούν οι πρώτες οδηγίες .Συνολο? περίπου 40 χρόνια . Το 1935 οι "ερευνες" λέγανε ότι το κάπνισμα κανει καλό στο άσθμα , οπότε ειδικά για την υγεία και τα συμφεροντα των φαρμακοβιομηχανιών να ξέρεις ότι όλα πρώτα περνάνε από τα φίλτρα τους για να γίνουν οδηγίες αν δεν γουσταρουν δεν θα ακούσεις τίποτα σου πετανε και ένα ιό για να πουλήσουν ένα δισεκατομύριο εμβόλια σιγά να μην ασχοληθούν με το "αθωο" νεράκι .



    Το link που σου έστειλα ούτε κάν το διάβασες ή άν το διαβασες το θεώρησες μαλλον τόσο βλακεία που ούτε καν σκέφτικες να το σχολιάσεις . ΘΑ σου στείλω άλλο ένα γραμμένο στα ελληνικά αυτήν την φορά http://www.madata.gr/diafora/health/22360.html?print που λέει αυτό ακριβώς που υποστηρίζω εγώ .Ότι δηλαδή όσοι πουλάνε δίαιτες και σου λενε σε πακέτο πίνε πολύ νερό , όσο μπορείς απλά πρέπει να θεωρούνται επικύνδινοι για την δημόσια υγεία και δυστυχώς την φιλοσοφία τους την έχουν περάσει σε πολλούς .Το άρθρο αυτό είναι η μετάφραση άρθρου που δημοσιευτηκε στο BBC και είναι αυτό http://news.bbc.co.uk/2/hi/7521137.stm . Αυτό το απλό πράμα υποστηρίζω και επίσης το έχω προχωρήσει και λίγο παρακάτω (ίσως κακώς) προσπάθησα να υποστηρίξω την άποψη ότι το να προσέχεις την ποσότητα του νερου είναι σημαντικό για την υγεία . Τώρα άν διαφωνείτε χαίρομαι δεν με ενδιαφερει να πείσω κανένα δεν έχω λόγο να το κάνω αυτό ίσα ίσα χάνω πολύτιμο χρόνο από την δουλείά μου γράφοντας κατεβατά . Βασικά το θέμα το εξαντλήσαμε νομίζω , και νομίζω ότι έγινα σαφής αν χρειαστεί θα ξαναγυρίσω στο θέμα .

    Ευχαριστώ για την υπομονή σας
    Last edited by QiWizard; 13-10-10 at 14:04.
    If we are facing in the right direction all we have to do is walking

  25. #55
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Τις τελευταίες μέρες με έχει βάλει σε μεγάλες σκέψεις το θέμα νερό....

    Παλιότερα δεν έπινα καθόλου νερό.
    Μπορεί να μην έπινα ούτε ένα ποτήρι τη βδομάδα, κι αυτό γινόταν όλα μου τα χρόνια.
    Την έβγαζα με γάλα, και πολλά αναψυκτικά...πολλά αναψυκτικά, Light μεν, αναψυκτικά δε.

    Από τότε που ξεκίνησα με το ζόρι να πιέζομαι να πίνω νερό (2-3 χρόνια περίπου), έχω φτάσει τώρα σε ένα σημείο που νιώθω πως κάτι θα πάθω αν δεν πιω.
    Πίνω μόνο στη δουλειά μου γύρω στα 3 λίτρα (χωρίς να υπολογίζω καφέδες, τσάγια κλπ) και το απόγευμα - βράδυ άνετα άλλα 2.
    Το αποτέλεσμα βέβαια να τρέχω συνέχεια στην τουαλέτα

    Τις τελευταίες μέρες έχω αρχίσει να σκέφτομαι μήπως το τόσο νερό δεν κάνει καλό....αλλά δεν είμαι και διατεθιμένη να το ελλατώσω, αφού πλέον διψάω συνέχεια....το ζητάω δλδ το νερό....ελπίζω μόνο να μην αποδειχτούν αληθινά τα λεγόμενα του QiWizard


 
Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Λόγοι που οι γυναίκες πρέπει να κάνουν βάρη
    By Kardoula in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 19
    Last Post: 30-11-08, 21:51
  2. Σοκολάτα. Πρέπει ή δεν πρέπει;
    By GRF in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 08-03-07, 03:22

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •